Dodaj do ulubionych

Jak to jest mieć rodzeństwo?

03.03.21, 15:35
witam,
Mam 24 lat i nie mam rodzeństwa. W moim życiu cierpiałam z tego powodu, ponieważ brakowało mi tej specyficznej więzi jaką ma się z rodzeństwem, tego stawania murem za sobą.
Niedawno (może dwa lata temu) śniło mi się, że moja mama urodziła córkę i miałam małą kilkuletnią siostrzyczkę, którą z miłością się opiekowałam. Ten sen dobitnie pokazuje, że ja ciągle podświadomie pragnę mieć rodzeństwo, pomimo tego, że gdyby ten sen był prawdą jaka ogromna różnica wieku by nas dzieliła.
Na moje jedynactwo były różne reakcje jedni mi zazdrościli, inni współczuli. Wśród współczujących jest też moja mama, która uważa, że lepiej mieć rodzeństwo, bo zawsze jest kto pomóc.
Ja niedawno postanowiłam pogodzić się z brakiem rodzeństwa. I robię to rozumowo.

Kiedyś czytałam artykuł, że relacja między siostrami to rollecoaster. Bo z jednej strony jest miłość siostrzana, ale jest też rywalizacja, zazdrość np o względu rodziców. Chociaż ja znam dziewczynę, która z siostra miała na pieńku, która jej uprzykrzała, ale kiedy zachorowała to siostra płakała z tego powodu, więc pomyślałam sobie, że nawet jeśli ta więź między siostrami jest ciężka i niezbyt przyjacielska to jednak to nie przekreśla miłości siostrzanej, bo to jednak siostra.

A jakie są wasze spostrzeżenia i obserwacje? Czy rzeczywiście jedynacy są przegrywami?
Być może dobry przyjaciel mógłby zastąpić rodzeństwo, ale o przyjaźń też nie łatwo.
W ogóle ja uważam, że relacja z rodzeństwem jest najlepsza, gdy jeszcze nie założą własnych rodzin, bo kiedy już mają męża/żonę i dzieci to oni są najważniejsi a brat czy siostra to już dalsza rodzina wtedy.

Obserwuj wątek
    • mona.blue Re: Jak to jest mieć rodzeństwo? 04.03.21, 11:48
      Przeczytaj sobie odpowiedź Yadaxad w wątku Przyrodnie rodzenstwo.

Ja osobiście nie wiem, bo jestem jedynaczka.
      Miałam też taki wyidelizoeany obraz dotyczący posiadania rodzeństwa. Ale z obserwacji znajomych i z własnych doświadczeń z rodzeństwem ciotecznym wiem, że nie zawsze jest łatwo, jest rywalizacja, porównywanie, zazdrość. I widzę, że w dorosłości niektóre relacje moich znajomych i rodzeństwem są dość luźne. Ale np. w opiece nad starzejacymi się rodzicami widzę ich solidarność.
      • joana012 Re: Jak to jest mieć rodzeństwo? 06.03.21, 12:18
        Ja miałam brata, miałam bo niedawno zmarł, był alkoholikiem. Relacje mieliśmy żedne bo żył w sposób dla mnie niezrozumiały, o czym więc mieliśmy rozmawiać. Czasem więc rodzeństwo nie gwarantuje niczego chociaż znam że swojego otoczenia przypadki fajnych relacji z rodzeństwem
        • xawery39 Re: Jak to jest mieć rodzeństwo? 14.03.21, 09:25
          Zaletą bycia jedynakiem jest , że ma ma się kontakt na codzień wyłącznie z osobami dorosłymi , bardziej dojrzałymi niż rodzeństwo , które , zwłaszcza starsze potrafi manipulować , straszyć i tym doprowadzać do poczucia niższości i lęku społecznego .
              • afq Re: Jak to jest mieć rodzeństwo? 15.03.21, 22:46
                jawusiaaa napisał(a):

> afq ale szkolni koledzy bądź kuzynostwo też potrafią też potrafią manipulować i
                > wywołać poczucie niższości, jedynactwo przed tym nie chroni.

jedynactwo przed niczym nie chroni tak jak i rodzeństwo
                przecież nie zachwalałem wyższości jedynactwa tak jak nie twierdze że rodzice są bee
                wszystko po prostu zależy, reguł brak
                no może poza jedną, jak coś jest popieprzone to jest popieprzone :-) to się zawsze sprawdza :-D
                • inka.fem Re: Jak to jest mieć rodzeństwo? 16.03.21, 08:47
                  W kształtowaniu osobowości rolę odgrywają również geny i indywidualne predyspozycje. Człowiek rodzi się z określonym temperamentem, który wpływa na stosunek ze środowiskiem i od niego zależy poziom aktywności fizycznej, zdolność do szybkiego reagowania w danej sytuacji i dostosowania się do okoliczności, poziom energii, nastrój, czas skupienia uwagi (związana również ze zdolnością przyswajania wiedzy) i wrażliwość.

Dwóch braci, wychowywanych w tej samej rodzinie, jeden zostaje policjantem, drugi złodziejem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka