Dodaj do ulubionych

ONM - kiedy zakończyłyście terapię dzieci?

26.03.06, 12:40
Mam pytanie jak w temacie, kiedy zakonczyłyscie/liście rehabilitację dzieci z
ONM, co było podstawą do jej zakoczenia, kto o tym zadecydował, czy nie
pojawiły się pózniej wady postawy i no jaką metodą?
Obserwuj wątek
    • mdorota11 Re: ONM - kiedy zakończyłyście terapię dzieci? 28.03.06, 19:34
      wszyscy jeszcze ćwiczą?
      • blablatka Re: ONM - kiedy zakończyłyście terapię dzieci? 29.03.06, 11:05
        My zakończyliśmy rehabilitacje przed ukończeniem roku( z zaznaczeniem, że jakby
        coś niepokoiło natychmiast kontaktujemy się z rehabilitantką), synek nauczył
        się raczkować i czekaliśmy aż zacznie chodzić..teraz już chodzi - ma 14
        miesięcy:-) nadal mamy jednak zwracac uwagę na asymetrię...a co do onm lekarze
        są zgodni - będzie takim"luzakiem"do póżnej starości:-) ale to nei przeszkadza
        mu w niczym...największe braki zostały wyrównane!!
        gg4975740
    • uma76 Re: ONM - kiedy zakończyłyście terapię dzieci? 29.03.06, 14:14
      Skończyliśmy, kiedy Piotruś miał już "dobry" roczek. Raczkował właśnie, siadał
      i podnosił się sam. Pracowaliśmy jeszcze nad jakością czworaków (źle ustawiał
      stopy), a pod kontrolą neurologiczną jesteśmy do tej pory. Pi zaczął chodzić
      jak miał niecałe 16 miesięcy. Moim zdaniem jeszcze widać, że jest trochę
      wiotki, ale podobno tylko ja to widzę. Mały wchodzi po schodach (na razie
      krokiem dostawnym), kopie piłkę i biega (ale nie szaleje jak inne dzieciaki w
      jego wieku ;-))). Ma teraz skończone 2 latka - zaczyna mówić, kończyć zdania w
      czytanych książeczkach..
      Aha, ćwiczyliśmy vojtą (chwilę bobathami, ale nam nie szło), od ok. 3 miesiąca
      życia Piotrusia.
      Pozdrawiam
    • mamanamedal Re: ONM - kiedy zakończyłyście terapię dzieci? 29.03.06, 21:59
      Tu chyba nie ma reguły. Znam dziecko, u którego po ukończeniu 6 lat pozostały
      tylko platfus i niewielka skolioza (oczywiście ćwiczył), inne znane mi dziecko
      ma dziś 10 lat i jedyna zauważalna wada to wiecznie otwarta buzia i chyba w
      związku z tym nieco zniekształcona szczęka, natomiast moje dziecie ma już 7 lat,
      ćwiczy od 4 mies życia i jeszcze całe lata intensywnych ćwiczeń przed nią (ale
      ona musi walczyć z uwarunkowaniem genetycznym).
      Dużo zależy od stopnia wiotkości, przyczy i pracy z dzieckiem. Trzeba szczególną
      uwagę zwracać na kręgosłup, stopy i buzię(ma być zamknięta)
      • beataklaudia Re: ONM - kiedy zakończyłyście terapię dzieci? 30.03.06, 14:31
        klaudia ma juz prawie 2,5 roku. Cwiczymy do 8 mies życia i szczrze móiwąc końca
        nie widać. Klaudia jeszcze nie chodzi - przyczyna główna utrzymujące sie wciąz
        spore onm w osi. Ze stópkami coraz lepiej, mamy buciki i dzięki nim juz stopek
        nie krzywi nawet jak stoi na bosaka, z otwrtą buzia nigdy problemów nie
        mielismy, natomiast problem z przeżuwaniem mamy...
        Pozdrawiam,
        Beata
    • mdorota11 Re: ONM - kiedy zakończyłyście terapię dzieci? 30.03.06, 18:52
      a co sądzicie o tym? Moja córka ma obecnie 16 miesięcy. Kiedy miała 10 świetnie
      raczkowała (jak na dziecko z ONM), stawała przy meblach. 11 chodziła wzdłuż
      mebli i ciągle raczkowała, od tego momentu rehabilitantka stwierdziła, ze nie
      trzeba więcej ćwiczeń (bobathów), bo mała ćwiczy sama, a jest dość ruchliwa.
      Jakiś czas temu (może 2 miesiace) pojawiła się szpotawość nóżek. Moim zdaniem
      zbyt wcześnie została zakończona rehabilitacja, której celem było
      zabobiegnięcie ewentualnym wadom postawy. A jakie jest wasze zdanie? Kiedy
      rozmawiałam o tym ostatnio z rehabilitantką powiedziała, że w OWI zajmują się
      poważniejszymi przypadkami niż wady postawy, ale czy ta wada nie pojawiła się,
      ponieważ mała wymaga nadal rehabilitacji?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka