Dodaj do ulubionych

Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin

26.08.14, 09:27
Czy upatrujecie zagrożenia dla zdrowia mieszkańców w związku z działalnością (Chema Sp. z o.o.) prowadzoną w Olesinie? Nawiązuję do wątku "Wysypisko śmieci".

Hanna
Obserwuj wątek
  • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 10:56
   To tragiczna wiadomość dla ludzi żyjących w promieniu 5 km od trucicieli i bardzo niepokojąca dla mieszkających dalej. Stracą nie tylko zdrowie, ale też dzieci (poronienia, wady genetyczne, nowotwory) i majątki (gwałtownie spadną ceny nieruchomości). Jeśli chcecie wiedzieć co wam grozi zajrzyjcie tu www.medycynasrodowiskowa.pl/Downloads/File/2013v4/MS_2013-4_10.pdf
   • palkahanna Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 14:24
    Idąc za radą osób posiadających doświadczenie wynikające z zamieszkiwania na terenach narażonych na skażenie wody, gleby itp. podaję wzór pisma, jakie można skierować do Sanepidu i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska

    Wojewódzki Inspektorat
    Ochrony Środowiska
    Delegatura w Mińsku Mazowieckim
    pl. Kilińskiego 10
    05-300 Mińsk Mazowiecki

    Powiatowa Stacja
    Sanitarno – Epidemiologiczna
    w Mińsku Mazowieckim
    pl. Kilińskiego 10
    05-300 Mińsk Mazowiecki    W związku z decyzją Starosty Mińskiego sygn. WS.6220.12.2014 z dnia 29 maja br. i licznymi publikacjami dotyczącymi gromadzenia i składowania odpadów rakotwórczych na terenie miejscowości Olesin, wnoszę niniejszym o pilne poddanie badaniom i analizie gruntu oraz wszelkiego rodzaju wód wykorzystywanych i występujących na mojej działce, położonej w miejscowości Olesin (każda inna miejscowość), przy ulicy …
    • palkahanna Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 14:33
     Proponuję jednak się wstrzymać.
     Wykonałam telefon do Sanepidu, wrrrrr:
     1. powinno się podać zakres badania wody (pliki do pobrania: www.minsk.psse.waw.pl/), ale to nie wszystko, bo żeby wskazać rodzaj badania należy zapoznać się z tym, co robi laboratorium w Siedlcach:
     www.sanepid.siedlce.pl/index.php?p1=podstrony&kat=2,53,69
     2. mieć świadomość, że badanie jest na koszt zleceniodawcy (dodatkowo koszty pobrania przez pracowników i ich dojazdu, chyba, że bierze się na siebie odpowiedzialność za pobór próbek)

     Co do gleby - nie ma dzisiaj nikogo, kto udzieliłby odpowiedzi na to, czy Sanepid w Mińsku bada (tj. ma umowę na badanie) gleby. Być może robi to WIOŚ, ale zwątpiłam i nie zadzwoniłam.

     Pocieszająca jest informacja dla tych, którzy mają wodę z wodociągu - jest ona pod nadzorem.

     Hanna
  • iza_s74 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 12:39
   TAK, TAK i jeszcze raz TAK!!!
   Nie rozumiem dlaczego Wójt Gminy nie powiadomił mieszkańców o tak ważnym przedsięwzięciu, dlaczego nie było w tej sprawie referendum!! Karygodne!! Brak mi słów na takie działanie. Potraktowano nas mieszkańców per noga!!!!
   I bardzo mnie ciekawi jakich to wartości dodatnich Wójt dopatrzy się zgadzając się na składowisko NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW!!! Czyżby liczy, że gmina poprzez tak "zacną" inwestycję zacznie się rozbudowywać, inwestorzy zaczną napływać ze wszystkich stron, ceny działek "pójdą" w górę!!! Może ja czegoś nie rozumiem w tym wszytkim????
   Po raz kolejny zabrakło LUDZKIEJ TWARZY NASZEJ WŁADZY!!!!!
   ŻAL!!!
   • lukrecja_april Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 13:33
    za_s74 napisał(a):

    > I bardzo mnie ciekawi jakich to wartości dodatnich Wójt dopatrzy się zgadzając
    > się na składowisko NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW!!!

    Myślę, że już się dopatrzył... grubą kopertę pod stołem...
    • lewfurman Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 23:07
     lukrecjo_april nie można nikogo oskarżać bez dowodów, chyba, że takie masz to podziel się z innymi forumowiczami.
     • lukrecja_april Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 23:22
      Nikogo nie oskarżam, po prostu podzieliłam się na głos swoimi przemyśleniami, niepotrzebnie w sumie...
      • lewfurman Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 27.08.14, 00:05
       Zgadza się niepotrzebnie. Od tego jest prokurator.
  • lewfurman Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.08.14, 23:58
   Czytam te posty i włos mi się jeży na głowie jak medialnym słowem jest "wysypisko". Tak się składa, że w okolicach Chemy mam działkę i na zebrania organizowane przez pana prawnika nie otrzymałem zaproszenia, a robi on najwięcej hałasu w tej sprawie. Przedstawię mój punkt widzenia w tej sprawie.
   1. Gdyby Spółdzielnia Chema nie zmieniła się w spółkę z o.o. sprawy by niebyło ponieważ Spółdzielnia miała decyzję o składowaniu odpadów na które spółka jako nowy podmiot gospodarczy musiała otrzymać pozwolenie.
   2. Przez ponad 40 lat Chema zanieczyszczała środowisko i nikomu to nie przeszkadzało.
   3. Prezes Chemy sp. z o.o. zapewnił, że odpady gromadzone na terenie zakładu będą pochodzić z bieżącej produkcji zakładu oraz że będą dobrze zabezpieczone oraz składowane. Wymogi dotyczące ochrony środowiska są tak wyśrubowane, że nieprzestrzeganie ich wiąże się z ogromnymi karami.
   4. Występując o pozwolenie na wytwarzanie, składowanie występuje się również o pozwolenie na transport. Kiedyś odpady trzeba wywieźć do zakładu zajmującego się utylizacją niebezpiecznych odpadów.
   Myślę, że rzuciłem nowe światło na tę śmierdzącą sprawę.
   Dobranoc
   • palkahanna Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 27.08.14, 08:50
    Niewykluczone, że niepokój swój (jednak bez oskarżeń) wyrażają osoby zamieszkujące w okolicy od niedawna, nieznające 40 letniej (przesadziłam pewnie) historii pozwoleń. Nie sądzę, żeby osiedlając się w bezpośrednim sąsiedztwie Chemy postrzegały ją jako wysypisko.
    Myślę, że podobne obawy budzi określenie "składowisko", nawet jeżeli wiąże się to z gromadzeniem odpadów, jako odpadów poprodukcyjnych, to zgodnie z ustawą o odpadach mogą być składowane rok (nie dłużej).
    Poza tym, jeżeli aktualnie działalność prowadzi tam podmiot jako sp. zo.o., należy oczekiwać, że zrobi wszystko, żeby działalność rozwinąć. Nikt zapewne nie wie, w którym kierunku będzie to rozwój, jakie produkty uboczne powstaną i czy będą (powinny) należycie zabezpieczone.
  • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 27.08.14, 19:50
   Przeczytałam artykuł "Skutki zdrowotne zamieszkiwania w sąsiedztwie składowisk odpadów" i jestem przerażona. Mam dzieci i już obawiam się o ich zdrowie. Nie wierzę zapewnieniom wójta o to,że dba o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy jak zapewnia publicznie. Gdyby tak było, to ujawniłby wiedzę o planowanym składowisku/ przetwórni materiałów TOKSYCZNYCH tak jak to zrobił burmistrz Otwocka. On naprawdę zadbał o swoją społeczność. Razem z radnymi i mieszkańcami pogonili obecnych właścicieli Chemy.
  • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 27.08.14, 20:19
   Szanowny panie/pani lewfurmanie, czytam i zazdroszczę wiary w uczciwość polityków i biznesmenów. W papierach nie ma mowy o składowisku, ale ustawa daje możliwość składowanie danej partii odpadów przez cały rok, następnej partii przez następny rok itd. Więc jednak w rzeczywistości to jest składowisko. Jeśli ekskrementy nazwiemy fekaliami smród dalej pozostanie ten sam. Nieprawdą jest, że spółka musiała uzyskiwać nowe pozwolenie, wtedy musiano by zapytać o zgodę sąsiadów, ale Spółka Chema dostała decyzję jako ciągłość decyzji dla Spółdzielni Chema (tam wyraźnie napisano, że nie trzeba informować okolicznych mieszkańców). A co do wyśrubowanych wymogów jakie musi spełniać Chema ... drogi lewfurmanie zachęcam do wizji lokalnej. Założę się, że jeśli nie uciekniesz z powodu samego zapachu, którego "bukiet" jest przebogaty i nie kojarzy się z niczym naturalnym, to po obejrzeniu tych "wyśrubowanych zabezpieczeń" (ograniczonych do popękanej betonowej płyty) szybciutko zmienisz zdanie. Choć z drugiej strony ... reprezentujesz Chemę, czy urząd wójta?
   • lewfurman Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 28.08.14, 07:17
    Droga aspeto, to co napisałem jest tylko moim zdaniem na całą tę sprawę. Takie wnioski wyciągnąłem ze spotkania, które odbyło się w hali sportowej. Życzę trochę więcej wiary w ludzi. Podszedłem do tematu zdroworozsądkowo, a nie emocjonalnie. Pozdrawiam.
   • najlepszy.joko1 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 28.08.14, 09:26
    Sąsiedzi, którzy wybudowali się wokół firmy Chema, powinni też się przed rozpoczęciem budowy zorientować gdzie się budują.
    Kupić tanią działkę jest łatwo. A później usuńcie wszystko co przeszkadza mi wokół niej . Jak się buduje w pobliżu terenu przemysłowego (co jest wiadome - wystarczy spojrzeć w plany zagospodarowania) to trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Gorzej jak się nie sprawdzi gdzie tą działęczkę się kupiło ale te pretensje niestety tylko do siebie.

    Rozumiem jakby wcześniej był teren przeznaczony na budownictwo mieszkaniowe - a dopiero czyjaś decyzja zmieniała to na przemysłową i budują zakład mający szkodliwy wpływ na środowisko, wtedy jak najbardziej sprzeciw społeczny słuszny. Ale ten zakład był już dawno i dostał tylko kolejną decyzje bo poprzednia się zapewne skończyła.

    Wg mnie ktoś zaczyna kampanię wyborczą na forum
    • iza_s74 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 28.08.14, 09:59
     A czy miejscowość Olesin ma plan zagospodarowania przestrzennego? O ile mi wiadomo ani Olesin, ani Ostrów Kania takowego planu nie mają. Ma go Dębe Wielkie.
     Spłaszczanie tematu składowiska NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW do wywiedzenie się czy był plan lub do tego, że Chema była " od zarania dziejów" w tym miejscu jest niewłaściwe w mojej ocenie.
     Clue całego tematu jest to do czego zamierza obecna ich działalność. Skoro dostali decyzję, w której maja "furtkę" na składowanie całej tablicy Mendelejewa to uważam, że mieszkańcy powinni o tym wiedzieć a nie w momencie jak zrobi się szum to zostało zwołane zebranie.
     I chwała za działania Pana Mecenasa, który podjął próby wyjaśnienia tego tematu.
     Jakby nie patrzeć " furtka" na składowisko SZKODLIWYCH/NIEBEZPIECZNYCH odpadów na terenie naszej gminy została otwarta. I jestem przekonana w 100%, że to nie będzie tylko i wyłącznie składowisko na potrzeby produkcji Chemy, miejsce to stanie się składowiskiem na skalę krajową jak i śmietnikiem Europy.
     A obecny wygląd zakładu pozostawia wiele do życzenia. Dziwię się, że spełnił wymogi o których jest mowa w decyzji.


     • johnny63 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 01.09.14, 00:15
      Zgadzam się z tym, jako mieszkańcy odpowiedzialni za nas i nasze dzieci musimy coś zrobić żeby tę "furtkę" zamknąć. Pisanie na forum to za mało. Może ktoś ma pomysł co my jako zwykli mieszkańcy możemy zrobić, bo chyba na naszych przedstawicieli w Gminie nie można liczyć.
    • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 29.08.14, 18:24
     Niestety, nie mam daru jasnowidzenia i nie przewidziałam, ze Chema będzie miała rozszerzona działalność na wytwarzanie składowanie i produkcje prawie 800 substancji toksycznych. O istnieniu Chemy wiemy wszyscy, ale o nowym planie jej zagospodarowania już wie niewiele osób.
     Na działanie substancji toksycznych, na które dostali pozwolenie nowi właściciele Chemy, narażeni są wszyscy ludzie w promieniu od 3 do 5 km. Szczególnie podatne są organizmy rosnące, czyli DZIECI, które wbudowują metale ciężkie w swój organizm. Efekty tego procesu ujawniają się po latach. Zycze smacznego wszystkim fanom ogródków przydomowych, a szczególnie najlepszy.joko1, chyba, ze ty jeździsz po owoce i warzywa do Warszawy.
     • sitting_bull Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 03.09.14, 08:05
      Myślę ze jest to "bicie" piany przed wyborami. Ten zakład istnieje kilkadziesiąt lat i podejrzewam ze nikt specjalnie do tej pory nie interesował się sposobem zabezpieczenia gromadzonych tam odpadów. Wydajać decyzje o rozszerzeniu działalności myślę ze brany pod uwagę był fakt ,ze w odległości ok.1200m znajduje się ujecie wody pitnej dla naszej miejscowości.
      • ada80 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 03.09.14, 09:46
       To nie są zamieszania przed wyborami! Ja jak i wielu innych mieszkańców tak do końca nie zdawało sobie sprawy czym zajmuje się Chema.Tak naprawdę większość z nas myślała ,ze Chema jest na ,,wymarciu" i nic wielkiego się tam nie dzieje. Jednak rzeczywistość okazała się inna - okrutna.
       Jeśli chodzi o wybory, tak się zastanawiam czy nie dać szansy obecnemu wójtowi. Może będzie miał poczucie winy i będzie próbował coś zrobić. Z nowa władzą może być tak, ze zwalą winę na poprzednią , a sami nic nie zrobią. I będą robić pod dyktando Chemy za odpowiednie granty of course. No i jakoś nie widzę kolejnego kandydata na wójta:(
       • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 05.09.14, 17:05
        Proponuję zapoznać się z aktualnymi problemami mieszkańców Ciółkowa pod Płockiem - ciółkowo24pl. Może to unaoczni jakie problemy czekają mieszkańców okolic Chemy. Chociaż tam działalność mocno lajtowa w porównaniu z tą którą nam zafundował obecny wójt. Ponieważ starosta przed wydaniem decyzji musiał poinformować wójta . Wójt zaopiniował decyzję, nie poinformował radnych ( tak twierdzili radni na spotkaniu Stowarzyszenia Zielone Gminy w Straży Pożarnej w Dębe Wielkie , 24 sierpnia)oraz społeczeństwa. W Ciółkowie było inaczej, tam wójt poinformował radnych i ludzi, wiec mieli oni szanse na jakąś obronę. My nie mieliśmy żadnej szansy bo wiedza o tej działalności była utajniona. Tam wydano decyzję na 67 odpadów , u nas na kilkaset. W Ciółkowie toczy się dochodzenie w sprawie 2 dzieci,które umarły na sepse, a zamieszkiwały w okolicy źródła skażenia. W ziemniakach z okolicy składowiska badania przeprowadzone przez WOŚ wykazały stężenie kadmu i ołowiu znacznie powyżej normy. Czy Was to nie przeraża?
        • szarakofi2 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 05.09.14, 20:57
         niezły pasztet władze gminy zafundowały mieszkańcom -
       • furier Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 14.11.14, 18:14
        ada80 napisała:

        I będą robić po
        > d dyktando Chemy za odpowiednie granty of course.

        Proszę Pani polecam przeczytać protokół sesji Rady Gminy z dnia 18 kwietnia 2013 roku, punkt 9 obrad , link www.bip.debewielkie.pl/upload/pliki/1PROTOKOL.PDF Zachęcam do samodzielnego z definiowania pojęcia "dar na statusowe działania Gminy". Może też gdyby znać listę wszystkich "darczyńców" z ostatnich lat, na statusowe działania Gminy wiele posunięć U.G. nie wymagało by wyjaśnień? Też chyba nie należy się dziwić, że w planie miejscowym czasami zwykły mieszkaniec jest potem na przegranej pozycji wobec opisanej sytuacji, zresztą pozostawiam to Państwa ocenie.
        • furier Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 14.11.14, 19:53
         furier napisał:
         protokół sesji Rady Gminy z dnia 18 kwietnia 2013 roku

         Korekta, chodziło o 26 marca 2013 roku.
        • dtrela Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 14.11.14, 19:57
         Bardzo dziękuję...
         Wójcie ładnie przyjmować podejrzane darowizny od Leon Wilkus ( dla jasności Kim on jest ?)
         a pieniądz jest pieniądz nie śmierdzi jak go dużo jest?
         Ładne Władze mamy 2 Krzyśki jedego żona dostaje dotacje 2gi nie przygotowany do władzy

         AAA ...Był taki film " Młode Wilki" a może "Głupi i głupszy"
         "głupi i głupszy
  • mrowka-50 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 05.09.14, 21:35
   Rzeczywiście to brzmi przerażająco,,,,mieszkamy od niedawna i uciekliśmy z miast na spokojną polską wieś. Czy nie dane nam spokojnie cieszyć się świeżym powietrzem i nowalijką ze swojego ogródka? Skoro tu mieszkam to mam prawo wiedzieć o tym co się dzieje wokoło, czy mam się dowiedzieć jak moje dziecko zachoruje na sepsę??!! ratunku! powiedzcie do kogo pisać aby tę decyzję cofnięto? Czy jest jakaś na to szansa?
   • lewfurman Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 06.09.14, 08:03
    mrowko-50 jeżeli mieszkasz w okolicach Chemy to wiesz bardzo dobrze, że zakład funkcjonował i musiałaś wiedzieć czym się zajmował jeszcze przed Twoją przeprowadzką z miasta. Decyzja o składowaniu odpadów jest ciągłością po Spółdzielni Chema, która rozszerzała decyzje odnośnie odpadów niebezpiecznych sukcesywnie chyba od 2006 roku i wtedy nikt nie krzyczał tak jak teraz. Okazuje się, że władza z tamtego okresu też krzyczy, a dlaczego w okresie swojej kadencji nic nie zrobiła, żeby zablokować rozszerzenia dla Chemy. Obecna decyzja jest pokłosiem zaniechań władzy z poprzednich kadencji. I jeszcze bardzo ważna rzecz GMINA NIE JEST STRONĄ W SPRAWIE więc nie mogła się odwoływać od tej decyzji.
    • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 12.09.14, 23:04
     Skoro nie jest stroną to dlaczego jej przedstawiciel tak aktywnie udziela się na tym forum. Bardzo dziwi zniechęcanie ludzi z miast do przenoszenia się na teren gminy, bo jest wbrew jej interesom, no ale na pewno nie wpływa na interesy urzędu wójta i Chemy.
     O co tu może chodzić? Nie wiadomo ?
     Odpowiedz znajdziemy w pisemku naskrobanym przez wójta. Otóż spółdzielcy poprzedni właściciele Chemy, czyli okoliczni mieszkańcy i wyborcy wójta w 2013 wystąpili o zgodę na kilka trucizn, bo chcieli produkować, zarabiać i żyć. Wtedy bohaterski wójt utrącił decyzję i spółdzielnia zbankrutowała. Wtedy pojawili się obcy, przejęli Chemę tworząc Spółkę. Spółka w 2014 w 3 tyg dostaje zgodę na prawie 800 substancji niebezpiecznych (niezła ciągłość z kilku na 800). Co robi nasz superwójt: dostaje pomroczności jasnej (chyba jednak ciemnej patrząc na skutki) i nie reaguje wcale, przez co decyzja się uprawomocnia. Alleluja! Jeśli jeszcze nie wiecie o co chodzi popatrzcie na liczby:
     a) 3 tygodnie - czas uzyskania decyzji, chyba jakiś rekord
     b) 800 trucizn
     c) zamiast kilkudziesięciu starych, 3 nowych właścicieli
     d) jedno oślepnięcie
     • szarakofi2 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 17.09.14, 16:21
      Pomroczność jasna dopadła wszystkich urzędników gminy, nikt nie widział, nikt nie słyszał, nikt nie zareagował, 100% solidarność e przedszkole, szkoła w odległości 2 km od Chemy., a pole na którym rosną seler, por warzywa, które trafiają na rynek. Smutne, bardzo smutne!!
      • ada80 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 18.09.14, 07:54
       smutne i jakie polskie:(:(
       • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 18.09.14, 19:33
        Dzięki za powyższe wpisy, zawsze człowiekowi raźniej jak spotka bratnie dusze.
  • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 24.09.14, 15:35
   My się tu zamartwiamy działaniami Chemy, a przecież obiecał wójt zadbać o nasze zdrowie. Szamba przydomowe to oaza zdrowia, z którą obecny włodarz gminy nie pozwolił walczyć. Gdy tylko nastał na urzędzie zaraz gotowe plany kanalizacji, sporządzone za niezłą gotówkę, do kosza wyciepnął. Dróg nie remontujemy wszak zdrowiej piechotą chodzić. W zamian mamy niedogrzaną halę sportową i spory dług. Może ktoś ma potwierdzone informacje jak duży dług ma nasza gmina? Chodzą plotki, że będzie do spłaty około 15 mln rocznie. Mamy w gminie ok. 3 tys. podatników. 15000000/3000=5000 zł na głowę rocznie. Jeśli to prawda to już radość i duma rozsadza mi płuca.
   • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 28.09.14, 20:21
    Jakie to przykre, ze nasz wójt upatruje sprawę Chemy tylko w kontekście nadchodzących wyborów, a nie w kontekście zagrożenia dla zdrowia i życia sąsiadów Chemy. Za pomocą biuletynu, który jest wydawany za pieniądze podatników czyli również moje, wójt po raz kolejny twierdzi, ze temat Chemy jest rozdmuchany przed wyborami. PRZYPOMINAM, ZE DECYZJA ZOSTAŁA WYDANA w MAJU 2014r. NIKT O Tę DECYZJE NIE PROSIŁ ANI PRZED, ANI PO WYBORACH. Artykuł, w biuletynie za pieniądze podatników , dotyczący Chemy jest w 100% wykorzystany do kampanii wyborczej pana wójta. Dowiadujemy się z niego jak to dzięki wójtowi mamy drogi ( w okolicy gminy ) - rozumiem ze wyłożył z własnej kieszeni i się szczyci, bo inaczej nie wiem o co takie larum , nalezą nam się chyba?! (te drogi i inne inwestycje tak jak to się dzieje w innych gminach). Inne ważne wydarzenia dla wójta to te gdzie może prężyć dumnie pierś w ramach dalszej promocji swojej osoby. Przykre, żałosne i małe.
    • biedzik Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 29.09.14, 18:55
     Mówiąc szczerze to jest już męczące... Na siłę ciągnięty jest ten wątek. Widać jak na dłoni że temat przed wyborami bardzo przydatny i wałkowany do znudzenia. Chcę tylko powiedzieć że ataki personalne na aktualną władzę w takiej formie mnie osobiście wydają się bez klasy zupełnie... Rozumiem że jeśli się komuś to nie podoba niech działa a nie tylko podjudza i oskarża. Faktycznie w biuletynie jest wyjaśnienie Pana Wójta i mi osobiście wystarczy. Oj jak łatwo jest kogoś obgadać gdy nas nikt nie rozpozna. Nie wszyscy mieszkańcy na szczęście są takiego zdania jak "skazananacheme" i to jest pocieszające :)
     • palkahanna Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 29.09.14, 20:23
      Chciałabym podzielić się informacją, która być może stanowić będzie refleksję dla P.biedzik i innych, którzy uważają, że to rozdmuchana sprawa.
      Pan Wójt wystosował pismo do Samorządowego Kolegium Odwoławczego dotyczące unieważnienia decyzji dotyczącej wydania pozwolenia spółce (w miejsce Spółdzielni Pracy Chema) podając jako powód rażące naruszenia prawa (przez Starostwo). Informację tę przekazał zapytany na spotkaniu w sprawie wyboru sołtysa w ubiegły czwartek.
     • iza_s74 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 01.10.14, 11:12
      Na pewno męczące jest dla osób, które w porę nie zainterweniowały i nie zadbały o bezpieczeństwo mieszkańców. A teraz zmuszone są do udzielania odpowiedzi i wyjaśnienia lub nie, bo przecież Chema istniała od lat i nie wiadomo skąd to bicie na trwogę.
      Powstała Spółka nastawiona na zysk i rozwój sądząc po decyzji, która bardzo dokładnie wymienia jakie substancje mogą być składowane. I to są fakty a nie domysły. O wydanej decyzji Gmina został poinformowany w maju (do Gminy została wysłana informacja ze Starostwa) więc wiedzę pracownicy Urzędu Gminy posiadali. Zapewnienia, że nic groźnego nie będzie składowane w obecnej sytuacji nijak się mają do wydanych dokumentów.
      Pracownicy Gminy nie zadbali o swoich mieszkańców a podniesione larum nie jest " biciem piany przedwyborczej" ale troska o nasze bezpieczeństwo.
      Wyjaśnienia w biuletynie...hm, jeżeli ktoś nie widział wydanej decyzji jak najbardziej może przyjąć je za dobrą monetę. Mnie osobiście wyjaśnienia nie uspokoiły.
      Pocieszający jest fakt, że Gmina zaczęła działać i wystosowała pismo do Starostwa.
      • iza_s74 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 01.10.14, 11:19
       W wątku " wysypisko śmieci" był dostęp do wydanej decyzji, niestety już nie ma.
       Ciekawe czemu?
       • palkahanna Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 07.10.14, 08:01
        Iza,
        Poniżej link do pobierania pliku:

        przeklej.org/file/spfibU/CHEMA.Sp..z.o.o..decyzja.2014.pdf

        należy poczekać aż skończy się odliczanie zegara po prawej stronie i nacisnąć "pobierz".
        • furier Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 08.10.14, 15:08
         Wchodząc na stronę ekoportalu (informacja za stroną BIP Starostwa w Mińsku Mazowieckim) można na bieżąco monitorować o jakie się wystepuje i jakie decyzje środowiskowe są wydawane na teren Gminy Dębe Wielkie, chociażby dla omawianej w tym wątku Chemy. Są to tylko informacje tytularne ale dają obraz zakresu działań w tym temacie, jest tego pare stron. Link do strony wykaz.ekoportal.pl/CardList.seam?clearParams=true&cid=3903 W tabelce OBSZAR należy po kolei wybrać województwo MAZOWIECKIE, powiat MIŃSKI, gmina DĘBE WIELKIE, następnie trochę niżej nacisnąć SZUKAJ (z góry przepraszam Adminów za naciągnięcie regulaminu forum dotyczącego dużych liter-użyto tylko dla czytelności instrukcji).
         • lewfurman Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 21.10.14, 21:40
          Poniżej wklejam link do strony gdzie można zapoznać się z informacją pokontrolną w Chemie.
          www.debewielkie.pl/img/userfiles/files/Plik(43).PDF
          • palkahanna Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 24.10.14, 23:20
           Czyli mamy tylko uchybienia formalne, bez zagrożenia dla środowiska?
           Czekamy zatem na odpowiedź dotyczącą odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego.
           • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.10.14, 18:20
            No tak odwołania do SKO, opowieści o zaangażowaniu w ochronę mieszkańców gminy, nadzór nad działaniami Chemy, wszystko co robi wójt nie może przynieść i nie przyniesie skutku. To tylko pozorowanie działań, symulacja starań i z góry wiadomo, że nic nie dadzą. Nie po to wójt oślepł przy opiniowaniu decyzji starosty, żeby teraz podejmować skuteczne działania. Są tylko dwa legalne sposoby pozbycia się Chemy:
            1. starosta cofa swą decyzję - marne szanse z powodów finansowo-proceduralnych,
            2. wójt wypowiada dzierżawę działek Chemy, jeśli nie płacą podatków lub prowadzą działalność szkodliwą dla środowiska lub lub ludzi. W tym kierunku niestety zero działań.
  • roztropna997 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 30.10.14, 15:07
   Dzisiaj zobaczyłam ogłoszenie o zabraniu ws Chemy w Dębiance. Byłam na pierwszym spotkaniu i bardzo mnie ciekawi co dalej. Zamieszczam to tutaj, może ktoś jeszcze będzie zainteresowany, a nie widział ogłoszenia. Zabranie jest dzisiaj o godz. 18.30 w Dębiance.
   Do zobaczenia.
   • lewfurman Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 30.10.14, 16:13
    Dziękuję roztropna997 za taką informację, ale termin niezbyt fortunny bo dziś w Urzędzie Gminy o 18.00 jest sesja Rady Gminy i trzeba wybierać gdzie iść.
    • joaw1 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 30.10.14, 16:32
     Dziś pojawiło się też to. Podrzucam, choć zainteresowani już pewnie widzieli.
     www.debewielkie.pl/?pid=1&mode=news&group=1&news=1037&p=
     Pozdrawiam.
  • dorot-ka30 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 31.10.14, 09:47
   Odnośnie Chemy na stronie Pani Wodnickiej jest oświadczenie o działalności Pana Kalinowskiego cytuję fragment:
   "Wójt Kalinowski w licznych oświadczeniach prasowych stwierdza, że ja miałam wpływ na wydanie decyzji dla „Chema” Sp.zo.o. Nie chce rozróżnić jednak, iż sprawa dotyczy dwóch różnych przedsiębiorstw a wszystkie decyzje wydane przez Starostwo Powiatowe dotyczące Spółdzielni Pracy Chema wygasły.
   Dlaczego dopiero ostra reakcja społeczna na bezczynność Wójta spowodowała, iż zdecydował się we wrześniu, przed wyborami samorządowymi na próbę wzruszenia decyzji, otrzymanej w maju tego roku a wydanej przez Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim?
   Tak zachowuje się człowiek niedecyzyjny, tchórzliwy i nieodpowiedzialny."
   • lenka786 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 31.10.14, 16:04
    do czego się jeszcze czepiacie jest protokół pokontrolny z Chemy przeprowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i to jest najważniejsza informacja dla mieszkańców, no chyba że ktoś wałkuje temat tylko w celach wyborczych.
    • 2gosia2410 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 31.10.14, 16:18
     wierzysz w te protokoły? Byłaś tam, pewno tak, bo nie widzisz problemu. Ruina, aż trudno uwierzyć, że cokolwiek spełnia tam jakiekolwiek normy. Poza tym bezprawnie wiszą na płotach znaki "zakaz fotografowania". Nie zastanawia Cię to? Nie przekonuje Cię, że tej firmy nie dopuszczono do rozpoczęcia działalności w Otwocku?
     • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 31.10.14, 21:04
      Przykro mi, że muszę zepsuć humor Paniom dorot-ka i lenka, bo i niewesołe święto za pasem. Prawda jest taka, że odwołanie wójta do SKO to tylko zasłona dymna. Jeśli decyzja zostałaby cofnięta właściciele Chemy ucieszą się bo zarobią nie robiąc nic (albo zarobią podwójnie po cichu pompując trucizny do podziemnych zbiorników) a skarb Państwa poniesie niemały uszczerbek. I tu pies pogrzebany po decydenci niechętnie rozstają się z funduszami a i nie ma podstaw prawnych. Na WIOŚ nie ma co liczyć, tu też działania pozorowane, przyczepili się do eternitu i kwitów, a nie zbadali ani gruntu, ani wód, ani powietrza, nie zajrzeli nawet do tanków.
      Jeśli mamy na kogoś liczyć to tylko na siebie. Niestety natura ludzka jest taka, że po wstępnym oburzeniu obojętniejemy. Dopiero za kilka lat wożąc dzieci po szpitalach ockniemy się, a wtedy będzie za późno. Dowodem na słuszność mojej opinii jest frekwencja na spotkaniach w Dębiance. Na pierwszym było prawie dwieście osób, na wczorajszym już tylko kilkadziesiąt. To trochę wina wyborów, ale jak przeminą koniecznie trzeba wrócić do pomysłu stowarzyszenia, tylko ono może być stroną w sporze z Chemą. Dużo szybciej sprawę można rozwiązać przez wypowiedzenie dzierżawy gruntów. Wczoraj zadeklarował takie rozwiązanie jeden z kandydatów na wójta. Słyszeli to wszyscy obecni w Dębiance więc się nie wykręci. Panie Kończyk trzymamy za słowo, jeśli zostanie pan wójtem i nie zlikwiduje Chemy - taczka u płota!!
      • graubek Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 31.10.14, 22:05
       Ciekawy jestem czy pan Konczyk powiedzial jak ma zamiar to zrobic .Taka obietnica przy tym stanie prawnym i opinii jaka dosta nasz ukochany Wojt wiaze rece calkowicie i czlowiek ktory to zrobi wbrew radzie gminy moze dostac zarzut z kk za niegospodarnosc czyli wedlug mnie to takie opowiadanie przedwyborczych bajek bez pokrycia .Ponadto jak slyszalem to ludzi z olesina to w ogole nie bylo a na spotkaniu bylo kilkanascie osob ale o to mniejsza.Faktem jest ze faktem jest ze jedynym rozwiazaniem jest dzialalnosc stowarzyszenia ktore doprowadzi do refendum ktore z koleji zobowiarze do podjecia dzialania rade gminy a ta wojta..Takie rozwiazanie prawne propnuje Rucinski poniewaz na skutek nieodpowiedzianego dzialania obecnych wladz skutki finasowe poniesiemy wszyscy.W przeciwienstwie do tego mlodeg czlowieka nie jest to tylko obietnica ale tez pokzany jest sposob wywiazania zniej
       • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 02.11.14, 21:27
        Ale o co ten cały hałas? Przesadzacie! Z ust urzędników dowiadujemy się , że działalność Chemy niczym nie rożni się od składowania odpadów w domu. A ile osób z Państwa występowało o zgodę do starostwa na wytwarzanie i składowanie obierek z ziemniaków? Byłoby śmieszne gdyby nie było straszne.
        Pomysł z referendum bardzo piękny , tylko … - referendum dotyczy całej gminy i żeby było uznane za ważne musi być określona frekwencja. A z frekwencjami rożnie bywa. Szkoda pieniędzy na referendum wynik z góry wiadomy - referendum nieważne.
      • lenka786 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 03.11.14, 11:10
       nic mi nie zepsułeś , po pierwsze jak byś był praktykującym katolikiem to byś wiedział ze święto wszystkich świętych nie jest świętem smutnym. Po drugie to jednak najbardziej liczy się opinia instytucji zewnętrznych obiektywnych w tym przypadku WIOŚ . A żaden wójt o tak sobie nie może zamykać firm ( może się tylko uwikłać w wieloletnie procesy za które będzie płacił podatnik)więc już możesz podstawić dla p.Kończyka taczki. (najważniejsze dla wszystkich powinna być informacja , że Chema nie zagraża i kontrola tego stanu przez zewnętrzne niezależne instytucje)
       A z ilością osób na spotkaniach, chyba trochę przesadziłeś.
       • roztropna997 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 03.11.14, 21:24
        Byłam na wszystkich spotkaniach i bardzo dobrze, że ktoś się podjął tej całej akcji przeciwko składowisku odpadów. Gdyby nie dwóch Panów (Kończyk i Puławski) to nikt nic by nie wiedział, a Wójt nie dostrzegał zagrożenia. Dzięki nagłośnieniu i zainteresowania przez ludzi problem został zauważony. Dla mnie Pan R.Kończyk to pozytywna osoba, dobrze przygotowana do pełnienia funkcji i bardzo elokwentna. Jak zabiera głos to konkretnie i merytorycznie. I co najważniejsze "chce mu się chciec" jak to mówi klasyk. Najpierw go wybierzmy, a później będziemy rozliczali, a nie odwrotnie :-)
        • fe-torek Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 03.11.14, 21:40
         Szkoda,ze pan Konczyk, jako osoba dobrze przygotowana do pelnienie funkcji wojta, nie zauwazyl innych zagrozen, jakie zafundowal nam p.wojt..... Oprocz Chemy..... Bo ja moge wyliczyc co najmniej 4.... Jak p. Konczyk je wyliczy i powie jak temu zapobiec to tez na niego zaglosuje.
        • graubek Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 03.11.14, 22:03
         Czytam ten wpis z duzym zainteresowaniem i wiem ze Pan mecenas alczyl jeszcze z Chema Spoldzielnia bez wiekszego powodzenia ale bardzo konsekwentnie i obawiam sie ze i w tym przypadku bedzie podobnie.Podstawowy punkt programu na jakim bazuje Pan Konczyk to ten ze zamknie Cheme,ciekawe w jaki sposob to chce zrobic ,czy podal podstawe prawna .Moze ten Pan zna juz wyniki wyborow i wie ze rada gminy da mu uprawnienie do tego?
         W przeciwienstwie do Pani uslyszalem wiele niepochlebnych opinii na temat kandydata jako czlowieka ale to moga byc plotki wiec nie bede tego komentowal,ale tu na forum kos twierdz ze wojt mowi o opoznieniu w jakims programie dla gminy ze srodkow UE z winy tego Pana jak narazie przyjmuje ze to negatywna czarna opnia kontrkandydata.Ps moze kandydat udostepnil by informacje na podstawie czego zostal zwolniny i czy pozwa pracodawce do sadu pracy to moglo by wiele wyjasnic ..
         • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 04.11.14, 14:12
          No i muszę godnie przyjąć krytykę mojej religijności od Lenki, może w czyśćcu odpokutuję. Ideały to piękna rzecz, najtrwalsza na świecie i groźniejsza od armat. Taki WIOŚ jak przyjdzie, popatrzy i napisze, że jest dobrze, to zaraz znajdzie się ktoś, kto się ucieszy i poczuje bezpiecznie bez granic. Nic to, że WIOŚ nie zbadał żadnych próbek, ŻADNYCH !! Dalej nie wiadomo co fruwa w powietrzu, leży w glebie, pływa w wodach gruntowych i wodociągu. Dysponujesz wynikami takich analiz? Chciałbym zobaczyć jakie są stężenie metali ciężkich, aromatycznych węglowodorów, pestycydów za ogrodzeniem Chemy, 100 m dalej, 500 m dalej ?
          Szkoda, że w tym wątku forum również toczy kampania wyborcza ale jak widać to nie do uniknięcia. I tu wypowiadają się osoby, które w innych wątkach zdeklarowały się po stronie konkretnego kandydata i bez opamiętania wałkują rozwiązania z programów wyborczych. Natomiast zatrucie środowiska to zagrożenie realne i PR nas przed nim nie ochroni. Jeden kandydat odważył się obiecać wypowiedzenie dzierżawy (a nie rozwiązanie firmy Lenko, niech sobie działają jak najdalej od nas, Otwock ich wykopał) i już zaocznie został skazany za niegospodarność? Hola, hola panie sędzio nie tak szybko. Jeśli radni będą głosować za pozostawieniem dzierżawy zapiszemy ich nazwiska, ciekawe czy za parę lat będą mogli spojrzeć w lustro. Po drugie Puławski publicznie oświadczył, że jest niemal pewny, wygranej w ewentualnej, być może sprawie, a jest członkiem Izby adwokackiej jeśli kłamie składaj na niego skargę o wykluczenie z grona adwokatów. Pomysł z referendum to taka sama ściema wyborcza i populizm jak dziadostwo z połową pensji (przepraszam za ton ale po wałkowaniu tego tematu, w innym wątku, aż mnie mdli). Żeby referendum było ważne musi być 50% frekwencja, więc z góry wiadomo, że się nie uda (ciekawe jaka będzie frekwencja teraz?).
          Rzeczywistość to jedyna siła, która zawsze wygrywa z ideami. Dlatego wybieram realne rozwiązania. Kilka wieków temu, gdy Wszystkich Świętych obchodzono w pobliżu Wielkanocy i w miejscach kultu przewalała się podwójna liczba pielgrzymów, kościół zdecydował się na przeniesienie pierwszego święta na okres po zbiorach. Zdecydowały o tym realia. I pewnie dlatego tylko jedna osoba ryczała ze śmiechu na cmentarzu.
          • majka0613 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 04.11.14, 17:33
           Szanowna Pani... przeciez wystarczy zapoznac się z decyzją jaką wydano Chemie (jej treścią oczywiście ) a potem spojrzeć na Kodeks Cywilny art 693-709. Oczywiście jak najbardziej proszę głosowac na p. Kończyka tylko nie dziwić się, że znowu obiecano Pani gruszki na wierzbie. Tu napewno nikomu nie chodzi o pozostawienie dzierżawy tylko o prawny, możliwy sposób wypowiedzenia jej, zeby potem właśnie nie płacić kar i nie było zarzutu niegospodarności..... O ile zechce Pani zapoznac się z tymi dwoma dokumentami to sama pani zobaczy, że to nie taka łatwa sprawa....Ci co mają kontakt z prawem też to wiedzą.... W tym wypadku możliwe byłoby wypowiedzenie tylko za zgodą dwóch stron. Albo referendum... O ile mi wiadomo p. Puławski dostał juz odmowę wszczęcia postępowania ws Chemy przez Sąd, ponieważ nie jest stroną w sprawie.... Nieznajomość prawa nie usprawiedliwia..... Moim zdaniem lepiej obiecać dziadostwo z połową pensji i dotrzymać slowa, niż dawać czcze obietnice.
           • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 04.11.14, 18:48
            Proszę nie opowiadać o gruszkach na wierzbie bo tym jest zarzut o niegospodarność. Obecny wójt zadłużył gminę i co oponenci nic nie mówią o zarzutach. Niegospodarność - fajne hasło, sprawdźmy:
            a) przychody ponoć ok. 8 tys. rocznie za dzierżawę tych 14 ha, zatrudnienie dla obecnie 7 osób
            b) straty ? (kapitał założycielski spółki Chema to 100 tys. zł, inwestycje - na razie nie widać, przyszłe zyski w okresie przenoszenie się na inną lokalizację chyba nie więcej niż fundusz założycielski)
            A teraz uwaga jeśli zrobią to co kilka firm przed nimi tzn. nawiozą trucizn i "zbankrutują" to koszty utylizacji idą w miliony. Jeśli będziemy się długo cackać to w tym czasie nawiozą chemii (tiry na niemieckich numerach są już widywane, zwłaszcza po zmroku), za parę lat zaczniemy chorować. Czy wiesz Majko ile kosztuje leczenie nowotworu? Obawiam się, że 150 tys. nie wystarczy nawet na jednego chorego. Nawet jeśli żona tego pana odda połowę dotacji jakie dostaje z gminy to też będzie malutko. Zdrowie ludzi jest bezcenne! A zaniedbanie władzy skutkujące utratą zdrowia lub życia obywateli podpada pod Kodeks Karny. Wybacz nie przytoczę artykułów. Jeśli mam swoje zaufanie opierać o opinię anonimowej osoby to dziękuję, wolę polegać na opinii adwokata o ponad 30 letnim doświadczeniu.
            Nawet jeśli gmina miałaby zapłacić odszkodowanie wolę być troszkę uboższy niż chory na raka.
            • majka0613 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 04.11.14, 23:25
             No tak.... A ja myslalam, ze nareszcie ma byc gospodarnie, uczciwie, rzetelnie..... Teraz rozumiem, skoro nasz p.wojt Kalinowski jest niegospodarny (bo jest ) to nastepny tez moze taki byc.... Bo skoro nasza gmina juz tyle narobila dlugu to w imie zdrowia mozna jeszcze pare milionow starcic...... Bo pewnie taka bedzie ka ra..... Zamiast zastanowic sie jak mozna cofnac dzierzawe w sposob zgodny z prawem ...... No tak.... Polemizowac nie mam o czym..... A co, jesli ten co obiecal zamknac Cheme, bedzie niegospodarny i w innych sprawach..... Moze nareszcie nalezaloby cos zrobic dobrze..... Pozdrawiam i zycze zdrowia.
             • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 07.11.14, 12:24
              Droga Majko dziękuje za życzenie zdrowia, jeśli Ty i inni sąsiedzi nie zrozumiecie, skali zagrożenia zdrowienbardzo się przyda.
              Dziękuję Ci także za słowa krytyki pod moim adresem, zawsze cenię sobie opinie ludzi o odmiennym zdaniu, bo tylko tak można się czegoś nauczyć. Dlatego bardzo uważnie przeczytałem twój wpis. Niestety mam problem z układem logicznym twojej wypowiedzi, bardzo dużo wielokropków. Zrozumiałem jednak, że potrafisz bezbłednie przepowiedzieć przyszłość, innym zupełnie nieznaną, i na podstawie tej przepowiedni wyciągnoć wnioski co do intecji jednego człowieka. Nie znam osobiście Kończyka, ale tobie musiał podpaść lub po prostu zwalczasz go jako konkurenta. Ten zespół myśli niezebranych, którym poczęstowałaś nas powyżej ma na celu obniżenie notowań Kończyka, rozumiem kampania wyborcza. Ale skąd pewność, że popełni on niegospodarność? Niech wyrzucenie trucicieli zadeklarują inni kandydaci, a Chemicy sami uciekną. Skąd pewność, że wyrzucenie Chemy (a nie zamknięcie) z naszej gminy przyniesie miliony strat? Musieliby udowodnić, że tyle stracili z powodu przeniesienia w inne miejsce, a wkład założycielski Chemy to 100 tys., więc gdzie te miliony? 100 tys. to nie dużo Kalinowski wydał więcej na promocję.
              Jeśli szukasz przykladów niegospodarnosci, tych zaistniałych, a nie domniemanych w przyszłości to co powiesz na dokonania wójta Kalinowskiego i jego wiernego radnego Rucinskiego:
              - wyrzucenie do kosza projektów budowlanych ośrodka zdrowia i hali sportowej, każdy po kilkadziesiąt tys. zł.
              - zamówienie nowego projektu na halę sportową, która jest tak duża, że nie można jej dogrzać i generuje koniecznośćwydatku 5,5 mln zł
              - nie wykonanie kanalizacji do 2105 za co będziemy płacic kary unijne idt.itp.
              Tu trzeba zapytać czy tak działaja gospodarni ludzie, gdzie byli radni, gdy podejmowano decyzje, dlaczego pozwolili wójtowi na takie wybryki?
              Droga Majko to wszystko marność nad marnościami, o znaczeniu drugorzędnym. Jesteśmy truci! to już się dzieje! Musimy działać już! Musimy wspierać wszystkie działania zmierzające do natychmiastowego lub jak najszybszego wywalenia Chemy z naszej gminy! Poprę Wodnicką, poprę Rucińskiego, nawet Kalinowskiego jeśli zadeklarują natychmiastowe rozwiązanie umowy dzierzawy gruntu Chemie! Na razie nadzieja tylko w Kończyku.
              • graubek Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 07.11.14, 15:46
               Witam dzis dostalem list o Chemy w ktorym delikatnie mowiac przedstawiaja w nie najlepszym swietle Pulawskiego oraz Konczyka i ich motywacje zwiazane z dzialalnoscia tego zakladu.Ciekawy jestem czy kandydat ma ochote wytoczyc sprawe w trybie wyborczym?.W calej sprawie jest ciekawe kto stoi za ta publikacja czy jest jakis kandydat ktory za tym stoi i co wzamian moze obiecac
               • cornelius84 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 07.11.14, 20:14
                Też dostałem dziś ten list, który miałby zaszkodzić komitetowi Kończyka. Mimo treści listu ufam panu Kończykowi. Chłopak nagłosnił sprawę i mocno zaangażował w walkę o czyste środowisko w Olesinie
                • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 07.11.14, 22:36
                 Zdaje się, że to Kończyk z Puławskim nagłośnili sprawę Chemy, nie dziwota, że próbują ich podgryzać. Tekst gazetki sugeruje, że Chema powstała przez niepokalane poczęcie. A puste beczki, które wysypały się w centrum Dębego z ciężarówki jadącej od naszych aniołków zawierały te bezcenne produkty dostępne w każdym zakątku Polski, a produkowane obecnie przez 7 pracowników. Wszyscy wiemy co produkuje Chema, mamy te produkty w każdym domu i nie zamienilibyśmy ich na nic.
                 • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 07.11.14, 23:02
                  Czyżby Chemianie nerwa złapali. Taka nagonka na Puławskiego to dobry wyznacznik jego działalności. Wybory się zbliżają to się popiera sprzymierzeńców, krytykując przeciwników.
                • konczitawurts Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 08.11.14, 08:15
                 Ludzie tak czytam te Wasze wypocinki i w końcu nie wytrzymałam i postanowiłam się tu wypowiedzieć. Otóż wiele osób z mojej bliskiej rodziny pracowało lub nadal pracuje w tej jak to mówicie 7 osobowej firmie i powiem Wam szczerze, że cery to mają gładkie jak niemowlęce pupy a raka jak dotąd nie zdiagnozowano u nikogo, choć jeden z członków rodziny pracuje tam 40 lat. Firma isteniej na terenie naszej gminy od prawie 60 lat czyli została stworzona prawie 30 lat przed narodzinami naszego młodocianego kandytata na wójta. Nikt do tej pory nie interesował się nią aż do teraz. Co oprócz zamknięcia Chemy proponuje Wam Pan Kończyk? czy w ogóle posiada on jakiś program? Tak nawiasem mówiąc to zrobiono Wam niezłe pranie mózgów, Chema w latach świetności zatrudniała pół Dębego i pewnie wyżywiła niejednego z Was lub Waszych rodziców i domyślam się, że wtedy nie byliście tacy ekologiczni;P Proponuje Wam żebyście wybrali się na dzień otwarty i policzyli sobie tych pracowników skoro macie tak rzetelne informacje,iż jest ich siedmiu. Pamiętajcie jak już wygra Wasz kandydat żeby koniecznie wyciagnąl te miliony z funduszy umijnych. Przyda nam się,najlepiej tak każdemu po milionie! Pozdro!:D
                 • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 08.11.14, 12:01
                  Pani konczitawurts pisze o naszych obawach, przemyśleniach, trosce o przyszłość naszych dzieci używając jednego słowa: "wypocinki". Dla pani wypowiadający się tu sąsiedzi są "wypocinkami". Cóż za rozbudowane ego, megalomania w szczytowej formie. Pisze pani, że przeczytała nasze wypocinki, ale widać ze słabym zrozumieniem. Nie czepialiśmy się SPÓŁDZIELNI bo choć uciążliwa to jednak coś produkowała i dawała pracę sąsiadom. Kompletnie inaczej sprawa ma się ze SPÓŁKĄ, osoby nią zarządzające nie mają doświadczeń produkcyjnych, mają za to składowiska odpadów. Decyzje na obrót truciznami SPÓŁDZIELNIA miała na teren powiatu, dopiero od 2013 na teren Polski. SPÓŁKA ma decyzję na prawie 800 niebezpiecznych odpadów zbieranych z całego świata, a jej właściciele mieszkają daleeeko, nic im nie zagraża, a nas mają w ? I jeszcze jedna różnica: jedna z osób zainteresowanych sprawą opowiadała, jak udała się do WIOŚ w Warszawie i po pytaniu o Chemę, usłyszała, jak jedna urzędniczka mówi do drugiej: "znowu mafia śmieciowa", o spółdzielni tak nie mówiono.
                  Mniej więcej takim tonie piszesz konczito. Ale jeśli jesteś tak dobrze zorientowana dlaczego nie podajesz faktów, ilu ludzi pracowało, skąd znasz ich historie choroby i na co umarli, ilu pracuje obecnie, co produkujecie, w jakiej ilości?
                  Twoja wypowiedź ma ciekawy układ: na początku nas gnoisz, na końcu straszysz wyciągnięciem milionów. Ponoć na zebraniu w hali sportowej twój prezes filmował zebranych, w dniu otwartym pewnie też wszyscy będą sfilmowani i rozpoznani. Konczitawurts to baba z brodą wybryk natury, może popromienny? A kiełbasa po niemiecku to wurts, ale wurst, to przytyk do sposobu myślenia, a nie do osoby.
                 • cornelius84 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 08.11.14, 15:13
                  program pana Kończyka jest na jego stronie interntowej, z pogramu wynika iz będzie on kładł nacisk na gospodarke wodno-ściekową.
                 • konczitawurts Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 08.11.14, 16:06
                  Na marginesie nie jest to mój prezes. Poprostu znam sprawę i to co tu czytam to brednie. Login mogę mieć jaki chcę. Jak chcę Pan/ Pani dowiedzieć się czegoś na temat firmy to z tego co mi wiadomo ma odbyć się w niej dzień otwarty więc nie widzę problemu. Może zamiast sztucznymi problemami ktoś zajmie się poważnymi problemami takimi jak budowa przedszkola i żłobka z prawdziwego zdarzenia. To co się tu dzieje to bicie piany nic więcej. Ktoś o zdrowym rozsądku sam to pojmie.
  • ziko65 Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 09.11.14, 05:44
   Piękny list napisali prezesi Chemy, piękne transparenty wywiesili na ogrodzeniach. Jeszcze brakuje tylko popieramy pana Kalinowskiego.

   A ja się pytam czy prezes Chemy zrobił to co obiecał na zebraniu w hali ? złozyl wniosek o zmiane decyzji o wykreśleniu niektórych substancji. Czy wójt to sprawdził ?, Może trzeba będzie o to spytać w czasie dnia otwartego. Acha na jakim etapie jest wniosek o unieważnienie decyzji wysłany przez wójta pod koniec września?
   • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 13.11.14, 22:57
    Pan prezes powyżej napisał, że to bicie piany. A o obietnicach możemy zapomnieć. Ten list nie podpisany przez konkretną osobę, te półprawdy, ten atak na głównego przeciwnika Chemy i nieprzypadkowy czas wyznaczenia dnia otwartego, to nic innego jak ohydna kampania wyborcza wspierająca głównie Kalinowskiego znanego z pomroczności ciemnej w momentach korzystnych dla Chemy. Od biedy może być Wodnicka lub Ruciński, ci też nie skrzywdzą prezesów. Prezesi boją się tylko Kończyka, bo ma realną szansę wygrania wyborów, a jak ich pogonią i z Otwocka i od nas to w trzecim miejscu może być różnie. No i straty w lewej mamonie.
  • skazananacheme Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 26.11.14, 17:31
   Witam, szum przedwyborczy minął, a problem został. Chema truje nadal i pewnie tak zostanie bo przy władzy zostali producenci tego syfu.
   Z Salwadoru płynie kontenerowiec z toksynami do utylizacji w Polsce. W Dąbrowie Górniczej ma być unieszkodliwiony w spalarni. Transport jest ogromny, a spalarnia ma określona wydajność.
   Miejmy nadzieje, ze część nie trafi do Olesina, bo Chema ma prawo magazynowania takiego towaru przez rok.
   • aspeta Re: Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców_Olesin 09.12.14, 13:34
    Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej potrafili zebrać się i skutecznie zapobiegli przywozowi pestycydów z Salwadoru celem spalenia ich w lokalnej spalarni. Nie przekonały ich zapewnienia różnych oficjeli, PSL-aków i niektórych "ekologów" o wyjątkowym bezpieczeństwie, dobroczynności i zdrowotności przedsięwzięcia. Pomimo opinii wyżej wspomnianych dąbrowianie zadali sobie kilka pytań. Jeśli te pestycydy są takie bezpieczne to dlaczego wiezie się je przez pół globu? Czy takich spalarni nie ma w Ameryce Południowej? Na pewno nie ma nowoczesnych i bezpiecznych spalarni w tak rozwiniętej Ameryce Północnej? Komu się opłaca wieźć ładunek taki szmat drogi? I dlaczego nie utylizowano tej chemii w położonych bliżej Hiszpanii, Francji, Anglii, Norwegii, czy Niemczech, ich spalarnie są mniej nowoczesne? Mieszkańcy Dąbrowy zrozumieli jedno, jeśli utylizacja pestycydów byłaby taka bezpieczna nikt nie ciągnąłby ich przez pół świata do Polski w nadziei, że ciemny ludek to kupi. Oni tego nie kupili.
    A teraz uwaga statek z pestycydami przypłynie do Polski, a ładunek po cichu gdzieś trafi bo idą za tym potężne pieniądze. Pytanie za 100 punktów, gdzie trafi ta trucizna? Mała podpowiedź: mieszkańcom której gminy (oraz jej władzom) tego typu substancje nie przeszkadzają szczególnie? Kto wie może utylizacja tych trucizn okaż się tańsza, po co palić, jeśli można po cichu wpompować pod ziemię?
    A jeśli ktoś będzie oponował, tak jak przed i w trakcie kampanii wyborczej nazwie się to histerią. Zdrowia wszystkim życzę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka