Dodaj do ulubionych

wydarzenia muzyczne, koncerty w TV

14.03.06, 16:51
nie mamy chyba takiego watku, a warto podpowiadać co wartościowego mozemy
zobZczyc w TV.
Np.TVP Kultura jest coraz bardziej dostępna, i wielokrotnie proponuje ciekawe
rzeczy.

Dziś w TVP Kultura:
Archiwum Jazzu i Rocka
godz. 22.40 - Czesław Niemen i Aerolit - koncert z Sopotu (wg telegazety) z
1974 roku.
Czy to nie jest TEN koncert z Osjanem jako zepołem towarzyszącym?
wg mnie jazda obowiazkowa.
Obserwuj wątek
      • libertine Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 01.04.06, 13:47
        pytajnick napisał:

> Dostałem na dzień dobry od znajomego:
        >
        > "Dzisiaj TVP Kultura od godziny 17 Najpierw bedzie Korowód Marka Grechuty (zdaj
        > e
        > się , że zapis jakiegoś przedstawienia) później Niemen - Enigmatic, fragment
        > koncertu. "

według gazety telewizyjnej to będzie "program jubileuszowy, czyli polska 40, 30,
        20 i 10 lat temu - bikiniarze, zetempowcy, chuligani, bigbitowcy" prowadzony
        przez maternę (tego od manna). a w programie:
        - "korowód" (1973) widowisko muzyczno-baletowe jak piszą w gazecie
        - "żegnaj, paro" ryszarda antoniszczaka (1974), krótki film zwany "polskim
        yellow submarine" (?)
        - niemen i enigmatic (1970) - 3 utwory: jednego serca, mów do mnie jeszcze i
        kwiaty ojczyste
        - "jam osjan" (1997) relacja z trasy koncertowej
        -a na koniec film "5 i 1/2 bladego józka" henryka kluby z 1971 o polskiej
        zbuntowanej młodzieży lat 70. w miasteczku terroryzowanym przez gang
        motocyklistów. dotąd nieemitowany!
        • libertine Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 02.04.06, 13:22
          bardzo fajny program, czekałem na taki w tej stacji, pełno świetnych nagrań -
          dżamble, anawa, niemen, klan, itp. nareszcie postanowili zaprezentować bogactwo
          polskiej muzyki.
          szkoda, że w archiwach telewizyjnych zachowały sie tylko takie parosekundowe
          wręcz urywki występów takiego np. klanu.
          pomimo iż materna trochę irytował powtarzając w kółko, że nikt tego i tak nie
          ogląda (po cholerę takie gadanie?? - poza tym był w porządku) to na pewno będę w
          soboty włączał tvp kultura. bo warto!
          • pytajnick Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 02.04.06, 15:39
            libertine napisał:

> szkoda, że w archiwach telewizyjnych zachowały sie tylko takie parosekundowe
            > wręcz urywki występów takiego np. klanu.

Czy to Klanu był ten kawałek z facetem na kabinie Stara i fatalnie
            zsynchronizowanym zespołem tanecznym na pierwszym planie?

Piękne to było!

A program fajny, szczególnie "teledyski" Niemena zrobiły na mnie wrażenie.
              • cze67 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 20.04.06, 09:58
                The Plastic People of the Universe The Plastic People of the Universe
                TV Kultura 23:25

Film dokumentalny poświęcony legendarnej grupie rockowej "The Plastic People of
                the Universe". Założony przez Milana Hlavsę pod koniec lat 60 zespół szybko
                wzbudził niechęć władz komunistycznej Czechosłowacji. Anglojęzyczna nazwa,
                nawiązywanie do wzorów amerykańskiego undergroundu, wygląd muzyków i wreszcie
                niepokojące dźwięki - to wszystko spowodowało, że "Plastikowym" odebrano
                możliwość występowania na scenie. Od tej pory rozpoczęli wieloletnią batalię o
                prawo do swojej muzyki, wyglądu, zachowania, życia. Czeski underground
                muzyczny - atakowany brutalnie przez siły bezpieki - toczył swój barwny żywot w
                praskich piwnicach i letnich domkach. W 1976 roku władze zdecydowały się na
                siłowe rozwiązanie: muzyków wsadzono do więzienia pod zarzutami obrażania
                moralności, narkotyków, włóczęgostwa. Wielomiesięczne wyroki spotkały się z
                oburzeniem części artystów i intelektualistów czeskich. To podczas procesów
                rockmenów Vaclav Havel z przyjaciółmi zawiązał Kartę 77 - pierwszą, jawnie
                działającą platformę opozycyjną w tym kraju. Muzyka rockowa, bez intencji jej
                twórców, stała się elementem polityki. Więzienne doświadczenia i polityka
                zmuszania twórców undergroundowych do emigracji zaowocowały wstrząsającym
                dziełem: PASSION PLAY, Pasji Wielkanocnej, w której muzycy ukazali niezwykłe
                pokłady duchowości, talentu i determinacji. Aksamitna rewolucja pozwoliła
                wreszcie wyjść z podziemia. Zespół i jego mutacja "Pulnoc" tworzyli aż do
                śmierci lidera, Milana "Mejli" Hlavsy 5 stycznia 2001 roku.

75 min Czechy 2001
      • jack9 Re: Franz Ferdinand live in Edinburgh. 24.04.06, 23:45
        TVP Kultura jest zaskakujaco-nieprzewidywalno -wkurzająco-zachwycająca...
        Co jakiś czas trafiam przypadkiem na bardzo ciekawe muzyczne filmiki
        wczoraj His Name Is Alive, dziś Tool, kiedy indziej Dead Can Dance, innym razem
        Cocteau Twins, Mogwai, Arcade Fire itd
        Najgorsze jest to że filmiki pojawiają się jako przerywniki, znikąd, bez
        zapowiedzi, bez sensu i logiki
        a najlepsze że w ogóle są... i chyba TVP Kultura to jedyne miejsce gdzie udaje
        mi się zobaczyć tak ciekawą muzyką
          • cze67 Jass w TVP Kultura 02.06.06, 14:20
            Zaraz jass
            piątek 02.06.2006
            TV Kultura 23:29

festiwal zespołów jassowych. Określenie "jass" pojawiło się w połowie lat 80.
            jako nazwa nowego nurtu w polskiej muzyce tworzonej przez muzyków z Gdańska i
            Bydgoszczy m.in. Tymona Ryszarda Tymańskiego, Mikołaja Trzaskę, Jerzego
            Mazzolla i Tomasza Gwińcińskiego. Ta nowa, improwizowana muzyka łącząca
            elementy rockowe, jazzowe, elementy etniczne i swoiste surrealistyczne poczucie
            humoru, przez wiele lat funkcjonowała na obrzeżach sceny muzycznej, ale poprzez
            szalone koncerty zdobywała coraz większą popularność u słuchaczy. Formacje
            jassowe mają już na swoim koncie wydane płyty i kasety. Krakowski Festiwal był
            pierwszą na południu Polski tak szeroką prezentacją ich twórczości. Drugi
            odcinek programu "Zaraz jass" jest złożony z fragmentów koncertu zespołów Kury
            i Łoskot.
            wyk.Goście:Piotr Pawlak, Ryszard Tymański, Jacek Olter, Mikołaj Trzaska, Kury,
            Łoskot
            41min Polska 1997
      • ktmajcher Re: na tv puls 02.06.06, 22:03
        to jest moje pierwsze spotkanie z Beach Boys, bo nie liczę brrr piosenki z
        filmu koktail, która mnie totalnie znichecała do tego zespołu,
        z drugiej strony zawsze mnie zastanawiały i wprawiały jednocześnie w zdumienie
        Wasze opinie na temat zespołu i wysoka pozycja we wszelkich zestawieniach płyty
        Pet Sounds a od niedawna także Smile i teraz to rozumiem,
        kumam także porównania z the Beatles,
        troche śmieszny wizerunek mieli panowie wilson i kompania, ale liczy się muzyka,
        jeden film (choć muzyki tu dużo) to z jednej strony niewiele, ale dla mnie jak
        już pisałem to pierwszy tak poważny zastrzyk,
        najlepsze momenty filmu to oczywiście te o Pet Sounds (GOOD VIBRATIONS) i Smile,
        teraz jest fragment z koncertów w Pradze w 68 r., to coś jak Stonesi u nas w
        Kongresowej
        • cze67 Re: na tv puls 03.06.06, 10:52
          Wstrząsnął mną ten film. Przede wszystkim widok leżącego w łóżku Briana Wilsona
          opowiadającego o dziejach grupy, czy też tegoż - okropnie spuchniętego, z
          jakimś przykurczem twarzy, czy też ostatni występ Denisa z grupą, kiedy już nie
          mówił, a chrypiał...
          Szkoda, też, to już opinia natury ogólnej, że grupa która w połowie lat 60.
          rewolucjonizowała muzykę, po kilku latach tworzyła już tylko mniej lub bardziej
          przebojowe numery, bez większego znaczenia dla muzyki.
        • cze67 Re: na tv puls 03.06.06, 11:01
          ktmajcher napisał:

> teraz jest fragment z koncertów w Pradze w 68 r., to coś jak Stonesi u nas w
          > Kongresowej

Byłem w ogóle zaskoczony, że Beach Boys wystąpili w Pradze, nigdy wcześniej o
          tym nie słyszałem.
          • cze67 Kwartet Jorgi TVP Kultura 03.06.06, 13:21
            Folkowe nuty Kwartet Jorgi
            niedziela 04.06.2006 TV Kultura 14:30

Koncert Kwartetu Jorgi, w którym zespół gra własne kompozycje inspirowane
            folklorem europejskim od Bałkanów po Irlandię. Na polskiej scenie muzycznej
            Kwartet Jorgi po raz pierwszy zaistniał w 1986 r. na Festiwalu Piknik Country w
            Mrągowie.
        • cze67 Garbarek w Kulturze 05.06.06, 12:06
          Koncert Jana Garbarka
          środa 07.06.2006 TV Kultura 20:20

Muzyk nr 1 europejskiego jazzu i world music. Od ponad 40 lat na estradzie.
          Twórca, o którym napisano i powiedziano już bardzo wiele. Norweski artysta z
          polskimi korzeniami. Jego sława wykracza daleko poza krąg słuchaczy jazzu i
          world music, dotarła zarówno do filharmonicznych sal, jak i na listy najlepiej
          sprzedających się płyt. Barwa jego saksofonu jest rozpoznawalna na całym
          świecie. 7 czerwca 2006 roku Jan Garbarek zagra na Zamku Książąt Pomorskich w
          Szczecinie, skąd na żywo transmituje ten koncert TVP Kultura.
            • cze67 Heavy Metal w Kulturze 09.06.06, 12:30
              Taka kreskówka, se nagram na wideo.

Heavy Metal sobota 10.06.2006 TV Kultura 01:00

Filmowa wersja kultowych komiksów science fiction dla dorosłych pełnych seksu i
              przemocy. Opublikowane we Francji w 1975 roku rysunkowe historyjki o
              przybyszach z obcej planety cieszyły się ogromnym powodzeniem, dwa lata później
              podbiły również wydawniczy rynek amerykański. "Hevy Metal", który również stał
              się filmem kultowym, został zrealizowany na fali ogromnej
              popularności "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa. Wśród twórców "Heavy Metalu"
              pojawiają znane nazwiska ze świata filmu - m. in. producenta Ivana Reitmana
              (reżyser "Pogromców duchów", "Bliźnikaów", "Gliniarza w przedszkolu"), Dana
              O'Bannona (autor scenariusza "Obcego - 8 pasażera Nostromo"), Johna Bruno ze
              słynnej firmy od efektów specjalnych Industrial Light and Magic. Film składa
              się z sześciu różnych opowieści. Klamrą spinającą wszystkie wątki jest
              postać "Loc-Nara". Demiurg zła wywiera niszczycielski wpływ na wszystkie epoki,
              galaktyki, wymiary. Ilustracją muzyczną do koszmarnej wizji przyszłości świata,
              dziś już niedalekiej (2031 rok), którym rządzą przemoc i seks, są znakomite
              utwory rockowe znanych wykonawców, jak Black Sabbath, Blue Oyster Cult, Ceap
              Trick, Grand Funk Railroad, Nazareth, Ozzy Osbourne. W pierwszej historyjce
              astronauta wraca do domu z przestrzeni kosmicznej ze świetlistą jaskrawozieloną
              kulą, która sieje postrach i zło. Loc-Nar atakuje żonę astronauty, opowiadając
              jej kolejne makabryczne historie o swojej nadprzyrodzonej mocy.
            • cze67 Re: Lou Reed 09.06.06, 12:36
              Kto przegapił, to za godzinę koncert Reeda a o 16.00 Songs For Drella. Zwracam
              też uwagę na świetny dokument o rodzinnej wiosce Warhola o 14.40.
              • ktmajcher Re: Lou Reed 09.06.06, 19:43
                trochę oglądałem ten film o wiosce Warhola i koncert Lou - ciekawe rzeczy,
                szkoda, że nie miałem czasu, jeszcze był wczoraj chyba 20 min. dokument o LR i
                to polskiej prod. - ktoś to widział???
                cały czas jestem pod wrażeniem koncertu Lou i Cale'a
                powtórzę się
                miodzio
      • ktmajcher Re: Tata Kazika - koncert. 11.06.06, 21:54
        a oglądałem z przyjemnością
        nie wiedziałem, że jest materiał filmowy do tej płyty
        do jedynki oglądałem
        choć to był dokument ilustrowany muzyką (ze słynnym "Celina to ja")
        btw osobiscie wolę tatę 2 od taty 1
        • pop_up Re: Tata Kazika - koncert. 11.06.06, 23:27
          Widziałem takie coś kiedyś w telewizorni (TVP w biały dzień) co to kazik z
          kompanią swoją pływali statkiem po wiśle chyba i przygrywali kawałki z taty
          (tylko nie pamiętam czy 1 czy 2) i bardzo mi się to podobało. Kojarzy może ktoś
          co to było bo szukałem kiedyś tego. A może cały czas statkiem nie pływali
          cholera nie wiem.
          • cze67 Something Like Elvis, wtorek TVP Kultura 12.06.06, 09:44
            Muzyczne rozmaitości, zespół Something Like Elvis
            wtorek 13.06.2006 TV Kultura 16:20

Zespół powstał w 1995 r. W swoim dorobku ma trzy płyty: "Personal
            Vertigo", "Shape" i "Cigarette Smoke Phantom". Trudno jednoznacznie określić
            gatunek wykonywanej przez "SLE" muzyki. Ulega ona ciągłym przemianom i
            rozwojowi. Pierwsze nagrania to wyraźny wpływ klimatów spod znaku hardcore-
            noise. Kolejne charakteryzuje ciągła chęć poszukiwania nowych brzmień i
            penetrowania nowych rejonów muzycznych. Ostatni materiał to muzyczna podróż od
            hipnotyczno-transowych dźwięków do jazzowo-noisowych połamańców. Zespół ma na
            swoim koncie ok. 400 koncertów zagranych niemal w całej Europie oraz w USA u
            boku takich tuzów, jak Fugazi, Nomeansno czy The Ex. Something Like Elvis
            występują w składzie: Bartek Kapsa - perkusja, Kuba Kapsa - bas, śpiew, Artur
            Maćkowiak - gitara, Maciej Szymborski - akordeon, instrumenty klawiszowe oraz
            Slaw Schredriksen - gitara.
              • cze67 "The Falls" Greenawaya z muzyką Nymana 20.06.06, 14:48
                Najlepszy (moim zdaniem) film Greenawaya z genialną ścieżką muzyczną Michaela
                Nymana będzie sobie mozna obejrzeć na TVP Kultura w piątek:

The Falls katalog ofiar
                piątek 23.06.2006 TV Kultura 23:05

dramat psychologiczny 1980, . Reżyseria: Peter Greenaway Jeden z
                najzabawniejszych filmów Petera Greenawaya - debiut, który doskonale wprowadza
                w świat absurdu, specyficznego humoru i swoistych obsesji brytyjskiego
                reżysera. Greenaway pracował nad tym trzygodzinnym filmem pięć lat. Posługując
                się technikami paradokumentalnymi stworzył niepowtarzalną galerię 92 postaci -
                ofiar niewyjaśnionych zdarzeń. Niektóre z sekwencji trwają zaledwie kilka
                sekund, ale wszystkie układają się w apokaliptyczną mozaikę, katalog typów
                ludzkich, w których rzeczywistość miesza się z sennym koszmarem, a dominującym
                elementem jest zagadkowa skłonność bohaterów do utożsamiania się z ptakami.
                Muzykę do filmu napisali Michael Nyman oraz Brian Eno.

reż. Peter Greenaway, wyk.Peter Westley, Aad Wirtz, Michael Murray, Lorna
                Poulter
                190min Wielka Brytania 1980
    • sonia34 Americana na Malcie 25.06.06, 19:48
      TVP Kultura:sobota 1 lipca
      cz. I godz. 19:25, cz. II godz. 22:15, cz. III godz. 0:15, cz. IV godz. 2:10

PS. Może ktoś to nagra i wrzuci na jakiś serwer z uploadem?
    • cze67 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 26.06.06, 16:54
      > Dziś w TVP Kultura:
      > Archiwum Jazzu i Rocka
      > godz. 22.40 - Czesław Niemen i Aerolit - koncert z Sopotu (wg telegazety) z
      > 1974 roku.

Powtórka w niedzielę:
      Czesław Niemen i Aerolit Koncert. Sopot '74
      niedziela 02.07.2006 TV Kultura 09:55

Recital Czesława Niemena podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki
      Sopot '74.
      • theagata Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 29.06.06, 09:20
        to było wczoraj w TVP Kultura 23.45, dopiero teraz zauważyłam :((
        {f***}

Jest jak w niebie
        koncert zarejestrowany pod koniec 1994 roku w Studiu Widowisk Artystycznych w
        podkrakowskim Łęgu dał możliwość zaprezentowania dotychczasowych dokonań
        Janerki w ich pełnej krasie artystycznej: wykonawca połączył bowiem
        przebojowość dawnych piosenek z nabytym przez lata doświadczeniem. Na scenie
        towarzyszyli mu: Bożena Janerka grająca na wiolonczeli, Artur Dominik na
        perkusji i Wojtek Seweryn na gitarze.
        40min Polska 1994
          • grimsrund Jakubowiczowa, Armia 29.06.06, 10:20
            TV Kultura, 29.06.2006:

14:15:
            "Blues 4 rano" - koncert jubileuszowy Martyny Jakubowicz przygotowany z okazji
            20-lecia pracy artystycznej (2001)
            Goście: Maciej Maleńczuk, Mateusz i Marcin Pospieszalscy, Wojciech Karolak,
            Wojciech Waglewski, Raz Dwa Trzy

2:45 (niezła pora, he he :) ):
            Malta 2005: Armia
            Występ z 10 lipca 2005 roku, ostatniego dnia festiwalu teatralnego Malta
            • ktmajcher Re: Jakubowiczowa, Armia 29.06.06, 11:22
              apropo armii
              od dziś przez weekend wspominki z ubegłorocznej "muzycznej" malty, wiem, że na
              pewno kult, co jeszcze nie pomnę bo przeleciałem wzrokiem jeno program
              w sobotę koncert inauguracyjny w odcinkach (na żywo w poznaniu w piątek),
              program
              Americana na Malcie
              Devendra Banhart /USA/
              Antony & The Johnsons /USA/
              Coco Rosie /USA/
              Animal Collective /USA/
              30.06. godz. 20.00 CK "Zamek" - Dziedziniec Różany
              hm trochę mnie ten mundial rozleniwił ale w sobotę nie ma co... tym bardziej,
              że jeszcze nie miałem okazji z panem antonim
    • maff1 Doors i Beatles 01.07.06, 10:25
      cze67 napisał:

> W sobotę:
      >
      > 20:45 Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Hołd dla Jima Morissona
      >
      > 21:50 Beatlesi z Liverpoolu do San Francisco

qrcze, nie moge sie doczekać.
      • cze67 TVP Kultura 12.07.06, 14:11
        Jutri i pojutrze m.in. Voo Voo i Armia na Malcie, oraz:

Ars Nova, el libre vermell. Pieśni pielgrzymujących do klasztoru Monserrat.
        Katalonia XIX w. piątek 14.07.2006 TV Kultura 16:30
        Pieśni maryjne śpiewane przez pielgrzymów wędrujących do klasztoru na górze
        Montserrat niedaleko Barcelony, zapisane w XIV w. w katalońskiej El Libre
        Vermell (Szkarłatnej księdze). Napisali je mnisi dla wiernych pielgrzymujących
        do znajdującego się w tym klasztorze obrazu Czarnej Madonny, wykonywano je po
        łacinie i katalońsku. W programie śpiewają je członkowie Chóru Akademickiego
        warszawskiej SGGW AR, którym towarzyszy Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova.

Słuchałem tego kiedyś i baaardzo mi się podobało. Ciekawe jak będzie się
        oglądało.
        • cze67 Re: TVP Kultura 12.07.06, 14:15
          I jeszcze Janerka bez prądu oraz znakomity dokument:

Szukając jednookiego Jezusa Searching for the wrong-eyed Jezus sobota
          15.07.2006 TV Kultura 17:15

Film drogi - podróż do serca kultury Południa Stanów Zjednoczonych. Południe
          jest zbyt biedne i zmarginalizowane, by jego kultura została dostrzeżona i
          doceniona. Uznany twórca kultury alternatywnej, Jim White, zabiera nas w podróż
          do "amerykańskiego Ułan Bator" poobijanym samochodem z kupionym na szrocie
          samochodowym posążkiem Jezusa w bagażniku. Podróż w poszukiwaniu zapomnianych
          źródeł kultury Południa wiedzie poprzez bagna i zapomniane drogi górskie. Jest
          to łańcuch opowiadań filmowanych na kilka różnych sposobów. Ilustracją do filmu
          jest muzyka sceny alternatywnej (Handsome Family, Johnny Dowd, David Johansen,
          16 Horsepower). Magnetyzujące sceny z obrządków religijnych przeplatają się ze
          śmiesznymi opowiastkami pisarza Harryego Crewsa. W atmosferze kultury Południa
          USA Jim White stara się za pomocą prostej historii odnaleźć sens istnienia
          wiary we współczesnym świecie. Jak sam to określa - szuka złotego zęba w
          wykrzywionym uśmiechu Jezusa.
          90 min USA 2003

Kurcze, jak się cieszę, że mam ten program!
            • ktmajcher Re: TVP Kultura 12.07.06, 22:38
              theagata napisała:

> {Lech Janerka jest moim idolem}

a moim nie tzn. rzadko słucham jego nagrań, ale bardzo lubię czytać wywiady z
              nim, artykuły o nim itp, to samo dotyczy Waglewskiego
              nie wiem jak to wytłumaczyć, ale musiałem to napisać
              • pytajnick Re: TVP Kultura 13.07.06, 00:44
                ktmajcher napisał:

> a moim nie tzn. rzadko słucham jego nagrań, ale bardzo lubię czytać wywiady z
                > nim, artykuły o nim itp, to samo dotyczy Waglewskiego
                > nie wiem jak to wytłumaczyć, ale musiałem to napisać

Chyba mam tak samo. No mądrzy ludzie po prostu i mają ciekawe rzeczy do
                powiedzenia (i/albo w ciekawy sposób). A muzyka - kwestia gustu, czasu/momentu,
                itd, dużo jest dobrej muzyki. A mądrych muzyków? No sam nie wiem, nie będę
                ryzykował odpowiedzi. :)
                • theagata Re: TVP Kultura 13.07.06, 01:37
                  pytajnick napisał:

> dużo jest dobrej muzyki. A mądrych muzyków? No sam nie wiem, nie będę
                  > ryzykował odpowiedzi. :)

z polskiego podwórka dwóch na pewno ;)
              • theagata Re: TVP Kultura 13.07.06, 09:14
                ktmajcher napisał:

> theagata napisała:
                >
                > > {Lech Janerka jest moim idolem}
                >
                > a moim nie tzn. rzadko słucham jego nagrań, ale bardzo lubię czytać wywiady z
                > nim, artykuły o nim itp,

te mądre rzeczy które mówi w wywiadach zawarte są w tekstach jego utworów tylko
                nie wprost - zmuszają do myślenia samodzielnej interpretacji i doszukiwania się
                ukrytych znaczeń. uwielbiam słownictwo którego używa.

{teksty + muzyka = Lech Janerka jest moim idolem, i tak już od wielu lat}
                • pytajnick Re: TVP Kultura 13.07.06, 11:00
                  theagata napisała:

> uwielbiam słownictwo którego używa.

Nie jestem jego wybitnym znawcą, ale z tego co znam "Boże nie mnij mnie lub może
                  mnij mnie mniej" jest the very best of.
      • cze67 Re: Doors i Beatles 13.07.06, 13:05
        Wkurzył mnie ten materiał o Beatlesach. Taki skrótowy, nie wiadomo dokładnie o
        czym. Ale najbardziej z powodu podkładu muzycznego, jakieś gitarki, klawiszki,
        żadnych beatlesowskich piosenek, melodii. Nagrałem, ale nie obejrzałem do
        końca. Zresztą, film ów wyszedł niedawno na DVD w polskiej edycji magazynu Time
        (niestety kupiłem).
        • maff1 Re: Doors i Beatles 16.07.06, 15:40
          cze67 napisał:

> Wkurzył mnie ten materiał o Beatlesach. Taki skrótowy, nie wiadomo dokładnie
          o
          > czym. Ale najbardziej z powodu podkładu muzycznego, jakieś gitarki,
          klawiszki,
          > żadnych beatlesowskich piosenek, melodii.

podzielam opinię. Sugeruję takie produkcje omijac szerokim łukiem.
          Beznadziejny film. Taki "produkcyjniak".
      • cze67 Jarocin w TVP Kultura 16.08.06, 10:54
        Od kilku dni, przed albo grubo po północy, stacja nadaje koncerty z Jarocina
        1992 (może też z jakichś innych) tytuł: Jarocin po latach. Dzisiaj przed
        północą: Janerka, Voo Voo, Hey i Jezabel Jazz (kto to pamięta?). A w czwartek
        dodatkowo o 23.10 - Fala.
          • cze67 W TVP Kultura Malty ciąg dalszy, Klan... 25.08.06, 11:20
            Dzisiaj, o godz. 22.05 - Devendra Banhard a zaraz potem - Animal Cllective.
            Za to o godz. 02.50 koncert zespołu Klan z 1992 roku (nie wiedziałem, że takowy
            się odbył).
            A w niedzielę Niemen (09.50), Skrzek (10.15), Ciechowski (19.25) oraz Lipiński
            i Tilt (02.00).
              • cze67 TVP Kultura - dla wszytkich młodych punków 01.09.06, 14:11
                i nocnych marków:
                Niedziela, 02:55 Degeneration punk
                wyk.Wykonawcy:Generation X, The Stranglers, The Clash, Siouxsie and the
                Banshees, Sex Pistols
                Wielka Brytania 1997

Jeżeli to jest to, co już jakiś czas temu widziałem, to warto to obejrzeć
                chociażby dla (niewidzianych przeze mnie nigdy wcześniej) występów w/w zespołów.
                • cze67 Jassowo 04.09.06, 09:53
                  Jass
                  TVP KULTURA:
                  Strefa alternatywna - Olter
                  08.09.2006 (Piątek), godzina: 00:10

Strefa alternatywna - Zaraz jass - "Miłość"
                  08.09.2006 (Piątek), godzina: 00:35

TVP 1:
                  Łoskot (Program kulturalny)
                  07.09.2006 (Czwartek), godzina 22:45
                  Prowadzącym będzie m.in. Tymon Tymański bardzo jestem ciekaw, co z tego będzie.

i jeszcze:
                  Armia "Radio NRD"
                  TVP Kultura
                  08.09.2006 (Piątek), godzina 02:55
                  Koncert zespołu Armia zarejestrowany w studiu telewizyjnym S-3 w podkrakowskim
                  Łęgu.
        • cze67 Re: Basement Jaxx 22.09.06, 12:39
          No i kurcze mam rozdwojenie. Bo z jednej strony to dla mnie po prostu takie
          może nieco bardziej ambitne, disco. Ale z drugiej - w jakiś sposób jest to
          intrygujące i wciągające, może dlatego, że oglądałem to wraz ze znakomitymi
          teledyskami. A już ten numer z Siouxie (Kisz Kasz) i, przede wszystkim,
          teledysk, jest naprawdę znakomity.
          • cze67 Różne różności w Kulturze 06.10.06, 15:34
            Powstanie warszawskie Koncert zespołu Lao Che
            sobota 07.10.2006 19:35
            Koncert Lao Che zawierający utwory z drugiej płyty zespołu pt. "Powstanie
            warszawskie" wydanej w marcu 2005 r. Występ zarejestrowano 18 czerwca 2005 r.
            na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach imprez towarzyszących
            obchodom 61. rocznicy powstania.

Degeneration punk Degeneration punk
            poniedziałek 09.10.2006 01:00
            Film dokumentalny o muzyce punk. Wypowiedzi członków zespołów Generation X, The
            Slits, The Clash, The Stranglers, Sex Pistols oraz Siouxsie and the Banshees
            przeplatane są fragmentami archiwalnych koncertów i teledysków.

Urodzinowy koncert TVP Kultura Włodek Pawlik Trio "Anhelli"
            poniedziałek 09.10.2006 18:00
            Pierwsza rocznica istnienia TVP Kultura zostanie uczczona specjalnym koncertem
            w warszawskim klubie Fabryka Trzciny na Pradze. Zagrają m.in. Tomasz Stańko,
            Włodek Pawlik, Leszek Możdżer i inni.
            • cze67 Re: Różne różności w Kulturze 11.10.06, 12:34
              Ramones Raw Ramones Raw
              dokument
              czwartek 12.10.2006 TV Kultura 23:05
              Film dokumentalny poświęcony legendzie punk rocka grupie The Ramones, która
              powstała w połowie lat 70. w Nowym Jorku. W filmie wykorzystano wywiady ze
              wszystkimi członkami zespołu, unikalne nagrania pochodzące z ich własnych
              archiwów oraz fragmenty koncertów.

Zespół Ścianka w Teatrze Rozmaitości
              muzyczny
              sobota 14.10.2006 TV Kultura 23:45
              Koncert zespołu "Ścianka" w Teatrze Rozmaitosci w Warszawie. 40min Polska 2003

Fala
              dokument
              poniedziałek 16.10.2006 TV Kultura 22:55
              Film został nakręcony podczas Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w
              sierpniu 1985 roku. To niepowtarzalne z wielu względów wydarzenie posłużyło za
              kanwę wielowątkowej opowieści, której tematem jest ekspresja młodego pokolenia.
              Obok warstwy ściśle dokumentalnej, momentami socjologicznej, film zawiera też
              wątki impresyjne, odwołujące się do wyobraźni widza.

Rock w Opolu Opole '83
              muzyczny
              poniedziałek 16.10.2006 TV Kultura 00:15
              Fragmenty występów zespołów czołówki polskiego rocka w trakcie Festiwalu
              Opolskiego. Wykonawcy:Ireneusz Dudek, Dżem, Jan "Kyks" Skrzek, Rendez Vous
              100min Polska 1983
              • theagata Re: Różne różności w Kulturze 11.11.06, 00:40
                Rock The Guitar Legends Concerts:
                koncert który odbył się podczas Światowej Wystawy EXPO w Sewilli w 1991 roku,
                przed tygodniem: Bob Dylan, Keith Richards, Joe Cocker, Jack Bruce, Richard
                Thompson, Phil Manzanera i Steve Cropper; dzisiaj była część druga: Roger
                Waters, Bruce Hornsby, Les Paul, Robbie Robertson, Richard Thompson; cdn.
    • theagata Don`t Look Back. 12.11.06, 19:01
      Don`t Look Back - rewelacyjny dokument z 1967 r. który powstał w podczas trasy
      koncertowej Boba Dylana promującego słynny album Bringing It All Back Home;
      film ten jest stawiany na równi z Woodstock czy A Hard Day's Night Beatlesów;
      reżyserowi D. A. Pennebakerowi udało się wniknąć w złożoną osobowość
      największego barda rocka, przez blisko miesiąc biegał z kamerą za muzykiem
      niemal wszędzie - za scenę, do pokoju hotelowego z Joan Baez, garderoby,
      limuzyny czy na konferencję prasową przy okazji spotykając również inne wielkie
      postaci sceny muzycznej;
      powtórka już jutro w TVP Kultura 22.45
      • hennessy.williams Re: Don`t Look Back. 12.11.06, 19:19
        theagata napisała:

> Don`t Look Back - rewelacyjny dokument z 1967 r.

O tak! Kręcony podczas angielskiej trasy (z 1965 roku - Dylan miał wtedy 23
        lata). Fragmenty pożyczył sobie Scorsese do "No Direction Home". Must-See-Movie.
    • p.o.box.77 skatalites w TVP kultura 13.11.06, 13:40
      ktoś widział? ja jak trafię na taka perełkę to mi łzy się cisnął do oczu.
      projekcja po północy zdaje się była, a koncert z CDQ [czy jest mniejsza "sala
      koncertowa" w mieście?].

no ale chwalic że w TVP koncert... na zywo... nie z playbacku... polecam uwadze
      ewentualne powtórki
        • cze67 City life Steve Reich 23.11.06, 13:05
          Nie wiem, czy w związku z żałobą to się nie zmieni, ale:

City Life Steve Reich
          dokument
          czwartek 23.11.2006 TV Kultura 19:00

Film o znanym kompozytorze muzyki współczesnej Stevie Reichu, który
          przygotowuje najnowszy projekt "City life". Część pierwsza filmu prezentuje
          nieszablonowy sposób, w jaki artysta pracuje nad utworem: nagrywa dźwięki ulicy
          klaksony samochodów, dźwięki syren, kafarów pracujących na budowie, później
          komponuje do nich muzykę. Część druga jest zapisem prób zespołu Ansamble
          Modern, który przygotowuje się do premierowego wykonania utworu.
    • theagata Bob Dylan. 25.11.06, 00:39
      No Direction Home: Bob Dylan [in polisz Bez stałego adresu: Bob Dylan]
      dokument Martina Scorsese o Bobie Dylanie; narratorem historii jest sam muzyk,
      który otwarcie i wyczerpująco opowiada o tym jak jako nastoletni chłopak
      przeniósł się z małego górniczego miasteczka do nowojorskiego Greenwich Village
      gdzie rozpoczął działalność artystyczną; wypowiedzi Dylana komentują producenci
      muzyczni i przedstawiciele świata kultury; film zawiera archiwalne nagrania i
      relacje z koncertów, programów telewizyjnych i konferencji prasowych.
      TV Polsat teraz
      {już to widziałam - w.a.r.t.o.}
      • cze67 Koncert Izraela 27.11.06, 11:57
        Izrael live
        muzyczny
        piątek 01.12.2006 TV Kultura 00:00

Utwory "Leave Me Alone", "Ridem", "Progress", "Love or Die", "Let MeFeel" i
        inne w wykonaniu zespołu Izrael. W programie także wypowiedzi muzyków dotyczące
        muzyki rozrywkowej.
          • cze67 Sid Vicious 27.11.06, 12:04
            Ostatnie 24 godziny Sid Vicious Final 24
            dokument
            poniedziałek 27.11.2006 Discovery 21:00

Sid Vicious (John Simon Ritchie) był wielkim fanem grupy Sex Pistols. Po
            odejściu Glena Matlocka zajął miejsce basisty, choć właściwie nie potrafił grać
            na tym instrumencie, jak i zresztą na żadnym innym. Od 1978 r., po zakończeniu
            działalności muzycznej zespołu Sex Pistols, występował jako wokalista z własnym
            zespołem, m.in. w Nowym Jorku i Londynie. W 1978 r. Sid został oskarżony o
            zamordowanie kochanki, Nancy Spungen. Zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków
            w przededniu procesu, w dzień po opuszczeniu więzienia za kaucją.
            • theagata Tym razem w kinie. 28.11.06, 13:45
              Jest już w kinach dokument muzyczny pt. Leonard Cohen: I`m Your Man - wczoraj
              obejrzałam posłuchałam i aż się wzruszyłam ;) piękna muzyka w cudownych
              wykonaniach wspaniałych artystów m.in.
              I'm Your Man (feat. Nick Cave)
              Chelsea Hotel No. 2 (feat. Rufus Wainwright)
              If It Be Your Will (feat. Antony)
              Suzanne (feat. Nick Cave, Julie Christensen, Perla Batalla)
              Tower Of Song (feat. Leonard Cohen & U2)
              wszystkich utworów w filmie jest 13
              i pewnie już wkrótce zaliczę seans powtórkowy bo raz to za mało tym bardziej
              trzeba się spieszyć, że takie niekasowe kino u nas [i nie tylko bo w USA
              wyświetlany w 1! kopii] to odstępstwo od tzw. normy i może szybko zniknąć z
              ekranów
              btw.
              po obejrzeniu mam taką refleksję - pan Zembaty ładnie przetłumaczył piosenki
              pana Cohena ale nigdy nie powinien był ich śpiewać, oczywiście w tym filmie nie
              występuje, tylko jego tłumaczenia zostały wykorzystane
      • ktmajcher Biała Sala 28.12.06, 14:48
        czyli jak spędzić noc sylwestrowo-noworoczną z tvp kultura
        nie podam teraz szczegółów ale w tę noc dużo muzyki i już w nowym roku pixies
        (może w końcu ich bliżej poznam)... i btw ... dobrego kina: Podejrzani
        • ktmajcher Re: Biała Sala 29.12.06, 17:13
          18:30 Ringo Starr and the All Starr Band - Ringo Starr,Roger Hodgson,Sheila
          B.,Ian Hunter , Wielka Brytania 2002 , 75 min.
          21:40 Malta 2006 - Polska 2006 , 30 min.
          22:10 Malta 2006 - Polska 2006 , 35 min.
          z Malty ma być Tworzywo Sztuczne, ale nie jest to pewnik, może jednak
          Americana
          22:55 Moloko - The Eleven Thousands Clicks - Wielka Brytania 2004 , 60 min.
          00:05 Pixies - Wielka Brytania 2004 , 40 min. - koncert z 1988
          02:15 Podejrzani (ale to już taka moja mała sugestia)
          • cze67 Re: Biała Sala 02.01.07, 09:55
            Serdecznie dziękuję ekipie TVP Kultura za wspaniały wieczór sylwestrowy z Ringo
            Starrem i jego przyjaciółmi z domu spokojnej starości, Moloko i (przede
            wszystkim) Pixies. Było cudownie. Do zobaczenia za rok!
            • ktmajcher Re: Biała Sala 02.01.07, 11:17
              cze67 napisał:

> Serdecznie dziękuję ekipie TVP Kultura za wspaniały wieczór sylwestrowy z
              Ringo Starrem i jego przyjaciółmi z domu spokojnej starości
              oglądałem tego mały fragment, ale określenie trafne
              >Moloko i (przede wszystkim) Pixies.
              Moloko - ok, a pixies - dla mnie to było pierwsze tak obszerne spotkanie z ich
              muzyką, i może materiał koncertowy nie jest najlepszy dla kogoś kto jest
              zielony, ale obejrzałem to z dużym zainteresowaniem, niestety junior się budził
              i nie mogłem za głośno słuchać, co powinno mieć miejsce przy tej muzyce, a
              jeszcze te denerwujące mnie okropnie dźwięki wojenne zza okna pogarszały mi odbiór
              • cze67 Re: Biała Sala 02.01.07, 11:30
                Ale, dla jasności, koncert Starra mi się podobał. Szkoda tylko, że piosenki
                Beatlesów, i tak popowe, zostały jeszcze bardziej spopowione. Ale np. numery
                Supertramp, numer Howarda Jonesa czy Lucky Man ELP zabrzmiały rewelacyjnie. Z
                tym, że Greg Lake mógłby być jednak o te 25 kilo młodszy.

Jakość koncertu Pixies rzeczywiście średnia. No i jednak trzeba znać twórczość
                grupy, żeby sie zachwycać tym występem. Ja bardzo się zachwyciłem.
                • cze67 Re: Biała Sala 05.01.07, 11:01
                  Jeżeli ktoś przeoczył Pixies i bardzo tego żaluje, jest mu źle i nie chce mu
                  się żyć, to informuję, że powtórka koncertu dzisiaj o godz. 23.00. Ciekawostka
                  dla beatlefanów, zespół zakończył koncert przeróbką Wild Honey Pie.
                  • maff1 Re: Biała Sala 05.01.07, 19:15
                    ja tez koncert ringa obejrzałem z przyjemnoscią.
                    Co ciekawe, Lucky Man został zagrany w wersji znanej z płyty studyjnej, co od
                    jakiegos czasu ELP nie przydazyło sie - tzn. ELP gra go bez solówki na
                    minimoogu, lub innym syntezatorze. Tylko w wersji gitara i głos.
                      • cze67 A Dylan w TV4 15.01.07, 10:28
                        Bez stałego adresu: Bob Dylan No Direction Home: Bob Dylan
                        biografia
                        poniedziałek 15.01.2007 TV 4 22:05

Film stworzony przez wybitnego reżysera, Martina Scorsese, którego bohaterem
                        jest Bob Dylan, legendarny kompozytor i wykonawca. Narratorem historii jest sam
                        muzyk, który otwarcie i wyczerpująco opowiada o tym, jak jako nastoletni
                        chłopak przeniósł się z małego górniczego miasteczka do nowojorskiego Greenwich
                        Village, gdzie rozpoczął działalność artystyczną. Wypowiedzi Dylana komentują
                        producenci muzyczni i przedstawiciele świata kultury. Film zawiera archiwalne
                        nagrania i relacje z koncertów, programów telewizyjnych i konferencji
                        prasowych.
                            • cze67 Re: A Dylan w TV4 17.01.07, 10:55
                              Nie no, rewelcja, nie dziwię się, że tak Ci się ten film podoba. Dowiedziałem
                              się o Dylanie więcej niż ze wszystkich materiałów o nim, które przeczytałem. O
                              wolności artysty też. Obserowanie zmagań Dylana z publicznością w
                              czasach "elektrycznych" to niezwykłe doświadczenie. Ileż musiał mieć pewności
                              siebie, swojego wyboru, drogi, by się nie złamać.
    • p.o.box.77 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 17.01.07, 11:23
      może troche nie na temat...

ale wczoraj w tv trwam [takiego postu jeszcze nie było] był program o "polskiej
      kulturze klubowej" inaczej. czyli kto, co, kogo, z kim, dlaczego, czym... na
      deskach podmiejskich dyskotek.

program o niesamowitym ładunku negatywnej energii. w kazdym razie zaskoczył
      mnie pierwszy moment..

obraz typowe manieczki, białe rękawiczki i jazdaaa na maxa, a podkład...!
      Future sound of london "we have explosive".

i tak w ciemno, zawistnie, zastanawiam się czy tv trwam mailo pozwolenie emisje
      tego utworu... spytam EMI Pl.
      • cze67 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 17.01.07, 12:04
        A ja kilka razy, przewalając kanały, trafiłem w tejże telewizji na materiał o
        Woodstock 2006, oczywiście opowiadający o tym, jaka to jest zła i diabelska
        impreza: pijani kolesie narzekający na nasz kraj i rządzących, pytania typu"
        czym dla ciebie jest patriotyzm, i często, trzeba to przyznać, kretyńskie
        odpowiedzi na to pytanie. I takie tam. Generalnie oczywiście zero obiektywizmu,
        piekło i szatani.
      • theagata Lou Reed 22.01.07, 20:49
        A Night with Lou Reed - koncert zarejestrowany na żywo w klubie Bottom Line w
        Nowym Jorku w 1983 roku; w repertuarze znalazły się zarówno legendarne utwory
        takie jak "Velvet Underground", "Sweet Jane", "Walk On The Wild Side" jak i
        piosenki z jego solowych albumów "The Blue Mask" i "Legendary Heart".
        dzisiaj 22.30 w TVP Kultura

{na otarcie łez dla tych co się cieszyli na odwołany koncert wrocławski}
        • cze67 Re: Lou Reed/Abba/Clapton 24.01.07, 11:29
          Bardzo fajny koncert, szczególnie energetyczna końcówka. A dzisiaj - Abba!:
          Historia ABBY Biography: Abba
          dokument
          środa 24.01.2007 TVP 2 20:05

Zespół ABBA odniósł jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów w historii
          muzyki rozrywkowej XX w. Zwrócił na siebie uwagę wyrazistym wizerunkiem,
          dynamicznymi, melodyjnymi utworami, z których wszystkie stawały się przebojami.
          W sumie sprzedał 350 mln płyt. Chociaż od największych triumfów zespołu minęło
          ćwierć wieku, a grupa rozpadła się w 1982 r., po 10 latach działalności, nadal
          nie traci na popularności. Pozostały po nich dziesiątki piosenek nuconych przez
          kolejne pokolenia słuchaczy.

A jutro - Clapton!:
          Eric Clapton Sessions for Robert J Eric Clapton Sessions for Robert J
          dokument
          czwartek 25.01.2007 TV Kultura 22:00

Materiał nagrany podczas prac Claptona nad płytą "Me and Mr. Johnson". Jest on
          wyrazem zainteresowania Claptona muzyką bluesową, a także swoistym hołdem
          złożonym Robertowi Johnsonowi, wybitnemu bluesmanowi działającemu w latach 30.

Brawa!!!
            • cze67 Re: Abba 25.01.07, 09:44
              A ja przez cały program miałem ciarki na plecach. Toć Mama Mia to jedno z moich
              najwcześniejszych wspomnień i zachwyceń muzycznych.
                • cze67 Re: Abba 25.01.07, 10:25
                  A ja sobie przypomniałem jak byłem ćwierć wieku temu z okładem w kinie na
                  opisywanym w dokumencie filmie fabularnym o Abbie. I jak mi się podobał. I że
                  ostatnią piosenką było "Thank You For The Music".
          • theagata Re: Lou Reed/Abba/Clapton 25.01.07, 01:35
            cze67 napisał:

> A jutro - Clapton!:
            > Eric Clapton Sessions for Robert J Eric Clapton Sessions for Robert J
            > dokument
            > czwartek 25.01.2007 TV Kultura 22:00

TVP Kultura ratuje mój telewizor przed eksterminacją ;)
          • theagata Re: Lou Reed/Abba/Clapton 25.01.07, 23:22
            cze67 napisał:

> Eric Clapton Sessions for Robert J Eric Clapton Sessions for Robert J
            > dokument
            > czwartek 25.01.2007 TV Kultura 22:00
            >
            > Materiał nagrany podczas prac Claptona nad płytą "Me and Mr. Johnson". Jest
            on
            > wyrazem zainteresowania Claptona muzyką bluesową, a także swoistym hołdem
            > złożonym Robertowi Johnsonowi, wybitnemu bluesmanowi działającemu w latach
            30.
            > Brawa!!!

bardzo ciekawy film pod względem merytorycznym i muzycznym, wielkie brawa!!!
            • cze67 TVP Kultura 29.01.07, 11:20
              Dzisiaj:

Koncert Jana Garbarka w Szczecinie
              muzyczny
              poniedziałek 29.01.2007 TV Kultura 17:05
              Jan Garbarek zagrał 7 czerwca 2006 roku na zamku książąt Pomorskich w
              Szczecinie. Sława artysty wykracza poza krąg słuchaczy jazzu i world music, a
              barwa saksofonu jest rozpoznawana na całym świecie.

Cool Kids of Death
              muzyczny
              poniedziałek 29.01.2007 TV Kultura 22:40
              Retransmisja koncertu zespołu Cool Kids of Death, który odbył się w ramach
              projektu "Łódź alternatywna".

23:55 Vieczór V'J-ski Manuel Göttsching

...i w środę:

E.S.T. w klubie Blue Note
              muzyczny
              środa 31.01.2007 TV Kultura 20:30
              Urodzony w Szwecji Esbjorn Svensson w 1990 roku stworzył trio z Danem
              Berglundem, który gra na kontrabasie oraz perkusistą Magnusem Ostromem. W 1993
              roku nagrali w tym składzie debiutancki album "When Everyone Has Gone"
              (Dragon). Po wydaniu album "From Gagarin's Point of View" (1998) zaistnieli na
              europejskiej scenie muzycznej. W latach 1995-1996, Svensson został uznany za
              Muzyka Jazzowego Roku w Szwecji, w 1998 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego
              kompozytora.
              • cze67 Re: TVP Kultura 29.01.07, 11:21
                i jeszcze:

Diamanda Galas Jazz Fair '99
                muzyczny
                czwartek 01.02.2007 TV Kultura 03:05
                Na jednym z koncertów 7. festiwalu Poznań Jazz Fair '99 w wieczorze
                zatytułowanym "Noc awangardy" wystąpiła piosenkarka, kompozytorka i pianistka z
                USA Diamanda Galas. Zaprezentowała utwory z albumu płytowego "Malediction and
                Prayer".
                • cze67 Re: TVP Kultura 05.02.07, 12:32
                  Dzisiaj:

The Plastic People of the Universe
                  muzyczny
                  poniedziałek 05.02.2007 TV Kultura 22:50

Koncert legendarnej grupy The Plastic People of the Universe, który odbył się
                  we Wrocławiu w listopadzie 1999 roku. Był to jeden z ostatnich publicznych
                  występów grupy, w klasycznym składzie. Kilka miesięcy po koncercie, lider
                  zespołu Milan Hlavsa zachorował i zmarł na początku 2001 roku. The Plastic
                  People of the Universe to zespół czeskiego undergroundu. W latach 60. ostro
                  atakowany przez oficjalne władze i pozbawiony prawa do publicznych koncertów.
                  Muzycy zeszli do podziemia, występowali na prywatnych imprezach i nagrywali w
                  piwnicach.

i w czwartek:

Homo Twist w Buckleinie
                  muzyczny
                  czwartek 08.02.2007 TV Kultura 22:25

Koncert zespołu Homo Twist. W programie utwory z płyty "Cały ten seks". To
                  pierwsza płyta, jaką Maciej Maleńczuk nagrał z zespołem Homo Twist piękna,
                  spójna i smutna muzyka zwykłego człowieka, który chce coś opowiedzieć o własnym
                  życiu. Teksty śpiewywane do tej pory tylko przy gitarze akustycznej przez
                  Maleńczuka zyskały rockową oprawę. Pełniejsze brzmienie w połączeniu z
                  charakterystycznym wokalem wytworzyło niesamowity klimat i sprawiło, że "Cały
                  ten seks" stał się pierwszym artystycznym sukcesem zespołu na szeroką skalę.

Voo Voo i przyjaciele w kamieniołomach
                  muzyczny
                  piątek 09.02.2007 TV Kultura 00:30

Fragment koncertu-happeningu, który odbył się 15 lipca 1995 roku w
                  kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym.

• cze67 A w środę... 19.02.07, 09:36
                    The Who na Kulturze:

The Who i goście w Royal Albert Hall The Who & Special Guests Live at the Royal
                    Albert Hall
                    muzyczny
                    środa 21.02.2007 TV Kultura 20:30

W 2000 roku grupa The Who zagrała charytatywny koncert wspierający Fundusz na
                    rzecz Nastolatków Chorych na Raka. Roger Daltrey, Pete Towshend i John
                    Entwistle z podstawowego składu są wspomagani przez perkusistę Zaka Starkeya i
                    klawiszowca Johna Bundricka. Do udziału w imprezie muzycy zaprosili znanych
                    artystów. Na scenie Royal Albert Hall pojawiają się m.in. wirtuoz skrzypiec
                    Nigel Kennedy, założyciel grupy The Jam Paul Weller, Eddie Vedder z Pearl Jam i
                    Noel Gallagher z Oasis.

I hip-hop na Planete:
                    Legendy hip hopu Hip-hop Legends
                    dokument
                    środa 21.02.2007 Planete 20:45

Film przedstawia prawdziwą historię hip hopu, którego początek określa się na
                    lata 70. XX wieku. Pionierami tego gatunku muzyki byli prawdziwi, nowojorscy
                    gangsterzy z Południowego Bronxu. Dzięki ekskluzywnym wywiadom i zapisom z ich
                    koncertów film jest wnikliwym spojrzeniem na korzenie tej subkultury, która
                    rozprzestrzeniła się już w latach 80. i zmieniła muzykę, ubiór, język, styl
                    życia wielu ludzi na całym świecie oraz stworzyła nową społeczną strukturę.
                    • cze67 Re: A w środę... 23.02.07, 09:28
                      Świetny był ten koncert The Who. Energetyczny i, co ja Wam będę długo gadał, w
                      ogóle super. Nad wszystkie gitarowe solówki, które ten usłyszałem przedkładam
                      jednak to co wyczyniał Nigel Kennedy na skrzypkach w Baba O'Riley.
                      Natomiast dokument o hip-hopie zmęczył mnie, wynudził i jakoś tak zniesmaczył
                      nawet.
                        • cze67 A dzisiaj - muzyczny wieczór 23.02.07, 12:04
                          W Kulturze:

Hurricane Festival 2005 Cypress Hill
                          dokument
                          piątek 23.02.2007 TV Kultura 19:05
                          a pół godziny później - Bowie

Kawałki Mózgu Mazzoll, Gruse, Gendos
                          publicystyka
                          piątek 23.02.2007 TV Kultura 23:05
                          Każdy odcinek posiada trzech głównych bohaterów artystów związanych z
                          działalnością "Mózgu". Prezentacja postaci przebiega wg schematu: fragmenty
                          twórczości autorskiej przedzielane są wypowiedziami stymulowanymi przez zestaw
                          przedstawionych uprzednio pytań. Artysta nie jest przymuszany do bezpośredniego
                          udzielania odpowiedzi na pytania, które przedstawia mu się raczej jako pomocne
                          przy ukierunkowaniu swobodnej wypowiedzi ukazującej artystę jako człowieka w
                          pewnej opozycji względem własnej kreacji.

Poznań Jazz Fair '98 Pharoah Sanders
                          muzyczny
                          sobota 24.02.2007 TV Kultura 00:00
                          Koncert został zarejestrowany dnia 22 maja 1998 roku w poznańskiej auli
                          uniwersyteckiej podczas festiwalu Poznań Jazz Fair '98. W tym dniu wystąpił
                          Pharoah Sanders.

A w TV4:

Nagrody muzyczne Brit Awards 2007
                          piątek 23.02.2007 TV 4 20:00
                          Relacja z ceremonii wręczenia nagród Brit Awards, która odbyła się w Earls
                          Court w Londynie. Impreza jest największym wydarzeniem roku w brytyjskim
                          przemyśle muzycznym. Akademia, składająca się nie tylko z przedstawicieli
                          świata muzyki, ale także prasy i innych mediów, nominowała 46 artystów. Na
                          czele plasują się zespół Muse oraz Lily Allen, którzy mają szansę na nagrody w
                          trzech kategoriach. W trakcie ceremonii wystąpią takie gwiazdy, jak Red Hot
                          Chili Peppers, Oasis czy Take That. Gospodarzem koncertu jest komik Russel
                          Brand.
            • cze67 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 12.05.07, 15:47
              W poniedziałek:

Syd Barrett i Pink Floyd The Syd Barrett & Pink Floyd Story
              dokument
              poniedziałek 14.05.2007 TVP Kultura 22:55

Film przedstawiający sylwetkę Syda Barretta, nieżyjącego już członka zespołu
              Pink Floyd, który był siłą napędową grupy w pierwszych latach jej istnienia.
              Wywarł duży wpływ na brzmienie zespołu, był autorem tekstów i kompozytorem.
              Syda Barretta wspominają m.in. członkowie zespołu Pink Floyd: Roger Waters,
              Nick Mason, Rick Wright, David Gilmour, a także była dziewczyna Syda Libby
              Chisman, piosenkarz i wykonawca Robyn Hitchcock, gitarzysta grupy Blur Graham
              Coxon, menedżer Pink Floyd w latach 1966-68 Peter Jenner i producent Joe Boyd.

i

Glenn Gould Ekstaza Glenn Gould Extasis
              dokument
              wtorek 15.05.2007 TVP Kultura 02:45

Film dokumentalny o jednym z najsłynniejszych pianistów XX wieku. Glenn Gould
              zasłynął jako artysta, który dokonał przełomu w interpretowaniu muzyki Jana
              Sebastiana Bacha. Jego wykonania muzyki klasycznej budziły wielki zachwyt, ale
              też kontrowersje. Gould w pewnym momencie wycofał się z życia koncertowego i
              skoncentrował się na nagraniach w studiu. Do dziś jest niedościgłym wzorem dla
              wielu młodych pianistów.
                • ilhan Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 15.05.07, 11:07
                  Przede wszystkim sprostujmy, że będzie to film o Grzegorzu Wawrzyszaku; Syd Barrett był tylko jedną z jego reinkarnacji (wstecznych).

www.papadance.pl/papadance/albums/album21/GRZES_P.sized.jpg

bradlaner.com/uploaded_images/CMD671111-FP-702475.jpg

Natomiast odnośnie dokumentu, co prawda wczoraj załapałem się tylko na kilka minut, ale widziałem go już niecały rok temu podczas pokazu na imprezie poświęconej Barrettowi w Warszawie. Bardzo dobra rzecz w sumie. Szczególnie bossowsko wypadł tam dla mnie Robyn Hitchcock, ale nie potrafię wyjaśnić dlaczego. Po prostu <palacz>
                  • aimarek Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 15.05.07, 13:21
                    Oj tam hiczkok sriczkok. Kapitalny film po prostu, bardzo się wzruszyłem w kilku
                    miejscach i w sumie po raz pierwszy skumałem, że Syd to po prostu doktor Faust.
                    Jest w filmie taki motyw, kiedy bodaj Bob Klose zastanawia się nad krótką
                    karierą Barretta i zadaje sobie pytanie czy Syd podpisałby cyrograf, wiedząc, że
                    tak szybko przyjdzie mu spłacić dług. Sam sobie odpowiada, że pewnie tak. I w
                    sumie o tym jest film. O talencie i geniuszu tak wielkim, że w efekcie
                    destrukcyjnym.

Oczywiście wsteczna antycypacja ze strony Wawrzyszaka nie podlega dyskusji i
                    została szeroko udokumentowana w literaturze papsologicznej:

Imarek, A., "The Paps Live At Kosciuszko's Park", Zgierz 2006;
                    Rogowiecki, R., "Debiut Papa Dance jako zapowiedź brytyjskiej psychodelii",
                    Warszawa 1998
                    Janion, M., "Motyw Wawrzyszaka w literaturze niemieckiego romantyzmu", Warszawa 2001
                    Fromm, E., "Serce człowieka. Grzegorz Wawrzyszak", Warszawa 2002
                    Eliade, M., "Mit wiecznego powrotu", Warszawa 1998
                    Kierkegaard, S., "Choroba duszy. Wawrzyszak, Bóg i milczenie", Warszawa 1969.
                    • cze67 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 15.05.07, 13:52
                      > Jest w filmie taki motyw, kiedy bodaj Bob Klose zastanawia się nad krótką
                      > karierą Barretta i zadaje sobie pytanie czy Syd podpisałby cyrograf, wiedząc,
                      że
                      > tak szybko przyjdzie mu spłacić dług. Sam sobie odpowiada, że pewnie tak. I w
                      > sumie o tym jest film. O talencie i geniuszu tak wielkim, że w efekcie
                      > destrukcyjnym.

Dokładnie. Drugim egzemplarzem jest oczywiście Brian Wilson. Jest taka scena w
                      filmie o Beach Boysach, o którym kiedyś pisałem, kiedy Brian śpiewa w domu przy
                      fortepianie pieśń tak piękną (coś w stylu God Only Knows), że przupuszczenie,
                      iż sprzedał duszę i równowagę psychiczną za talent samo się narzuca.

A propos Syda: Podobało mi się wyznanie Masona, który nie uderzał w ton:
                      jesteśmy tacy cudowni, bardzo mu pomagaliśmy, ale cóż - się nie udało; tylko
                      powiedział, że był po prostu na Syda wkurzony za to, że zarywa koncerty.
                      Oczywiście opowieść o wizycie w studio podczas nagrywania Wish You Were Where
                      grubego, łysego faceta, w którym nikt nie rozpoznał kompana sprzed kilku lat,
                      mimo że powszechnie znana, robi przygnębiające wrażenie. W książce Masona jest
                      zdjęcie Syda z tej wizyty.
                      • aimarek Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 15.05.07, 14:03
                        cze67 napisał:

> Dokładnie. Drugim egzemplarzem jest oczywiście Brian Wilson. Jest taka scena w
                        > filmie o Beach Boysach, o którym kiedyś pisałem, kiedy Brian śpiewa w domu przy
                        >
                        > fortepianie pieśń tak piękną (coś w stylu God Only Knows), że przupuszczenie,
                        > iż sprzedał duszę i równowagę psychiczną za talent samo się narzuca.

No wiadomo. Mówisz zapewne o "Surf's Up".

> A propos Syda: Podobało mi się wyznanie Masona, który nie uderzał w ton:
                        > jesteśmy tacy cudowni, bardzo mu pomagaliśmy, ale cóż - się nie udało; tylko
                        > powiedział, że był po prostu na Syda wkurzony za to, że zarywa koncerty.
                        > Oczywiście opowieść o wizycie w studio podczas nagrywania Wish You Were Where
                        > grubego, łysego faceta, w którym nikt nie rozpoznał kompana sprzed kilku lat,
                        > mimo że powszechnie znana, robi przygnębiające wrażenie. W książce Masona jest
                        > zdjęcie Syda z tej wizyty.

No w ogóle jak Waters tam opowiada o Sydzie, to w sumie, nawet znając jego
                        emploi pozera i nadmuchańca, brzmi to szczerze i jakoś wzruszająco ;(
                      • p.o.box.77 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 18.05.07, 11:19
                        "A propos Syda: Podobało mi się wyznanie Masona, który nie uderzał w ton:
                        jesteśmy tacy cudowni, bardzo mu pomagaliśmy, ale cóż - się nie udało; tylko
                        powiedział, że był po prostu na Syda wkurzony za to, że zarywa koncerty."

tak to podobnie mnie zaskoczył/zdziwił/zastanowił w filmie Olter, Piotr Pawlak,
                        że Olter go wkurzał że nie gra na koncertach i darł się na niego "napierdalaj,
                        no!"...

dało mi to dużo do myślenia. bo pamietam jak na koncertach dyliżansu nie raz
                        widziałem zza sceny oltera, a na bębnach grał pyza [z całym szacunkiem ale
                        technicznie "mniej zajmujący" grą] to czułem że coś jest bardzo nie tak. tylko
                        nie wiedziałem co...
                        • cze67 Re: wydarzenia muzyczne, koncerty w TV 18.05.07, 11:26
                          Trudno w sumie przewidzieć, czym taka absencja mentalna może się zakończyć.
                          Stąd trudno się dziwić, że pierwszą reakcją jest wkurw innych członków zespołu,
                          że człowiek, który jeszcze do niedawna tak wspaniale uzupełniał grupę, teraz
                          gra jak patałach albo nie gra w ogóle.
                          • cze67 Islandia - jutro na Planete 19.06.07, 11:44
                            Mistrzowie wrzasku Gargandi snilld
                            dokument
                            środa 20.06.2007
                            Planete 20:45

Islandzka muzyka zdobywa międzynarodowe sceny i publiczność dzięki nie tylko
                            Björk i Sugarcubes. Przez ostatnie dziesięć lat wiele zespołów i solowych
                            wokalistów podążało ich śladami. Sigur Rós, Múm, Bang Gang, Mugison, Minus i
                            Slowblow to tylko kilka z najbardziej popularnych. Dokument przedstawia potęgę
                            islandzkiej sceny muzycznej.
                            • cze67 A w sobotę na Kulturze... 19.06.07, 11:59
                              ...z rana powtórka zeszłorocznego koncertu Garbarka ze Szczecina. A wieczorem
                              ci, którzy nie przyda na zlot, będą sobie mogli obejrzeć to:

Rytm to jest to! Rhythm Is It!
                              dokument
                              sobota 23.06.2007 TVP Kultura 22:45

Dokument opowiada o zakończonym sukcesem projekcie edukacyjnym Orkiestry
                              Filharmoników Berlińskich i dyrygenta Simona Rattle'a. Jego efektem była
                              niezwykła inscenizacja baletu Igora Strawińskiego "Święto wiosny" w starej
                              zajezdni w berlińskiej dzielnicy Treptow. Wzięła w niej udział 250-osobowa
                              grupa młodych ludzi z całego świata, z których większość nigdy wcześniej nie
                              miała kontaktu z baletem. Pod kierunkiem znakomitych choreografów przekonali
                              się, że taniec jest nie tylko porywającą przygodą, ale może odmienić ich
                              dotychczasowe życie.

Widziałem ten dokument w zeszłym roku we Wrocławiu. I, niniejszym, polecam.
                              • abranova Re: Islandia - jutro na Planete 22.06.07, 21:53
                                Oglądałam w środę
                                Nawet chciałam sie podzielić wrażeniami z filmu w tym wątku, ale potem
                                pomyślałam, że nie będę taka świnia i robiła ludziom smaku po fakcie a nawet nie
                                wiem czy kiedyś będzie powtórka. Ale skoro kolega donosi, że będzie w sobote, to
                                może się wyprodukuję i też zachęcę do oglądania.

Czy bedąc dziećmi mieliście czasem tak, że patrzyliście na jakiś intrygujący,
                                klimatyczny i chcieliście aż do niego wejść, aby przekonać się co jest dalej za
                                tym drzewem, strumykiem, górą...? Bo ja oglądając ten dokument tez miałam ochotę
                                do niego wniknąć. Ale niekoniecznie po to, aby obejrzeć islandzkie lodowce, bo
                                nienawidze zimna i wiatru. Nie, żałowałam po prostu, że nie dorastałam sobie
                                jako islandzka nastolatka i nie miałam okazji chodzić sobie do lokalnych domów
                                kultury lub kościołów na kameralne koncerty tych wszystkich odjechanych zespołów :)
                                Film pokazuje rzeczywiście obszerne fragmenty utworów wielu wykonawców, ale
                                ciągle pozostawałam w niedosycie. Fenomen islandzkiej muzyki nie polega na
                                użyciu najlepszych instrumentów, na mistrzowskim wykonaniu, genialnych
                                kompozycjach czy wyjątkowo charyzmatycznych muzykach. Chodzi o to, z jaką pasja
                                grają ci bladzi, drobni, czasem brodaci faceci o dziwnych fryzurach i
                                dziewczynki o anielskiej urodzie nie wyglądające na więcej niż 15 lat.
                                Najbardziej podobał mi się taki obrazek: dwóch młodych facetów w strojach
                                codziennych typu koszula w krate i sweterek w paski gra na gitarach akustycznych
                                na strychu jakiegoś budynku. Do rytmu kiwają swobie stopami ubranymi w grube
                                wełniane skarpety robione na drutach. Cała Islandia.
                                Zazwyczaj w większości wywiadów muzycy opowiadając o początkach swoich zespołów
                                wspominają, jak bardzo chcieli nagrać pierwszą płyte, stać się sławni. Dla
                                bohaterów tego dokumentu granie muzyki jest czymś, co po prostu muszą robić, to
                                kultywowanie tradycji islandzkich, dawanie wyrazu swojej narodowej tożsamości.
                                Film dosyć sprawiedliwie rozdziela czas emisji pomiędzy zespoły, które przebiły
                                się w światowej muzyce jak Sigur Ros czy Mum i te, o których większość z nas w
                                ogóle nie słyszało. (Wyjątkiem jest Bjork, która najdłużej się wypowiada, ale
                                ona występuje tu jakby w roli przewodnika po historii islandzkiej muzyki)Także
                                widz nawet nie wie, które z przedstawianych grup są na Islandii naprawde sławne
                                a które są niezbyt znane. Bo muzyka ich wszystkich robi wrażenie i zostaje w
                                głowie. Szkoda, że nie ma soundtracku do filmu, bo chętnie bym kupiła.

Warto obejrzeć ten film choćby po to, aby zobaczyć młodziutką Bjork śpiewającą w
                                punkowej kapeli
                                • cze67 Re: Islandia - jutro na Planete 27.06.07, 13:52
                                  To co usłyszałem i widziałem powaliło mnie. Kraj ludnościowo wielkości Lublina
                                  potrafił wygenerować tyle ciekawych muzycznych zjawisk - to fenomen. To, że w
                                  Wlk. Brytanii czy USA, które to kraje nie przyjmują nieanglojęzycznych zjawisk
                                  do wiadomości, Sigur Ros mogą sobie śpiewać w języku elfów to ewenement.
                                  Mnie ten film zachwycił tym, że właściwie cała muzyka tam przedstawiona wydała
                                  mi się intrygująca/ciekawa/oryginalna/warta poznania. Nie wiem, czy taka ilość
                                  wartościowej muzyki mogłaby się znaleźć w materiale poświęcionym całej naszej
                                  scenie, nazwijmy to umownie, alternatywnej. Choć sami muzycy wypowiadający się
                                  w filmie mówią, że muzyka islandzka jest nic nie warta, czyli że istnieje
                                  również ichni pop i ichnie disco (w sumie też chętnie bym posłuchał
                                  reprezentantów).