Dodaj do ulubionych

Jakie portugalskie slowa was najbardziej smiesza?

02.07.04, 18:39
Jakie portugalskie slowa was najbardziej smiesza i bawia? Pamietam ze studiow
slowo "agreste" jako takie ktore zawsze wzbudzalo ogolny rechot (a nie ma nic
wspolnego z agrestem, oznacza "dziki", szczegolnie w odniesieniu do
roslinnosci).
Obserwuj wątek
    • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 19:02
      Mój faworyt to "catadupa". Myślałam, że długo nie pożyję, jak pierwszy raz to
      słowo zobaczyłam. Ze śmiechu, rzecz jasna (znaczy: wodospad).

Jeszcze śmieszy mnie imię Rui.
      Kiedyś przydarzyła mi się taka historia: mówię kumpeli, że w rioskim metrze
      ludzi zaatakował rój os, a ona myślała, że zaatakował ich szaleniec o nazwisku
      Rui Os :-)
      • xavier111 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 19:32
        :)))
        Masz racje, catadupa jest absolutnie nie do pobicia. Ja to uslyszalem pierwszy
        raz powiedziane przez moja kolezanke z pracy w zwrocie "em catadupa" ("nagle i
        w duzych ilosciach"). Nie wiedziala czemu sie zaczalem smiac...

Imie Rui tez mnie bardzo rozsmieszylo jak je uslyszalem wypowiedziane po raz
        pierwszy. A nauczycielka, zlosliwa zmija, wiedziala o co chodzi i namolnie i ze
        zlosliwym usmiechem zaczela sie domagac zebym wyjasnil co i dlaczego mnie tak
        nagle rozmieszylo:)
      • xavier111 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 19:33
        Aha, chupa-chupa (lizak) tez chyba moze niejednego wprawic w wesolosc...
        • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 19:51
          Studiowałeś portugalski? Gdzie?
          • xavier111 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 20:35
            W Warszawie, jak chyba wiekszosc ludzi ktorzy studiowali portugalski w Polsce.
            • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 20:39
              Może i większość, ale ja znam też sporo ludzi z portugalistyki z Lublina, a
              wiem też, że jest spora gromadka w Krakowie.
              A kiedy skończyłeś studia? Ja w 2003 r.
      • kraksa2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 10.09.04, 14:04
        brasilka2 napisała:

> Mój faworyt to "catadupa". Myślałam, że długo nie pożyję, jak pierwszy raz to
        > słowo zobaczyłam. Ze śmiechu, rzecz jasna (znaczy: wodospad).

Jak ja uslyszalam to po raz pierwszy z ust naszej pani od literatury
        portugalskiej z kolei, to spojrzalam tylko na reszte grupy, nikt nie wiedzial
        jak zareagowac, oczy wielkie jak spodki... az nagle wybuchnelym zbiorowym
        rechotem. Takim cichutki co prawda ale zawsze. Pani X od literatury nie
        wiedziala o co chodzi. A gdybyscie ja znali i nagle uslyszeli z JEJ ust takie
        slowo, wymowione z powazna, blogoslawiona mina, to tez byscie padli trupem... ;D

>
        > Jeszcze śmieszy mnie imię Rui.
        Acha, wypowiadane z charczacym H na poczatku,Hui hehe. Ale nie wszyscy Port.
        tak mowia. Niektorzy mowia po prostu Rui.
        • kochasz hehe, kraksa 20.09.04, 22:19
          ... znam i słyszałam;)
        • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 22.09.04, 15:34
          > > Jeszcze śmieszy mnie imię Rui.
          > Acha, wypowiadane z charczacym H na poczatku,Hui hehe. Ale nie wszyscy Port.
          > tak mowia. Niektorzy mowia po prostu Rui.

Tak tak, Krakso, ale i tak myślałaś, że to był szaleniec :-))))))))
    • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 20:35
      Do mojej listy przebojów należą też:
      1. Bombeiros voluntarios - Ochotniczna straż pożarna
      2. Bomba de gasolina - stacja benzynowa
      3. Baba do camelo - ślina wielbłąda, tudzież deser, po którym mnie zawsze mdli
      a już zupełnie poza wszelką konkurencją są komentatorzy sportowi i ich wymowa
      nazwisk portugalskich i brazylijskich piłkarzy
      • xavier111 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 20:52
        I jeszcze:

nadador-salvador (ratownik)

franco-atirador (snajper)

No tak, w przypadku baba do camelo mdlosci ogarniaja juz od samej nazwy:))))

Inny ciekawy deser to toucinho do céu (niebianski boczek). Przez dlugi czas
        myslalem ze ten deser naprawde jest robiony z uzyciem boczku. W koncu
        Portugalczycy maja talent do robienia slodyczy praktycznie ze wszystkiego:)
        • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 20:59
          :-)))))
          O rany, ale jazda!!!!
          Zawsze myślałam, że ratownik to "salva vidas", ale to brzmi znacznie
          śmieszniej :-)
          • anjos Jest cos co powinno byc na 1 miejscu: 02.07.04, 21:08
            oczywiscie beczka po portugalsku (pipa) i wino o nazwie Pipa Velha
            (reklamowane swojego czasu w TV ) hehe
            • brasilka2 Re: Jest cos co powinno byc na 1 miejscu: 02.07.04, 21:14
              Rzeczywiście, bezapelacyjne zwycięstwo odniosłeś ze swoim typem, anjos :-))))
              Ale upieram sie przy pozostawieniu catadupy ex aequo... :-D
              • anjos Catadupy....super , nie znalem tego, czy to nie ma 02.07.04, 21:16
                "origem" w Brazylii ??????
                • brasilka2 Re: Catadupy....super , nie znalem tego, czy to n 02.07.04, 21:27
                  chyba ma; ja to poznałam na zajęciach z literatury brazylijskiej :-)
              • xavier111 Re: Jest cos co powinno byc na 1 miejscu: 06.07.04, 00:05
                No przeciez najpopularniejsza wsrod Portugalczykow brazylijska plaza nazywa sie
                Praia da Pipa. Jezdza tam calymi stadami na wakacje.
            • miszka44 Re: Jest cos co powinno byc na 1 miejscu: 10.09.04, 14:26
              No i wino Meia Pipa. Tak trochę z rosyjska :-)...

Pzdr
              M44
            • kraksa2 Re: Jest cos co powinno byc na 1 miejscu: 22.09.04, 01:57
              anjos napisała:

> oczywiscie beczka po portugalsku (pipa) i wino o nazwie Pipa Velha
              > (reklamowane swojego czasu w TV ) hehe

Tak, ja bedac w Cascais zobaczylam wielki szyld z napisem pipa i nie
              omieszkalam sobie wprost pod nim zdjecia zrobic. Niewtajemniczeni jezykowo
              kumotrowie zasmiewaja sie do lez, po chwili konsternacji... ;DD
    • helder Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 21:22
      Zawsze śmieszyły mnie niektóre wyrazy dwuczłonowe (ze względu na polskie
      tłumaczenie składni) - np. guarda-chuva, guarda-roupa. Ale ostatnio wpadłem na
      coś lepszego: lusco-fusco - prawda że fajnie brzmi ?
      No i nieśmiertelna gargalhada (brzmi jak niemiecki schmetterling).
      • helder A jeszcze pisca-pisca ;) 02.07.04, 21:26

• brasilka2 Re: A jeszcze pisca-pisca ;) 02.07.04, 21:28
          mam prośbę: pisz, co to znaczy, bo mogę się domyślać, ale skoro Ty znasz
          dokładne znaczenie, to nie skrywaj go w tajemnicy :-))
          lusco-fusco też wyjaśnij...
          • helder Re: A jeszcze pisca-pisca ;) 02.07.04, 21:36
            Sorki że nie wyjaśniłem. Może ktoś to wytłumaczy lepiej ode mnie bo nie
            studiowałem iberystyki, a portugalski znam troszkę z autopsji. Ale wg wszelkich
            znanych mi źródeł
            Pisca-pisca - sygnalizacja świetlna (od piscar - mrugać)
            Lusco-fusco - zmierzch (od zezowaty/jednooki zmierzch) - ale nie wiem czy tego
            się używa.
            • anjos pisca-pisca ;) to ZJAWISKO MIGANIA 02.07.04, 21:38
              samochodowym migaczem (kierunkowskazem )......hehe
        • kraksa2 Re: A jeszcze pisca-pisca ;) 10.09.04, 14:16
          Ja ze slowem pisca-pisca zetknelam sie na uczelni, a jakby, jakis rok temu, gdy
          to jeden z Portugalczykow mnie uczacych napisal do mnie maila: "Nao estejas tao
          pisca-pisca comigo." No myslalam, ze z krzesla spadne. Chodzilo mu o to, zebym
          tak do niego nie "mrugala" i nie "trzepotala rzeskami". A ja sie normalnie na
          niego patrzylam!! Jak sie okazalo nie wystarczajaco normalnie, bo poczul sie
          niezrecznie. Ech, ech.
          • chiara76 Re: A jeszcze pisca-pisca ;) 10.09.04, 14:17
            kraksa2 napisała:

> Ja ze slowem pisca-pisca zetknelam sie na uczelni, a jakby, jakis rok temu,
            gdy
            >
            > to jeden z Portugalczykow mnie uczacych napisal do mnie maila: "Nao estejas
            tao
            >
            > pisca-pisca comigo." No myslalam, ze z krzesla spadne. Chodzilo mu o to,
            zebym
            > tak do niego nie "mrugala" i nie "trzepotala rzeskami". A ja sie normalnie na
            > niego patrzylam!! Jak sie okazalo nie wystarczajaco normalnie, bo poczul sie
            > niezrecznie. Ech, ech.

haha a może oni myślą, że są tak powabni, że wszystkie laski na nich lecą:)
            • kraksa2 Re: A jeszcze pisca-pisca ;) 10.09.04, 18:45
              chiara76 napisała:

> kraksa2 napisała:
              >
              > > Ja ze slowem pisca-pisca zetknelam sie na uczelni, a jakby, jakis rok tem
              > u,
              > gdy
              > >
              > > to jeden z Portugalczykow mnie uczacych napisal do mnie maila: "Nao estej
              > as
              > tao
              > >
              > > pisca-pisca comigo." No myslalam, ze z krzesla spadne. Chodzilo mu o to,
              > zebym
              > > tak do niego nie "mrugala" i nie "trzepotala rzeskami". A ja sie normalni
              > e na
              > > niego patrzylam!! Jak sie okazalo nie wystarczajaco normalnie, bo poczul
              > sie
              > > niezrecznie. Ech, ech.
              >
              > haha a może oni myślą, że są tak powabni, że wszystkie laski na nich lecą:)

OK, przyznaje, troche na niego lecialam. Ale nie na zajeciach!! Facet byl
              najwyrazniej przewrazliwiony.
          • kochasz Re: A jeszcze pisca-pisca ;) 20.09.04, 22:24
            tak Ci napisal??? no to ladnie:)

kraksa2 napisała:

> Ja ze slowem pisca-pisca zetknelam sie na uczelni, a jakby, jakis rok temu,
            gdy
            >
            > to jeden z Portugalczykow mnie uczacych napisal do mnie maila: "Nao estejas
            tao
            >
            > pisca-pisca comigo." No myslalam, ze z krzesla spadne. Chodzilo mu o to,
            zebym
            > tak do niego nie "mrugala" i nie "trzepotala rzeskami". A ja sie normalnie na
            > niego patrzylam!! Jak sie okazalo nie wystarczajaco normalnie, bo poczul sie
            > niezrecznie. Ech, ech.
    • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 02.07.04, 21:41
      Kumpela (nie-iberystka) uśmiała się ostatnio, że "moc" to po
      portugalsku "potencia", hmmm... :-))
    • anjos nowe propozycje smiesznych wyrazen 03.07.04, 23:15
      znany pilkarz portugalski BOA MORTE
      spital w Porto BOM FIM

pozdro
      • brasilka2 Re: nowe propozycje smiesznych wyrazen 05.07.04, 18:17
        anjos napisała:

> znany pilkarz portugalski BOA MORTE
        > spital w Porto BOM FIM

hehehe, dobre :-))
        czyli ze raczej nie ma szans wyjsc stamtad zywym :-)
        w Salvadorze jest taki kosciol Nossa Senhora do Bom Fim, ale to juz jest
        bardziej logiczne :-)

a pilkarz powinien sie raczej przemianowac na MORTE RAPIDA (dla rywali, rzecz
        jasna) :-D
    • keepersmaid Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 25.07.04, 01:57
      Dla mojej rodziny: buracos jako dziury w jezdni - tak im zostalo "na jezdni sa
      buraki" i drugie co wymyslili z pognozy pogody, ze vento fraco to znaczy, ze
      jutro maja wyjsc "we fraku", czyli bedzie chlodno.
      Zupelnie nipriczom, ale smiesznie.
    • kraksa2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 10.09.04, 13:50
      Kolega, nie-iberysta, poprosil mnie jak bylam na 1.roku, zebym mu powiedziala
      cos po portugalsku, cos co by oddawalo najwazniejsze cechy tego jezyka,
      najbardziej charakterystyczne. To wymyslilam zdanie z moim
      owczesnym "faworytem" bochechas (policzki). Zdanie brzmialo tak: As minha
      bochechas estao sujas mas bonitas. Moze wyjatkowo smieszne nie jest, ale
      slicznie szelesci. Kolega, zawsze jak ma kontakt z Portugalczykami, mowi im to
      zdanie, a oni pytaja, gdzie sie nauczyl tak swietnie po portugalsku mowic ;D
      • endereco Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 20.09.04, 15:21
        A mnie się też podoba "camundongo" czyli mysz po brazylijsku
    • xavier111 lufa-lufa 20.09.04, 15:38
      Nikt jeszcze nie wspomnial o "lufa-lufa", czyli "pospiech, ozywienie,
      zamieszanie", a chyba zasluguje.

Bardzo zabawnie wyglada w zdaniach typu "Estive doze horas naquela lufa-lufa"
      albo "Cai nessa lufa-lufa de surpresa"
      • xavier111 Re: lufa-lufa 20.09.04, 15:42
        "uma lufada de ar fresco" czyli "powiew swiezego powietrza" tez jest zabawne,
        nie uwazacie?
    • kochasz Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 20.09.04, 22:17
      bede wulgarna i obciachowa, ale nie ukrywam, ze Rui i Xico:)
    • portugal1 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 21.09.04, 12:23
      Pewien starszy Portugalczyk z pełną powagą tłumaczył mi, że dziwne znaki na
      mapie w okolicah Monchique to...
      "estrada com muitos curvas"

:) - ale moze to tylko mnie śmieszy...
      • xavier111 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 21.09.04, 13:34
        Pomimo ze od wielu lat funkcjonuje w jezyku portugalskim, zdanie "É uma curva
        muito perigosa" i tym podobne nadal wywoluje usmiech na mojej twazry, co zbija
        z tropu rozmowce jesli jest niewtajemniczony w realia lingwistyczne Europy
        Wschodniej:)
        • anjos "Estou com pulgas".......czyli 21.09.04, 13:51
          doslownie "Mam wszy", ale oczywiscie to funkcjonuje jako idiom ....hehe
          .
          Xavier:co do Curvas......dawniej istnialo swietne powiedzenie, jak ktos dobrze
          znal droge Porto-Libona, a nie bylo autostrady:"Coneço todas as curvas entre
          Lisboa e Porto ! "...niezle , co ?
    • anjos albo "Estou em pulgas"----hehe 21.09.04, 14:33
      tak sie mowi na poludniu
    • kraksa2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 22.09.04, 01:40
      Wlasnie mi sie przypomnialo... Na pierwszych zajeciach z portugalskiego na UW (
      z pania od bacalhau'a w samolocie ;) poznalismy podstawowe zdanie "nazywam sie"
      czyli "chamo-me ..." (czyt. szamu my). To jeszcze w miare uszlo, ale jak
      uslyszelismy pytanie "jak masz na imie?" to myslelismy, ze ze stolkow pospadamy
      i juz nie wstaniemy... ze smiechu... Como te chamas? (czyt. komu ty szamasz?)
      Gdyby JAKIMS cudem jakis matolek nie wiedzial, to szamac znaczy jesc w polskiej
      kwiecistej mowie :P
      Nastepna rzecz. Dostalam kieys, juz na studiach bedac maila od kolezanki
      anglistki. Na koncu napisala CU czyli see you. A mi az zabulgotalo z irytacji,
      bo przeczytalam "ku". Cu po portugalsku znaczy....
      eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee... dupa ;D
      Pozdro
      Kraxa
      • kraksa2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 22.09.04, 01:46
        Poza tym... nie powstrzymam sie, no ;D Pamietam, jak mnie bawily, i do dzis
        bawia, dialogi z kaset, jakies pani od ryby w samolocie kazala nam wkuwac na
        pamiec na pierwszych zajeciach z portugala i zabronila robic jakichkolwiek
        notatek... Na przyklad "As meias azuis estao no armario. Ja as encontrei" ;D
        Same slowa smieszne nie sa, ale w zestawieniu... Xawier, Wy tez to mieliscie???
        • kraksa2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 22.09.04, 02:06
          No i po wsze czasy czasownik ficar w 1.os.l.poj. i mn. "fico" (czyt fiku)i
          ficamos (fikamusz). Od razu jak w grupie uslyszelismy to slowo, to zaczelo ono
          funkcjonowac jako fiku-miku... hehe..
          A dla tych, co JESZCZE po portugalu nie gadaja, wyjasniam: ficar znaczy
          pozostawac, znajdowac sie.
          • brasilka2 Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 22.09.04, 15:40
            A Daktyl zwierzała nam się na zajęciach, że mijała w Wawce sklep o nazwie "Moda
            na luz" i się zastanawiała, czy tam żarówki sprzedają czy jak...
            • nicotam Re: Jakie portugalskie slowa was najbardziej smie 05.10.04, 16:04
              ja miałam taka zabawna sytucje przy obiedzie u pewnej portugalskiej rodziny -
              kolezanka zapytana czy chce dokładke z pełnym przekonaniem odpowiedziała 'nao
              obrigado ja estou feia' zamiast 'estou cheia', co oznacza, ze zamiast
              powiedziec ze juz jest najedzona powiedziała, ze nie chce wiecej poniewaz jest
              brzydka :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka