Dodaj do ulubionych

Coś do poczytania

20.08.10, 23:38
dziecisawazne.pl/jean-liedloff-o-niefortunnych-konsekwencjach-skupiania-sie-na-dziecku/
Obserwuj wątek
      • kejzi-mejzi Re: i jeszcze: 24.08.10, 12:53
        Bardzo podoba mi się ten fragment:

To są rodzice tzw. oświeceni, a raczej pseudooświeceni, którzy się gdzieś
        naczytali i nasłuchali, że dziecko należy nieustannie chwalić bez względu na to,
        co robi, i nie dostarczać mu frustracji w postaci negatywnych komentarzy.
        Uważam, że to jest jeden z głupszych mitów, które krążą po świecie wśród różnych
        spraw związanych z wychowaniem. Przede wszystkim ciągłe chwalenie jest z gruntu
        nieprawdziwe. Dzieci natychmiast wyczuwają, że to, co słyszą, jest pewnego
        rodzaju fałszem emocjonalnym. Bo w życiu nigdy tak nie jest, że wszystko, co
        robimy, robimy świetnie i wszystko się nam udaje. Oczywiście dzieci często
        wchodzą w tę "grę" i potrafią ją cynicznie wykorzystywać. Stają się nieufne
        wobec komunikatów, które słyszą, i zaczynają sprawdzać, co się pod nimi kryje, a
        jedynym sposobem sprawdzania jest bycie niegrzecznym. Dziecko nie zapyta: 'Mamo,
        dlaczego ty mnie tak bardzo chwalisz? Dlaczego mówisz, że świetnie mi idzie w
        sporcie, kiedy wszyscy inni mówią co innego?'.
    • fizula Re: Coś do poczytania 24.08.10, 22:25
      Kejzi-mejzi, bardzo fajne artykuły. I o ile pierwsza koncepcja i pomysł
      przeniesienia układów plemienie indiańskiego na naszą kulturę jes nieco
      uproszczony, to drugi uzupełnia fajnie ten pierwszy: że jednak te granice
      stawiane dziecku to nie jakaś fanaberia dzisiejszej cywilizacji, ale życiowa
      konieczność.
      Szerzej na blogu skomentowałam oba artykuły.
      Dzięki!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka