Dodaj do ulubionych

Niskie IQ/Głupota

01.01.21, 20:56
Dobry wieczór
W ten pierwszy dzień nowego roku przychodzę do Was ze sprawą, która w zasadzie zatruwa mi życie już od bardzo długiego czasu. Mianowicie jestem osobą bardzo głupią i już nie wiem co mam zrobić. Odpowiadając na argument, który jak zauważyłam pojawia się w wielu wątkach tego typu czyli „głupi nie zauważa, że jest głupi” – tak, ja też tego nie zauważam od razu. Gdy mam coś wykonać po prostu to robię tak jak mi mój mózg podpowiada i dopiero potem gdy ktoś coś po mnie sprawdza i przychodzi mówiąc, że dlaczego zrobiłam to tak przecież (i tutaj zazwyczaj wyjaśnia mi jak coś lepiej zrobić co jest bardziej logiczne) uświadamiam sobie jak idiotyczne było moje działanie... Z tym robieniem rzeczy też jest tak, że potrafię je wykonywać tylko jak coś mi ktoś dokładnie pokaże. W nowych sytuacjach kompletnie się nie odnajduję, nie potrafię rozwiązywać problemów. Wówczas albo wpadam w ogromny stres albo płaczę albo szukam kogoś kto mi pomoże albo co najgorsze problem rozwiązuje sama tak, że często lepiej by było jakbym się za to rozwiązywanie w ogóle nie brała.. Nikt mnie nie lubi bo potrafię rozmawiać tylko o sobie. Miałam w swoim życiu okazję spotkać osoby bardzo empatyczne, które chciały mi pomóc i które wysłuchiwały moich problemów. Sęk w tym, że nie umiałam utrzymywać z nimi relacji, ponieważ nie umiem rozmawiać na żaden temat poza swoim. Starałam się to zmienić – czytać gazety czy jakieś artykuły ale kończyło się na tym, że potrafiłam tylko przytoczyć poznaną informację bez żadnych swoich refleksji. Gdy z kimś rozmawiam naprawdę staram się wymyślać pytania ale moja myślenie nie pozwala mi na łączenie pewnych faktów i pytam o takie oczywistości jak to czy 2+2 to 4… Gdy ktoś coś do mnie zagaduje odpowiadam nieskładnie i bez żadnego sensu. Zamiast jakiegoś zastanowienia odpowiadam to co od razu mi się skojarzy. Żeby lepiej zobrazować – ktoś mnie zapyta jaki rodzaj makaronu lubię najbardziej to odpowiem – wczoraj jadłam makaron w zupie. Mój mózg wyłapuje chyba tylko słowa klucz i podaje informację zawierającą ten klucz… Nie mam żadnych refleksji, wszystko co robię jest automatyczne. Ludzie nie lubią ze mną przebywać bo moje nielogiczne zachowania wytrącą z równowagi nawet najbardziej spokojną osobę. Z głupotą wdałam się w moją mamę. Przebywanie z nią jest bardzo męczące dlatego przykro mi bo mam świadomość tego, że ja jestem też taką samą osobą. Od dłuższego czasu mam myśli samobójcze, widząc jaki los spotkał moją babcię i teraz jakim życiem żyje moja mama i wiem, że mnie czeka to samo. Wiem, że mam niską samoocenę ale jak mogę mieć wysoką jeśli dosłownie wszystko w życiu zawdzięczam innym osobom bo sama bym sobie nie poradziła? Kończąc już ten i tak długi post dodam, że chodzę na terapię od 10 miesięcy finansowaną przez mojego starszego brata. Dodam, że jest to naprawdę dobry specjalista ale i tak to nic nie pomaga. Nienawidzę tego, że nie mam wpływu na swoje geny. Ludzie śmieją się z głupich osób a jaki one miały wpływ na to, że się takie urodziły? Czy są tutaj osoby takie jak ja, które mimo wszystko radzą sobie w życiu? Moje samopoczucie od dłuższego czasu jest bardzo złe, nie widzę żadnej nadziei dla siebie….
Obserwuj wątek
    • afq Re: Niskie IQ/Głupota 01.01.21, 21:39
      czytam twój post
      i nie mam wrażenia żeś głupia
      kiedyś jadłem obiad, sos, w nim zielony groszek
      taki byłem jakiś nieobecny ze zapytałem co to.. usłyszałem że oliwki
      pytam dalej, a co one takie małe, odpowiedz - bo to polskie oliwki
      aha, ok, polskie małe oliwki i jadłem dalej ze smakiem przeknany ze to polskie małe oliwki
      wiec ok.. mysle ze jestem tak samo "głupi"
      a wierz mi, radze sobie nie najgorzej
      • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 13:11
        Myślę, że każdemu czasem zdażają się jakieś wpadki - tak jak wspomniałeś byłeś "nieobecny". U mnie takie głupie sytuacje zdażają się ciągle, niezależnie od tego czy jestem zamyślona czy w najlepszym skupieniu...
    • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 01.01.21, 22:38
      Po pierwsze nie sądzę, abyś była osobą - jak to napisałaś - głupią, bo w elokwentny sposób opisałaś swój przypadek z własnej subiektywnej perspektywy. Tzn. sposób jasny, czytelny i zrozumiały, poprawną polszczyzną co świadczy o sporej świadomości tego jak i o czym piszesz. A uwierz mi na słowo, że to wcale nie jest takie oczywiste dla dużej części populacji.

Po drugie zaniżona samoocena, a zwłaszcza brak pewności siebie, paradoksalnie nie jest cechą osób o niskim IQ, a wręcz przeciwnie!

Zazwyczaj jest tak, że natura osobom o niższym IQ rekompensuje zawyżoną samoocenę i pewność siebie, a osoby ponadprzeciętne mają skłonności do podważania własnych umiejętności, w związku z czym bardziej się stresują.

Wiedza na tematy makaronu jest raczej, a nawet na pewno wiedzą śmieciową z gatunku, która bluzka jest bardziej modna.

Tak więc istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że jesteś opisanym przeze mnie powyżej przypadkiem.

Lepiej zajmij się tym co lubisz najbardziej (zainteresowania, hobby ew. ludzi o podobnych zainteresowaniach, choćby przez internet) i nie przejmuj się alienacją społeczną, bo dusze towarzystwa, oględnie mówiąc, do najinteligentniejszych nie należą.
      • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 01.01.21, 22:57
        A poza tym o wartości człowieka nie stanowi inteligencja, bo to cecha behawioralna, która może być zaledwie dobrym narzędziem do tego aby stać się osobą wartościową, lecz wcale nie musi.

Najważniejszą rzeczą decydującą o naszej wartości jest szeroko pojętej człowieczeństwo, które w przeciwieństwie do inteligencji w ogromnym stopniu zależy od nas samych i od pracy nad samym sobą.
        • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 01.01.21, 23:55
          kod_matrixa napisał:

> A poza tym o wartości człowieka nie stanowi inteligencja
          >
          > Najważniejszą rzeczą decydującą o naszej wartości jest szeroko pojętej człowiec
          > zeństwo, które w przeciwieństwie do inteligencji w ogromnym stopniu zależy od n
          > as samych i od pracy nad samym sobą.
          >

I tu się z Tobą zgadzam, Matrix.
      • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 13:32
        Dziękuję bardzo za te słowa otuchy ale niestety kompletnie do mnie nie pasują. Pisząc jest łątwiej wyrazić swoje myśli niż mówiąc. Sklecenie tych zdań zajęło mi trochę czasu a na żywo byłby to pewnie bardzo niezrozumiały bełkot.
        Co ciekawe właśnie w liceum byłam duszą towarzystwa a z perspektywy czasu wiem, że po prostu dostarczałam ludziom powodów do smiechu. Z resztą własnie ten brak refleksji nad swoimi umiejętnościami i predyspozycjami sprawił, że w liceum ledwo zdawałam a studia skończyłam tylko dzięki innym ludziom. Miałam 3 prace i w każdej nikt nie chciał przedłużyć ze mną umowy bo nie umiałam pracować tak jak inni i wiele rzeczy sprawiało mi problem. Ktoś zawsze musiał prowadzić mnie za rękę i pokazywać 1000 razy to samo. Naprawdę nie nadaję się do niczego to też mnie bardzo smuci. Tak jak mówiłam mam porównanie z moją mamą babcią czy jeszcze niektórymi innymi osobami z rodziny mojej mamy. Niestety to wszystko to geny głupoty :c.
    • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 01.01.21, 23:51
      Moge sie kompletnie mylić ale czy zdiagnozował cie specjalista? Niektóre objawy troche przypominają spectrum autyzmu.
      • xawery39 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 13:04
        Matrix jak zawsze pisze najmądrzej i to na każdy temat .
        • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 13:43
          Hehehe dzięki, to zawsze miłe, ale nie trafia to do mnie.

Za dużą mam świadomość własnej NIEWIEDZY!
          • kalllka Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 14:00
            Ale nieładnie „ niewiedzę” rozpowszechniać...na dodatek wielkimi literami (tak by ukryta intencja rzucała się w oczy.
            Podobnie jest z autorka wątku, udając idiot-ke ma większy odzew i to z „dwóch” stron.
            Prosty trick neurolingwistyczny powszechnie stosowany przez hejterie.
            • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 18:43
              Czy ty masz jakas obsesje ? 'hejteria' pochodzi od słowa angielskiego 'hate' - nienawiść i gdzie tutaj w tym wątku ktokolwiek okazuje nienawiść? Ty jestes w całym tym wątku osoba mało sympatyczna i wprowadzająca nieprzyjemna atmosferę.
            • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 19:10
              Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie można "rozpowszechnianie niewiedzy". Rozpowszechniać można wiedzę lub nieprawdziwe informacje.

Zgaduję, że chodziło ci o to drugie. :-))
              • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 19:31
                Osobowość wieloraka, na ogół tworzy osobowości antagonistyczne wobec siebie. Klon wywołuje agresję.
                • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 21:47
                  Kontynuuj. Może być interesująco.

PS.
                  To może mieć też praktyczne strony. Np. jednoosobowa gra w szachy między nieznającymi się osobowościami.
      • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 13:20
        Byłam u kilku specjalistów - nikt nigdy nie podejrzewał u mnie autyzmu. Problem jest tylko taki, że każdy zawsze oceniał mnie bardzo powierzchownie - skończone studia (bardzo dużym kosztem i tylko dzięki pomocy innych) plus właśnie brak jako takich problemów z wysławianiem się były dla nich oznaką tego, że mogę mieć po prostu depresję./słabą samoocenę. Generalnie czuję się bardzo niezrozumiana a jedynym dowodem byłoby chyba poproszenie wszystkich osób, które miały ze mną i moją głupotą do czynienia, o przedstawienie im swoich spostrzeżeń....
        • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 14:43
          Nie jestem specjalista ale mysle ze poprawna diagnoza jest bardzo ważna.

Czytajac twoje posty sprawiasz wrażenie inteligentnej osoby która potrafi w rzeczowy sposób opisać swoja sytuacje.

>>>Miałam 3 prace i w każdej nikt nie chciał przedłużyć ze mną umowy bo nie umiałam pracować tak jak inni i wiele rzeczy sprawiało mi problem.>>>>

Co konkretnie bylo problemem?
          • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 14:47
            >>>>Kończąc już ten i tak długi post dodam, że chodzę na terapię od 10 miesięcy finansowaną przez mojego starszego brata. Dodam, że jest to naprawdę dobry specjalista ale i tak to nic nie pomaga.>>>

Dlatego wydaje mi nie ze odpowiednia diagnoza jest kluczem aby ci pomoc.
          • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 16:03
            Rzeczywiście w sumie to może być dobry trop.. Przed świętami byłam u psychiatry, który zlecił mi wykonanie testu MMPI (z racji urlopu pani psycholog wykonam go dopiero w przyszłym tygodniu). Czy taki test może być w czymkolwiek pomocny? Sama wizyta trwała może z pół godziny co według mnie jest bardzo krótko abym mogła dokładnie opisać wszystkie problemy z którymi się stykam. Czy sama powinnam też zasugerować coś psychiatrze?

Jeśli chodzi o prace - na samym początku, gdy ktoś mnie prowadzi za rękę i mi tłumaczy (po prostu szkolenie) jest ok trudności potem się okazują gdy już muszę sama wykonywać te czynności. Wtedy wychodzi, że na szkoleniu nie dopytywałam, nie rozumiałam czemu daną czynność robi się tak a nie inaczej po prostu wykonywałam wszystko z pamięci. Ponieważ moja pamięć też do najlepszych nie należy nie pamiętałam wszystkich kroków, które należało wykonać. Bardzo wiele błędów trzeba było po mnie korygować, przez to wszystko zawsze dostawałam najprostsze zadania jakie były a to z kolei denerwowało współpracowników. Pracowałam za takie same pieniądze co inni mając mniej obowiązków. Dodając jeszcze moje problemy z komunikacją z innymi potegowało to wśród innych niechęć do mnie... Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe mimo wszystko, gdyż nie chcę za bardzo wchodzić w szczegóły.
            • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:16
              Moze kompletnie zle do tego podchodzisz to nie kwestia dobrej pamięci ale robienia notatek.Nowa praca ktoś cie trenuje .....rob notatki krok po kroku....nawet jeśli to troche zwolni tempo ale tylko na początku potem jedziesz jak w notatkach.... a po jakimś czasie juz pamiętasz. Z mojego doświadczenia sa takie osoby O ok ... wszystko wiedza ,wszystko pamiętają a potem w kolo te same biedy powtarzają i o to samo pytają. Ty ewidentnie nie jestes w tej grupie ale boisz nie zapytać, boisz zwolnic tempo na notowanie......to jak zamknięte kolko. Ale jak pisałaś o twoim problemie z komunikacja to pomyślałam o autyzmie, ze mówisz tylko o sobie.....plus ewidentnie masz bardzo zaniżoną samoocena. Dlaczego myślisz ze twoj problem z komunikacja potęgował niechęć do ciebie?
              • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:35
                Mój brat również kazał mi wszystko dokładnie notować. W każdej pracy zawsze miałam przy sobie zeszyt i zapisywałam słowo w słowo co ktoś powiedział. W praktyce się okazywało, że jednak nie rozumiałam sensu tego co zapisałam. Stykałam się z błędami, które teoretycznie powinnam umieć rozwiązać właśnie na podstawie już posiadanych informacji. Logiczne myślenie u mnie strasznie leży. Moja mama również nie jest osobą zbyt inteligentną pracuje w zawodzie mało ambitnym i absolutnie nie chcę mówić, że tacy ludzie są gorsi. Chcę tylko powiedzieć, że strasznie boli mnie to, że też taka jestem i zazdroszczę ludziom obrotnym, których każdy lubi i na których zawsze może polegać. Mój brat właśnie taką osobą jest...

Jeśli chodzi o tę niechęć - nie potrafię prowadzić rozmów z ludźmi. Mogę zagadać jaka jest pogoda i gdy ktoś już coś odpowie to nie umiem dalej pociągnąć rozmowy.Wychodzi wtedy, że tak naprawdę mam gdzieś ich opinie. Również uważam, że to kwestia poniekąd logicznego myślenia...
                • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:53
                  Zupełnie nie leży, a matka nie ma z tobą nic wspólnego, używasz ją jako niszę do swoich problemów. Ale z tego wynika, że matka nic od ciebie nie chciała w sferze intelektualnej, to kto ci powiedział, że jesteś głupia i musisz posłuchać mądrzejszego?
                  • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 20:12
                    Moja mama zawsze była nieobecna. Nie umiała rozmawiać. Ugotowała obiad, posprzątała i potem resztę czasu spędzała przed telewizorem. W zasadzie nadal tak jest. Mój tata za to człowiek bardzo zaradny życiowo inteligentny i proaktywny. Nie tworzą z moją mamą dobrego małżeństwa ale to już nie jest tematem dyskusji. Wdałam się w nią co mnie boli a mój brat w tate. Niestety wiem, że genów nie oszukam.

Zauważyłam swoją głupotę na studiach gdy nadszedł semestr, w którym było dużo pracy własnej. Zwykle zawsze krążyły projekty z roczników wyżej ale w paru przypadkach trzeba było samemu kompletnie robić od początku. Miałam problem ze wszystkim. Pamiętam też, że przy odpowiedzi ustnej usłyszałam od prowadzącego, że kompletnie nie myślę i uczę się na pamięć. Moją obronę też wspominam traumatycznie. Potem nadszedł czas na pracę i znów problemy.
                    Jak byłam mała zawsze we wszystkim pomagał mi brat. Nie musiałam myśleć bo zawsze jak miałam jakiś problem to brat go rozwiązywał. Teraz sobie kompletnie z niczym nie radze sama.
                • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 18:12
                  Nie każdy lubi small talk.
                  A faktycznie nie interesują Cie cudze opinie, czy tylko takie sprawiasz wrażenie przez swoje problemy w komunikacji z innymi? I co to ma wspólnego z logicznym myśleniem? Wg mnie to raczej mogą być problemy z inteligencją emocjonalną.
                  • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 20:35
                    Nie wiem naprawdę. Nie jestem negatywnie nastawiona do ludzi i wiem, że od nich można się wiele nauczyć. Słucham tego co mówią ale dalej nie potrafię drążyć. Tak jakby wystarczyło mi tylko to co sami powiedzą.
                • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 18:21
                  Mnie nie wydaje ze twoim problemem jest brak inteligencji ale brak asertywności, niskie poczucie własnej wartości i jakas taka BLOKADA.

>>>Stykałam się z błędami, które teoretycznie powinnam umieć rozwiązać właśnie na podstawie już posiadanych informacji.>>>.
                  Moze wolniej przyswajasz nowe rzeczy ale zamiast plakac, panikowac może trzeba bylo spokojnie poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w zespole. Prawie każda praca jest w 90% powtarzalna i bledy tez.Jak zrobisz raz blad to znów dobre notatki i następnym razem wiesz jak go rozwiązać.

Bardzo sie biczujesz.... a w realnym życiu nie każdy jest taki 'perfect' jest całe mnóstwo marnych pracownikow, szefów którzy wszystko maja w nosie i często sa nawet awansowani.Podaje to jako pewnego rodzaju porównanie bo odnoszę wrażenie ze ty sie juz całkowicie poddałas.

>>>Mogę zagadać jaka jest pogoda i gdy ktoś już coś odpowie to nie umiem dalej pociągnąć rozmowy.Wychodzi wtedy, że tak naprawdę mam gdzieś ich opinie. Również uważam, że to kwestia poniekąd logicznego myślenia...>>>

A mnie nie wydaje ze ty masz jaka blokadę.
                  • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 18:22
                    miasma napisac -Mnie nie wydaje ze twoim problemem NIE jest brak inteligencji.....
                  • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 20:00
                    Nie boję się prosić o pomoc wręcz przeciwnie ciągle prosiłam pracowników. Tylko, że ciągle musieli tłumaczyć mi to samo. Nie potrafiłam nawet wyjaśnić z czym mam problem żeby dać im możliwość zrozumienia czego nie rozumiem. Jestem kompletnie zależna od informacji, które dadzą mi inni. Ja sama nie umiem zadawać pytań i wnikać w problem. Nadaję się tylko do pracy, w której robi się non stop to samo i najlepiej nieskomplikowanego..

Tylko, że ta blokada jest zawsze i wszędzie. Nieważne czy chodzi o wspólpracowników czy o moją rodzinę. Nie potrafię rozmawiać nawet z moim bratem... Ja chyba nie mogę się pogodzić z tym, że nie jestem osobą bystrą ani taką jaką jest chociażby mój brat. Niestety są ludzie inteligentni i ci mniej. Przykro być tylko po tej "gorszej stronie" i być zawsze obiektem drwin i przyczyną zdenerwowania niektórych (w pracy dostałam raz ochrzan, że to nienormalne że trzeba mi powtarzać tyle razy jedno i to samo).
                    Rozumiem, że jest bardzo wiele osób, które żyją na zwykłym poziomie, pracują fizycznie itp. Moje kompleksy wzięły się z tego, że poszłam do dość dobrego liceum i wiem jak ci ludzie sobie teraz radzą i jakie osiągają sukcesy. Jest mi przykro, że mimo chęci nigdy im nie dorównam.
                    • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 21:19
                      Nie wiem dla mnie czytając twoje posty nie wydajesz sie głupia i piszesz bardzo logicznie. Tak trochę jakbyś stala gdzieś z boku i oceniała cala sytuacje.Ty masz zdecydowanie dobry zmysł obserwacji. Nie sadze ze to ma cos wspólnego z autyzmem jestes zbyt dobrym obserwatorem. I walac tak prosto z rury- masz gdzieś z dzieciństwa wpojone ze twoj brat jest 'inteligentny' a ty jestes ta głupia i masz to tak wpojone ze jest to jak twoja druga skora.
                      >>>>Ja sama nie umiem zadawać pytań i wnikać w problem>>>> Czytając twoje posty ja w to nie wierze ty sobie to wmowilas. To jak autosugestia mogę sobie ciebie wyobrazić ze stoisz w takich sytuacjach przestraszona, zablokowana.....to chyba troche jak fobia. Ktoś ci może pomoże, czasem westchnie, może cie wyśmieje i ty znów sie blokujesz bo to potwierdza ze jestes'glupia'.

Ja mam fobie jak widzę strzykawke sztywnieje robi mi nie słabo i nie mogę tego opanować- ale z tym da nie żyć.

Natomiast mysle ze ty ewidentnie potrzebujesz terapii sama sobie nie dasz z tym rady.

A tak wogole dlaczego patrzysz tylko na czarna strone - skonczylas studia , masz brata który ewidentnie cie kocha i chce ci pomoc,masz wsparcie rodziny ..... sa ludzie którzy maja zdecydowanie gorzej.
                    • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 22:29
                      Coś mi się wydaje, że w kompleksy to wtrącił Cię braciszek z ojcem.
                      • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 00:26
                        Tylko, że przez 10 miesięcy terapeuta powinien to ze mnie wyciągnać a ja nie czuję żadnej poprawy..
                        • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 09:23
                          Wiesz nie wiem może zmień terapeute? Nie każdy jest dobry i nie każdy nam całkiem pasuje? JA nie mam doświadczenia w temacie terapii ( sa tutaj na tym forum ludzie dużo lepiej poinformowani). Ja miałam tylko raz - 2 spotkania on line terapeutyczne i były beznadziejne. Ale ja po to poszłam żeby sobie poradzić po pewnego rodzaju traumie- w efekcie sama sobie pomogłam. W twoim przypadku ja mysle ze to jest tak głęboki problem ze terapia będzie chyba długa.
                        • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 09:26
                          I mysle ze Yadaxad ma racje >>>>>I Istnieje impuls stresu. Nie pozwala się dzieciom nauczyć, odrobić zadania, zatrzymuje myślenie, taka mózgowa katatonia, by ominąć stres związany z sytuacją.>>>>>

Chyba sa na to jakies terapie/cwiczenia?
                          • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 09:43
                            Faktycznie wydaje się, że to może mieć związek że stresem i dodatkowo brakiem wiary tej osoby, ze sobie poradzi co może wynikać z niskiej samooceny, jeżeli ten problem jest prawdziwy.
                            Ale nie wiem, czy terapia na to pierwsze by pomogła, na drugie może tak.
                            • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 10:08
                              Dodatkowo może ta osoba ma źle podejście do uczenia się - uczy sie na pamięć, zamiast zrozumieć materiał.
                              • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 16:53
                                Tak, zawsze uczyłam się na pamięć tylko, że to była u mnie jedyna możliwość. Naprawdę nie wiem jak wyciągnąć z danego materiału coś więcej niż to co zostało w nim napisane..Słyszałam o metodach stawiania pytań ale to również nie dawało rezultatów..
                            • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 14:03
                              Mysle ze prawdziwy... a na pewno realny. Sa chyba jakieś techniki pomocnicze na kontrole stresu....? Mnie nie wydaje ze sa tez takie osobowości 'pasywne' którym jest wygodnie gdy inni podejmuje za nich decyzje a jak dodasz do tego bardzo niska samoocena. Natomiast terapeuta- oni podobno tylko sluchaja nic nie sugerują wiec przez takie słuchanie terapeuty o nie bardzo wiem jak pacjent mozna podnieść swoja samoocena?
                              • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 14:40
                                Terapeuci nie tylko słuchają, to zresztą zależy od nurtu psychoterapii. W psychodynamicznej więcej słuchają, ale też pomagają uzyskać wgląd i mają swoje interpretacje.
                                W behawioralno-poznawczej są bardziej aktywni.
                                • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 14:42
                                  Ale też nie wiem, jak można podnieść swoją samoocenę podczas terapii.
                                  • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 14:54
                                    Dla mnie tak bardzo prosto myśląc każdy potrzebuje pewnej akceptacji i pozytywnych reakcji od innych ludzi . Jesteśmy istotami społecznymi. Jeśli ktoś tego nigdy w dzieciństwie nie dostawał ,tylko krytyke ,może obojetnosc to właśnie tak nie kończy - patologicznie niska samoocena.Tez nie wiem jak to zmienic bez pomocy rodziny i najbliższych?
                                  • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 16:39
                                    Jak terapia wyzwoli z błędnych ocen i wyjaśni ich mechanizm.
                                    • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 16:48
                                      Drugie, pierwsze raczej. Ale jeśli jest się przekonanym, że nie jest się zdolnym do decyzji, refleksji, własnego zdania i ma się lęk przed konsekwencjami z niezdolnością je unieść i zmienić, to mózg zastyga i przerzuca odpowiedzialność, bo ja tylko marionetka tych co wiedzą lepiej.
                                    • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 20:11
                                      Ale samoocena wynika też chyba z osiagnieć i ze sposobu w jaki jesteśmy oceniani przez innych.
                          • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 13:49
                            Odpowiednia terapia zawsze się może znaleźć. Ale co to za terapeuta, który ciągnie 10 miesięcy terapię bez efektów? Głupota nie przejawia się tym, że ktoś jest zdolny ogarnąć dom i jest wycofany, a panowie w domu rzutcy, z inicjatywą życiową, zaradni. To raczej przyjęta zasada, kto się do czego na tym świecie nadaje.
                            • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 17:04
                              Z ciekowości zadam pytanie czym przejawia się według Ciebie głupota?

Mam wrażenie, że moja terapia wygląda tak, że co tydzień opowiadam każdą głupią sytuację, która mi się przydarza. Omawiamy te sytuacje - terapeuta poniekąd mnie uspokaja, wyjaśnia może też czasem usprawiedliwa. I za tydzień znów to samo...

Bardzo lubię żyć na schematach, robiąc wszystko mechanicznie kompletnie nie musząc nic myśleć. Ale czuję się wtedy i tak źle patrząc jak żyją inni ludzie i jak ich intelekt pozwala im korzystać z życia, poprawiać własny komfort itp.
                              • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 17:12
                                Terapia cię musi doprowadzać do zmiany, a terapeuta jest kombinezonem ochronnym twoich ruchów. Trochę trzyma na coraz dłuższej smyczy, zanim pozwoli ci biegać wolno. Terapeuta, który niczego nie uczy, się na tobie pasie.
                                • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 17:24
                                  Głupota przejawia się wyłącznie intencjami, przekonaniami, głupota to czynność. Dysfunkcyjne ograniczenia nie są uświadamiane. ZD nauczony zachowania, które przynosi mu pozytywny efekt czuje się mądry.
                                  • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 22:22
                                    Mózg czuje się mądry czyt. nagrodzony niczym pies Pawłowa. Dostaje dawkę "narkotyku" w postaci jakiejś substancji zwanej górnolotne satysfakcją, że jest mądry. Taki neurologiczny onanizm.

Na tym człowiek buduje swoje ego, owijając to w okrągłe słówka, nazywając samorealizacją, samospełnieniem, sukcesem zawodowym, czując się wartościowym trybikiem w kolejnym nabzdyczonym wiekopomnym terminie - społeczeństwie, które to już jest wartością nieskończoną wyniesioną na piedestał niczym Zeus w antycznej Grecji.

Choć zupełnie tak przy okazji może być zwyczajnym skur...synem, nie mającym pojęcia kim/czym tak naprawdę jest, za to podziwianym przez tych, przed którymi gra cyrkową małpę dla pozyskania akceptacji u innych i uwolnienia kolejnej dawki "narkotyku". Takie swoiste perpetuum debile... ups... mobile.

PS.
                                    Dobra starczy bo Yaxa przypisze mi kolejne 3 osobowości. I to lekko licząc. ;)
                                    • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 00:32
                                      O.
            • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:25
              Niewiele wiem o tego typu testach ale ich wyniki nie sa chyba wystarczające aby postawić pełna diagnozę.
              • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:31
                Istnieje impuls stresu. Nie pozwala się dzieciom nauczyć, odrobić zadania, zatrzymuje myślenie, taka mózgowa katatonia, by ominąć stres związany z sytuacją.
            • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 17:31
              Napisz, co wyszło Ci z tego testu MMPI :)

Swoją drogą ciekawe ile to kosztuje?
              • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 20:17
                mona.blue napisała:

> Napisz, co wyszło Ci z tego testu MMPI :)

Bądź mi podsunela pomysł - pewnie osobowość wieloraka :)
                >
                • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 20:18
                  mona.blue napisała:

> mona.blue napisała:
                  >
                  > > Napisz, co wyszło Ci z tego testu MMPI :)
                  >
                  > Bądź mi podsunela pomysł - pewnie osobowość wieloraka :)
                  >
                  Yada miało być.
                  • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 20:28
                    To było silnie do matrixa, który się gubi. Osobowość wieloraka nie musi być kompletnie świadomowościowo oddzielona. Może być oddzielone zachowanie pod wpływem, który pozwala ujawnić się stłamszonej potrzebie.
                    • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 22:03
                      Słucham? Cóż tam dziś nowego zdiagnozowałaś?

Jeżeli w czymś się zgubiłem to mnie popraw. Możliwe, że pominąłem jakiś wpis. A jeśli masz jakąś nową dla mnie diagnozę, napisz tym bardziej. Na pewno będzie ciekawie. I koniecznie wymień wszystkie moje osobowości. Może wspólnie nadamy im jakieś imiona. ;o)
    • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 15:12
      A może myślisz bardziej intuicyjnie, wykorzystując prawa półkulę, wtedy większości, którzy myślą lewa półkulę, ta bardziej racjonalna, wydaje się, że Twój sposób rozwiazywania problemów jest nielogiczny wydaje się 'głupi'.
      Co do proszenia o.pomoc, to chyba każdy od czasu do czasu to robi, nikt nie jest samowystarczalny.
    • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 15:17
      Wątpię, że masz niskie IQ, aby skończyć studia potrzebne jest Co najmniej średnie IQ. Może po prostu faktycznie nie radzisz sobie zbyt dobrze z rozwiązywaniem problemów. Może nad tym powinnaś popracować.
      • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 15:26
        JA troche to rozumiem - przy niskiej samoocenie czesto nie dajesz sobie szansy, ale z gory zakładasz ze nie rozwiążesz tego problemu i prosisz o pomoc......
      • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 16:09
        Gdyby nie pomoc mojego brata i innych myślę, że nie skończyłabym studiów. Zawsze uczyłam się na pamięć bez zrozumienia. Mam ten dyplom ale osobiście absolutnie się do niego nie chcę przyznać, gdyż najzwyczajniej w świecie sądzę, że mi się on nie należał.

Czytałam w internecie o dzieciach z szarej strefy i uważam, że opis bardzo dobrze do mnie pasuje. Dziwię się tylko, że nikt nie zauważyłby tego i nie skierował by mnie już w dzieciństwie na żadne testy?
        • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 20:00
          Co to znaczy 'dzieci z szarej strefy'?
          • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 20:30
            Dzieci, które mają inteligencję niższą niż przeciętna
            • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 21:06
              zrozpaczona111 napisał(a):

> Dzieci, które mają inteligencję niższą niż przeciętna

Nie sądzę, że masz inteligencję niższą niż pprzeciętna. Mozesz zawsze zrobić sobie test na IQ.
              • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 21:41
                Dokladnie takie dzieci z reguły koncza szkoły specjalne - zbyt stresujące dla nich by bylo nadarzyc za standardowym tokiem nauczania- nie ida na studia.
          • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 20:53
            Szara strefa - to chyba firmy/ ludzie którzy omijają płacenie podatków.
      • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 16:23
        Nie pamiętasz prawie kalkę wątku sprzed jakiegoś czasu?
        • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 16:58
          yadaxad napisał(a):

> Nie pamiętasz prawie kalkę wątku sprzed jakiegoś czasu?

Nie pamiętam.
          • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:13
            Był był. Nie będę szukać. Tam akurat przez głupotę, inteligentnie opisując wszystkie jej aspekty, tego makaronu, to się nie mogła nauczyć gotować. Zrozpaczona, że narzeczony(mąż?) ją z tego powodu opuści, a ona bez środków do życia, bo za głupotę każdą pracę traci. Wypunktowało się wtedy wszystkie -nieścisłości- i troll odpuścił.
            • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:19
              To jest mój "pierwszy raz" na tym forum. Nie przeglądałam innych wątków i zapewniam, że nie jestem żadnym trollem. Opisuję tutaj moje trudności i naprawdę doceniam każdą radę/odpowiedź. Jeśli uważasz to za jakąś prowokację to zapewniam, że piszę serio..
              • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 17:25
                Dobrze, ja ci się do innych odpowiedzi na twój problem, nie będę wcinać. Też jestem ciekawa.
                • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 02.01.21, 22:58
                  Pewnie troll albo prowokacja.
                  • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 10:59
                    Nie bądź taka pewna tylko dlatego, że Yaxa tak Ci powiedziała.

Może to prowokacja, a może i nie. Tego nigdy na 100% nie wiemy. Lepiej dać się zmanipulować i spróbować porozmawiać w takich sytuacjach, niż próbować za wszelką cenę nie dać się zmanipulować, żeby nasze ego nie ucierpiało, wyrządzając komuś krzywdę i mieć ew. wyrzuty sumienia.

W końcu od tego korona z głowy nie spadnie nikomu.
                    • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 11:48
                      Nie tylko Yada ko to podpowiedziala, sama też miałam takie podejrzenia.
                      Ale sam problem występuje, dlatego też brałam udział w tej dyskusji, zresztą czasem warto i z trollem porozmawiać.
                      • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 11:58
                        Nie troll jest ważny, tylko potraktowanie tematu. Troll uschnie sam jak jak odpowiednio pobudzi.
                      • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 17:19
                        Sama nie wiem czy to troll cieżko powiedzieć czasem - mnie nie wydaje ze taka troche zagubiona osoba która szuka wszędzie pomocy.
                        • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 17:43
                          Nie mam nic przeciwko kamuflażowi z potrzebą przedstawienia problemu. Taki problem, i tu jest bardziej aspektowy, jak najbardziej istnieje, Mona też go wyczuła, a z Moną można się nie zgadzać, ale jest prostolinijna, nawet jak się gubi w meandrach wiary.
    • jezow Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 09:04
      Ja mam bardzo podobną, opisaną przez zrozpaczona111, sytuację ze znajomą osobą, Chętnie przyłączę się do dyskusji.

Zgadzam się z tym, co napisała 10iwonka10 - jakaś blokada u znajomej mi osobie jest. Nie znalazłem sposobu na pokonanie owej blokady.
      • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 16:57
        Dziękuję za odpowiedź. Pokazuje to, że naprawdę taki problem istnieje...
        • jezow Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 21:58
          Tak, istnieje. Ja cieszę się, że został poruszony na forum.

"Z tym robieniem rzeczy też jest tak, że potrafię je wykonywać tylko jak coś mi ktoś dokładnie pokaże."
          U niej [tej osoby] jest podobnie. Potrzebuje jakby "zaplecza", żeby miała się kogo zapytać / poradzić.

" lepiej by było jakbym się za to rozwiązywanie w ogóle nie brała."
          Też tak ma. Pewnie w przeszłości ktoś powiedział jej, że wykonywaną w danej chwili czynność źle robi i zniechęciła się. Potem tę czynność musi wykonać ktoś inny, bo "ona zrobi źle". Wygląda tak, jakby stwierdzenie "źle robi" wytworzyło jakąś blokadę czy lęk przed podjęciem kolejnych czynności w obawie, że znowu zrobi źle.
          • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 23:04
            Czy ta osoba też skończyła studia? Czy mówimy tutaj również o problemach w pracy?
            • jezow Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 07:51
              Studia raczej nie. Ma średnie wykształcenie. Nie wiem jak było w pracy. Czasami uważam, że lubi uszczęśliwiać innych "na siłę".
              Czy znasz jakiś sposób na przełamanie tej blokady?
              • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 21:50
                Niestety nadal nie znam sposobu przełamania blokady oczywiście o ile ona w ogóle jest..
                Jak uszczęśliwia innych na siłę? Wybacz za takie dociekliwości jestem po prostu ciekawa tej osoby i na ile możemy się porównać :).
                • jezow Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 08:16
                  Cóż... Czy to jest uszczęśliwianie do końca nie wiem. Jest to "obdarowywanie" innych osób rzeczami, które nie są pierwszej potrzeby, zwykle powielone (tzn. obdarowywana osoba ma już to i nie potrzebuje kolejnego egzemplarza). Moim zdaniem raczej ta osoba chce pokazać, jaka ona jest dobra, pomocna. Natomiast słuchaczem / słuchaczką jest bardzo dobrym.
                  • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 15:49
                    Hm słuchać też potrafię tzn. jak ktoś coś mówi, nie przerywam, nie wtrącam się nie mądruję itp. Tylko, że właśnie to tylko tyle.. Nie potrafię udzielać żadnych rad ani pomagać rozwiązywać problemów. Cóż, jeśli komuś wystarczy tylko taka forma to chętnię mogę wysłuchać...
                    • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 16:07
                      Tak mi przyszła do głowy metoda małych kroków, która jest stosowana przy przezwyciężenia fobii (z tą fobia społeczną może być coś na rzeczy).
                      Mam na myśli to, żebyś zaczęła rozwiązywać samodzielnie problemy zaczynając od takich najmniejszych, codziennych, starając się nie pytać o radę, tylko opierając się na sobie, własnym rozumie i emocjach.
                      • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 17:39
                        Najpierw trzeba przyjść na przyczynę zatarcia się. Jak piach w trybach, to wszystko, by się kręciło typu, a może pomalutku kręcić, a może coś kapnąć nie zmieni problemu.
                        • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 18:03
                          Przyczyną jest najprawdopodobniej stres, a jego źródłem pewnie brak wiary w siebie, w to, że się potrafi sprostać zadaniu i może strach przed ocena przez innych w razie porażki. Taki stres przeszkadza w słuchaniu czyjegoś tłumaczenia, można się skupiać nad tym jak wypadnie zamiast na prawdziwym słuchaniu że zrozumieniem.
                          • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 19:29
                            Ale może są i inne powody, ja tylko gdybam.
                            • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 19:36
                              Brak wiary w siebie też ma swój "grunt" do rozorania.
                              • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 21:08
                                yadaxad napisał(a):

> Brak wiary w siebie też ma swój "grunt" do rozorania.

Ale samo znalezienie przyczyn to za mało. Najważniejsze, jak odzyskać te wiarę w siebie.
                                • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 21:35
                                  >>>Fobia społeczna jest zaburzeniem niepsychotycznym.

Człowiek dotknięty tym zaburzeniem może przypominać osobę z cechami nieśmiałości, jednak w wypadku fobii społecznej główną różnicą jest występowanie bardzo silnego unikania sytuacji społecznych oraz cierpienia, spowodowanego wpływem zaburzenia na kontakt z innymi ludźmi. Osoby z fobią społeczną są mało towarzyskie i skryte, uskarżają się na brak tematów do rozmów oraz uważają się za osoby nieatrakcyjne>>>
                                  <<<<Osoby dotknięte fobią społeczną bardzo często rezygnują z życia towarzyskiego, a niekiedy ograniczają też wyjścia z domu do niezbędnego minimum, ponieważ poza najbliższymi krewnymi i znajomymi kontakty z innymi ludźmi wywołują u nich lęk. .>>>>
                            • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 21:31
                              Ja mysle ze to moze być rodzaj fobii społecznej....nie wiem co jest zrodlem fobii - tutaj wydaje mi sie brak pewności siebie, który wynika z braku akceptacji wyniesionego z domu. Wiesz jak dziecko jest male uczy sie nie wiem zawiazywać sznurowki i robi to pierwszy raz wiec rodzic go pochwali..... ale jak dziecko nigdy nie jest za nic chwalone to ten brak akceptacji /wiary w siebie narasta.Kazdy z nas potrzebuje tej pozytywnej reakcji od bliskich osób. Ja mam fobie na strzykawki i nie potrafię tego opanować wiec częściowo rozumiem to uczucie 'zamrozenia'. Tez nie wiem skad mi sie to wzięło?
                              • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 22:02
                                A jak dziecko jeszcze jest krytykowane przy pierwszych nieudanych próbach zawiązywania tych sznurówek...
                              • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 22:03
                                Tylko to nie do końca tak, że ja nigdy nie byłam chwalona. W podstawówce dostaje się różne dyplomy za różne "bzdurne rzeczy". Zawsze dostawałam ich sporo - za punktualność, za dobre zachowanie (zawsze byłam grzeczna i cicha) itp. Rodzice mnie wtedy chwalili. Dawali mi też przestrzeń do nauki a to, że uczyłam się ryjąc na tzw. blachę to już inna kwestia... Nie sądzę żeby fobia była u mnie celną "diagnozą". Moja głowa naprawdę wszystko sprowadza do tego, że jest to wina niskiej inteligencji i ogólnie słabego kojarzenia faktów.
                                • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 22:14
                                  Ale naprawdę nie masz zainteresowań? Czytasz ksiazki? masz jakies hobby?
                                • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 06.01.21, 22:17
                                  A wogle to kojarzysz fakty - przeczytałaś definicje fobii porownalas do siebie i uważasz ze to nie to. Niewaznie nie jesteśmy lekarzami i możemy gdybać ale ewidentnie kojarzysz fakty i masz swoja opinie. O ile nie jestes trollem to ewidentnie nie jestes głupia.
                                  • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 20.01.21, 18:26
                                    Trochę mnie tutaj nie było. W miedzyczasie robiłam różne testy zlecone przez specjalistę, zrobiłam sobie nawet test Waisa. Inteligencja wyszła mi ogólnie w normie ale, no właśnie to czego się spodziewałam - nieznacznie poniżej przeciętnej:zdolnośść do myślenia logicznego, przyczynowo-skutkowego analizy i syntezy spostrzegania.
                                    • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 20.01.21, 21:58
                                      Poniżej przeciętnej, skutkowo- przyczynowej, to każdy w stresie testu wychodzi niżej niż na to ma.
                                    • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 21.01.21, 13:57
                                      Yadaxad ma racje - 'w stresie' zawsze gorzej sie wychodzi. Według mnie ty masz inteligencje w normie -piszesz logicznie i kojarzysz fakty. Nie jestem psychologiem jedynie z moich obserwacji ty chyba masz jakieś problemy emocjonalne, bardzo zle reagujesz na stres, niskie poczucie wartości..... cos to spowodowało. Na pewno potrzebujesz terapii.... ale może poszukaj innego terapeuty?
                                    • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 21.01.21, 15:40
                                      A testy osobowości też robiłaś? Może masz cechy neurotyczne, które są przyczyną nadmiernego lęku i stresu u Ciebie?
    • kod_matrixa Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 17:34
      Z Twoich wypowiedzi wynika, że nie jesteś umysłem ścisłym, ale z całą pewnością kończąc dobre liceum nie możesz być osobą mało inteligentną, wręcz przeciwnie, musisz beyć osobą powyżej średniej.

Bardzo możliwe, że nabawiłaś się tych kompleksów przez ciągłe porównywanie się ze swoimi znajomymi.

Możliwe też, że Twoje mocne strony leżą zupełnie gdzie indziej niż ścisłych dziedzinach, czy tam gdzie to logiczne myślenie musi być na wysokim poziomie.

Możesz, a nawet na pewno masz ukryte inne predyspozycje z zakresu dziedzin humanistycznych czy w kontekście artystycznym.

Powinnaś spróbować ich poszukać u siebie, zamiast uporczywie porównywać się ze znajomymi ze szkoły średniej i studiów.
      • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 19:33
        Wybór liceum też był błędem. Mam wrażenie, że sama się w to wszystko wpakowałam właśnie swoją bezmyślnością. Od najmłodszych lat zawsze szłam tam gdzie ktoś mi wskazał zamiast realnie zobaczyć do czego się nadaję... Gdybym realnie oceniła swoje umiejętności nie poszłabym do tego liceum, gdybym nie poszła do tego liceum nie miałabym takich kompleksów.. Nieumyślnie weszłam w za wysokie progi jak dla mnie... Mam wrażenie, że nie mam żadnych mocnych stron ani żadnych predyspozycji. A jeśli juz jakieś to tylko do bardzo prostej pracy. Trudno mi jestfunkcjonować widząc, że przez swój intelekt nie nadaje się do niczego ambitnego. I wiem, nie każdy musi i pracownicy najniższego szczebla też są potrzebni no ale...
        • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 19:44
          I cię jeszcze brat i ojciec za mąż nie sprzedali?
        • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 20:07
          Sądzę, że masz mocne strony i predyspozycje, tylko trzeba by je odkryć.
        • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 21:04
          Kazdy ma jakies mocne strony a ty piszesz sensownie oprócz tego ze wmowilas sobie ze jestes głupia i do niczego sie nie nadajesz..... I ja mam wrażenie ze właśnie ci to wpoili rodzice jak dorastałas 'O popatrz twoj brat to osiagnal i tamto i tamto a ty!.

Wiesz co dla ciebie byloby dobra terapia znaleźć sobie partnera który cie zaakceptuje taka jaka jestes i krok po kroku będzie ci pomagał aby ci wróciła wiara w siebie.
          Ja ciebie troche rozumiem jak masz taka trochę pasywna osobowość to szybko sie poddajesz ....z gory zakładasz ze cos ci nie wyjdzie i nawet nie probujesz. Sa ludzie którzy maja to' zaciecie' jak im cos nie wyjdzie to nie twierdza ze sa głupi tylko próbują az do skutku az cos osiągną. Tak jest w każdej dziedzinie ale to troche kwestia osobowości. Ciebie musi ktoś prowadzić za reke drobnym krokami i PRZESTAN SIE POROWNYWAC do innych ludzi bo świra dostaniesz. To bardzo zle podejscie, wierz mi. Kazdy jest inny i ja wiem ze gdzieś obok jest ktoś mądrzejszy, ladniejszy, bogatszy.......no i co z tego?

Tobie brakuje pewności siebie ja mam taka koleżankę która ta sie ciagle porównuje i jest osoba zazdrosna i bardzo zgorzkniała to naprawdę bardzo toksyczne.
          • astroblaster Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 21:46
            Szukanie partnera celem pomocy byłoby najmarniejszym sposobem. To wieszanie się na kimś i żerowanie na nim. To zjebany związek zarazem.

Oczywiście ratowników nie brakuje. Rycerzyków i tych z najmocniejszą ‚miłością’* również w brut.

Trzeba pracować nad sobą. Rozwijać się.
            Zmienić terapeutę, który nic nie wnosi**

Osoboście uważam, że trollujesz.
            Wypowiedzi polegają na dobrej introspekcji.
            Nie wszyscy posiadają umiejętność takiej autoanalizy. Przynudzasz tym pierdoleniem w kółko o tym jaka jesteś głupia***
            Piękna składnia, zdania wielokrotnie złożone, nienaganna retoryka i refleks (którego istnie negujesz). Antyteza niskiego IQ.

*miłością tak dużą, że nią wyleczą wszystkich

**poszukiwanie (research) nowego/dobrego terapeuty powinien być puntem wyjścia. Zadaniem na rozwój nr 1. Ale punktem wyjścia do tego punktu wyjścia jest to, iż chcesz terapii (nie twój brat; chyba, że ten chce ciebie a tak to zalatuje. Jest ciś na rzeczy co?)

***to trolluj sobie dalej. Dla twojej informacji WSZYSCY życzliwi tutaj (zaangażowani w postowanie) mają świadomość tego, że to krzywe; cały ten twój wątek.
            A może o swoim życiu emocjonalnym coś opowiesz? No pasji możesz nie mieć, ale popędom podlegasz. Co z seksem? Jaki? Jak? Z kim? (Tylko z bratem? Tylko platonicznie?)

No dajesz niezdarka
            • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 22:28
              Watek jest przerysowany to fakt.....duza szansa ze to może być troll.
              Natomiast teoretycznie :
              Ludzie sie dobierają w związkach w bardzo różnych konfiguracjach cieżko to oceniać. Wydaje mi sie ze jak ktoś wyniosl z domu tak patologiczny brak wiary w siebie i zero akceptacji to na dłuższa mete sam terapeuta nie pomoże.

Potrzebni sa bliscy ludzie przyjaciel/partner kto okaże ta akceptację na dłuższa mete w codziennych czynnościach. Jak banalnie to może brzmi - człowiek to istota społeczna i potrzebuje zdrowej interakcji i akceptacji.
            • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 23:14
              Nie mam jak udowodnić, że nie jestem żadnym trollem z resztą trudno niech każdy ocenia mnie jak chce. Moje problemy naprawdę są realne. Ta cała autorefleksja nie powstała w jeden wieczór. Chwilę już mi minęło od ukończenia studiów a w międzyczasie próbowałam właśnie różnych prac, w których zawsze dawałam ciała. Czytam też różne fora, w których ludzie opisują problemy podobne do moich stąd też pewne ich obserwacje mogłam "odkryć" także u siebie.

Z tym seksem to żart? Cóż bystra nie jestem zatem uznam, że jest to całkiem serio pytanie. Osoba, która ma myśli samobójcze, problemy ze snem i jedzeniem raczej takie popędy odkłada na bok. Przynajmniej ja.
              • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 03.01.21, 23:57
                Zły unik.
              • afq Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 05:44
                zrozpaczona111 napisał(a):

> Osoba, która ma myśli samobójcze, problemy ze snem i jedzeniem racz
                > ej takie popędy odkłada na bok.

prawda
                • xawery39 Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 11:32
                  Przejawem wysokiej inteligencji jest błyskawiczne podejmowanie decyzji.
                  Kariera Nikodema Dyzmy .
                • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 11:58
                  Nie o to chodzi, czy takie stwierdzenie jest prawdziwe. Włączenie tego elementu rozsypuje konstrukcję wątku.
                  • afq Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 13:37
                    chyba jakoś bardzo wątku nie popsułem :-)
                    • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 14:11
                      Nie oczywiście, tylko to nie uratuje tego kiksa. Cóż, późno w nocy bywa się nieuważnym.
                      • afq Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 16:05
                        ..lub wczesnie rano :-)
                        • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 16:16
                          Rano jak rano, mój pies siedzi ze mną do trzeciej i do jedenastej jest sztywny.
                  • mona.blue Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 17:28
                    yadaxad napisał(a):

> Nie o to chodzi, czy takie stwierdzenie jest prawdziwe. Włączenie tego elementu
                    > rozsypuje konstrukcję wątku.

Dlaczego? :)
                    • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 18:40
                      Nie będę odwalać za kogoś jego roboty. Punktując dała bym scenariusz, jak to wkomponować w historię "życia". Złym wyjściem z pytania, rozsypało się.
              • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 18:53
                Nie udowodnisz ze nie jestes trollem bo to jest anonimowe forum. Jedni beda ci wierzyc inni nie co nie zmienia faktu ze rozne osoby moga dać ci jakies rady/ocene sytuacji które możesz sobie przemyslec.
                Realia sa takie ze sa ludzie którzy tutaj ( czy na każdym inny forum) otwierają sie i sa szczerzy ale właśnie ze jest to forum anonimowe sa traktowani przez jednych uczestników przyjaźnie a inni wypluwają tu na nich swoje rożne życiowe frustracje. Moze powinnaś poszukać jakiego zamkniętego forum gdzie rozni 'hejterzy' sa wyrzucani przez moderatora.

Wracając do wątku - według mnie żyjesz troche w zamkniętym kole - brak ci odwagi i niezależności żeby nie usamodzielnić a mam wrażenie ze twoja rodzina jest troche toksyczna i powinnaś sie wyprowadzić- rozumiem ze wciąż mieszkasz z rodzicami.
                • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 04.01.21, 21:49
                  Dokładnie tak, liczę naprawdę na jakieś rady osób, które może się zetknęły z podobną sytuacją albo po prostu mogą mieć dobre przeczucia/spostrzeżenia :)
                  Jestem umówiona na test MMPI więc oczywiście dam znać.
                  Tak, niestety nadal mieszkam z rodzicami.
                  • 10iwonka10 Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 17:17
                    Jest cos takiego co nie nazywa fobia społeczna + twoje niskie poczucie wartości. Mysle ze rozni ludzie beda dawać rożne rady natomiast według mnie - jakieś instynkt mi to mowi ze powinnaś zmienic otoczenie i wyprowadzić sie z domu rodzinnego. Wydaje mi sie ze twoje problemy wyniosłas w dużym stopniu z domu i dlatego pewno terapia ci nie pomaga.
                • relaksowy Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 08:21
                  Rozumiem Cię bo mam podobne objawy tylko w mniejszej skali. Zauważyłem, że problem zaczął narastać z wiekiem i nasila się w stresujących sytuacjach. Wtedy dochodzi do tego, że nie wiem co druga osoba do mnie mówi a co za tym idzie nie potrafię, też wykonać polecenia i muszę dopytywać innych o co chodziło.
                  • yadaxad Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 11:16
                    To, że strach, lęk paraliżuje, wiadomo. Ktoś, kto np. przyjmuje spokojnie wiadomość - grom z jasnego nieba- jest podejrzany. Nie koniecznie wiek jako taki musi powodem, częściej, czasem, stresowe powody mają charakter kuli śnieżnej, zbierają coraz więcej powodów by się bać.
                  • zrozpaczona111 Re: Niskie IQ/Głupota 05.01.21, 22:45
                    A jakoś potrafisz nad tym panować?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka