Dodaj do ulubionych

Co myślicie o Łodzianach?

26.11.11, 18:01
Każdy teraz może powiedzieć że temat jest mało ambitny.Mogą powstawać wątki co myślicie o Warszawiakach,Poznaniakach,Gdańszczanach,Wrocławianach itp.Proszę bardzo,temat otwarty a jest to temat z psychologii społecznej,co charakteryzuje ludzi na pewnym obszarze a wybieram Łódż.No więc co o nich myślicie?
Ja uważam że Łodzianie bardzo pozytywnie zaskakują mnie od wielu lat swoją kulturą.Jako że jestem z innego miasta Polski i wszechobecne jest u nas chamstwo,kultura Łodzian robi wrażenie.Ponadto mają skłonność utożsamiania się z prawem.W Łodzi nie ponarzekasz na przedstawicieli prawa na różnych szczeblach danej instytucji.Święty jest u nich Kierownik poczty i jej sprzątaczka jako przedstawiciel tej instytucji.Łodzianie nie kłamią.Czy to w bezpośrednich kontaktach czy w urzędach mówią prawdę i nie są przyzwyczajeni do kłamstwa.To też esteci i mają dobry gust.Słuchają się prawa w sposób praktyczny i także posługują się prawem jako narzędziem które może pomóc(a nie przeszkadzać jak to jest we Wrocawiu np.)A jakie są wasze spostrzeżenia co do mieszkańców tego miasta?Pozytywne?
Obserwuj wątek
    • moniapoz Re: Co myślicie o Łodzianach? 26.11.11, 22:04
      jejku, nigdy nie lubiłam generalizowania. sama jestem z Poznania, a oszczędność jestem mi kompletnie obca, mimo potocznej opinii jacy to poznaniacy są skąpi i oszczędni.
      opinii o Łodzianach nie mam więc żadnej niestety - Ci których znam są fajni :) ale czy to jest akurat wynikiem tego, że urodzili się w Lodzi - raczej nie :)
      no ale może ja patrzę na to źle....ze zbyt bliskiej perspektywy i dlatego nie widzę tego co widzisz TY :)
      • juliaiga Re: Co myślicie o Łodzianach? 27.11.11, 20:53
        Musiałabyś pomieszkać w innym mieście dłużej wtedy różnice są bardziej widoczne.Ja opinię mam o was od kuzynki która studiowała na politechnice u was,nawet nocowałam tam w akademiku kilka dni:)Tak,zdecydowanie u was tematem jest kasa ale to jest chyba pozytywne.Jesteście z natury wykonawcami prawa,wszystko jest tak jak powinno być,nie łamiecie prawa popisowo(we Wrocławiu należy się popisać łamaniem prawa).Nie ma u was mularstwa,w rozmowie z wami przedstawia się zyski i straty pieniężne.
          • juliaiga Re: Co myślicie o Łodzianach? 13.12.11, 00:06
            A dlaczego uważasz że znam was dobrze?:)Ja-z całym szacunkiem oczywiście,ale wolę Łodzian:)Wy mi się kojarzycie ze sławetnym sknerstwem,porządkiem,czystością,brakiem mularstwa,Poznaniaki są ok.Ale wy mi się kojarzycie z Niemcami,taki jest w was duch oszczędności,gospodarności,trzeba mieć pieniądze żeby coś znaczyć,trzeba się starać coś znaczyć.To jest ok,to są porządne cechy.Ale Łódż mi się kojarzy z USA,oni jeszcze dbają o porządek w relacjach,mają taką cechę jak samowychowanie.Może u nas po tej sprawie z wizami notowania Amerykanów spadły ale mi to jest obojętne,ja wybieram Amerykanów niż Niemców,dlatego też wolę Łódż niż Poznań
    • to.niemozliwe Re: Co myślicie o Łodzianach? 27.11.11, 06:25
      w Rozrywkowy, jak na psychologie watek.
      W Lodzi bywam ze dwa razy w roku, ale zbyt wielu lodzian nie znam.. Wydaje mi sie, ze mowia, szczegolnie kobiety z nieco nosowym wyglosem. Slychac wyrazniej rezoratory nosowe.
      Jak jezdze autem po lodzi, to mam wrazenie wiekszej agresji kierowcow niz w W-wie, np. zatrabia za mna jak sie zatrzymuje przed przejsciem dla pieszych. Duzo ludzi jest biednie ubranych, zatrzesienie hipermarketow. Palac Poznanskiego jest piekny, a w dawnej fabryce Szajblera jest swietna scianka wspinaczkowa.
      Przy chyba Zachodniej jest park, gdzie latem emeryci graja w szachy, co mi przypomina widoki z parkow paryskich - ludzi spedzajacych czas na grze w boule.
      Ale w sumie, to wielu lodzian nie znam.
      • juliaiga Re: Co myślicie o Łodzianach? 27.11.11, 20:38
        We Wrocławiu na psychologii są 4 specjalizacje(wiem bo się tam wybieram).Jest psychologia rozwojowa,psychologia biznesu,psychologia społeczna i psychologia kliniczna.Nie każdy interesuje się psychologią kliniczną,mnie kręci psychologia społeczna.Wiesz,interesuje mnie sposób myślenia grupy,zależności w grupie,to co na grupę wpływa i dlaczego reakcja grupy jest taka a nie inna.Psychologia poszczególnych miast,grupy ludzi,czy są oni tacy sami czy różni,jeśli różni to dlaczego?No właśnie
    • kol.3 Re: Co myślicie o Łodzianach? 27.11.11, 08:57
      Ty tak serio? Bo ja z Łodzi jestem i uważam, że w masie moi krajanie nie czują się gospodarzami w swoim mieście, miasto to dla nich teren wrogi, gdzie można naśmiecić napaprać, pozrywać kwiaty, poniszczyć zdewastować, a winien jest prezydent miasta albo jakiś inny przedstawiciel władzy, bo powinien ciągle po nich sprzątać i remontować a tego nie robi.
      Jest dość silnie rozwinięte skrzydło patriotów lokalnych, którzy bardzo utożsamiają się z miastem i chcą poprawić sytuację w mieście.
      • juliaiga Re: Co myślicie o Łodzianach? 27.11.11, 20:43
        Już mi powiedzieli że jestem lokalną patriotką:)Kocham to miasto i wiesz,nawet nie wiem co to jest:)Najpiękniejsza wiosna jest na Piotrkowskiej,moja dzielnica to Bałuty:)Mam zamiar kopnąć Wrocław,czekam na pewne sprawy i się przenoszę.
        • paco_lopez Re: Co myślicie o Łodzianach? 28.11.11, 19:31
          z łodzią nic mnie obecnie nie łączy, ale z tamtąd pochodziła część rodziny mojej babci od strony matki więć będąc pacholęciem jeżdziłem tam na wizytę do jednego wójka edka. ten zaś brał nas w podróż tramwajem po różnych innych dawnych znajomych i krewnych na herbatę i lufę. było bardzo wesoło, a łódż kojarzyła mi sie wtedy z przeolbrzymią zakręconą siecią linii tramwajowych, które jeździły po kompletnych zadupiach na krańcach miasta łodzi. w ogóle ta przepastna aglomeracja fascynuje mnie, ale przyznam szczerze, że jak wjadę w łódź jestem przerażony jej strukturą i wyglądem ludzi. wtedy znowu nie mogę zrozumieć jak w tym galimatiasie mieści się renomowana szkoła filmowa lub zyli tam tacy mistrzowie gatunku jak zbigniew boniek, stasiu terlecki, józek młynarczy, włodek smolarek i w ogóle promował się mój ulubiony klub lat osiemdziesiatych i dziewięćdziesiątych-widzew łódź . z piotrkowskiej pamietam oczywiście fasady kamienic, ale tez spojrzenia pędzących dresiarzy na koksie i innych tam drobnych sprzedawców o pogietych fizjonomiach. wyjechać z łodzi samochodem jest dramatem. czasem myślę o tym zeby kogos stamtad poznać , żeby zaprowadził mnie w te miejsca które stanowią o pozytywnym charakterze tego miasta. jestem fanem "ziemi obiecanej" jako klasyki polskiej literatury, a tam łódź ma raczej oblicze szkaradne. to miasto jest jak rudera żyjąca swoim wysokim tempem , powinna wyludnić się już dawno a razem z aglomeracją wydaje mi sie większa od wszystkich polskich miast.
          • juliaiga Re: Co myślicie o Łodzianach? 04.12.11, 17:56
            www.radio-parada.pl/ lubię to radio,teraz jest takie sobie ale było fajniejsze,polecam koncert życzeń w niedzielę,można zawsze kogoś pozdrowić.Łódż to miasto egzodynamików i endodynamików nie wiem czy gustujesz w tych klimatach.Tak żeby podciągnąć pod psychologię społeczną to miasto czwórek na poziomie czwartym według Dąbrowskiego,bardzo proamerykański klimat.Kiedyś mieszkając przez 3 lata w Łodzi postawiłam sobie za cel policzyć ilu spotkam tam głupich ludzi.Policzyłam ich 6 przez 3 lata.Ale muła to już nie spotkałam.
            A jeśli jesteś z Tarnowa-kiedyś tam w czasach mojej młodości spędzałam każde wakacje.Mam tam całą rodzinę,tylko ja z mamą jesteśmy we Wrocławiu.Pamiętam tam dom towarowy Świt nie wiem czy jeszcze jest.Znam dość dobrze Falklandy tylko nie wiem czy to jest nazwa umowna czy oficjalna.Kiedyś chodziłam przez pewien czas do podstawówki w Tarnowie.U was się gra w piłkę ręczną na w-f a u nas w koszykówkę albo siatkówkę.Jak postawili mnie na bramce to moja grupa wygrała z 16:0 a grałam w tą ręczną pierwszy raz.Kobieta od w-f stwierdziła że jeśli nigdy nie grałam w ręczną to da mnie na bramkę ale po tym to mi już nikt w to nie wierzył.Tarnów jest ok.Ostatnio w Zenicie mieliście promocję proszku do prania.
            • paco_lopez Re: Co myślicie o Łodzianach? 04.12.11, 19:17
              z tarnowem łączy mnie znajomośc z kilkoma ludźmi, a ja nie jestem z tarnowa. u nas po wuefach grywało się w w nożną. raz z takimi których uważałem za kiepskich przegraliśmy 4-0. stałem na bramce. po meczu ociekłem do domu.
    • krytyk2 Re: Co myślicie o Łodzianach? 12.12.11, 18:25
      nie wiem jak Łodzianie ale dla mnie wroclawianie to badziewiacy.Miałem kilka razy kontakt z kilkunastoma/powiedzmy biznesowy/i za kazdym razem okazywali sie wyjatkową niesolidnościa,zeby tego gorzej nie okreslic.Jednak pochodzenie wychodzi jak słoma z butów
    • karolajna83g Re: Co myślicie o Łodzianach? 14.12.11, 14:12
      Duzo ich na Wyspach. Tych, co znam nie lubie zbytnio, bo zachowują się, jakby wszystkim chcieli pracę zabrać.

Pewnie inni Łodzianie są inni, ja znam tylko takich, ale nie moge powiedzieć, że WSZYSCY tacy są.

Możesz zapytać o Warszawiaków i to, w jaki sposób zachowują się na drodze..........
    • nosorozecwlochaty Re: Co myślicie o Łodzianach? 16.12.11, 22:21
      Hmm, cóż ja wiem o Łodzianach:

- nie mówią "pętla autobusowa" tylko "krańcówka"

- nie mówią "jestem z Łodzi" tylko "jestem z miasta Łodzi" bo "z Łodzi" brzmi jak "złodziej" :)
      Ogólnie często stosują zbitkę słowną "miasto Łódź"

- mają miasto podzielone na strefy wpływów kibiców Widzewa i Łksu, co można poznać po napisach na ścianach.

- było tam swego czasu nieciekawie ze znalezieniem pracy i całe zastępy ludzi jeździły codziennie w tę i we wtę do Warszawy

No i kiedyś Łódź kojarzyła się z przemysłem lekkim i robotnicami prządkami - biednymi, zapracowanymi i zaniedbanymi kobiecinami zapieprzającymi w fabryce, a potem dźwigającymi ciężkie siaty. Ale nie wiem, czy się jeszcze jakieś ostały.
    • kod_matrixa Re: Co myślicie o Łodzianach? 14.10.20, 20:03
      Polska jest tak wymieszana i wymiksowana, że w zasadzie nie ma praktycznie żadnych różnic między polskimi miastem A, B, C czy D.

Zapewne generalizujesz i idealizujesz. Ludzie nie dzielą się na tych z miasta A i miasta B. Nie dzielę się także na tych z miasta czy ze wsi. Są jak piłki w totolotku, kompletnie wymieszani. W zasadzie to wszyscy jesteśmy taką większą rodziną. :-)
    • kod_matrixa Re: Co myślicie o Łodzianach? 14.10.20, 20:11
      Jesteśmy jedną z najbardziej homogenicznych nacji na świecie. W ogóle nie ma sensu dzielić ludzi pod względem regionalizmów. Np. dla mnie nie ma to kompletnie żadnego znaczenia kto skąd jest. Ludzie wszędzie są fajni, paskudni i przeciętni. tak jak wszędzie. nic odkrywczego, ale tak właśnie jest.

A co do miejsc, to każdy zakątek w Polsce jest na swój sposób piękny. :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka