Dodaj do ulubionych

Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitacyjne

15.01.11, 14:08
Proszę o opinię o Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym im. A.Szebesty w Rabce -Zdroju. Dawna nazwa Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci. Syn ma tam jechać sam.
Obserwuj wątek
      • marzena123marzena Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 05.02.11, 16:58
        Nie wiem czy jeszcze przyda się informacja.
        Tam jest ok, jedzenie dobre i dają dokładki dla dzieci z apetytem, w większości obiekt wyremontowany, z zabiegów basen, ćwiczenia i inhalacje, wszyscy tak samo, codzienne spacery.Ośrodek położony jest dość daleko od stacji pkp, lepiej wziąć taxi, bo trasa do ośrodka pod górkę ok. 2km.Dzieciaki mają na miejscu szkołę, jest biblioteka, pracownia komputerowa, jest coś w rodzaju przedszkola. Mój syn zadowolony.
        • aniaz-w Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 11.02.11, 14:51

Moim zdaniem pobyt w sanatorium jest pomyłką dla dzieci z problemami górnych i dolnych dróg oddechowych. Byłam w zeszłym roku i mogę podzielić się swoimi odczuciami:
          -byłam z 4 latkiem w wyremontowanej części- standard Ok, jak się nie trafiło do narożnego pokoju, bo w narożnych była pleśń na scianach -efekt zlego remontu,
          -dzieci i rodzice -wszyscy!- spotykali się na stołówce i zabiegach, również te, które były chore,
          - po 1,5 tygodnia 90% było chorych,
          - kaszel w różnych stadiach rozwoju nie ustawał,
          - w przypadku choroby lekarze aplikowali : brak przedszkola, basenu, augumentin i inhalacje + płukanie gardła,izolatka tylko w przypadku ospy, o czym nie byli informowani rodzice,
          - na moim piętrze wszystkie dzieci były leczone wg tego schematu,
          - jedzenie nie było smaczne, aczkolwiek mój syn jadł, ale on lubi jeść,
          - drogo - dla opiekuna :D ale mały nie mógł być bez rodzica .

Efekt - chorujący syn często zaczął chorować dużo ciężej i dużo częściej. Badania wykazały zakażenie mykoplazmą i RSV, czego wcześniej nie było.

Jeśli Rabka, to tylko prywatnie i z dala od skupiska chorób jakim jest sanatorium Szebesty.
      • groundhog1 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 22.08.11, 21:25
        Witam,
        My właśnie dowiedzieliśmy się , że jedziemy ŚCRU w Rabce, turnus 27 października - 17 listopada. Mam nadzieję, że pogoda dopisze. Przeraża mnie ,jednak że to taki moloch... Wcześniej byliśmy w Rabce w Cegielskim i w Szczawnicy, było ok. Czy ktoś mógłby coś więcej napisać na temat tego sanatorium? Jak wyglądają pokoje, co jest na ich wyposażeniu? Wiem tylko, że ostatnio były wyremontowane. Jak to jest z przedszkolem? Czy są organizowane jakieś atrakcje dla dzieci, wycieczki?
        • andzia1722 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 23.08.11, 10:23
          Witam

Ja byłam z córcią 27 dni w czerwcu tego roku. Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolona, moja 7letnia córcia zresztą też:) Byłyśmy na oddziale A mimo, a córcia przynależała do oddziału B3 (czyli bez opieki). Jednak byłam z nią bez żadnych problemów na oddziale A. Oddział ten jest faktycznie wyremontowany, pokoje są czyściutkie. Panie sprzątają pokoje co drugi dzień. Łożka nowe drewniane, choć my akurat trafiłyśmy na pokój z jednym łóżkiem drewnianym a drugim takim starszym, ale dało się przeżyć:) W pokoju łazienka, bardzo fajna. Faktycznie budynek jest ogromny, korytarzy co nie miara, ale tylko na początku to wszystko wydaję się takie przerażające. Później to już mały pikuś:) Przedszkole jest MEGA fajne- naprawde superrr, extra wyposażone, Panie przemiłe-naprawdę duży plus. Choć jak my byłyśmy w czerwcu to więcej wolałyśmy przebywać na dworze, w końcu po to przede wszystkim tam pojechałyśmy. Klimat córce służył niesłychanie na plus:) Zabiegów nie było dużo:( i od obiadu miałyśmy już czas wolny, ale ja przede wszystkim byłam nastawiona na zmianę klimatu i to było dla mnie najważniejsze. Minusem są przede wszystkim wczesne pory posiłków zwłaszcza kolacji: Śn. 8,00, Obiad 12,30 a kol. już 17,30-stanowczo za wcześnie. Do centrum jednak jest stamtąd spory kawałek-spacerkiem 20-30-min, więc czasami nie wracało się na kolacje bo póżniej nie chciało by się iść już z powrotem:) To chyba tyle co mi do głowy przyszło:) Polecam mieć swój czajnik i swoje żelazko- ja miałam swoje i byłam bardzo zadowolona, w przeciwieństwie do mam, które po żalezko musiały zapisywać się w kolejke.Pzdrrr
          • groundhog1 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 23.08.11, 14:45
            Dziękuję bardzo za informację , w końcu jakieś konkrety i to pozytywne :) Mój synek ma 5 lat więc jedziemy na oddział A. Mam jeszcze kilka pytań: Czy w sanatorium były organizowane jakieś wycieczki, czy raczej czas wolny trzeba organizować sobie samemu? A czy w sanatorium jest pralnia? A jak z basenem, dowiedziałam się, że basen dla dzieci jest 2 razy w tygodniu bezpłatnie, a czy wie Pani może czy można korzystać z niego również dodatkowo, nawet odpłatnie?.
            A i czy w pokojach są telewizory, czy zabrać laptopa... wieczór bez bajki, nie da rady...:)
            Pozdrawiam,
            • andzia1722 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 23.08.11, 15:34
              Wiedziałam, że wszystkiego zapomniałam napisać:) No właśnie ogrooomnym minusem jest brak tv w pokojach, jest tylko na każdym piętrze ogólnodostępny tv, także laptop jak najbardziej wskazany:) Jeśli chodzi o wycieczki, to TAK-są organizowane. Na stołówce jest tablica ogłoszeń, na której wywieszane są informacje o organizowanych wycieczkach pieszych, przejażdżkach brydżką, wyjazdach na baseny termalne, wyjściach do teatrzyku dla dzieci itp... Basen jest 2 razy w tygodniu po 30 min-bezpłatnie. Wiem, że można zapisać dziecko odpłatnie na lekcje pływania, więc może na dodatkowy basen również. Nie ma pralni, pozostaje pranie w łazience, najgorzej jest z suszeniem, bo nie ma zbytnio gdzie suszyć:( w niektórych pokojach za oknem są na kratach zamontowane sznureczki, ja akurat sama sobie musiałam zamontować, bo akurat nie miałam. Z dolnych okien są powyjmowane klamki, więc najlepiej zagadać z Panem z działu technicznego na dole, a na pewno 1 klameczkę udostępni:) Kuchnia jest ogólnodostępna na korytarzu. Ja ogólnie byłam zadowolona, było czysto, pokoiki ładne, jedzenie smaczne-choć niektórzy narzekali, że za małe porcje, ale dla mnie i dla mojej córci było w sam raz:) Jak coś jeszcze proszę pytać.
              • groundhog1 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 23.08.11, 21:09
                Dziękuję raz jeszcze za wszystkie informacje.
                Zmartwiło mnie trochę , ze mało zabiegów, myślałam, że jak takie duże Centrum, z taką bazą to przynajmniej zabiegi będą w dużej ilości (choć nie wiem czy ilości nie narzuca NFZ). A jakie zabiegi dostają dzieci " w standarcie"?
                Z brakiem pralni to żenada, taki obiekt i jej nie ma. Zarówno w Cegielskim w Rabce, jak i w Szczawnicy pralnia była i odpłatnie można było wyprać rzeczy. Trudno zapakować ciuchy, które starczą na 21 dni, zwłaszcza, że dzieci lubią się brudzić... Cóż w najgorszym wypadku zapytam w Cegielskim ( albo innych sanatoriach) czy mogę " gościnnie " skorzystać z pralni. Generalnie jestem rozczarowana wyposażeniem pokoi, fajnie , że są wyremontowane i czyste, to oczywiście podstawa, ale , że nie ma czajników i TV to w dzisiejszych czasach aż dziwne. Dobrze , że wiem to wszystko, jestem przygotowana, więc przyjadę do Rabki " objuczona jak wielbłąd" we wszystkie konieczne a brakujące rzeczy:)

Jak przyjdzie mi jeszcze coś do głowy, będę pytać:)
                Pozdrawiam,
                .
                • andzia1722 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 24.08.11, 11:32
                  Zgadza się, że w dzisiejszych czasach brak tv w pokojach to bardzo dziwne, ale co zrobić. Co do pralni, to ja prałam nasze rzeczy na bieżąco, więc zbytnio mi tej pralni nie brakowało, a i ciuchów miałyśmy sporo na zmianę także nie było tak źle. Moja córcia miała 2xtyg.- basen, od pon do czw.- gimnastyka po 20 min, od pon do sob. inhalacje solankowe po ok.10 min, lampy Bioptron i materac. Tyle było wszystkich zabiegów. Może Twoja pociecha będzie mieć ich więcej, tego nie potrafię powiedzieć. Będziecie na oddziale A, więc może tam będzie troszkę inaczej. Pozdrawiam
                  • beaszcz1 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 28.10.11, 21:18
                    Jesteśmy obecnie w gord na oddziale A. Pokoje fajne, czyste. Jedzenie takie sobie, jak dla dorosłego to małe porcje. Telewizor na korytarzu na piętrach ale tylko TVP1 i 2. Zabiegi codziennie ale mało. Dokładnie takie jak u andzia1722. Pralki jeszcze nie ma na tym oddziale ale ma być-odpłatna. W kuchni ogólnodostępnej tylko lodówka i czajnik. W pokoju szklanki, łyżeczki i talerzyki. Internet wifi raczej na korytarzu bo w pokojach nie łapie zasięgu. Dużo schodów, korytarzy do pokonania. Niedaleko sklep spożywczy, park, bankomat, a na terenie gordu mały kiosk z różnościami. Przedszkole fajne, dobrze wyposażone od 9 do 13tej. Szkoła od 8 do 11.15. Minusem wielkim jest brak świetlicy dla dzieci. Trzeba wziąć dużo swoich zabawek żeby się nie nudziło bo pozostaje bieganie po korytarzach. W parku fajny plac zabaw, coprawda jeszcze zamknięty ale dzieci już się tam bawią.
          • groundhog1 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 09.09.11, 15:03
            Nie ma się czego bać :) Ja w zeszłym roku byłam z synkiem w Szczawnicy też w listopadzie i pogoda była piękna , dwa tygodnie słoneczna ciepła jesień, ostatni tydzień śnieżna zima. Mam nadzieję, że w kontekście deszczowego lata, ta jesień będzie ładna.
            Trzeba zabrać ubrania i na jesień i zimę (w tym też kombinezon), kila par butów, ( na wszelki wypadek jak by się przemoczyły). Sportowe ubrania - dres trampki itp, nie wiem czy w GORD jest dla dzieci gimnastyka w " standardzie" ale nawet jeśli nie to w sportowych ciuchach dzieciom jest wygodniej. Nie do końca jasna jest kwestia pralni w GORD, jedna mama pisała, że jest, druga, że nie, w każdym razie nawet jeśli jest to chętnych jest zawsze sporo więc lepiej jest mieć więcej rzeczy na zmianę. W GORD mają basen, więc koniecznie klapki, kąpielówki, czepek (dla mamy też , bo nie wiadomo, czy dzieci b`edą miały samodzielne zajęcia czy z opiekunem)
            Dobrze mieć własny czajnik i kubek,tak aby swobodnie zrobić sobie herbatę w pokoju, ja tak preferuję nawet w przypadku wspólnego pomieszczenia kuchennego. Żelazko, też się przydaje.
            Zabawki, książeczki koniecznie, nie szkodzi , że jest przedszkole, czynne tylko do jakiejś godzinny, a później dzieci bawią się razem więc warto wnieść coś do wspólnej zabawy. Zabawki przydają się również gdy dziecko się rozchoruje i musi siedzieć w pokoju.
            Koniecznie leki, które dziecko przyjmuje na stałe i " typowe leki" przy jego infekcjach. ( my typowo przy infekcjach dostajemy ventolin i flixotide bez względu na dodatkowe leki)
            Warto też rozważyć zabranie laptopa w GORD nie ma telewizorów w pokojach.
            Byliśmy już w Rabce i to naprawdę fajne miejsce na pobyt z dzieckiem - jest teatrzyk, kino, fajny park z placem zabaw, konie - byle pogoda dopisała :)
            Pozdrawiam,
        • megg_an1 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 27.08.11, 22:02
          Witam,
          wróciłam w tym tygodniu z Gordu. Było ok pogoda co najważniejsze nam dopisała. Byłam na oddziale A z dzieckiem. Miałam jedynkę bo przyjechałam dzień wcześniej nocleg 1 od 49 zł koszmar ale przynajmniej byłam sama w pokoju. Z tego co się dowiedziałam to pielęgniarki rozdzielają pokoje tydzień wcześniej i wcale na nie obwiązuje kto pierwszy ten lepszy:) Ja miałam ogromny z łazienka z oknem a obok też jedynka a klitka i ciasnota. Jak coś to polecam 1/11. Co do pralni to jest pralka i suszarka na poziomie basenu. Koszt prania 10 zł suszarka do prania bezpłatna. Zabiegi chyba wszystkie takie same dla dzieci ale w sumie ok grunt, że mały chodził dzielnie i oby to pomogła na nadchodzące infekcje.
          Co do posiłków to małe porcje w miarę smaczne bo jednej awanutrze poprawiło się i nawet pojawiły się dokładki.
          Z minusów lekarz nie wypisuje recept choć jest to niezgodne z kontraktem jak się dowiedziałam w NFZ ale nie dało się pani doktor niczym przekonać. Zapisuje leki takakie jakie mają w sanatorium więc wszyscy byli leczeni tym samym. Polecam zabrać swoje oprócz tych co na stałe dziecko bierze. Bo np. pulmicordu nie ma i jedna matka ściągała z domu pociągiem dla dziecka.
          Wycieczki są super pani przewodnik organizowała: Zakopane, Nidzice + Słowaca, termy Szaflary, Habówkę. Grill była 2x. Park zdrojowy jest w remoncie pojawiają się nowe place zabaw bo teraz jak byłam czynny był tylko jeden i naprawdę było tłoczno.
          Panie pielęgniarki sympatyczne niby w pokojach od 20 ale nikt nie sprawdzał :) Ja wybieram się do Rabki znowu za rok :) pozdrawiam tych co teraz jadą miłego pobytu Magda
    • kajluna84 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 24.10.11, 18:59
      witam, chcialabym sie spytac czy ktoras z was byla tam z dzieckiem powyzej 7 lat? moj synek w lipcu skonczyl 7, bedzie teraz starac sie o sanatorium, chcialabym pani doktor zaproponowac to ale nie wyobrazam sobie zeby on pojechal sam, nawet jesli wyjazd bedzie w przyszylym roku, bo wiem ze na ten rok to juz nie ma szans a on rocznikowo bedzie mial 8 to wolalabym go nie zostawiac samego
          • polinka_to_mi_sie Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 29.10.11, 11:40
            Witam wszystkich, wlasnie dostalam decyzje z NFZ ze jedziemy na turnus w terminie 8.12-29.12.2011 do sanatorium ŚCRU w Rabce Zdrój. Jade z dwójką dzieci - córka 6 lat, synek 4 latka. Czy ktoś jedzie w podobnym terminie? Jedziemy po raz pierwszy i mam sporo obaw. Zastanawiam się tylko jak to jest z tymi zabiegami, gdy dziecko nie do końca bedzie chciało wspołpracowac...
            • carla001 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 16.11.11, 09:23
              Witam, ja również jadę z 4-letnią córką od 8.12-29.12. To nasz pierwszy raz i też się trochę stresuję. Zaczynam myśleć, w co się spakować na 3 zimowe tygodnie??? Moja jest przyzwyczajona do inhalacji, więc z tym nie mam problemu. Dzwoniłam tam i miła pani wszystko mi wyjaśniła - polecam zatelefonowanie w razie wątpliwości. Ale i tak wszystkiego dowiemy się na miejscu. Ja bym chciała wykupić jej naukę pływania na miejscu - oczywiście, o ile będzie zdrowa. No, i te święta w górach - sama z dzieckiem, trochę mnie wytrąciły z równowagi. Mamy, które jadą w tym terminie, co my, zachęcam do kontaktu - nie stresujmy się i sprawmy, żeby dzieciakom i nam było tam fajnie :) carla001@interia.pl
              • rmarczewski Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 11.01.12, 13:05
                Witam, ja również jadę do tego sanatorium z dwójką dzieci (syn 4 latka i córka 7 lat) w terminie 30 stycznia-26 lutego 2012 r. Może jeszcze ktoś z was jedzie na ten turnus?
                Mam jeszcze pytanie, czy przed wyjazdem należy zrobić dzieciom badania krwi i moczu, coś takiego mam podane w skierowaniu. Pytam, bo moje bardzo boją się pobierania krwi, więć jeśli nie jest to konioeczne to nie będę ich "męczyła". Czekam na info jmarczewska@poczta.onet.pl
                  • jolisia-misia Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 17.01.12, 13:08
                    Witam, ja dzisiaj dostałam info., że mam wyznaczony termin do Rabki od 8.03 do 29.03. Jadę z 5-cio letnim synem z Warszawy. Może ktoś jedzie w tym terminie to proszę o kontakt na maila gazetowego. Powiem szczerze, że troszkę się rozczarowałam terminem, liczyłam na luty, no ale nie wybiera się. Proszę o aktualne i ważne informacje, żeby się dobrze przygotować do pobytu. Pozdrawiam
                      • 5malgor52 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 01.02.12, 21:27
                        HEJ!
                        Mieszkamy również w mazowieckim, między Płońskiem a Płockiem i również mamy turnus od 8 do 29 marca. Jadę z 5 letnim synem ze skierowania i muszę zabrać jeszcze drugiego 21miesięcznego synka.
                        Jadę po raz pierwszy i nie mam pojęcia co i jak!!! A czym planujesz dotrzeć na miejsce?
                        Różne opinie są wypisane ale myślę że jakoś to ogarniemy a najbardziej obawiam się tego żeby w czasie turnusu chłopaki nie wyłapali żadnej choroby a wiadomo, że to będzie całe skupisko wirusów i bakterii!
                          • a.j_77 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 24.02.12, 21:37
                            Witam,
                            Ja takze prosze o informacje.
                            Jade z synem w kwietni,u dokladnie turnus mamy od 12 kwietnia.
                            Jakie sa pokoje?matka z dzieckiem dostaje osobny pokoj?
                            jak wyglada kwestia pralki?
                            z poprzednich postow wywnioskowalam, ze jest jakies przedszkole. jak to wyglada?jakie sa zasady zostawienia dziecka?
                            czy jest jakis dostepny parking na terenie sanatorium?
                            jak wyglada pobyt w rabce?( ja nie bylam nigdy w tym miescie)
                            czy jest gdzie chodzic na wycieczki/spacery?
                            jest jakis sensowny plac zabaw na terenie sanatorium?

Ania
                            a.j_77@gazeta.pl
                            • 5malgor52 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 29.02.12, 15:21
                              HEJ!
                              Mam prośbę do pań jadących do sanatorium w kwietniu, żeby po powrocie opisały co i jak, jakie warunki, czy jesteście zadowolone i jak najlepiej przygotować się do wyjazdu.
                              Mieliśmy jechać od 8 marca ale mamy przesunięty termin od 3 maja.
                              Czekam na Wasze opinie i wrażenia!
                              Miłego i aktywnego turnusu!
                            • alenan Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 05.03.12, 11:57
                              Też się wybieram z dwójką moich chłopaków (6,5 i 4,5) na turnus od 8 marca. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Ja będę z nimi tylko 5 dni, potem teściowa, potem mąż... ale myślę, że sobie poradzą z aklimatyzacją. Mam tylko pytanie, czy cały dzień jest zaplanowany przez ośrodek? Wiem, że to pewnie banalne pytanie, ale nigdy nie byłam w sanatorium ;)
                                • annbus Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 10.03.12, 12:31
                                  dopóki dziecko nie skonczy 7 lat jedzie z opiekunem.Ja byłam w Rabce w śląskim Centrum w zeszłym roku.Byłam bardzo zadowolona i miałam nadzieję,że w tym roku też uda mi się tem załapać.Niestety dostałam Szczawno Zdrój :-(
                                  W Rabce jest Pani, która zajmuje się dodatkowymi atrakcjami,ale to nie jest codziennie.W zasadzie na co cień trzeba sobie zorganizować czas.Ja byłam w czerwcu,więc nie było problemu.Do południa zabiegi i przedszkole( super panie,super zabawy dla dzieciaków),po południu można iść na basen,a dziecku wykupić lekcje pływania,jest rabkoland no i spacery w pięknym parku zdrojowym.Pani Małgosia(ko-wiec :-)) organizowała wycieczki do Zakopca,Niedzicy,na termy do Szaflar, było malowanie na szkle,wyjście do rabkolandu,zajęcia garncarskie.Wszystko dodatkowo płatne.Ale było super.Żałuję niezmiernie,żenie wróce tam w tym roku.
                                  No,tylko jedno ale...Jedzenie beznadziejne.
                                  Pozdrawiam i życzę samych miłych wrażeń i ładnej pogody.
                                  Aha -jest na oddziale internet free.Warto zabrać laptopa.w pokojach brak tv,a oglądanie na korytarzu w przejściu nie jest komfortowe.
                    • mariolcia42 Re: Sanatorium Rabka Śląskie Centrum Rehabilitac 26.09.12, 10:31
                      Witam,właśnie wróciłam z Ścru w Rabce turnus 28.08-24.09.2012.Byłam z 8 letnim synem.syn należał do oddziału B3 a mieszkaliśmy na oddziale A .To był mój piąty pobyt w sanatorium i najgorszy z wszystkich.Zabiegi nie zlecał lekarz tylko pielęgniarki wszystkim na dzień dobry wręczały kartki z 3 zabiegami dla każdego te same nieważne kto na co był chory ,dla mnie to niedopuszczlne ,zresztą co to za zabiegi:gimnastyka ,basen i inhalacja.ruga sprawa to pielęgniarki na oddziale B3 to jeszcze jakieś ludzkie ,ale na oddziale A to porażka ,wszystkie bez wyjątku niesympatyczne,po prostu wstrętne baby,gdy człowiek zgłaszał jakiś problem to była wielka obraza i robiły wielką łaskę o wszystko.Jeśli chodzi o stołówkę to jedzenie było ok.,ale na stołowce nie za czysto.Wszystkie dzieci z naszego turnusu wymiotowały ,a później rodzice .Jeśli kiedykolwiek dostałambym skierowanie do ścru nigdy bym nie pojechała i każdemu odradzam.Pozdrawiam wszystkich