Dodaj do ulubionych

Czy we Wloszech jest drogo?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.08.08, 19:20
Byl ktos niedawno we Wloszech?Wybieramy sie rodzina-3os.w e
wrzesniu.wyzywienie we wlasnym zakresie.Male miasteczko.Na tydzien
ile euro trzeba liczyc?
Obserwuj wątek
    • Gość: malgo Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 27.08.08, 19:45
      wszystko zalezy od tego gdzie będziesz na tym urlopie, mogę Ci podać aktualne ceny z marketu coop w Toskanii:
      mleko pół litrowy karton 0,61
      jajka 10 szt. średnie - 0,89
      mąka 0,46
      masło duże 0,5 kg 2,29
      cukier 0,68
      4 bułki 0,70
      kurczakowe nogi - 4,20/kg
      śliwki ciemne 2,58/kg,
      nektaryny 1,96/kg,
      winogrona białe 2,46/kg
      sałata roszpunka 1,58
      sałata rukola 1,30 (obydwie sałaty po 125 g - porcja na mniej więcej 4 osoby)
      ceny lodów, pizzy i innych gotowych produktów były tu już też wielokrotnie podawane, ja akurat mam świeże z marketu bo podawałam przyjaciółce żeby miała mniej więcej pojęcie jak to wygląda cenowo, gdy się chce sama stołować
    • hernandez Re: Czy we Wloszech jest drogo? 27.08.08, 22:40
      powiem tak (ku oburzeniu czesci internatow). Ceny we Wloszech w
      sklepach sa takie jak w Polsce. niektore rzeczy sa tansze inne
      drozsze.

      co sie tylko rzuca w oczy - ze ten sam towar moze kosztowac 10
      centow (butelka wody 0.25) i 1 euro a nawet 5 euro.

      800 euro an tydzien na 3osoby jest ok

      makarony,sosy,oliwki,pesto,owoce morza, owoce, warzywa (ale nie
      wszystkie) sa ZDECYDOWANIE tansze niz np,w Warszawie.

      chleb generalnie na kg sie kupuje. ten co hipermarketach kosztuje
      zblizona cene co u nas. Na kg w piekarniach tak ok 2.5-3 euro za kg.

      lody jak zwykle od 1 do 3 EURO (za 3 euro to 4 duze galki + dodatki)
      wiec taniej niz w Wa-wie.

      napoje,wody,wina oczywiscie tansze niz u nas

      wedliny to zalezy co sie kupuje i gdzie. Salami moze byc i za 10EURO
      za kg i 100 EURO itd itd.

      slodycze porownywalne z naszymi cenami,

      mleko ostatnio tez dogonilo w PL ceny wloskie
      \\
      • urlopowiczka Re: Czy we Wloszech jest drogo? 27.08.08, 22:49
        Ja wogole mieszkam w nadmorskiej miejscowosci,dosc atrakcyjnej i
        czesto odwiedzanej przez turystow.Do cen w moim miescie sie
        przyzwyczilam ale kazdy,jak przyjezdza,robi wielkie oczy,ze tak drog-
        galka loda2,50,skromny obiad 30zl na osobe.W cenie brak pogody i
        zimna woda w morzu(8C)
        Pozdrawiam
        • Gość: malgo Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 27.08.08, 23:14
          wiesz urlopowiczka to zależy gdzie jedziesz, ja znam przede wszystkim warunki toskańskie, choć w restauracjach takich z prawdziwego zdarzenia to minimum 30 euro na osobę bym przeznaczyła, ale np. we Florencji, o czym pisałam w innym wątku jest samoobsługowa jadłodajnia z jedzeniem na dobrym poziomie (o niebo lepszym niż pizza sprzedawana w kawałkach- około 5 euro) i za 10 euro najesz się wyraziście :) lody w lodziarniach małe to okolo 2 euro, kawa 1 euro, tylko że to minimalne ceny. Gdy zasiądziesz przy stoliku zapłacisz za kawę więcej itd. Jeśli 800 euro ma być tylko na wyżywienie, to powinno Ci spokojnie wystarczyć. Udanego wypoczynku.
      • Gość: Anita Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.eastwest.com.pl 29.08.08, 10:26
        Też zgodzę się z tobą co do cen tak jak piszesz(ku oburzeniu niektórych
        internautów).Byłam w lipcu 2 tygodnie i nie narzekałam na ceny, chociaż nie
        należę do rozrzutnych.Pizza od 5 Euro w restauracji.A kawa pita przy barze od
        0,80.Przy stoliku zawsze doliczają tzw.coperto czyli za nakrycie- od osoby od 1
        Euro do 2 Euro.Spotkałam tez knajpki, gdzie tego nie doliczali Dlatego kawę
        codziennie piliśmy przy barze.
    • Gość: globtroter Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.ms.gov.pl 28.08.08, 09:27
      Jest drogo, ja właśnie wróciłem.
      Dobre Piwo kosztuje ok 1,2-1,4 Euro, kanapka ok 2-3 Euro, duża Coca
      Cola ok 2 Euro, Woda mineralna duża od 0.6 do 1,5 Euro ale nie
      trzeba jej kupować bo ich kranówka jest bardzo wysokiej jakości i
      jest smaczna ;), mała pizza ok 6-10 Euro, komunikacja jest tania.
      Proponuje kupować w marketach, zdażają się markety w których ceny są
      o połowę niższe coś jak nasza Biedronka:)
      Radzę wziąść więcej pieniędzy
      • Gość: jacek Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.gprs.plus.pl 09.11.08, 22:57
        nie wiem czy skorzzystaz z mojej rady ale dobrze sobie przelicz
        wydatki (paliwo, ubezpieczenia, opłata za lokum plus iine pierdoły
        to w sumie będzie około 6 tyś przy czym sama musisz się martwić o
        robienie posiłków, zakupów szukanie gdzie taniej to całe latanie czy
        to warto czy nie lepiej wybrać jakąś wycieczkę gdzie pod nos
        podstawią?
          • Gość: al9 no własnie Jacek IP: *.centertel.pl 11.11.08, 12:03
            w sumie będzie około 6 tyś przy czym sama musisz się martwić o
            robienie posiłków, zakupów szukanie gdzie taniej to całe latanie czy
            to warto czy nie lepiej wybrać jakąś wycieczkę gdzie pod nos
            podstawią?
            -------------

            no własnie
            To co dla Ciebie jest zmartwieniem - dla innych jest czystą
            przyjemnością...
            Zakupy, knajpy, śniadanka co rusz w innych miejscach, niespodzianki,
            zmiany planów w zaleznosci od pogody, samopoczucia czy humoru,
            kontakt z miejscowymi, mniejsze czy większe przygody - to jest
            kwintesencja wypoczynku..
            Kto raz się rozsmakuje - nigdy nie pojedzie na wycieczkę
            zorganizowaną nie przez siebie..
            Pozdr
            al
            • vojager29 Re: porady i oceny 11.11.08, 12:44
              popieram, to ma swoje uroki ale dla wygodnickich ma tez sporo wad,
              wlasnie o wszytko trzeba sie troszczyc samemu a urlop ma byc
              przyjemnoscia, kwestia wiec tego co kto uwaza za przyjemnosc,
              moze by tak rozwiazanie tej zagadki pozostawic kazdemu
              indiwidualnie ?
        • Gość: al9 podróżą sie nie martw IP: *.teleton.pl 28.08.08, 11:03
          widoki super, możesz się często zatrzymywać, parkingi duże i z
          infrastrukturą..

          a co do meritum..
          Ta dyskusja pokazuje, że każdy ma inne potrzeby i inne spojrzenie na
          ceny.. Czy we Włszech czy w dowolnym miejscu..
          Sam wielokrotnie stwierdzałem (i to pdtrzymuję), że 100 euro na dwie
          osoby (bez dzieci) dziennie (nie licząc podróży i noclegów) - to za
          mało..
          Ale jak widać - jest duża grupa ludzi dla których znacznie mniejsze
          kwoty są ok..
          Potwierdzę - że jedzenie - zwłaszcza w marketach nie jest drogie..
          Knajpy i jedzenie "na mieście" też moze być droższe i tańsze..
          Ale kawa, woda, cola - przy stolikach, parkingi, ciasta,
          przyjemności... to kosztuje..
          Na wszelki wypadek - trzeba mieć rezerwę...
          Pozdrawiam
          al
        • Gość: vvv Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.08.08, 14:06
          Gość portalu: urlopowiczka napisał(a):

          > W razie co mamy karty choc
          > zupelnie nie wiem jak pozniej jest to rozliczne

          Jeżeli masz kartę typu bankomatowego, taką którą dostałaś zapewne za
          darmo do rachunku, to jest ona rozliczana na bieżąco, czyli
          pieniążki znikają z konta od razu, po kursie aktualnym i zazwyczaj
          niższym niż byś zapłaciła za gotówkę w kantorze. Karta kredytowa
          służy do wyczerpania limitu. W moim banku kurs euro jest tu parę
          groszy wyższy niż dla karty bankomatowej z innego banku.
    • Gość: alamakota Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: 151.32.137.* 28.08.08, 11:39
      mozesz sobie sprawdzic adresy wiekszych sklepow ktore znajduja sie w
      Fallonica lub jej okolicy i tam zrobic np. wieksze zakupy.Czesto sa
      tam promocje tak jak w Polsce mozna kupic tanio napoje,sery,owoce no
      i jest duzy wybor win i alkoholi.

      GS

      www.supermercatigs.it/c4itsuper/c4itsuper/trovaci_ricerca
      COOP

      www.e-coop.it/portalWeb/coop.portal?_nfpb=true&_pageLabel=home
      Lidl (z tego co widziałam jest w Fallonica)

      www.lidl.it/it/home.nsf/pages/i.home
      Carrefour

      www.carrefour.it/c4itiper/c4itiper/dovesiamo
      zycze udanego wypoczynku!
    • Gość: michał Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: 62.29.173.* 29.08.08, 14:44
      pojęcie wględne, ale liczył bym 100e na osobę za dzień.

      przy wszystkich zdarzeniach na trasie samochodem - sam nocleg może kosztowac ok.
      150e za noc w pokoju dla 3 osób + jedzenie, benzyna , autostrady, rozrywka.

      gotówka 200-300e w kieszeni a reszta na kartach - kilku i telefon do znajomego
      jeśli zabraknie by szybko przelał.

      ----
      www.zdjeciareklamowe.pl/grecja/
        • najlepszy-agunia33 Re: Czy we Wloszech jest drogo? 17.01.09, 23:54
          urlopowiczka napisała:

          > 100e na osobe za dzien?Dla mnie to przedada.Jedziemy grupa
          > ok.50osob.W razie czego na pomoc mozemy liczyc.Nocleg tak jak
          > pisalam wczesniej mamy zaplacony 100e za tydzien od osoby
          tak 100e na tydz, sie zgodze a nie na dzien mieszkam tu 5 lat i cos
          wiem pozdrawiam aga
          • al9 Re: Czy we Wloszech jest drogo? 18.01.09, 14:12
            gdzie masz pojecie ze sie zyje za 100e na dzien,czlowieku z
            kad ty jestes mieszkam we wloszech 5 lat i 100e jest na 3 dni
            -----------
            jak mieszkasz to ci wystarczy
            jak jestes gościem, zwiedzasz, żywisz się na mieście, wchodzisz do
            muzeów, kupujesz codziennie obiadki w knajpach - to inaczej wydajesz
            pieniądze..
            Zwłaszcza inaczej niż tubylcy..
            Nigdy nie byłeś na wakacjach? Nie wiesz, że wydajesz znacznie więcej
            niż u siebie w domu???
            zdziwiony al
      • najlepszy-agunia33 Re: Czy we Wloszech jest drogo? 17.01.09, 23:51
        Gość portalu: michał napisał(a):

        > pojęcie wględne, ale liczył bym 100e na osobę za dzień.
        >
        > przy wszystkich zdarzeniach na trasie samochodem - sam nocleg może
        kosztowac ok
        > .
        > 150e za noc w pokoju dla 3 osób + jedzenie, benzyna , autostrady,
        rozrywka.
        >
        > gotówka 200-300e w kieszeni a reszta na kartach - kilku i telefon
        do znajomego
        > jeśli zabraknie by szybko przelał.
        >
        > ----gdzie masz pojecie ze sie zyje za 100e na dzien,czlowieku z
        kad ty jestes mieszkam we wloszech 5 lat i 100e jest na 3 dni
        > www.zdjeciareklamowe.pl/grecja/
    • Gość: piasek Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.08.08, 15:08
      Od 26.07 do 10.08.2008.
      Wyjazd (3 osoby; samochód osobowy; LPG - cena prawie taka sama we
      wszystkich krajach od Polski po Włochy), przejechane ok 4200 km.
      Wynajęcie domu (region Marche, ok 10km od morza) 500EUR.
      Wyżywienie we własnym zakresie (częściowo z domu + supermarkety na
      miejscu + przekąski w barach + drobne przyjemności i zakupy).
      Przybliżony koszt (złotówek dokładnie nie liczyłem):
      1000 EUR
      1500 SK
      ok.1000 PLN (raczej poniżej tego).
      We wrześniu powinno być taniej.
      • Gość: al9 ale piasek IP: *.teleton.pl 29.08.08, 17:08
        Wyjazd (3 osoby; samochód osobowy; LPG - cena prawie taka sama we
        > wszystkich krajach od Polski po Włochy), przejechane ok 4200 km.
        > Wynajęcie domu (region Marche, ok 10km od morza) 500EUR.
        > Wyżywienie we własnym zakresie (częściowo z domu + supermarkety na
        > miejscu + przekąski w barach + drobne przyjemności i zakupy).
        > Przybliżony koszt (złotówek dokładnie nie liczyłem):
        > 1000 EUR
        > 1500 SK
        > ok.1000 PLN (raczej poniżej tego).
        ------------
        w tym samym prawie czasie ja wydałem ponad 2 razy więcej od Ciebie...
        a wyjazd był dwuosobowy..
        Czy to cos znaczy?
        Oprócz tego, że bez względu na budżet warto jechać do Włoch?
        al
        • Gość: piasek Re: ale piasek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.08.08, 18:35
          Post pisałem dlatego, że są tacy którzy stawkę 100EUR/osobodzień
          uważają za minimalną i tym samym zniechęcają do wyjazdu.

          Ps. Sam się zdziwiłem, że tak mało wydaliśmy (rok temu było gorzej)
          ale wypoczynek był bardzo pasywny - plaża, spacer, plaża ...
          I pomimo tego, że w tym samym miejscu byłem już któryś raz uważam
          wyjazd za udany - lubię ciepełko.

    • coralin Re: Czy we Wloszech jest drogo? 29.08.08, 20:03
      We Włoszech jest drogo jeśli kręcimy sie w obrębie najbardziej
      uczęszczanych szlaków turystycznych. W niektórych miasteczkach
      typowo "pod turystów" do sklepu trafić trudno więc trzeba kupic
      butelke wody 0,5 l za 2 euro co jest drogo trochę:)
      Jeśli kupuje w marketach to jest tanio. I taką samą wodę kupisz za
      0,30.
      Jeśli z tego co piszesz bedziecie się żywic na własną reke,
      bedziecie w jednym miejscu (więc czas na sklep sie znajdzie) i to w
      małym mieście to wyjdzie Wam taniej niż w Polsce:)
    • aga1972 Re: Czy we Wloszech jest drogo? 04.09.08, 14:14
      własnie wróciłam w niedziele z 2-tyg. pobytu we włoszech, bylismy 4-
      osobowa rodzina i wydalismy 1000E wclae nie oszczedzajac, duzo
      zwiedzalismy, bylismy w Gardaland, w Canevaworld, weronie, Wenecji,
      w miasteczkach ulokowanych wzdłuż Gardy. Ceny wloskie mnie
      zaskoczyly ale tez i załamały, gdyż porównałam od razu nasze zarobki
      i Włochów i ręce opadły:(

      • linn_linn Re: Czy we Wloszech jest drogo? 04.09.08, 14:24
        Takie porownania nie sa latwe / a z ciekawosci, jakie zarobki wzielas pod uwage?
        /. Bedac w obcym kraju interesuja nas tylko niektore ceny i tylko te
        porownujemy. Nie bierzemy od uwage np. rachunkow typu prad, gaz itp.,
        ubezpieczen samochodowych, oplat za wynajem mieszkania itp. Stad moze sie nam
        wydawac, ze jest tanio albo ze nie jest drozej. W najblizszym czasie wybieram
        sie do Polski i bede miala okazje zobaczyc jak to wyglada w druga strone.
        • aga1972 Re: Czy we Wloszech jest drogo? 04.09.08, 15:11
          Wiesz, wzielam pod uwagę siebie, gdzie zarabiam w przeliczeniu
          1500E. Jasne, ze nie wiem ile kosztuja mieszkania, oplaty etc. Ale
          wszyscy mnie straszyli, ze drogo, jesli chodzi o jedzenie, ale wcale
          tak nie bylo :)
          • linn_linn Re: Czy we Wloszech jest drogo? 05.09.08, 11:22
            Chodzilo mi o to, jakie masz wyobrazenie o wloskich zarobkach. 1500 euro
            zadowoliloby wielu Wlochow, ktorzy zarabiaja mniej /oczywiscie wielu zarabia
            wiecej /. Prawdopodobnie zarabiacie w Polsce coraz wiecej i myslicie, ze tak
            samo jest we Wloszech. Niestety tutaj place stoja w miejscu, a ceny, oplaty itp.
            rosna i to gwaltownie.
            Wracajac do tematu: 1000 euro na 3 osoby to prawie 50 euro na osobe na 1 dzien.
            Oczywiscie niektorzy potrzebuja 100 euro, ale moim zdaniem w 50 mozna sie
            zmiescic. Nie jedzenie jednak o tym zdecyduje, a np. wstepy do muzeow, wodnych
            parkow, na plaze itp. Sa muzea za 2,5 euro i za 10 euro. Sa miejsca, w ktorych
            mozna zjesc obiad nawet za 15 euro. Wloskie sniadanie w barze kosztuje mn.
            wiecej 2 euro, ale nie kazdemu cappuccino i cornetto wystarczy. Zimne napoje
            radze kupowac w supermarkecie, a nie w barze. Te schlodzone kosztuja czasem
            wiecej niz na polce, ale i tak o polowe mniej niz w barze.
    • Gość: mechanik 755 Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.xdsl.centertel.pl 20.09.08, 06:43
      Raczej tak -kilka pryzkładów
      pinnini - bułka z sznka i róznymi dodatkami od 2,5 do 3,5
      euro,maławoda 1 euro pizza różnie za do 3 nawet do10 i ponad.
      metro 1 euro,wejście do muzeum watykańskiegi 14,5 w centrum nie
      znajdziesz sklepu z podstawowymio artykułami spozywczymi jak u nas
      wejście do muzum we Florencji 10n euro,przejaz gondola w Wenecji
      około 15 euro
      • Gość: Maciej Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.08, 08:44
        Wszystkich, którzy uważają, że we Włoszech jest drogo zapraszam do Francji. Kawa
        2 x droższa niż we Włoszech, autostrady 1,5 x droższe, jedzenie - też znacznie
        droższe.
        A czy za bilet ważny 75 min. na kolejkę podmiejską, metro i autobusy w Rzymie 1
        EUR to drogo ? Wg mnie nie. Spróbuj w Polsce dojechać komunikacją podmiejską i
        miejską z przedmieść odległych od centrum o 20-30 km. Zapłacisz tyle samo albo
        więcej.
        Małej wody na rynku w Krakowie też taniej nie kupisz. A we włoskim supermarkecie
        za wodę 1,5 l płaci się ok. 0,50-0,70 EUR.
        • Gość: al9 ale Maciej na rynku w Krakowie IP: *.teleton.pl 22.09.08, 09:48
          Małej wody na rynku w Krakowie też taniej nie kupisz. A we włoskim
          supermarkecie
          za wodę 1,5 l płaci się ok. 0,50-0,70 EUR.
          ------------
          w sklepie tak..
          ale np na rynku w Sienie czy Florencji - pije wodę zimną. W
          kawiarni..
          I wtedy zapomnij o cenie podanej przez Ciebie..
          Ta dyskusja o cenach we Włoszech nie ma końca jak widać :-)
          Z moich obserwacji - ceny w sklepach nie są wysokie a asortyment dla
          Polaków - bardzo interesujący (ośmiornice, sery, wina, różne napoje)
          Tyle tylko, że spragniony wrażeń turysta musi (może nie każdy)
          wydawać pieniądze na różne - nienajtańsze atrakcje: parkingi, muzea,
          czasem kościoły..
          Dodatkowo wyższe niż w Polsce temperatury powodują, że wodę wolę pić
          ZIMNĄ przy stoliczku z widokiem na morze, katedrę we Florencji czy
          wieże San Gimignano.. Popijając małymi łyczkami espresso..
          A to kosztuje.. Fakt Maciej - we Francji jest drożej.
          Jedzenie. Można zabrać z kraju zupki w porszku. Można na miejscu
          kupować w supermarketach i wygodnie gotować w apartamentach -
          najczęściej z aneksami kuchennymi i pełnym wyposażeniem. Nie będzie
          drogo..
          Ale jadanie "na mieście" czy w trattoriach w Chianti, albo rybnych
          knjapach w któryms z miasteczek w Cinque Terre - jest o tyle
          atrakcyjniejsze!!! Te zapachy, smaki, melodia języka.. Te pasty,
          krewetki, langusty, małże.. Te sery, oliwa, szynka... Chyba po to -
          my wielbiciele Włoch - tam jeździmy...
          Warto we Włoszech wydawać pieniądze :-)
          Pozdrawiam
          al
          • Gość: Maciej Re: ale Maciej na rynku w Krakowie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.08, 10:36
            > w sklepie tak..
            > ale np na rynku w Sienie czy Florencji - pije wodę zimną. W
            > kawiarni..
            > I wtedy zapomnij o cenie podanej przez Ciebie..

            W Krakowie też zapomnij o takiej cenie w kawiarni. Za espresso i wodę (zimną) w
            kawiarni w Krakowie z widokiem na Rynek zapłaciłem 19 zł. Czy we Włoszech
            zapłacisz więcej ? Wg mnie chyba nie.
            A spróbuj zjeść obiad w Zakopanem. Poniżej 50 zł na osobę będzie trudno.

            Ja nie twierdzę, że zwiedzanie nie kosztuje. Zwiedzanie każdego kraju jest
            drogie. Twierdzę tylko, że na tle aktualnych cen w Polsce ceny we Włoszech nie
            są jakieś niesamowicie wysokie.
    • Gość: momo Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.146.236.1.ip.airbites.pl 22.09.08, 15:40
      800 euro na pewno wystarczy. Przychylam się do głosów twierdzących,
      że ceny takie same jak w Polsce, a nawet niższe. Firmowe słodycze
      dla dzieci (np. Haribo) tańsze dokładnie o połowę, a o makaronach,
      winie, oliwie, pesto nawet nie wspomnę, bo człowieka pusty śmiech
      ogarnia... Właściwie jedyna rzecz, za którą trzeba przepłacić, to
      pieczywo - takie smakowite, oczywiście. Bo za tostowe badziewie w
      markecie też liczą taniutko. Polecam testowanie wszelakich darów
      morza - wszystko tanie, świeże, pewne, pyszne. Nie to co u nas -
      ryba w Carrefourze przeżywa swoje drugie życie. Wróciłam dwa
      tygodnie temu z 20-tygodniowego pobytu, też byliśmy w trójkę i
      wystarczyło nam 750 euro, a wcale sobie nie odmawialiśmy. W wieku
      restauracjach proponują swoje dania na wynos - to warte wzięcia pod
      uwagę, bo raz, że wtedy są tańsze, a po drugie : można wtedy napoje
      zapewnić sobie we własnym zakresie, a często właśnie napoje stanowią
      niebagatelną część restauracyjnego rachunku. W sklepie fanta, sprite
      itp. za 0,99 E (duża butla). Pozdrawiam
      • pablosz Re: Czy we Wloszech jest drogo? 27.09.08, 21:37
        To, że pesto jest tańsze niż w Polsce wydaje się mi rzeczą naturalną - bigos w
        Polsce też kosztuje taniej niż we Włoszech ;) Mieszkam we Włoszech od pewnego
        czasu i z całym szacunkiem muszę stwierdzić, że chociaż niektóre produkty we
        Włoszech są tańsze niż w Polsce to jednak kiedy masz prowadzić normalne
        gospodarstwo domowe, gotować obiady i robić normalne śniadania, okazuje się że
        jednak różnica w cenach jest znacząca. Nie wiem jak w innych regionach Włoch,
        ale w Lombardii gdzie mieszkam (mieścina nad Lago Maggiore, a nie Mediolan), ale
        najtansze mieso (mielone) kosztuje 7 euro, najtańsza wedlina w promocji zaczyna
        się od 10 euro, a normalna jej cena to około 13. Najtańszy ser żółty to 8 euro
        (fakt, że jest to szwajcarski ementaler :)) Normalnie cena sera to około 11
        euro. Cena zjadliwego dżemu o jakości polskiego Łowicza oscyluje grubo powyżej 2
        euro. Białe sery są droższe, na szczęście jest ricotta, która jest moim
        standardowym produktem (od 5 euro za kilo w gorę). A pieczywo nie dość, że nie
        porównywalne z polskim, to jest zdecydowanie droższe - duża bułka grahamka u
        mnie w markecie chodzi za 1 euro, 0,89 kosztuje ciabata, która zazwyczaj kupuję.
        Owoce też odrobinę drożej, ale tu już różnice nie są tak znaczące - chociaż
        czereśnie za 8 euro mnie dobiły. Zresztą wszystkie owoce jagodowe są tu drogie.
        Może dla ludzi z Warszawy te ceny są ok, jednak dla mnie trochę się one różnią
        od polskich.
          • pablosz Re: Czy we Wloszech jest drogo? 29.09.08, 09:23
            Osobiście zarabiam więcej niż w Polsce, ale w związku z wyjazdem nie pracuje moja żona, która pracowała w kraju. Dochód na osobę mam w związku z tym wyższy niż w Polsce, ale nie zdecydowanie wyższy.
            Dochód na na jednego członka rodziny mam podejrzewam w wysokości średniej dla Włoch. Ale nie dyskutowaliśmy tu o sile nabywczej, ale o tym czy bezwzględnie we Włoszech jest drożej czy taniej niż w Polsce. Twierdzę, opierając się na własnym doświadczeniu, że jest drożej. Rzeczy typu AGD czy audio video są oczywiście w cenach takich mniej więcej jak w Polsce, jednak ceny żywności oraz usług są wyższe, a czasami zdecydowanie wyższe. Oczywiście zawsze bedzie można wskazać ten czy inny produkt tańszy we Włoszech niż w Polsce (wino, makaron, kawa), jednak ogólnie ceny w Polsce są niższe. Niemniej wciąż nie kumam dlaczego w Polsce za 2 razy gorszą kawę musze zapłacić 2 razy więcej niż we Włoszech :)
            • Gość: tom Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.09.08, 11:00
              CZesc,
              zgadzma się : kawa w Polsce jest CHOLERNIE droga. W hipermarkecie (jak kto woli
              w "centrum handlowym") w zwyklej kafejce za espresso (poza sie Boze - wiecej
              wody ze 2 razy) place 4-5 zl. We Wloszech place 1 euro czyli 3,4 zl. Oczywiscie
              kawa we Wloszech wysmienita - oni robia to najlepiej. Co do cen: strasznie
              drogie jest pieczywo i wyroby cukiernicze: za polskeigo odpowiednika pączka
              musialem zaplacic 1,3 Euro! Tak wiec sa produkty tansze, i jak zywisz sie kawa
              makaronami i sosami - zycie we Wloszech bedzie tansze :))) pozdr.
    • vojager29 Re: Czy we Wloszech jest drogo? 22.09.08, 17:06
      co pamietam z przed tygodnia dla przykladu, ocencie sami:
      dwie kawy mrozone 13,5 euro
      2 lody duzy puchar 15 euro
      obiad wloski (4 dania) z 1/2 L wina na dwoje 50-70 euro
      2 pizze 12-14 euro
      2 pizze, 1/2 L wina, dwie kawy 23 euro
      2 kawy espresso 2 euro
      2 sadwiche na autostradzie z woda 9 euro








    • Gość: urlopowiczka Re: Czy we Wloszech jest drogo? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.09.08, 12:44
      Wlasnie wrocilam.W restauracjach napoje typu coca-cola,fanta za puszke-4E.Wino
      1l-8E.Jedzenie cenowo podobnie jak w Polsce
      Taj jak ktos wczesnie japisal trudno znalezc male spozywcze sklepiki wiec
      wybierajac sie do Rzymu warto zabrac ze soba cos do picia.Pod Watykanem na
      straganie widzialam Winogrona po10E za kg,sliwki-12E za kg
      Wydalismy 700E gdzie jeden dzien spedzilismy w Rzymiec czyli tam sie
      zywilismy,jakies pamiatki-80E i platne wstepy.To byl nasz najdrozszy dzien.Poza
      tym ceny jakos mnie nie zaskoczyly moze dlatego,ze mieszkam w dosc drogiej
      miejscowosci
      Za ta cene mielismy zapewniona super pogode,cieple morze i puste plaze,bo u nich
      juz po sezonie
      • vojager29 Re: Czy we Wloszech jest drogo? 29.09.08, 16:30
        zapomnialem nadmienic, ze to zalezy od tego jak sie spedza urlop we
        Wloszech,
        poniewaz my i inni o podobnych zainteresowaniach urlopem we
        Wloszech, jedziemy do slonecznej Italii przede wszystkim na plaze,
        slonce i wode nie mamy wydatkow zwiazanych z biletami i zapewne
        kosztuje nas to taniej ......

Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka