Dodaj do ulubionych

czy to depresja? choroba?

24.12.12, 11:12
Strasznie sie boję, że faktycznie coś niedobrego się ze mną dzieje. Po kolei w sierpniu zerwałam zareczyny z chłopakiem z który w zwiazku byłam raczej nieszczesliwa. Zwiazalam sie bo w koncu wszyscy kogos mają, bo tez chcę rodzinę i myślałam, że jakos sie dotrzemy i bedzie dobrze ale nie było. Po prawie dwóch latach zwiazku zareczyny i wtedy tak naprawde zdałam sobie sprawę, że nie chcę z ta osoba zakładac rodziny. Wszystko to dość mocno przeszłam. Jestem po studiach i nagle wszyscy znajomi zakładają rodziny, a ja mam tak wielki strach w sobie, że mnie to wszystko ominie., ze zostane sama. Ta presja otoczenia, rodziny mnie przerasta. Od sierpnia mam obnizony nastroj, zupełny brak motywacji i energii. Niedługo czeka mnie wazny egzamin na ktorym absolutnie w zaden sposob nie moge sie skupic, skoncentrowac. Czesto mam ataki płaczu tak po prostu- to wszystko jest od sierpnia czyli juz dosc sporo czasu. I najgorsze przypomniałam sobie moja licealne zauroczenie, które zaczełam meczyc sms-ami, wiadomościami. W koncu go zdenerwowałam i zagroził mi artykułem 190a to sie troche wystraszyłam i nie zamierzam go juz wiecej pisac. Nigdy w zyciu sie tak nie zachowywałam i chciałabym zapasc sie pod ziemię. Co ze mna jest nie tak od tego sierpnia? czy to juz jakaś depresja jest? nie potrafię sie cieszyć świetami. Mysle tylko o tym żeby znależć kogoś i o tym jak mi zle samej.
Obserwuj wątek
    • lifeisaparadox Re: czy to depresja? choroba? 24.12.12, 11:56
      Małżeństwo nie jest Twoim obowiązkiem, ani społecznym przymusem. Takie rzeczy musza być przecież naturalną koleją rzeczy, w pełni normalnymi następstwami bycia z kimś razem i chęci tworzenia rodziny.
      Opisujesz problemy które nadają się do dłuższej terapii, problemy z koncentracją, objawy nerwicowe, do tego ta przykra sytuacja w której tak źle wyczułaś swoją dawną fascynację miłosną, a i on Ciebie.

Ja myślę że powinnaś sobie dać czas, dużo czasu, na poukładanie spraw w swoich uczuciach i psychice. Im jesteśmy starsi, tym większą mamy presję i wtedy najbardziej odzywają się niepoukładane rzeczy. Tak że naprawdę polecam terapię zanim się jeszcze bardziej zaplączesz w to wszystko.
      • 4mamproblem Re: czy to depresja? choroba? 24.12.12, 12:11
        A jaka terapię? do kogo zgłosić się o pomoc? psycholog czy moze psychiatra? Mam 25lat i nigdy wczesniej na nic nie chorowałam. Zawsze uwazana byłam za delikatną ale jednak silna psychicznie, rozesmiana dziewczynę teraz jestem w rozsypce. Nie wiem skad u mnie ten strach przed samotnością.
        • lifeisaparadox Re: czy to depresja? choroba? 24.12.12, 12:47
          Możliwe że pod tym optymizmem schowałaś wszystkie braki, które teraz dają o sobie znać gdy zaczęłaś myśleć krytycznie.
          Ja to tak zawsze widzę u osób które zderzyły się z betonową ścianą depresji i nie wiedzą o co chodzi. To jest duża dezorientacja.
          Ale to jest bardzo dobrze zrozumiałe w psychologii.

Psychiatria w czystej tabletkowej postaci jest dla tych, którzy chcą się szybko zebrać w garść i przeć do przodu bez żadnych zmian. Psychologia to już praca nad zmianami jakości funkcjonowania, ujawnianiem różnych uczuć i trudnych spraw które źle się poukładały, uległy wyparciu czy racjonalizacji, ale dają w kość niemiłosiernie.

Na pewno w poradni zdrowia psychicznego w swojej miejscowości znajdziesz psychologa i psychiatrę. Psychologowie też patrzą na to, czy pacjent faktycznie będzie chciał coś zmieniać i pracować w dłuższej perspektywie, czy po prostu przychodzi żeby zostać poklepanym po plecach na zasadzie pozytywnej afirmacji i tyle. Często ludzie przychodzą po to, żeby usłyszeć że wszystko z nimi w porządku i dawać sobie dalej radę swoimi sposobami, usłyszeć że to przejściowe zachwiania hormonów, które miną.
          To już od Ciebie zależy, jak bardzo potrzebujesz zmian i czego oczekujesz.
          Na pewno radził bym się pokręcić dłużej przy psychologu w poradni, albo prywatnie jeśli masz na to pieniądze, bo to jest bardzo dobrze zorganizowana dziedzina nauki na rozwiązywanie ludzkich problemów.
          Powodzenia.
    • szaman.ka Re: czy to depresja? choroba? 25.12.12, 10:46
      To ,co opisujesz wskazuje na objawy nerwicy .Możesz też mieć początki depresji.
      Zgłoś się do psychiatry w ramach NFZ i poproś o skierowanie na terapię.Psychiatra zresztą sam od siebie powinien Cię na taką terapię skierować.
      Bardzo dobrze zrobiłaś,że nie wpakowałaś się w związek,którego tak naprawdę nie chciałaś.
      Głowa do góry,z tego da się wyjść.
      Jeśli Cię stać na to,to możesz poszukać psychoterapii prywatnie,ale najpierw radzę spróbować w ramach NFZ.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka