Dodaj do ulubionych

szukam forum dla dzieci rodziców z demencja

21.06.21, 01:23
moja mama ma 92 lata. zanika jej mozg. obie z siostra mieszkamy za granica. mama od śmierci taty (wtedy była jeszcze w pełni sil chociaż juz troche zaczęła zapominac) mieszkała z wujkiem (swoim bratem). po dziesięciu latach zaczęła opowiadać na temat wujka niestworzone historie i kazała mu nie wyprowadzić. znalazłyśmy z siostra opiekunkę dla mamy, której my płacimy. w ciagu roku byly 3. żadna nie może z mama wytrzymać. mama stwierdziła, ze chce mieszkać sama. obie z siostra jesteśmy przed emerytura i nie możemy wszystkiego zostawić i pojechać opiekować sie mama. dzwonimy po pare razy w tygodniu i wysłuchujemy niestworzonych rzeczy o opiekunkach. mama skarży sie sąsiadom ze chodzi głodna (co nie jest prawda) i ze my obie z siostra sie nia nie interesujemy a jak dzwonimy to nie chce z nami rozmawiać albo po paru minutach odkłada słuchawkę. a potem narzeka, ze nie dzwonimy. potrzebuje rady co zrobić bo następna opiekunka właśnie chce odejść. siostra jedzie do Polski za miesiąc i nie bardzo wiemy co zrobić bo mama chce mieszkać sama. myslalysmly o domu opieki ale mama nawet nie chce o tym słyszeć.
Obserwuj wątek
        • kalllka Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 25.06.21, 15:20
          Otóż, nie.. to znaczy sąd, nawet w RP,
          nie może „orzec” o przymusowym umieszczeniu w ośrodku pomocy społecznej DPS itp. Może wskazać.
          Na mocy polskiego prawa, zunifikowanego, już sad moze na wniosek odpowiednich czynników, orzec sprawowanie częściowej lub pełnej opieki nad osoba niepelnosprawna / w zakresie/ moga do niej zostać upoważnione bliskie osoby. Dzieci najczęściej. Ale w wątku nie na nic o tym czy mama autorki jest zgodnie z prawem osoba niepełnosprawna.
          No i na koniec, ubezwlasnowolnienie nie jest terminem prawnym, na szczęście dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności. W Polsce orzeczeniem sądu- ustabawia się opiekę. Co do chorób wieku starczego- Demencja to choroba i jak choroba jest traktowana. Jej stan, sposób leczenia i zalecenia opiekuńcze stwierdza lekarz, lekarze. Tym samym, opiekę nad starsza panią- mama watkodawczyni, trzeba zacząć od podstaw- wizyty u mamy, powodzenia i wszystkim paniom- zdrowia!

• mona.blue Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 25.06.21, 10:00
      Chyba też powinnam poszukać takiego forum. Ojciec wrócił że szpitala i ma w diagnozie też początki demencji, ale najtrudniejsze teraz dla nas jest to, że prawie nic nie chce jeść, przecież się zagłodzi, już przed szpitalem schudł ponad 10 kg, nie bardzo wiemy co robić.
      • yadaxad Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 25.06.21, 11:22
        Spróbuj nutridrinki. Moja mama przez dwa lata przedawkowywała sterydy, które miała brać 3miesiące i już normalne jedzenie wywoływało bóle i mdłości. Wyszła z tego, zregenerowała wątrobę zwykłymi z apteki, nadrobiła 17kg, wyniki jak na jej wiek i stan ma świetne, wsuwa, że muszę pilnować mojego, lubi ciasta, czekolady, a nawet polecono jej odstawić diabetol, bo nie potrzebuje już.
        • mona.blue Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 25.06.21, 11:47
          Dzięki Yadaxad, że napisałaś o swojej mamie, to daje nadzieję, że będzie lepiej, bo już wczoraj się trochę podłamałam. Przed szpitalem też podawaliśmy mu trochę Nutridrinkow, ale musimy teraz dopilnować, żeby brał je w wystarczającej ilości i jadł to trochę, które jest w stanie.
          Wyniki też ma jak na swój wiek i stan w którym był w miarę dobre, tylko jeszcze jest kwestia, czy uda się go 'uruchomić', bo jest leżacy i słaby, na razie tylko siada.
          • yadaxad Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 25.06.21, 14:19
            Nie ma co zmuszać do normalnego jedzenia, bo to utwierdza w niechęci. Nutri są małe, ale "nabite", różne smaki i rodzaje i namówić do wypicia takiego małego coś, kilka razy w ciągu dnia, łatwiej. A po nich wraca chęć do zjedzenia -czegoś. Przynajmniej u mnie tak było. Dałam spokój z namawianiem, jakiś (wśród innych tabletek) hepatil popijała i po czasie, - na śniadanie jakąś bułeczkę bym zjadła. Potem przeszło i na zupkę i jak poszło, to mi moje jedzenie wsiąka niespodziewanie.
                • jezow Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 26.06.21, 08:57
                  Częściej chce czy nie chce? Czy pije cokolwiek?

Osoba, o której piszę, pije bardzo mało. Nie wiem, czy jest to jej upór, niechęć, czy pokazanie, że bez jedzenia i picia też będzie żyła. Z tego powodu jakiś czas temu była w szpitalu, gdzie też nie chciała iść. Kroplówki postawiły ja na nogi.
                  • kalllka Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 26.06.21, 12:08
                    Bardzo często, osoby obłożnie chore, nie piją nie jedzą, z czysto „praktycznych” powodów; Nasze wychowanie i zwyczaje domowe stają się nasza druga natura; odruchem. Starsi ludzie
                    zawsze samodzielni- nie chcą sprawiać kłopotu, zwłaszcza zajętym dzieciom. Poza tym krępują się własnej niemocy fizjologicznej i tego, ze musza być obsługiwani.
                    Bywa, ze i strach przed szpitalem kojarzonym z poważna choroba , ma w tym duży udział.
                    Cóż, aby pomoc takiej osobie, należy ja zrozumieć,” wleźć w jej buty”;
                    Spróbować np. napić się leżąc,
                    nie mogąc się obrócić podnieśc ręki ..
                    albo pic coś co jest za gorące lub za zimne, za słodkie lub odwrotnie i wreszcie, z niewłaściwego kubka…
                    Mnóstwo jest czynników których nie zrozumie się dopóki nie zamknie się własnych odczuć, dotyczących bliskiego i nie zacznie zadawać mu właściwych pytan.

• mona.blue Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 28.06.21, 12:19
                Dzisiaj będziemy próbować ćwiczeń i ew. pionizacji, zobaczymy czy będzie chętny i czy uda się go postawić na nogi.
                Wczoraj rozmawiałam z ciotka, która miała podobny problem z wujkiem i stwierdziła, że jak najprędzej musimy go uruchomić, bo mięśnie zanikają przy lezeniu w błyskawicznym tempie i trzeba też starać się, żeby był jak najbardziej samoobsługowy, bo inaczej będziemy miały z mamą przechlapane. W razie czego trzeba będzie zatrudnić rehabilitanta.

Yada, jak rozumiem Twoja mama jest chodząca?
                Jezow, a Twoja bliska osoba też?
                • jezow Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 28.06.21, 22:01
                  Mona. Napisałem do ciebie wiadomość.

Yada, bardzo dziękuję za rady. Mam nadzieję, że uda mi się "przemycić" któryś z wymienionych. Żeby tylko chciała zażyć. Dobrze byłoby, gdyby osoba ta zaczęła cokolwiek robić w kierunku poprawienia własnej sytuacji.
                  • yadaxad Re: szukam forum dla dzieci rodziców z demencja 29.06.21, 12:17
                    Zawsze jeszcze można podać na polepszenie flory jelitowej, co też wpływa na różne negatywne nastroje, multilac probiotyk dla dzieci. Jest w kapsułkach i można go wysypać na łyżeczkę czegoś., jak ktoś ma opory przed połykaniem lekarstw. Największy wpływ na złe konfrontacyjne nastroje starszych ludzi ma niedotlenienie związane z ciśnieniem, odwodnienie i problemy trawienne. Zła flora w jelitach to nawet do depresji prowadzi. A namawianie nie może dotyczyć ogólnej kondycji, bo ta albo jest świetna i nic nie potrzebuję, albo zła i nie warto nic robić. Trzeba trafiać w coś konkretnego na czym zależy, poprawią się włosy, zmarszczki, sucha skóra, puchnięcie kostek, wstawanie z łóżka, coś tam się zawsze znajdzie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka