Dodaj do ulubionych

Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki

24.12.20, 16:36
Oświecenie w ogromnym stopniu wykastrowało człowieka intelektualnie, ale też i mentalnie. Jak to możliwe, że epoka, która w dużym stopniu odpowiada za rozwój nauki, jednocześnie narobiła duże spustoszenie ludzkich umysłów? Skąd ten paradoks? Cóż, upraszczając sprawę, można odpowiedzieć na to pytanie w sposób następujący - im człowiek bardziej zajmuje się rzeczami ambitnymi, skomplikowanymi i trudnymi, tym liczba błędów, pomyłek i brzemiennych w skutki porażek wzrasta w sposób wykładniczy. Tak więc można sprowadzić to w jakimś zakresie do statystyki.

Gorąco polecam bardzo interesujący wykład o mrokach oświecenia, mających bezpośredni wpływ na dzisiejsze BŁĘDNE postawy deterministyczno-materialistyczne człowieka współczesnego.

Niestety duży jest w tym udział systemu edukacji 20. wieku, przekazującego (nb. 21. wieku również) 19. wieczny stan wiedzy. Ma to swoje przełożenie również na stan nauki społecznych.

(518) Granice poznania #1 - wykład | prof. Krzysztof Meissner - YouTube


Obserwuj wątek
  • astroblaster Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 24.12.20, 17:24
   Matrix, tak świątecznie i radośnie: PUKNIJ TY SIĘ W DEKIEL!

   *to, że jak kraj nie zaliczyliśmy renesansu widać W NAS na każdym kroku.

   Życzę ci, żeby jednak ci się przytrafiło. Obojętnie czy po cegle w łeb, czy baranku w ścianę, czy wpierdolu od ‚fana’. Ważne, żeby cię oświeciło.
  • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 25.12.20, 20:50
   Ludzie oświecenia zachowali się jak Faust Goethego. Z tą różnicą, że i tak nie posiedli wiedzy ostatecznej.

   Cały infantylizm oświecenia polegał na braku rozumienia natury rzeczywistości. A w zasadzie na deficycie pewnej dojrzałości poznawczej, która podpowiada, że prawda ontologiczna leży poza "logistycznymi" możliwościami człowieka - jego niedoskonałymi zmysłami.

   Druga składowa tego infantylizmu była bardziej przyziemna i wynikała z kwestii społeczno-politycznych i buntu wobec stanu duchownego, kościoła i jego emanacji czyli wiary w Boga.

   Bardzo to urzeczywistniło się w czasie Rewolucji Francuskiej, a później tylko się już nasilało. Różni materialistyczni filozofowie o bardziej emocjonalnym niż merytorycznym zacięciu, jak np. Marks i wreszcie Rewolucja Bolszewicka.

   W różnych naukach do dziś przebija się ten duch buntu i negatywny emocjonalny (a nie stricte naukowy) stosunek do wszystkiego co nienamacalne, metafizyczne czy zwyczajnie niezrozumiałe.

   To skrajne wychylenie w kierunku racjonalizmu, w zasadzie jest niczym innym jak odreagowaniem prymitywnej formy wiary we wiekach średnich, sprowadzenie wiary do groteski w postaci obrzędowości religijnej, wielu nadużyć stanu duchownego i całej z tym związanej degrengolady.

   Na bazie tego infantylnego buntu wyrosła paradoksalnie druga religia - ateizm czy jak kto woli materializm i determinizm, który da się opisać i zrozumieć do końca. W swojej konstrukcji do złudzenia podobny w swojej naiwności jak religia we wiekach średnich sprowadzona do odpustów grzechów za pieniądze czy wiary w formie komiksowej - diabła z rogami i widłami.

   Niestety z wielu nauk, w tym z nauk społecznych na czele z psychologią przebija się ten duch sekciarskiej racjonalności o zabarwieniu bardziej ideologicznym niż merytorycznym.

   A jak wiadomo na gruncie negacji nie zbuduje się nowej jakości. Dlatego, że negacja jest w istocie destrukcją, a nie konstrukcją.
    • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 27.12.20, 18:19
     Yadaxad, tylko pamiętaj, aby oddawać 5 razy / dzień cześć psychoanalizie w kierunku Wiednia. I pamiętaj , nie myśl za dużo, bo to zadanie dla wybranych o określonym IQ. Dla całej reszty przewidziano lejek i literaturę do przyswojenia (Broń Boże nie do przemyślenia). Lobotomii też nie wymyślono na próżno. To dziurka na rzeczony lejek.
    • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 27.12.20, 18:27
     Nie chcę nikogo obrażać, ale odnoszę nieodparte wrażenie, że za czasów wynalezienia lobotomii była byś jedną z najgorętszych orędowniczek takiej terapii. A może, to wcale nie stanowi dla Ciebie powodu do obrazy tylko do dumy? W takich przypadkach trudno wyrokować.
   • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 27.12.20, 19:16
    Bardzo trudno przewidzieć przyszłość, bo ta obarczona jest zbyt wieloma czynnikami, które odbierane jako niepozorne, mogą finalnie wywalić cały układ do góry nogami albo w powietrze.

    Co do teorii krytycznej i szkoły frankfurckiej mam dość krytyczny stosunek. Upraszczając, Po prostu jest to w zasadzie negacja systemu, kultury, postępu technicznego itp. Oczywistą jest rzeczą, że wszystkie te elementy są obarczone wieloma fatalnymi wadami i nie są czymś ostatecznym. Że muszą ewoluować, nie tylko we fragmentach, ale i w całości.

    Problem w tym, że teoria krytyczna idzie trochę na skróty i wszystko chce zatopić w relawitywizmie. Dla człowieka świadomego oczywistym powinien być fakt, że skazani jesteśmy jako gatunek na błądzenie i nie ma szans na poznanie prawdy uniwersalnej. Jednak teoria krytyczna przez tę swoją negację nie wnosi czynnika konstruktywnego. Tymczasem w praktyce świat musi opierać się o jakieś konkretne punkty odniesienia, również społeczeństwo, bo w przeciwnym razie istnieje obawa, że rozpuści się w zwyczajnym anarchizmie.

    Totalna wolność w społeczeństwie możliwa jest w zasadzie tylko w wariancie anarchistycznym. Cały paradoks polega na tym, że ta "wolność' byłaby najgorszym piekłem na ziemi. Dlatego frankfurczycy proponują nierealną utopię. A jeśli już zrealizowała by się ta "wolność' to byłaby gorsza od komunizmu i nazizmu, choć trudno to sobie wyobrazić.
      • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 05:50
       Marksowska wizja przyszlości stała się tak pociągająca ponieważ dała ludziom nadzieję wolności i zarazem sprawiedliwości. Niestety , zasada komplementarności nie jest powszechnie znana nawet najtęższym umysłom i stąd te złudzenia świetlanej przyszłości. Idealne społeczeństwo , populacja pszczół lub mrówek.
       • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 09:58
        Ludzie często dokonują takie skróty i wydaje się im, że zasadę funkcjonowania społeczności pszczół czy mrówek jest do zaimplementowania do gatunku ludzkiego, co jest totalnym absurdem.

        Po pierwsze człowiek w takim systemie jako jednostka by nie wytrzymał za długo psychicznie, a po drugie kieruje się świadomością, a nie instynktem jak mrówki czy pszczoły. Ten instynkt jest oprogramowaniem społeczności pszczół, którego człowiek nie posiada.

        Ponadto, w takim systemie nie ma za bardzo miejsca na osobistą wolność i kreatywność tak rozwiniętego organizmu jakim jest człowiek. Zresztą dla innych naczelnych również. W świecie mrówek czy pszczół nie ma miejsca na zabawę czy rekreację czyli na czerpanie radości z życia, co można zaobserwować już wśród małp. Nie wspominając o człowieku.

        Dla człowieka taki system wydaje się atrakcyjny, perfekcyjny i wspaniały, zwłaszcza, że trudny do odtworzenia, ale jako dla zewnętrznego obserwatora.

        Człowiek jest zafascynowany mechanizmem tych systemów, ale egzystencja w takim systemie już jest nieludzka.
        • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 10:46
         Jednak stworzenie takiego lub podobnego systemu w aspekcie ekonomii jest jak najbardziej są wskazane, ALE nie da bazie organicznej tj. na człowieku i żywym społeczeństwie, lecz w oparciu o sztuczną inteligencję.

         W ogóle należy iść w kierunku uwolnienia i optymalizowsnua potencjału intelektualnego i naukowego, zamiast opierać się o klasyczne modele ekonomiczne oparte o dystrybucjonizm i monetaryzm.
         • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 11:49
          System organizacyjny społeczeństw owadzich jest nie do wytrzymania dla człowieka "skomplikowanego ". Ale człowiek " prosty" czuje się w nim doskonale , gdyż zapewnia mu on bezpieczeństwo socjalne , specjalizację w zawodzie i lenistwo umysłowe. Wystarczą mu do szczęścia "chleb i igrzyska". A takich ludzi mamy na świecie coraz więcej zwłaszcza , w społeczeństwie konsumpcyjnym . Można to zresztą uzasadnić całkiem racjonalnie skomplikowanym charakterem współczesnego świata .
          • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 11:57
           A prawdę rzekłszy świat zawsze był skomplikowany . Dla chłopa pańszczyżnianego system poddaństwa był najlepszym z możliwych i nie różnił się w zasadzie od położenia pracownika PGR-u lub korporacji przemysłowej . To , że ludzie nie uczestniczą w wyborach też ma swoje przyczyny. Bo jak mogę bez wyrzutów sumienia decydować o sprawach , na których się nie znam ?
           • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 12:02
            Mrówka i pszczoła są to owady "uproszczone" , niezdolne do egzystencji poza społecznością . Ludzie coraz bardziej zbliżają się do tego modelu . Poza nielicznymi wybitnymi jednostkami cała reszta staje się coraz bardziej tylko konsumentami , gdyż coraz więcej pracy fizycznej i umysłowej wykonują roboty i automaty .
           • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 13:41
            Jako przykład podam referendum w sprawie wyborów jednomandatowych , kiedy była b. niska frekwencja . Ludzie nie rozumieli o co chodzi i nie poszli głosować. Prawo , ekonomia i polityka są tak skomplikowane , że lepiej zostawić te sprawy specjalistom , którzy i tak się między sobą zażarcie spierają zarzucając sobie nawzajem brak kompetencji . A co ma o tym sądzić tzw. "szary " człowiek ? Czeka na wybawcę , który wreszcie chwyci tych politykierów "za pysk " i zaprowadzi porządek !
            • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 28.12.20, 14:54
             Tak, człowiek funkcjonuje w skomplikowanej rzeczywistości. Jednak te komplikacje często są efektem chaosu, a nie harmonii.

             W owadzim świecie schematy funkcjonowania są bardzo stabilne i niezmienne od milionów lat, te ludzkie bardzo zmienne.

             Różnorodność wewnątrzgatunkowa człowieka jest b. duża ze względu na rozkład normalny dystrybucji IQ. Odtwórcze wykonywanie prostych czynności zawodowych też tego nie zmieni. To jest trochę obrażanie się na rzeczywistość. Sam siebie często się na tym łapię.

             Paradoksalnie więcej wolnego czasu może (choć nie musi) spowodować zajęcie się sprawami bardziej kreatywnymi.
              • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 01.01.21, 19:45
               Projekcji to jedno, ale wielu z nich pozostawało też pod silnym wpływem własnych czasów. To bardzo często gubi zarówno filozofów jak i przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych.

               Dobry filozof i naukowiec humanistyczny MUSI mieć solidne pojęcie o mate matyce, fizyce, biologii.. etc.

               Po pierwsze dlatego, że tam są zawarte podstawy funkcjonowania świata, a po drugie wyrabiają uniwersalność i ponadczasowość ludzkiej percepcji, dystansując jednocześnie od percepcji zdominowanej przez bieżące realia i wszelkie nawyki intelektualne i mentalne z nimi związane.

               Nie bez powodu mówi się dziś czasem, że współczesna fizyka zaczęła wypierać filozofię.
               • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 01.01.21, 20:09
                Sam Freud pozostawał pod silnym wpływem deterministyczno-materialistycznego wyobrażenia świata na oświeceniową nutę, kiedy o mechanice kwantowej ówczesna fizyka nawet nie śniła. Wręcz przeciwnie, fizyka wtedy była na etapie twierdzenia, że wkrótce odnajdzie racjonalne pytania na wszystkie odpowiedzi (teoria wszystkiego) ogłaszając koniec nauki (!)

                W XX wieku w fizyce doszło rewolucji większej od tej kopernikańskiej, wywalając dotychczasową wiedzę DOSŁOWNIE o 180 stopni!

                Ale ze względu na trudności związane z powszechnym zrozumieniem odkryć XX wiecznych fizyków, ludzi nawet o wyższej inteligencji niż przeciętna, zrezygnowano w systemie edukacji dzieci i młodzieży w tym zakresie.

                Trudno mieć o to nawet pretensje do XX wiecznego systemu edukacji przynajmniej pierwszej poł. XX wieku. Sam Einstein miał problem z akceptacją mechaniki kwantowej. Oczywiście nie dlatego, że jej nie rozumiał, lecz dlatego, że wywaliła do góry nogami cały oświeceniowy "racjonalizm", przekładający się nie tylko na naukę, ale na cały mechanizm dotychczasowej ludzkiej percepcji. Mb uformowanej przez oświecenie.

                Jak nietrudno się domyśleć, ten fakt musiał być brzemienny w skutkach dla reszty nauk. Nie wspominając o naukach społecznych (ale psychiatrii również), które na dobrą sprawę ze swoją nawet obecną percepcją utknęły w wieku XIX.
                • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 01.01.21, 20:29
                 Freud to wręcz podręcznikowy przykład tego jak epoka ew. życie osobiste lub jedno i drugie wywarły ogromny wpływ na teorie (projekcje) różnych dziedzin.

                 Pruderyjna epoka wiktoriańska + ew. patologiczne relacje z własną matką = "naukowa" obsesja w zakresie seksualności człowieka.

                 Zapewne w dużej mierze obsesje te, przyczyniły się do naciągania faktów na potrzeby teorii, do czego posłużyła równie "naukowa" psychoanaliza i jej realna "użyteczność".

                 Psychoanaliza to jednak zaledwie ikona dziedziny - wierzchołek góry lodowej, ogromnej części bazy "naukowego" dorobku psychologii.
                 • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 01.01.21, 21:18
                  Bardzo myliłby się ten, kto uważa epokę oświecenia za triumf rozumu. O ile w niektórych kwestiach istniał postęp, to w innych wstecznictwo i to w stosunku nawet do średniowiecza. Powinniśmy wiedzieć o tym, że historia ludzkości przebiega w sposób nielinearny. Dobrze obrazuje to poniższy artykuł odnośnie higieny osobistej na przestrzeni wieków.

                  PS.
                  Sorry za składnię, gramatykę, błędy interpunkcyjne itp. ale często piszę z telefonu, co nie pozostaje bez znaczenia na jakość tekstu.


                  Link do artykułu:

                  www.mp.pl/pacjent/zdrowy_czlowiek/208788,z-brudem-przez-wieki
                  • afq Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 01.01.21, 21:42
                   kod_matrixa napisał:

                   > Sorry za składnię, gramatykę, błędy interpunkcyjne itp. ale często piszę z tele
                   > fonu, co nie pozostaje bez znaczenia na jakość tekstu.

                   skoro to takie ważne, że aż przepraszasz, to może pisz wolniej, czytaj zanim klikniesz
                       • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 13.01.21, 16:55
                        Generalnie nie łączył bym wojen z nacjonalizmem. Wojny w historii wybuchały niezależnie od struktur państw. Wybuchały w czasach gdy państwa były wielonarodowe, narodowe i gdy ich nie było w ogóle, czyli na poziomie plemion.

                        Nacjonalizm był tylko jednym z pretekstów do wywoływania wojen przez możnych tego świata, manipulujących społeczeństwami. Wojny w tworach internacjonalistycznch bywają również bardzo krwawe. Może nawet jeszcze bardziej, vide Jugosławia.

                        Okres po II WŚ jest okresem najbardziej pokojowym w dziejach. I nie jest to zasługa ani miłości międzynarodowej, ani państw narodowych. Kluczem do tego względnego spokoju w największym stopniu przyczynił się rozwój broni nuklearnej, który sprawił, że możnym tego świata przestało się opłacać wywoływać wojny konwencjonalne.

                        Jak powiedział Gering, żaden naród na świecie nie jest skłonny do wojny. Wojny zawsze wybuchały z inicjatywy polityków, stosujących manipulacje na społeczeństwach. Tak samo było z Niemcami w III Rzeszy.
                        • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 13.01.21, 17:21
                         Dla przykładu Imperium Rzymskie zawsze prowadziło z kimś wojny. Im bardziej był ok internacjonalistycznch na skutek podbojów tym bardziej rósł apetyt na niekończący się podbój nowych ludów oraz ich terytoriów.

                         To z kolei powodowało powstania przeciw Rzymowi wewnątrz samego imperium, co w konsekwencji doprowadziło do jego upadku.

                         Podobnie było z wielonarodową I Rzeczpospolitą. Im stawała się bardziej rozleglejsza, tym więcej prowadziła wojen. Tych zewnętrznych i wewnętrznych - Powstanie Chmielnickiego itp. bunty.

                         Oba ww. organizmy padły ofiarą swojego sukcesu i manią wielkości ponad miarę.

                         Nacjonalizm zyskał złą sławę wśród komunistów i w PRL po II WŚ, a także wśród szerokiej lewicy na Zachodzie, ponieważ komuniści i socjaliści dzięki idei internacjonalizmu, chcieli szerzyć komunizm i socjalizm na świecie we wielu państwach jednocześnie. Cały czas nacjonalizm odnosili do III Rzeszy, aby go ludziom obrzydzić. Jednak internacjonalizm był dla nich bardziej narzędziem niż celem samym w sobie, a państwa narodowe leżały w poprzek ich interesom.

                         Choć na dobrą sprawę III Rzesza i jej plany, mimo nazwy Narodowy-Socjslizm nie miał wiele wspólnego, ani z narodem, ani z socjalizmem. Nazwa czysto propagandowa na wewnętrzny użytek polityki niemieckiej.

                         Trudno nazywać III Rzeszę rozciągającą się od Pirenejów po Ural za państwo narodowe. Naziści zdecydowanie wychodzili poza schemat narodu, odnosząc się do rzekomej rasy aryjskiej. Te ich rasistowskie koncepcje właściwie nie mały w dziejach swojego innego odpowiednika. To bardziej jakiś chory kaprys epoki. A sama rasa jest pojęciem bardzo niejasnym, dość szerokim i wymykającym się definicji tak narodu jak i internacjonalizmu.
                         • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 13.01.21, 17:39
                          Państwa narodowe na obecnym etapie rozwoju międzynarodowej społeczności wydają się rozwiązaniem optymalnym, opartym nie o sztucznie kreowane koncepcje, lecz o antropologię.

                          Społeczeństwo posługujące się tym samym językiem, kulturą itp. tworzące struktury organizacyjne w randze państwa, wydaje się na chwilę obecną zoptymalizowanym i naturalnym rozwiązaniem. Generuje najmniej konfliktów na tle kulturowym, etnicznym, językowym, religijnym etc. Jednocześnie nie kłóci się to ze współpracą z innymi narodami.

                          Społeczeństwo jest bliżej władzy centralnej, na której może efektywniej wymuszać realizację własnych często bardzo zbliżonych z powodów kulturowych postulatów.

                          Państwo wielonarodowe brzmi bardzo wzniośle i szlachetnie. Jest jednak niebezpieczną utopią, ignorującą różnice etniczne, które b. szybko mogą przerodzić się w groźne wewnętrzne konflikty, zwłaszcza w realiach społeczeństwa wielojęzycznego.

                          Społeczność jeszcze nie jest na etapie monojęzyczności i dostatecznie daleko posuniętej konwergencji kulturowej, aby tworzyć twór jeden kontynent - jedno państwo.

                          Taki "raj" na ziemi już próbowano stworzyć wielokrotnie i każdorazowo kosztem cierpienia mln ludzkich istnień zwieńczony klęską. Każda ewolucja powinna mieć własne tempo.
                         • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 15.01.21, 09:51
                          Imperium rzymskie pomimo swej rozległości utrzymywało armię niezbyt liczną dzięki tolerancji religijnej i kulturowej . Tylko niektóre ludy np. Izraelici wyszły żle na przynależności do tej wspólnoty z powodu swej bezkompromisowości. Pisze o tym np. A .Krawczuk i do niego odsyłam .
                         • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 15.01.21, 09:57
                          Zgadzam się z Tobą odnośnie niebezpieczeństw związanych z mieszaniem kultur . Historia współczesna daje na to zbyt wiele złych przykładów . Ale przyczynę widzę w rewolucji francuskiej , kiedy właśnie armia podbudowana entuzjazmem rewolucyjnym zwyciężała wrogów dysponujących armiami z przymusu lub zawodowych.
                         • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 15.01.21, 10:06
                          Główną przyczynę wrogości między populacjami widzę w propagowani religii czy ideologii monoteistycznych oraz wciąganiu ludzi "prostych " do wielkiej polityki . Monarchia i feudalizm "abstrakcyjny " były chyba najlepszymi systemami dostosowanymi do natury ludzkiej . Marksistowski socjalizm "abstrakcyjny "był niejako uwspółcześnioną formą takiego systemu . Był systemem opiekuńczym a jednocześnie pozwalał na awans społeczny .
                         • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 15.01.21, 10:34
                          Marks przyczynę wszelkich waśni międzyludzkich widział w ekonomii. Cała reszta to dorabianie bardziej lub mniej szlachetnych uzasadnień do tej zwierzęcej walki o byt .
                          M. Baigent i inn. w Testamencie Mesjasza dość przekonująco podejmują tematykę naszych rozważań .
                         • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 15.01.21, 10:39
                          Broń nuklearna to tylko przejściowy hamulec agresywnych zachowań ludzkich . Pojawiają się inne rodzaje środków zniszczenia w miarę postępów nauki .Przenosi się je w kosmos , powierza automatom itp . I nie widać tutaj końca , przynajmniej na razie .
                         • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 25.01.21, 15:08
                          Imperium Rzymskie, owszem jest przykładem, gdzie prostym plemionom mogło opłacać się zostać podbitym przez Rzym, ale w większości przypadków w historii nowożytnej, na ogół podbity naród zaczyna być degradowany i dominowany przez silniejszego.

                          Tak było w przypadku Imperium Osmańskiego, Imperium Rosyjskiego (przypadek Polski) czy w przypadku najazdów hord Tatarskich.

                          Wracając do Imperium Rzymskiego, to suma sumarum jego rozdęcie, nie skończyło się dobrze dla nikogo na dłuższą metę. Same imperium legło pod własnym ciężarem (koszty utrzymania), a podbite plemiona pogrążyły się na długi czas w wiekach ciemnych. Zabrakło zbalansowania i pewnej równowagi między tym, na co Rzym miał ambicję, a tym na co mógł sobie pozwolić żeby się utrzymać.
  • kod_matrixa Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 25.01.21, 14:56
   To prawda, ale jak na razie ten technologiczny straszak jądrowy skutecznie paraliżuje polityków przed kolejnymi okrucieństwami. Technologia zawsze ma dwie strony medalu. Jednak wina zawsze leży po stronie człowieka, nie technologii.

   Z tymi religiami też bym tak nie przesadzał. Dla polityków każdy pretekst jest dobry. Manipulacja prostym ludem istniała od zarania dziejów.

   Nie sądzę aby prosty lud pozbawiony takiej czy innej religii nie był skłonny do agresji. Po prostu był manipulowany, a religia, przynależność etniczna czy styl życia to tylko socjotechniczne zapalniki z lontem, które były angażowane przez polityków na zasadzie: Ludzie, ci, a ci nam zagrażają, jak się nie przeciwstawimy to skończy się nasz świat, napadną na nas, nabiją na pal, zgwałcą kobiety, a dzieci zabiją etc.

   Głównymi motywacjami do wojny dla zwykłych ludzi jest najczęściej strach. Generalnie, ludzie z natury nie są skłonni do wojen i narażania się, aby ginąć dla idei, oprócz jakichś zdesperowanych i niezrównoważonych jednostek.
   • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 09:14
    Wielkie organizmy państwowe rozwijały się podobnie do organizmów żywych i zauważył to Hegel formułując prawo rozwoju uwarunkowane koniecznościami ekonomicznymi , społecznymi i inn. Sięgnął do tego marksizm ale tylko w teorii i jego potencjał rozwojowy wkrótce się wyczerpał .
     • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 11:31
      Najczęstszą przyczyną błędnych rozwiązań w polityce wszelkiego rodzaju jest nieświadome stosowanie skalowania , które w rzeczywistości występuje tylko w niektórych dziedzinach fizyki np. w hydrodynamice cieczy i gazów. W większości zjawisk rozwiązań w jednej skali nie daje się przenosić do innej np. nie uda się wyhodować mrówki wielkości słonia ani zminiaturyzować słonia zachowując ich dotychczasowe właściwości.
      • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 11:37
       Przykładowo , demokracja może sprawdzać się sprawnie w małych społecznościach gdzie członkowie grupy dobrze znają się wzajemnie , ale w wielkich populacjach wykazuje już pewne wady , na co zwracał uwagę już Sokrates. To samo dotyczy również spółdzielczości .
       • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 11:44
        Wielcy teoretycy , filozofowie i politycy z reguły proponowali modele społeczności dość uproszczone sprowadzające się do oparcia o jedną podstawową zasadę np. że człowiek w istocie jest zły , albo przeciwnie , że jest dobry . Społeczeństwo należy traktować jak kobietę , a ta chętnie ulega przemocy - teza Hitlera.
        • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 11:54
         Najczęściej wynikało to z psychologicznej projekcji osobowości autora na innych ludzi. Badania mózgu wykazały , że istnieją róznice w funkcjonowaniu mózgów ludzi o dużej empatii w porównaniu z mózgami ludzi pozbawionych empatii. Przypuszczalnie różnice te mogą zależeć od rodzaju
         • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 12:01
          żródeł utrzymania . Społeczeństwa koczowników i pasterzy z reguły wykazywały więcej chęci do agresji i podbojów niż osiadłe i rolnicze . Mogło to być spowodowane równiez doborem płciowym , gdzie kobiety idą "za mundurem i ostrgami " niz za sochą i rydlem .
          Pogląd , że agresja powodowana jest tylko lękiem nie daje się utrzymać , agresywnym człowiek najcz ęściej już się rodzi.
          • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 12:09
           Na tej tezie oparta była filozofia św. Augustyna ,że człowiek nie może być zbawiony bez łaski bożej i wynikała z jego osobistych doświadczeń. A także znana maksyma ludowa , że dobrego to i karczma nie zepsuje a złego nawet Kościół nie naprawi .
           • xawery39 Re: Jak oświecenie skrzywiło umysł ludzki 26.01.21, 12:20
            Sądzę , że szczytem osiągnięć w dziedzinie etyki jest buddyzm z jego poszanowaniem każdej formy życia i obecnie rozpowszechniane poglądy ekologów skłaniają się w tym kierunku wykluczając jego skrajne zastosowanie w praktyce .
            Zarówno Judaizm z jego postawieniem człowieka na szczycie stworzenia jak i marksizm z jego filozofią zmieniania świata , jak zwykle u Marksa niedopowiedzianą do końca , dały jak dotąd skutki zarówno dobre jak i złe . Dobre na krótką metę , ale złe być może w dalszej perspektywie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka