Dodaj do ulubionych

Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat!

13.08.22, 14:18
Jestem za obniżeniem wieku prawnej dorosłości do 15 lat. Argumentacja konieczności przeprowadzenia reformy obniżenia pełnoletności wiąże się z niesprawiedliwością systemu wychowawczego. Uzasadnieniem zmian jest poziom ogólnej sprawności intelektualnej nastolatków, dorównujący osobom dorosłym: w skali inteligencji Wechslera 16-latkowie mają średni IQ dla dorosłej populacji) oraz wielowiekowa, pełna samodzielność osób między 15 a 18 rokiem życia (obecna granica pełnoletności istnieje dopiero od 2 poł. XVII w). Jeszcze ważniejszym powodem uznania, że system prawny kształtuje władzę rodzicielską w sposób jednoznacznie niekorzystne dla dziecka jest emocjonalne podłoże wszelkich zachowań uznawanych za "wychowawcze". Stanowią one w istocie tylko zracjonalizowaną formę przemocy wobec małoletnich. Pod pozorem wychowania dorośli okazują swoją władzę i poczucie wyższości nad dziećmi i młodzieżą przejawiającą się w jak najpełniejszym podporządkowaniu niepełnoletnich oraz zdeprecjonowaniu ich wartości jako ludzi. W praktyce wychowanie jest więc totalitaryzmem, odbierającym młodzieży dwie najcenniejsze wartości- wolność i godność. Przez 350 lat obowiązywania represyjnego systemu wychowawczego na poruszone przeze mnie kwestie nie zwrócono w ogóle uwagi, gdyż koncentrowano się wyłącznie na skutkach poszczególnych oddziaływań wychowawczych dla psychiki i dalszego rozwoju dzieci. Naturalna skłonność dzieci do emocjonalnego podporządkowania się władzy wychowawców i racjonalizowania przemocy zgodnie z ich argumentacją sprawia, że poza wykorzystaniem seksualnym, wszystkie inne formy przemocy odbierają jako troskę. Wszyscy więc uznali, że skoro tylko pedofilia wyrządza nieletniemu prawdziwą krzywdę, tylko ona powinna być zwalczana, a każde inne zachowanie niszczące jego sferę wolności i godności jest właściwe lub dopuszczalne. Nikt nie widzi nic złego w tym, że średnio inteligentnym dorosłym ludziom (15-16 letnim), przez pokolenia żyjącym w pełnej samodzielności całkowicie odebrano wszelkie prawa i możliwość stanowienia o własnym losie, gdyż takie ich traktowanie nie zaburza im psychiki. Odhumanizowanie dzieci i młodzieży poprzez sprowadzenie do roli "zwierzątek" odczuwających ból i cierpienie musi się skończyć, gdyż jest ono niegodne człowieczeństwa. Nieodczuwanie krzywdy nie wiąże się bowiem z jej brakiem, tylko ze zniewoleniem mentalnym i wykorzenieniem wszelkich form zewnętrznego i wewnętrznego sprzeciwu.

Całość zagadnienia opisuję na odrębnym blogu www.totalitaryzmwychowawczy.blogspot.com
Obserwuj wątek
  • jan_stereo Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 13.08.22, 18:22
   Test pelnoletnosci powinien sie odbywac zatem bez wzgledu na wiek (co to za durne wytyczne arbitralnie ustalajace 18 albo 15lat ?), jak ktos go zda to dostaje papier a jak nie to zostaje bachorem az do starosci/smierci.

   Natomiast bzdura jest pisanie ze wolnosc jest zwiazana z pelnoletnoscia, jak ktos nie ma zasobow finansowych na godne funkcjonowanie to na chuj mu owa wolnosc z dowodu, dalej bedzie wiezniem systemu, takiego czy innego.
   • snajper55 Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 03:21
    jan_stereo napisał:

    > Test pelnoletnosci powinien sie odbywac zatem bez wzgledu na wiek (co to za dur
    > ne wytyczne arbitralnie ustalajace 18 albo 15lat ?), jak ktos go zda to dostaje
    > papier a jak nie to zostaje bachorem az do starosci/smierci.

    No dobrze, ale ktoś te durne pytania w teście pełnoletności musi arbitralnie ułożyć. Definiując pewne sztuczne granice nie unikniemy arbitralności. Tak jest niezalenie od tego czy definiujemy początek pełnoletności, czy początek człowieka.

    S.
    • yadaxad Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 12:16
     Praktycznie pełnoletniość dotyczy tylko karty do głosowania. Jedynym takim konkretnym wiekiem jest, od kiedy współżycie seksualne nie jest deliktem.
  • inka.fem Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 13:12
   Biologiczny okres dojrzewania może być dłuższy niż do 18 roku życia.
   W okresie nastoletnim zachodzą zmiany w mózgu. Dotyczą między innymi kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za procesy myślowe tj.np. planowanie, podejmowanie decyzji,  przewidywanie konsekwencji.
   Obniżenie wieku pełnoletności, wiązało by się także z obniżenia wieku odpowiedzialności karnej, braniu udziału w wyborach, zawieraniu małżeństw, kierowaniu samochodem itd. Uważam, że młodzież w tym wieku nie jest do tego wystarczająco dojrzała.


   • yadaxad Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 13:25
    Odpowiedzialność karna bywa uwarunkowana okolicznościami, niepełnoletni bywają sądzeni jak dorośli. Prawo jazdy w USA można otrzymać już w wieku 14 lat. Studiujące "dzieci" alimentuje się dłużej.
    • inka.fem Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 13:47
     «Odpowiedzialność karna bywa uwarunkowana okolicznościami»

     No właśnie, nie jest to norma. Nie można sądzić nastolatka na równi z dorosłym, dojrzałym człowiekiem.

     «Prawo jazdy w USA można otrzymać już w wieku 14 lat.»
     I całe szczęście, że nie u nas. Wzrosłaby liczba wypadków wśród młodzieży.

     • yadaxad Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 14:01
      I tak myślę, że pojęcie dorosłości ulegnie ewoluacji. Rozbite na co kiedy do czego. Tak jak matura nie powinna być sprawą jednego dnia, tylko wynik wiedzy w interesującej ucznia dziedzinie powinien być "zaklepany", kiedy tą wiedzą się wykaże. Jeśli by chodziło o stabilność charakteru, to może przed trzydziestką jakąś większość ludzi można by było uznać za dojrzałych.
      • inka.fem Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 14:15
       «Jeśli by chodziło o stabilność charakteru, to może przed trzydziestką jakąś większość ludzi można by było uznać za dojrzałych.»

       Znam też takich, co i po czterdziestce dojrzali nie są. Nie mniej jednak, jakiś wiek trzeba uznać za próg. Na pewno nie jestem za obniżeniem progu do 15 roku życia, gdzie w organizmie zachodzą najważniejsze zmiany.
       • yadaxad Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 14.08.22, 14:23
        Ja też nie, bo to pomysły wyłącznie wyrastające z potrzeby zaostrzenia prawa, by można było wieszać już czterolatki, jak to drzewiej bywało. Natomiast oddzielanie kompetencji od wieku i tak się dzieje.
       • snajper55 Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 21.08.22, 15:26
        inka.fem napisała:

        > Znam też takich, co i po czterdziestce dojrzali nie są. Nie mniej jednak, jakiś
        > wiek trzeba uznać za próg. Na pewno nie jestem za obniżeniem progu do 15 roku
        > życia, gdzie w organizmie zachodzą najważniejsze zmiany.

        A po co komu określenie "wieku dojrzałości"? W naturze nic takiego nie istnieje więc każde nasze ustalenie będzie arbitralne i przeciwko każdemu znajdą się argumenty. W tej chwili istnieje wiele progów i nie widzę potrzeby aby istniał "próg dojrzałości".

        Niektóre progi:

        Jeżdżenie rowerem po drogach pod opieką - 7 lat
        Jeżdżenie rowerem po drogach - 10 lat
        Ograniczona zdolność do czynności prawnych - 13 lat
        Kategoria prawa jazdy AM - 14 lat
        Wiek przyzwolenia - 15 lat
        Kategoria prawa jazdy A1 - 16 lat
        Odpowiedzialność karna - 17 lat
        Czynne prawo wyborcze - 18 lat
        Bierne prawo wyborcze, Sejm - 21 lat
        Bierne prawo wyborcze, Senat - 30 lat
        Bierne prawo wyborcze, Prezydent - 35 lat

        S.
   • hana2 Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 15.08.22, 08:01
    "W okresie nastoletnim zachodzą zmiany w mózgu. Dotyczą między innymi kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za procesy myślowe tj.np. planowanie, podejmowanie decyzji, przewidywanie konsekwencji."

    To bardzo ciekawe, na co zwróciłaś uwagę w kontekście sytuacji, że szkoła oczekuje już w podstawówce rozwiniętych tych umiejętności. I to osoby, które powinny dobrze wiedzieć, że od dziecka nie powinno się oczekiwać postaw dorosłej osoby, bo dziecko się dopiero uczy odpowiedzialności za swoje czyny. Oczywiście wyjaśniać różnice między prawidłowym a nieprawidłowym zachowaniem należy.

    Patrząc na jeszcze młodsze dzieci, to zauważam, że w dzisiejszych czasach coraz mniej bierze się pod uwagę, że każde dziecko ma prawo rozwijać się według własnego tempa, a przyspieszanie surowymi metodami może zrobić krzywdę kształtującej się psychice. Jak dziś dziecko rozwija się w swoim tempie, to znaczy, że dziecko zostało zaniedbane przez rodzica.

    Coraz trudniej być rodzicem w dziesiejszych czasach. Nie dziwię się, że ludzie decydują się na edukację domową, gdy ich dziecko "odbiega" od standardów wyznaczanych przez specjalistów z poradni.


  • kod_matrixa Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 21.08.22, 12:22
   IQ to jedno, a dojrzałość emocjonalna to drugie. To co może być niesprawiedliwością dla 15-latka z jednej strony, stanowi jednocześnie jego ochronę z drugiej - np. konflikt z prawem, kiedy nie musi ponosić pełnej odpowiedzialności za swoje czyny.

   Poza tym ta granica i tak będzie gdzieś przebiegać i kogoś będzie "krzywdzić". A że rozwój u każdego z nas przebiega inaczej, każdy przypadek trzeba byłoby rozpatrywać indywidualnie. Należałoby każdemu z osobna przyznawać pełnoletność na podstawie jakichś badań.Tego raczej nikt by nie chciał.
  • kod_matrixa Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 21.08.22, 13:12
   Wątek ma duży potencjał do głębszej refleksji nad ludzką percepcją, gdzie problem uzyskiwania pełnoletności może stanowić za tło, przykład do pogłębionej analizy powstawania całej masy błędów poznawczych, produkowanych przez ludzki rozum.

   Przytoczony wyżej przykład jest świetnym obiektem do tego typu rozważań. W dużej mierze dotyczy to również szeroko rozumianej psychologii i obieranych przez nią metodologii, mających rozwiązywać wszelkie problemy. Ale ad rem - oto mamy problem, a więc należy go rozwiązać. Trzeba znaleźć to jedynie słuszne rozwiązanie. No bo przecież każdy problem trzeba i da się rozwiązać. Pytanie tylko brzmi - czy aby na pewno?

   Czy często nie jest tak, że nasze ludzkie mózgi, wykształcone i zaprogramowane przez ewolucję na permanentne rozwiązywanie problemów już na dzień dobry nie produkują błędów poznawczych przy okazji "diagnozowania" problemu?

   Załóżmy, że mamy jakiś problem np. z ustaleniem wieku uzyskania pełnoletności. Skąd pewność, że ten problem jest w ogóle rozwiązywalny w jakiś racjonalny sposób? Może problemem jest sam fakt, że za wszelką cenę dążymy do wyimaginowanego przez nas teoretycznego, niealternatywnego, najlepszego modelu stanowiącego rozwiązanie problemu? Może nie istnieje jedno magiczne rozwiązanie, lecz kilka lub kilkanaście alternatywnych wariantów, które po zastosowaniu będą równoprawnymi modelami, zaakceptowanymi przez naturę, ewolucję etc. I które każde z nich w alternatywnych wariantach rzeczywistości może wytworzyć samodzielny przyczynowo-skutkowy dalszy bieg wydarzeń. Ani lepszy, ani gorszy tylko inny.

   "Rozwiązywanie problemu" to tylko etykietka, będąca wytworem naszej percepcji. Tymczasem natura nie funkcjonuje w oparciu o nasze instrumenty poznawcze. Jest bardziej spontaniczna, a nie sztywna i zero-jedynkowy - by nie powiedzieć, że maszynowa - jak nasze mózgi.
   • snajper55 Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 21.08.22, 15:41
    kod_matrixa napisał:

    > Ale ad rem - oto mamy p
    > roblem, a więc należy go rozwiązać. Trzeba znaleźć to jedynie słuszne rozwiązan
    > ie. No bo przecież każdy problem trzeba i da się rozwiązać. Pytanie tylko brzmi
    > - czy aby na pewno?

    Nie ma czegoś takiego jak słuszne rozwiązanie problemu. Każde działanie powodujące zniknięcie problemu jest jego rozwiązaniem.

    Oczywiście nie każdy problem da się rozwiązać (starzenie się, umieranie).

    Problemy dające się rozwiązać czasem/często dają się rozwiązać na wiele sposobów (na spotkanie możemy pojechać rowerem lub pójść na piechotę).

    > Załóżmy, że mamy jakiś problem np. z ustaleniem wieku uzyskania pełnoletności.
    > Skąd pewność, że ten problem jest w ogóle rozwiązywalny w jakiś racjonalny spos
    > ób? Może problemem jest sam fakt, że za wszelką cenę dążymy do wyimaginowanego
    > przez nas teoretycznego, niealternatywnego, najlepszego modelu stanowiącego roz
    > wiązanie problemu? Może nie istnieje jedno magiczne rozwiązanie, lecz kilka lub
    > kilkanaście alternatywnych wariantów, które po zastosowaniu będą równoprawnymi
    > modelami, zaakceptowanymi przez naturę, ewolucję etc.

    Natura i ewolucja ma głęboko w... poważaniu nasze rozwiązywanie problemów. Akceptacja? Czy ewolucja zaakceptowała że swój poranny problem głodu rozwiązałeś za pomocą zjedzenia śniadania?

    > "Rozwiązywanie problemu" to tylko etykietka, będąca wytworem naszej percepcji.
    > Tymczasem natura nie funkcjonuje w oparciu o nasze instrumenty poznawcze. Jest
    > bardziej spontaniczna, a nie sztywna i zero-jedynkowy - by nie powiedzieć, że m
    > aszynowa - jak nasze mózgi.

    Nie. Rozwiązywanie problemu to działanie mające na celu likwidację problemu.

    S.
    • kod_matrixa Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 22.08.22, 21:35
     Rozwiązanie problemu jest pojęciem dość abstrakcyjnym, właściwie przypisane tylko naszemu gatunkowi. Nigdy, a przynajmniej często do końca nie ma pewności czy to co uważamy za rozwiązanie problemu z czasem nie spowoduje jeszcze większych problemów w innym obszarze.

     Skąd masz pewność, że starzenie się i umieranie jest problemem? A jeśli tak to z czyjej perspektywy? Człowieka? Biosfery? A może i dla człowieka jest koniecznością, a nie problemem?

     Jako gatunek "cierpimy" na - jak to nazywam - "syndrom Plutona". Otóż naukowcy spierali się, czy Plutona można uznać za planetę czy jest tylko planetoidą. W końcu kilkanaście lat temu, szacowne gremium naukowców przegłosowało, że jednak należy zdegradować Plutona ze statusu planety i obecnie uznawany jest tylko za plenatoidę.

     To nie w Putinie tkwi problem, tylko w nas jako gatunku, który jest zakładnikiem własnej percepcji. Stworzyliśmy definicję planety, która jest dość ogólna i oprócz tej dziwnej przypadłości człowieka - etykietowania wszystkiego dookoła - nic nie wnosi i niczego nie zmienia.

     Mamy jako ludzie skłonności do kategoryzowania i szufladkowania rzeczywistości, bo takimi "wyprodukowała" nas ewolucja. Tworzymy normy (zdrowie/stan idealny itp.) i stany patologiczne (choroby/zaburzenia itd.), które obiektywnie nie istnieją. Istnieje tylko pewne kontinuum różnych stanów, które nasza percepcja odbiera jako dane dyskretne (obiektywne wartości na zasadzie zero-jedynkowych stanów), do których dobudowuje sztuczne ramy poznawcze w postaci wszelkich definicji.

     Dla zainteresowanych tematem degradacji Plutona: jedynka.polskieradio.pl/artykul/846415
     • kod_matrixa Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 22.08.22, 21:50
      Oczywiście jestem gorącym zwolennikiem szeroko rozumianego rozwoju i rozwiązywania ważnych problemów. Pamiętając jednak o tym, że należy we wszystkim zachowywać zdrowy rozsądek i dystans. Łącznie z tym co sami wymyślamy. Należy uwzględniać i mieć większą świadomość tego, że nasza ograniczona percepcja, intelekt, możliwości poznawcze jako gatunku czy wreszcie nasz antropocentryzm, powodują, że często stajemy się ich ofiarami i wpadamy w liczne poznawcze pułapki.
      • terapeutcznyznak Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 27.08.22, 14:34
       Faceci jak czytam to uzalajace się na sobą osoby .Tak jakby świat należał do nich i oni byli najważniejsi .To ja pan i władca .Najczęściej prężą muskuły przed kompem i na necie.A w życiu to tylko dla słabość i krytyka wszystkiego. Gorzej przechodzą menopauzę niż kobiety i zamiast im pomagać to sami potrzebują opieki i czułości .Na stare lata szukają tylko niańki do opieki .Gdzie ci mężczyźni ? Nie ma ich .
   • ta Re: Obniżmy wiek pełnoletności do 15 lat! 27.08.22, 17:23
    kod_matrixa napisał:

    > Może nie istnieje jedno magiczne rozwiązanie, lecz kilka lub
    > kilkanaście alternatywnych wariantów, które po zastosowaniu będą równoprawnymi
    > modelami, zaakceptowanymi przez naturę, ewolucję etc. I które każde z nich w a
    > lternatywnych wariantach rzeczywistości może wytworzyć samodzielny przyczynowo-
    > skutkowy dalszy bieg wydarzeń. Ani lepszy, ani gorszy tylko inny.

    Doskonale widać mechanizmy poszukiwania rozwiązań problemów na przykładach radzenia sobie z przestępczością na świecie i konstruowaniu prawa w poszczególnych państwach. Resocjalizacja w państwach skandynawskich to zupełnie inna bajka, niż praca z osadzonymi w Polsce.
    Zupełnie inne postrzeganie i ocena rodzaju i wagi przestępstwa, oraz kary za nie w różnych państwach niekoniecznie odległych ideologicznie, religijnie czy geograficznie.
    Nie ma jedynie słusznego rozwiązania i zawsze do każdego z ustrojów sądownictwa będą uwagi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka