Dodaj do ulubionych

Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba?

11.09.11, 21:22
Kochani czytelnicy, w najbliższy czwartek ukaże się 3 numer tygodnika Strefa Mińsk, wyznaczyliśmy sobie dość ambitne zadanie pokazania Mińska i mińszczan od innej strony: ludzi którzy tworzą to miasto swoją pracą, osobowością, zainteresowaniami. Pokażemy Mińsk od strony historycznej, wydarzeń kulturalnych, organizacji sportowych. Założyliśmy sobie za cel integrację wszystkich którzy chcą na łamach gazety pokazać swoje zainteresowania. Będziemy wdzięczni za Wasze opinie, pozdrawiam w imieniu wszystkich zaangażowanych w tworzenie Strefy Mińsk.
Obserwuj wątek
   • marcinkrolik123 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 12.09.11, 12:27
    Pierwsze wrażenie bardzo w porządku. Jest dynamicznie i nowocześnie. Choć może trochę zbyt komiksowo, co może przeszkodzić "Strefie..." w staniu się tygodnikiem opiniotwórczym. Zakładając rzecz jasna, że w ogóle takie ambicje ma. Ewidentnie targetują w 30-latków. Co jest o tyle pozytywne, że zarówno Cs, jak i Dzwon coraz bardziej sobie tę grupę odpuszczają. Będę "Strefie..." kibicował. Mam nadzieję, że utrzyma się na rynku i nie utknie w opisywaniu rocznic remiz strażackich. No i że nie stanie się poletkiem do załatwiania prywatnych porachunków naczelnego.
    • mirek065 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 12.09.11, 15:16
     Podoba się , podoba bardzo. Z radością przyjąłem wieść o Waszym Tygodniku. Jesteście konkurencją dla naszych tygodników np. Dzwon oraz Co Słychać. Starajcie się być niezależni w swojej działalności dziennikarskiej. Choć wiem jak trudno jest taką niezależność prezentować. Pozdrawiam i życzę sukcesów dla Tygodnika Strefa Mińsk.
   • starykombajnista Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 27.10.11, 08:43
    Niestety dzisiejszy numer sprawia, że sięgnąłem po dawno nieczytane "Cs?". "Strefa..." jest coraz słabsza z numeru na numer. dzisiejszy numer to brak ciekawych tematów, których nie brakuje w MM. No i to forowanie Janusza K. jako naczelnego historyka "strefy..." jest błędem do sześcianu. powinna się tym zająć moja nauczycielka z GM 2 Lilla Kłos a nie ten odtwórca.
    • ludwik17 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 27.10.11, 08:59
     starykombajnista napisał:

     > Niestety dzisiejszy numer sprawia, że sięgnąłem po dawno nieczytane "Cs?". "Str
     > efa..." jest coraz słabsza z numeru na numer. dzisiejszy numer to brak ciekawyc
     > h tematów, których nie brakuje w MM. No i to forowanie Janusza K. jako naczelne
     > go historyka "strefy..." jest błędem do sześcianu. powinna się tym zająć moja n
     > auczycielka z GM 2 Lilla Kłos a nie ten odtwórca.
     --------------------

     tak, tak - też chyba sięgnę po Cs..... dawno nie wycierałem d.... papierem kredowym
     mi się strefa podoba i w tym numerze
     dostałem na pkp
     • wolnystrzelec5 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 19.03.13, 22:37
      ludwik17 napisał:

      > tak, tak - też chyba sięgnę po Cs..... dawno nie wycierałem d.... papierem kred
      > owym
      > mi się strefa podoba i w tym numerze
      > dostałem na pkp

      ludwiku czy dalej podcierasz swoją szanowną d...Cs czy zacząłeś już używać Strefy do tego celu\? Dla tak subtelnej części twojego ciała bardziej ci będzie słuzyła ta gazetka. Papier delikatniejszy widać że z odzysku ale obecnie może być powtórnie uzyty do tego celu oczywiście po przeczytaniu arcynudnych artykułów
      Cóż za oszczędność !
    • mortal_kombat11 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 27.10.11, 14:59
     starykombajnista napisał:

     > No i to forowanie Janusza K. jako naczelne
     > go historyka "strefy..." jest błędem do sześcianu. powinna się tym zająć moja n
     > auczycielka z GM 2 Lilla Kłos a nie ten odtwórca.

     Generalnie się z Tobą nie zgadzam, co dla kogo ciekawe to kwestia gustu jak mi sie wydaje.. natomiast masz całkowitą rację odnośnie Janusza Kuligowskiego.. zarówno Pani Lilla Kłos jak i (a nawet przede wszystkim) Pan Mariusz Dzienio są zdecydowanie bardziej kompetentnymi znawcami tematu a przede wszystkim nieskalanymi politycznym subiektywizmem historykami.
     żałuje tego, że Strefa nie korzysta z zasobów ich wiedzy..
  • tygryskowaty Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 12.09.11, 19:57
   nareszcie tygodnik dla mińszczan, jest co poczytać i bardzo fajny pomysł z prezentacjami naszych lokalnych osobistości życia kulturalnego. za plus to, że można dodatkowo pobrać sobie gazetę w formacie PDF.
   a teraz minusy:
   popracujcie trochę nad szatą graficzną:P zarówno gazety jak i strony www.

   Overall:
   good job!


   • zbyszko_cs Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 08.10.11, 22:03
    Witam, choc niektórych na tym watku należałoby pozostawic w ich własnych fobiach.
    Nikt ci nie każe, ledacy, nawet dotykać Cs, bo się zarazisz inteligencją.

    A zachwycającym sie Strefą życzę miłej, chociaż darmowej lektury. I rozumiem ten początkowy entuzjazm, bo przecież darowanemu koniowi trudno patrzeć w zęby.

    Ja czytam - z racji chociazby SPADÓW MEDIALNYCH - wszystkie tytuły lokalno-regionalne, więc i gratisowe reklamówki. mam nadzieję, że Dariusz Mól zacznie w końcu sprzedawać swój tygodnik, bo tylko wtdy bedzie jakąś konkurencją.

    Poza tym wszystko, co teraz jest w Strefie już dawno było w Co slychać?,
    co zaś do papieru, to właśnie mój tygodnik ma LWC, czyli papier kredowy uzywany przez Politykę czy Wprost. Ale Cs ma obecnie 36 stron, a SM tylko 20. Za darmo wezmą i tyle...

    Pozdrawiam myslacych i czujących prawdę
    J. Zbigniew Piątkowski
    - dziennikarz od 20 lat i wydawca od 15 lat
    • marcinkrolik123 Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 09.10.11, 00:57
     Zupełnie nie pojmuję, o co się tak ciskasz. Przecież wystarczy choćby spojrzeć na ich winietę, żeby się zorientować, że Cs stanowi dla nich wzór. Powinieneś więc być raczej dumny, że młodzi z Ciebie czerpią. A na zmianę pokoleniową nic nie poradzisz. W interesie musi być ruch. Zwłaszcza, że Strefa celuje w grupę czytelniczą, którą zarówno Ty jak i Dzwon najwyraźniej sobie odpuściliście.

     Ja nie wiem, w którą stronę to wszystko pójdzie. Z numeru na numer obok zalet, o których pisałem wyżej, widzę też coraz wyraźniej kilka wad. Choćby oparcie zawartości głównie na wywiadach, do tego przeprowadzanych w bardzo sztampowy, szkolny sposób. Obawiam się też, że ta lekka, lifestylowa poetyka, jaką przyjęli, nie jest paliwem, na którym zajadą zbyt daleko. Liczę, że pismo jednak będzie pod tym względem ewoluowało. Z drugiej strony - i to jest argument przeciwko Twoim asekuranckim zabiegom, by na "dzień dobry" zdezawuować konkurencję - ich dużym plusem jest to, że skupiają się na obszarze miasta. Ty przecież obskakujesz cały powiat i w tym sensie w gminach informacyjny monopol masz w kieszeni. Musisz się co najwyżej ścigać z Dzwonem. No ale zawsze podkreślałeś, że to dla Ciebie żadna konkurencja, więc w sumie nie widzę ambarasu.

     Co do przyszłej ewentualnej wersji płatnej, pełna zgoda. Koniunktura na pewno poleci na łeb, ale z drugiej strony jeśli teraz wyrobią sobie twardą grupę odbiorców, to przynajmniej część z nich zostanie im wierna. Mam też nadzieję, że skoro już udostępniają numery na stronie jako e-booki, z czasem obok pdf wprowadzą też format epub i mobi, bo dziś w świecie mobilnych czytelników używających smartfonów, tabletów czy e-czytników to one, jako lżejsze i bardziej elastyczne, stają się standardem.

     Na pytanie z tytułu Twojego wpisu nie odpowiem. Jako Twój były współpracownik, do tego skonfliktowany, nie byłbym obiektywny. Pozwolę sobie zauważyć tylko jedno. Lubisz mieć władzę i źle znosisz, gdy ktoś się spod niej wymyka. Używanie gazety jako narzędzia tej władzy jest mocno niepokojące w przypadku człowieka, który tak często posługuje się kwantyfikatorami takimi jak prawda i uczciwość.

     THE END
     • zbyszko_cs Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 09.10.11, 13:22
      Panie Królik, nie pamietam bysmy kiedykolwiek byli per TY, więc zachowaj pan dystans.
      Co do opinii na temat czasopism również, bo Mól na pewno nie popelni mojego błędu litości.
      Ale dzięki za kilka słów obiektywizmu. Wiemy przecież doskonale, że liczą się wierni czytelnicy, a nie grona wzajemnych adoracji.

      ***-------------------------------.
      Wiele można zdziałać nienawiścią,
      ale jeszcze więcej - miłością.
      Kochaj więc i czyń, co chcesz...
      • sandra967 Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 09.10.11, 14:06
       Nie sądzę, zeby Sm brała przykład z tego marnego zbioru wypocin pewnego małego, nie tylko mentalnie, ale i fizycznie, człowieczka.
       Fajnie, ze gazeta jest bezpłatna, bo jak się coś nie spodoba, to przynajmniej nie będę narzekać, ze wydałam 2 z kawałkiem.
       Nie trzeba mieć dyplomu psychologa, aby stwierdzić, że zazdrość wylewa się wszelkimi otworami ciała pana P. Boi się konkurencji, a ona jest - bez względu na to czy jedna z gazet jest bezpłatna.
       Zdrowa konkurencja polega na tym, ze jeden drugiemu w drogę nie wchodzi, a jak na razie to pan P. rozsiewa negatywne emocje. A niech panu półki sklepowe lekkimi będą i coraz mniej zwrotów będzie, ale niech pan odpuści młodym, którzy chcą spróbowac na rynku wydawniczym.
       • marcinkrolik123 Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 09.10.11, 19:51
        @Zbyszko_cs
        No właśnie, i dlatego pod względem zachowywania form grzecznościowych wolę angielski. A na "Ty" owszem przeszliśmy - choć fakt, że jednostronnie - w chwili, kiedy w jednym ze swoich maili kazałeś mi nie szczekać :) Dla mnie sprawa jest jasna: starszy wychodzi z inicjatywą, młodszy się dostosowuje. Może nie od razu, ale pal to sześć...

        Co do grzechu litości - niezorientowanym wyjaśniam, że w tym konkretnym kontekście red. Piątkowski pod pojęciem "litość" rozumie zatrudnienie w swojej gazecie półślepego kaleki (czyli mnie) - myślę, że historia Ci go wybaczy. A też być może zweryfikuje, kto tu się nad kim tak naprawdę litował.

        A skoro już o obiektywizmie. Wiesz, kiedy zrozumiałem, że żaden z Ciebie dziennikarz i mecenas kultury? Nie, nie chodzi o te twoje przeliryzowane wierszyki ani o moje nieszczęsne felietony. Dotarło to do mnie ostatecznie w dniu, kiedy okazało się, że masz listę zakazanych nazwisk, które w Twojej gazecie nie mają się prawa pojawić tylko dlatego, że ich właściciele zaleźli Ci za skórę. Wytłumacz mi, jak to ma się do Twojego obiektywizmu i profesjonalizmu, do Twojej UCZCIWOŚCI.

        Wtedy wiele spraw stało się dla mnie jasnych. Wiele sygnałów, które odbierałem, rozmawiając z różnymi ludźmi, nabrało znaczenia. Choćby to, że nie masz skrupułów, by za pośrednictwem swojej gazety niszczyć ludzi, którzy odważyli się krzywo na Ciebie spojrzeć. Mól tego nie robi i nie będzie robił. Nie udaje, że jest wielkim prasowym magnatem. Nie rżnie wielkiego patrona sztuk, któremu w gruncie rzeczy chodzi wyłącznie o nakarmienie własnego Ego.

        Zastanawia mnie też, skoro już się tu wymieniamy opiniami, zadziwiająca elastyczność Twoich poglądów politycznych. Odkąd pamiętam, zawsze wieszałeś na Grzesiaku psy, a pod koniec jego kadencji nagle sielanka - Pan Burmistrz dał mi rynek na Festiwal Chleba, Pan Burmistrz może zostanie naszym korespondentem. No i to Twoje żarliwe poparcie dla promowanego przez niego kandydata. Cóż, nie będę wnikał, jakież to szeleszczące czynniki wpływają na giętkość twojego moralnego kręgosłupa.

        Litość? Litować to się trzeba nad tymi, którzy uwierzyli, że do czegokolwiek przy Tobie dojdą. Śmiech, pusty śmiech.

        @Sandra967
        Wzór winiety jednak trochę się z Cs kojarzy. Ale ja bynajmniej nie przywołuje tego w sensie negatywnym, nie wartościuję. Po prostu odnotowuję obserwację.
      • ksiezyc_owka Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 11.10.11, 22:21
       > Wiele można zdziałać nienawiścią,
       > ale jeszcze więcej - miłością.
       > Kochaj więc i czyń, co chcesz...
       hmm wielce to zastanawiające - skoro pan redaktor umieszcza w swojej wizytówce takie motto to czemu sam postępuje dokładnie na odwrót? No chyba że pan jakoś inaczej pojmuje miłość...
       • zbyszko_cs Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 12.10.11, 02:03
        Och, Księzcowko, czy TY jesteś jasnowidzem, czy szarlatanem, by oceniac bliźnich, których w ogóle nie znasz. Ne rzucaj zbyt cięzkimi kamieniami, bo cię same przygniotą.
        Nie martw się o moje pojmowanie milosci, bo pisząc w taki sposób, nie zaznasz prawdziwej.

        ***
        Wiele można zdziałać nienawiścią,
        ale jeszcze więcej - miłością.
        Kochaj więc i czyń, co chcesz...
        • ksiezyc_owka Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 12.10.11, 15:42
         Ja po prostu oceniam na podstawie pana własnych słów. Jeśli ktoś pisze, że więcej można zdziałać miłością, po czym wylewa na bliźnich wiadra pomyj to dla mnie tu coś mocno nie gra. Nie wiem jaki pan jest w rzeczywistości (a plotkami się nie kieruję), ale jeśli miałabym sądzić tylko na podstawie pana wpisów tutaj - pomyślałabym, że ziarno prawdy w tych plotkach jednak tkwi.
        • krzysztofnadplebs2012 Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 01.04.12, 14:24
         zbyszko_cs napisał:

         > Och, Księzcowko, czy TY jesteś jasnowidzem, czy szarlatanem, by oceniac bliźnic
         > h, których w ogóle nie znasz. Ne rzucaj zbyt cięzkimi kamieniami, bo cię same p
         > rzygniotą.
         > Nie martw się o moje pojmowanie milosci, bo pisząc w taki sposób, nie zaznasz p
         > rawdziwej.
         >
         > ***
         > Wiele można zdziałać nienawiścią,
         > ale jeszcze więcej - miłością.
         > Kochaj więc i czyń, co chcesz...
         Przestań wreszcie bredzić mały człowieczku z jeszcze mniejszym móżdżkiem, pozdrowienia od witolda bogumiłło, przydadzą ci się w areszcie
    • dwasinska Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 13.10.11, 00:25
     Właśnie o to chodzi, że w Co Słychac? nie było wszystkiego tego co porusza Strefa Mińsk. A na pewno nie było to podane w tak przystępny sposób jak robi to SM. Czytam CS od lat i co tydzień, więc mam podstawy do tego stwierdzenia. Wywiady w SM - moze są i proste. Ale czyż z wywiadów nie dowiadujemy się więcej o osobie, problemie, który ją dotyka, radości, którą chce się podzielić, niż z artykulu, który z reguły opiera się na interpretacji wypowiedzi danej osoby. Co Słychać? i SM różni grupa docelowa czytelników i podejście do opisywanych problemów. To trzeba wziąć pod uwagę analizując konkurencyjność dwóch pism: obecni 30-40 latkowie, Ci związani z Mińskiem od przedszkola i Ci nowoprzybyli, wiodący tu życie mimo bliskości Warszawy (gdzie czesto na to życie zarabiają), dodatkowo grupa młodych ludzi z pokolenia Y. To są w dużej mierze adresaci SM. Na szczęscie, do SM zaglądają też ich rodzice :) Reprezentantów pokolenia Y CS w obecnej formie nie przyciągnie, niestety, bo nie porusza tematów, które ich interesują. Dodatkowo składnia stosowana w większości artykułów CS jest ciężka - nie zachęca do wnikliwej lektury. Przykro mi to stwierdzić, ale tak jest.
     Redaktor Piątkowski odniósł niezaprzeczalnie sukces na mińskim rynku prasowym. Ale nie oznacza to, ze nie ma w Mińsku miejsca na nowości: wzbudzające mniej kontrowersji, mniej polityczne, bardziej dotykające naszej codzienności. Otwarte na czytelnika, zachecające do współpracy.
      • zbyszko_cs Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 05.01.12, 15:51
       Że wam sie jeszcze nie znudziło takie publiczne pieprzenie głodnych kawałków,
       Jeśli macie psychologiczny problem, to do lekarza.
       Przyjmują w mińskiej poradni - ZA DARMO, bo lubicie wszystko co gratisowe.
       A moze ktos wam płaci za publiczne plucie?
       ***
       Wiele można zdziałać nienawiścią,
       ale jeszcze więcej - miłością.
       Kochaj więc i czyń, co chcesz...
      • tygryskowaty Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 06.01.12, 11:31
       ja osobiście jestem za Strefa Mińsk, a to dlatego że nie interesuje mnie to co się dzieje w powiecie mińskim, a jedynie w mieście. i wydaje mi się, ze ludzie kupują cs właśnie z powodu informacji dotyczącej powiatu. ze jest tam tyle samo reklam albo i więcej niż w Strefie Mińsk, cóż nie kupuję więc się tym nie przejmuję. Zresztą jak komuś nie pasuje ilość reklam to nie musi przecież kupować:) Co do Strefy, jedno jest pewne taki tygodnik jak Strefa Mińsk jest potrzebny, bo dotyczy tylko miasta i jego mieszkańców, zresztą zdarzają się w nim ciekawe artykuły i niech ma reklamy ale niech będzie darmowy jak do tej pory dzięki tym reklamom. bo o to przecież chodzi żeby był darmowy i żeby go można było nawet ściągnąć sobie w pdf'ie. tak trzymać.
       • prawdziwy-piotrek Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 06.01.12, 12:07
        No właśnie - Strefa Mińsk jest darmowa i musi się z czegoś utrzymać, a kupując CS musisz jeszcze za te reklamy płacić.
        Najwidoczniej sprzedaż im spadła, skoro sam redaktor musi udzielać się oficjalnie na forach. Zdarzało mi się przeglądać kilka razy tą gazecinę i szczerze powiedziawszy nie widzę powodu, dla którego miałbym ją kupować. Takie jest moje zdanie.
        • ludwik17 Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 06.01.12, 21:11
         Gdzies napisal jakiś niby biznesmen, ze chodzi po kioskach sprawdzać jaka jest sprzedaż gazet, w ktorych się ogłasza i wychwalal Cs. To pewnie sam jzp biegał i sprawdzał czy się Cs sprzdaje, a widac, że tendencja jest spadkowa....
         a co z Miveną? bo chyba malo zgloszeń bylo, skoro przelozona na luty?
         a jakie nagrody? tomiki wierszy jzp?
    • jokomaoko Re: Tygodnik Co słychać? - jak Wam się podoba? 25.04.12, 23:49
     Tygodnik jest darmowy i dobrze bo zarówno CS jak i Strefa zawierają dużo reklam więc niech będą darmowe... jeżeli Pan pisze, że Pańska gazeta ma więcej stron to dla mnie nie jest ocena dziennikarza i wydawcy bo wolę przeczytać jedną stronę ale ciekawą niż 30 o niczym, rozpatrując to w takich kategoriach to o ile się nie mylę pisze Pan poezję to czy dla Pana większą wartość ma jeden bardzo dobry wiersz czy cały tomik słabych gniotów?? Jeżeli chodzi o papier nie ma on znaczenia bo jak gazeta ciekawa to co to ma za znaczenie. Osobiście twierdzę, iż im więcej gazet na rynku tym większa szansa na zdrową konkurencję i jak było w Ranczu "Wieść Gminna" i "Parafialna" dopiero razem dawały obiektywny pogląd na sytuację. Osobiście wybieram strefę gdyż jak na dzień dzisiejszy nikogo nie obraziła na swoich łamach i nie wylewa się z niej jad na osoby czy instytucje, które na dany dzień roku nie przypasowały redaktorowi.
    • rose187 tam dostaniesz Strefę 11.10.11, 15:20
     To, co udało mi się ustalić z pdf'ów w necie i egzemplarzy w domu:
     sklep Levis'a na W-wskiej
     piekarnia Wielgolas na zatorzu
     Office 1 - papierniczy na W-wskiej
     Cass Film
     La Bella
     Pas a Pas
     Topazy
     Biblioteka
     basen
     przychodnia Melisa na Topolowej
     ja widziałam w niektórych delikatesach
     • amet-kaa Re: tam dostaniesz Strefę 12.10.11, 09:23
      dziękuję :)
      Co do postów ksiezycowki, to zauważyłam że uwielbia udzielac sie na różnych watkach w dziwny sposob, to jest dość irytujące. Ludzie na tym forum piszą aby podzielić się swoimi doświadczeniami, pytają o konkretną rzecz a nie po to aby później czytać na dodanych przez siebie watkach nie mile interpretacje pod swoim adresem. Ksiezycowko jak nie masz do powiedzenia nic konkretnego w danym watku to w ogole sie nie udzielaj.
      • ksiezyc_owka Re: tam dostaniesz Strefę 12.10.11, 15:48
       amet-kaa napisała:

       > dziękuję :)
       > Co do postów ksiezycowki, to zauważyłam że uwielbia udzielac sie na różnych wat
       > kach w dziwny sposob, to jest dość irytujące. Ludzie na tym forum piszą aby po
       > dzielić się swoimi doświadczeniami, pytają o konkretną rzecz a nie po to aby pó
       > źniej czytać na dodanych przez siebie watkach nie mile interpretacje pod swoim
       > adresem. Ksiezycowko jak nie masz do powiedzenia nic konkretnego w danym watku
       > to w ogole sie nie udzielaj.

       Nigdzie nie spotkałam się z ograniczeniem zakresu tematycznego. Forum to forum - każdy może się wypowiedzieć wedle własnego uznania. Nawet pan redaktor Piątkowski, który leje pomyjami gdzie popadnie. Niestety o przedszkolach albo zespołach na wesele nic nie mam do powiedzenia, bo nic o nich nie wiem. Ale jeśli leniwa studentka otwarcie nawołuje do oszustwa to chyba mam prawo powiedzieć, że mi się to nie podoba? Podobno mamy wolność słowa ;)
        • mortal_kombat11 Re: tam dostaniesz Strefę 18.10.11, 10:33
         sandra967 napisała:

         > Tekst z ostatniego numeru o naszych zołnierzach w Afganistanie jest super.
         > I niech jzp nie psize, ze to co w Strefie, dawno było u niego!

         wręcz przeciwnie.. niech pisze jak najwiecej i pluje.im wiecej pluje tym lepszą recenzję Strefie wystawia;)
         • annaka7777 Re: tam dostaniesz Strefę 18.10.11, 13:17
          Staram się czytać wszystkie lokalne gazety: Co słychać?, Lokalna, Życie Siedleckie, Tygodnik Siedlecki i Dzwon. Teraz także i Strefę. Gazeta pana Móla zdecydowanie różni się od tych wymienionych wyżej. Nacisk położony jest na kulturę i życie zwykłych mieszkańców Mińska. Bardzo przyjemna gazeta i chętnie sięgam po nowe numery. A najbardziej podoba mi się obiektywizm, chyba największy wśród lokalnym pism.
   • matogrossom gdzie? 24.10.11, 11:38
    Czy dostanę jeszcze gdzieś ostatni numer Strefy? Podobno jakiś nowy gabinet dent. ogłaszal się tam, a potrzebuję namiarów ;)
    • azman Re: gdzie? 24.10.11, 12:31
     Na Topolowej w bloku Konstansu otworzono kilka dni temu nowy gabinet dentystyczny zapewne o ten ci chodzi
     Centrum Stomatologii MedExcellence
     Topolowa 4 lok. 8/9
     600 636 963
     25 752 94 68
     pn-pt od 12 do 20

     ps. tylko nie krzycz za głośno żebym mógł tv spokojnie oglądać w domu :)
  • ok1972 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 29.10.11, 01:52
   Ten tygodnik jest taki sobie bez rewelacji, nijaki artykuły ciągną się na siłę na cztery strony o niczym, a miał być konkurencją na lokalnym rynku. W tym momencie zastanawiam się, że chyba prawie wszystkie wpisy pozytywne muszą być od znajomych z redakcji, bo według mnie ta gazeta z nr na nr traci. Zastanawiam się skąd są te pozytywy skoro większość osób z którymi rozmawiałem na ten temat odnosi się negatywnie. Proszę o przekonujące argumenty.
    • lamutek Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 29.10.11, 12:03
     na listosc boska! ja nie jestem z CS i tez tak uwazm,zastanawiam sie ludzie czym wy sie podnieciacie,czy az tak nisko stoi wasze zycie kulturalne ze sie spelniacie czytajac lokalne gazetki???ostatnio siedzac w toalecie przewertowalem cala ta gazetke i takze uwazam ze te wszystkie ochy i achy sa podbijane przez zainteresowanych...albo ze niestety statystyczny obywatel jest jaki jest..
     • ne-ek Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 29.10.11, 12:49
      Drogi lamutku, jako statystyczny obywatel zapewniam Cię, że z moim życiem kulturalnym nie jest najgorzej, mimo to, z przyjemnością zaglądam do (niektórych) lokalnych gazet. Piszesz tak, jakby czytanie Strefy, wykluczało możliwość czytania do innych , niekoniecznie lokalnych, ytułów :)
      • azman Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 30.10.11, 01:10
       a ja wam powiem jedno bardzo się cieszę że powstał nowy tygodnik prasy lokalnej i jest to nowe spojrzenie na nasz lokalny świat, które zapewne wielu osobom młodszym znaczy sie w wieku 25-45 lat się podoba i chętnie sie go czyta dla reszty to nie ma to jak brukowiec stronniczy gdzie tam "co słychać" i słychać po mojemu tak to prowadzi redaktorek o wielu nickach (starykombajnista i pare innych przeważnie prowokatorsie wątki to jego sprawka ) poza tym wiele tematów ma zalążek z tego forum bo na inwencję twórczą chyba braknie pomysłów. Do tego dochodzi zawiść jak to można udostępniać cały tygodnik w formie elektronicznej (pdf) za darmo i każdy sobie może poczytać go w internecie w całości a tak się stara pan redaktor słychadła w internecie zamieścić dwa zdania z każdego artykułu swojego czytadła zachęcając tym do zakupu tego kredowego papieru (nie polecam słabo wchłania wode i jak tu pościerać gazetą) w którym to są informacje ogólnie dostępne w internecie na stronach związanych z naszym miastem. Wywiady z ciekawymi intrygującymi osobami z naszej okolicy są o wiele ciekawsze od ogłoszeń i tabel ligi oraz stronniczych artykułów na zamówienie albo na widzi misie redaktora nie wspomne juz o głośnej sprawie pana Królika to to już jest apogeum bufalstwa. Wcale nie pozdrawiam redaktora zbyszkocs a życzę sukcesów i nowych pomysłów STREFIE
       ot takie moje prywatne przemyślenie i nie każdy musi w to wierzyć i sie z tym zgadzać co by mnie redakror po sądach nie ścigał
       Pozdrawiam
       • starykombajnista Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 30.10.11, 17:24
        Azmanie. pisałem to już, na którymś z tematów tego forum. Nie jestem jzp - jeśli chcesz możemy spotkać się realnie i się przekonasz. Skoro nie znasz prawdy nie rozpowszechniaj nieprawdy.
        > a ja wam powiem jedno bardzo się cieszę że powstał nowy tygodnik prasy lokalnej
        > i jest to nowe spojrzenie na nasz lokalny świat, które zapewne wielu osobom mł
        > odszym znaczy sie w wieku 25-45 lat się podoba i chętnie sie go czyta dla reszt
        > y to nie ma to jak brukowiec stronniczy gdzie tam "co słychać" i słychać po mo
        > jemu tak to prowadzi redaktorek o wielu nickach (starykombajnista i pare innych
        > przeważnie prowokatorsie wątki to jego sprawka )
   • eratos Re: nr 10 03.11.11, 19:40
    sandra967 napisała:

    > Podoba mi się artykuł o przemocy w szkole.

    A mnie nie podobają się artykuly przerobione z internetu. Poza tym tresć o przemocy w szkole to same komunały.
    DM kolejny raz wysilił się na swoim poziomie. a to, co wypisuje WC, to woła o pomstę jego polonistów.
    I zaznaczam - na wszelki wypadek - że czytam wszystkie lokalne tytuły, choć nie mam z nimi zadnych zwiazków. Także towarzysko-politycznych. Szczegolnie z Cs, które tutaj stale poruszacie. Czy na zasadzie - bij najlepszego?
    Pozdrawiam czule CZYTAJĄCYCH
  • orange10 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 03.11.11, 21:43
   jarekero napisał:

   > Kochani czytelnicy, w najbliższy czwartek ukaże się 3 numer tygodnika Strefa Mi
   > ńsk, wyznaczyliśmy sobie dość ambitne zadanie pokazania Mińska i mińszczan od i
   > nnej strony: ludzi którzy tworzą to miasto swoją pracą, osobowością, zaintereso
   > waniami. Pokażemy Mińsk od strony historycznej, wydarzeń kulturalnych, organiz
   > acji sportowych. Założyliśmy sobie za cel integrację wszystkich którzy chcą na
   > łamach gazety pokazać swoje zainteresowania. Będziemy wdzięczni za Wasze opinie
   > , pozdrawiam w imieniu wszystkich zaangażowanych w tworzenie Strefy Mińsk.


   witam,

   chetnie przeczytalabym w strefie minsk wywiad z bokserem rafałem jackiewiczem, dr ginekologiem hapunowiczem - ordynatorem ginekologii i poloznictwa w minsku maz. i aktorem tomaszem karolakiem. Przydalby sie tez w strefie kacik matrymonialny :-)
   • effi_me Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 03.11.11, 22:44
    Ogłoszenia drobne są koszmarnie drogie! 10 gr za znak, podczas gdy w innych gazetach mniej płaci się za słowo!

    Szata graficzna fajna, trochę ciekawych artykułów i wywiadów, natomiast da się zauważyć przegięcie w drugą stronę (w porównaniu np. z CS i NDz), jeśli chodzi o tematy dotyczące polityki lokalnej. Zero informacji na ten temat. Np. w artykule o podwyżce podatków od nieruchomości nie podano, kto głosował za, a kto przeciw.

    Niestety, tu też sporo błędów ortograficznych, nie ma chyba w Mińsku żadnej gazety, w której pisano by poprawnie po polsku.

    Podsumowując: fajnie, gdyby zachowano obecne podejście kulturalno-społeczno-informacyjne, ale z dodatkiem informacji z oficjalnego życia miasta. W żadnym wypadku nie chodzi mi o wstępniaki czy artykuły, gdzie jawnie opluwa się innych, jednak czegoś mi w Strefie brakuje. Trudno być tak zupełnie neutralnym i się nie znudzić!
     • sandra967 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 04.11.11, 10:15
      Ja na cenach ogłoszeń drobnych się nie znam.
      A co do błędów, to chyba jzp zapomniał już jak jego pracownica J.Kowalczyk, czy jak jej tam, napisała "Champs Elysees"? Jak zobaczyłam jej formę tego tytułu piosenki, to żal mnie ogarnął wielki, ze młodym ludziom nie chce sie nawet w necie sprawdzić na youtube, jak należy tytuł napisać. Ja juz nie pamiętam jak to dokładnie było napisane, ale wręcz fonetycznie!
      • eratos Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 04.11.11, 12:18
       No i znowu wycieczki do Co słychać? i Piątkowskiego. Wy nie mozecie bez nich zyć !?
       Az miło, jak się mylicie i - powiem wprost - opluwacie bez zadnych dowodów.
       Co do Champs Elysees - gdzie ten tekst Kowalczykównej ze zla pisownią.
       A ogłoszenia drobne poniżej 1 zł za słowo są. Gdzie? Własne w Co słychać? po 80 groszy.
       Nie wypisujcie wiec głupstw, a dajcie z siebie choc troche prawdy.
       Powtarzam - nie jestem z Cs, ale to co tutaj wyprawiacie to żenada.
       Ktoś wczesniej napisał, ze robicie reklamę SM kosztem Cs. Nieprawda - czytelnicy wiedza, czego chcą i wiedza takze, że spirale nakręcają ludzie scisle zwiazani z SM
       Pozdrawiam piewców prawdy
       • sandra967 Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 04.11.11, 13:33
        Nie jestem ze SM
        Sam/-a napisaleś/-aś "Ogłoszenia drobne są koszmarnie drogie! 10 gr za znak, podczas gdy w innych gazetach mniej płaci się za słowo!" Zatem miałeś na mysli słowno tańsze niż 0,10 zł, chyba że nie czytasz ze zrozumieniem.
        Tekst tej dziewczyny jest sprzed paru miesiecy. Nie wiem, który numer, bo nie zbieram :)))))))
       • jarekero Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 04.11.11, 14:57
        Witam wszystkich
        Śledząc pojawiające się posty nt ogłoszeń zwracam uwagę że ogłoszenia drobne w SM są wyceniane nie za słowo tylko za znak. Posłużę się przykładem, treść ogłoszenia "Kupię dom w stanie surowym okolice Mińska lub na obrzeżach miasta cena do 500 tys." zawiera 82 znaki każdy znak kosztuje w SM 0,1 zł co daje sumę 8,20 zł za ogłoszenie. Wyceniając każde słowo (a nie znak) na 80 groszy (Co Słychać) za 15 słów otrzymujemy cenę 12,00 zł za ogłoszenie a w Nowym Dzwonie kwotę 15 zł (1,00 zł za słowo) za to samo ogłoszenie.
        Ogłoszenie powyższe w Co Słychać jest o 46% droższe a w Nowym Dzwonie o 82% droższe niż w Strefa Mińsk
        Wniosek Strefa Mińsk ma NAJTAŃSZE ogłoszenia drobne wśród mińskich tygodników.
         • matogrossom Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 04.11.11, 15:14
          Owszem, Cs i Ndz mają więcej czytelników, bo są sprzedawani i rozdawani również w innych powiatach.
          Jeśli chodzi o MMz, to NDz i SM rozchodzą się szybko tam, gdzie są wykładane. A Cs leży do środy następnego tygodnia do zwrotu. Widziałam nie raz, bo zawsze z 2 stalych punktów biorę SM, zależy którędy idę do pracy.

          Ponad to uważam, że poprzednia wypowiedź o ilosci czytelników jest niemiarodajna. Chyba, że ktoś mi poakze badanie zrobione przez profesjonalną firmę, a nie sondę na własnej stronie www ;)
         • jarekero Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 04.11.11, 16:12
          Trudno polemizować jeśli za tezę przyjmuje się nieprawdę.
          Sprzedaż CS jest o połowę mniejsza niż SM, natomiast ND na terenie Mińska dystrybuuje niewiele więcej niż SM, biorąc pod uwagę że SM jest przekazywana przez czytelników innym czytelnikom którzy jej nie dostali, zasięg nie będzie się różnił.
          • eratos Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 04.11.11, 16:30
           jarekero napisał: Sprzedaż CS jest o połowę mniejsza niż SM,

           A wiesz, że za takie insynuacje mozesz znaleźć się w sądzie. Akurat wiem, bo robiłem rozeznanie przed zamieszczeniem reklamy w Cs tj. pytalem w kioskach, ile tam sie SPRZEDAJE Cs i ROZDAJE SM. Nie ma porównania. A do tego chyba sprzedawanie a rozdawanie to róznica. Dla mnie olbrzymia.
           Sprzedaj koleś nie kilka tysiecy a tysiac egzemplarzy, a sam ci pogratuluję i dam reklamę.
           • jarekero Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 05.11.11, 14:18
            Sprzedawanie a rozdawanie? różnica żadna - kwestia koncepcji biznesowej. Jeżeli jest Pan reklamodawcą to trzeba sprawdzić konwersję na reklamie. Jeśli coś Pan uznaje za nieprawdę to oczywiście trzeba kierować sprawę do sądu może mieszkańcy dowiedzą się ile sprzedaje się CS. I apeluję o kulturę konwersacji, proszę panować nad słownictwem.
            • eratos Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 05.11.11, 14:57
             jarekero napisał:
             Sprzedawanie a rozdawanie? różnica żadna - kwestia koncepcji biznesowej. (???)

             No tak, jesli nie mozna sprzedać to sie rozdaje wciskajac klientom, że caly tj. tysięczny nakład schodzi jak cieple bułeczki. Znam takich cwaniaków i nie chcę sprawdzac konwersji na oszukańczym planie wydawniczym. Gdyby gratisówki byly w co najmniej 5-tysiecznym nakładzie, poniewierałyby sie w róznych katach kilka dni
             Poza tym pytam dlaczego 95% tytułów sie sprzedaje a nie rozdaje? czyzby ich wydawcy byli głupcami?
             Nie wiem, czy wydawca Cs pójdzie do sądu, bo ja bym poszedł, gdyby ktos podwazyl jakość mojego produktu. I dodam, że sprawdziilem nie tylko w kioskach, jak sie mają proporcje sprzedazy prasy lokalnej. Cs bije wszystkie tytuły w stosunku 75 do 25 %. Dlatego tam sie reklamuję.
             Nie podwazam istnienia gratisówek, ale dla mnie to zawsze podrzędna i nieweryfikowalna nisza medialna.

             Nie musi tu nikt apelowac o kulturę i panowanie nad słownictwem. Mam to w małym palcu, ale nie bede tolerował na forum kłamstw i chamstwa. Słowem - jaka sztuka, taka kultura.
             Umiem płacic pięknym za nadobne.
             Nie jestem jzp, ale tylko kiep nie szanuje tego, co zrobił przez 20 lat pracy dziennikarskiej i kulturalnej.

             Pozdrawiam z wyzszych sfer kulturalno-biznesowych -
             • matogrossom Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 06.11.11, 14:20
              @eratos - jesteś jzp
              wystarczy zorientować się po wczesniejszych wpisach
              ale mam to w d.....
              nakład SM jest większy niż podajesz, moja siostra się tam reklamuje

              i cały ten wątek powinien być w ogóle usunięty, bo zamiast merytorycznej rozmowy, zniżamy się do poziomu pewnego redaktorzyny, który do tej pory nie był w stanie sprzedać wszystkich egz swojego tomiku i aż promocję musiał zrobić
              • zbyszko_cs Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 06.11.11, 15:40
               Witam
               To ja jestem Piątkowski, a eratosowi chcę podziekowac za kilka zdań prawdy i wsparcie. W sumie niepotrzebne, bo sam sobie poradzę z wirtualnymi kocmołuchami, a kazdemu kulturalnemu krytykowi chetnie odpowiem na kazdy zarzut.

               Rzeczywiscie - matogrossom - trzeba skasować ten wątek słuzący promocji jednego czasopisma kosztem innych, które na lokalnym rynku mają swoich czytelników i ustaloną renomę.
               To przykre, że nie potrafimy konkurować bez oszczerstw i włączaja się do tej batalii sami dziennkarze. Powinnismy moi drodzy wspolpracować, by lepiej słuzyć naszym czytelnikom.
               To moj ostatni wpis - nurzajcie się sami w swoim błocie.
               Jestem osobą publiczna, wiec na mnie - dziennikarzu możecie sie wyżywać... merytorycznie, ale jesli jeszcze raz zobaczę tutaj oszczerczą nieprawdę o Cs, żarty sie skończą w... sądzie.
               Stać mnie na wyłapanie z sieci wszystkich anonimów łamiących przepisy prawa.

               ***
               Wiele można zdziałać nienawiścią,
               ale jeszcze więcej - miłością.
               Kochaj więc i czyń, co chcesz...
               • beermeen Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 06.11.11, 16:18
                ble, ble, ble... redaktorek straszy i traktuje wszystkich wg własnego poziomu, dziecięce metody, z eratosa na hektar czuć "wyszukanym" stylem "wielce szanownego", a ten żenujący wpisik na koniec dopełnia czarę wyobcowania egzystencjonalnego autora i tylko nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać...
               • magneto.2 Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 25.11.11, 21:36
                Z uwagą śledzę wszystkie posty jakie ukazały się na temat nowego tygodnika SM. Uwagę moją przykuły szczególnie polemiki zbyszka cs z całą plejadą forumpowiczów, jak też jego zaciekłego obrońcy eratosa. W pewnym momencie naczelny dziękuje eratosowi za heroiczną obronę jego osoby i jego pisemka. Byłoby to może i normalne, gdyby nie fakt , że eratos i zbyszko cs to ta sama osoba. Spostrzeżenie moje biora sie stąd, że sposób pisania jest podobny do naczelnego (proszę porównać), eratos mocno podkreśla, że nie jest związany z cs, przy czym erato to grecka bogini poezji, a jak wiadomo naczelny nienasyconym lirykiem jest.
               • krol_tom Re: Tygodniki mińskie - jak się podobają? 15.01.12, 20:50
                zbyszko_cs napisał:


                > Rzeczywiscie - matogrossom - trzeba skasować ten wątek słuzący promocji jednego
                > czasopisma kosztem innych, które na lokalnym rynku mają swoich czytelników i u
                > staloną renomę.
                > To przykre, że nie potrafimy konkurować bez oszczerstw i włączaja się do tej ba
                > talii sami dziennkarze. Powinnismy moi drodzy wspolpracować, by lepiej słuzyć n
                > aszym czytelnikom.
                > To moj ostatni wpis - nurzajcie się sami w swoim błocie.
                > Jestem osobą publiczna, wiec na mnie - dziennikarzu możecie sie wyżywać... mer
                > ytorycznie, ale jesli jeszcze raz zobaczę tutaj oszczerczą nieprawdę o Cs, żart
                > y sie skończą w... sądzie.
                > Stać mnie na wyłapanie z sieci wszystkich anonimów łamiących przepisy prawa.

                Panie Piątkowski, skoro Cs ma ustalona renomę, to dlaczego jego sprzedaż spadla o 50% w ciagu ostatnich 3 m-cy? Pytalem u znajomych, gdzie do sklepów jest przywożony ten tygodnik. To 5 placówek na terenie miasta. Pytałem, bo akurat toczyla się na tym forum dyskusja porownujaca 2 kolorowe tygodniki i zaczęliśmy się z kumplami zastanawiać, jak Cs dłuzej pociagnie, skoro naczelny tak malo subtelnie i nieelegancko wypowiada się na temat osób niepełnosprawnych.
   • obiekt-yw Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 05.11.11, 08:53
    starykombajnista napisał:

    > aaa...chodzi Ci o to, że nie wymieniłem kobiet? ależ proszę bardzo: Elżbieta Du
    > najewska, Ewa Elgas Jurek, Marta Sosińska, Agnieszka Piekut, Ewa Szczerba, Krys
    > tyna Milewska - Stasinowska, właścicielka Cynamonu i oczywiście współwłaściciel
    > ka Pubu "Trojka"...

    stary kombajnisto! Znam większość tych pań i ich dokonania ale czy mógłbyś wyjaśnić kim jest pani Elżbieta Dunajewska, jakie ma osiągnięcia i na jaki temat mogłaby udzielić ciekawego wywiadu.
     • obiekt-yw Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 05.11.11, 15:15
      starykombajnista napisał:

      > Wspomniana przez Pana Pani od ponad 30 - lat pracuje w mińskim emdeku, bierze u
      > dział w organizacji wielu imprez kulturalnych w Mińsku, jedna z najważniejszych
      > postaci w mińskim MDK, która stoi od lat w cieniu wszystkich dyrektorek...

      I nikt jej niedocenił przez tyle lat? A może zaapelować do dyrekcji wzięła pod lupę osiągnięcia tak wybitnej osoby. Jestem za!!!

     • obiekt-yw Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 03.03.13, 17:00
      starykombajnista napisał:

      > Wspomniana przez Pana Pani od ponad 30 - lat pracuje w mińskim emdeku, bierze u
      > dział w organizacji wielu imprez kulturalnych w Mińsku, jedna z najważniejszych
      > postaci w mińskim MDK, która stoi od lat w cieniu wszystkich dyrektorek...

      starykombajnisto właśnie do mnie dotarła wieść o wolnej posadzie dyrektora w MDK. Może twoja protegowana P. Dunajewska teraz zabłyśnie i wyjdzie z cienia
       • beermeen Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 06.11.11, 17:29
        z tego co wiem, strefa ma w założeniu odcinać się od bieżącej polityki, podobno z tego powodu min postawiono na Darka Móla jako redaktora naczelnego, by tego kierunku pilnował, właśnie ze względu na ewentualną pokusę współzałożycieli, którzy mają określone poglądy, z tej obietnicy mam zamiar ich "rozliczać", więc twoje propozycje traktuje jako zejście z "założonych założeń", niniejszym się odniosłem
        • cze-ka Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 10.02.12, 09:56
         Nie wydaje wam się dziwne że w ostatniej Strefie wywiad (bardzo mierny zresztą i nijaki) z gejem przeprowadza właścicielka kwiaciarni, której reklama jest na sąsiedniej stronie... Czy to oznacza że w zamian za wykupienie reklamy umożliwia się możliwość lansu na łamach ? Jeżeli tak to cze-kam na publicystów- murarzy, fryzjerów, stolarzy, ... A Pani IW proponuję w ramach doskonalenia przeprowadzenie kolejnych wywiadów z prostytutką, transwestytą i nekrofilem. Może te będą ciekawsze
         • ludwik17 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 10.02.12, 12:02
          No tak, widać odezwał się wielki lokalny poeta ze wsi Paskudy
          Jak dobrze pamiętam, na pcozatku swojej dzialalnosci pisali cos w Strefie, ze udostepniają swoje łamy dla dziennikarstwa obywatelskiego. Nie dziwi mnie wiec, że pojawiają sie rozne nazwiska wśród autorów tekstów. Z mojej strony to dobrze, bo przynajmniej 3/4 artykułow w jednym wydaniu nie pochodzi od tej samej osoby ;)
          a czy ten wywiad z gejem jest mierny? Nie, moim zdaniem jest zwykły, lekki, bez uzywania wybujałych metafor, zeby zaszpanować. Czytałem dzis w drodze do W-wy i uważam, ze tak własnie powinno się pisac. A nie same fotki ze studniowek i "minskich złotek"...
          • eliot_ness01 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 10.02.12, 13:36
           Dawno nie uczestniczyłem (ani też nie obserwowałem) w dyskusjach na "łamach" mińskiego forum. Tylko zwykła ciekawość i informacje dotyczące nowej mińskiej gazety "zaprowadziły" mnie ponownie nad nadsrebrzańskie forum. I co czytam?! Ano URAŻONA nowym tytułem mińska gwiazda "dziennikarstwa" ponownie zaczęła ziać jadem nienawiści do "konkurencji" medialnej.
           Kiedyś zbyszko-cs pouczał mnie, abym się nie wtrącał do JEGO gazety, nazywając nawet bardzo "epitetycznie" mendoweszką. Jakież to zatem prawa pozwalają jzp na udzielanie RAD co do treści nowej gazety? Każdy MA PRAWO do własnych poglądów i WARA od nich każdemu. NIE PODOBA SIĘ, nie czytać. A może nowy tytuł to RZETELNA konkurencja? A może w nowej gazecie są osoby, których zbyszko-cs nie darzy nadmiarem sympatii?
           Nie mnie to oceniać ani recenzować. Jednak jednego nie da się ukryć. Tej ciągłej WIARY we własna wielkość i dziennikarski OBIEKTYWIZM.
           P.S.
           do zbyszko-cs.
           Może pan sobie o mnie myśleć i pisać na tym forum co pan chce. Upadłbym zbyt nisko, aby nadal prowadzić z panem JAKĄKOLWIEK polemikę.
       • jaka_taka_ja korektor 30.03.12, 18:47
        Redakcjo,
        nie potrzebujecie przypadkiem korektora do poprawiania tekstów? Bo zdarzają Wam się błędy, raz nawet na okładce...
        Mam ponad rok doświadczenia w pracy korektora i chętnie pomogę:)
    • super.moskwicz Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 10.01.12, 02:24
     aaaaa...niesamowite, dawno nie byłem na forum, niesamowite potyczki cs i królika, jestem w szoku że takie jawne. jeśli chodzi o mnie to napiszę że z jednej strony to mi troche szkoda zbyszka i jego syna, dlaczego - bo jestem zawsze za słabszymi. Z drugiej strony ciesze się że powoli postaje gazeta której szukam i jestem ciekawy co jest w środku. Proszę więcej historii mińska i pozdrawiam. (miłośnik odlotowych samochodów)
       • marcinkrolik123 Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 10.01.12, 15:59
        Bijemy jakiś rekord? Ktoś tu chce pokonać mój "legendarny" wątek? To jest, normalnie, niedopuszczalne :)

        @moskwicz
        Forumowy etap moich potyczek z Cs zakończony. A jawny był dlatego, że wstyd mi, iż przyłożyłem rękę do powstania tego kuriozalnego tworu zwanego MIVENĄ, który nie spełnia ze swoich statutowych założeń nic oprócz tego, co wygodne jzp. Mówiłem o tym głośno i będę mówił nadal, jeśli zajdzie potrzeba.
        I w ogóle po kiego czorta mieszasz w to jego syna? Przemek jest w porządku. Na ulicy przede mną nie ucieka, a i "cześć" mówi.
         • zbyszko_cs Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 11.01.12, 00:33
          Witam...
          Trudno polemizować z osobą, która w tak alergiczny sposób reaguje na filozoficzno- ironiczną intencję, bo taką szpaltą w naszym tygodniku są SPADY MEDIALNE.
          Poza tym stwierdzenie, którego tylko fragment jest cytowany w liście nie zawiera ŻADNYCH obelżywych konotacji skierowanych do konkretnych osób i nie godzi i ich dobra osobiste, a jest tylko światopoglądowym uogólnieniem w aspekcie korelacji sacrum i profanum.
          I tylko na takiej płaszczyźnie możemy polemizować...

          W tej sytuacji nie ma mowy o publikacji nieuzasadnionych, plugawych oskarżeń wobec mnie i redakcji tygodnika Co słychać?
          Nie mogę tego tolerować, więc rozsyłaniem treści szkalujących moje dobre imię zajmą się prawnicy i ostatecznie sąd.

          W razie wątpliwości, proszę o kontakt 608 410 762. Chętnie podyskutuję o wolności słowa, a opinii w szczególności.
          Dotyczy to także osób , którzy polubili publiczne opluwanie i dają temu wyraz w tym wątku .

          A na koniec pełna treść tekstu: w SPADACH Cs z 51(741) 2011

          Oryginał - Autyzm to ambicja Boga. Pod takim hasłem 9 grudnia odbędzie się spotkanie z okazji XVI dnia autyzmu.
          Intencja – AUTYZM TO LUDZKA NIEDORÓBKA I BOGA W TO NIE MIESZAJMY.

          A niedoróbka to brak, niedociągnięcie, bląd lub po prostu niedomoga czyli choroba.
          Aż tyle i tylko tyle...
          Zbigniew Piątkowski

          ***
          Wiele można zdziałać nienawiścią,
          ale jeszcze więcej - miłością.
          Kochaj więc i czyń, co chcesz...
          • matogrossom Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 11.01.12, 08:28
           Zapomniał Pan dodać, że fragment "Autyzm to ambicja Boga. Pod takim hasłem 9 grudnia odbędzie się spotkanie z okazji XVI dnia autyzmu." pochodzi z innej gazety, która pisała w dobrym tonie.
           A Pan dodał ten nieprzyzwoity tekst o "ludzkiej niedoróbce".
           Ciekawe czy autystycznemu człowiekowi (a są różne odmiany tej choroby, blisko 60; są też tacy chorzy na autyzm, po których tego nie widać na pierwszy rzut oka) powie Pan prosto w oczy, że jest ludzka niedoróbką?
           Na FB umieścił Pan swój wpis w komentarzach tylko na tablicy miasta, czy miał Pan odwagę rozesłać do wszystkich, powtarzam, wszystkich komentujacych?
           • zbyszko_cs Re: Tygodnik Strefa Mińsk jak Wam się podoba? 11.01.12, 20:10
            Witam
            TAK, miałem odwagę swój wpis w komentarzach rozesłać do wszystkich, komentujacych
            Mam równiez odwagę podyskutować o tym z KAŻDYM w cztery oczy
            - matogrossom tez ma taka odwagę? Watpię, bo boi sie nawet ujawnić swych personaliów.
            O czym więc my tutaj dyskutujemy. Nie ten kaliber...

            ***
            Wiele można zdziałać nienawiścią,
            ale jeszcze więcej - miłością.
            Kochaj więc i czyń, co chcesz...
          • marek_mroz Do Pana Piątkowskiego 11.01.12, 17:52
           Oczywiście, fragment za Spadów, który Pan przedstawia nie zawiera obelżywych konotacji, ale to jeszcze nie znaczy, że nic nie konotuje, i nie znaczy zarazem, że konotowany sens jest sensem pozytywnym. Bynajmniej. Cały problem polega na tym, że Pan swoim nierozważnym zdaniem zaprzeczył idei konferencji (spotkania?), ale także – a może nawet przede wszystkim – zdezawuował Pan jej tytuł, który miał także pewien walor marketingowy.
           Otóż zazwyczaj nie spotykamy się z ludźmi, którzy mają autyzm, nie znamy tej przypadłości, a wszystko co o niej wiemy to właściwie filmowe i telewizyjne stereotypy przedstawiające pewne problemy osób blisko nich żyjących, najczęściej rodzin. Tytuł konferencji próbuje zmienić ten obraz, i zaakcentować jasne strony osób autystycznych.
           To wszystko co tutaj powiedziałem jest dość oczywiste, i trudno na ten temat również dyskutować.
           Natomiast Pana wina polega na tym, iż Pan zdezawuował te pozytywne zamierzenia. Przynajmniej w jakimś stopniu.
           Widzi Pan, panie Zbigniewie, wystarczyło się z tego wycofać i przeprosić, a gdyby był Pan człowiekiem z wizją i rozmachem, nawet jakoś wesprzeć całe przedsięwzięcie. Pokazać czytelnikom Cs na czym polega wartość takich ludzi. Ale chyba wszyscy mamy wrażenie, że jakoś nie byłoby Pana na to stać. Nie chcę teraz rozstrzygać dlaczego. Lecz same Pana odnośniki do ważnego i w pewnym sensie wielkiego listu p. Doroty Wasińskiej, w którym dostrzega Pan plugawość i straszy ją sądem, są po prostu przykre. Zwyczajnie i po ludzku. Jeśli Pan sam się tak zachowuje, to też nie może Pan oczekiwać, że inni ludzie będą traktować Pana z godnością, jakiej skąpi Pan pozostałym.
           I cała różnica między Panem a np. mną, ale myślę też, że większością osób z forum gazetowego i facebookowego, polega na tym, iż dla Pana byłoby obraźliwe opublikowanie listu p. Wasińkiej, zaś dla mnie wstydem byłoby go nie opublikować.
           • zbyszko_cs Do Pana Marka Mroza - 11.01.12, 19:59

            Witam, panie Marku. Szanuję pana, więc podyskutuję...i to publicznie -
            Nawet sie z panem zgadzam - oczywiscie co do różnicy w postrzeganiu tajemnic bytu.
            Dlatego nie wsydzę sie i nie załuję mojej filozoficzno-ironicznej riposty na megalomańską tytułomanię, a szczególniie mieszanie Boga do ludzkich ulomnosci. Moja babcia mówiła, że KRZYŻE czyli hiobowe sprawdziany z wiary trzeba znosić w samotnosci i nie wystawiac ich na publiczny widok.
            Autyzm jest takim KRZYZEM czyli chorobą, trzeba sie nad nia pchylić czyli pomóc wspólczuć, ale to nie znaczy, że nalezy wyczyniać publiczne brewerie z wystepami na scenie czy w klasach integracyjnych.
            Czy ja na Festiwalu Chleba wyliczam schorzenia moich ludowych artystek, lub opowiadam, jak to one sa nieszczęsliwe i wymagają szczególnego traktowania?
            Nie popieram takich metod wplywania na ludzką zyczliwość, co wcale nie znaczy, że nie nie bylismy na impezie autystów i ich proomotorów, czego dowodem sa artykuły:
            www.co-slychac.pl/aktualny.php?sz=nadzieja
            www.co-slychac.pl/archiwum.php?id=6132
            czy pański - www.co-slychac.pl/archiwum.php?id=3956

            Proszę więc nie zarzucac mi, że cokolwiek dezawuuję, czy nie doceniam.
            Nawiasem mówiąc, szkoda mi, że tak rzadko mozna TUTAJ pogadać z kimś inteligentnym, a do tego kulturalnym.
            I jeszcze pytanie - wcale nie ironiczne: Jak tam wycieczka za chlebema do Londynu? No i zapraszam na pogaduchy. Zawsze chętnie sie z panem pospieram.
            Pozdrawiam


            ***
            Wiele można zdziałać nienawiścią,
            ale jeszcze więcej - miłością.
            Kochaj więc i czyń, co chcesz...
            • matogrossom Re: 11.01.12, 23:00
             Panie właścicielu Cs, niech pan przeczyta swoj drugi link. Pana pracownica pisze w pelnym pozytywie (przecież po pana korekcie) w samych superlatywach o niepelnosprawnych. Dlaczego zminil pan polaryzacje?
             Poza tym nadal uważam, że pan stanowczo przesadził już w swoim ostatnim wpisie.
             Przecież można śmialo wywnioskować z tych interpretacji przytoczonej przez pana przypowiesci o Hiobie, że nikt nie ma prawa mowić glosno o chorobach.
             Więc cukrzycy nie moga promować profilaktyki antycukrzycowej. Kobiety z rakiem piersi, czy szyjki macicy nie mogą z różową wstążką organizować marszy ulicami np stolicy w temacie walki z nowotworem, a dzieci niepelnosprawne nie maja prawa do normalnej egzystencji chociażby poprzez uczestnictwo w zajęciach teatralnych, po których wystawiają urocze przedstawienia?
             Żal mi, że taka osoba potem śmie nazywać się piewcą kultury w naszym mieście i powiecie.
             Opiekunów dzieci autystycznych nazywać "ich promotorami"???
            • marek_mroz Odpowiedź 12.01.12, 14:54
             Dziękuję za miłą odpowiedź, i w miłym tonie zachęcam do dalszego sporu :)
             Ale do rzeczy: cały problem polega na tym, że pewne ułomności są tylko pewnymi ułomnościami. Mówię „tylko” bo chcę w ten sposób zaakcentować, że człowiek nie przestaje być człowiekiem jeśli jest trochę różny od średniej. Ludzie z autyzmem nie przestają mieć swoich emocji, bywają radośni i mają dni gorsze. Jak każdy. Dla nich również – jak zgaduję – ważne jest poczucie pewnego sensu, i to jedno życie, które mamy także chcą przeżyć właściwie.
             A w życiu bardzo ważny jest kontakt. Nawet najlepsi na świecie rodzice nie wystarczą, aby chcieć poznawać świat dalej. Piszę pewnymi ogólnikami, bo nie znam się na problemach autyzmu, lecz mogę chyba swobodnie założyć, że aż tak wiele nie różni mnie i Pana od osób z autyzmem. Pewien punkt się zmienia, zgoda, świat ma nieco inne wektory. Ale – one nie przestają być znów aż tak odległe jak nam się może wydawać. Bo tylko się nam wydaje.
             A wydaj się nam tylko, bo właśnie mimo wszystko takie osoby są izolowane. Traktujemy je z góry, odmawiamy pewnych przymiotów, a nawet wręcz samych cech. Czy słusznie? Chyba jednak nie. p. Dorota Wasińska zwraca uwagę, ze oni są ludźmi i nie wolno odmawiać im człowieczeństwa. To ważne, wręcz fundamentalne, bo odmawiać komuś praw to robić komuś krzywdę. Niewyobrażalną, bo zmieniającą życie.
             Ważne jest to, aby Ci ludzie uczyli się świata, jak się w nim poruszać, co w nim robić, jak go traktować. I odwrotnie. Ważne jest przecież także aby świat uczył się takich ludzi. Możemy naturalnie zamknąć oczy i uważać, ze ich nie ma. Lecz to nie zmieni faktu, ze są i że żyją. Wtedy stajemy przed pewnym problemem. Zajmują się nimi rodzice, ale co będzie gdy umrą? Oddać ich do ośrodków, gdzie mają być tylko zamknięci, i nic więcej? To łatwe, ale czy rozsądne? Jeśli ludzie wychowują się obok takich osób, jak dzieci w klasach integracyjnych, to wówczas nabierają większej tolerancji do ich przywar i ułomności. W pewnym sensie nie przeszkadza im to już. A dzieci z autyzmem potrafią lepiej przystosować się do tego świata, na którym przyszło im żyć. To ważne i kluczowe.
             A różnica Panie Zbigniewie jest rzeczą kluczową. Poznawanie różnicy, otwieranie się na nią wzbogaca nas w stopniu niesamowitym. Świat jest przecież różnorodny, i jeśli sam się na to zamykam, to automatycznie skazuję się na izolację, której nawet nie jestem w stanie pojąć. Jakbym sam zamknął się w zamkniętym ośrodku! Ale zniwelować różnice, to nie wiedzieć po prostu, ze gdzieś są niczym Atlantyda, jacyś ludzie z autyzmem, tylko w maksymalnym stopniu się na nich otworzyć, jakbyśmy wiedzieli o chorobie, ale zarazem jej nie zauważali. Niech mi Marcin Królik wybaczy analogię, ale choć on i jego żona mają pewne problemy ze wzrokiem, dla mnie nigdy nie stanowiło to problemu. Nie oczekiwałem od niego więcej i nie wymagałem mniej. I wyobraża Pan sobie aby np. zamykać Marcina w jakimś izolowanym ośrodku tylko dlatego, ze widzi słabiej niż ja? Proszę sobie wyobrazić ile byśmy przez to stracili, indywidualnie i zarazem jako społeczeństwo!
             I dlatego nie mogę się z Panem zgodzić, że integracje są breweriami. Bynajmniej, jest to normalny, zdrowy społeczny tryb. Uczenia tolerancji i zarazem świata. Ponieważ sami z siebie, nie znając autyzmu, jesteśmy na niego zamknięci, określa się tytuły, które mogą zwracać uwagę akcentując zarazem tolerancję. I Bóg w którego ja wierzę – uważam – nie miałby nic przeciwko użyciu jego imienia w takim właśnie kontekście.
             I być może na tym polega nasza polska słabość, że tolerancji uczymy się z uporem. W Anglii widziałem modnie ubranych staruszków, z kolczykami w uchu, którzy swoim wyglądem nie wzbudzali sensacji, tylko byli traktowani na równych prawach. W Polsce byłoby to szeroko komentowane i to w kontekście prześmiewczym, jakby osoba starsza nie miała prawa do własnej swobody, bo wyznaczono jej inny charakter. I proszę mi wierzyć, ze ta różnica to nie jest nic nie znaczący niuans, tylko ważna różnica, która też coś o nas samych mówi.

             A co do samego mojego wyjazdu. Cóż, problemy materialne zmusiły mnie do tego, co zrobić. Postanowiłem że albo będę pracował w kulturze, albo stanę się robotnikiem w Zachodniej Europie. A jak Pan wie, mimo moich propozycji, dyrektor Markowska nie uważa mnie za osobę godną zajmowania się w Mińsku kulturą. Woli promować ją po swojemu :)
             • sandra967 Re: Odpowiedź 12.01.12, 15:56
              Panie Marku, wydaje mi się, ze nie ma Pan obowiazku tłumaczenia się z wyjazdu za granicę. Nie znam Pana, ale wnioskuję, ze znakomicie Pan się orientuje w rodzajach prowokacji, jakie są uskuteczniane przez niektóre persony.
              • marcinkrolik123 Re: Odpowiedź 12.01.12, 16:56
               @sandra967
               Marek się orientuje. Ale on ma swój etos :)

               @Marek...
               Marcin Królik Ci wybacza, choć nie lubi, gdy jego kalectwo wywleka się na światło dzienne. A w odizolowanym ośrodku przebywał przez lat w sumie cztery. I to na własne życzenie. A dziś wcale tego nie żałuje. I sandra967 ma rację - nie musisz się tu nikomu tłumaczyć ze swoich życiowych wyborów.

               @zbyszko_cs
               Marek próbuje Ci zwrócić uwagę na negatywne konotacje pewnych sformułowań użytych w pewnych specyficznych kontekstach. To mniej więcej tak jak z tym, gdy Ty nazwałeś mnie "wrednym kaleką", a ja Ci odparowałem, że co wolno murzynowi w stosunku do murzyna, to niekoniecznie wolno białemu. My w naszym gronie możemy wyzywać się od kalek, ślepaków etc., ale Ty jako ktoś, kto nawet sobie nie wyobraża, jak wygląda życie z tym problemem, nie masz do tego moralnego ani kulturowego prawa. Szczególnie jeśli uciekasz się do takich zabiegów, żeby kogoś poniżyć. Podobnie jest, przypuszczam, w środowisku ludzi dotkniętych autyzmem czy syndromem Aspergera.
               A co do postawy roszczeniowej. O dziwo, w znacznej części bym się tu z Tobą zgodził. Z tym jednak zastrzeżeniem, że to, co piszesz, chyba nie stosuje się do autyzmu. Właśnie ze względu na jego specyfikę. Ja się na tym za dobrze nie znam, ale mam wrażenie, że ludzie autystyczni nie są w ogóle w stanie wyrobić w sobie takiej postawy. Z góry przepraszam bezpośrednio zainteresowanych tematem, jeśli wykazuję się tu ignorancją.
               Ale za to pisują piękne wiersze. Czytałem kiedyś wiersz pewnej autystycznej Angielki o krowach przeżuwających trawę na pastwisku. I powiem Ci, poeto, że mógłbyś się od niej bardzo wiele nauczyć o pokorze wobec słów i wydobywaniu magii z codziennych, banalnych spraw.
               • zbyszko_cs Panie Królik... 12.01.12, 17:27
                Masz pan rację, za ignorancję trzeba przepraszać, ale za mieszanie Boga w ludzkie "niedoróbki" niekoniecznie.
                Trzeba też sie miarkować w ocenie poezji. Co dla Królika jest piękne, dla Piątkowskiego może być infantylne. I odwrotnie...
                O pokorze wobec słów nie dyskutujmy, bo zabrakłoby czasu i szkoda atlasu!

                ***
                Wiele można zdziałać nienawiścią,
                ale jeszcze więcej - miłością.
                Kochaj więc i czyń, co chcesz...
               • zbyszko_cs Re: Odpowiedź 12.01.12, 17:43

                Znalazłem tylko taki wiersz, ale to chyba nie liryk autystycznej Angeliki.
                Jednak ten krowie NiePOprawnej tez jest ŁADNY i jaki aktualny, nieprawdaż...

                zaślepiona
                butna
                I przeklęta…
                W umysłach naszych niepojęta.
                Skubie kłamstwa jak trawę
                Przeżuwa oszczerstw strawę
                I ryczy
                jak krowa na pastwisku
                bluźnierstwa straszne
                stek wypaczeń
                przeinaczając formy znaczeń
                wlewa do głowy cały zestaw
                teorii swoich na piedestał
                pcha…
                A dzban ma ucho naderwane
                Dziś albo jutro
                tuż nad ranem
                wskoczą nam fakty
                dobrze znane…
                Ale celowo POmijane…
                Usuwane wręcz koniecznie
                Jako nam wrogie i zbyteczne?
                One odwrócą się niebawem
                Gdy wszystko naraz wyjdzie na jaw.
                Tak nam dopomóż Bóg!
                Tak nam dopomóż Bóg!

                Anna Kenig-Kacperska, Człuchów.2010.10.12.
                Z cyklu „ MIECZ PRAWDY”

                ***
                Wiele można zdziałać nienawiścią,
                ale jeszcze więcej - miłością.
                Kochaj więc i czyń, co chcesz...
              • marek_mroz Re: Odpowiedź 12.01.12, 17:15
               Tak, Pani Sandro, wiem że nie muszę się tłumaczyć. Ale czy była w tym prowokacja? Cóż, szczerze mówiąc to nie wiem. Może i była. Może nie. Naprawdę nie wiem. Tylko czy to ma znaczenie? Czy fakt, że wyczerpały się moje zasoby finansowe i musiałem się ratować jakoś mnie upokarza? Mówi o mnie coś, czego nie wiadomo? Może, ale ostatecznie – cóż może to kogoś interesować poza mną i moją rodziną?
               Lecz pierwszy upublicznił mój wyjazd Marcin Królik . Na swoim blogu ( czlowiekwsrodluster.wordpress.com/2011/09/18/sypie-sie/ ). W gruncie rzeczy miły dla mnie wpis, bo też on sam jest człowiekiem miłym, podobnie jak jego żona Kasia. Ale jednak mówiący o tym.
             • zbyszko_cs Nie tylko do Marka Mroza 12.01.12, 15:58
              Witam -
              Zgoda, choć o tym wszystkim mozna napisać synkretyczniej, własciwie w kilku zdaniach.
              Zgoda takze na to, że wszyscy jestesmy w jakimś stopniu lub w pewnych momentach zycia po trosze autystyczni. Muszę jednak wyjaśnić, że nie chcę niepełnosprawnych fizycznie czy umysłowo zamykać w ośrodkach odosobnienia, jesli nikomu nie zagrażają.
              Pisze Pan "nie mogę się z Panem zgodzić, że integracje są breweriami. Bynajmniej, jest to normalny, zdrowy społeczny tryb. Uczenia tolerancji i zarazem świata"
              OK, ja też tak myslę, ale chodzio mi o szczególny, megalomański lub zbyt natarczywy rodzaj integracji. Mam na uwadze spotkania niewlasciwie promujące np. autyzm, podczas których mimowolnie wytyka sie wady rozwojowe lub powiększa ich znczenie. A przeciez chodzi o to, by sie integrować bez szkła powiększjącego. To deprymuje jak - nie przynmierzając - ironizowanie z odstających uszu czy łysiny.
              Sam Pan przeciez pisze: "Niech mi Marcin Królik wybaczy analogię, ale choć on i jego żona mają pewne problemy ze wzrokiem, dla mnie nigdy nie stanowiło to problemu. Nie oczekiwałem od niego więcej i nie wymagałem mniej."
              I to jest właśnie RZETELNA integracja i tolerancja w kontaktach z osobą nie we wszystkim sprawną. Słabszy wzrok czy inna wada fizyczna rzucają się w oczy, a zaburzenia psychiczne - niekoniecznie. Wcale to jednak nie znaczy, że - jak pan słusznie zauwazył - mamy je traktować z góry. Wręcz odwrotnie, trzeba być dla nich wyrozumiałym i pomocnym.
              Chyba, że wczesniej wykształcimy u nich cechy roszczeniowe i nadopiekuńcze. Mam wrażenie, że niewłasciwa integracja może takie wynaturzenia spowodować.
              Slowem - chciałbym uczesticzyć w imprezach, podczas których nie miałbym pojecia, kto jest zdrowy, a kto chory. Wtedy wszyscy na swój sposób pomagają wszystkim. Kto wie, czy sam nie poprosiłbym o wsparcie...

              Pozdrawiam
              • marek_mroz Część dalsza polemiki (?) 12.01.12, 17:18
               Ja nie wiem jak to jest na takich spotkaniach, które dotyczą pewnych problemów np. autystycznych. Ostatecznie wyobrażam sobie, ze jeśli jest konferencja o autyzmie, albo nawet spotkanie promujące wiedzę o autyzmie, to nie znaczy to też, że nie ma być wówczas mowy o trudnościach z tym związanych. Ostatecznie o to właśnie chodzi, aby tolerować trud tego. I chyba cała zmiana na tym polega, aby mieć świadomość tych trudności, powiedzmy nawet – ułomności, i aby nie było to upokarzające, aby nie przykuwało to wzroku i nie wzbudzało śmiechu. Ludzie autystyczni są w stosunku do nas słabsi, mają pewne ograniczenia, których nigdy nie przeskoczą. Co jednak nie znaczy, że nie mają prawa i możliwości samodzielnie żyć w przyszłości, ani też – do czego właśnie zmierzam – te ich ułomności nie mogą być rozumiane jako upokorzenie. Dlatego np. klasy integracyjne dla mnie są tak istotne i ważne. Dla dzieci autystycznych jak i dla dzieci zdrowych (w gruncie rzeczy w pewnym sensie zdrowe dzieci są szczęściarzami, że są w takich klasach, będą świat postrzegały dużo lepiej) korzyść jest obopólna.
               I pod Pańskimi słowami, że trzeba być dla takich osób wyrozumiałym i pomocnym podpisuję się, zwłaszcza w kontekście, który dzisiejszymi wpisami rysuję, oboma dłońmi. Ma Pan tu oczywistą rację. Zresztą, przy całym Pana wpisie podpisuję się oboma rękami, z wyjątkiem trzeciego akapitu, z którym wyżej polemizuję.
              • ludwik17 Re: Nie tylko do Marka Mroza 13.01.12, 09:20
               To juz rpzerasta moje zdolności rozumienia ludzi. Niby pisze pan, panie Piątkowski w miarę spokojnym tonem, o dziwo, ale jednak nadal pan nic nie rozumie chyba.
               Konferencje i sympozja na temat pewnych chorób, jak np autyzm są po to, żeby własnie rozmawiać o chorobie i uczyć z nią żyć opiekunów, rodziców, a i samych chorych, bo przecież autyzm dotyka w różnym stopniu. Są osoby autystyczne, które kompletnie nie łapią kontaktu, ale są też takie, jak mojego kuzyna córka, które rozmawiają i uczestniczą we wspólnym życiu, aczkolwiek trochę z boku.
               A w przypadku dzieci autystycznych - mają one pełne prawo do tego, aby wystawić przedstawienie przed publicznością. To też jest forma terapii.
            • ludwik17 Re: Do Pana jzp 04.10.12, 23:02
             www.co-slychac.pl/filmy.php
             oglądam ten program rolniczy i slyszę, że babcia mowila panu, panie jzp, żeby robić to, co się kocha, bez robienia krzywdy innym
             czy to ta sama babcia mowila panu, ze hiobowe krzyże nalezy znosić samemu? we wlasnym domu? bo o ile pamiętam, to była duża burza po pana wręcz głupich wpisach nt osob chorych na autyzm i w ogóle niepelnosprawnych
             • zbyszko_cs Re: Do Pana jzp 05.10.12, 13:11

              Drogi ludwiczku17,
              czy juz masz zamówioną wizytę u lekarza? Nie wiem tylko, który wyleczy cię z naiwnej zawiści... Zobacz na e-zozie.
              A może ty nie miales babci?

              ***
              Wiele można zdziałać nienawiścią,
              ale jeszcze więcej - miłością.
              Kochaj więc i czyń, co chcesz...
               • eratos ...do mińskich hien 06.10.12, 00:00
                O, co ja widzę
                takich sztuk się wstydzę -
                znowu odezwały się hieny
                bez krzty etycznej higieny
                Won stad obszczymurki,
                beztalencia i siurki
                won kutasy i suki bure
                za waszą curewską kulturę
                • rose187 Re: ...do mińskich hien 06.10.12, 11:08
                 Zastanawiam się czy ukryć ten wpis, który zawiera słowa niecenzuralne.
                 Z jednej strony wypadałoby. Z drugiej zaś, czy nie pokazać jak zachowuje się osoba, która w innych mediach i w swojej gazetce podaje się za piewcę kultury i czlowieka renesansu?

                • ludwik17 a ciekawe o kim to napisali w strefie??? ;) 06.10.12, 11:11
                 cytuję:
                 W niedużym lesie, w klimacie umiarkowanym, w strefie czasu środkowoeuropejskiego GMT + 01:00, żyła
                 sobie Kobra Zbuzia, znana z tego, że jadem pluła. Legenda mówi, że kiedyś wezwał ją do siebie bóg lasu
                 Silvanus i tak jej rzekł: na polanie przed moją rezydencją stoi studnia bez dna, wypełniona jest po brzegi
                 twoimi kompleksikami, musisz tę studnie opróżnić, za każdy strzał jadowitą plwociną w czyjeś oczy będę
                 jeden kompleksik ze studni wyciągał i niszczył. I tak, Kobra zaczęła pluć jadem na prawo i lewo. Nie miała
                 sympatii dla nikogo a i nikt nie miał sympatii dla niej, no może poza żmiją, która w niej bratnią duszę znalazła.
                 Z czasem Kobra zrozumiała, że skuteczne oplucie nie tylko leczy jej psychikę,
                 ale powoduje ekstatyczne doznanie – jakby wiatr wszedł nosem i wyszedł tylnym
                 otworem, powodując łechtanie wzdłuż całego jadowitego ciała. Kobra jako nieduże
                 zwierze wiedziała też, że plucie to ryzykowna przyjemność, taki na przykład
                 niedźwiedź może stanąć na ogon i sprzedać silnego plaskacza w środkowy ząb
                 jadowy. Zbuzia wiedziała, że bez ryzyka nie ma zabawy.
                 Kogo Kobra opluje tym razem? Kto zasadzi Kobrze kopniaka w kloakę czytajcie
                 w następnych odcinkach.
                 Hemachatus haemachatus – jadowity wąż z rodziny zdradnicowatych, występujący
                 w Afryce. Określany mianem kobry plującej, gdyż potrafi celnie pluć jadem z odległości
                 nawet ponad 2 metrów, celując w oczy napastnika, wywołując w ten sposób
                 silny ból. Jad ma właściwości neurotoksyczne i cytotoksyczne.