Dodaj do ulubionych

17 miesiecy slabo przybiera na wadze

15.03.12, 20:49
Witam Mam problem z slabo przybierajacym na wadze dzieckiem. Maly ma obecnie 17 miesiecy i wazy 8,1kg. W ciagu ostatnich dwoch tygodni spadl o jakies 300g z powodu przebijajacych sie zabkow i infekcji.
Ale moze zaczne od pocztku. Synek urodzil sie z waga 3,5kg czyli zwykly przecietniak (dokarmiany mm przez 6tyg z powodu niepewnosci mamy i "dobrych" rad). Przez te wszystkie miesiace jego waga rowno rosla w gore bez wiekszych skokow, ale przytym proporcjonalnie spadal z centyli. Pani doktor na to nie reagowala, ja to sobie tlumaczylam tym, ze skoro ja tez bylam zawsze najnizszym dzieckiem a przytym najmniej wazacym na tle rowiesnikow - to moje dziecko tez nie moze byc duze. No i jesze maz chudzielec (zauwazam podobienstwa w budowie ciala), a przytym alergik na gluten i bialka mleka krowiego w dziecinstwie.
Tak wiec chude dziecko wiadomo skad tylko, ze on nie przybiera na wadze. Majc 12 mies wazyl 7,8(wazony w przychoni i w domu);
13 mies - 8kg(w przychodni i w domu);
16,5mies - 8,4kg (w domu)
17mies - 8,1kg (w domu).
Kiedy maly w konc zatrzyma sie na jakims centylu. Bedac teraz w okolicach trzeciego centyla to w drugim roku powinien przbrac w ciagu pol roku 1kg - a on w piec miesiecy 100g tylko!
Za tydzien idziemy na szczepienie, zobacze jak lekarz na to zareaguje i jakie nam zleci badania. Jesli tylko morfologie to to chyba malo.
Moze teraz jeszcze napisze o jedzeniu, bedzie krotko bo poza cycusiem to nie wiele zjada, a teraz jeszcze mniej a cycusia jeszcze wiecej (moze to te slynne 18miesiecy nastalo). W nocy roznie od wiszenia na cycku cala noc po prawie przespana cala noc. Przed infekcja i wybijajacymi sie zebami to chetnie zjadal swoje male porcyjki np pol jajka i troche obgryziona bulka na kolacje, innym razem nic. Inny przyklad pol ziemniaczka i plasterek kotlecika mielonego, a czasem nic. Co ja mam robic? Czekac? Robic jakies badania? Pozatym jest wesolym, ruchliwym, zadko chorujacym dzieckiem.
Obserwuj wątek
    • sylwkasz Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 16.03.12, 12:16
      Czesc,
      jesli dziecko systematycznie spada z siatki centylowej, przybiera tyle co nic to nie wolno czekac ! Nie mowie, ze dziecko jest chore, ale czasem powod jest blachy, latwy do przeleczenia, nie mozna wiec nie robic nic, nalezy szukac przyczyny takiego stanu. Na poczatek pelna morfologia z rozmazem, ferrytyna (poziom zelaza) bo moze miec anemie, koniecznie sprawdz TSH, FT3 i FT4 (nawet zaplac za te dwa ostatnie badania to ok. 35 zl, bo zanim dostaniesz skierowanie do endokrynologa, dostaniesz sie tam, zanim on zleci badania to minie mnostwo czasu) i powinnas udac sie do gastrologa, a od pediatry powinnas wymusic skierowanie na usg brzuszka i badanie moczu, TSH i morfologie. Moze ma refluks i powinien brac leki, a moze anemie i powinien dostac zwykle zelazo ? Nie wiem, to gdybanie, bo moze jest okazem zdrowia i taka jego uroda. Dziecko musi jesc, zeby sie normalnei rozwijac, nie wiadomo ile Ty masz jeszcze tego pokarmu skoro Twoje dizecko tak malo przybiera na wadze, pewnie tyle co nic.
      Idz do lekarza i do specjalistow, nie czekaj, sama widzisz ze problem narasta zamiast mijac.
      A ile maluch ma wzrostu ?
      Pozdrawiam
      • aajjaa Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 16.03.12, 18:34
        Z jednej strony tak - badania. Wiem, rozumiem, sama tak z synem mialam/mam. Ledwo sie 3 centyla trzymal albo spadal. Z wzrostem caly czas ponizej, ale w miare rowno sie pod nim trzyma. Z waga totalnie gdzies ponizej. Teraz ma 4,5 roku i wazy JUZ PRAWIE 13 kgsmile - czyli tyle co pospolity okolo-dwulatek wink.
        Z drugiej strony - niektore dzieci tak maja, podobniez w pewnym wieku moga wyrosnac i wszystko jest ok. U nas robilismy badania - gastroenterologiczne (celiakia, alerie itp, badania krwi, USG), tarczyca - TSH, FT3 i FT4 (tak jak poprzedniczjka pisze te 2 ostatnie tez zrob, odplatnie - zeby nie czekac nie wiadomo ile i sie prosic o skierowania). Badalismy tez endokrynologicznie i wyrzut hormonu wzrostu. Z tego wszystkiego jedynie TSH odrobine za wysokie wyszlo i dostal euthyrox od czego niby mialo sie poprawic, ale nic sie nie zmienilo. Wiec to nie tarczyca "winna". Czyli po wszelkich badaniach do niczego nie doszlismy, a syn malutki, wesoly, ruchliwy, normalny wygadany przemadrzaly przedszkolakwink, tylko mniejszy od rowiesnikow.
        Podsumowujac - moze Twoj tak ma, ale dla swietego spokoju badania dobrze zrobic, zeby czegos nie przegapic.
      • mimoza.82 Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 18.03.12, 08:51
        Badania zrobimy. Wlasnie o to mi chodzilo, zeby ktos mi powiedzial jakie to maja byc badania czego szukac. Morfologie robilismy 8 miesiecy temu bo tez skarzylam sie lekarzowi ze rozszerzanie diety nam nie idzie i dziecko poza piersia nic nie chce. Wyniki byly dobre. Ze wzrostem jest wszystko ok. Od poczatku trzyma sie 50 centyla.
        Jesli chodzi o jedzenie to tylko takie akceptuje ktore sam sobie do buzi wlozy. Ma wybrane iles tam produktow i tylko to je. Calkiem niedawno zaczal ziemniaka jesc bo wczesniej nawet polizac nie chcial. Czasem sobie mysle, ze to moja wina bo kiepska ze mnie kucharka. Sama mam problemy z jedzeniem i nie wiele potraw lubie, ale dzieki ciazy i teraz karmieniu staram sie jesc normalnie.
            • sylwkasz Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 23.03.12, 15:26
              Najwiekszą glupotą jaka przeczytalam na tym forum byla Twoja wypowiedz Froobek, ze dziecko moze byc na samym mleku do 3 roku zycia. Uwazam to za szczyt ignorancji.

A skad masz pewnosc, ze mama ma odpowiednia ilosc mleka skoro dziecko tak slabo przybiera na wadze ? Przeciez wiadomo, ze to sie zdarza, ze kobieta ma za malo pokarmu, nawet jesli bardzo rzadko. Twierdzisz, ze to nie zdarza sie NIGDY ? Smieszne

Ale niech tam, niech bedzie przegiecie w jedna strone, nie ma takiej mozliwosci nigdy przenigdy ze ktos ma za malo pokarmu, jak karmi sie piersia dziecko to nie trzeba sie przejmowac ze nei przybiera na wadze, karmienie piersia jest lekarstwem na kazde zlo. Opamietajcie sie prosze, dziecko przez 5 miesiacy tyje raptem 100 gram, ale luz, co mu sie moze stac skoro jest karmione piersia, na pewnie ze nic. Mama sie jeszcze zastanawia czy isc do lekarza czy czekac, no prosze ! Nie uwazam, ze panikowanie w takiej sytuaji jest dobre i ganianie z dzieckiem po lekarzach bez opamietania, ale chyba widac, ze nalezy sie tej sytuacji przyjrzec i wykluczyc rozne mozliwosci. Odpowiedzialnosc, przede wszystkim.
              • mrs.t Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 23.03.12, 21:30
                Sylwkasz,a twoje wypowiedzi to na glupot roku sie myslisz nie klasyfikuja???
                Nie mowimy o niemowleciu, tylko o prawie poltoraroczniaku,czy ty wiesz ile dziecko w drugim roku przybiera/rosnie w ogole??
                Jesli do tej pory, czy zwlaszcza w pierwszym polroczu dobrze przybieralo na samym mleku to tekst 'ile pani moze miec tam mleka' jest po prostu zenujacy!
                Ma tyle mleka ile dziecko wyssie, wiec zastanowilabym sie nad innymi elementami, owszem,wlacznie z tym czy mama dobrze sie nadal odzywia,czy nie ma stresow silnych, etc.

Dzieci to nie tuczne gesi,i tyle, czasy gdy grube dziecko bylo oanaka zdrowia na szczescie dawno minely
                • sylwkasz Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 23.03.12, 21:46
                  Pewnie tak, bo juz mi to kolejny raz zarzucono. Tyle, ze Ty masz podobne obawy - zle odzywianie matki, stres = mniej mleka, bo o to chodzi, prawda ? Wiec jednak nalezy to wziac pod uwage, czasami sie to zdarza. Nie znaczy to, ze nalezy rezygnowac z karmienia, ale moze warto zastanowic sie nad tym co mozna poprawic, zeby wspomoc maluszka. Warto tez wykonac chociaz podstawowe badania lub poradzic sie specjalisty, bo czasem przyczyna problemu jest blaha, latwa do wyeliminowania, a moze niepotrzebnie spowolnic rozwoj dziecka.
                  Skoro maluch wazy 8 kg w wieku 17 miesiecy i nawet nie potroil wagi urodzeniowej to chyba widac, ze problem nie zaczal sie dzis, prawda ?
                  Wiem ile powinno przybierac dziecko, nie jestem za tuczeniem, sama mam niejadka, ale ignorowanie problemu to wg mnie niewlasciwe postepowanie.
                  Uwazasz, ze 100 gram w 5 miesiecy jest ok ? No ciekawe.. rozumiem, ze Ty wiesz doskonale ile powinno przybierac na wadze/rosnac dziecko, ale to chyba jakies zanizone normy. Moje dziecko przybieralo 100 g na miesiac i wiem, ze to za malo, ale jednak przybiera wiec nie panikowalam. Co innego jednak gdy waga stoi w miejscu lub spada.

mrs.t napisał:

> Sylwkasz,a twoje wypowiedzi to na glupot roku sie myslisz nie klasyfikuja???
                  > Nie mowimy o niemowleciu, tylko o prawie poltoraroczniaku,czy ty wiesz ile dzi
                  > ecko w drugim roku przybiera/rosnie w ogole??
                  > Jesli do tej pory, czy zwlaszcza w pierwszym polroczu dobrze przybieralo na sam
                  > ym mleku to tekst 'ile pani moze miec tam mleka' jest po prostu zenujacy!
                  > Ma tyle mleka ile dziecko wyssie, wiec zastanowilabym sie nad innymi elementami
                  > , owszem,wlacznie z tym czy mama dobrze sie nadal odzywia,czy nie ma stresow si
                  > lnych, etc.
                  >
                  > Dzieci to nie tuczne gesi,i tyle, czasy gdy grube dziecko bylo oanaka zdrowia n
                  > a szczescie dawno minely
                  • mrs.t Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 23.03.12, 23:47

> Wiem ile powinno przybierac dziecko, nie jestem za tuczeniem, sama mam niejadka

wiesz, jestem niestety z frakcji, dla ktorej takie stwierdzenie Cie skresla..
                    jedyne co podkreslic musze to to ze mowie o zdrowym dziecku (Jak pisalas, oczywiscie , polecam badania etc) ; a nie dziecku ktore ma zle wyniki badan czy inne dolegliwosci typu problemy z SI etc..
                    • sylwkasz Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 24.03.12, 10:20
                      Niewazne z jakiej jestes frakcji, to nie upowaznia Cie do wymadrzania sie i czepiania sie mojej osoby, wiec wyluzuj. Piszesz "takie stwierdzenie Cie skresla" ? No niezle, zabrzmialo to jakbym popierala morderstwa, bicie lub byla do cna zla. Chyba przesadzasz dziewczyno. Dla mnie takie slowa skreslaja Ciebie i pokazuje, ze jestes nietolerancyjna, patrzysz jednostronnie i jestes bardzo zacietrzewiona. To nieladne cechy.

Mowisz o zdrowym dziecku, ale nei masz pojecia czy jest zdrowe. Od tego sa lekarze, zeby to sprawdzic. Miejmy nadzieje, ze jest zdrowiutkie i ta cala wymiana zdan byla niepotrzebna, to dla mnie jest w tej dyskusji najwazniejsze. Lepiej jednak to sprawdzic, i tyle.

Jeszcze raz sie pytam: uwazasz, ze nigdy, przenigdy nie ma sytuacji, ze matka ma za malo pokarmu ? Nawet Fizula zaczela sprawe analizowac i szukac przyczyn zbyt malej ilosci pokarmu, wziela wiec to pod uwage, czy ja tez skreslisz ? Wiadomo, ze nie. Nie skreslaj tak szybko ludzi i nie uzywaj tak mocnych stwierdzen bez potrzeby.

mrs.t napisał:

>
                      > > Wiem ile powinno przybierac dziecko, nie jestem za tuczeniem, sama mam ni
                      > ejadka
                      >
                      > wiesz, jestem niestety z frakcji, dla ktorej takie stwierdzenie Cie skresla..
                      > jedyne co podkreslic musze to to ze mowie o zdrowym dziecku (Jak pisalas, oczy
                      > wiscie , polecam badania etc) ; a nie dziecku ktore ma zle wyniki badan czy inn
                      > e dolegliwosci typu problemy z SI etc..
                  • basiak36 Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 24.03.12, 09:33
                    > Uwazasz, ze 100 gram w 5 miesiecy jest ok ? No ciekawe.. rozumiem, ze Ty wiesz
                    > doskonale ile powinno przybierac na wadze/rosnac dziecko, ale to chyba jakies z
                    > anizone normy. Moje dziecko przybieralo 100 g na miesiac i wiem, ze to za malo,
                    > ale jednak przybiera wiec nie panikowalam. Co innego jednak gdy waga stoi w mi
                    > ejscu lub spada.

W ten sposob sie nie analizuje przyboru wagi. dziecko przybralo od 12 do 16 mca 600g, co jest na 3 centylu, w normie i ok. potem spadlo na wadze, co zbieglo sie z infekcja i zabkowaniem. Jesli nie zacznie teraz nadrabiac i nie wroci na swoj centyl, wtedy mozna zaczac sie martwic.
    • fizula Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 24.03.12, 08:48
      Rzeczywiście potrzebujecie konkretnej diagnostyki plus nieograniczonego karmienia piersią. Zaczyna się wiosna, więc nie zaszkodzi dla mało rosnącego człowieka sok z pokrzywy (zwłaszcza że po chorobie)- zaczynają rosnąć takowe: mnóstwo żelaza, innych mikroelementów, witamin w dobrze przyswajalnej postaci. Dawniej jadano normalnie pokrzywy w zupach i surówkach, więc nie musowo tego traktować jako zioło wysokiego ryzyka, ale bardziej jako jarzyna. Jeśli nie należysz do typu zbieracza, to można kupić gotowca na miodzie (ale jest obrzydliwie słodki).
      Nie jesteś na jakiejś restrykcyjnej wychudzającej diecie oczywiście?- to też mogłoby ograniczyć ilość pokarmu (choć nie jakość) Bierzesz jakieś leki, witaminy, hormonalną antykoncepcję (dwuskładnikowa)?- niektóre z tych rzeczy też mają wpływ na ilość pokarmu.
    • basiak36 Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 24.03.12, 09:31
      > Tak wiec chude dziecko wiadomo skad tylko, ze on nie przybiera na wadze. Majc 1
      > 2 mies wazyl 7,8(wazony w przychoni i w domu);
      > 13 mies - 8kg(w przychodni i w domu);
      > 16,5mies - 8,4kg (w domu)
      > 17mies - 8,1kg (w domu).

Czyli majac 12 mcy, byl sobie na 3 centylu. Majac 13, tez na 3 centylu. 16.5 mcy, tez na 3 centylu. A potem jak piszesz mial infekcje, i mial spadek wagi. Czyli do 16 mca spokojnie sobie rosl na tym 3 centylu i nie wiem gdzie problem.
      Jesli nie wroci teraz na swoj centyl: wtedy mozna zaczac szukac i sie martwic. Na tym 3 centylu powinien teraz wazyc ok 8.7kg, wiec mozna zobaczyc np za miesiac czy zacznie nadrabiac.
    • mimoza.82 Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 24.03.12, 21:04
      Jestem po wizycie u lekarza. Waga 8300. Mamy zrobic morfologie, badanie moczu i usg brzucha. Sama od siebie zrobie badania na tarczyce. Dostalam takie rady: jesli maly cos lubi to niech je to codziennie po dwa razy, jesli my jemy to dawac mu tez, jesli lubi ta parowke to mu jadac (choc jest niezdrowa to dac byle cos jadl)-ale ja tak wlasnie robilam. Jesli zauwazylam ze smakuje mu smazone mieso to trudno, ze smazone wazne, ze je, wkoncu cos je. Gdy ja jem zawsze mu probuje dac, zazwyczaj z marnym skutkiem. Tylko ze slodyczami walcze. Nie daje na codzien. No i slysze takie slowa: ale moze mu potrzeba tego slodkiego (ciaska wiekszego od jego porcji obiadowej) On nawet pic nie wiele chce. Podaje mu soki rozcienczone woda. Woli piers.
      Nie reagowalam do tej pory na jego spadek z 50 na 3 centyl bo ja jako dziecko tak samo spadalam (tylko ze wedlug polskich siatek centylowych bylam na butelce). Przestraszyl mnie teraz ten spadek wagi.
      A najgorsze jest to, ze slysze zdania, ze to wina karmienia piersia. Ze gdyby go odstawic, zrobic terapie wstrzasowa to zacznie jesc. Juz nawet chcialam (o ja glupia!) odciagnac karmienie w czasie, ale serce mi pekalo jak on prosi o piers. Wytrzymalam 20sekund. Rozplakalam sie no i wrocilam do starego systemu-chce to dostaje. Pomimo wiedzy o kp, zaczynam watpic i czuje sie winna, ze cos zawalilam. Wszyscy dookola na butli, pewnie mysla, ze mi sie ubzduralo. Glodze dziecko, nie nauczylam go jesc z butelki. A tak wlaloby sie mu jakas zupe i by jadl. Mleko z kasza manna. Ale mleko, nie jakies tam takie cos w proszku (mm), a najlepiej prosto od krowy.

Nie jestem na diecie. Waze 52kg, wzrost 1,65. Jem wiecej niz kiedys bo ciagle glodna jestem. 3 sniadania, obiad, jakis podwieczorek, z kolacja jest problem bo nie zawsze mam sile i zazwyczaj to juz wieczorem nie chce mi sie jesc. Duzo pije. Zadnych lekarstw, witamin, antykoncepcji, nic. Kupilam sobie tran, zeby nie chorowac teraz, ale jakos mi sie zapomina o nim. Nie czuje tez, zebym miala anemie. Zrobie badania.
      Mam jeszcze pytanie bo jak synkowi smakuja nie zdrowe rzeczy to trudno daje mu, ale co z danonkami? Mam watpliwosci. Do jakiej kategori zywnosci to zaliczyc? Slodycze? On to lubi, ale czy przypadkiem nie zmniejsza to jego apetytu na cos odpowiedniejszego. Do tej pory nie dawalam, kilka razy sie zdarzylo.
      • basiak36 Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 24.03.12, 23:44
        mimoza.82 napisała:

> Jestem po wizycie u lekarza. Waga 8300.

Czyli przybral 200g w ostatnim tygodniu?

Osobiscie jestem zdania ze dawanie dziecku jedzenia typu parowki czy danonki do niczego nie prowadzi. Jesli morfologia jest ok, nie ma anemii, jest zdrowy (po badaniach raczej bedzie wiadomo), to w czym problem ze siedzi sobie na 3 centylu? Raczej nie powod zeby uczyc go niezdrowego jedzenia.
        Slodyczy bym w ogole nie dawala bo hamuja apetyt, to samo soki. Skupilabym sie na podawaniu zdrowego jedzenia, moze bardziej kalorycznego, np zdrowe kasze typu quinoa, jedzonka typu avocado, etc.
        Mleko to mleko, w tym wieku dziecko juz je w wiekszosci dorosle jedzenie.
    • milosza_mama Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 25.03.12, 14:48
      Na Twoim miejscu uporządkowałabym karmienia, sama od kilku dni to robię, i muszę powiedzieć, że idzie dobrze!!!smilesmile
      odwracanie uwagi, pytanie czy chce pić, etc. jest tutaj taki fajny wątek na ten temat. Moje dziecko też szczupłe, ba chude, ma 18,5 miesiąca waży wciąż mniej niż 9 kg, a to zęby, a to katar i apetyt siada, ale je teraz więcej bo nie daję piersi co 5 minut, na każde obite kolano, na każde mruknięcie. Zmniejszyłam karmienia na razie do 5x na dzień (noc bez zmian-na żądanie). Je rano o 7, potem przed drzemka, czasami po drzemce (jak sie domaga tak, że nie mogę zmienić tematu)potem po deserze i na dobranoc. I jest lepiej. Także moja rada zmienić karmienia - dawać ale nie non stop, i dla Ciebie to lepsze i dla dziecka.
        • milosza_mama Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 25.03.12, 21:30
          Dlatego że maluch jednak powinien zacząć jeść normalnie, nie twierdzę że mleko mamy jest mało wartościowe ani że ma go mało, nic z tych rzeczy, ale dla mnie osobiście w wieku 1,5 roku dziecko powinno jeść coś więcej niż mamina pierś. Pierś to dodatek, w większej ilości, lub mniejszej ale dodatek do urozmaiconej diety. Poza tym rzecz dla mnie istotna- jeśli dziecko w tym wieku jest zupełnie na piersi, jest bardzo uzależnione od mamy. Każdy posiłek, każde picie to pierś, jak prowadzić normalne życie w takiej sytuacji,? normalne tzn. np. pracować, uczyć się, lub chociażby tylko od czasu do czasu wyjść na dłużej?
          mówię to jako mama karmiąca tylko 5x na dzień(nocy nie liczę), widzę wielką różnicę pomiędzy tym co było tydzień temu a teraz. Uważam również że ograniczenie to naturalna kolej rzeczy, niektóre dzieci potrzebuję większej zachęty do tego, inne żadnej. Co bym zrobiła jeszcze to zapisywała dokładnie co do grama co dziecko je, autorka może przez tydzień prowadzić taki sam tryb życia i zapisywać co maluch je, ile razy ssie, po tym czasie sprawdzić jak to wygląda, i jak źle to zacząć porządkować rytm karmień. Taki stały rytm ma tez jeden wielki plus daje poczucie przewidywalności, można coś zacząć planować wiedząc jak wygląda rozkład dnia.
          • elphina Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 14.04.12, 08:42
            Mam z córką to samo. Ma 16 ,5 mies i waży 8 kg, wzrost 76 cm. Rozwija się bardzo dobrze więc się nie martwię. Mało przybiera na wadze odkąd skończyła 8 mies- ważyła wtedy 7 kg także do teraz przybył jej 1 kg uncertain Robiliśmy wszystkie możliwe badania- wszystkie wyniki w normie. Oprócz azs nie choruje na nic-nawet nie łapie kataru smile Skórę mamy pod kontrolą i jest coraz lepiej- pozostają niewielkie zmiany na nadgarstkach. Je ile chce-tj.niewiele, piersi na razie ma ile chce i korzysta, ostatnio coraz więcej. Chcę przez to wszystko powiedzieć, że nie jesteś osamotniona z taką chudziną, zrób wszystkie badania dla swojego spokoju-jeśli wyjdą dobre to się przyzwyczaj smile
    • mimoza.82 ratunku! jak rozmawiac 19.04.12, 18:06
      Zaliczylam juz trzech lekarzy w zwiazku z tym ze synek taki malutki. Pierwszy lekarz kazal zrobic morfologie, usg brzucha, mocz badanie ogolne. Wyniki super. Z jednym lekarzem tylko rozmawialam, pomierzyla i powarzyla malego, pokazala jak korzystac z siatek i co sie okazuje wzrost tez ma ponizej trzeciego centyla. Czyli waga do wzrostu jest ok. Tylko zadala sobie pytanie czemu on taki maly. Lekarz nr 3 zlecil dokladniejsze badania posiew moczu, tarczyca, ogladal go bo mamy problem jeszcze z chodzeniem (dopiero teraz stawia pierwsze kroki, ale bardzo zwinny jest i potrafi wszedzie wejsc nawet na parapet). No i teraz przejde do najwazniejszego: kazala odstawiac go od piersi bo 1. Przez to nie je duzo na jedna porcje (jego jedzenie polega na podjadaniu np co 1-2 godziny potem dlugo nic tylko piers, zupy zje 100ml na raz wiecej nie da rady, obiad rozkladamy na czesci najpierw ziemniaki za pol godziny miesko). 2. Dzieci karmione piersia tak dlugo sa infantylne. 3. Niewiele juz tego pokarmu mam.
      Wszystko by bylo ok ale maz byl przy tym i mialam wielka afere. Oczywiscie nie we wszystko wierzy (np smial sie z tej infantylnosci), ale przeraza go wizja karmienia np do 3 lat. Boi sie, ze dzieci beda go wysmiewac.
      Wczoraj mialm totalne zalamanie. Nie wiem jak rozmawiac z lekarzem, a co gorsze jak z mezem? Lekarz nr3 zdiagnozuje i wracam do lekarza nr1 ktory byl za karmieniem ale badan nie chcial robic. A maz sam chyba nie wie co ma myslec. Nikt z naszych znajomych nie karmil dluzej niz pare miesiecy. Na szczescie mam kobiety w rodzinie ktore choc same dlugo nie karmily to nie neguja tego. A wczoraj pocieszyly mnie.
      • jul-kaa Re: ratunku! jak rozmawiac 19.04.12, 19:13
        Jeśli dziecko jest zdrowe, ma dobre wyniki badań, przybiera regularnie (czyli nie spada z centyla), to dlaczego nie może być na trzecim...? Przecież to jest rozkład, siatka, na niej się ma mieścić większość dzieci, jedne są na środku, inne na obu(!) końcach, co w tym dziwnego? Nie kapuję.
        • mimoza.82 Re: ratunku! jak rozmawiac 19.04.12, 19:36
          Wynikow jeszcze nie mamy wszystkich. A problem polega na tym ze przez poltorej roku systematycznie spadal z 50 na 3 centyl, w tej chwili jest ponizej 3. A lekarz mowi zeby nie karmic juz piersia. Czy to moze byc przyczyna tak malego wzrostu, wagi? Juz sama sie w ty. Wszystkim gubie.
          • bajkolubka Re: ratunku! jak rozmawiac 19.04.12, 22:55
            Nie wiem, czy Cię pocieszę. Mój syn też systematycznie spadał, z 25 na prawie 3 centyl. Nasz lekarz nie widzi problemu, skoro wciąż miesci się w siatce centylkowej. Żadnych badań nie zlecono. Pewnie każdy lekarz ma swoją teorię, tylko w sprawie dkp lekarze są zdumiewająco zgodni (przecież Pani tam już nic nie ma!).
            Pozdrawiam
      • pilka87 Re: ratunku! jak rozmawiac 19.04.12, 19:41
        Na Twoim miejscu powiedziałbym mężowi, że potrzebujesz teraz jego wsparcia, a nie generowania obaw. Do trzech lat jeszcze bardzo daleka droga!wink Mój synek w wieku Waszego jadł równie mało, i chociaż rzeczywiście karmienie skończyło na się 3,5 roku, to ostatni rok praktycznie nie karmiłam w dzień (rano, do spania, 1-2 razy w nocy, śpiąc).

Synek nie ma żadnych problemów z trawieniem, wysypek? Przy tak dużych alergiach u Twojego męża trzeba zwrócić uwagę też na to prawdopodobieństwo. Tez bym nie dawała parówek i danonków. Skoro lubi jeść rękami, to zobacz sobie książkę "Bobas lubi wybór".

Z lekarzami Ci nie poradzę, był tu wątek o lekarzach pozytywnie nastawionych do DKP, może uda się znaleźć tam kogoś z Twojej miejscowości?

Pozdrawiam
    • milosza_mama Re: 17 miesiecy slabo przybiera na wadze 19.04.12, 21:15
      Tulę Cię jako mama bardzo drobnego dziecka,
      u nas badanie moczu wykazało że ma bakterię, mam nadzieję że po wyleczeniu apetyt i waga wzrosną. Nie wiem co Ci doradzić, jeśli badania są ok, to może taka uroda, ale z drugiej strony ciągle spada z siatek, mnie by zastanowił ten mały wzrost. Czy wy jesteście wysocy? jaki długi się urodził, czy wzrost też zaczął spadać na siatkach ? Moja waży niecałe 9 a ma 81 cm, więc naprawdę chuda jestsad
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka