Dodaj do ulubionych

Czy mogę sama iść do psychologa?

07.07.21, 21:47
A tak w ogóle to czy jak mam 14 lat to moge sama iść do psychologa, żeby dorośli nie wiedzieli że poszłam? Czy musi sie mama zgodzićna to? A jak moge sama to musze mieć jakieś skierowanie czy cos? Jak sie to załatwia?
Obserwuj wątek
    • astroblaster Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 07.07.21, 22:21
      Dobre pytanie.
      Yada pewnie odpowie precyzyjnie a Ty coraz bardziej mi imponujesz.

Dobry kierunek myślenia. Najlepszy.
      Tak się buduj. Takim wsparciem.

Przypuszczam (ale nie wiem na bank), że w szkole jest psycholog i do niego możesz i możesz go zobowiązać do tajemnicy i on tej tajemnicy dotrzymać musi.

Krzykami i ograniczeniami nikt, niczego dobrego Ci nie przysporzy.

Z Twojej relacji wynika, że nie tylko Twoje potrzeby nie są realizowane; nie są nawet dostrzegane a to chujnia wielka. Słabe z ich strony i nic ani Twojego brata, ani mamy nie tłumaczy.

Wobec agresywnego brata stosuj metodę szarego kamienia. Może się zorientuje, że coś robi nie tak a jeżeli nie, to niczego Ci nie zarzuci.

Rób swoje. Psycholog to dobry kierunek.
      Tu Yada zapewne Ci podpowie (jak najprostszym tekstem). Ja Ci kibicuję i chyba Cię trochę podziwiam nawet.
      • martaszka14 Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 05:30
        Nie bardzo rozumiem co piszesz. Z tym szarym kamieniem to nie czaje. A tak w ogole to w szoku jestem ze tak to piszesz.
        Szkolny psychol odpada. Chodzę do małej szkoly. Wszyscy by wiedzieli a w wakacje to nawet nie wiem czy ktoś tam jest. Mogłabym chyba powiedziec mamie ze chce ale nie wiem jakby to bylo. Wolalabym chyba nie mówic bo pewnie by mnie olała jak zwykle
    • afq Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 07.07.21, 23:02
      do szkolnego psychologa nie musisz miec żadnej zgody
      poza tym psycholog moze chciec zgody rodziców, ale nie musi
      zalezy od sytuacji, bo przeciez trudno pytac rodzica który moze byc zrodłem problemu o taką zgodę

idz do poradni i po prostu powiedz jak jest
      skierowania nie koniecznie potrzeba, troche zalezy od poradni
      na pewno najłatwiej pójść prywatnie, no ale to koszt typu 120pln i tez wazne jak wybrac specjaliste bo psycholog psychologowi nierówny

ja bym zaczął od poszukania, podzwonienia i porozmawiania czego będą chcieli w takiej czy innej poradni
      psycholog szkolny jest w szkole? pracuje w wakacje? pewnie nie,
      ta droga byłaby najprostrza
      • astroblaster Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 00:32
        Nie mów nikomu. Bynajmniej.
        Wyautują Cię.
        Dobrze kombinujesz.
        Psychiatry nie potrzebujesz. Psycholog się przyda. Poprowadzi.
        Jak nie ta droga, to poszukaj jakiejś świetlicy środowiskowej itp…

Poczekaj tu jeszcze chwilę, na pewno jakaś koleżanka stąd udzieli Ci dokładnej porady.

Wiem, brzmi jak banał, ale nie martw się za dużo.
        Będzie git a Ty jesteś wartościowa i wrażliwa a wrażliwość to atut nie balast.
        • astroblaster Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 06:03
          Jeżeli staje się tak poważnie jak mówisz (wariujesz itp), to może kontakt w wychowawcą klasy i z nim/nią szczera rozmowa (kwestia zaufania) i potem wspólne wypracowanie strategii postępowania?

Najprościej byłoby odbyć szczerą rozmowę z mamą (bratem) i wyjawienie im, że niezbędny jest psycholog, bo zaczynasz sobie nie radzić.

Może to ich też otrzeźwi.

Z szarego kamienia się wycofuję. Potraktuj jakby nie było. To dość radykalna metoda postępowania z przemocowcami. A jak ktoś non stop się na Ciebie drze a w tym wszystkim nikt nie zwraca uwagi na Twoje potrzeby, to to jest przemoc psychiczna.

Jakkolwiek dobrze kombinujesz i nie odpuszczaj tego z psychologiem.

Trzeba zrobić tak, żeby mama pojęła, że sprawa jest mega poważna i udzieliła zgody na Twoją psychoterapię (najlepiej prywatną na dobrym poziomie).

Poczekaj trochę na reakcję osób z forum.
          Na pewno coś zasugerują, zaproponują dobrego.

Wszystko się ułoży. Ty to ułożysz. Masz duży potencjał.
          • martaszka14 Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 07:41
            Szkoła odpada. Za mała żeby coś mogło sie nie wydać. Nad mamą to się zastanawiam. Troche sie boje ze mnie oleje albo ze zrobi sie z tego afera. Myslalam ze moze da sie tak zebym w ukryciu z kims pogadala. Szukalam na necie takiego czegos ze sie rozmawia jak na zdalnych lekcjach ale to trzeba zapłacic za to. To chyba odpuszcze temat.
            • astroblaster Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 08:06
              Nie odpuszczaj.
              To może mieć reperkusje poważniejsze dla Ciebie. Nie miej poczucia winy i nie wchodź w rolę opiekuna.

Twoje zdrowie psychiczne to Twoje życie i przyszłość. Jesteś bardzo ogarnięta jak na swój wiek. Piszesz niemalże jak dorosła. Do rzeczy bardzo.

Na rozmowę z mamą przygotuj sobie całą strukturę rozmowy. Spisz wszystko. Miej notatki przy sobie. Mama zobaczy, że to poważna sprawa a Ty niczego nie pominiesz. Twoje potrzeby są mega ważne. Inaczej zaczniesz uciekać w świat dysocjacji a to nie jest dobre.

Nie odpuszczaj Marta.
              Ja chciałbym mieć taką przyjaciółkę jak Ty.
              Masz wartość, jesteś dobra, wrażliwa i mądra.

116 111 - Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Zadzwoń tam. Tam masz 1000% dyskrecji. Możesz być anonimowa. Podobno to sprawnie funkcjonuje.

Szukaj rozwiązań dla Siebie.

To, że tu trafiłaś już samym w sobie jest dobrym działaniem.
                • astroblaster Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 09:19
                  No i właśnie to są te elementy, które zajebiście tłumaczy psycholog młodzieży.

Martwisz się tym co pomyśli mama (afera), brat. To wchodzenie w rolę opiekuna.
                  To ich zmartwienie co pomyślą.

Ty nie masz mieć poczucia winy.

Dysocjacje, najkrócej ujmując to uciekanie w inny (wymyślony) świat. Stajesz się nieobecma w realu a coraz mocniej żyjesz w świecie, którego nie ma.

Każdy trochę dysocjuje, ale nadmiar jest niebezpieczny. Młodzież jest tym szczególnie zagrożona. Kiedy nikt nie dostrzega potrzeb, tworzy się w myślach świat, który odpowiada, taki gdzie rozumieją itp…
                  Tylko, że to świat ułudy. Zryje Ci banię i w konsekwencji wyrządzi same szkody (można stać się odludkiem itp).

Ja nie mam kompetencji do opowiadania o psychologii młodej osobie. Jestem w przekazie bezpośredni a nawet radykalny i nie chcę Ci wyrządzić szkód.

Mocno Ci kibicuję. Ujęłaś mnie.
                  Działaj Marta i zaglądaj tu.

Liczę, że Jedna Osoba Ci tu dużo doradzi. Poczekajmy. Może się odezwie.
                • afq Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 09:00
                  zadne mega powazne, tylko prywatnie psycholog nie koniecznie chce badania przez psychiatre
                  w zwykłej publicznej poradni takie badanie zawsze bedzie miec miejsce
                  chodzi o diagnoze i wykluczenie innych powazniejszych problemów

psychiatra to normalny zwykły lekarz
                  a kiedy dostaniesz od niego skierowanie do psychologa to masz najlepszy z mozliwych argumentów dla mamy na przykład, że potrzebujesz psychologa
                  • afq Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 09:02
                    masz opory przed psychiatra, to zrozumiałem
                    ale osoby ktore np maja problemy ze snem, ale zadne inne powazne dolegliwosci tez idą do psychiatry
                    mozna isc i do lekarza perwszego kontaktu, ale to błąd, nie są specjalistami
                    • afq Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 09:17
                      są też rózne fundacje prowadzące darmowe poradnie
                      poza nfz i bez koniecznosci skierowan
                      ale to trzeba poszukac, nie wszedzie takie działają

jesli straszy cie wizyta u lekarza to moze zacznij od telefonu ktory podał astro
                    • inka.fem Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 09:30
                      Dziecko 14 letnie nie zarejestruje się samo do psychiatry, nie ma takiego prawa, jest pod opieką matki. Nawet pewno nie wiedziałaby gdzie i jak to zrobić. Proszę nie wprowadzać dziewczyny w błąd.

Jesteś rozżalona, ponieważ musisz uczyć się, a inni mają wakacje. Spróbuj szczerze porozmawiać z mamą i wspólnie ustalić plan nauki. Jeżeli masz rozterki, czujesz, że chciałabyś porozmawiać z psychologiem, to również powiedz mamie. Wkroczyłaś w wiek dojrzewania. W tym wieku nastolatek próbuje odkryć kim jest i oddzielić się od rodziców. Nie zawsze dorośli posiadają taką wiedzę i umiejętności, żeby ten okres przejść bezboleśnie. Może mama potrzebuje pomocy, może spodoba się jej pomysł z psychologiem.
                      Powodzenia
      • yadaxad Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 11:11
        Dobrze ujęłaś swój post, tak przed złapaniem za telefon pomyśl i zapisz zwięźle co chcesz poruszyć, aby nie być chaotyczna i w emocjach, że decydujesz się zadzwonić, nie pogubić się co chcesz poruszyć. Dzwoni tam dużo młodzieży, może być na pierwszy raz zajęte. Osamotniona i dziwna ze swoimi problemami na pewno nie jesteś. I na pewno nie są nastawieni na "wydanie" cię rodzinie, że szukasz pomocy.
            • afq Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 12:33
              czy twój brat jest agreswyny bo ma cie w dupie?
              nie, choc to w ciebie jego agresja uderza
              on sie czuje odpowiedzialny przed twoja mama za to ze masz cos do poprawienia
              w koncu mialas byc pod jego opieką wiec teraz nieumiejętnie naciska zeby to bylo zalatwione
              czy twoja mama ma cie w dupie bo jestes zazwyczaj pod opieką brata a nie jej?
              nie wiem, mysle ze nie, pewnie sa powody dla ktorych jest za granica

ja nie umiem tak zawyrokowac
          • astroblaster Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 12:32
            Ja widzę to tak jak Yada.
            Mało tego, jestem tego pewien.
            widziałem tego już trochę w swoim życiu, ale nie tak często, trafia się ktoś tak bystry i dobrze kminiący jak Ty..

Nikomu nic tutaj wyjawiać nie trzeba (skąd jesteś) itp...
            Zaś na linii zaufania możesz opowiedzieć wszystko.

Większość uważa, że Rodzina (opiekunowie) to Bogowie, urząd, który dzieli i rządzi.
            Nie na tym polega prawidłowe funkcjonowanie Rodziny.
            To winno opierać się o potrzeby dziecka (i zdrowe granice).
            Twoje potrzeby dla nich nie istnieją.
            Sami są w dupie tak na prawdę ze swoim życiem a Ty obrywasz rykoszetem a jesteś mega fajna.

Nie wymięknij, kontynuuj poszukiwania.

Z mama może warto pogadać, źle bez struktury rozmowy nie ma sensu.
            (wiesz, wstęp, rozwinięcie i zakończenie; punkty).

Zadbaj o swoje życie.

• astroblaster Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 15:09
                Dlatego, ze to wszystko skomplikowane i ma wpływ na całe życie, kombinuj dalej z psychologiem.
                Bardzo Ci życzę, żebyś trafiła do dobrego i wytrwała przy nim.
                Mądra jesteś, rozwiniesz się i dużo zrozumiesz.

Daj radę a tu już nie czytaj, bo teraz tu sobie "Dorośli" udowadniają, kto jest wielbłądem a kto nie.
              • yadaxad Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 16:32
                Tak naprawdę, to w "głębi duszy" to nie mają cię w -d-, ale jakieś ich własne sprawy im ciebie przesłaniają i nie starają się nawiązać z tobą kontaktu. A aby nie czuć się winni, to brat jak straci energię na wściekanie się na ciebie, to ma sumienie odbębnione, przecież tak się przejmuję. A mama, przecież haruję, daję jej z mojej harówki co trzeba, no przecież robię dla dziecka co mogę. Jakieś twoje nieszczęście na pewno by ich załamało. Ale liczą się fakty, czujesz się bez wsparcia i zdana sama na siebie. Dobrze czaisz, że potrzebujesz z kimś blisko porozmawiać, a psycholog, który dałby ci życiowe wskazówki, których nie możesz przegadać w domu, zdecydowanie by ci życie ułatwił. Zobacz, że pogadałaś tutaj trochę z nami i już ci błysło, że może przesadzasz, nie jest tak źle. Tylko, że ten nastrój wytrzyma do najbliższej awantury z bratem, odbiciem się od zainteresowania mamy i znów będziesz mieć doła, wszystko będzie okropne. Kombinuj jak pogadać. Jak się ma jakieś oparcie, też się zupełnie inaczej traktuje sytuację, nie będąc zdanym tylko na własną refleksję.
      • martaszka14 Re: Czy mogę sama iść do psychologa? 08.07.21, 17:41
        Boje sie tam zadzwonić. Może sie jeszcze namyślić muszę. A może jednak przesadzam. Nikt mnie nie bije i sie nie znęca. Każdy chyba zbiera w domu opieprz jak przegnie. Sama sobie nagrabiłam w końcu, nie? Chciałabym mieć kogoś do pogadania jak mam doła, ale do tej pory jakoś sie ogarniałam to i teraz pewnie sie ogarne. Nie mówię że jest ok, wkurzam sie ze muszę się uczyć jak są wakacje, wkurza mnie mama bo ciagle ma coś innego do roboty niz ze mna pogadac, wkurza mnie brat bo wszystko musi kontrolować, wkurza mnie to , że jestem wiecznie sama . Ale to wszystko to moja wina wiec nie powinnam jeczec tylko sie ogarnąć. Przepraszam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka