Dodaj do ulubionych

Staw skokowy a kolano a łąkotka

09.05.11, 19:21
Czy poważne uszkodzenie stawu skokowego (regularne skręcanie kostki 6-8 razy w roku), czyli oszczędzanie chorej nogi, stawianie od lat stopy w nieco inny sposób (niewidoczny dla otoczenia, ale jednak) może uszkodzić kolano/łąkotkę?
Plus dużo sportu, czyli bieganie kilka razy w tygodniu po 10 km. Czy kolano może się samo z siebie uszkodzić, bez konkretnego urazu?
Ostatnimi czasy pobolewało mnie podczas biegania, parę tygodni później nie jestem w stanie przebiec nawet 20 metrówuncertain Za to podczas chodzenia nie boli nic a nic.

Chyba mam poważnie uszkodzoną łąkotkę i z pobieżnej konsultacji ze znajomym lekarzem (ale nie specjalistą w tej dziedzinie, wiec to nic pewnego) wynika, że bez operacji się nie obejdziecrying

Jutro mam wizytę po skierowanie do ortopedy, więc do momentu obadania kolana mam jeszcze trochę czasu na samo-diagnozę na forumbig_grin
Może to nie łąkotka?wink

A jeśli ktoś miał operowaną łąkotkę, ile czasu zajmuje dojście do siebie i rehabilitacja? W lipcu mam zaplanowany 120-kilometrowy trekking w Alpach i się powieszę, jak będę musiała odpuścić.

Obserwuj wątek
      • cafem Re: Staw skokowy a kolano a łąkotka 09.05.11, 19:40
        > bieganie jest bardzo niezdrowe dla kolan...

Ale jest zdrowe dla psyche, płuc i mojego ciałasmile Generalnie nigdy nie miałam problemów z kolanami podczas biegania i w zasadzie nie wyobrażam sobie nie biegać, bo biegam od wielu lat... Do tego głównie na miękkim leśnym podłożu w dobrych butach. Dopóki lekarz mi nie powie, że bieganie mnie zrujnuje, nie odpuszczęsmile
        Oczywiście tymczasowo muszę odpuścić...

> i owszem regularne uszkadzanie sta
        > wu skokowego może mieć wpływ na staw kolanowy... powinnaś nosić stabilizator st
        > awu skokowego..

Tak się obawiam, że to ten nieszczęsny staw skokowy.
        Niestety nie da się całe życie nosić stabilizatora. Ja już jestem tak na tę kostkę uwrażliwiona, że nie skręcam jej podczas aktywności sportowej. Wtedy mózg jest automatycznie nastawiony na 'pilnowanie' kostki.
        Za to przytrafia mi się niespodziewanie, gdy łażę po domu na boso i rozmawiam przez telefon albo idę w płaskich (!) butach po równym (!) chodniku. Ta kostka jest tak obluzowana, że wystarczy lekkie wygięcie, które zdrowej kostki by nie ruszyło, i już po ptakachsad

> a na pewno z niesprawnym kolanem powinnaś odpuścić Alpy...

To wiem. Zdaje się, że chodzenie nie ma wpływu na to kolano, ale tutaj zdam się na lekarza.
        Może uda się zoperować i zrehabilitować przed, a może operację da się odłożyć.
        Niemniej powieszę się, jak Alpy nie wypalą, bo parę tysiaków w sprzęt z facetem mym zainwestowaliśmysad

• enith Re: Staw skokowy a kolano a łąkotka 10.05.11, 16:41
      Mój mąż w czasie wyprawy w góry zwichnął kostkę, a później, próbując ją chronić, uszkodził łąkotkę do tego stopnia, że dzień po powrocie z gór wylądował na stole operacyjnym. Tak, jak najbardziej rozwalony staw skokowy wpływa na kolana. Co do powrotu do pełnej sprawności, to zajęło to może z miesiąc. Najdłużej utrzymywała się niemożność całkowitego zgięcia operowanej nogi, ale nie przeszkadzało to w codziennych czynnościach czy jeździe na rowerze.
      • cafem Re: Staw skokowy a kolano a łąkotka 10.05.11, 16:49
        > Mój mąż w czasie wyprawy w góry zwichnął kostkę, a później, próbując ją chronić
        > , uszkodził łąkotkę do tego stopnia, że dzień po powrocie z gór wylądował na st
        > ole operacyjnym. Tak, jak najbardziej rozwalony staw skokowy wpływa na kolana.

Biedaksad
        Czyli moja teoria się potwierdza... Po prostu nie wierzę, że kolano mogłoby się uszkodzić od samego biegania, bo biegam od wielu lat. Za to te nieszczęsne skręcenia...

Mówisz, że tylko miesiąc zajmuje powrót do sprawności po operacji? Krócej, niż myślałamsmile
    • devilyn Re: Staw skokowy a kolano a łąkotka 10.05.11, 19:52
      Cafemciu moja mamti w lutym miałam usuniętą łąkątke całą, pierwsze diagnozy stawiały na naciągniętę wiązdała w kolanie (schyliła się po łyżeczkę na dywanie i było słychać chrupnięcie)...wizyty,..badania etc. i po usg wniosek artroskopia...usunięto całą łąkotkę i wdał się stan zapalny i przykurcz...rehabilitacja...zabiegi...zastrzyki dostawowe i od poniedziałku odrzucila dopiero kule.

Koleżanka po tym samym 1,5 na l4...a i obie mają torbiele w kolanie.
    • siwy9292 Re: Staw skokowy a kolano a łąkotka 26.09.11, 17:02
      czescwink) 1,5 miesiaca temu mialem robiona atroskopie kolana i okazalo sie ze mam dziure w lękotce naderwane wiezadlo i cos z rzepkasad po zabiegu lekarz powiedzial mi ze za miesiac bede mogl powoli wrocic do sportu ( lekotki nie usunal tylko wycil jakas chrzastke) zabiega mialem 2 sierpnia i w polowie wrzesnia zaczelem powli wracac do sportu ale podczas biegania a nawet chodzenia odczuwam jakby rzepka przy zginaniu kolana napotykala jakas przeszkode tak jakby na cos wchodzila i odrazu z tego schodzila . To jest bardzo nie przyjemne i ostatnio zaczyna mnie to coraz bardziej bolec sad wie ktos co to moze byc???
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka