Dodaj do ulubionych

Psycholog czy psychiatra ?.

10.02.13, 20:54
Bardzo proszę o pomoc. Od początku tego roku zaobserwowałem u mamy objawy, które najbardziej przystają z tego co poczytałem do paranoi.
Do kogo lepiej się zgłosić od razu : psychologa czy psychiatry ?
Czy jest sens zapisywać się w kolejkę do lekarza państwowego (NFZ)
Dziękuję za odpowiedź.
Obserwuj wątek
    • lifeisaparadox Re: Psycholog czy psychiatra ?. 10.02.13, 21:12
      Z tego co rozumiem o paranoi, czy osobowości paranoicznej, są dwa czynniki - czynnik osobowościowy, czyli styl poznawczy i rozumowanie które odbiega od typowego w sferę podejrzeń i nieufności, spisków itp. czasem otoczenie uważa takie osoby za ludzi z takim już charakterem. To może zmienić psychoterapeuta - nie należy mylić też psychologa z psychoterapeutą, terapeuta to dodatkowe ~4 lata studiów i głębsza specjalizacja.

Drugi czynnik to czynnik zaostrzenia. Taka osobowość ma tendencje do myślenia w sposób niekorzystny dla siebie i otoczenia, łatwo się destabilizuje psychicznie i emocjonalnie. Może to być wiele czynników sytuacyjnych, jakieś trudności życiowe które powodują chorobliwe zaostrzenie takiej osobowości. Z tego co rozumiem, psychotropy takie zaostrzenie stabilizują, mogą wpłynąć korzystnie na osobę cierpiącą na paranoiczne zaburzenia, ale nie wyleczą takiej osoby ponieważ choroba tkwi w stylu poznawczym, który był od zawsze patologiczny i pozbawiony korekty - lub wręcz pogłębiany.

Tak to przynajmniej rozumiem. Myślę że to bardziej pełny obraz mniej więcej tego na czym to polega.
      Nie piszesz w jakim stanie jest matka, tak że wyjaśniam całościowo.
    • garmii Re: Psycholog czy psychiatra ?. 10.02.13, 21:50
      Dziękuję za odpowiedzi.
      Moja mama (58 lat) jest po wycięciu macicy z jajnikami (8 lat temu)
      Obecnie ubzdurała sobie, że pewna dziewczyna, która mieszkała 1,5 roku z mamą i tatą chciała "wygryźć ją " z pozycji matki a ojciec był i jest w niej zakochany.
      Trzeba przyznać że dziewczyna była b. atrakcyjna ale to wszystko o czym ona (mama) opowiada jest bzdurą. Nie chce mi się pisać do jakich innych konfabulacji jest zdolna moja mama w tym stanie. Osoby, które są w temacie wiedzą o czym piszę. Mam prośbę: proszę wpisać w google: giżycko psycholog i stwierdzić czy ta pani jest w stanie nam pomóc. Mama się zgodziła na psychologa ale może trzeba psychiatrę ? Pomocy proszę.
      • sasiedka_sowietka Re: Psycholog czy psychiatra ?. 10.02.13, 22:39
        Nie doczytalam.
        Odbija Twojej mamie z powodu hormonow, czy ma moze kompleksy, ze juz nie bedzie nigdy wiecej matka?
        Mozesz napisac jak wygladaja okresy psychozy, jak czesto wystepuja, czy naprzemiennie z okresami remisji, czy czesciej/rzadziej.
      • szaman.ka Re: Psycholog czy psychiatra ?. 10.02.13, 23:06
        Przejrzałam oferty psychoterapii prywatnej w Giżycku,lecz nie widzę, by któryś gabinet specjalizował się w tego typu zaburzeniach.Żaden z terapeutów nie podaje też bliższych informacji o sobie.
        Ja polecałabym skorzystanie z Poradni Zdrowia Psychicznego przy ul.Obwodowej,która podaje,że specjalizuje się w tego typu zaburzeniach.Jest to PZP podległa pod Wojskowy Szpital co być może przekłada się na jakość usług.
        Oni na pewno mają też psychologów.
      • garmii Re: Psycholog czy psychiatra ?. 11.02.13, 17:16
        Nie opiszę Ci objawów bo sądząc po stylu Twojego pisania "Odbija Twojej mamie z powodu hormonow, czy ma moze kompleksy, ze juz nie bedzie nigdy wiecej matka"

jesteś małoletnim szczylem nudządzym się przed komputerem.

Dziękuje wszystkim , którzy chcieli pomóc
        Już wiem co mam robić.
    • leda16 Re: Psycholog czy psychiatra ?. 16.02.13, 11:04
      garmii napisał:

Od początku tego roku zaobserwowałem u mamy objawy, któr
      > e najbardziej przystają z tego co poczytałem do paranoi.
      > Do kogo lepiej się zgłosić od razu : psychologa czy psychiatry ?

Ty nigdzie się nie zgłaszaj. Zgłosi się mama jeśli JEJ to przeszkadza w życiu. W Polsce nie ma przymusu leczenia psychiatrycznego a skoro te urojenia nikomu nie zagrażają w sensie np. przefasowania wrzątkiem atrakcyjnej buziuchny, to w czym problem? Bo kijem z własnego domu mama zawsze wygnać ją może.

> Czy jest sens zapisywać się w kolejkę do lekarza państwowego (NFZ)

Przecież to tylko miesiąc czekania. Tak się mamie śpieszy? Potrzebne są wielotorowe i kosztowne badania, żeby wykluczyć somatyczne, w tym organiczne podłoże zaburzeń. Ale jeśli w grę wchodzi jakaś młoda, atrakcyjna dziewucha, to najtańszym i najskuteczniejszym sposobem zapewnienia mamie spokoju uważam wystawienie tej niewątpliwej "atrakcji" za drzwi.
    • king.a85 Re: Psycholog czy psychiatra ?. 01.06.13, 17:24
      Cześć, hmm co to znaczy objawy paranoii, myślę że warto iść do psychologa psychoterapeuty, on ewentualnie skieruje Cie do psychiatry, jeśli jest tego jakaś przyczyna wskazana będzie terapia. Jest sporo dobrych psychologów którzy mogą stwierdzić czy warto skonsultować się psychiatrycznie, chyba lepiej iśc najpierw do psychologa, a nie do psychiatry, psychitra da ci leki, a przyczyny dalej nie znajdzesz i będziesz myslał, ze zwariowałeś, czasem wydaje się że cos zupełnie jest nie tak a okazuje się ze nasz strach był duży,a obiektywnie nie jest az tak źle. Ewentualnie idź do psychiatry i zobaczysz, ale konsultację z psychologiem polecam, zwłaszcza u takiego który pracuje w nurcie psychodynamicznym jeśli chcesz siebie zrozumieć, np. w Krakowie polecam Barbarę Urbanik, www.terapia-krakow.pl tel. 507 658 237. , czy psychologów pracujących na Lenartowicza.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka