Dodaj do ulubionych

Brak wsparcia w dzieciństwie i jego efekty.

19.01.21, 17:24
Borykam się z takim problemem: często nie radzę sobie w życiu dorosłym a mam na myśli konkretnie stany depresyjne i stany lękowe. Domyślam się, że to efekty mojego dzieciństwa i relacji z rodzicami i rodzeństwem. Brak wsparcia mamy a nawet to, że idąc do niej po pomoc czułam się jeszcze gorzej, bo nie zajmowała się zupełnie moimi emocjami ale jeszcze mnie oskarżała że ma przeze mnie problemy i wpadnie w nerwicę, że ja jestem winna swoich problemów a ona ma tylko przez to kłopot. Denerwowała się na mnie i złościła. Dostałam od nie j też parę razy. Raz w twarz. Teraz w życiu dorosłym oczekuje ,że będę jej mówić co się u mnie dzieje, a ja przez jej wcześniejsze podejście nie mam zupełnie na to ochoty a nawet czuję lęk przed tym żeby znów nie usłyszeć czego co tylko mnie zrani a nie pomoże w jakieś trudnej sytuacji. Ojciec wyjechał kiedy miałam 7 lat, więc był nieobecny. Starsza siostra kłamała i skarżyła się mojej mamie na mnie, żeby jej się przypodobać więc i z jej strony czułam odrzucenie. Podsumowując czułam się bardzo opuszczona w dzieciństwie i wieku nastoletnim. Brakuje mi teraz takiej psychicznej "kotwicy" w trudnym czasie, poczucia że jest, był ktoś kto mnie wspierał. Obserwując siebie dochodzę też do wniosku że moja autonomia nie jest rozwinięta dobrze, że gdzieś tam czuję się wciąż jak dziecko, mimo, że technicznie radzę sobie ze wszystkim, nawet całkiem nieźle. Ale często przychodzi lęk, poczucie pustki, beznadziei, uczucie, że chcę do mamy ale wiem ,że nie chcę do niej iść. Nie chcę już rozpamiętywać dzieciństwa, zrzucać winy na rodzinę, chcę naprawić na tyle na ile mogę to jak sobie radzę, swoje samopoczucie, poczucie wartości, zmniejszyć tę czarną dziurę która się czasem mocno powiększa. Już wiem, że wchodzę w związku w rolę ofiary, że mam problem ze stawianiem granic, nie daję sobie na nie przyzwolenia. Odkrycie tego było dla mnie dużym krokiem do przodu. Terapia, wiadomo, ale może doradzicie coś jeszcze? Jak nad tym wszystkim pracować?
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka