Dodaj do ulubionych

Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ?

04.04.11, 17:05
Zatrudnienie na umowie o pracę rodzi wiele zobowiązań, które muszą być przestrzegane przez obie strony. Zarówno przez pracownika jak i przez pracodawcę. Proponuję w tym wątku umieścić wszystkie interesujące informacje w tej kwestii.
Zapraszam serdecznie smile
Obserwuj wątek
    • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 04.04.11, 17:11
      Może zacznę od badań lekarskich. Jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż 30 dni to w ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego lekarz prowadzący leczenie powinien wydać zaświadczenie o zakończeniu leczenia i wtedy udajemy się do pracodawcy po skierowanie na badanie kontrolne, które przeprowadzi lekarz medycyny pracy( uprawniony do przeprowadzania badań profilaktycznych ).
      • aga43wawa Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 04.04.11, 18:52
        Eli świetny temat smile
        Dodam od siebie...że

Ponieważ jednak pracodawca nie może w nieskończoność blokować stanowiska pracy dla pracownika, który nie wiadomo jak długo będzie jeszcze przebywał na zwolnieniu, ustawodawca przewidział pewne sytuacje, których zaistnienie umożliwia zwolnienie takiej osoby.

Uregulowanie to znalazło się w art. 53 § 1 pkt 1 k.p. Wskazano w tym przepisie, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, jeżeli jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:
        dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
        dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Zgodnie z art. art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni,
          • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 06.04.11, 18:42
            Dzięki Agasmile
            Chciałam dodać, że wpadłam na pomysł stworzenia tego wątku z myślą o dziewczynach, które są w zatrudnieniu, a z powodu operacji przebywają na zwolnieniu lekarskim. Uważam, że w takiej sytuacji lepiej jest coś więcej się dowiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z prawem pracy w tym zakresie. Czasami przez niedoinformowanie trzeba się nabiegać i nadenerwować niepotrzebnie.
            Decyzję co do pozostawienia lub skasowania tego wątku pozostawiam Olikkk.
            Pozdrawiam
            • aga43wawa Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 06.04.11, 20:57
              Eli kiss Olikk nie kasuj wątkubig_grin
              Sama jestem pracownikiem na umowę stałą i wydawało się, że jest to zatrudnienie najbezpieczniejsze w dzisiejszych czasach i od przyjaciółki dowiedziałam się tego o czym TY napisałaś kiss...dlatego podtrzymuje Wątek jest bardzoo istotny i wązny.
              Trzeba znać swoje prawa ale i obowiazki wobec pracodawcy.
              • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 08.04.11, 17:16
                Jeśli wybieramy się na urlop po dłuższym zwolnieniu lekarskim z powodu niezdolności do pracy trwającej powyżej 30 dni, to też trzeba mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy. Ze względu na to, że urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie pracownikowi zdrowemu.
                • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 08.04.11, 17:43
                  Początkowy okres po operacji jest dość trudny. Dobrze jest, gdy będzie wtedy ktoś kto pomoże. Na taką okoliczność przewidziany został zasiłek opiekuńczy przysługujący ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Przysługuje on do 14 dni. Za takie zwolnienie ZUS płaci 80 % wynagrodzenia. Podstawą do otrzymania go jest zaświadczenie lekarskie i wniosek.
                  • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 19.05.11, 11:29
                    Na zasadzie obustronnego porozumienia ( pracownik-pracodawca ) można okresowo zmienić warunki umowy o pracę np. w sprawie wymiaru czasu pracy. Jeśli jest w firmie taka możliwość, to po powrocie do pracy po operacji można spróbować zacząć pracę stopniowo na tzw. pół gwizdka w niepełnym wymiarze czasu pracy.
                    • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 19.05.11, 16:20
                      Gdy na wniosek pracownika pracodawca się zgodzi na niepełny wymiar czasu pracy za porozumieniem stron, to trzeba również ustalić okres, w jakim on ma obowiązywać oraz trzeba się liczyć ze zmniejszeniem wysokości wynagrodzenia odpowiednio proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W takim przypadku nie obowiązuje okres wypowiedzenia warunków płacowych.
                  • edi_thael Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 19.05.11, 19:05
                    Na moje pytanie do prowadzącego mnie gina o L4 "na mnie" dla męża, odpowiedział, że ze szpitala wychodzę zdrowa = samodzielnie jem, samodzielnie chodzę, samodzielnie wydalam. W związku z czym nie ma potrzeby opiekowania się mną. Ordynator szpitala powiedział to samo. Mąż opiekę na mnie wziął od naszej rodzinnej lekarki. Bez zaświadczenia i bez wniosku.
                    • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 19.05.11, 19:22
                      Edi podstawą wypłaty świadczenia jest zaświadczenie lekarskie tj. zwolnienie lekarskie L-4. A wniosek do wypełnienia wyda zakład pracy męża, pewnie przed wypłatą.
                      Lekarze różnie do tego podchodzą niestety. Mi też na pytanie o sanatorium powiedział, że jestem zdrowa i nie ma takiej potrzeby się o to ubiegać. Pozdrawiam
                      • olikkk Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 16.10.11, 20:21

Przeniesione z Pogaduchy6 mapa41 09.10.11, 23:59

Jeśli już mowa o rencie, to czy ktoś z Was - Syrenek słyszał o przyznaniu pewnego stopnia niepełnosprawności z uwagi na przebytą operację. Mam na myśli stopień niepełnosprawności przyznawany nie przez ZUS, ale chyba przez Komisję z Urzędu Miasta. Nie wiem, czy dobrze tłumaczę, ale niewiele się w tym orientuję. Liczę z Waszej strony na podpowiedź.
                        • olikkk Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 16.10.11, 20:25
                          Przeniesione z Pogaduchy6 eli-50 10.10.11, 11:24

Mapko zasada jest taka, że każdy u kogo nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia może ubiegać się o ustalenie stopnia niepełnosprawności, który przyznaje Miejski Zespół d/s orzekania o Niepełnosprawności. Trzeba tam złożyć wniosek i dokumenty medyczne. I w terminie 2-7 miesięcy sprawa zostaje rozpatrywana. Jeśli stopień niepełnosprawności zostanie ustalony, to wówczas taka osoba ma pewne ulgi lub możliwości dofinansowania różnych wydatków związanych z niepełnosprawnością. Renta oczywiście nie przysługuje.
                          Trzeba jednak zaznaczyć, że to dotyczy wszystkich nie tylko pracujących.
                          Służę radą smile.

Nasza operacja zwana jest leczeniem chirurgicznym i jeśli nie ma komplikacji to uważane jesteśmy jako osoby zdrowe.
                              • olikkk Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 26.07.12, 14:55
                                Powracają pytania na temat tego, co się dzieje, kiedy chorobowe po operacji trwa dłużej niż sześć miesięcy.
                                Dlatego zamieszczam pytanie jakie znalazło się w wątku Tekst linka szyszynka84 26.07.12, 10:48

Może wiecie jak to jest ze zwolnieniami i praca. Po półrocznym zwolnieniu co sie dzieje? Pracodawca może mnie zwolnić? ja mam dopiero 3 miesiące niecale ale myśle o tym, żeby wiedzieć co i jak. Podzielcie sie swoimi spostrzezeniami prosze.
                                Buziaki
                                • eli-50 Re: Co warto wiedzieć jeśli jesteś pracownikiem ? 31.07.12, 12:25
                                  Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy ( info ze strony ZUS-u ).

Natomiast ( jak pisała wcześniej koleżanka ) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z tzw. przyczyn niezawinionych po wyczerpaniu podanych przez Kodeks pracy terminów. Ale tylko w przypadku braku rokowań na odzyskanie zdolności do pracy. Takie rozwiązanie umowy nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Gdy jednak dojdzie do rozwiązania umowy, w przypadku zmiany rokowań, pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 m-cy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn niezawinionych, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn ( Kodeks pracy Art. 53 ).

Pozdrawiam serdecznie kwiat

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka