Dodaj do ulubionych

Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hiszp

11.11.13, 16:04
Zastanawiam sie nad zakupem mieszkania w regionie Almeirii. W oieknym miejsu i cenia jest przystepna. Uwielbiam spedzac wakacje w hiszpanii dlatego mysle o zakupie niewielkiego apartamentu zeby latac tam na kazda moja zachcianke.. Myslicie ze to dobry pomysl? Biore tez pod uwage mieszkanie na stale w hiszpani w przyszlosci.. Chce miec slonce na emeryturze... Jest ktos w podobnej sytuacji? Tzn. Zastanawia sie ktos nad kupnem?
Obserwuj wątek
    • skara Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 11.11.13, 16:12
      Myślę, że jeśli fundusze pozwalają to czemu nie. Tylko pamiętaj o podatku od nieruchomości oraz o opłatach stałych, które są nawet jeśli nie korzytasz (jeśli to osiedle to tzw. "comunidad" - czyli opłata za utrzymanie czystości, zieleni, basenu) plus opłaty stałe za wodę, prąd. Zanim się zdecydujesz to dowiedz się ile to wszystko rocznie Cię wyniesie. Czasami kwoty są naprawdę duże, porównywalne z 2 - 3 miesiącami wynajmu poza sezonem albo 2 tygodniami / miesiącem wynajmu w sezonie.

Chyba że pieniądze nie są problemem. Wtedy kupuj i ciesz się mieszkaniem!
    • Gość: malaga Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi IP: *.range109-154.btcentralplus.com 11.11.13, 16:53
      Hej ja tez mysle o zainwestowaniu w nieruchomosc mysle ,ze to dobra decyzja jesli masz wolne srodki. Tylko ja sie caly czas zastanawiam na ktorym wybrzezu Hiszpani z tego co juz jestem zorientowana to okolice Alicante i Murci to troche kiepskawo, natomiast Almeria troche kiepskie polaczenia samolotowe. Ja najbardziej sklaniam sie do Costa del Sol tylko jeszcze nie wiem gdzie dokladnie! i zastanawiam sie czy apartament czy cos wolno stojacego prawdopodobnie koszta utrzymania apartamentu beda wyzsze niz wolno stojacego domku ,ale z kolei masz spokojna glowe jak ciebie tam nie ma to sie nie wlamia a wolno stojacy to juz musisz myslec czy wszystko ok. Ladne tez sa okolice Brcelony ,ale dosyc drogo.Pozdrawiam
      • skara Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 11.11.13, 17:04
        Malaga, a patrzyłaś na okolice Mar Menor w Murcji? Albo trochę przed i trochę za? Z jednej strony chodzi mi o okolice Pilar de la Horadada, Mil Palmeras, San Pedro a z drugiej wybrzeże za Cartageną w stronę Mazarronu i Aguilas.
        Oczywiście też Mar Menor i La Manga są ciekawą opcją jak ktoś lubi mieć wybór czy kąpać się w ciepłym bez fal czy w chłodniejszym z falami :)
      • ivoneczka11 Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 12.11.13, 11:36
        Ja bylam w tym roku w Alicante ogladac jakies nieruchomosci i szcze mowiac Alicante i Torrevieja nie zrobily na mnie dobrego wrazenia. Duzo turystow z calej europy. Ja szukam teraz spokojniejszej miejscowosci blisko morza. Znalazlam cos w poblizu almeirii. Tylko sa gorsze polaczenia samolotem. Trzeba leciec z przesiadka w madrycie lub barcelonie. Ale z dugiej strony nikt nie ma pewnisci czy te bezposrednie loty do alicante beda np. Za 10 lat. A w takich mniejszych miejsowosciach to mieszkania sa nawet tansze. Nie wiem tylko co z tymi rocznymi kosztami bo w alicante to byly jakies smieszne kwoty ok. 200 Eur rocznie plus woda i prad. Problem tylko w tym ze ja woloalabym to zalatwic przez polska agencje bo nie mowie po hiszpansku. Za to po angielsku dobrze. Ale jak nie bedzie wyboru to kupie przez hiszpanska. Takie nieruchomosci mozna kupic jak za 12 tys Eur. Wymagaja czasem remontu lub odmalowania. Jestem bardzo nastawiona na zakup musze tylko uzyskac hiszpanski nr NIE potrzebny do zakupu mozna go uzyskac w ambasadzie hiszp w warszawie. Koszt ok 40 zl.
        • Gość: mechan Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 12.12.13, 09:05
          Witaj,
          Kilka lat temu miałem podobne plany, które ostatnio zarzuciłem z uwagi na brak aż takich wolnych środków, ale jeśli piszesz o 12 tys Euro, to b. mało, możesz napisać gdzie i jak znalazłaś takie nieruchomości?
          Ja co prawda myślałem bardziej o wyspach kanaryjskich, gdzie wykąpać się w oceanie można o każdej porze roku, ale jeśli trafiłoby się coś w Andaluzji to myślę, że też sprawa byłaby godna przemyślenia.
          Aczkolwiek zupełnie nie mam pojęcia, czy taka inwestycja miałaby szansę na zwrot w perspektywie powiedzmy max. 15-20 lat, osobiście bardziej myślałem o miejscu, które było moje i do którego mógłbym zawsze polecieć złapać trochę słonka.
          Jednakże ostatnio przeglądając ceny niektórych hoteli i apartamentów doszedłem do przekonania, że chyba jednak na takie wypady 2 razy w roku na 2-3 tygodnie to nie ma sensu kupować, bo ceny wynajmu są naprawdę niewielkie a można pomieszkać i zasmakować różnych miejsc.
          • skara Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 28.01.14, 12:10
            Odświeżam temat bo sama jestem teraz na etapie poszukiwań.
            Ceny na wybrzeżu Alicante i Murcji zaczynają się od 30-35 tysięcy euro za kawalerkę. Te za 30 tysięcy to nie tzw. "pierwsza linia" (czyli stojące nad samą wodą), ale widziałam w weekend śliczne 2-sypialniane mieszkanka w Los Urrutias nad Mar Menor za 45 tysięcy w pierwszej linii.
            Sprawdzałam już takie "rewelacje" za 10 - 15 tysięcy i to jest po prostu strata czasu. Zrujnowane, zdewastowane budynki na końcu świata, zamieszkane przez "dzikich" lokatorów, nikt nie płaci opłat za części wspólne więc na klatkach nie ma nawet światła. Pod blok strach wejść nawet w dzień. Po prostu tragedia, już sama agentka mi odradzała i mówiła żebym nie szła oglądać, ale uparłam się zobaczyć na własne oczy. I nigdy więcej!

Pamiętajcie też, że przy zakupie do kosztów mieszkania trzeba też dodać koszt notariusza, różne podatki (prawie wszystkie oprócz tzw. plusvalia płaci kupujący). Bezpiecznie założyć że na start trzeba dopłacić około 15% wartości mieszkania na ww wydatki. Czyli mieszkanie za 100 000 będzie kosztować około 115 000 euro.

Ostatnio sporo osób do mnie pisze w sprawie mieszkań. Poradzić się, poprosić o tłumaczenie, itd. Podaję więc dane kontaktowe żeby ułatwić dotarcie do mnie: Karina Ślesińska, tel. + 34 661 351 979 , e-mail: karina@hiszpaniaconsulting.com . Jeśli ktoś miałby ochotę skorzystać z mojej wiedzy i doświadczenia to chętnie pomogę (bezpłatnie).
        • Gość: malaga Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi IP: *.range109-154.btcentralplus.com 12.11.13, 14:51
          Hej ivoneczka podalas mi super pomysl z tym NIE i ja postaram sie tak zalatwic .Jezeli chodzi o apartamenty to wlasnie zastanawiam sie caly czas o koszty utrzymania bo wiem ,ze jak sa takie zamkniete osiedla to placi sie sporo ,a jak masz wolno stojacy to znacznie mniej tylko jest problem wlaman jak ciebie tam nie ma. Natomiast tak jak mowisz okolice Alicante i Torrevieji nie wchodza w gre bo to nie moje klimaty wole cos mniejszego z mniejsza iloscia zabudowan i nizszych zabudowan nie blokowiska dobry pomysl podsunela mi skara teraz szukam cos w moim stylu bardzo podobaja mi sie bungalowy. Natomiat chcialabym znalezc cos w miare blisko lotniska , ale tez blisko morza ,zeby mozna bylo sie dostac transportem miejskim albo miedzymiastowym do Almerii mam akurat najgorszy dolot dlatego sprawdzam okolice Murci i Costa del Sol. Skara i Bachia moze podpowiecie mi z jakimi kosztami utrzymania musze sie liczyc chodzi mi o tz.czynsz nie rachunki bo to wiadomo kazdy zluzywa wedlug wlasnych potrzeb jakiego rzedu sa to oplaty dzieki wielkie za wszelkie sugestie :)
          • ivoneczka11 Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 12.11.13, 15:55
            Ja dlugo wyszukiwalam dobrych polaczen do almerii. Koezanka ktora pracowala w LOT mowila ze czesto ladowala na tym lotnisku i wie ze okolica jest bardzo ladna.. Ja wyszukalam wkoncu dobre polaczenia przez barcelone... Czyli warszawa barcelona almeria... Wiec nie jest najgorzej. Dzis dzwonilam w sprawie apartamentu bo mnie interesuja te w najnizszych cenach w przyzwoitym stanie.. Znalazlam za bardzo dobra cene w roqetas de mar. No ale zrobil sie ogromny problem! Nikt w tym biurze nie mowi po angielsku i sie zalamalam... Bo bardzo sie nastawilam na ta nieruchomosc... A przylaczam sie do pytania o koszty utrzymania nieruchomosci?
          • skara Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 12.11.13, 16:37
            Jeśli chodzi o koszt roczny to trudno powiedzieć bo wysokość podatku od nieruchomości zależy od gminy (może być 150 euro rocznie a może być 400 i więcej). Nie ma stałego taryfikatora na cały kraj. Dodatkowo zależy od samej nieruchomości (powierzchnia działki, powierzchnia budynku, ilość pięter). Tego można się dowiedzieć w urzędzie miasta jak już konkretnie będziecie wiedzieć gdzie kupujecie.

Jeśli będziecie mieć samochód zarejestrowany w Hiszpanii to też pamiętajcie o podatku - od 30 do 80 euro może Was to rocznie kosztować. Plus przeglądy techniczne od mniej więcej 35 - 50 euro za każdy (samochody bodajże starsze niż 12 lat muszą przechodzić przegląd co roku).

A tzw. "comunidad" czyli wydatki na utrzymanie czystości, zieleni, basenu, oświetlenia zależą od osiedla. Im więcej zieleni, basenów, wind i obsługi tym generalnie będzie drożej. Są osiedla gdzie miesięcznie płaci się 25 euro a są i takie gdzie płaci się 400 euro (np. na luksusowych polach golfowych). Myślę, że bezpiecznie jest założyć, że będziecie płacić około 60 - 80 euro miesięcznie na osiedlu z niedużym basenem, małym ogródkiem i jakąś windą.

Pamiętajcie kupując bloki, że co jakiś czas będą tzw. "derramas". Derramas to wydatki nieprzewidziane na remont. Nie są ujęte w "comunidad" bo są to wydatki traktowane jako nagłe. Typu winda się psuje w sposób nienaprawialny i trzeba wymienić całą. Koszt wymiany rzędu dajmy na to kilkunastu tysięcy euro rozkłada się na rodziny mieszkające np. w danej klatce. Czasami to potrafią być naprawdę bardzo duże kwoty. Albo np. trzeba odmalować elewację. Ale też pocieszę Was - kupując bloki stosunkowo nowe (kilku, kilkunastoletnie) takich "derramas" nie powinno być wiele. Wręcz w ogóle nie powinno być przez najbliższych sporo lat.

Dostawcy energii i wody też mają miesięczne koszty stałe, nawet jak się nie korzysta. Ale to są małe kwoty, rzędu kilku, kilkunastu euro.

Do Ivoneczki11. Proponuję Ci wynająć samochód w Alicante i zjechać w dół wybrzeżem aż do Almerii. Myślę, że znajdziesz ładne miejsce dużo bliżej lotniska. W razie czego miałabyś loty bez przesiadek, przynajmniej na razie. Może Mazarrón Ci się spodoba? Lub Mil Palmeras? Albo nawet bliziutko Alicante Los Arenales del Sol (to obok Santa Pola). Bo Almeria jest po prostu dość daleko od głównych szlaków komunikacyjnych i potem cała logistyka wyprawy przyprawia o ból głowy.

A jakby Wam była potrzebna pomoc językowa to możecie do mnie napisać na skara.murcia@gmail.com. Mogę Wam kogoś polecić albo sama pomóc.
        • paulina-marbella Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 18.07.17, 10:10
          Witam
          Nie wiem jak to wygląda w Murcji ale mam spore doświadczenie na Costa del Sol.
          W zależności gdzie się kupi mieszkanie (Costa del Sol ma ponad 100 km długości wzdłuż wybrzeża) można liczyć na 40 tyg w roku wynajętych;
          Nie opłaca się inwestować w mieszkania droższe niż 200 000 €, ponieważ za długo trwa zwrot :)
          W przypadku braku środków jest opcja hipoteki....
          Ciepło, 320 dni w roku slonecznie i bezpiecznie :)
          Skąd wiedza? - znajomi kupili :) Bardzo chwalą; zgodnie z tym co mówią, można znaleźć polskojęzycznych agentów - w każdym razie oni mieli.
          A jak się nie wynajmie to zawsze można samemu pojechać i nie płacić komuś.
      • ivoneczka11 Re: jeżeli lokalsi sprzedają to jak myślisz? 13.11.13, 10:37
        no ale jak jest to jest to kwota.. mam na mysli roczne koszty... ja nie mysle o wynajmie chce to kupic tylko dla siebie.. wczoraj rozmawialam z Pania z Ibermaxx i stwierdzila ze to jest jakas bujda ze tak tanio sprzedaja sie nieruchomosci.. i ze w polskich gazetach o i interenecie wypisuja jakies bzdury... powiedziala ze w alicante nieruchomosci zaczynaja sie od 30 tys... i nie ma nigdzie taniej.. a ja sie z tym nie zgadzam... terrovieja to okropne miejsce i "nie hiszpańskie" a np. mieszkania w malych miejscowosciach blisko Walencji zaczynaja sie od 13 tys. EUR za 100 m. oczywiscie do remontu... po co mieszkac w Torrevieja gdzie jest okropnie i pelno turystow jak mozna miec tanie mieszkanie w malej miejscowosci oczywiscie jesli komus nie przeszkadza ze bedzie musial dojeżdżać do plazy 15-20 min.
        • skara Re: jeżeli lokalsi sprzedają to jak myślisz? 13.11.13, 13:08
          Ja się zgadzam z agentką. Mieszkań za 10 - 15 tysięcy na rynku nie ma. Sama działka kosztuje więcej więc nawet rudera w szczerym polu będzie droższa.
          Owszem, w internecie można wszystko napisać i zareklamować, ale w praktyce okazuje się, że np. samo mieszkanie kosztuje 10 tysięcy, ale ciąży na nim 50 tysięcy długu, który nabywca przejmuje i musi spłacić.
          To są bardzo ryzykowne rzeczy i polecam wszystko bardzo dokładnie sprawdzić. Lepiej wydać kilkaset euro na prześwietlenie całej historii i obciążeń nieruchomości niż wpakować się w kłopoty i ogromne długi. Szczerze radzę wziąć prawnika i tłumacza żeby wiedzieć co się kupuje i co się podpisuje. Nie wierzcie w zapewnienia sprzedającego, że wszystko jest dobrze. Jemu zależy na sprzedaży i nie ponosi żadnych konsekwencji jeśli po podpisaniu aktu notarialnego nagle zaczniecie dostawać wezwania do zapłaty.
    • skara Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 07.03.14, 17:20
      Wrzucam Wam linki do bloga gdzie jest dokładnie opisane krok po kroku na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w Hiszpanii, o co pytać, jaka będzie cena całkowita, itd.:
      hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2014/02/jak-kupic-mieszkanie-w-hiszpanii-cz-1_20.html
      hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2014/02/jak-kupic-mieszkanie-w-hiszpanii-cz-2.html
      hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2014/03/jak-kupic-mieszkanie-w-hiszpanii-cz-3.html
      Owocnej lektury!
    • skara Bardzo ważne!!! Dla mających w Hiszpanii nieruchom 15.05.14, 15:34
      Ostatnio mamy w Hiszpanii wysyp mieszkań w dobrych cenach. Za połowę wartości albo i taniej. Klient zadowolony kupuje a za kilka lat przychodzi informacja o długu i wezwanie do zapłaty. O co chodzi? Mianowicie o to, że klient ma 30 dni na rozliczenie się z podatku. Podatek ów jest płacony od wartości zadeklarowanej w akcie kupna. Wynosi, w zależności od typu i wspólnoty autonomicznej 8-10%.

Do tego momentu wszystko jest piękne. Problemy zaczynają się dopiero kilka miesięcy - lat po zakupie. Mianowicie urząd miasta, w którym kupujemy nieruchomość ma swój własny taryfikator. I nikogo nie obchodzi, że zapłaciliśmy za nieruchomość przykładowo 50 000 euro, jeżeli urząd ją wycenia (są odpowiednie dla każdej gminy mnożniki) na 110 000 euro. Będzie to ozaczało, że zapłaciliśmy podatek od 50 000 euro, ale jesteśmy urzędowi dłużni podatek od pozostałych 60 000 oraz odsetki za zwłokę.

Urząd ma 5 lat na dochodzenie roszczeń. Od decyzji przysługuje odwołanie, jednak rozporządzeniem odgórnym wszystkie odwołania są odrzucane. Można wejść na drogę sądową, wynik rozprawy oczywiście może być różny. A koszty prawnika, stawiennictwa, tłumaczeń i ewentualne koszty sądowe mogę okazać się wyższe niż kwota o którą się spieramy.

Dlaczego nikt o tym nie informuje przy zakupie? Agencjom na tym nie zależy, bo to są dodatkowe koszty dla klienta, a każdy chce kupić taniej. Natomiast można się tego dowiedzieć np. u notariusza albo w odpowiednim urzędzie.

Co można z tym zrobić? ...
      Skopiowany wpis pochodzi stąd i można tam znaleźć całość artykułu:
      hiszpaniaconsulting.blogspot.com.es/2014/05/Hiszpania-bardzo-wazne-dla-posiadaczy-mieszkan.html
      • ernestynana102 Re: Bardzo ważne!!! Dla mających w Hiszpanii nier 06.08.14, 11:31
        Odnośnie wypowiedzi skara:
        Na pierwszy rzut oka widać, ze te podatki to ograniczenia w swobodzie przepływu kapitału, moze warto to rozebrać na czesci pierwsze? Zastanawiał sie ktos nad tym lub widział takie rozważania?
        Będzie to ozaczało, że zapłaciliśmy podate
        > k od 50 000 euro, ale jesteśmy urzędowi dłużni podatek od pozostałych 60 000 or
        > az odsetki za zwłokę.[/b]
        >
        > Urząd ma 5 lat na dochodzenie roszczeń. Od decyzji przysługuje odwołanie, jedna
        > k rozporządzeniem odgórnym wszystkie odwołania są odrzucane. Można wejść na dro
        > gę sądową, wynik rozprawy oczywiście może być różny. A koszty prawnika, stawien
        > nictwa, tłumaczeń i ewentualne koszty sądowe mogę okazać się wyższe niż kwota o
        > którą się spieramy
        >
        > Co można z tym zrobić? ...
        • wojtek.jablonski_81 Re: Bardzo ważne!!! Dla mających w Hiszpanii nier 22.12.14, 22:36
          Czytam o Waszych problemach z podatkami i nie do końca rozumiem. AgaKarola - kupiłaś nieruchomość wartą 88000 EUR za 75000 EUR. Podatek 10% to 8800 EUR czyli razem po "normalnej" cenie zapłaciłabyś 96800 EUR. Ty natomiast zapłaciłaś łącznie 83800 EUR czyli cały czas jesteś "do przodu" o 13000 EUR. To chyba jednak zrobiłaś dobry interes...
        • nutka1112 Re: Bardzo ważne!!! Dla mających w Hiszpanii nier 23.01.15, 11:33
          Ja z mojego doświadczenia proponuję kupować tylko i wyłącznie u agencji, które posiadają lokale na miejscu w Hiszpanii, nie za pomocą jakiś polskich pośredników bez biura albo jakiś tam tłumaczy co niby cos tam wiedzą, spotkałąm dużo ludzi którzy mieli złe doświadczenia kupując bez agencji umiejscowionej w Hiszpanii.
          Czyli ma być biuro w Hiszpanii, pracownik w języku polskim i nie macie co się obawiać tacy Was nie oszukają!!!
          • marek629132 Re: Bardzo ważne!!! Dla mających w Hiszpanii nier 23.01.15, 12:50
            Ja z mojego doświadczenia zupełnie się nie zgadzam z tym co piszesz. Ciekawe na czym polega to twoje doświadczenie , kupiłeś czy próbowałeś coś kupić , oszukali cię czy próbowali ?
            Ja z mojego doświadczenia i pobytu w Hiszpanii od 1988 pomocy innym i zakupu dla siebie samego mogę Ci powiedzieć że najprawdopodobniej nie masz pojęcia o tym jak i ile zarabiają agencje .
          • skara Re: Bardzo ważne!!! Dla mających w Hiszpanii nier 23.01.15, 15:21
            @nutka1112. Wypowiem się w imieniu tłumaczy, których Pani przywołała i tak niekorzystnie ocenia. Wybór takiego czy innego pośrednika lub pomocnika jest kwestią indywidualną. Każdy sam decyduje o tym z kim nawiąże współpracę. Ale trzeba pamiętać, że TŁUMACZ to jest ostatni bastion, który może nas uchronić przed bardzo kosztowną "wpadką". Istnieją nieuczciwe biura, w tym polskie, które wrabiają klientów, przy okazji zapewniając, że nie ma sensu brać tłumacza na podpis umowy u notariusza. Po co przepłacać, skoro przetłumaczy ta pani, która się nami opiekuje? Albo ewentualnie jej mąż - zna wszak język. Dobre sobie, pani z biura nieruchomości lub jej mąż nie znają się na prawie, nie są profesjonalnymi tłumaczami, nie rozumieją wszystkich zapisów prawnych, a co gorsza - mogą chcieć żebyśmy podpisali coś, co nie jest dla nas korzystne. Bo nasza niekorzyść oznacza ich sprzedaż i ich prowizję. Niektóre biura nieruchomości zwyczajnie się tłumaczy i doradców boją, bo ci od razu są w stanie wykazać wszystkie "podrasowania" rzeczywistości, przekłamania i zwyczajne robienie klienta "w bambuko".

Podsumowując, każdy sam musi się zastanowić czy koszt rzędu promila (1/1000) całości operacji, zapewniający nam spokojny sen na lata, jest naprawdę kwotą, którą warto oszczędzić. Oszczędzić, obdarzając zaufajaniem ludzi, w których interesie jest wciśnięcie nam oferowanej nieruchomości za wszelką cenę. Tłumacz nie ma żadnych korzyści z zawarcia lub nie zawarcia umowy, więc jest całkowicie bezstronny.
          • wojtek.jablonski_81 Re: Bardzo ważne!!! Dla mających w Hiszpanii nier 23.01.15, 22:54
            nutka1112 - Twój wpis wskazuje na to że jesteś zaangażowana (???) a to oznacza, że nie można polegać na Twojej opinii. Każdy pośrednik obsługuje klientów bezpośrednio na miejscy w Hiszpanii. Miejsce oficjalnej rejestracji firmy (Polska czy Hiszpania) nie ma większego znaczenia. Dla bezpieczeństwa transakcji istotne jest to czy pośrednik zapewnia profesjonalną obsługę prawną oraz tłumacza. A w razie problemów (czego nikomu nie życzę) firma zarejestrowana w Polsce posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC i ewentualne roszczenia mogą być dochodzone w polskim sądzie. To moim zdaniem lekko przechyla szalę w kierunku pośredników zarejestrowanych w Polsce a działających na rynku hiszpańskim.
    • mair Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 15.12.14, 10:34
      Watek ma juz dluga, siwa brode. Autorka watku pewnie juz kupila albo zrezygnowala ale uwaga moze przydac sie innym.

Moglem zrobic to 40 lat temu, wowczas nie mialem pewnosci a dzis jestem zadowolony. Wielu z moich znajomych zalowalo kupna wkrotce po inwestycji. Odniesli tylko jedno dobre wspomnienie - slonce ale te kosztuje taniej raz w roku.
      Rada jest jedna, jesli nie znasz jezyka i ich prawa, trzymaj sie z daleka bo mozesz poparzyc sobie palce.
    • adam_i_ewa_w-wa Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 22.12.14, 21:30
      Widzę, że wypowiadające się osoby mają bardzo różne doświadczenia i przemyślenia związane z zakupem/posiadaniem nieruchomości w Hiszpanii. We wrześniu towarzyszyliśmy naszym przyjaciołom w tzw. wizycie inwestycyjnej na południowej części Costa Blanca (lot do Alicante). Nasze obserwacje są bardzo pozytywne. Po trzech dniach oględzin (wcześniej oczywiście dużo pracy w domu w internecie) byliśmy świadkami podpisania umowy rezerwacyjnej. 1,5 miesiąca później nasi przyjaciele sfinansowali zakup podpisując akt notarialny. Ponieważ zakup był z przejęć bankowych pośrednik i prawnik poinformował o niskiej cenie odbiegającej od cen rynkowych. Przyjaciele zdecydowali się dopłacić podatek od różnicy (nawet z dopłaconym podatkiem cena całości była i tak atrakcyjna). Dokładnie śledziliśmy ten zakup ponieważ w lutym chcemy się tam wybrać po swoje wymarzone lokum. Wygląda na to, że Hiszpania odbija się od dna i ceny nieruchomości mogą już tylko wzrosnąć. Uznaliśmy więc, że jeżeli chcemy kupić apartament nad ciepłym morzem - to właśnie teraz, korzystając z "przetartych" i sprawdzonych rozwiązań.
      Po zakupie podzielimy się wrażeniami :)
    • Gość: CostablancaPln Costa blanca Pln IP: *.dynamic.chello.pl 21.02.15, 19:42
      Witam, polecam costa blanca pln (na pln od Lotniska). Jeżeli szukacie apartamentów polecam Villajoyosa (plaża jest po prostu super), dalej na północ kto co lubi ale omijałbym łukiem Benidorm i Calpe raczej też. Jeżeli myślicie o szeregówce to sprawdzcie oferty w Moraira (plaża mniejsza ale praktycznie nie ma bloków i sa same domki i szeregówki) i Javea (przy plaży el Arenal).

Na południu to jak dla mnie jeśli już to tylko Guardamar, Mil Palmeras i Torre de la Horadada. Reszta typu Torevieja, Playa flamenca czy inne Cabo roigi to jednak nie to...
      • 55bea Re: Costa blanca Pln 20.03.15, 21:44
        Witam.
        Kupilismy z meżem w styczniu 2015 r. apartament w w Santa Susanna ? hiszpańskie miasto i gmina w Katalonii, w prowincji Barcelona, w comarce Maresme. Jest usytuowane na wybrzeżu nad Morzem Śródziemnym pomiędzy miejscowościami Malgrat de Mar i Pineda de Marlinia.Połaczenie z Barcelona pociagiem ok 60 min.Pierwsza linia brzegowa 50 m od morza.Siedze na tarasie pije kawke i podziwiam zachod słońca.Pytajcie,udziele wszelkich inf.Zamierzam wynajmowac.
    • didgeman Re: Czy warto zainwestowac w mieszkanie/ dom w hi 13.07.15, 09:44
      Witam,
      Ja planuję zakup nieruchomości (mieszkanie,apartament) na Majorce - czy ktoś z Państwa przerabiał temat?Mam na oku mieszkanie znalezione na tucasa.com. Czy ktoś mógłby polecić osobę na miejscu ,sprawdzoną,która mogłaby ewentualnie odnieść się do tej oferty i pomóc w ewentualnych formalnościach związanych z zakupem? Z góry dziękuję za pomoc. Mój adres@ : qber.pl@gmail.com
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka