Dodaj do ulubionych

Autostrady

IP: 158.75.197.* 08.04.04, 11:52
Witam Wszystkich!!!
Po raz pierwszy wybieram się do Włoch na wakacje. Proszę o informację, w jaki
sposób odbywa się obsługa przejeżdżających przez bramki na autostradach. Czy
na każdych bramkach można płacić gotówką, czy też trzeba mieć karty VIACARD.
Zastanawiam się, czy podczas wjazdu na autostradę otrzymuję bilet od osoby
obsługującej, czy też bilet wydaje automat?
Proszę mi odpowiedzieć, czy kodeks drogowy pozwala na poruszanie się pojazdem
osobowym z oklejonymi tylnymi szybami (filią przyciemnianą).
Zbig
Obserwuj wątek
    • Gość: kozbo Re: Autostrady IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.04.04, 22:20
      Włochy
      Dla bezpieczeństwa na drogach
      Od 01.04.2004 zacznie obowiązywać przepis nakazujący posiadanie
      w samochodzie kamizelek z pasami odblaskowymi tzw. "salva-vita".
      Kierowca lub pasażer, zmuszony do opuszczenia samochodu z powodu
      awarii lub podczas zatrzymania się w zatoce parkingowej będzie ją nakładał
      aby być widocznym dla innych użytkowników drogi /raczej nas nie dotyczy/.
      (informacja automobilklubu włoskiego, styczeń 2004)

www.pzmtravel.com.pl/index.php?id_strony=1129
      Z dniem 01.07.2003 został wprowadzony nowy kodeks drogowy przewidujący
      zwiększenie maksymalnej prędkości na pewnych odcinkach autostrad
      ze 130 km/h do 150 km/h /serce cieszy/.
      Operatorzy autostrad mogą podwyższyć limit prędkości tylko na prostych
      odcinkach 3-pasmowych z pasem technicznym.
      Wszystkie odcinki autostrad są oznaczone znakami informującymi
      o dozwolonej prędkości.
      Zwiększenie prędkości dotyczy tylko:
      - motocykli o pojemności silnika powyżej 150 cc
      - samochodów osobowych
      - samochodów campingowych do 3,5 tony
      - autokarów poniżej 8 ton
      Jednak przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (deszcz, mgła itp.)
      obowiązuje prędkość 110 km/h.
      Zawartość alkoholu we krwi kierowcy obniżono 0.8 do 05 promila.
      Trzymaj się autostrad bo zamiast 14 godz. będziesz jechał 20.
      Staraj się nie podróżować w soboty i niedziele - Włosi masowo udają się na i z nad morza. Uważaj na skrzyżowania z ruchem okrężnym, 3 razy TIR mało nie wbił się mi w tył auta trąbiąc gdy przepuszczałem samochody w ruchu okrężnym /w tym czasie one robiły to samo w stosunku do mnie/ ta dziwna reguła nie obowiązuje w przypadku znaku stop przy dojeżdzie do skrzyżowania.
      Oznakowanie skrzyżowań /północe włochy/ to osobna śpiewka małe wąskie tabliczki z drobnymi opisami wieloczłonowych nazw miejscowości /po 5, 10 szt./ umieszczone po skosie na narożnikach krzyżówek sugerują wybór na wprost lub w lewo o ile po drugiej stronie uda znależć się nam analogiczną nazwę napewno możemy jechać na wprost jeżdzenia wkoło macieju celem rozczytania problemu nie polecam z powodu braku pierwszwństwa o czym z reguły przypominamy sobie w ostatniej chwili. Tego typu krzyżówki powodują że Katowice wydają się błachostką.
      Jadąc z Polski tankuj przy wjeżdzie i wyjeżdzie z Czech i wyjeżdzie z Austrii.
      Winetki kupuj na granicy lub najbliższych stacjach benzynowych u Czechów /miej korony/ i Austriaków. Napisz co cię interesuje lub gdzie jedziesz. Pozdrawiam
      • Gość: Zbig Re: Autostrady IP: 158.75.197.* 27.04.04, 08:30
        Bardzo dziękuję za wszystkie umieszczone informacje o przepisach we Włoszech.
        Najbardziej zainteresowała mnie sprawa kamizelek tzw. "salva-vita". Zastanawiam
        się, czy w porównaniu do polskiego kodeksu jest jeszcze więcej istotnych
        różnic. Czy prawdą jest, że trzeba posiadać zapasowe lusterko wsteczne?
        Proszę, opisz jeszcze raz zachowanie na rondach, bo prawdę mówiąc nic z tego
        nie zrozumiałem.
        < …gdy przepuszczałem samochody w ruchu okrężnym /w tym c
        > zasie one robiły to samo w stosunku do mnie/ ta dziwna reguła nie obowiązuje
        w
        > przypadku znaku stop przy dojeżdzie do skrzyżowania.
        >
        Ja wybieram się do kampingu w miejscowości Mairna Palmense k. Posto San
        Giorgio, 60 km na południe od Ancony – termin od 11.06. W związku z tym mam
        następne pytanie, czy Włosi mają wolne w Boże Ciało? Obawiam się w związku z
        tym wzmożonego ruch na autostradach.

Jeszcze raz dziękuję i proszę o odpowiedź
    • Gość: Michał Re: Autostrady IP: *.chello.pl 27.04.04, 00:41
      Przy wjeździe na autostradę pobierasz bilet z automatu. Prz zjeździe oddajesz
      ten bilet ludkowi w budce i uiszczasz odpowiednią opłatę. Dla mnie
      najwygodniejsze było korzystanie z Viacard. Są to karty o odpowiednim nominale
      (25, 50 Euro)- coś na wzór karty telefonicznej, można kupić na każdej stacji.
      Wszystko dobywa się tak- podjeżdzasz do bramki oznaczoonej symbolem Viacard,
      wkładasz do automatu bilet pobrany przy wjeździe na autostradę oraz ową kartę,
      a automat odlicza Ci z niej odpowiednią kwotę pieniędzy, zabierasz kartę,
      otwiera się szlaban i jedziesz dalej :) Wszystko odbtwa się wygodnie i szybciej
      (nie musisz szukać kasy, czekać na wydanie reszty, poza tym z tego co
      zauważyłem kolejki do "okienek" bezgotówkowych są znacznie mniejsze). Dobrze
      wiedzieć wcześniej ile ogólnie wydasz na autostrady i wtedy zdecydować się na
      kartę o odpowiednim nominale. Możesz to zrobić tu:

www2.autostrade.it/2001home_eng.asp
      Zaznacz odpowiedni odcinek i wyliczy Ci ilość kilometrów i opłatę, na pewno
      sobie poradzisz ;)

pozdrawiam
      • Gość: Zbig Re: Autostrady IP: 158.75.197.* 27.04.04, 07:49
        Bardzo dziękuję za rady. W trakcie czytania opdowiedzi nasunęło mi się pytanie.
        Posiadając kartę Viacard, czy jestem w satanie wybrać z niej całą zainwestowaną
        wcześniej gotówkę? Chodzi mi o przypadek, w którym na karcie pozostało mniej
        euro niż muszę zapłacić na bramce - czy istnieje możliwość dopłacenia gotówką?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
        • jot.be Re: Autostrady 27.04.04, 09:37

> Chodzi mi o przypadek, w którym na karcie pozostało mniej
          > euro niż muszę zapłacić na bramce - czy istnieje możliwość dopłacenia gotówką?
          >
          > Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
          Tak.
          Najczęściej jest 1 lub kilka bramek gdzie przyjmują i karty i gotówkę.
          W środku - pomiędzy jedną a drugą strefą.
          Pozdr
        • Gość: michał Re: Autostrady IP: *.pkobp.pl 28.04.04, 08:57
          W bramkach oznaczonych VIACARD można płacić nie tylko specjalną kartą VIACARD
          ale także każdą WYPUKŁĄ kartą płatniczą (np. Visa classic lub Mastercard).
          Karty płaskie (typu Maestro i Visa Electron) się nie nadają. Jest to szybki i
          prosty sposób płacenia i nie trzeba kupować specjalnej karty. Podjeżdża się do
          automatycznej bramki, wkłada bilet, potem wkłada kartę i już. Nawet PIN nie
          jest potrzebny przy takiej transakcji. No i kolejki do niebieskich bramek
          VIACARD są znacznie mniejsze więc polecam.
      • vanb Re: Autostrady 28.04.04, 11:00
        Tak
        Wkładasz bilet
        Wkładasz kartę
        Wychodzi karta, otwiera się szlaban
        Wciskasz czerwony przycisk
        Z tyłu trąbią w niebogłosy
        Automat wypluwa bilet (najczęściej nieczytelny bo mało kto uzupełnia tusz w
        drukarce)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka