Dodaj do ulubionych

Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle

10.09.18, 11:01
Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle

Witam serdecznie,

Planuję wyjazd wakacyjny nad ocean i wymyśliłem że nawygodniejsze miejsce to wybrzeże zachodnie w okolicy Nantes pomiędzy La Rochelle na południu a Carnac na północy - chodzi o możliwość wypadu do zwiedzenia zamków nad Loarą. Przejazd autem 5-osobową rodziną z przystankiem w okolicy Paryża na nocleg w obie strony (aby i w jedną i z powrotem po 3 - 4 godziny poświęcić na zwiedzanie Paryża).

Generalnie cel wyjazdu: zobaczyć ocean, zobaczyc parę zamków nad Loarą, zobaczyć po drodze Paryż

Szukam miejsca jeśli nie nad samym oceanem to w pobliżu. I mam parę pytań:

1. Jaka lokalizacja jest najlepsza na wspomnianym przeze mnie pasie oceanu w okolicy Nantes miedzy La Rochelle a Carnac ?

2. Czy plaże są tam darmowe tak jak w Polsce, czy są podzielone płatne odcinki jak we Włoszech ?

3. Czy plaże są piaszczyste, czy kamieniste - czy potrzebne są buty plażowe

4. Czy lepiej z dziećmi nie wchodzić do oceanu ze względu na fale - podobno są bardzo niebezpieczne, czy trzeba szukać strzeżonego kąpieliska ? Czy z tego względu warto wziąć miejscówkę z basenem a nad ocean chodzić / jeździć tylko popatrzeć ? Czy są kłopoty z zaparkowaniem w pobliżu plaży w sezonie lipiec /sierpień ?

5. Czy odpływy zabierają dużo plaży i jak wysoko i jak szybko się podnosi poziom wody, czy trzeba bardzo pilnować godzin przypływów i wcześniej się ewakuować z plaży ? Skąd wziąć dokładne godziny przypływów i odpływów ?

6. gdzie w Paryżu najlepiej zaparkować samochód - nie ma problemu aby był płatny parking - tylko aby bezpiecznie zostawić auto i np. dojechać do centrum metrem. Podobno są strefy muzułmańskie, a nie wiem których obszarów się wystrzegać.

7. Czy ktoś zna niedrogi nocleg w po wschodniej stronie Paryża na przystanek w podróży ? wstępnie upatrzyłem okolice miasta Reims

8. Czy muszę mieć w aucie alkomat podobno taki jest wymóg we Francji ?

9. Co warto jeszcze zobaczyć w tamtych okolicach ?

10. W przypadku mobil home-ów na kempingach czy są trudności z odzyskaniem kaucji za ew. zniszczenia przy zdawaniu domku. Czytałem że różnie to bywa ?

pozdrawiam, Adam
Obserwuj wątek
  • aseretka Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 10.09.18, 16:24
   Spróbuję odpowiedzieć na kilka (bo niestety nie na wszystkie) Twoich pytań.
   > 1. Jaka lokalizacja jest najlepsza na wspomnianym przeze mnie pasie oceanu w okolicy
   > Nantes miedzy La Rochelle a Carnac ?
   Myślę, że dobrym wyborem byłyby okolice Saint-Nazaire. Kiedyś byłam tam na campingu Yelloch Village, który był w ofercie Eurocampu. Teraz go nie widzę, ale ma go SunCamp:
   www.suncamp.pl/francja/kraj-loary/loara-atlantycka/pornic/kemping-yelloh-village-la-chenaie-110560/
   Można zarezerwować też przez stronę:
   www.yellohvillage.co.uk/choose_your_campsite/by_town/saint_nazaire
   > 2. Czy plaże są tam darmowe tak jak w Polsce, czy są podzielone płatne odcinki
   > jak we Włoszech ?
   Nie spotkałam się z płatnymi plażami w tych okolicach.

   > 3. Czy plaże są piaszczyste, czy kamieniste - czy potrzebne są buty plażowe.
   W Bretanii są piękne piaszczyste plaże.

   > 4. Czy lepiej z dziećmi nie wchodzić do oceanu ze względu na fale - podobno są
   > bardzo niebezpieczne, czy trzeba szukać strzeżonego kąpieliska ? Czy z tego
   > względu warto wziąć miejscówkę z basenem a nad ocean chodzić / jeździć tylko
   > popatrzeć ? Czy są kłopoty z zaparkowaniem w pobliżu plaży w sezonie lipiec /sierpień?
   Jeżeli ocean jest spokojny, to fal wielkich nie ma. Dno z reguły łagodnie schodzi do wody, więc ocean zachęca do kąpieli. Problem raczej w tym, czy dzieciaki będą chciały się zanurzyć. :) Woda raczej jest chłodniejsza niż w naszym Bałtyku. Gdy byliśmy koniec sierpnia/początek września, to aż kłuła zimymi igiełkami. Tak na moje oko temperatura oscylowało wokół 9 - 12 stopni C. Wnuczka, jak to dziecko... gdy zobaczyła wodę chciała się zamoczyć. Jak szybko weszła, tak szybko wyskoczyła. :)

   > 5. Czy odpływy zabierają dużo plaży i jak wysoko i jak szybko się podnosi poziom
   > wody, czy trzeba bardzo pilnować godzin przypływów i wcześniej się ewakuować
   > z plaży ? Skąd wziąć dokładne godziny przypływów i odpływów ?
   Dużo plaży zabierają przypływy, a odpływy ukazują mieliznę. Ale pewnie to przejęzyczenie. ;) Nawet sobie nie wyobrażałam wcześniej jak ogromne są odpływy i przypływy. Łódki, które tkwiły na mieliźnie, po godzinie kołysały się już na falach:
   fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2357721,1,0,705,Polwysep-Quiberon.html
   fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4141923,1,0,91,FrancjaBretanialodzie-w-porcie-podczas-odplywu-morza.html
   Czy można gdzieś sprawdzić godziny przypływów i odpływów...? Pewnie można, ale nie mam pojęcia gdzie. :)

   > 8. Czy muszę mieć w aucie alkomat podobno taki jest wymóg we Francji ?
   Obowiązkowe alkomaty krótko przetrwały. Wprowadzono je od 1 lipca 2012 r., a już 1 marca 2013 r. Rząd Francji przyjął ustawę zakazującą karania kierowców mandatami za brak alkomatu.
   www.camprest.com/pl/przepisy-ruchu-drogowego/Francja/
   Będąc w ub. roku we Francji (i przejeżdżając ją aż do granicy Hiszpańskiej) nie miałam alkomatu i chociaż raz zatrzymała nas żandarmeria, to do braku tego sprzętu się nie doczepiono.

   > 9. Co warto jeszcze zobaczyć w tamtych okolicach ?
   Może trochę pomocna będzie Ci moja relacja (i fotorelacja):
   forum.gazeta.pl/forum/w,20573,147411048,147411048,Kierunek_zachod_Francji_relacja_z_podrozy.html#p148073956
  • capricorn43 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 11.09.18, 16:33
   W uzupełnieniu do aseretki... zrobiłem podobną wycieczkę ale jakieś 17-20 lat temu więc mogę pisać o wrażeniach, bez konkretnych namiarów. Co do Paryża to znajdziesz w necie mnóstwo informacji, pewnie również w wątkach tego forum. Parkingów przy stacjach metra jest mnóstwo z każdej strony miasta - cena zależy głównie od odległości i kosztu dojazdu do centrum.
   Ocean - ja korzystałem z campingu w Saint Jean de Monts, nadal są w ofercie Eurocampu. A wybrałem to miejsce ze względu na Passage du Gois www.passagedugois.com/crbst_5.html , jest to bez wątpienia bardzo oryginalne miejsce, w linku znajdziesz informacje na temat interesującego Cię zagadnienia pływów (również po angielsku). Masz możliwość zaparkowania na dnie oceanu, no dobra zatoki.. i pospacerować po tym dnie...
   Jeśli będziecie jechali przez Reims to poza tym miastem poleciłbym Epernay i wizytę w piwnicach jednej z firm produkujących szampana. Ja zwiedzałem akurat Moet Chandon czyli właścicieli m.in. marki Dom Perignon... ciekawa wizyta z opisem procesu produkcji i degustacją.
   O zamkach nad Loarą też jest mnóstwo informacji - myślę, że trzeba spróbować wybrać jakiś mniejszy obszar i wizytować te okoliczne. Wszystkie trudno pozwiedzać...
   miłej podróży!
  • mama.globtroterka Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 12.09.18, 09:02
   Nas policja sprawdzała czy mamy alkomat. Nie mieliśmy ;) Machnęli ręką i życzyli udanych wakacji :D Ale następnym razem już nie zaryzykuję i kupię.
   Co do Paryża to polecam kemping Le Chene Gris w Pommeuse. Kemping jest przy stacji kolejowej, skąd dojeżdża się pociągiem do centrum Paryża. Auto zostawiałam na kempingu.
   www.globtroterek.com/camping-le-chene-gris-pommuse-paryz-opinie/

   W Bretanii byliśmy w Erquy, jakieś 200 km na północ od Nantes. Pływy mega ;) W jednym miejscu przez przypadek trafiliśmy na Mini Mont Saint Michel. Wysepkę sporo oddaloną od lądu. Zastanawiałam się jak się na nią dostać. Po kilku godzinach ocean odsłonił szeroki pas z kamieni i przeszłam tam suchą stopą. Wrażenie ogromne. Tutaj kilka fotek. www.globtroterek.com/bretania/
   Ocean nie był zbyt ciepły, ale moje dziecię nie wychodziło z niego ;) Plaże przepiękne. Świetne szlaki piesze i rowerowe wzdłuż wybrzeża.
   Co do kaucji to ja byłam na prawie 100 kempingach i nigdy nie miałam problemów z kaucją. Czasem się coś przez przypadek np. zbiło to wtedy idzie się do rezydenta, mówi co i jak i dostaje się nową rzecz. Problemy są wtedy, kiedy zdemolujesz domek czy namiot. No i np. w vacansoleil musisz oddać domek posprzątany. Jeśli nie, to też potrącają z kaucji albo proszą, żebyś posprzątał.
   Bretania jest piękna :) Będziecie mieć super wakacje.
  • filharmoniker1 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 26.10.18, 13:02
   Dziękuje za odpowiedzi, jednak zalęgly się u mnie nastepne pytania:
   - chciałbym sie po drodze zatrzymać pod Paryżem na 1 lub 2 dni , w jakich miejscowościach szukać noclegu aby wygodnie było dojechać komunikacja miejską do Paryża ? Wymyśliłem Torcy: bo jest po wschodniej stronie więc bliżej z Polski, łatwy dojazd do centrum Paryża kolejką RER - google podaje pół godziny, blisko do Disney Landu, ale mam jedną wątpliwość bo przeczytałem że to murzyńska miejscowość i kiedyś były tam zamieszki z podpalaniem samochodów. Stąd pytanie które podparyskie miejscowości są wolne i bezpieczne od tego typu atrakcji jak muzułmanie, czy czarni.
   A może nocleg wziąć jeszcze dalej od Paryża i dojeżdżać samochodem do przystanku metro ? sam nie wiem
   • aseretka Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 26.10.18, 16:09
    Dobrą miejscówką jest położone nieopodal Paryża Maisons-Laffite. Do Paryż można dojechać kolejką RER w ciągu 45 minut. Samo miasteczko też bardzo ładne. Słynie ono z uroczego chateau, zbudowanego w XVII w. przez architekta Francisa Mansarta oraz z torów wyścigów konnych. Tutaj znajduje się też siedziba polskiego Instytutu Literackiego założonego i kierowanego do 2000 roku przez Jerzego Giedroycia, a na miejscowym cmentarzu zostali pochowani, poza wspomnianym Giedroyciem, jeszcze min. Józef Czapski oraz Zofia Hertz.
    fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,147411143,148203378.html
    fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,147411143,148203339.html
    Kiedyś nocowaliśmy też w pobliskim Saint-Denis i do Paryża dojeżdżaliśmy metrem. Teraz jednak podobno tam też sporo emigrantów.
    nczas.com/2018/07/28/panstwo-w-panstwie-w-podparyskim-saint-denis-mieszka-300-tysiecy-nielegalnych-imigrantow/
  • filharmoniker1 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 02.11.18, 13:41
   dziękuje za podpowiedzi, powoli klaruje mi się plan że jednak będzie to weekend majowy i Paryż zwiedzałbym w niedzielę 28 kwietnia, a DisnayLand w poniedziałek 29-ego Jak duże kolejki do takich atrakcji jak wieża Eiffela i Luwr mogą być w tym okresie ?
   Przeczytałem że są 2 rodzaje biletów na wieżę Eiffela: do 2-go piętra i na sama górę, tylko nie rozumiem czy jeśli chce wjechać na sama górę to wystarczy jak kupie bilet do 3 piętra, czy muszę kupić 2 bilety: windą do drugiego piętra i drugi bilet windą do 3-ego ?
   Czy dam radę w 1 dzień wjechać na wieżę Eiffel-a, wejść do Luwru, katedry Notre Dame oraz bazyliki Sacre Cour ?
   • aseretka Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 02.11.18, 18:35
    > Czy dam radę w 1 dzień wjechać na wieżę Eiffel-a, wejść do Luwru, katedry Notre
    > Dame oraz bazyliki Sacre Cour ?
    Moim zdaniem nie. Popatrz na mapę od wieży Eiffla do Muzeum Luwru masz ok. 40 minut spacerem (3,5 km). Z Luwru do katedry Norte Dame nie tak daleko (ok. 2 km więc 20-25 min. spacerem). Ale już do bazyliki Sacre Coeur masz ok. 5 km. Nawet jeśli skorzystasz z metra to niewiele czasu zyskasz. Poza tym:
    - na wjazd na wieże Eiffla zazwyczaj kolejki i czasem trzeba odstać po bilety nawet 4 godzin (lepiej kupić bilety przez internet przez oficjalną stronę: www.toureiffel.paris/en
    co pozwala na wejście poza kolejką)
    - muzeum Luwru jest tak wspaniałe, że i tydzień nie wystarczy na pełne podziwianie wszystkich eksponatów. Dodatkowo też należy się liczyć z kolejkami do kasy. Ale nawet jeżeli chcemy zobaczyć te najważniejsze eksponaty
    www.podrozepoeuropie.pl/luwr-bilety-informacje-praktyczne/
    to czas zwiedzania wyniesie ok. 3-4 godzin
    - przed wejściem do katedry Notre Dame też często trzeba odstać trochę w kolejce
    Do tego, jeżeli będziesz nocował pod Paryżem dodaj czas dojazdu do stolicy Francji.

    > Przeczytałem że są 2 rodzaje biletów na wieżę Eiffela: do 2-go piętra i na sama
    > górę, tylko nie rozumiem czy jeśli chce wjechać na sama górę to wystarczy jak
    > kupie bilet do 3 piętra, czy muszę kupić 2 bilety: windą do drugiego piętra i
    > drugi bilet windą do 3-ego ?
    Wystarczy jak kupisz bilet od razu na 3 piętro.
    • filharmoniker1 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 04.01.19, 14:29
     Wybaczcie że nadal będe męczył, ale im lepiej zaplanuje wyjazd tym mniej nieprzyjemnych niespodzianek.

     1. Bilety na wieżę Eiffla zamawiane przez internet podaje się datę wejścia z dokładnością do pół godziny, czy jeśli sie spóźnię to stracę ? Jak dokładnie pilnowane są te godziny wejścia ? jak duża jest tolerancja obsługi w tym zakresie? np. co jeśli przyjde po godzinie, albo dwóch po terminie ?

     2. sprawa podręcznych plecaków podczas zwiedzania Paryża - na pewno będziemy mieć plecaki z jedzeniem i wodą, czy można z nimi wejść na wieżę Eiffela, do Luwru i do katedry Notre Dame ?

     3. Czy do Disneylandu mozna wejść z plecakiem z jedzeniem i napojami ?

     4. W którym dokładnie miejscu kupuje się bilety na przejażdżkę metalowym słoniem w Nantes ?

     5. Jak wyglada komunikacja publiczna w Nantes: znalazłem informację że ten sam bilet wazny jest czasowo 30 min i działa na każdy środek transporu, tramwaj i autobus, czy to prawda i czy sa znizki dla dzieci lub jakies bilety całodzienne ?

     Adam
     • aga72 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 04.01.19, 21:51
      z plecakami do luwru nie wejdziesz musisz zostawic w przechowalni. przy wejsciu na wieze eiffla i do katedry norte dame sprawdzane sa plecaki i torby. nie mozna wnosic ostrych przedmiotow (nozy, nozyczek, scyzorykow) i szklanych butelek. do disneylandu mozesz wejsc z plecakiem zawierajacym prowiant ale spozywac wlasny prowiant mozesz tylko na wyznaczonym polu biwakowym opuszczajac strefe rozrywkowa. stawiaja ci stempelek na rece i mozesz wejsc ponownie do strefy rozrywki. oczywiscie da sie cos tam przekasic w ukryciu ale jak zlapia cie osoby pilnujace trzeba liczyc sie z mandatem ;) na pozostale pytania nie umiem odpowiedziec bo nie kupowalam biletow z dokladnym wejsciem na wieze a i w nantes tez nie bylam
      • filharmoniker1 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 05.01.19, 00:29
       dzięki za odpowiedź,
       to jeszcze w którym miejscu w Luwrze jest przechowalnia bagażu, czy plecaczki zostawić jeszcze przed kontrolą bezpieczeństwa czy w środku już po kontroli bezpieczeństwa i kupnie biletów ? Czy tam jest wogóle jakaś szatnia czy wchodzi sie w kurtkach ?
  • filharmoniker1 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 18.01.19, 11:45
   Jeszcze odnośnie Paryża mam taki drobny dylemat, planuję pobyt w Paryżu w dniach 28 (niedziela) i 29 kwietnia (poniedziałek), jeden dzień chcę przeznaczyć na zwiedzanie Paryża, a drugi na Disneyland. Wstępnie przyjąłem że niedziela niech będzie na Paryż (najwyżej nie wejdę z powodu kolejek do Luwru albo na wieżę Eiffla) ale za to w poniedziałek w Disneylandzie liczę na mniejsze kolejki do atrakcji niż w niedzielę. Jeśli byłoby odwrotnie to w poniedziałek udałoby sie może nawet i wjechać na wieżę Eiffla i wejść do Luwru, ale w niedzielę spodziewałbym się dłuższych kolejek do atrakcji w Disneylandzie, dlatego na razie wybrałem tą pierwsza opcję.
   Mam pytanie odnośnie biletów w Paryżu, z mapy stref z 2016 roku jaka znalazłem wynika że spod Paryża z campingu Le Chene Gris w Pommeuse będę musiał zapłacić za bilet na pociąg Transillien P do Paris Gare du l'Est i potem w zasadzie będziemy używać wyłacznie metra i tylko w obrębie strefy 1. Jakie bilety kupić tam w automacie aby nie przepłacić ? Wstępnie wygooglałem sobie że dla dzieci poniżej 26 roku) po bilecie Ticket Jeunes Week-end - bo to będzie niedziela, a dla dorosłych bilet Mobilis zones 1-2. z tego co rozumiem to możemy na nich jeździć do woli metrem bez ograniczeń do końca dnia. Czy to dobry wybór ? bo gdzieś przeczytałem że na bilecie Mobilis to można zrobić tylko 2 przejazdy ?

   Adam
   • filharmoniker1 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 18.01.19, 12:46
    mam jeszcze jedną opcję: ponieważ z mapy wynika że kemping w Pommeuse leży w strefie 5, to może opłacać mi się po prostu kupić 5 biletów Paris Visite zone 1 -5 na 1 dzień - stąd pytanie do jakiego wieku dziecka obowiązuje bilet ulgowy ? nigdzie tego nie moge znaleźć ?
    • filharmoniker1 Re: Francja - ocean - okolice Nantes, La Rochelle 18.01.19, 13:49
     Jak przeszukuje internet to mi powoli ręce opadają... Np. nie mogę znaleźć informacji do jakiego wieku liczy sie dziecko dla biletów Paris Visite, na stronie www.transillien.com że do 12 lat, gdzieś widziałem że 4 - 11, a gdzieniegdzie że do 10, a nawet raz że do 9.
     Kolejna informacja nieścisła to czy w ogóle na stacji w Pommeuse będe mógł kupic bilety Paris Visite, bo na stronie www.transilien.com/en/page-editoriale/travelling-with-paris-visite jest napisane że "Note: Paris Visite passes are not sold at SNCF Transilien ticketing machines.", ale z kolei niemal na tej samej stronie jest informiacja:
     You can buy the following tickets at a Transilien ticket machine :
     - t+ ticket (individually or in packs),
     - Origin/Destination ticket (for the Paris region) (individually or in packs),
     - Mobilis,
     - Ticket Jeunes week-end
     - Paris Visite.
     czyli że niby mozna ufff..... masakra.
     I tak z ciekawości rozumie ktoś dlaczego francuski MacDonald ograniczył oglądanie swojej strony internetowej geograficznie i w Polsce nie można jej przeczytać ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka