Dodaj do ulubionych

Czy karmić przy anemii?

04.11.12, 11:19
Witam!
Jestem tu nowa. Karmię moją córkę 2 lata i 1 miesiąc (to moje drugie dziecko, pierwsze karmiłam też ponad 2 lata). Córka praktycznie od urodzenia miała problemy brzuszkowe, ja byłam na diecie bezmlecznej. W wieku 8 miesięcy wyszła anemia, ale wtedy lekarz nie zlecił żelaza, gdyż uznał, że to jest związane z karmieniem piersią i braku rozszerzania diety (żelazo się wyczerpało z życia płodowego). Potem zaczęliśmy rozszerzać dietę, aczkolwiek córka niechętnie chciała jeść i tak jest do tej pory. W wieku 15 miesięcy brała 3 miesiące żelazo, które niezbyt tolerowała i kótre nie podniosło trwale hemoglobiny. Teraz je już prawie wszystko, aczkolwiek jak jestem w domu, bardzo często domaga się piersi i wtedy mniej je normalnego jedzenia (w nocy budzi się na "cycusia"). Jest też na diecie bezglutenowej z powodu słabych jelit (wiele rzeczy po prostu nadal nie trawi). Anemia utrzymuje się cały czas (hemoglobina od 9,7 do 11,6(jak dajemy sok z pokrzywy)). Hematolog stwierdziła, że mam odstawić od piersi i wprowadzić dietę bogatą w żelazo (nie przepisała żelaza, gdyż uważa że tak małą anemię powinna zlikwidować odpowiednia dieta). Natomiast nasza alergolog twierdzi, że głupotą jest odstawiać od piersi anemiczkę. Jeszcze planuję z córką wybrać się do gastroenterologa. Ogólnie córka jest niska i mało waży (84cm i 10,9kg), ale jest bardzo ruchliwym dzieckiem, z mową i ruchowo jest dużo do przodu i nie wygląda źle. Mam pytanie do mam, które miały podobną sytuację. Czy odstawienie od piersi spowodowało większy apetyt na normalne jedzenie i wyleczenie anemii? Mam wątpliwości, gdyż jak starszego syna odstawiłam, to wcale nie zaczął więcej jeść, ale wręcz zaczął mi spadać z siatki centylowej (z ciagu roku spadł z 75 centyla na 25, nigdy anemii nie miał). Stąd moja obawa czy to pomoże. Nie chcę, aby moja upora odnośnie tego by ją jak najdłużej karmić (zwłaszcza, że jest alergikiem i ma słabe jelita) spowodowała jeszcze gorsze skutki z powodu anemii. Dodam, że mała ma szmery nad sercem, które okazały się niewinne (ale czytałam, że mogą być skutkiem anemii). Co robić? Bardzo proszę o rady. Pozdrawiam Joanna
Obserwuj wątek
    • yumemi Re: Czy karmić przy anemii? 04.11.12, 14:40
      Niezly pomysl, odstawic dziecko od pokarmu matki ktory ma najlepiej przyswajalne zelazo.. wrecz czesciej warto karmic.
      Plus jedzenie bogate w zelazo.
      Moja coreczka przeszla anemie po koszmarnej infekcji rota wirusa. Miala wtedy 16 mcy. Oczywiscie karmilam intensywnie piersia, a oprocz tego posilki bogate w zelazo, kombinowanie z tymi bogatymi w folik i wit c.
      Kazde inne mleko w tym mm byloby na bazie krowiego: a to akurat utrudnia przyswajanie zelaza. Dlatego unikamy podawania nabialu z posilkami bogatymi w zelazo.

11.0-13.0 to norma hemoglobiny u 2 latka.
      • juisy Re: Czy karmić przy anemii? 04.11.12, 18:11
        Posiłki bogate w żelazo, a do tego zawsze coś z dużą zawartością vit. C. Ponadto wszystko co bogate w kw. foliowy, bo to czynnie uczestniczy w procesach krwiotwórczych. Do tego wszystko co zawiera vit B (12 chyba).
        Moja sytuacja jest odmienna, bo syn miał anemię spowodowaną silną żółtaczką - zaraz na początku życia. Miał zlecone suplementowanie: żelazo+kw. foliowy+vit. B, więc sądzę, że szukając takich rzeczy w diecie uda Wam się wyjść z anemii.
        I od piersi nie odstawiaj (posłuchaj alergologa) - tam na prawdę jest dużo łatwiejsze do przyswojenia żelazo niż to ze stałego pokarmu czy z apteki.
    • agnieszka_i_dzieci Re: Czy karmić przy anemii? 04.11.12, 17:43
      Nie odstawiałabym od piersi. Staraj się podawać jej więcej rzeczy z żelazem i wit. C (buraki, natka pietruszki....), może sobie tez zrób badanie krwi (na logikę - jeśli Ty masz mało żelaza, to nie przekażesz w mleku dużych ilości).
      Jeśli zdecydujesz się uzupełniać żelazo jakimś preparatem to z doświadczenia polecę Ci kinder biovital (w płynie - różne postacie biovitalu maja różny skład).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka