Dodaj do ulubionych

pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą?

04.12.11, 00:31
Witam,
ciszę się że znalazłam Wasze forum i mam pytanie do doświadczonych, długo karmiących mam - chcę odzwyczaić dziecko od nocnej pieluchy i już tracę nadzieję, że kiedykolwiek to uda się.
Mała - chyba przez długi czas karmienia przyzwyczaiła się do dużej ilości płynów w ciągu doby (nawet do tej pory - woli szklankę mleka na śniadanie niż coś zjeść). Już jest całkiem odchowana, w dzień dawno bez pieluch i podczas drzemki też, ale na noc nie mam już pomysłów - jeśli pozwolę jej pić ile chce podczas kolacji (1,5 godz przed spaniem) to w nocy sika jak sikawka, a jak ograniczę wieczorem płyny to zamiast zasnąć woła, że chce pić. Długo to właśnie noc była czasem kiedy duzo popijała ode mnie, ale to już skończyłyśmy od pewnego czasu.
Może któraś z Was przeszła przez takie dużo pijące dziecko (wydaje mi się, że to skutek długiego karmienia) i ma pomysł jak skutecznie odstawić te pieluchy w nocy. Będę wdzięczna za jakieś podpowiedzi smile
Obserwuj wątek
    • aga_mama_zosi Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 04.12.11, 09:06
      Witaj,
      my jesteśmy właśnie w trakcie odpieluchowania nocnego naszego synka. Zaczęliśmy od położenia pod prześcieradło podkładu do przewijania. W razie zasikania nie wsiąka w materac tylko w podkład. Po drugie staramy się pilnować, żeby przed zaśnięciem zrobił siku, czasami po zaśnięciu zanosimy Go do łazienki. Rano, jak mąż wstaje do pracy to znowu zanosi synka do łazienki. Zazwyczaj to wystarcza, ale ostatnio wieczorem zjadł dużo mandarynek i niestety zrobił siku w nocy. Na szczęście coraz rzadziej się to zdarza.
      Na pewno Wam też się uda odpieluchowanie nocne. Może inne dziewczyny mają jakieś patenty.

Pozdrawiam,
      Agnieszka
    • fiamma75 Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 04.12.11, 11:15
      to nie ma nic wspólnego z nocnym piciem. Mój synek dawno odpieluchowany a w nocy sobie jeszcze ssie i to często ze 2x, do tego lubi się porządnie napić wody czy herbaty przed spaniem. Córka też dużo wypijała na noc i nie sikała.
      Ogrniczanie picia, zwł. teraz w okresie grzewczym to nie jest dobry pomysł.
    • ciociacesia moja duzo pije 04.12.11, 11:15
      ale jakos sama zaczela trzymac. pilnuje zeby sie wysikala przed snem (jak zdarzylo jhej sie pasc bez wysikania to o 3 budzila sie na siku albo budzilo nas zasikane lozko) to chyba kwestia dojrzalosci bo ona caly czas pije na noc i popija w nocy i spokojnie wytrzymuje do rana. 2 mies po odpieluchowaniu w dzien przestala miec wpadki i w nocy
    • jola_ep Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 04.12.11, 13:22
      To kwestia "osobnicza".

Nie chodzi tu tylko o duże ilości picia, ale przede wszystkim o wydzielanie hormonu zagęszczającego mocz (+ pojemność pęcherza). Ile córa ma lat?

Z mojej dwójki tak samo długo karmionych dzieci jedno pije dużo, drugie mało.Ja dla odmiany martwiłam się, że za mało.

Pozdrawiam
      Jola
      • malwa717 Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 05.12.11, 21:02
        Wielkie dzięki za odzew smile Mała ma prawie 3 lata (za 2 mce skończy). Od pół roku z powodzeniem siusia do nocnika, chociaz dłuuugo jej to zajęło - kilka miesięcy najpierw siusiała w majtki, potem popuszczała przed dojściem do łazienki. Ogólnie jest mądrą dziewczynką ale w tym temacie zdecydowanie jest w ogonie. Kładzenie do łóżka bez pieluchy przerabialiśmy przez ostatnie ileśtam dni ale (mimo wysiusiania przed snem) zawsze łóżko jest mokre między 23 a 2 w nocy i dziecko nawet nie budzi się od mokrości i zimna. Oczywiście zaraz jak to zauważałam to przebierałam i to najczęściej starcza do rana. Ale nie budzę się regularnie co 15 min więc zdarzało mi się znaleźć małą dobrze zziębniętą. Dlatego ten sposób zdecydowanie odpada.
        A może ktoś budził dzieci w nocy na siusiu? Działa to? takie rozespane dziecko wysiusia coś czy tylko ryczy, że przeszkadzją w spaniu? Da radę uśpić potem znów?
        Można też trzymać w pieluszce dalej, do 18stki wink ale wydaje mi się że w tym wieku to nie jest juz kwestia niedojrzałości lecz raczej braku nawyku trzymania podczas snu lub czegoś innego ...? Wiem, że pojemnośc pęcherza ma nienajgorszą, bo czasami znajduje hektolitry w nocniku (w dzień).
        Pozdrawiam
        • gosia_i_lenka Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 05.12.11, 21:58
          malwa717 napisała:

> A może ktoś budził dzieci w nocy na siusiu? Działa to? takie rozespane dziecko
          > wysiusia coś czy tylko ryczy, że przeszkadzją w spaniu? Da radę uśpić potem znó
          > w?

Moja mama mi opowiadała, że wysadzała mnie przez sen o stałej porze, ale myślę że nie z każdym dzieckiem to przejdzie.
          • aga_mama_zosi Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 06.12.11, 08:03
            Malwa - mój synek jest w wieku Twojej córki, też w lutym skończy 3 lata.
            Ja z Antkiem robię tak, że wieczorem i rano (koło 6-7 rano) staramy się go zanosić do łazienki. Nie budzimy go, tylko śpiącego zanosimy. On z nocnika korzystał może z tydzień, teraz normalnie sadzamy go na desce i przytrzymujemy. Po wysikaniu zanosimy do łóżka i dalej sobie śpi. Nie wybudza się za bardzo. U nas ten sposób się sprawdza, bo w ostatnim miesiącu chyba ze 2-3 razy zdarzyło się zasikanie w nocy ( z czego 2 razy po zjedzeniu dużej ilości owoców wieczorem, a raz bo mężowi nie chciało się go zanieść na siku).

Pozdrawiam,
            Agnieszka
        • ciociacesia Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 06.12.11, 09:39
          > A może ktoś budził dzieci w nocy na siusiu? Działa to? takie rozespane dziecko
          > wysiusia coś czy tylko ryczy, że przeszkadzją w spaniu? Da radę uśpić potem znó
          > w?
          moja sie sama budzila. o stalej porze - kolo 3 zaczynala sie wiercic jak zapytalam czy chce siku to potwierdzala. jak nie zapytalam to albo sikala do lozka (bo jednak nie do konca obudzona) albo ona mnie budzila ze siku i zeby z nia isc
          tylko potem 1-2 godziny z glowy jesli chodzi o sen
        • jola_ep Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 06.12.11, 18:38
          > Mała ma prawie 3 lata (za 2 mce skończy).

To wrzuć na luz big_grin

Serio. Trochę swego czasu zagłębiałam się w temat, bo życie mnie zmusiło.
          Otóż jest tak: 20% pięciolatków moczy się w nocy. Wtedy warto zrobić badania (przede wszystkim USG).

> Można też trzymać w pieluszce dalej, do 18stki wink
          Co w tym złego?

> ale wydaje mi się że w tym
          > wieku to nie jest juz kwestia niedojrzałości lecz raczej braku nawyku trzymania
          > podczas snu lub czegoś innego ...?
          Jak często siusia w dzień? Na pewno robi takie przerwy jak w nocy? (8-10 godzin)
          To, że nie musimy w nocy wstawać, wynika głównie z tego, że nasz organizm wydziela w nocy hormon powodujący zagęszczenie moczu. U małych dzieci ta produkcja "rusza" w różnym terminie: u jednych wcześniej, u innych później.

Są też inne czynniki, związane z fizjologią (np. niedojrzałość układu nerwowego, która powoduje, że sygnał z przepełnionego pęcherza dziecka nie budzi).

Co można zrobić?
          - Wpływać na motywację dziecka - sens niewielki, bo moczenie, które odbywa się przez sen, od dziecka nie zależy.
          - wysadzać budząc - ale wtedy zaburzamy sen u dziecka, ryzykujemy wyrobieniem nawyku wstawania w nocy do łazienki (ja, jak efekt dzieciństwa mam silny nawyk korzystania z toalety przed snem - nawet jak byłam tam kwadrans wcześniej - nie ma mocnych, muszę wink starsza przeze mnie MUSI skorzystać z łazienki przed wyjściem z domu).
          - wysadzać senne (niektóre dzieci da się) - ryzykujemy utrwaleniem nawyku sikania przez sen (podobno)

Ale co byś nie zrobiła - fizjologii nie przyśpieszysz. Ani dojrzewania organizmu dziecka.

Co więc zrobić?

Moim zdaniem poczekać, trzymać rękę na pulsie, reagować, gdy już warto...

Najważniejsze jest to, aby dziecko nie miał z tytułu moczenia w nocy problemu (bo nad tym przecież nie panuje).

Nie warto moim zdaniem za wcześnie rezygnować z pieluchy - lepiej poczekać na pierwsze suche noce. Wtedy można spróbować.

Moje pierwsze dziecko uczyłam, gdzieś tak od wieku Twojej córeczki. Skończyłam (plując sobie po drodze w brodę, bo do pieluchy wrócić córa nie dała mi) dużo, dużo później. Nie napiszę jak bardzo, ale ...tak ... robiliśmy badania (były dobre).
          Przy synku nauczona doświadczeniem, nie robiłam NIC. Spał w pieluszce, jak była sucha, to wywaliłam ją. Zmieniałam od czasu do czasu podkłady, prześcieradło, a nawet kołderkę wink Dość długo. Ale ... luzik smile Norma i fizjologia. Całkowicie suche noce nastąpiły prawie dwa lata wcześniej niż u córy, przy której tak się starałam wink Warto było???

Wszystko, co Wam ułatwi życie, jest dobre. A pieluchy się nie bój. Albo przejdź na wielorazówki.

Pozdrawiam
          Jola
    • misanka Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 04.12.11, 16:16
      nie pomogę, bo sama mam ten problem
      i chętnie posłucham dobrych rad forumowiczek
      moja córka chowana w dzień w tetrze, a w pampersach w nocy i na spacerach zaczęla niemal sama z siebie wołać w dzień "siku" jak miała ze 22 miesiace, a kupke przestała robić w pieluchę przed roczkiem jeszcze, nie umiała wtedy mówić, więc stękała na znak,że chce

ma teraz poad 3 lata i 2 miesiące i nadal bardzo często siusia w nocy, mniej jak po 18 dostaje mało picia, ale jak w dzień mało pije, to jak mam jej odmawiać wieczornego picia, tymbardziej, ze mieliśmy epizod w piaskiem obecnyum w nerkach
      myślałam, że problem w pampersach zakladanych na no (że rozleniwiają), ale nawet jak dam tetrę, albo i bez pieluchy podkłady i inne zabezpieczenia, to potrafi zsiusiuna na maksa sppać fługo, długo i jak ją znajde taką zasikaną, zmarzniętra, to nawet trudno mi ją dobudzic na zmianę ubrania, więc chyba kwwestia niedojrzałosci jeszcze

bywa, że bardzo się tym martwię, ale odkladam rozwiązywanie problemu do lata lub wiosny, terz za zimno na eksperymenty, a do tego lada dzień urodzić mi się ma drugie dzieciątko i zwyczajnie nie mam terz do nauki nocnego "niesikania" głowy
      • aldakra Re: pytanie offowe-jak skończyć z pieluchą? 06.12.11, 12:31
        Już ktoś wyżej to napisał, mnie się wydaje że to taki typ sikacza wink Ja miałam dziecko które w wieku ok 18 miesięcy przestało sikać w pieluchę w dzień, a w nocy ja jej zakładałam bo się bałam co będzię, a nie było nic! Ona po prostu w nocy spała, mimo budzenia na cyca (i wypitych hektolitrów na kolację), a sikała dopiero rano po definitywnym obudzeniu. Nigdy nie miałam zasikanego łóżka w nocy (wiem szczęściara ze mnie wink Ale nic nie zrobiłam w tym kierunku! Takie predyspozycje. Synek mojej siostry - 2 latek, nadal w pampersach, ale w nocy też nie sika nic (a ssie nadal) dopiero rano. Po prostu dzieci są różne i chyba cierpliwie trzeba poczekać?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka