Dodaj do ulubionych

Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog

10.09.20, 17:12
Psycholog, psychiatra (obecny lub przyszły) i tak naprawdę każdy.

Wykład ten objaśnia wiele rzeczy za jednym razem i tłumaczy jak wiele pułapek czai się w zrozumieniu nas samych, innych ludzi, psychoterapii, a wreszcie jaką pułapką w postaci paradoksu może stanowić poleganie wyłącznie na logice. W zasadzie to tłumaczy również jakim paradoksem w dużej mierze jest psychologia i psychiatria.

Wykład należy zobaczyć w całości od początku, po to by lepiej wszystko zrozumieć. jeśli czegoś nie zrozumiemy zawsze można puścić sobie jakiś fragment jeszcze raz.

Gorąco polecam!

Obserwuj wątek
  • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 20.09.20, 16:35
   To, ze nagminnie popełniamy błędy poznawcze i logiczne chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Ekonomia behawioralna (uwieńczona Noblem dla R. Thalera) - i udostępniona laikom poprzez książki jak np. "Freakonomia" była modna już wiele lat temu.

   Wiec nie bardzo dostrzegam co nowego powyższy wykład wnosi do kwestii np. psychiatrii.

   Co Ciebie w tym wykładzie zainteresowało? Co w nim uważasz za rewolucyjne?
   • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 24.09.20, 10:09
    To że popełniamy błędy poznawcze nie jest odkryciem rewolucyjnym. Rewolucyjność nie musi być też jedynym kryterium interesującego wykładu.

    Co więcej, wykład uzmysławia nam, iż od dawna znane kwestie nie powodują automatycznie, że nie powielamy z uporem maniaka wciąż tych samych błędów. Wręcz przeciwnie, są powielane systemowo również przez psychologię.
    • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 24.09.20, 11:36
     Przy okazji warto tu wspomnieć o jeden z wielu manier psychologicznych, dość irytujących i irracjonalnych w swojej naturze, mianowicie mam tu na myśli oddawaniu czci determinizmowi.

     Całe dzieje ludzkości są jednym wielkim zaprzeczeniem determinizmu i dążeniem do udoskonalania rzeczywistości przez kwestionowanie status quo. Dzięki temu tak bardzo różnimy się od innych gatunków. Owszem płacimy, a raczej niektóre jednostki płacą za to jakąś cenę. Ale tak już jest, że "coś za coś".

     Trudno oprzeć się wrażeniu, że dzisiejsza psychologia to apoteoza bierności, oportunizmu i pogodzenia się z rzeczywistością. Zapewne uogólniam. Jednak wciąż bardzo często ze strony psychologów można spotkać się z postawą zachęcającą do poddania się procesom deterministycznym w imię "dyktatury przyjemności i rzekomego zdrowia psychicznego". Przecież najważniejsze, żebym dobrze się czuł, czuła.

     No właśnie, czy aby na pewno jest to najważniejsze? Już tak bywa, żeby coś osiągnąć, trzeba to czymś okupić. Zgoda, nie można przesadzać. Ale nie można przesadzać w żadną stronę, także ze wspomnianym poddawaniem się siłę inercji i bezrefleksyjnym płynięciu głównym nurtem.
    • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 24.09.20, 11:43
     Slyszales ten cytat?

     "In theory, there is no difference between theory and practice. But, in practice, there is."

     Czyli "Teoretycznie, nie ma różnicy miedzy teorią a praktyka. W praktyce jest różnica."

     Pierwszy raz pojawił sie (w trochę mniej zwięzłej formie) w 1881.


     To ze wyklad jest dosyc interesujacy, nie czyni go godnym polecenia szerszej widowni. Ten wykład koncentruje sie na tezach Grekow, ktore wydaja sie dosyc absurdalne dla dzisiejszej widowni, właśnie dlatego, ze juz od dawna jesteśmy świadomi powyższego paradoksu (teoria-praktyka).
     • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 28.09.20, 17:32
      Między dobrą teorią, a praktyką nie ma żadnej różnicy.

      Dobra teoria nie potrzebuje potwierdzenia w praktyce, ponieważ jest z nią tożsama. Problem w tym, że to czym posługuje się człowiek zazwyczaj nie jest dobrą teorią, lecz marną jej imitacją, jej wyobrażeniem.

      Błąd tkwi w ludzkich założeniach, bardzo często błędnych, które siłą rzeczy muszą owocować błędnymi wnioskami.
       • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 28.09.20, 18:17
        Jako gatunek (nie tylko nasz gatunek tak ma) mamy antropologicznie i behawioralnie w swoje zachowanie wpisane pewne "błędy systemowe", na które jesteśmy skazani. Nie tylko jako jednostki, ale również jako stado.

        "Lubimy" nieświadomie w wielu procesach z takich czy innych powodów popełniać wciąż te same błędy. Skazani jesteśmy na nie ze względów behawioralnych, ale też kulturowych ekonomicznych etc.

        Bardzo nie lubimy jako jednostki i jako stado weryfikować utarte schematy myślenia także w nauce. Zazwyczaj takie procesy są długo rozciągane w czasie nim dojdzie do autokorekty jakichś błędów w systemie. Ciężko zrezygnować nam z raz przyjętego założenia, bo koszty emocjonalne i ww. są zbyt duże. Wolimy poddać się syndromowi wyparcia, często zbiorowemu.

        Niestety jak wcześniej napisałem nie idzie wraz z tym odpowiednia świadomość kruchości naszych teorii, a co za tym idzie pożądany dystans do nich. Przywiązujemy się do tych rozwiązań emocjonalnie i nie tylko, na długo stając się przez to zakładnikami własnych założeń.
        • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 29.09.20, 18:28
         >z takich czy innych powodów popełniać wciąż te same błędy

         >Przywiązujemy się do tych rozwiązań emocjonalnie i nie tylko, na długo stając się przez to zakładnikami własnych założeń.

         Moze to dlatego, ze biologicznie jesteśmy tak skonstruowani, ze po prostu by funkcjonować musimy zautomatyzować wiele funkcji czy procesow mentalnych. Lub raczej nasze cialo i mózg je automatyzuje. Nie jesteśmy w stanie każdego założenia analizować.

         >Przywiązujemy się do tych rozwiązań emocjonalnie i nie tylko, na długo stając się przez to zakładnikami własnych założeń.

         Emocjonalnie czy biologicznie? I raczej jesteśmy tworami naszej biologi. Nie wiem czy można to nazwać "zakladnictwem" czy "niewolnictwem" - bo raczej innej opcji nie ma.       • afq Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 29.09.20, 00:48
        kod_matrixa napisał:

        > Wynika to z naturalnych ograniczeń człowieka. Niestety wraz z tymi ograniczenia
        > mi nie idzie w parze świadomość ich posiadania, a często wręcz przeciwnie, mocn
        > o przecenione ego, ambicje, a przede wszystkim jego możliwości.

        niezła autorefleksja, gratuluje :-)
      • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 29.09.20, 12:44
       kod_matrixa napisał:

       > Między dobrą teorią, a praktyką nie ma żadnej różnicy.
       >
       > Dobra teoria nie potrzebuje potwierdzenia w praktyce, ponieważ jest z nią tożsama.

       Piszesz o teorii czy o prawie (w sensie 'Prawo Newtona')?

       Definicja teorii:

       1. koncepcja oparta na poznaniu i zrozumieniu istotnych czynników kształtujących pewną sferę rzeczywistości;
       2. gałąź nauki, sztuki, technologii itp. w przeciwieństwie do praktyki zajmująca się kwestiami ogólnymi, założeniami; metodologia;
       3. teza mająca coś tłumaczyć, lecz niedająca się udowodnić naukowo lub w praktyce zweryfikować

       >Problem w tym, że to czym posługuje się człowiek zazwyczaj nie jest dobrą teorią, lecz marną jej imitacją, jej >wyobrażeniem.
       >
       > Błąd tkwi w ludzkich założeniach, bardzo często błędnych, które siłą rzeczy muszą owocować błędnymi wnioskami.

       Na moje laickie oko mylisz pojęcia - teoria jest teorią, ponieważ nie można jej w pełni zweryfikować, przez co nie jest 100% odzwierciedleniem danego zagadnienia - czyli prawem. Prawem jak p. Archimedesa czy Newtona, które właśnie jest niepodatne na interpretacje czy odchylenia.

       Wiec z definicji nie ma czegoś takiego jak 'teoria tożsama z praktyką'. O ile mi wiadomo, jest mało praw w życiu, które sprawdzają się niezawodnie. Śmierć, podatki, i grawitacja. Reszta to teorie. :)
        • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 02.10.20, 15:24
         Nie można oddzielić tych teorii. Dlatego wyraźnie napisałem, że jesteśmy ograniczeni. Fraza "dobra teoria" jest tu abstraktem - niezależnym od człowieka -synonimem 100% wytłumaczenia, b. często leżącego poza naszymi możliwościami. I wydawałoby się, że dochodzimy tu do dość oczywistego przystanku o nazwie "pokora" do naszej (ludzkiej) wiedzy, a właściwie niewiedzy o naturze i świecie.

         Jednak nasza (ludzka) ignorancja wielu kwestii wraz z przerosten ambicji, popycha ludzkość (m.in. w procesie edukacji) do dogmatyzowania wspomnianych teorii, nadając im niekiedy rangę prawdy objawionej. A stąd już tylko krok do problemów, wszak jednostek bezrefleksyjnych na planecie jest bez liku.
         • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 02.10.20, 15:46
          Tzw. nauki społeczne mają dodatkową fatalną manierę mnożenie teorii "z niczego". Cały paradoks polega na tym, że są to obszary (psychologia) pozbawione dobrych narzędzi do ich weryfikowania, jak ma to miejsce w matematyce czy fizyce.

          Wydawałoby się, że wobec powyższego, zalecana byłaby tu większa powściągliwość tworzenia teorii w sposób nielimitowany.

          Niestety fakt, że w psychologii operują jednostki dość mocno oderwane od realiów nauk ścisłych, z natury rzeczy o zdecydowanie wyższej kulturze metodologii badawczej (mówiąc dość eufemistycznie), produkowane są tu teorie na skalę wręcz przemyslową.
          • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 02.10.20, 17:08
           >Niestety fakt, że w psychologii operują jednostki dość mocno oderwane od realiów nauk ścisłych

           Psychologia nie jest i nigdy nie będzie nauka ścisłą. Deprecjonowanie jej na tej podstawie nie wydaje mi się sensowne. To takie porównywanie jabłek i gwizdania.

           Metodologie badawcze zawodzą, ponieważ psychologia zajmuje sie niesamowicie skomplikowanymi systemami, które nie sa łatwo podatne na rozbieranie na czynniki czy aspekty które można odizolować i określić niezależnie od innych wpływających na siebie wzajemnie elementów czy systemów.
           • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 03.10.20, 09:55
            "Nauka nieścisła" to w zasadzie oksymoron, który poddaje w wątpliwość sensowność nadawania psychologii miana nauki.

            Tym bardziej wskazana jest większa powściągliwość stosowania jej wątpliwej jakości teorii do różnego rodzaju terapii i w ogóle w odniesieniu do relacji międzyludzkich i społecznych.
            • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 03.10.20, 10:24
             Oczywiście można spierać się o definicję nauki, bo w końcu literaturą też można zajmować się w sposób naukowy etc.

             Problem w tym, że jakość formułowanych teorii i tez w psychologii obarczona jest tak ogromnym stopniem subiektywizmu, spekulacji i niepewności, że psychologii znaczniej bliżej do literatury niż fizyki.

             A to rodzi kolejny problem, ponieważ przedmiotem badań psychologii jest zdecydowanie coś bardziej fizycznego (mózg i wszystkie konsekwencje wynikające z jego funkcjonowania), niż coś abstrakcyjnego jak literatura.

             O ile dokonywanie różnych spekulacji w przedmiocie literatury nikomu nie zaszkodzą, o tyle w przedmiocie psychologii owszem.

             Hipotetycznie można zaliczyć psychologię do nauk ścisłych, jednak jej "metody badawcze" bardziej przypominają te stosowane do badania literatury.

             Innymi słowy psychologia pozbawiona jest narzędzi badawczych do realnego poznawania wiedzy we własnym zakresie. To trochę tak jakby chcieć opisywać zagadnienia fizyczne za pomocą języka literackiego.

             Oczywiście można i tak, ale jednocześnie trzeba mieć pełną świadomość w zasadzie braku legitymizacji (poza pewnymi wyjątkami) do szerszego, sensownego stosowania jej w praktyce.
            • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 04.10.20, 01:58
             >"Nauka nieścisła" to w zasadzie oksymoron

             Psychologia to chyba dziedzina wiedzy, podobnie jak medycyna, ktora nauką scislą nie jest, lecz nadal jest ogromna wartość w badaniach i odkryciach w jej zakresie.

             Podobnie jak medycyna jest podatna na szeroko sięgające błędne teorie, wręcz szkodliwe teorie i terapie, itd.

             Psychologia to nie literatura (czyli czysty wymysł mózgów) ani fizyka czy matematyka. Porównywanie metod używanych do badania tych bardzo odmiennych dziedzin po prostu jest frustrującym mentalnym ćwiczeniem bo nie ma przeniesienia metodologii z jednego kierunku badan na zupełnie odmienny.

             Tak psychologia ma znaczące problemy - podobnie jak i medycyna czy taka np. dietetyka W wielu wypadkach jak piszesz jest stosowana mimo " w zasadzie braku legitymizacji (poza pewnymi wyjątkami) do szerszego, sensownego stosowania jej w praktyce." Lecz nadal ma swoją wartość.

             A propos czy czytales ksiazki neurologa Antonio DeMasio?

              • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 04.10.20, 13:01
               Medycyna rowniez wywodzi sie wlasciwie od szarlatanerii. Od magii, zielarstwa, zaklec (placebo). Takze przeszla przez fazy gdzie "leczenie" bylo bardziej niebezpieczne niz jego brak, teorie byly (jak na nasze nowoczesne oko) absurdalne - np. grubo ponad tysiac lat stosowano teorie humorow (plynow) - i na tej bazie 'leczono' np. upuszczajac krew, czy przypalajac chorego.

               Dopiero pod wplywem rozwoju chemii i biologii medycyna zyskala na skutecznosci.

               Wydaje mi sie, ze psychologia rozwija sie podobnie - od szarlatanerii i kozetki, po neuropsychologie oparta na badaniach mózgu, z głębszymi powiązaniami do psychiatrii przez co i medycyny.

               Moze psychologia jeszcze nie jest na poziomie medycyny, ale dąży w tym kierunku.

           • yadaxad Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 03.10.20, 17:49
            Nauki ścisłe też weryfikują teorie zależnie od nowych odkryć, ale nie o to tu chodzi. Lumeria nie nawrócisz Matrixa. Nic mu nie wyjaśnisz. Matrix ma dwa problemy, znęca się nad psychologią, by zdewaluować panią psycholog i zdewaluować swoją diagnozę. Chce udowodnić, że jego problem to dysonans między jego geniuszem w pojmowaniu "świata", a resztą ograniczonych manipulowanych maluczkich.
            • astroblaster Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 03.10.20, 19:34
             Wtrącę swoją dygresję...
             Świetlówa nie tylko nie nawróci Matrixa, ale poprzez podbijanie wątku tylko niepotrzebnie go karmi a ten zaśmieca tu wszystko tymi z dupy teoriami.

             Lumen, on nie czyta nawet jednego Twojego zdania.
             Nie widzisz tego? Nie czujesz?

             Jakkolwiek jeżeli tak lubisz to nie wnikam.

             Jest takie powiedzenie: Godoł Dziod do obrazu a obraz do niego ani razu.
             Tyle, że w ten sposób moglibyśmy obrazić Dziada.

               • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 04.10.20, 13:08
                Czy uwazasz zatem, ze psychologia jest bezużyteczna?

                Jesli tak, to jaka jest twoja koncepcja pomagania osobom, które maja problemy w radzeniu sobie ze sobą, z otoczeniem, w interakcjach z innymi ludźmi. Problemy na które psychiatria (czyli ta weryfikowalna medycyna) jest bezradna. Nie ma narzędzi by leczyć niezdrowe myślenie i zachowania osoby.

                Co proponujesz?
                • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 04.10.20, 17:38
                 Chęć niesienia pomocy innym, a realne i efektywne możliwość jej udzielenia to dwie różne sprawy, których zwolennicy, by nie użyć słowa wyznawcy "kultu cargo" zdaje się nie odróżniają. Tak to już bywa w nauce, że obowiązek dowiedzenia mocy sprawczej spoczywa na zwolennikach tychże mocy, a nie na sceptykach. Póki co, niestety miażdżąca większość faktów przeczy skuteczności psychologii, względnie w najlepszym razie potwierdza jej śladowe pozytywne efekty. W dodatku poza psychoterapią.

                 Mam pełną świadomość tego, że wielu ludzi jest dość mocno impregnowanych na fakty i jeśli fakty stoją im na drodze, tym gorzej dla faktów. Ten mechanizm wyparcia daje się tu na forum niejednokrotnie odnotować.

                 Wyznawcy psychologii, na dobrą sprawę, nie dysponują również sensownym aparatem naukowym, mogącym dokonywać weryfikacji rzekomych sukcesów tej dziedziny.

                 Zrozumiałym jest fakt, że na forum psychologii znacznie większe będzie prawdopodobieństwo spotkania fanów psychologii (czy to parających się tą dziedziną, czy oczarowanych pacjentów), a zetem jej adwokatów, niż chłodnych analityków o naukowym podejściu. Niestety kółko wzajemnej adoracji nie sprawi też, że fani jakiejś idei będą mieli rację, tylko dlatego że osiągną arytmetyczną przewagę na jakiejś platformie, forum czy w innym gremium.

                 Przegłosowanie że 2 x 2 = 5, nie sprawi, że wynik stanie się prawdziwy, wszak w nauce demokracja nie działa, lecz twarde i wymierne dowody. A te, delikatnie mówiąc, nie stoją po stronie ww. wyznawców.

                 Napisałaś lumeria, że psychologia zawsze będzie skazana na bycie poza nauką ścisłą. Przede wszystkim na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie tego przesądzić. Być może na jakimś wycinku psychologii dzięki postępowi technologii za jakiś czas będzie to możliwe i wówczas ujrzymy bezsens dzisiejszych pseudonaukowych wynurzeń, bazujących głównie na "widzimisię", czyli de facto na istnym wróżbiarstwie.

                 Być może Twoje założenie wynika z mniej lub bardziej świadomej bezradności i bezużyteczności jaką muszą czuć psycholodzy i terapeuci, pocieszając się, że w przyszłości oblicze psychologii również będzie skazane na powtórkę tej syzyfowej pracy, przypominającej wróżbiarstwo jak w chwili obecnej. Niejako antycypując, że Twoi (o ile jesteś przedstawicielską tej dziedziny) przyszli koledzy i koleżanki po fachu, będą mieć już znacznie bardziej realne możliwości niesienia pomocy, zamiast wcielać się w rolę delfickiej wyroczni jak ma to miejsce obecnie.

                 Nie chcę abyś źle mnie zrozumiała. Mam wielki szacunek dla ludzi o dużej empatii i daleki jestem od powielania niesprawiedliwego powiedzenia, że "Piekło jest dobrymi chęciami wybrukowane", ponieważ dla mnie od skuteczności ważniejsze są intencje człowieka, jakkolwiek niepraktycznie by to zabrzmiało. Na pierwszym miejscu stawiam człowieczeństwo nad tzw. profesjonalizmem.

                 Szkoda, że wielu psychologów zbyt ambicjonalnie i osobiście podchodzi do całego zagadnienia, a ,mniej z dystansem i po ludzku, co z pewnością dałoby to wszystkim więcej pożytku. Choć z drugiej strony mam pełną świadomość, że psycholodzy są takimi samymi ludźmi jak całą reszta, która podlega tym samym procesom emocjonalnym, kulturowym etc. Takie swego rodzaju zapętlepnie. ;)
                 • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 04.10.20, 18:51
                  >Napisałaś lumeria, że psychologia zawsze będzie skazana na bycie poza nauką ścisłą

                  Nie, nie tego nie napisałam.

                  Napisałam, ze obecnie nie jest uważana za taką bo faktycznie nie jest. Podobnie jak i medycyna.


                  Nie uważam się za fana psychologii. Podobnie jak nie jestem kibicem medycyny. Dla mnie to narzędzia do leczenia czy do wspierania odpowiedniego funkcjonowania - czy to psychiki czy ciała (lub obu).

                  Raczej (mam nadzieje) jestem pragmatystką. Psychologia jak i medycyna nie zawsze oferują panaceum, nie zawsze leczą. Wiele tez zależy od tego na jakiego 'wykonawce' trafimy - możemy na konowała, a możemy na specjalistę. I dalej wyniki mogą być niezależne od wiedzy i wysiłku zainwestowanego w leczenie.
                 • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 04.10.20, 19:15
                  kod_matrixa napisał:

                  > Na obecnym poziomie, w b. dużym stopniu niestety tak. Jest bezużyteczna, a w wielu aspektach nawet szkodliwa nb jak wszystko inne co nie jest dostatecznie dobrze poznane, a mimo to stosowane. Psychologia nie stanowi pod tym względem jakiegoś wyjątku.


                  Medycyna tez była niebezpieczna, wręcz szkodliwa dla pacjentów. Dla niektórych nadal taka się okazuje. Czy z tego wzgledu należało gdzieś powiedzmy w średniowieczu zaprzestać leczyć ludzi?

                  Tak, psychologia eksperymentuje na żywym materiale - jak inaczej ma sie rozwijać?

                  Jakie podejście proponujesz zamiast obecnego? Jest jakaś opcja?
                 • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 05.10.20, 10:24
                  Oczywiście nie znaczy, że psycholodzy czy terapeuci nie mogą pomagać. Owszem mogą, na takiej samej zasadzie jak rozmowa z człowiekiem o dużym potencjale empatii.

                  To właśnie empatia jest tym czymś co może drugiemu człowiekowi w ciężkich chwilach pomóc. Nie jest to jednak to z czym psycholodzy starają się indentyfikować taki kontakt. Mianowicie z lecznictwem sensu stricte. A już nie daj Boże jeśli specjalista i pacjent pokładają jakieś większe nadzieje w leczeniu poprzez taki kontakt. Efektem takiego założenia często bywa obustronne rozczarowanie i absurdalne wzajemne obwinianie się.

                  Metadane badań wskazują, że większe "postępy" odnoszą specjaliści, którzy bardziej wierzą w tzw. warsztat psychologiczny, a nie ci, którzy stosują taką czy inną konkretną metodologię, która de facto nie ma znaczenia. Oczywiście te "postępy" to nie jakieś realne lecznictwo tylko zauważalnie lepszy rezultat takich relacji pacjent-terapeuta, na stosunkowo krótkim odcinku czasu, w porównaniu do reszty relacji.

                  Wniosek jest dość oczywisty. Metodologie nie mają znaczenia w relacjach zwanych terapeutycznymi, lecz nastawienie/zaangażowanie człowieka, a ściślej rzecz ujmując naturalne predyspozycje terapeuty. Lepsze predyspozycje terapeuty od reszty swoich kolegów i rzecz jasna znacznie większy, statystycznie mocno ponadprzeciętny potencjał empatii, której nie można się nauczyć. To po prostu czysty behawioryzm.
                  • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 05.10.20, 14:47
                   >To właśnie empatia jest tym czymś co może drugiemu człowiekowi w ciężkich chwilach pomóc.
                   >Metodologie nie mają znaczenia w relacjach zwanych terapeutycznymi, lecz nastawienie/zaangażowanie człowieka, a ściślej rzecz ujmując naturalne predyspozycje terapeuty.

                   Gdyby metodologie, tzw warsztat nie mialy znaczenia, i empatia byla jednostką leczniczą, to wystarczałoby porozmawiać z życzliwą osobą - przyjacielem, serdeczną ciocią.

                   Aby wyrobić sobie "warsztat psychologiczny" specjaliści muszą zapoznać się z teoriami, metodologiami, etc. Muszą mieć wiedze (jakkolwiek niepełną czy wadliwą). Wiec - witaj psychologio!
                   • kod_matrixa Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 06.10.20, 15:11
                    lumeria napisała:

                    Gdyby metodologie, tzw warsztat nie mialy znaczenia, i empatia byla jednostką leczniczą, to wystarczałoby porozmawiać z życzliwą osobą - przyjacielem, serdeczną ciocią.


                    Obawiam się, że wyważasz otwarte drzwi. Czyż psychologowie nie radzą innym prowadzenia rozmów z bliskimi lub zaufanymi im osobami? potoczne "wygadanie się' pozwala rozładować pewne napięcie, tym samy poprawić samopoczucie, podtrzymać na duchu etc.

                    Różnica między takimi rozmowami, a pacjentami z terapeutami w zasadzie sprowadza się do odpłatności i uleganiu sile sugestii i autorytetu.

                    Badania również potwierdziły, że tzw. terapeuci-amatorzy mieli podobne osiągnięcia podczas eksperymentalnych sesji z pacjentami do zawodowych terapeutów.

                    Poza tym, bez urazy, ale dostrzegam w Twoim myśleniu brak samodzielnej analizy rzeczywistości. Prawa natury nie potrzebują ludzkiej aprobaty do tego, że jedna rzecz leczy, a druga już nie. Jednej łaskawie nadajemy "jednostkę leczniczą" i nazwę, a innej nie. Kontakt z jednym człowiekiem może mieć na nas pozytywny wpływ także na nasze zdrowie psychiczne, a z innym wręcz przeciwnie, może być destrukcyjny. To nie człowiek - nb b. omylny - decyduje o tym co leczy i czemu należy przypisać nazwę, numerek w katalogu i najlepiej akceptację Ministerstwa Zdrowia i certyfikat Komisji Europejskiej, a co nie posiada właściwości leczniczych.

                    To najlepiej obrazuje, fakt w jakim matriksie żyje wiele osób, a możliwość samodzielnego myślenia ceduje na tzw. ogół, państwo, organizacje międzynarodowe, instytucje itd.
  • lumeria Re: Ten wykład powinien zobaczyć każdy psycholog 09.10.20, 14:26
   >warto wrócić do dyskursu akademickiego czy to co się robi ma w ogóle jakikolwiek sens.

   Okie-dokie... jeśli cie bawią suche abstrakcyjne akademickie dyskursy - takie jak ta z udziałem pana profesora informatyka powyżej, czy inne historyczne / hipotetyczne gdybanie - to na zdrowie.


   Psychologia stosowana - taka która zajmuje sie realnymi problemami żywych, cierpiących ludzi - rozwija sie na innych torach. Szuka praktycznych interwencji i rozwiązań, nie teorii. Zajmuje sie kwestiami takimi jak leczenie PTSD, traumy rozwojowej, wspieraniu zdrowego rozwoju dziecka, itp. Terapie poznawczo-behawioralne (CBT), terapie traumy np. SE Petera Levina, lub terapie opracowane przez Basel van der Kolk'a - maja bardzo wysoką skuteczność, terapie i interwencje oparte na badaniach rozwoju dziecka, przywiązania (attachment) również są bardzo efektywne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka