Dodaj do ulubionych

Dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła

02.03.20, 18:57
W weekend kard. Kazimierz Nycz spotkał się z proboszczami archidiecezji warszawskiej podczas dnia formacyjnego. Tematem spotkania była "odnowa relacji" młodych ludzi z Kościołem.

Jak relacjonuje Gość Niedzielny, ks. dr Paweł Mąkosa z KUL zaprezentował liczby "świadczące o
dramatycznym spadku uczestnictwa młodzieży w szkolnej katechezie i Mszy św. oraz akceptacji norm moralności chrześcijańskiej".
- W Warszawie realnie w Eucharystii uczestniczy 8-10%. młodych. Systematycznie rośnie liczba tych, którzy deklarują, że nigdy nie uczestniczą w Mszy św. Wskazania moralne przyjmuje jedynie 7%, odrzuca je jednoznacznie aż 72% z nich. Od 2013 r. ok. 30% uczniów szkół średnich zrezygnowało z katechezy, w Warszawie nawet 44%. W 1747 polskich szkołach nie ma już lekcji religii, bo nie było chętnych - mówił ks. Mąkosa. - Polska jest najszybciej laicyzującym się państwem świata - dodał.

Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wymieniono m.in. niedostateczny przekaz religijny w rodzinie, materializm i panseksualizm, ale też błędy ludzi Kościoła. Ks. Mąkosa przekonywał, że katecheci nie potrafią dotrzeć do młodych ludzi. Powoływał się przy tym na słowa biskupów z Ameryki Łacińskiej. - Katecheza używa języka, którego nikt nie rozumie, odpowiada na pytania, których sobie nikt nie stawia, i porusza problemy, którymi nikt nie żyje - mówił.
- Jeśli chcemy znaleźć wspólny język z młodzieżą, pierwszą kwestią musi być zmiana naszej mentalności - musi nam na tym zależeć, musimy być gotowi poświęcić czas i pieniądze. Nie pociągniemy młodych ludzi posępną i smutną wizją chrześcijaństwa.


www.donald.pl/artykuly/S7PKtHWG/warszawa-proboszczowie-radzili-jak-odwrocic-odchodzenie-mlodych-od-kosciola
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka