Dodaj do ulubionych

Co czytać?

09.02.11, 21:25
Podzielcie sie tytulami ksiazek zwiazanych z tematyka forum, ktore warto czytac. Tymi, ktorych lektura stala sie dla Was w jakims stopniu inspirujaca, ciekawa, rozwijajaca. Co polecacie jako wartosciowe? :) Fajnie by bylo oprocz tytulu i autora zobaczyc kilka zdan recenzji. :-)
Obserwuj wątek
  • juliaiga Re: Co czytać? 09.02.11, 22:05
   "Enneagram" Helen Palmer.Każdy z nas należy do jednego z 9 typów osobowości a wszystkie typy opisuje właśnie ta książka.Każdy typ jest omówiony pod kątem tego jak widzi go otoczenie,co czuje,co postrzega,co go wyróżnia z pośród innych 9 typów,jak wchodzi w relacje z innymi typami,jak go odbierają inne typy,dlaczego czasami błędnie przypisuje mu się niektóre zachowania.Książka jest tak dobra,tak doskonale opisuje nasz świat,że wszystkie inne dotyczące Enneagramu traktowane są jako podróbki.Tą książkę nie tylko trzeba przeczytać,ją poprostu trzeba mieć w domu.
   • phoros Re: Co czytać? 04.01.13, 17:56
    Ostatnio czytałem "Zapraszam do mojego kraju" autorstwa Lauren Slater. W tej książce znajdziecie zbiór opowieści o pacjentach autorki.
    W pamięci zapadł mi cytat z tej książki: "Czy przyszło ci kiedyś do głowy, że może to właśnie dzięki depresji przeżywasz takie dobre chwile? To znaczy, może twój ból oprócz wszystkiego innego daje ci ostrość widzenia?" [str. 105]
    Dobra książka, warto przeczytać.
   • jagoda.aga Re: Co czytać? 11.09.18, 18:40
    juliaiga napisała:

    > "Enneagram" Helen Palmer.Każdy z nas należy do jednego z 9 typów osobowości a w
    > szystkie typy opisuje właśnie ta książka.Każdy typ jest omówiony pod kątem tego

    Super, chętnie przeczytam!!! Do tej pory robiłam tylko test w internecie i wyszedł mi wynik 5w6.
  • amfaber99 Re: Co czytać? 10.02.11, 11:01
   AUTORKI KSIĄZKI : KATARZYNA MILLER & MONIKA PAWLUCZUK
   TYTUŁ : " BYC KOBIETĄ I NIE ZWARIOWAĆ .Opowiesci psychoterapeuytczne ".
   INFORMACJA O KSIAZCE:
   DWANAŚCIE KOBIET W RÓZNYM WIEKU I W RÓZNYCH SYTUACJACH ŻYCIOWYCH(SINGIELKI,MĘŻATKI,ROZWÓDKI ) SPOTYKA SIE NA KILKUDNIOWEJ TERAPII,ABY ULEPSZYĆ SWOJE ZYCIE.STOPNIOWO WYCHODZA NA JAW ICH PROBLEMY.KOBIETY DOCIERAJA DO UKRYTYCH PRZYCZYN ZŁEGO SAMOPOCZUCIA.ZACZYNAJA INACZEJ OCENIAĆ SIEBIE I WIDZA PRZED SOBĄ NOWE MOZLIWOSCI.
   Katarzyna Miller jako terapeutka daleka jest od wygłaszania prawd absolutnych.
   Wie,że każda kobieta jest inna .Nie nakłania do wywrócenia zycia do góry nogami ,ale pomaga odnależć wewnętrzna siłę,by ze spokojem stawić czoła światu.
  • mona.blue Re: Co czytać? 11.02.11, 22:07
   Nathaniel Branden "6 filarów poczucia własnej wartości"

   książki Ewy Woydyłło, szczególnie dla osób, które zetknęły się z problemem alkoholizmu

   Karen Horney "Nasze wewnętrzne konflikty", "Neurotyczna osobowość naszych czasów"

   Mellody Beattie "Koniec współuzależnienia"

   książki Stephena Coveya

   "Toksyczny wstyd" Johna Bradshawa

   Beata Pawlikowska wszystkie dżungle - miłości, życia, samotności, niepewności
   • mona.blue Re: Co czytać? 12.02.11, 23:30
    mona.blue napisała:

    > Nathaniel Branden "6 filarów poczucia własnej wartości"
    >
    Najbardziej ceniony autor z dziedziny poczucia własnej wartości, książka omawia 6 dziedzin, które składają się na samoocenę, m.in. odpowiedzialność, prawość. Bardzo wyczerpująco omówiony temat.

    > książki Ewy Woydyłło, szczególnie dla osób, które zetknęły się z problemem alko
    > holizmu

    Zarówno dla kobiet, które borykają się z alkoholizmem swoim lub męża, jak i dla dorosłych dzieci alkoholików. Pisane bardzo przystępnie i ciekawie, widać gruntowną znajomość tematu i umiejętność przedstawiania go w mądry sposób.

    > Karen Horney "Nasze wewnętrzne konflikty", "Neurotyczna osobowość naszych czasów"
    Nie tylko dla chorych na nerwicę, zresztą myślę, że w dzisiejszych zwariowanych czasach wiele osób ma jakieś objawy nerwicowe. Dające to myślenia rozważania o poczuciu wielkości, nienawiści do siebie, uzależnieniu od miłości lub władzy, sadyzmie. >

    > Mellody Beattie "Koniec współuzależnienia"
    > Bestseller amerykański, który powinien stać się niema "biblią" obiet, których ktoś bliski ma problem z alkoholem. Bardzo wnikliwy (autorka sama była osobą współuzależnioną jak i terapeutką). Zawiera mnóstwo cennych rad i jak dla mnie stał się nieoceniony w walce ze współuzależnieniem.

    > książki Stephena Coveya
    Dotyczą rozwoju osobistego - 7 nawyków sprawnego działania, które pozwolą na odniesienie sukcesu zarówno na polu zawodowym jak i rodzinnym.
    >
    > "Toksyczny wstyd" Johna Bradshawa
    Autor przedstawia koncepcję toksycznego wstydu, który noszą w sobie osoby z rodzin dysfunkcyjnych. Tworzą one tzw. ja fałszywe (maskę), poprzez które komunikują się ze światem, nie ujawniając swojego ja prawdziwego, którego się głęboko wstydzą.
    >

    > Beata Pawlikowska wszystkie dżungle - miłości, życia, samotności, niepewności
    Taki ogólny przegląd różnych problemów psychologicznych, związanych z samorozwojem, problemami związanymi z alkoholem, jedzeniem, miłością. Fajnie się czyta.
  • amfaber99 Re: Co czytać? 12.02.11, 05:56
   AURORKI KSIAŻKI : KATARZYNA MILLER & EWA KONAROWSKA
   TYTUŁ KSIAZKI : " CHCĘ BYĆ KOCHANA TAK JAK CHCĘ . Rozmowy terapeutyczne ."

   "Katarzyna Miller jest psychoterapeutką z trzydziestoletnia praktyką.Ukończyła filozofię i psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.Współpracowała przy realizacji awangardowych programów "Synapsis",Instytutu Psychoneurologii,Instytutu Psychologii Zdrowia.Pracowała z alkoholikami i ich rodzinami.Prowadzi grupy terapeutyczne,szkoleniowe,treningi psychologiczne,a w prywatnym gabinecie "Radość życia" - terapię indywidualna i małżeńską.Ostatnio zajęła się ustawieniami rodzinnymi wg metody Berta Hellingera.Prowadzi wykłady w ramach zajęć gender studies na Uniwersytecie Warszawskim.
   Od lat pisuje do prasy,aktualnie głównie do "Zwierciadła".Jest często zapraszana do radia i telewizji.Wydała dwa tomiki wierszy : " Stołeczek" oraz "Ból jest jedwabiem".Układa piosenki.
   Śpiewa.Uwielbia tańczyć.Świetnie gotuje.
   Jest rozwiedziona ,ale trwale zaprzyjazniona.Mieszka w Warszawie.Uprawia ogródek na tarasie własnego mieszkania ".
   Zródło : j.w.
  • sdfsfdsf Re: Co czytać? 12.02.11, 15:02
   pamietam lubilem Ericha Fromma
   dosyc dawno to bylo
   generalna mysl ktora do tej pory kolacze mi sie we lbie
   to ze czlowiek nie dorosl do cywilizacji ktora stworzyl
   zamiast rozwijac sie emocjonalnie, duchowo, umyslowo rozwija sie technicznie
   i czuje sie coraz bardziej w tym wszystkim zagubiony
   pytanie brzmi czy rozwijamy sie w tym kierunku w ktorym powinnismy
   czy jestesmy stadem malp operujacych coraz bardziej skomplikowanymi urzadzeniami
  • out23 Re: Co czytać? w skali 1-10 10 !!! 12.02.11, 18:48
   Urok codzienności -Mihalu Csikentmihaly
   Świetnie, lekko, napisana o roli pracy w życiu, spędzaniu wolnego czasu, związkach z ludźmi i tzw "flow experience" poczuciu przepływu , czyli wielu kulminacji w zyciu , czyniacym je prawie nieprawdopodobnym.
   Fragment recenzji (zbyt sucha)

   Na czym więc polega to "dobre życie"? Co czyni je pogodnym, pożytecznym i wartym przeżycia? Autor, wybitny profesor psychologii Uniwersytetu w Chicago, swą koncepcję "dobrego życia" oparł na trzech zasadach, z których najważniejszą wydaje się być ta tycząca religijnej spuścizny narodów i kultur. Nagromadzone przez ich proroków czy filozofów prawdy, nie koniecznie absolutne, by na coś się przydać potomnym, muszą zostać na nowo odkryte i zinterpretowane. Drugie założenie mówi z kolei, że najważniejszym dawcą rzetelnej i istotnej wiedzy jest nauka. Trzecie stawia sprawę jasno: nie zrozumie, czym jest prawdziwe życie ten, kto nie wsłucha się w głosy przeszłości i nie zintegruje ich przesłania z wiedzą.
  • to.niemozliwe Re: Co czytać? 12.02.11, 21:13
   Eric Berne "W co graja ludzie".
   Fajna ksiazka o analizie transakcyjnej. W przystepny sposob przedstawione sa pewne schematy komunikacyjne, poziomy przekazu informacji, typowe gry spoleczne, funkcje rytualow i rozrywek. Pozwala spojrzec z innej, oryginalnej strony na to co i kiedy sie mowi, lub co, tak naprawde komunikuja nam inni.
   • nvv Re: Co czytać? 15.07.14, 13:19
    > Eric Berne "W co graja ludzie".

    Popieram, to jedna z najcenniejszych książek jakie znam.
  • paco_lopez Re: Co czytać? 25.02.11, 11:41
   ostatnio chciałem zanurzyć sie w prozę Stasiuka "Jadąc do Babadag". miał byc to sentymentalny powrót do poprzednich wrażeń kiedy czytałem to poraz pierwszy, ale się zawiodłem. trudno. wziąlem sie więc za miesięcznik Geoinzynieria - pasjonujące.
  • amfaber99 Re: Co czytać? 03.03.11, 11:00
   I . Autorka : Katarzyna Miller " NIE BÓJ SIĘ ZYCIA ".

   Wydawnictwo " Zwierciadło .Spółka z o.o. "
   ..." Cieszące się wielką popularnościa felietony NIE BÓJ SIĘ ŻYCIA publikowane były na łamach miesięcznika Zwierciadło .W pierwszym z nich autorka pisze :

   " Wielu rzeczy,których zycie nam dostarcza,w ogóle nie chcemy,udajemy,że ich nie ma ,uciekamy przed nimi,a przede wszystkim boimy się.Starości i starzenia,śmierci i umierania,choroby,ubóstwa,zdrady,osamotnienia,porazki,błędu,braku wygranych,krytyki ,odrzucenia,bezradności ...
   Będę w tym miejscu dzielić się z Wami swoją wiedza o tych lękach.Ogromnie mi zależy na tym,żebyśmy je szanowali,ale nie ulegali im,liczyli się z nimi,umieli je nazwać i przeżyć,ale nie byli ich ofiarami. (...).
   Mozna mieć miłość,pieniądze,zdrowie,rodzine i zewnętrzne bezpieczeństwo ,ale jesli czujemy lęk - zje on radość i zadowolenie ze wszystkiego ".
   Opowiadając o doświadczeniach swoich pacjentów ,przyjaciół i znajomych ,Autorka pomaga stawiać czoła rozmaitym lękom.Przekonuje,że naistotniejsze w zyciu to nie bać się codzienności ...Nie bać się zycia.
   Zródło : j.w. -okładka.

   II . Autorki : Katarzyna Miller & Tatiana Cichocka : "BAJKI ROZEBRANE .Jak odnależć się w swojej basni ".Wydawnictwo JK - Łódz.
   " W opowiadanych przez stulecia bajkach destylowała się z pokolenia na pokolenie życiowa mądrość naszych poprzedników.W losach i przygodach Kopciuszka,Jasia,Małgosi,niezliczonych księzniczek i krolewiczów zaklete sa tęsknoty,rozterki ,problemy i radości ludzi młodych i starych,którzy,idąc przez życie ,przemierzaja w istocie tajemniczy las pogmatwanych emocji,ambicji,relacji".
   Zródło : j.w. - okładka .
  • sabinac-0 Re: Co czytać? 09.03.11, 22:05
   Polecam "Milosc, ciekawosc, Prozac i watpliwosci" Lucii Extebarrii.
   • to.niemozliwe Re: Co czytać? 09.03.11, 22:26
    Krotka recenzja, co Cie w niej zdziwilo? Zaskoczylo?
    • sabinac-0 Re: Co czytać? 06.04.11, 23:23
     Nie jest to poradnik, lecz powiesc, chyba najlepsza tej autorki.
     Opowiesc o trzech siostrach, z pozoru zupelnie odmiennych od siebie. Laczy je wspolne trudne doswiadczenie - odejscie ojca. Dzieli wszystko inne - praca, status spoleczny, styl zycia, sytuacja rodzinna.
     Ksiazka sklada sie z luznych opowiadan, ktore powoli skladaja sie w jedno - opowiadanie o tym, co wlasciwie oznacza bycie kobieta.
  • amfaber99 Re: Co czytać? 20.03.11, 13:56
   AUTOR : BERT HELLINGER
   TYTUŁ : "PORZĄDKI MIŁOSCI .CZYLI BYĆ SOBA I ŻYC SWOIM ŻYCIEM ".
   WYDAWNICTWO : JACEK SANTORSKI & CO
   www.jsantorski.pl
   BIBLIOTEKA HELLINGEROWSKA.
   JEST TO KSIAŻKA O PORZADKACH OBOWIĄZUJĄCYCH W MIŁOŚCI MIĘDZY LUDŻMI.
   ŚLEPA,BEZWIEDNA MIŁOŚĆ NIE ZNA TYCH PORZĄDKÓW I CZĘSTO PROWADZI NA MANOWCE.ALE JEŚLI MIŁOŚĆ ZNA TE PORZĄDKI I JE RESPEKTUJE ,MA WTEDY ZARÓWNO DLA NAS,JAK TEZ DLA LUDZI Z NASZEGO OTOCZENIA DOBROCZYNNE I UZDRAWIAJĄCE DZIAŁANIE .
   JEST TO NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁO BERTA HELLINGERA.
  • adriana_ada Re: Co czytać? 04.04.11, 12:01
   Szczerze polecam blog Jerzego Vetullani "Piekno neurobiologii"
   Co prawda sam tytul niewiele ma wspolnego z psychologia sensu stricte, jednak tresc bloga porusza takie kwestie jak etyka, depresja, empatia, wiara i marzenia, narkotyki i ich wplyw na psychike czlowieka, seks, komunikacja miedzyludzka i wiele innych.

   vetulani.wordpress.com/
  • mona.blue Re: Co czytać? 08.04.11, 21:58
   Miłość toksyczna. Miłość dojrzała. Autor Maciej Bieniewicz - uznany coach.
   Omawia fazy związku, problemy, które mogą powodować w naszym związku zaburzone relacje pomiędzy naszymi rodzicami, relacje toksyczne z osobami o cechach psychopatycznych lub narcystycznych, a przede wszystkim wyjaśnia na czym polega dojrzała miłość i jak należy nad sobą pracować, aby osiągnąć dojrzałość i być zdolnym do dojrzałej miłości.
   • mona.blue Re: Co czytać? 19.04.11, 16:31
    sorry: Bennewicz
  • lola0071 Re: Co czytać? 12.04.11, 10:12
   Dale Carnegie
   Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.
  • realista_nr1 Re: Co czytać? 25.04.11, 15:59
   "Jurek Jureczek ma nigdy dosc"
   Autor Prof. Jerzy Jurczyk, neurolog-psychiatra
   • to.niemozliwe Re: Co czytać? 26.04.11, 08:02
    Podaj wydawnictwo i rok wydania?
  • lorusza Re: Co czytać? 16.05.11, 20:52
   Alexander Lowen 2010. Radość. Naucz się wyzwalać energię stłumionych uczuć. Warszawa:Czarna owca.

   Dla osób, które interesuje związek tego co się w głowie dzieje z tym jak ciało na to reaguje. Mi bardzo do gustu przypadło obserwowanie własnego ciała i odkrywania w ten sposób tego co się ze mną dzieje emocjonalnie, po lekturze książki oczywiscie.
  • hannaeva ....i oglądać 26.05.11, 02:50
   szczerze polecam......piękny, pełen refleksji, wartościowy film
   www.iplex.pl/filmy/w-obliczu-przeznaczenia,1755
  • hannaeva Re: Co czytać? 26.05.11, 15:07
   Susan Forward "Szantaż emocjonalny- jak sie bronic przed manipulacją i wykorzystaniem"
   Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2011

   Daniel Goleman "Inteligencja emocjonalna" Media Rodzina 2007
  • juliaiga Re: Co czytać? 17.06.11, 19:30
   Twój psychologiczny autoportret John M.Oldham,Lois B.Morris
   Książka opisuje 14 typów osobowości.Ponieważ każdy z nas przynależy do określonego typu,możemy poznać siebie,wiedzieć dlaczego reagujemy,czujemy,myślimy w pewien sposób a także dlaczego nasze relacje z innymi typami książki wyglądają właśnie przewidywalnie i nigdy inne nie będą.Książka oferuje do zrobienia test na osobowość.14 typów osobowości to:Typ Sumienny(Perfekcjonista),Typ Pewny Siebie(Gwiazda),Typ Oddany(Wierna Żona),Typ Dramatyczny(Primadonna),Typ Czujny(Tropiciel),Typ Wrażliwy(Domator),Typ Wygodny(Kalifornijczyk),Typ Awanturniczy(Poszukiwacz Przygód),Typ Nie-zwyczajny(Oryginał),Typ Samotniczy(Pustelnik),Typ Zmienny Emocjonalnie(Ogień i Lód),Typ Ofiarny(Altruista),Typ Władczy(Przywódca Stada),Typ Poważny(Realista).
  • juliaiga Re: Co czytać? 18.06.11, 16:38
   Style Charakteru Stephen M.Johnson
   Książka nie jest poradnikiem z psychologii,tylko fachowym podręcznikiem dla terapeutów i psychologów.Omawia zaburzone osobowości które względem psychoanalizy powstają do 5 roku życia.Wyróżnione są tu osobowości schizoidalna,oralna,symbiotyczna,narcystyczna,masochistyczna,hisrtioniczna,obsesyjno-kompulsywna,każda z nich jest ujęta pod kontem odczuć i zachowania osoby zaburzonej z jej punktu widzenia.Książka dla pasjonatów psychoanalizy lub dla osób którzy szukają czegoś o osobowości borderline(str.143-osobowość symbiotyczna bardzo dobrze rozpisana)
  • hannaeva Re: Co czytać? 29.06.11, 20:57
   fajna książka wpadła mi w oczy, "Prawdziwe szczęście" Seligmana jak sam tytuł sugeruje jest o szczęściu :)
   • kalistera Re: Co czytać? 13.02.12, 21:59
    Polecam;
    1/ "Poczucie własnej wartości" autorstwa Sharon Wegscheider-Cruse -jest to rodzaj poradnika ;Jak pokochac siebie- napisany przez cenioną tedrapeutkę amerykańską.

    2/"Dawcy i biorcy "-tajemnice wzajemnej fascynacji-Cris Evatt i Bruce Feld
    -rodzaj poradnika- Jak uczynić Twój związek szczęśliwszym
    3/"Kochaj co masz"-Cztery pytania,które zmienią Twoje życie-autorzy- Byron Katie,Stephen Mitchel -Metoda Byron Katie pozwala przebić się przez trwające latami samooszukiwanie się i usprawiedliwianie.
  • kotkazzielonymioczami Re: Co czytać? 25.09.11, 21:24
   Bestseller New York Timesa,"Rób to,do czego jesteś stworzony" autorów Paul D.Tieger i Barbara Barron-Tieger,małżeństwa które prowadzi szkolenia z zakresu MBTI w West Hartford w stanie Connecticut w USA.
   Książka przedstawia kombinację osobowości opartych na cechach ekstrawersji-introwersji,poznaniu-intuicji,myśleniu-odczuwaniu,osądzaniu-obserwacji.Kombinacja tych cech stwarza różne modele funkcjonowania,różne modele przystosowawcze i podkreśla nasz charakter.To dlatego dzięki kombinacji takich właśnie cech a nie innych możemy być na pewnej płaszczyżnie zdobywcami naszych planów i przychodzi nam to łatwo ale na innej płaszczyżnie jesteśmy słabsi.Jak wykorzystać nasze mocne strony i poradzić sobie ze słabszymi radzi ta książka.
  • knokkelmann1 Re: Co czytać? 20.10.11, 19:46
   szalamow, szalamow i raz jeszcze szalamow i jego opowiadania kolymskie. od lat...codziennie...do smierci chyba. pisze o tym co to dno zycia, zachwianie a raczej zburzenie zasad moralnych, ze smierc nie jest wcale gorsza od zycia i to ze zyjemy wg takich samych praw jak kamien, trawa czy pies - chroni nas instynkt zycia. wspaniale ale nie inspirujace. w odroznieniu od solniezycyna jego jezyk jest prosty i ubogi, bez zadnych poltonow. przekaz zawarty na przyklad w opowiadaniu u strzemienia - wspanialy. no i przyroda, szara, zimna i nieprzyjazna. uwielbiam taie pisanie i taki styl obrazowania polnocy swiata...zarowno tego fizycznego jak i mentalnego.polecam
  • jedr-ek28 Re: Co czytać? 24.10.11, 10:55
   "Zasady Canfielda. Rusz się stąd gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być". Wspaniała pozycja. Facet uczy jak wziąć życie w swoje ręce, zmienić swoje myślenie o sobie i zostać człowiekiem sukcesu. Polecam wszystkim.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka