Dodaj do ulubionych

Czym dla Was jest miłość?

14.02.20, 16:30
Czym dla was jest miłość? Jakimi zachowaniami się objawia?

--
inspiracjemoje.blogspot.com/
mona775.blogspot.com
Obserwuj wątek
        • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 20:30
          yadaxad napisał(a):

> Ale wszystko czego się oczekuje od drugiego człowieka jest poza miłością. A od
          > miłości chce się miłości.

Ładnie napisane :)

Ale jak ta miłość ma być? Dla mnie to troska, zainteresowanie, zrozumienie, nadawanie na tych samych falach.
          To pewna fascynacja drugim człowiekiem, jego charakterem i wyglądem połączona z przyjaźnią, życzliwością, i wsparciem.

--
          mona775.blogspot.com
              • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:10
                A to z kolei takie modne psychologiczne bla bla bla. Wiadomo, że trzeba kochać siebie, ale też umiec zrezygnować z pewnych rzeczy dla drugiej osoby, obustronnie i nie ze wszystkiego, wiadomo.

--
                mona775.blogspot.com
                • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:39
                  To psychologiczne gadanie a bardziej ewentualne przestrzeganie tego bla bla jest podstawą zdrowia.

Koszmar zaczyna się kiedy zapominasz gdzie Twój początek i koniec.

Wspólne autonomiczne decyzje, kompromis, poszanowanie własnych przestrzeni, prawo do tajemnicy, to jak na mój gust coś odwrotnego niż ‚spełnianie potrzeb drugiej osoby’.

To ostatnie brzmi jak niewolnictwo i to niestety częsty ‚standard’ napotykanych miłości.
                  • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:51
                    Sama jestem trochę rozdarta od lat pomiędzy tym, czego uczy i wymaga religia a psychologia. Wiem, że nawet w Ewangelii jest kochaj bliźniego jak siebie samego.
                    To co piszesz też jest słuszne, ale liczenie się nawzajem z potrzebami drugiej osoby też jest wazne, to nie niewolnictwo.

--
                    mona775.blogspot.com
          • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 20:53
            Może warto rozszerzyć zakres pytania o wskazanie różnic, np. jaka jest różnica między miłością a pożądaniem itp...

Jeżeli w ogóle jakiekolwiek uchwycenie miłości (definicja) jest możliwe, bo przecież każdy ma własną...

Romantyczna miłość (bo jak mniem o takiej tu Państwo rozprawiacie) raczej nie jest niczym ‚wspaniałym’ w kontekście kosztów ujmując...

...ma natomiast jeden parametr, który jest wspólny i zawsze występujący; Termin Ważności.

Zawsze się kończy!
            I zawsze wystawia rachunki!

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to fakt, że występuje coś takiego jak miłość niespełniona (‚nieszczęśliwa’?) i podobno (?) tylko ta jest prawdziwa, bo tylko ta zostaje (w nas) aż do końca świadomości ;)

Ale jak na wstępie, czy to przyjemne zamroczenie to miłość, czy może to lub to?
            • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 21:09
              astroblaster napisał(a):

> Może warto rozszerzyć zakres pytania o wskazanie różnic, np. jaka jest różnica
              > między miłością a pożądaniem itp...

Ciekawe pytanie, może faktycznie ktoś się wypowie.
              >
              > Jeżeli w ogóle jakiekolwiek uchwycenie miłości (definicja) jest możliwe, bo prz
              > ecież każdy ma własną...

Dlatego pytałam czym dla Was jest miłość :)

> Romantyczna miłość (bo jak mniem o takiej tu Państwo rozprawiacie) raczej nie j
              > est niczym ‚wspaniałym’ w kontekście kosztów ujmując...

>
              > ...ma natomiast jeden parametr, który jest wspólny i zawsze występujący; Termin
              > Ważności.

Nie chodziło mi tylko o romantyczna miłość, ale też taka, która potrafi przeżyć próbę czasu, trudności itp.
              >
              > Zawsze się kończy!
              > I zawsze wystawia rachunki!
              >

Może tak romantyczna tak, ale znam pary, które i po latach naprawdę się kochają, tylko że to nie jest wyidealizowana miłość z komedii romantycznych, tylko taka bardziej przyziemna, realna.

> Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to fakt, że występuje coś takiego jak miłość
              > niespełniona (‚nieszczęśliwa’?) i podobno (?) tylko ta jest prawdziwa, bo tylk
              > o ta zostaje (w nas) aż do końca świadomości ;)

Calkom możliwe ;)

>
              > Ale jak na wstępie, czy to przyjemne zamroczenie to miłość, czy może to lub to?

--
              mona775.blogspot.com
          • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:54
            Może nie wiecej, a co innego też. W miłości romantycznej widzi się przede wszystkim zalety drugiej osoby, mam się różowe okulary. Potem to również akceptacja tych słabych stron.

--
            mona775.blogspot.com
        • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:48
          Chemia to chemia.
          Zgadzam się, że miłość to chemia; poza tym umowna etykietka.
          Nie twierdzę, że jej nie ma, ale chyba bardzo trudno jej doświadczyć.

Bo to nie zapominanie o sobie i spełnianie czyichś potrzeb a (chyba?) totalna bezinteresowność. Bycie z kimś; bez oczekiwania czegokolwiek od tego kogoś.
          Proces beztransakcyjny. Czysty. Niebywały. Unikatowy.
        • trust21 Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:48
          Nie, to wciąż tylko chemia. Poza tym są rożne rodzaje miłości. Czym innym jest miłość rodzica do dziecka a czym innym do partnera. Jednak to ta pierwsza jest bezwarunkowa i bez ram czasowych. Dla rodzica nawet jego 50letnie dziecko będzie jego dzieckiem do którego czuje pozytywny afekt. Ale to też kwestia natury. Bo potomek jest częścią nas samych - ma nasze geny i to on przekaże je dalej. Więc nawet miłość rodzicielska nie jest kompletnie bezinteresowna, ale boimy się do tego przyznać. Tu pojawia się znowu samolubny gen Dawkinsa.

''Jesteśmy oto maszynami przetrwania, zaprogramowanymi zawczasu robotami, których zadaniem jest ochranianie samolubnych cząsteczek zwanych genami.''

R. Dawkins

Natomiast ''miłość'' do partnera, to czysta chemia. Jej celem jest związanie dwójki ludzi, aby doszło do stosunku. Potem jeszcze działa przez pewien czas, aby wychowali oni potomka. Tak natura to wymyśliła. Ale nawet to nie zawsze działa. W Polsce ponad połowa małżeństw się rozpada.

Są jednak także przypadki, że ludzie wychowali dzieci, są np. 50 lat małżeństwem i dalej są ze sobą szczęśliwi. To są przypadki dobrze zgranych (dopasowanych) osobowości. Poza tym scala ich też wspólna przeszłość, przyjaźń. I to wszystko.

Natomiast pierdoły o dwóch polówkach jabłka i jedności dusz są szkodliwe, ponieważ ponieważ prowadzą one nierealistycznych i szkodliwych wyobrażeń na temat związków.

I wiem: to co piszę jest bezduszne i zimne. Uważam jednak że nawet najbrutalniejsza prawda jest lepsza od nawet najbardziej słodkiego kłamstwa. I piszę to nawet pomimo tego, że sam jestem w związku.

Jednak nie zmienia to faktu, że człowiek potrzebuje drugiego człowieka, bo jesteśmy istotami społecznymi. Pewnym mitem są szczęśliwi single. Oni często sami lubią mówić jak to są szczęśliwi, że są singlami, że są wolni i niezależni itd. Ale kto na prawdę jest szczęśliwy, ten nie musi nikomu innemu mówić o tym, że jest szczęśliwy. Szczęście to coś co powinno być oczywiste dla nas i wypływać z nas samych.
          • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:04
            Nie do końca zgodzę się z tą teorią samolubnego genu. Ja tak nigdy nie myślałam o swoich córkach, chyba że podświadomie imo!tym nie wiem.

Co do tego, że to zgranie osobowości, a nie dwie połówki jabłka tomsie zgodzę. Ale chyba jednak jest coś też w nadawaniu na tych samych falach, może nie jedności dusz w całości ale przynajmniej podobieństwu.

--
            mona775.blogspot.com
            • trust21 Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:22
              mona.blue napisała:

> Nie do końca zgodzę się z tą teorią samolubnego genu. Ja tak nigdy nie myślałam
              > o swoich córkach, chyba że podświadomie imo!tym nie wiem.
              >

Wiem, że trudno się z tym pogodzić :-) W życiu jednak nie wszystko musi się nam podobać :-) :-)

> Co do tego, że to zgranie osobowości, a nie dwie połówki jabłka tomsie zgodzę.
              > Ale chyba jednak jest coś też w nadawaniu na tych samych falach, może nie jedno
              > ści dusz w całości ale przynajmniej podobieństwu.
              >

To nadawanie na tym samych falach to właśnie jest to zgranie dwóch osobowości. Czasami - choć bardzo rzadko - się to udaje. Czasem to mogą być wspomniane przez Ciebie podobieństwa. Ale to i tak jest tylko szara rzeczywistość a nie żadne romantyczne magiczne moce :-)
            • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:27
              Definicja miłości św. Pawła jeśli ma się odnosić do ludzkiej, to definicja głupoty : wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Jeśli boskiej, jasne biorę.
              • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:32
                yadaxad napisał(a):

> Definicja miłości św. Pawła jeśli ma się odnosić do ludzkiej, to definicja głup
                > oty : wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszyst
                > ko przetrzyma. Jeśli boskiej, jasne biorę.

To się odnosi do ludzkiej milosci (do boskiej oczywiście też). A wg Ewangelii mamy kochać drugiego nie tylko jak siebie samego, ale nawet tak, jak Chrystus nas kocha.
                Co do głupoty - Adam Szustak OP napisał nawet książkę Ewangelia dla nienormalnych, bo wiele rzeczy w radykalnym chrześcijaństwie wydaje się być szaleństwem.
                Tak jak smierc Jezusa na krzyżu jest dla jednych zgorszeniem, dla innych glupota wg listów sw. Pawła.

--
                mona775.blogspot.com
                • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:39
                  yadaxad napisał(a):

> Jak można chcieć być z kimś, jeśli się sobie samemu nie powie kim się jest?

Nie rozumiem jak to sie ma do poprzedniego posta?
                  Co do tego, że trzeba samemu sobie jak i drugiemu powiedzieć kim się jest tomsie zgadzam. Ale w sumie jak można nie powiedzieć sobie kim się jest?

--
                  mona775.blogspot.com
                  • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:57
                    Aby oczekiwać czegoś od kogoś, trzeba poznać swoje pragnienia, a nie że jest przyjęte, że tak jest dobrze. Trudno się zejść jak jedno coś wymaga, bo to świadczy o przywiązaniu, drugie się do tego przymusza, by nie podpaść, a w gruncie rzeczy obojgu to służy tylko do konfliktu w dotrzymaniu stereotypu, a nie przełamaniu samotności ja.
        • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:42
          Nie, to przede wszystkim życzenie dobra drugiej osobie jako definicja miłości. Miłosierdzie to bardziej czynienie uczynków miłosierdzia potrzebujacym, biednym, chorym itp. jak Samarytanin z Ewangelii.

--
          mona775.blogspot.com
            • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:57
              trust21 napisał(a):

> Jest jeszcze miłość boga do człowieka. Ale dla mnie jako ateisty to już są pier
              > doły. :-)

A jednak istnieje :) I czasem nawet wystarcza za wszystko.

--
              mona775.blogspot.com
          • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 22:52
            A najwyższą i najbardziej wyrafinowaną formą egoizmu jest altruizm.
            Skąd to?
            Znasz odpowiedź.

Nieważne, ważne, że obie strony zyskują.
            Ale skoro zyskują (lub tracą lub któraś traci) to jest to transakcja, nie miłość!

Bo miłość przecież czysta ma być!
            • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:00
              astroblaster napisał(a):

> A najwyższą i najbardziej wyrafinowaną formą egoizmu jest altruizm.
              > Skąd to?
              > Znasz odpowiedź.

Nie znam :)
              Niby dlatego, że mamy satysfakcję z altuistycznych czynów, których dokonujemy?
              >
              > Nieważne, ważne, że obie strony zyskują.
              > Ale skoro zyskują (lub tracą lub któraś traci) to jest to transakcja, nie miłoś
              > ć!
              >

Jedno nie wyklucza drugiego :)

> Bo miłość przecież czysta ma być!

To znaczy, że jedna strona np. może cały czas tracić? To jakiś masochizm, nie miłość :)

--
              mona775.blogspot.com
              • trust21 Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:38
                mona.blue napisała:

> astroblaster napisał(a):
                >
                > > A najwyższą i najbardziej wyrafinowaną formą egoizmu jest altruizm.
                > > Skąd to?
                > > Znasz odpowiedź.
                >
                > Nie znam :)
                > Niby dlatego, że mamy satysfakcję z altuistycznych czynów, których dokonujemy?

Altruizm ma głębokie uzasadnienie ewolucyjne. Pomaga przetrwać grupie. Poza tym: ja pomogę dziś tobie, to jak kiedyś będę potrzebował pomocy, to może i ty mi wtedy pomożesz.
                • mona.blue Re: Czym dla Was jest miłość? 14.02.20, 23:46
                  Nie tylko :) Ja pomagałam biednym w parafii, nie licząc na żadną pomoc z ich strony, może tylko na wdzięczność od niektórych. I to pomaganie dawało mi radość.

--
                  mona775.blogspot.com
                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 15.02.20, 02:06
                    Godnym odnotowania jest Twoja szczerość. Szczególnie fragment o oczekiwaniu wdzięczności. Jest to zarazem fragment o egoizmie.

Zaś ostatnie zdanie, iż pomaganie dawał Ci radość waliduje to, iż altruista to egoista i dobrze założyłem, że to znasz.

Kto bardziej się jara obdarowany, czy darczyńca?
                    Albo kto z tej dwójki może czuć się upokorzony, pewnie nie altruista.

Miłość czysta ma być. Liczy się tylko to, że jesteś. I tyle.
                      • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 15.02.20, 11:29
                        O ile sobie przypominam, to wyciągałam jak bardzo warunkowa jest. Już choćby od prób jej zdefiniowania zaczyna się koncert życzeń. -Oczekuję-. Co oczywiście ma sens. Ale ile tego było: " troska, zainteresowanie, zrozumienie, nadawanie na tych samych falach, fascynacja drugim człowiekiem, jego charakterem, wyglądem połączona z przyjaźnią, życzliwością i wsparciem."
                      • trust21 Re: Czym dla Was jest miłość? 15.02.20, 11:30
                        Czyli mona stawiasz pewne wymogi - warunki. Chcesz też by ta druga osoba zaspokajała Twoje pewne potrzeby - jak poczucie bycia kochaną. I tak wkrada się samolubny pierwiastek o którym pisałem. Ale bez obaw: to normalna i zdrowa postawa.
                          • trust21 Re: Czym dla Was jest miłość? 15.02.20, 11:48
                            yadaxad napisał(a):

> A samolubny pierwiastek
                            > się nie wkrada, tylko po prostu jest.

Myślę że to taka trochę próba lapania za słówka, choć wiadomo o co chodzi i co miałem na myśli. Zupełnie niepotrzebne.
                              • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 15.02.20, 17:12
                                No bo nikt i nic nie jest idealne.
                                Ale miłość i OCZEKIWANIA (od niej) to trochę jak oksymoron.

Ja się nie godzę, albo niech jest bezinteresowana albo niech jej nie ma.

Żądza, przyjaźń, fascynacja, uwielbienie i takie tam są wystarczająco atrakcyjne i nie zalatują hipokryzją
                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 15.02.20, 21:59
                                    Nikt nie karze Ci trwać.
                                    Widzisz, często zapomina się o jednym ważnym komponencie: WOLNOŚCI!

Wraz na narodzinami otrzymujesz śmierć ale też wolność i uwierz, że wolność (korzystanie z niej) napawa większość ludzi takim samym lękiem jak śmierć.

Reasumując: możesz kogoś kochać i od niego odejść. Możesz Bezinteresownie kochać kogoś kto Cię krzywdzi (chociaż to znowu subiektywne i relatywne osądy) i przy nim trwać i nie reagować, nadal bezinteresownie miłością obdarzając. Gwarantuję, że zdarzy się jedna z dwóch rzeczy: ten ‚krzywdziciel’ zmieni postępowanie (nie dla kogoś, dla siebie; bez znaczenia z jakich pobudek) lub ten krzywdziciel sam zaproponuje odejście (pewnie z tych samych pobudek co w opcji 1.

Miłość to nie obowiązek a z prawem do wolności rodzą się wszyscy.

Wolność to decyzja a decyzja to konsekwencje.
                                    Dlatego tak deliberujemy.
                                    • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 15.02.20, 23:26
                                      Proponujesz coś, w tym miejscu chyba nie przejdzie. Zachować wolność w miłości, to umiejętność dystansu do własnych emocji. A zdolność przeżywania, a jednocześnie zarządzania sobą nie pasuje do "szczerych uczuć". To też jeden z przepisów kulturowych, jak wyglądać ma miłość.
                                      • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 16.02.20, 01:29
                                        Nie proponuję; teoretyzuję.
                                        Nie spotkałem jeszcze (chyba) na swojej drodze żadnego człowieka oświeconego a tylko tacy (podobno) wiedzą co to bezinteresowna miłość; oni potrafią ją ‚uprawiać’.

Mnie nie jest potrzebna. Jaka by nie była ma krótki termin ważności i wystawia dość bolesne i duże rachunki.

Wziąć od życia ile się da. I tyle.
                                        • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 16.02.20, 14:44
                                          Temat - miłość, wraca tu na okrągło, wywody się snują i snują i rozwiązania nie ma. Już to kiedyś cytowałam, już zapomniałam, który "autorytet" to wysłowił,- " jeśli jakiś problem jest nie do rozwiązania, znaczy, że problemu nie ma" . Hasło miłość w swej treści kulturowej zmienne jest, religia, jeszcze nic nie wiedząc o chemii mózgu, której występowanie dzisiaj nauka zdecydowanie określa stanem miłosnym, określała ten stan nie pożądanym grzechem nie mającym prawa istnieć w bogobojnym małżeństwie, Anglicy wykorzystywali wystąpienie orgazmu u żony do pozbywania się ich w psychiatrykach, gdzie schodziły jak muchy po wyziębianiu ich w lodowych kąpielach. Jest tylko relacja i do póki nie można jej podsumować jest miłością.
                                          • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 16.02.20, 15:13
                                            Czyli każdy ma rację. Swoją rację.
                                            Podoba mi się ta teza. Bardzo.

Jest jakby odbiciem mojej, że miłości nie ma, gdyż jest w 100% subiektywnym odczuciem.

Ale romantycznym Koleżanką tego forum należy się dobra dla nich wiadomość: Dopóty miłości, dopóki relacji; czy jakoś tak.

W sensie, że dobrze się na niej znają. Wszyscy ;)
                                              • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 16.02.20, 16:28
                                                Jeśli każdy jest odrębną istotą, to może być podobnie, ale tak samo to tylko u repliki.Chodziło mi bardziej o podsumowanie. Relacji w trakcie jej "życia" nie można podsumować. Czekolada dojrzała do podsumowania , potknęła się o kreskę, która wyrosła już pod relacją i to "naprawdę go kocham" przepadło.
                                                • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 16.02.20, 17:01
                                                  przepadło, bo nie istniało.
                                                  W przypadku Małej wątpliwości nie mam.

A Kalka takimi quasi podpuchami leci, ale hmm chyba fajna jest. Tak brzmi w tym ‚Niemiłość’ też dobrze podbijała.

So btw www.filmweb.pl/film/Niemi%C5%82o%C5%9B%C4%87-2017-777456

Polecam PanioM i PanoM
                                                  • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 16.02.20, 21:17
                                                    Każda źle ulokowana miłość nie istnieje obiektywnie. Jest manipulacją, oszustwem , wyobrażeniami, nieporozumieniem itp.. Czym innym są własne emocje. To, że w pewnym momencie nie można już ignorować, że nasze emocje karmią się pustymi kaloriami, nie oznacza, że ich w nas nie było. Ale w końcu umierają z głodu, albo idą na odwyk. To czy sobie rozpracujemy co nimi kierowało, czy nie, nie zmienia, że żeśmy je mieli. Zrozumienie co nami kierowało i jeśli stracimy ten impuls , choćby jak czekolada rozwijając się, sprawia, że znika wspomnienie odczuwania, umarła miłość jest nie do reanimacji. Chyba, że się oszukujemy i chowamy ją gdzieś w sobie w stanie hibernacji udając, że ruszyliśmy z miejsca na inny etap.
                                                  • meela Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 09:38
                                                    Literatura karmi nas bajkowym ujęciem miłości. Takiej, która spada jak grom z jasnego nieba i nic nie trzeba, żeby trwała. Kto wyrósł z bajek, to i w coś takiego przestaje wierzyć.
                                                    Przeczytałam gdzieś zdanie, że miłość jest pragnieniem nieszczęśliwych. Może i tak, a może naturalnym pragnieniem.
                                                    Niezaprzeczalnie naukowo można potwierdzić, że podczas zakochania (zauroczenia) zachodzą zmiany biochemiczne w podwzgórzu, gdzie wydziela się PEA. Tylko co dalej? Gdy hormony się uspokoją można na bazie emocji zbudować coś pozytywnego tj.lojalność, szacunek, troskę o drugiego człowieka i nazwać to miłością. Ale oczywiście nie trzeba.

Druga sprawa, to właśnie emocje. Emocje zawsze są prawdziwe. Czy stan zauroczenia krótki czy długi, czy to tylko przygoda czy nawet wyreżyserowane spotkanie, to zawsze pojawiają się emocje.
                                                    Jakieś czas temu czytałam zwierzenia dziewczyny pełniącej usługi i też pisała, że często po kliencie pojawia się tęsknota za tym człowiekiem i myśli o nim, gdzie poszedł i co robi.
                                                  • na_deszczu Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 11:15
                                                    Nie każde zauroczenie jest w stanie udźwignąć prozę życia, ktora po tym następuje. Tu sie jeszcze musza zgrać oczekiwania, plany, wizja. Niektórzy sa zdolni tylko do zauroczen.

Zastanawiam sie czy to bajki robią krzywdę. Myślę, ze nieudane sparowania.
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 11:24
                                                    dla siebie wysnułem jakiś czas temu taki wniosek
                                                    krzywdę to robiły mi źle sformułowane, źle adresowane a zawiedzione, moje własne oczekiwania

często w ogóle nie wypowiadane przeze mnie na głos

--
                                                    cokolwiek mówię, nie oczekuję, że się ze mną zgodzisz
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 12:13
                                                    yadaxad napisał(a):

> Tak jak już to było, jeśli oczekujemy od miłości, że da, nam to czego nie chcem
                                                    > y zrobić dla siebie sami, to wystawia za wysokie rachunki.

tak, prosto to dziś sobie mówie
                                                    nie oczekuj tylko coś rób

--
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 14:06
                                                    pewna książka mnie zainspirowała do nowego dla mnie spojrzenia na oczekiwania

tak w ogóle, moje własne, ludzi, jak działają

to nieco wyrwane z kontekstu i moze bez głębszego wyjasnienia zabrzmi bez sensu
                                                    ale uznałem ze oczekiwania wobec innych to duzy szajs - wiecej niszczy niz buduje

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 14:37
                                                    Żaden Scheiss.
                                                    Słuszny wniosek. To pewien rodzaj iluzji jak na mój gust.

Może to jeszcze jeden element, żeby postulować, iż prawdziwa miłość (jeżeli istnieje i jaka by nie była) to ta niespełniona (quasi nieszczęśliwa). Po dobrym przepracowaniu takiej, wnioski mogą być bezcenne.
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 14:41
                                                    tu mi sie wkleja myśl o godzeniu się ze stratą
                                                    z niespełnieniem również

bo jednak nas spotyka, w miłości, ale nie tylko przecież

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 14:45
                                                    Godzenie się to akceptacja. Jest niezbędna do wzrostu.

Życie generalnie jest chujowe, ale momentalnie bywa wspaniałe.

Nie ma się z nim co licytować. Akceptujesz rzeczywistość. Wstajesz z gleby, otrzepujesz się i działasz (jak chcesz, nie jak musisz).
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 14:38
                                                    z resztą.. w kontekscie tego jak sie komunikowac z samym sobą..
                                                    stawiac sobie oczekiwania to tez słaby pomysł

zaznaczam - komunikacyjnie to słabe
                                                    nie co do idei realizowania czegoś, rozwijania się itp

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 14:43
                                                    Najlepiej tak:
                                                    Just fucking do it.

Przy założeniu, że czegoś chcesz (czy tam pragniesz) a nie musisz.

Musisz do dupy; chcesz niebywałe.

Więc jeżeli chcesz, to działasz. Planujesz, ustalasz strategię i realizujesz. Bierzesz co się da i ile się da (od życia). Bierzesz to czego potrzebujesz.

Nie kombinujesz, że się starasz, czy próbujesz. Działasz bo chcesz, bo masz potrzeby.

Wtedy nie komunikujesz sobie, że Ci się udało; komunikujesz, że zrobiłeś, ogarnąłeś i dajesz radę, kiedy tylko CHCESZ.

Tak sobie do tego podchodzę
                                                  • meela Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 11:27
                                                    Czy to bajki robią krzywdę? Może nie krzywdę, ale pokazują często odrealniony świat. Czytam teraz książkę, gdzie głowna bohaterka poznała mężczyznę gbura, aroganta, który nie szanuje ludzi. Z biegiem wydarzeń zaczyna się coś między nimi zmieniać i dziać i jak sądzę skończy się na "żyli długo i szczęśliwie". W realnym życiu gbur i arogant nie jest w stanie stworzyć szczęśliwego związku a brak szacunku wyjdzie z niego prędzej czy później.
                                                  • na_deszczu Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 11:53
                                                    Nie słyszałam o tym. Faktycznie to możliwe. To taka rekompensata nie umiejętności poprawienia nastroju inną metodą. Człowiek (obiekt) to tylko narzędzie. Słuchałam o uzależnieniach na selfmastery na yt i tam byly wymienione rożne kuriozalne uzależnienia, np. Uzależnienie od pisania bloga.

• meela Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 16:51
                                                    Dlaczego sądzisz, że ewoluuje w tym wątku? Wyjaśnisz?;)
                                                    Oczywiście, że zakochanie a miłość to dwie różne sprawy. To pierwsze to chemiczno - biologiczne reakcje łańcuchowe. To drugie to postawa wobec drugiego człowieka.
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 17.02.20, 18:05
                                                    Postawa to zarazem oczekiwanie zwrotu.
                                                    No bo skoro ja ‚miłuję’ tak, to druga strona niemniej (a pewnie dużo więcej, bo w miłości trzeba posiąść sztukę odgadywania pragnień drugiej strony; inaczej ‚niemiłość’?)

*niestandardowa jak moja (Twoja)
                                                  • meela Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 08:30
                                                    Romantyczna nie jestem i nie byłam. Jestem realistką.
                                                    "Pomyśl o postawie dla Siebie i wobec Siebie. Bez zatracania czy Zatapiania w kimś"
                                                    Po pierwsze wychodzę z założenia, że nic nie muszę. Słowo "pomyśl" mi się tu nie podoba, ponieważ gdy nie zgłaszam, że mi źle w życiu, to zmian nie zamierzam wprowadzać.
                                                    Po drugie nie napisałam, że się w kimś zatapiam. Nie po 16 latach związku, no proszę Cię... i niczego też nie oczekuję. Daję tyle, ile chcę i bez oczekiwań. Wtedy, to jest miłość (nigdzie nie napisałam, że kocham, to teoretyczne rozważania)'
                                                  • meela Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 09:19
                                                    Dla mnie nie wypalenia, a odrodzenia. Moje pojęcia ewoluowały już dawno, a urzeczywistniły się niedawno. To tak jakby zrzucić z siebie stare ciuchy, żeby wreszcie założyć nowe, które od dawna w szafie wisiały.
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 10:24
                                                    A wiesz jak dobrze to brzmi.
                                                    Jak terapeutyczny wzrost.
                                                    Zamknięcie/otwarcie

Zakładam, że nie zechcesz tego rozwinąć, ale Ty się rozwijasz.

I mów co chcesz, jakby przeewoluowałaś też tutaj, na poziomie tych kilku dni...

A jak Ty myślisz? ;)
                                                  • meela Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 10:44
                                                    Nie. Na poziomie kilku dni nie da się ewoluować. Myślę, że oceniasz ludzi zbyt pochopnie. Na podstawie kilku wpisów nie można wyciągnąć wniosków, a tak czy siak wnioski zawsze będą tu subiektywne.
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 10:58
                                                    O jednym pragnę Cię poinformować.
                                                    Nie oceniam ludzi. Really.
                                                    Oceniam sytuację a to duża różnica.

Względem świata jesteśmy hologramem. Wyświetlamy co chcemy (dzień dobry Panie Gombrowicz); może względem siebie też (w jakimś zakresie); ocena hologramu?

Czytam uważnie co piszecie; konwersujemy. Biorę z tego. Zauważam zarazem zmianę Twojej narracji (jak też treści, które prezentujesz).

Wiem zaś, że w Twoim życiu się dzieje. Dużo! ;)
                                                  • na_deszczu Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 14:15
                                                    "Tak,ale transformacja to nie przebranie, poczwarce nie przyniesie losu motyla, przebranie za niego. "
                                                    Mówi się, chcesz być człowiekiem sukcesu, zachowuj się jakbyś już nim był. Możliwe, ze to działa?
                                                    Poza tym otoczenie zawsze zauważy taką zmianą (z myszki na motyla), i zawsze trzeba będzie o tym z nimi mówić.
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 15:14
                                                    muszę poskładać..

chcesz być człowiekiem sukcesu, zachowuj się jakbyś już nim był - to działa jak kokaina..

tak to poszło?

po namyśle, możliwe że to prawda niestety

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 15:22
                                                    chcesz być milionerem, powinieneś chodzić tam, gdzie milionerzy (np. na lunch haha)
                                                    Chcesz być milionerem zachowuj się jak milioner.
                                                    Psychologia ma na to termin; może yadaxad go poda a może nie.
                                                    Jakkolwiek działa.

Nie wiem, czy kiedyś naćpałeś się endogennymi dragami.
                                                    Ja owszem; kilka razy i nie chcę tego stanu zapomnieć a nie umiem go sobie na zamówienie wywoływać. Taki mechanizm obronny w bardzo trudnym etapie życia.

Życie to koks (dla mnie);chcę je żreć ciągle od nowa.
                                                  • meela Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 15:47
                                                    Z Yadaxad mam taką relację (tak widzę): Idę z pączkiem. Zachwycam się smakiem, bo pycha...i wtedy wyskakuje Yadaxad zza rogu i woła "a wiesz ile ten pączek ma kalorii?". I już ten pączek smakuje inaczej... przez chwilę oczywiście, bo jutro zapomnę o yadaxad, chyba że znów z czymś wyskoczy.

Może, jak ktoś spojrzy z boku, to pomyśli "e tam, taki nieładny motyl" a mi to wystarczy i nie potrzebuję wielkiego wow i trzepotania skrzydłami i żadnych takich. Żyję, jestem i mam swój kawałek podłogi;)
                                                  • yadaxad Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 16:04
                                                    Kalorie są mi akurat zupełnie obojętne, ale chyba kotem byłam w poprzednim wcieleniu, bo słodkiego nie czuję, a czekolada mnie "truje". Największe wyzwanie, jak ktoś mnie takim wspaniałym tortem poczęstuje. Prawda, bo się zrymowało.
                                                  • meela Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 17:59
                                                    E tam Astroblaster
                                                    Nudzi mnie ta psychologia i ten rozwój na siłę wtłaczany wszystkim jak tran w dzieciństwie. Zmiana następuje powoli a całe życie jest zmianą i nie jestem zwolenniczką wielkiego wow. Świadoma jestem na tyle, na ile mi potrzeba do mojego życia. Ważne, że czuję to co czuję, a tak chciałam. Mam dobry czas. Czas odpoczynku od pracy, ale i od biegnij co sił w płucach. Mogę nawet leżeć, gdy tak chcę i gorsza się nie czuć od tych, co biegną.
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 18:15
                                                    I to nie jest mega zmiana?
                                                    Meeli! Przeszłaś z trybu muszę na chcę. Propsy.

Teraz leżysz, pachniesz i czytasz (bądź tylko pachniesz), ale zrobić możesz co chcesz.

Zmiana jest w Tobie.

Nudzi Cię psychologia a na jakim forum jesteś aktywa?

I jak?

No jest git Meeli. Git jest.
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 16:13
                                                    ale jesteś mądra i oczytana.
                                                    Bardzo podoba mi się twoja retoryka.
                                                    Imponujesz mi, chociaż nie zawsze się z tobą zgadzam.

I móc co chcesz, ale myślę, że czerpiesz z autopsji.
                                                    Dokładnie jak ja.

No nie bądź taka; dajesz yadaxad no kurwa plis (jak już tak chcesz)
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 15:42
                                                    to nie z przywdzianych póz są efekty astroblaster

jestem trzeźwym alkoholikiem i narkomanem
                                                    lista substancji jest długa
                                                    i bez znaczenia
                                                    a ich skutki.. dziś... są dla mnie miałkie
                                                    w trzeźwości i abstynencji [nie mylić, to nie to samo] osiagam znacznie fajniejsze stany
                                                    ale to dziś

to co napisałeś zasmuciło mnie
                                                    wszystko co daje koks jest powierzchowne, nietrwałe, życie jest czymś innym
                                                    domyślam się, że to tylko taka metafora, w mojej perspektywie nieszczęśliwa
                                                    ale to w mojej, spokojnie, rozumiem

myślę że o taką jakąś powierzchowną przyjemną ułudę, która wciąga, chodziło yadaxad

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 16:24
                                                    Brachu, ja w trzeźwości 13 lat, ale nie wtedy była terapia.
                                                    Jestem entuzjasta 420.
                                                    Mocno żyję i chcę żyć, lubię to

Jak nadmieniałem endogenny haj.Wow!

Yadaxad jest zaprzeczeniem ułudy; jest dokładna w punkt i serdeczna.
                                                    Taki mam jej obraz.

wiesz więc jak to działa; z czasem wykoncypujesz co Yadaxad ma na myśli.
                                                    Wnioski przypłyną. Daję Ci słow a literalne artykułowanie nie zawsze jej rozwojowe.
                                                    Dostajesz wtedy rybę a nie wędkę a już Ty (po tym co wyznałeś) najlepiej wiesz co rozwija (wędka, czy ryba).

Just think about it
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 16:57
                                                    Kiedy postanawiałem już nie pić byłem na jednej terapii (prywatnej 1:1), ale niewiele wtedy rozumiałem, nie byłem na nią gotowy.

Nie wiedziałem, że nałóg to nic innego jak odcinanie się od swoich emocji; ucieczka od cierpienia (Weltschmerzu), nie zamkniętych ran. Przyszło z czasem.

a kto to AN?
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 17:06
                                                    a.. myslałem że dragi

AN anonimowi narkomani
                                                    na AA też cie nie widze

indywidualne sesje wazna sprawa, nie mniej wazna jest grupa
                                                    a długo chodziłeś?

--
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 17:10
                                                    na grupe chyba pochodze w ogole, moze nie co tydzien ale juz zawsze

to jest jednak skarbnica doswiadczen wielu

np na grupie dowiedzialem sie ze euforia jest rowniez niebezpiecznym stanem
                                                    nie czailem czemu, przeciez to fajny stan

ale kiedy doswiadczylem to zaczailem, a bylem juz uswiadomiony co do tego
                                                    bardzo duzo grupa daje

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 17:49
                                                    wiem jak działa grupowa.
                                                    Wiem jaką siłę daję.

Wiem jak działają prywatne grupy, jak wyglądają psychodramy.

Ja na poziomie organizacji osobowości funkcjonuje na wysokim poziomie (wiesz najniższy to: psychotyk, środkowy to border a najwyższy to neurotyk; tak w tym ujęciu neurotyzm jest atutem).

Nie mam potrzeby oczenia się schematów, zachowań;
                                                    Dobrze funkcjonuje w życiu.

A Ty zyskujesz coraz większy szacun.
                                                    Tylko nie zaprzeczaj lękom. Ma je każdy (chociażby te egzystencjalne).
                                                    To żadna ujma.

Zdecydowanie wolę Kobiety od Facetów, chociaż jako Handlowcy sprawdzają mi się bardziej faceci, ale to tylko kwestia branży.

Nie miej mi za złe Facecie.
                                                    One mnie fascynują ;)
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 18:33
                                                    jak wyglądaja psychodramy to ja nie wiem
                                                    nie spotkałem sie w tym w terapii

grupa o ktorej mowie jest czyms innym
                                                    nie uczymy sie tez zachowan
                                                    i nie uczlylismy sie przez cała terapie, zmiana w inny sposob przychodzi
                                                    lęk dla mnie nie jest ujmą, nawet gdyby przyszedł
                                                    wszystko co jest we mnie jest mną
                                                    rzecz w tym ze lek dziś.. pamiętam lęki.. ale nie moge powiedziec ze przeżywam
                                                    lęk nie jest normą, zdarza się często moze nawet
                                                    ale w pełni normalnym funkcjonowaniu, nie sądze
                                                    ale nawet gdyby przyszły, obsłużę je

p.s.
                                                    ja konkuruję z kobietami :-)

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 18:58
                                                    To jeżeli masz wolne środki i chcesz dobrze w siebie zainwestować to polecam Ci grupową (prywatną). To krąg 7-12Osób. Sesje 3-4h.
                                                    Jeden raz w tygodniu. Prowadzi 2 Terapeutów: wiodący i Asystujący. Grupa jest dobrze dobrana (zróżnicowana warstwa społeczna i status, różne zawody np. Ksiądz, lekarz, biznes, pani domu itp, mieszane płcie).

Co do psychodrama (jedno z narzędzi takiej terapii) doczytasz i możesz znaleźć materiał na YT. Sama możliwość obserwacji to mega przeżycie (Widziałem jak na przykład 7O-letnia Osoba staje się Dziewczynką i dławi się wyimaginowanym cukierkiem; ten którego jest psychodrama dobiera sobie uczestników do swojej psychodramy, według ról, które im przydzieli; odgrywane są nieprzepracowane dramaty, nie zamknięte sprawy, niezabliźnione rany). Psychodramy mogą też występować w terapii 1:1.

Ty masz grupową w AA pewnie albo coś ale grupa wsparcia dla alko czy narco.

Ja polecam Ci inną.

W zależności od miasta i renomy terapeuty koszt to 300-500 zł. Trwa tak średnio 2-3lata.
                                                    Płacisz nawet jak nie przychodzisz, ale jak nie będzie powodów Twoich absencji to poproszą Cię o rezygnację i na Twoje miejsce wchodzi kto inny. Uczestnicy nie znają się w życiu, nie powinni się kontaktować poza grupą (to nie grupa wsparcia). Uczestnicy są w różnym stadium, to znaczy, że się zmieniają (jednym się kończy, drugim się zaczyna). Zatem ciągle jest nowy materiał do przerabiania. Tematy się przenikają.
                                                    Jest wiele osób w terapii 1:1, które supportują się grupową.

Może wtedy nie będziesz konkurować?
                                                    Wiesz pewnie, że to konkurowanie z Kobietami to efekt Twojego Dzieciństwa (nawet jak Meeli zrobi Vanili i powie, że bla bla).

Fajna sprawa. Widziałem jak buduje to Ludzi, jak z tego czerpią; chociaż początki wszyscy mają awful

Just think about
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 23:58
                                                    AA odwiedzam okazjonalnie

mam grupe terapeutyczną, w ośrodku
                                                    jest koniecznym wręcz elementem terapii uzaleznien
                                                    a po niej dobrym wsparciem
                                                    dziekuje za polecenie, ale po co mam cos tu zmieniac skoro dziala to co mam:-)

poza tym, astroblaster.. umówmy się, wyjawiłes że terapii uzaleznieni to tak nie za bardzo liznąłeś, nie doradzaj w tej materii

p.s.
                                                    w sprawie konkurowania nie rozpoznałes sarkazmu? :-)

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 19.02.20, 00:06
                                                    Ja nie w terapii uzależnień.
                                                    I nie doradzam. Polecam.
                                                    Swoje uzależnienia przerobiłem w swojej terapii. Bez tego nie poszedłbym dalej. Poznałem ich źródło.

Nie namawiam Cię na zmianę.
                                                    Namawiam na uzupełnienie.
                                                    A w zasadzie czas przeszły.

Sarkazmu nie wyłapałem. Brzmiało realnie.
                                                    Ba, brzmi.
                                                  • afq Re: Czym dla Was jest miłość? 19.02.20, 00:11
                                                    astroblaster napisał(a):

> Ja nie w terapii uzależnień.
                                                    > I nie doradzam. Polecam.
                                                    > Swoje uzależnienia przerobiłem w swojej terapii. Bez tego nie poszedłbym dalej.
                                                    > Poznałem ich źródło.
                                                    >
                                                    > Nie namawiam Cię na zmianę.
                                                    > Namawiam na uzupełnienie.
                                                    > A w zasadzie czas przeszły.

ok, jednak dziekuje
                                                    tez z jeszcze jednego powodu
                                                    z takiego samego z jakiego na mitingi AA tylko czasem chadzam
                                                    po prostu uznałem ze nie wszystko na raz
                                                    a to co wybieram to to co uznaje za dla mnie dobre i skuteczne
                                                    na eksperymenty i próby bedzie czas kiedy bedzie czas :-)

> Sarkazmu nie wyłapałem. Brzmiało realnie.
                                                    > Ba, brzmi.

:-) nie mam wpływu na twoje "ucho" :-)

--
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 17:44
                                                    u terapeutki od uzależnień byłem raz.

Inna terapia, dotyczyła mojej inne sytuacji życiowej, ale tak mi się spodobała i tak lubię tę terapeutkę, że nie nadałem jej limitu. Bardzo to lubię.

znam wszystkie te stany. Znam niebezpieczeństwa.
                                                    Wiem kogo przyciągam.

Jestem świadomy; dużo też czytam.

Zawodowo siedzę w biznesie, poprzez co serwowałem sobie tez wiele cochingów.
                                                    Mam też quasi Mentora, chociaż powoli zamieniamy się rolami. On schodzi, ja wchodzę.
                                                    Swojego czasu odbyłem też takie studia uzupełniające (podyplomowe) z jakiejś tam psychologi ;) w Hannoverze.

Manipulacja (tak całkiem szczerze ujmując) to jeden ze skutecznych elementów zarządzania.
                                                    Bywam bezwzględny a kiedy trzeba tnę do samej kości jak krwawy chirurg.

Ale zbyt bilateralnie może lecimy.
                                                    Inni są powściągliwi a równowaga jest w przyrodzie wskazana, poza tym to nie nasze prywatne forum (chyba, że je kupimy, co?)

;)
                                                  • astroblaster Re: Czym dla Was jest miłość? 18.02.20, 15:11
                                                    "Moje pojęcia ewoluowały już dawno, a urzeczywistniły się niedawno. To tak jakby zrzucić z siebie stare ciuchy, żeby wreszcie założyć nowe, które od dawna w szafie wisiały". To słowa Meeli

Uważasz Yadaxad, że to nie wstęp do jebnięcia; dużych zmian?
                                                    Nie dzieje się?

Ostatnie zdanie w tej sprawie: jak na mój gust, to szykuje się tu do odpalenia petarda, żeby nie powiedzieć torpeda a nawet V2
                                                    (Meela to Wunderwaffe)...

A jak się nieco podpali, to jakże promienieje swoim (nie)manifestem.
                                                    So sexy