Dodaj do ulubionych

Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum

31.08.21, 20:31
Nerwica, jedna z najpopularniejszych chorób naszego wieku, jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się występowaniem lęków i środków obronnych stosowanych przeciwko nim oraz poszukiwaniem rozwiązań kompromisowych w sytuacjach konfliktowych; jest zaburzeniem stosunku jednostki do siebie samej oraz do otoczenia. Horney w swej książce pokazuje cały skomplikowany mechanizm nerwicy, rozmaite jej rodzaje, a poprzez wskazanie sposobów wyleczenia ułatwia czytelnikowi wejrzenie we własną psychikę. Zachęca do analizy swego postępowania i uczy, że człowiek może się naprawdę rozwijać tylko wówczas, gdy przyjmuje całkowitą odpowiedzialność za siebie.
Nerwica a rozwój człowieka. Trudna droga do samorealizacji (okładka miękka)
Autor:
Horney Karen Polecam.
Obserwuj wątek
  • n4rmoorr Re: Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum 31.08.21, 20:36
   Druga książka to Autoanaliza ..
   Karen Horney (1885-1952) - niemiecki psychiatra, psychoterapeuta, od 1932 roku do śmierci pracowała w USA, uznawana za najważniejszego przedstawiciela amerykańskiej szkoły psychoanalitycznej, współzałożycielka Amerykańskiego Instytutu Psychoanalitycznego, blisko współpracowała z Erichem Frommem i podzielała znaczną część jego poglądów. Wraz z kolejnymi pracami stawała się coraz bardziej krytyczna wobec teorii Freuda. Napisała kilkanaście książek, w tym między innymi Nowe drogi w psychoanalizie, Neurotyczną osobowość naszych czasów i właśnie Autoanalizę. Książkę rozpoczyna autorka od skrótowego przedstawienia sposobu myślenia Freuda i poddaje je rewizji. Jednak zasadniczym tematem Autoanalizy są zgodnie z tytułem możliwości i ograniczenia autoanalizy. Czy zatem jesteśmy sobie w stanie pomóc sami bez obecności terapeuty, a jeśli nie to jak powinny przebiegać relacje między pacjentem a terapeutą i jakie zadania powinny spełniać obydwie strony w procesie terapii.
   • mona.blue Re: Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum 31.08.21, 22:03
    Autoanalizy nie znam, ciekawe jakie zawiera wnioski, czy można sobie pomoc samemu?
    Wiem, że mechanizmy obronne stanowią przeszkodę, że istnieje wiele ciemnych plam w naszej świadomości, nie mówiąc o tajemniczej podświadomości.
    I jak powinny przebiegać relacje między terapeuta a pacjentem czy klientem jak obecnie coraz chętniej się mówi. Może jakieś podsumowanie w necie znajdę.
    • n4rmoorr Re: Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum 31.08.21, 22:18
     mona.blue napisała:

     > Autoanalizy nie znam, ciekawe jakie zawiera wnioski, czy można sobie pomoc same
     > mu?
     > Wiem, że mechanizmy obronne stanowią przeszkodę, że istnieje wiele ciemnych pla
     > m w naszej świadomości, nie mówiąc o tajemniczej podświadomości.
     > I jak powinny przebiegać relacje między terapeuta a pacjentem czy klientem jak
     > obecnie coraz chętniej się mówi. Może jakieś podsumowanie w necie znajdę.
     >
     Tu jest Moni co nie co. :Książka
     Dostępność:Produkt dostępny
     Autor/Autorzy:Horney Karen
     Przekład:Gomola Aleksander
     Tytuł oryginalny:Self-Analysis
     Wydawca:vis-a-vis/Etiuda
     Rok:2018
     ISBN:978-83-7998-195-3
     Format:12.5x19.5cm
     Oprawa:Miękka
     Liczba stron:288
     29.00zł
     Autoanaliza pokazuje, jak w sposób konstruktywny można i należy przyglądać się swemu wnętrzu, by dostrzec niezauważane często motywy własnych działań, ukryte lęki, sprzeczne pragnienia. Zachowując szacunek dla naszych słabości i potknięć, a równocześnie stawiając wymagania, autorka pokazuje, jak wyruszyć w drogę samopoznania, będąc dla siebie samego /dla siebie samej przewodnikiem, jak w sposób praktyczny zadbać o systematyczność i jakość autoanalizy, jak radzić sobie z wewnętrznymi oporami. Praktyczne wskazówki przedstawione w książce w połączeniu z głębokim zrozumieniem problemów i wyzwań cywilizacyjnych z którymi musimy codziennie się zmierzyć sprawiają, że Autoanaliza może pomóc każdemu w wewnętrznej pracy nad sobą, umożliwiając równocześnie poznaniemyśli Karen Horney i propagowanej przez nią wizji w pełni zintegrowanej osoby.
     • mona.blue Re: Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum 31.08.21, 22:44
      Ciekawie brzmi, chętnie bym przeczytała ale już brakuje mi czasu. Conajmniej 6 książek czeka w kolejce, w tym jedna polecona przez Ciebie, ściągnęłam sobie z Legimi na Kindla, i jeszcze przy okazji jedna Katarzyny Miller.
      Ale to temat, który mnie ciągnie, więc może ominie kolejkę 😉 tym bardziej że bardzo cenie ksiazki Horney.
  • mona.blue Re: Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum 31.08.21, 21:57
   Ksiażki o nerwicy Karen Horney znam prawie na pamięć, mam tam pozaznaczane wiele materiału, identyfikowałam się z jej diagnozami.
   Tak na marginesie, teraz nerwica to określenie potoczne, w klasyfikacji teraz to zaburzenia lękowe bodajże. Ale nadal powszechne, choć nasze czasy to podobno era zaburzeń narcystycznych.
   • n4rmoorr Re: Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum 31.08.21, 22:22
    mona.blue napisała:

    > Ksiażki o nerwicy Karen Horney znam prawie na pamięć, mam tam pozaznaczane wie
    > le materiału, identyfikowałam się z jej diagnozami.
    > Tak na marginesie, teraz nerwica to określenie potoczne, w klasyfikacji teraz t
    > o zaburzenia lękowe bodajże. Ale nadal powszechne, choć nasze czasy to podobno
    > era zaburzeń narcystycznych.
    > Bingo moja droga. Nerwica lękowa jest to potoczne określenie różnych zaburzeń lękowych. Termin “nerwica” po raz pierwszy został wprowadzony w XVIII w. przez Williama Cullena. Termin ten wpisał się na stałe do codziennego użytku i nawet często używają go lekarze. W Europie obowiązuje klasyfikacja chorób ICD 10 i obecnie termin “nerwica” został zastąpiony terminem “zaburzenia lękowe.
   • n4rmoorr Re: Jakiś dziwny spokój zapanował na tym forum 31.08.21, 22:26
    Nerwica nie jest wyrokiem. Powinny pamiętać o tym nie tylko osoby dotknięte zaburzeniami nerwicowymi, ale również ich bliscy. Powrót do prawidłowego i satysfakcjonującego życia zapewnia nie tylko odpowiednio dobrana farmakoterapia, ale przede wszystkim rozpoczęcie psychoterapii (indywidualnej bądź grupowej), która pozwala przepracować obszary konfliktowe i odnaleźć nieuświadomione źródło lęków. To od nas zależy, czy znajdziemy w sobie potencjał do powrotu do zdrowia. Warto, aby pomogli nam w tym również nasi najbliżsi, np. poprzez wspólną relaksację i wypoczynek.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka