Dodaj do ulubionych

prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Paryżu :)

15.02.06, 23:05
Witajcie,
w najblizsza niedziele bedziemy miec miedzyladowanie w Paryzu, z przerwa 9 h
40 miedzy samolotami. Odliczajac czas, kiedy od ladowania do wydostania sie na
lotnisko i potem przed kolejnym wylotem, bedziemy miec na pewno 6 godz.
wolnosci :)
Nigdy nie bylismy w Paryzu i bardzo kusi nas wykorzystanie tego czasu na
"zdobycie" Wiezy Eiffla. Niestety poslugujemy sie tylko niemieckim i odrobine
angielskim, wiec mozemy miec problemu w komunikowaniu sie. Stad nasza ogromna
prosba: prosimy o podpowiedz najlepszego - najszybszego z mozliwych dostania
sie z lotniska de Gaulle do Eiffla (autobus, RER ???). Gdzie kupuje sie
bilety, jak dlugo trwa jazda.
Bedziemy ogromnie wdzieczni za pomoc - niestety w Paryzu nie mamy nikogo
znajomego, kto moglby byc naszym przewodnikiem, wiec musimy liczyc na siebie :)))
Pozdrawiamy
Rodzinka
Obserwuj wątek
    • larysa21 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 16.02.06, 00:19
      Witam,
      Z lotniska de Gaulle jedziecie RER do stacji Denfert Rochereau (ok 45 min),
      nastepnie przesiadacie sie na metro Nr 6 kierunek (direction) Charles de Gaulle
      Etoile i wysiadacie na stacji La Motte Picquet Grenelle (ok. 10 min.).
      Bilet kupujecie w kasie RER.
      Przyjemnego zwiedzania, Larysa.
      • ennka Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 16.02.06, 15:35
        Larysa, należy wysiąść na stacjii Ben Hakeim .Podana przez Ciebie stacja jest
        dwa przystanki dalej niż wieża Eiffela.Od podanego przeze mnie przystanku
        trzeba kawałeczek dojśc do wieży ./ok.5 min/.Nie ma bliższego przystanku.
        Sprawdziłam to wszystko na planie Paryża.
        Z lotniska można dojechać do placu de Guelle również autobusem Air France .
        Jest to o tyle wygodniejsze ,że ich przystanek jest przed terminalem ,a do RER-
        u musisz dojechać autobusem wewnetrznym na inny terminal.
        Powodzenia i szczęśliwej podróży.
        Bożena
        • ennka Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 16.02.06, 15:43
          Acha, dodam jeszcze ,że jeśli jest Was wiecej niż dwie osoby, to taksówka może
          być tańsza niż bilety na autobus czy RER i metro.
          Nie znam aktualnych cen .Parę lat temu , jeszcze we frankch ,taxi na
          pl.Inwalidów /centrum/ kosztowało ok.250 F , a bilet na autobus dla jednej
          osoby 84F i 10F metro.
          Może nasze paryżanki podadzą aktualne ceny.
    • larysa21 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 17.02.06, 11:28
      Witam,
      Napisz na ktore lotnisko przylatujesz Ch.de Gaulle 1 czy Ch.de Gaulle 2. Troche
      nie chce mio sie wierzyc, ze do RER trzeba dojechac autobusem. Nigdy o tym nie
      slyszalam.
      Postaram Ci sie dac odpowiedz dzisiaj wieczorem. Musze najpierw poszukac w
      internecie. Nie wiem ile moze kosztowax taxi z lotniska do Paryza. Na pewno
      bardzo drogo. Ja z lotniska Orly do domu (5 km) zaplacilam 15 euro + 10 euro za
      dwa bagaze.
      Pozdrawiam
      • miriam_73 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 17.02.06, 14:41
        Owszem na CDG trzeba do stacji RER dojechac busikiem, przynajmniej z tego
        terminalu na którym ląduje LOT. Jeździ taki specjalny bus (bodaj nr 3 - w
        punktach informacyjnych Arrivals potwierdzą wam to), w kółko, ma przystanki w
        kilku miejscach pod terminalami i jest to szybkie i wygodne. RERka do centrum
        jest co ok. 15 min, najlepiej łapać taka, która do Gare de Nord nigdzie nie
        staje po drodze. RER w obie strony (cena z sierpnia 2005) to 16 euro (8 euro w
        jedną stronę).

Co do wyprawy do Centrum miasta, to może zróbcie tak, że dojedźcie do Wieży, a
        poetm wsiądźcie w Batobus i popłyńcie do Cite (pod Notre Dame), a stamtąd są
        dwa kroki do stacji St Michel, z której macie RER powrotny? Obejrzycie sobie
        Paryż z Sekwany, trwa to ok. godziny.
          • miriam_73 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 18.02.06, 23:36
            Tak, oczywiście RER B - on ma przystanki w centrum Paryża właśnie Gare de Nord,
            Chatelet- Les Halles i dalej St Michel. Batobus kosztuje bodaj 11 euro. Dojazd
            z Gare de Nord do Wieży ktoś już wam opisał.
            Ale ze swoje strony zaproponowałabym troszkę inaczej. Dojechać RERem do
            Chatelet, przesiąść się w linie metra nr 1, dojechać do Georges V żeby się
            kawałeczek przejśc Polami Elizejskimi do Łuku, stamtąd podjechać do stacji
            Trocadero (linia 6) i zejść z Trocadero do Wieży, a potem Batobusem wrócić do
            centrum, pod Notre Dame.
    • larysa21 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 17.02.06, 11:43
      . Bus RATP 350 (depuis Gare de l'Est) et 351 (depuis Nation), de 5h30 ou 6h30 à
      23h00 ou 23h50 selon le sens pour le 350 et de 5h55 ou 6h10 à 20h25 ou 21h15
      pour le 351, toutes les 15 mn (350) ou 30 mn (351), 45 mn de trajet, 5,5 €.
      . Roissybus de Roissy vers l'Opéra, de 5h45 (6h00 vers Paris) à 23h00, toutes
      les 15 mn, 45 mn de trajet, 8 € (infos au : 08.36.68.77.14).
      . Bus Air France de Roissy à l'Etoile (arrêt Porte Maillot), de 5h45 à 23h00,
      toutes les 12 mn, env. 40 mn de trajet, 11 € (infos au : 01.41.56.89.00). De
      Montparnasse, départs de 7h00 à 21h00, toutes les 30 mn, 50 mn de trajet, 11,50
      € (infos au : 01.41.56.89.00).
      . Roissyrail sur la ligne du RER B, de 5h00 à minuit, au moins toutes les 15
      mn, 35 mn de la Gare du Nord, 7,70 € (infos au : 01.53.90,20.20).
      Tu znajdziesz wszystkie informacje dot. dojazdu du Paryza. RER jest
      bezposrednio z lotniska. Nie masz zadnego autobusu z lotniska do RER. Masz tu
      wszystko dokladnie podane wraz z cenami. Gdyby byly jakies niejasnosci, to
      napisz a ja postaram Ci sie wyjasnic.
      Pozdrawiam, Larysa
      • beringer Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 17.02.06, 12:19
        Witam i slicznie dziekuje za pomoc :)))
        Kompletnie nie znam francyuskiego, ale domyslal\m sie, ze ponizej sa rozne
        srodki transportu.
        Prosze powiedz dokladnie, czy jechac RER-em, czy BUS AIR France i gdzie
        dokladnie wysiasc (sugerowano, ze nieco wczesniej niz podalas w poprzednim mailu)...
        Chcialabym miec pewnosc, ze nie zbladzimy :)))
        A tak przy okazji, jak wyglada kwestia zwiedzania Eiflla w niedziele, ile
        kosztuje bilet i czy dzieci placa tak samo???

Goraco pozdrawiamy
        Rodzinka
        • larysa21 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 17.02.06, 19:46
          Witam,
          jezeli chodzi o dojazd do Wiezy Eiffel, to najszybciej i najtaniej bedzie RER z
          lotniska. Dojezdzasz do stacji ST Michel i przesiadasz sie na RER C (kierunek
          Versailles Rive Gauche lub St Quentin en Yvelines) jest to ta sama linia i
          wysiadasz na stacji Champs de Mars Tour Eiffel. Na peronie bedzie lista, na
          ktorej wyswietlaja sie stacje, wiec bedziesz mogla sie upewnic.
          Podaje Ci ceny biletow na Wiezy Eiffla:
          1 pietro - dorosli 4,20, dzieci 2,30
          2 pietro - dorosli 7,70, dzieci 4,20
          na sama gore - dorosli 11,00, dzieci 6,00
          Wejscie po schodach - dorosli 3,80, dzieci - 3,00.
          Dzieci w wieku od 3 do 11 lat.
          Pozdrawiam.
          • beringer Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 18.02.06, 02:44
            Witam i ponownie dziekuje :)
            Prosze, powiedz jeszcze, czy przesiadajac sie na RER C musze kupic kolejny
            bilet, czy wszystkie przejazdy w jedna strone sa w ramach tych 8 Euro? Czy na
            dziecko sa tansze bilety? Czy kupujac bilet musze zaznaczyc dokad jade i o
            przesiadkach, czy jest to po prostu stala oplata?

Bedzie nas dwoje doroslych i jedno dziecko. :)

Sprawdze skrzynke jutro przed wylotem, ok. 14.30 polskiego czasu, mam nadzieje,
            ze do tego czasu zajzysz tu :)

Pozdrawiamy serdecznie z goracej Brazylii i slemy sloneczne promienie
            Rodzinka
            • larysa21 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 18.02.06, 12:46
              Witam,
              postaram Ci sie dokladnie objasnic jak wyglada kupno biletow. Na stacji RER na
              lotnisku kupujesz bilety do Paryza tam i z powrotem. Tzn. Dadza Ci 2 bilety dla
              kazdej osoby. Jeden bilet odbijesz jadac do Paryza, a drugi jak bedziecie
              wracac. Dzieci do 4 lat nie placa, a od 4 do 10 placa 50%. Dlatego ptyalam sie
              Ciebie ile dzieci maja lat. Na bilet, ktory kupisz dojedziesz do Paryza. Nawet
              jak sie bedziesz przesiadala to bilet bedzie wazny. Z powrotem tez. Gdybys
              chciala sie poruszac po Paryzu, to musisz kupic dodatkowo bilety w kasie metra.
              Za kazdym razem jak wsiadasz do metra odbijasz jeden bilet (w metrze dzieci
              rowniez placa 50%).
              Przygotuj sobie kartke, ktora dasz w kasie
              Aller et retour Paris (tam i z powrotem Paryz) Pour adulte (dla doroslych i
              napisz ile osob)
              Aller et retour 1 enfant Paris.
              Mam nadzieje, ze zrozumialas. Jezeli sa jeszcze jakies niejasnosci to pisz.
              Jestem do 20,00 w domu. Kiedy wyjezdzasz wsobote czy w niedziele.
              Jezeli dzieci maja znizke, to uwazaj zeby dac dziecku dobry bilet.
              Na bilecie dla dzieci bedzie napisane "tarif reduit".

Pozdrawiam, Isabelle
              • beringer Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 18.02.06, 13:06
                Witam,
                jestes naprawde niesamowita :) dziekujemy bardzo :)))
                Ale oczywiscie mam jeszcze jedno pytanie:
                przeczytalam tu w jednej z odpowiedzi, ze wracajac moglibysmy przeplynac sie
                Batobusem, a dalej od St. Michel - RER-em - czy wiesz ile to kosztuje?

Podsumowujac, napisze jak zrozumialam, ze ma wygladac nasza podroz - wyprostuj
                jesli cos jest nie tak:
                Przy lotnisku wsiadam do RER B jadacego w kierunku St. Michel
                Stamtad RER C w kierunku podanym przez Ciebie, wysiadka na Champs de Mars Tour
                Eiffel.
                Za ta trase zaplacimy lacznie 8 Euro od doroslych i 4 od dziecka (ma 9 lat - a
                propos jak to zaznaczyc proszac o bilet???) - czyli RER B i RER C przejezdzamy
                na JEDNYM BILECIE i za jedna cene???

Wracamy adekwatnie lub wybieramy opcje z pokonaniem polowy drogi Batobusem...

Czy jestes w stanie napisac, ile mozemy potrzebowac na to wszystko czasu?

Wylatujemy dzis o 18 polskiego czasu stad, w Paryzu bedziemy jutro o 10 rano...

Pozdrawiam goraco,
                bardzo, bardzo dziekujemy za pomoc
                Rodzinka
                • larysa21 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 18.02.06, 14:13
                  Witam,
                  Jak juz Ci pisalam na stacji RER B kupujesz bilety tam i z powrotem. Dostaniesz
                  dwa bilety na osobe. Jeden odbijesz jadac do Paryza, a drugi wracajac.
                  Przygotuj sobie kartke, ktora dasz w kasie:
                  "Aller et retour Paris pour 2 adultes et pour 1 enfant". W sumie bedziesz miala
                  trzy bilety. Wystarczy, zer dasz ta kartke i pani w kasie zrozumie o co chodzi.
                  W Paryzu kasjerki sa przyzwyczajone do turystow, ktorzy nie znaja jez.
                  francuskiego.
                  Jezeli chodzi o Batobu to mozesz wsisc na przystanku Wieza Eiffla i w drodze
                  powrotnej wysiasc na przystanku Notre Dame, nastepnie na drugi bilet wsiadziesz
                  na Stacji ST Michel do ERE C i jedziesz bezposrednio na lotnisko. W drodze
                  powrotnej uwazaj na przystanki, bo jest terminal 1 i terminal 2. Zalezy z
                  ktorego terminalu wyjezdzasz. Batobus kursuje co 20 min i potroz trwa ok. 1,30
                  min. Bilet kosztuje dla osoby doroslej 11 E, a dla dziecka 5 E. Musisz wiec
                  dobrze obliczyc zebyz sie nie spoznila na samolot.
                  Ile godzin bedziecie leciec do Paryza, jezeli wylatujecie dzisiaj o god. 18 i w
                  Paryzu bedziecie jutro o godz. 10.
                  Pozdrawiam i zycze szczesliwej podrozy. Za pol godziny wejde znow na internet,
                  wiec jezeli beda jeszcze jakies pytania, to pisz i postaram Ci sie odpowiedziec.
                  Serdecznie pozdrawiam. Isabelle
                  • beringer Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 18.02.06, 14:40
                    Dzieki, dzieki, dzieki :)))
                    Ogromna kawa jak sie kiedys spotkamy :))) Mieszkamy w Zielonej Górze, nasz mail
                    igor000@wp.pl

Moze uda Ci sie napisac nam jeszcze, ile trwa podroz jednym i drugim RER-em (B i
                    C). Musimy to wiedziec, zeby ewentualnie wliczyc przejazdzke Batobusem, wiec
                    istotny jest czas jazdy kazdego z nich z osobna.

Wylatujemy stad o 15.00 (18.00 polskiego czasu) (Florianopolis - Sao Paulo), tam
                    mamy 2 godz. przerwy, potem o 19.30 (czyli 22.30) z Sao Paulo do Paryza. Zmiana
                    czasu w powietrzu, ladujemy w Paryzu o 10.00, a o 19.40 mamy samolot do
                    Berlina... Dluga droga przed nami :)

Pozdrowionka
                    Rodzinka
                    • larysa21 Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 18.02.06, 15:01
                      Witam!
                      Z lotniska do Wiezy Eiffla trzeba liczyc (z przesiadka) od. godziny.
                      Jezeli w druga strone bedziecie jechac bezposrednio z St Michel to ok 30-40
                      min, w zaleznosci od tego jak szybko znajdziecie peron z ktorego sie jedzie.
                      Jeszcze kilka wskazowek, ktore przydadza sie Wam w Metrze:
                      Sortie - wyjscie,
                      Correspondence - korespondencja, przesiadka.
                      Ciekawa jestem jak jedziecie z Berlina do Zielonej Gory.
                      Ja lece do Berlina jak jade do Gorzowa i potem przesiadam sie na pociag do
                      Gorzowa.
                      Pozdrawiam i sczesliwej podrozy, Isabelle
                      • beringer Re: prosimy o podpowiedź niedziela 9 godz. w Pary 21.02.06, 17:20
                        Witam,
                        jestesmy w domku i ogladamy zdjecia... nie tylko z Brazylii, ale i z Wiezu
                        Eiffla :)
                        Tak, tak, Twoje wskazowki byly nieocenione i pomogly nam bezproblemowo spelnic
                        nasze marzenie :)
                        Faktycznie z terminalu do stacji RER podjechaliswmy autobusem, ale nie
                        stanowilo to zadnego problemu. Bilety kupilismy dzieki Twojej podpowiedzi, na
                        miejsce i z powrotem dotarlismy szybko i sprawnie :)
                        Niestety pogoda nam nie sprzyjala (moze to kara, za upaly, ktorych
                        doswiadczalismy przez ostatnie 4 tygodie :) i padal deszcz, dlatego tez, mimo
                        czasu - spokojnie zdazylibysmy przeplunac Batobusem -
                        ograniczylismy "zwiedzanie" do wiezy...
                        Jeszcze raz serdecznie dziekujemy za pomoc i pozdrawiamy
                        Rodzinka
      • ro_bb Larysa21 - jesteś wspaniała 18.02.06, 15:41
        Naprawdę jestem pod wrażeniem twoich wskazówek. Jeśli mogę też przy okazji coś
        się dowiedzieć, to opisz mi pokrótce, jak się najłatwiej dostać do parku
        Asterixa i Diseylandu i jakie bilety będą mi potrzebne. Po Paryżu zamierzam
        jeździć na karnety 10-przejazdowe, więc chyba będę musiał kupić osobne bilety
        na RER? Rozumiem, że dziecko może mieć do 10 lat, powyżej potrzebuje już biletu
        dla dorosłych? I jeszcze chciałbym podpytać o autobusy nocne. Ze strony www
        komunikacji miejskiej nie mogę się za wiele dowiedzieć. Ile kosztuje pojedynczy
        bilet, czy jak muszę jechać dwoma autobusami - z przesiadką to potrzebuję 2
        bilety, czy wystarczy jeden i jak jest ze zniżkami dla dzieci w nocnych
        autobusach
        • larysa21 Re: Larysa21 - jesteś wspaniała 18.02.06, 15:58
          Co do komunikacji nocnej, to nie znam detali. Ja niestety wszedzie poruszam sie
          samochodem. Dam Ci odpowiedz jutro lub w poniedzialek, bo dzisiaj jestem bardzo
          zajeta. Napisz mi na jak dlugo przyjezdzasz tzn. w ktorym dniu tygodnia, ile
          bedziesz dni i gdzie sie zatrzymujesz (w ktorym zonie, czy moze w samym Paryzu).
          Jutro postaram sie to rozpracowac. Dzieci pow. 10 lat placa tak jak dorosli.
          • ennka Re: Larysa21 - jesteś wspaniała 18.02.06, 16:37
            Larysa jesteś rzeczywiście nieoceniona.
            Niemniej upieram się przy tym ,że RER nie odchodzi z tego terminala ,na który
            przylatuje i odlatuje LOT.Wiem to stąd ,że korzystałam z takiej komunikacji.
            LOT lądował i startowł z terminala nr 2 , a RER odchodzi z nr 5 lub 6. Niestety
            nie pamietam już dokładnie.Pomiedzy terminalami kursuje autobus
            bezpłatny ,wsiadasz i wysiedasz gdzie potrzebujesz.Radzę Ci zorientować się
            przed wyjazdem z lotniska do miasta ,jak to jest , bo na to też potrzeba trochę
            czasu.
            Pozdrawiam i życzę szczęśliwej podróży.
            • larysa21 Re: Larysa21 - jesteś wspaniała 18.02.06, 17:43
              Nie wiem gdzie znalazlas, ze RER odchodzi z nr 5 lub 6.
              Na mapie sa dwie stacje CDG 1 i CDG 2. Na internecie nie podaja, ze z lotniska
              trzeba wsiasc w autobus i dojechac do RER. Jest napisane, ze do Paryza jedzie
              sie bezposrednio RER B, wiec nie wiem skad masz takie wiadomosci. Przy okazji
              dowiem sie.
              • ennka Re: Larysa21 - jesteś wspaniała 18.02.06, 21:49
                Przecież Ci napisałam ,ze jechałam w ten sposób z lotniska .
                Ktoś tu zresztą potwierdził moja informację.
                Jak widzisz ,w internecie nie wszystko można wyczytać i dlatego to forum
                istnieje.
                Może źle to okresliłam ,terminale są dwa CDG1 i CDG 2.
                Loty międzynarodowe odbywaja sie przeważnie na CDG 1, ale ma on kilka części.
                RER odchodzi nie z tej części , do której przylatujemy.
                Ponieważ już trochę czasu upłynęło od mojego pobytu w Paryżu , to zajrzałam do
                przewodnika "Wiedzy i życia".
                Podane tam jest ,że "autobusy RER drzwi nr 28 ."
                Budynki portu lotniczego są ułożone w okrąg.
                W srodku tego koła jeździ autobus dowożący do różnych części lotniska.
                Kierowca autobusu wskaże , gdzie wysiąść ,żeby dostać się do RER-u.
                Piszę to wszystko po to ,żeby pytajacy miał obraz tego , co będzie na lotnisku.
                Mnie się wydaje ,że dojazd autobusem do placu de Goulle'a i potem metrem do
                wieży ,jest prostszy.

• miriam_73 Re: Larysa21 - jesteś wspaniała 18.02.06, 23:53
                  Ennko, może i prościej busem, ale RERem jest po prostu znacznie szybciej.
                  Laryso, nie upieraj się, ja też potwierdzam, że do stacji RER na CDG konieczny
                  jest dojazd autobusem, który jeździ w kółko pomiedzy terminalami.
        • miriam_73 Re: Larysa21 - jesteś wspaniała 19.02.06, 00:11
          Do Eurodisneylandu jest wygodny dojazd RERem A kierunek Marne-la-Vallee. Nie
          wiem ile kosztuje bilet ale mogę w poniedziałek zadzwonić do naszego paryskiego
          biura i poprosić koleżanke o sprawdzenie. Jeśli mogę coś zasugerować - kupcie
          bilety w Paryżu a nie na miejscu w Disneylandzie np. w sklepie Disneya lub w
          Virgin Megastore na Polach Elizejskich.

Nie wiem kiedy się wybieracie do Paryża, ale do 7 kwietnia Parc Asterix jest
          zamknięty. Do parku jedzie się w ten sposób, że trzeba dojechac do CDG i
          stamtąd jeździ taki Asterix Shuttle.

Jak jest z nocnymi biletami - nie wiem. Natomiast wiem, że dzienne linie w
          porownaniu z Polską jeżdżą dość krótko, więc dobrze sprawdzaj sobie godziny
          połączeń :)))
          • ro_bb Re: Larysa21 - jesteś wspaniała 20.02.06, 09:33
            Dziękuję za odzew. Wybieram się na dzień dziecka, więc Asterix będzie otwarty.
            Zastanawiam się jeszcze który z parków wybrać, ale z tego co czytałem, to
            Disney jest raczej dla młodszych dzieci. Wydaje mi się, że dla 10 i 12 latka
            lepszy będzie Asterix. Podsumowując sprawę dojazdu, to znaczy że do Disneya
            dojadę bezpośrednio RERem pod samą bramę, natomiast do Asterixa RERem do CDG, a
            potem tym autobusem?
            Ceny RER będę miał czas poznać na miejscu, ale zawsze lepiej być wcześniej
            przygotowanym. Bardziej mnie interesuje komunikacja nocna. Autobus na lotnisko
            mam mieć w poniedziałek o 5. 30, więc metrem chyba jeszcze nie zdążę dojechać.
            Znalazłem połączenie autobusami nocnymi z jedną przesiadką, ale może się
            okazać, że bilety dla 3 dorosłych i jednego dziecka na dwa autobusy wyjdą
            drożej niż taksówka. Obawiam się, że na miejscu mogę mieć problemy z uzyskaniem
            takich informacji, więc śledzę forum i nieśmiało podpytuję. Za wszelkie
            informacje dziękuję

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka