Dodaj do ulubionych

Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą większą

IP: *.internetia.net.pl 04.07.11, 15:14
Witam, na forum jestem 1 raz, ale nie raz czytałam tutejsze wątki.
Mam 13 lat i baaardzo wstydliwy problem sad
Na wstęp powiem że chyba mam jakieś zakażenie, o którym zorientowałam się dopiero około 9 miesięcy temu. Czemu tak sądzę? Z mojej pochwy wydobywa się dziwny biały śluz (o strasznym zapachu, podobnym do ryby) i pojawia biały osad. Było to dla mnie oczywiste, bo odkąd pamiętam.. zawsze tak miałam... Ale nie to mnie najbardziej niepokoi.
Otóż, około 8 miesięcy temu wyczułam dziwny guzek (ruchomy) pod skórą, miedzy wargą sromową większą a łechtaczką (wydaje, że dobrze opisałam tego miejsce - mam 13 lat i nie znam się świetnie na budowie narządów płciowych). Zignorowałam to, przez pierwsze kilka dni wmawiałam sobie, że tego nie ma, potem zapomniałam o tym.
Po kilku miesiącach od tamtego zdarzenia, przy dokładniejszym sprawdzeniu- guzków było więcej (około 5-6), podobnej wielkości (największy około 3-5 mm.) , lecz wydaje mi się, że tak było od początku, tylko reszty nie zauważyłam, myśląc, iż te wszystkie to jeden, ten sam. Chciałam powiedzieć mamie, ale się okropnie wstydziłam .
Około 3-4 miesiące temu pojawiła się ciemna plamka (około 1cm.) też między łechtaczką, a wargą, ale po drugiej stronie od guzków. Nie odstaje, nie boli, nic się z nią nie dzieje. Trochę się wtedy wystraszyłam.
Jednak, ja durna stchórzyłam, a szkoła mnie wciągnęła tak - że nie miałam czasu nic zrobić w tej sprawie. Ale aż do dziś... I właśnie chciałabym wiedzieć co to mnie więcej może być!? Czy to musi być śmiertelnie groźne, lub po prostu groźne, jest szansa, że nic złego się nie stanie??? Wiem, że od lekarza nie ucieknę i muszę o tej sprawie powiedzieć mamie... ALE JAK!? Ja chyba się załamię, proszę pomożecie mi? wiem, że tu są też dorosłe dziewczyny, może któraś coś podobnego miała ? Może powie co to może być?
Może ktoś zna jakieś fora, gdzie mogę uzyskać dobrą, szybką odpowiedź?
Obserwuj wątek
    • asdaa Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 04.07.11, 18:23
      trudno diagnozować przez internet... sad
      upławy i rybi zapach świadczą o infekcji
      tak czy siak bez ginekologa się nie obejdzie, są specjaliści przyjmujący dziewczęta i do takiego powinnaś się udać. Jako osoba niepełnoletnia musi być z Tobą prawny opiekun (niedawno chodziłam z prawie 18-letnią córką na pierwszą wizytę).
      Jeśli wstydzisz się porozmawiać z mamą, to może masz jakąś zaufaną młodą ciocię albo starszą godną zaufania koleżankę ale to tylko do pogadania. Do gina - tak jak napisałam wcześnie - tylko z prawnym opiekunem. I czas jest ważny, zwłaszcza, że problem masz od dłuższego czasu.
    • berta-death Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 04.07.11, 22:15
      Te guzki to zapewne jakiś stan zapalny gruczołów łojowych albo śluzowych, których pełno w tym miejscu. Coś analogicznego do tego co czasem przy cerze trądzikowej robi się na skórze np twarzy. Niektórzy mają skłonności do tego typu zmian. Na forach dotyczących kobiecych problemów można o tym poczytać. Dziewczyny piszą, że traktują takie rzeczy rivanolem, trobioticem, itp. Ale mimo, iż najprawdopodobniej nie jest to nic poważnego i nawet specjalnego leczenia się nie stosuje, to lepiej żeby to lekarz obejrzał. Podobnie ze stanem zapalnym pochwy. Niby można to leczyć na własną rękę np jakimiś gałkami z propolisu, czy irygacjami z tantum rosa. Niekiedy wystarczy też kuracja lactovaginalem, który przywraca naturalną florę bakteryjną i organizm sam zwalcza problem. Tylko, że to wszystko są doraźne działania i w przypadku czegoś poważniejszego mogą nie pomóc. A im wcześniej zaczniesz profesjonalnie się leczyć tym lepiej.

Do lekarza nie musisz iść z opiekunem. Do dentysty zapewne też chodzisz sama, podobnie jak do lekarza ogólnego z jakąś grypą czy przeziębieniem. I z ginekologiem jest podobnie. Może się czepić w momencie jakby trzeba było jakieś leczenie zastosować, bo teoretycznie zgoda opiekuna prawnego jest wymagana. Tylko, że żaden przepis nie mówi o tym, że ma to być zgoda udzielona osobiście lekarzowi ani pisemnie. W związku z tym teoretycznie wystarczy jak powiesz, że w domu wiedzą. Ale do samego badania to rodzic nie jest potrzebny, w końcu nic inwazyjnego co by miało skutki uboczne nie będzie się działo. A cierpiącemu pomóc trzeba, nawet jak bez matki przyszedł. Odesłanie mogłoby spowodować, że na następny termin będziesz czekać np 3tyg albo i dłużej podczas których twój stan zdrowia się pogorszy, nikt nie zaryzykuje.
        • berta-death Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 05.07.11, 12:44
          Jeden lekarz nie przyjmie, inny przyjmie. Nie ma zadnego zapisu, który by to jasno regulował. Nie mówiąc o tym, że jak komuś coś poważnego dolega to lekarz nie może odmówić pomocy zasłaniając się brakiem opiekuna. Bo zanim ten opiekun się pojawi to pacjentowi może się poważnie pogorszyć. Tak to by nawet rannego ucznia, który w drodze do szkoły uległ wypadkowi karetka zostawiła bez pomocy na środku ulicy. A pielęgniarka i lekarz szkolny to już w ogóle byliby zbędni.
        • asdaa Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 05.07.11, 21:12
          ukrecja34 napisała:

> bzdura-13-latki nikt nie przyjmie bez obecności dorosłego opiekuna .niedawno na
          > wet pytałam o to u pediatry-mam prawie 14-latka i okazało się,że musi być nim k
          > toś dorosły na wizycie.

zgadzam się z tym stwierdzeniem, szukając (telefonicznie) ginekologa dla 17-letniej córki wszędzie słyszałam, że obecność opiekuna prawnego podczas pierwszej wizyty jest niezbędna, córka sama nie zostanie przyjęta. Obie musiałyśmy podpisać zgodę na badania, od tej pory może chodzić sama (chociaż niechętnie na to patrzą). Musiałam być obecna w gabinecie przez całą wizytę, oczywiście bez wchodzenia za parawan. Przy badaniu USG (inny lekarz w tej samej przychodni) też za pierwszym razem musiałam być w gabinecie.

Off-topic: 14-letnie córce znajomych ortopeda nie założył gipsu na skręconą nogę (wypadek w szkole w piątek), tylko zabandażował i kazał przyjść z rodzicem we wtorek (!) na gipsowanie. Tłumaczenie tegoż ortopedy: do gipsowania niezbędne było zdjecie spodni i obawiał się, że dziewczyna może oskarżyć go o molestowanie. Akurat był sam w gabinecie.
          • berta-death Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 05.07.11, 23:16
            > Off-topic: 14-letnie córce znajomych ortopeda nie założył gipsu na skręconą nog
            > ę (wypadek w szkole w piątek), tylko zabandażował i kazał przyjść z rodzicem we
            > wtorek (!) na gipsowanie. Tłumaczenie tegoż ortopedy: do gipsowania niezbędne
            > było zdjecie spodni i obawiał się, że dziewczyna może oskarżyć go o molestowan
            > ie. Akurat był sam w gabinecie.

Znaczy, że i do nas ta paranoja dotarła?

A wracając do sprawy, to zdaje się, że nawet na łamach Gazety wypowiadał się jakiś ginekolog w tej sprawie i z jego wypowiedzi wynikało, że z uwagi na to, że przepis mówiący o zgodzie rodziców jest mało precyzyjny, to w rzeczywistości wszystko zależy od dobrej woli lekarza. Jeden będzie wymagał obecności rodzica, inny pisemnej zgody a innemu wystarczy domniemana zgoda i na słowo uwierzy nieletniej pacjentce, że rodzice wiedzą i się zgadzają. W końcu nigdzie nie jest zapisane, że zgoda musi być udzielona ustnie i osobiście, albo pisemnie.
      • mel.la Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 05.07.11, 09:32
        Bardzo madre porady dla DZIECKA, zeby sie samo leczylo i eksperymentowalo z lekami. Toz to niewiadomo co to jest - czy grzyby czy bakterie , jak rok czasu byly uplawy, sa cuchnace i do tego porobily sie jakies guzki i jeszcze plama to jest juz jakis ostry stan!

Z drugiej strony jak tak czytam, to nie wydaje mi sie zeby to napisalo 13 letnie dziecko wink
        sposob pisania, slownictwo... wydaje mi sie ze to troll.
            • Gość: Magda Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię IP: 83.1.92.* 05.07.11, 19:14
              Normalnie, dorastajaca nieletnia młoda dziewczyna. Jak widzisz osobę w tym wieku to poważnie myslisz, ze widzisz dziecko czy raczej młoda dorastajacą osobę? Gwałtu rety, ten świat schodzi na psy skoro osobę, która sprawnie potrafi sklecic pare zdań uwaza sie za trolla tylko dlatego, ze jest bardzo młoda i ma obowiązek pisać z błędami i do tego leetem uncertain Zareczam, ze gdy byłam w tym wieku pisałam i rozumowałam nie gorzej niz gdy mam lat 2 razy tyle. Wy chyba ludzie jestescie chorzy, jak według was ma pisac 13latka? Jak mała dzidzia? Litości, panna za 5 lat bedzie pełnoletnia. Przed wiekami dziewczyna (a nie dziecko) w tym wieku często wychodziła za mąż i uwazana była za osobę wystarczajaco dorosła by mieć własna rodzinę, a tu sie doczepili laski dlatego, ze... pisze nie tak jak POWINNA XD Nie jej wina, że młodzież głupieje.
              • mel.la Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 05.07.11, 19:27
                Gość portalu: Magda napisał(a):

> Normalnie, dorastajaca nieletnia młoda dziewczyna.
                Jak widzisz osobę w tym wie
                > ku to poważnie myslisz, ze widzisz dziecko czy raczej młoda dorastajacą osobę?

13 lat to dziecko i nie ma o czym mowic, pewnie sama masz niewiele wiecej i uwazasz sie za wielce dorosla.

> Gwałtu rety, ten świat schodzi na psy skoro osobę, która sprawnie potrafi sklec
                > ic pare zdań uwaza sie za trolla tylko dlatego, ze jest bardzo młoda i ma obowi
                > ązek pisać z błędami i do tego leetem uncertain

Po pisaniu na takim poziomie spodziewalabym sie rowniez zachowania na poziomie a nie jakby "rozumek poszedl na spacerek "

Wy chyba ludzie jest
                > escie chorzy, jak według was ma pisac 13latka? Jak mała dzidzia? Litości, panna
                > za 5 lat bedzie pełnoletnia.

Dokladnie, za 5 lat !!! To jeszcze spooooro czasu

Przed wiekami dziewczyna (a nie dziecko) w tym wi
                > eku często wychodziła za mąż i uwazana była za osobę wystarczajaco dorosła by m
                > ieć własna rodzinę,

Hahaha tez mi argument, wieki temu to lwom rzucali ludzi na pozarcie... sad

• Gość: Magda Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię IP: 83.1.92.* 05.07.11, 19:45
                  Litości, mam dwa razy tyle. I tak, w wieku autorki uwazałam sie za osobę potrafiąca interpretowac swiat i poradzic sobie w nim dokładnie tak jak dorosła - po latach stwierdzam, ze miałam całkowita rację. Skoro 13 lat to dziecko to od kiedy zaczyna sie wiek młodzieżowy wg. ciebie? Zareczam, ze pisałam wówczas jak osoba dorosła. Nie będę jednak teraz wysilała sie z pisaniem na poziomie dla osoby, która w zyciu chyba nie widziała nastolatki na oczy i wyobraza sobie, ze osoba w tym wieku chyba jeszcze bawi sie lalkami big_grin 5 lat to nie az tak duzo - to nie tak, ze z wieku dzieciecego przeskakujesz w dorosły, masz jeszcze wiek młodzieżowy i to właśnie ten, w którym znajduje sie autorka wątku. To chyba twój rozum poszedł na spacer skoro nie rozumiesz co mam na myśli - w dawnych czasach od nastolatków wymagano tyle co od dorosłych i tak sie tez zachowywali, teraz traktuje sie ich jak dzieci, a zatem tak sie zachowują a jesli nie to jest to podejrzane i na pewno jest to dorosły troll big_grin
            • berta-death Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię 05.07.11, 19:55
              13-lat to już młodzież, albo nastolatek, ale na pewno nie dziecko. Przecież taka osoba to jak narozrabia to sama staje przed sądem dla nieletnich a nie tak jak w przypadku dzieci, rodzice. Może mieć konto w banku i różne tym podobne rzeczy. W niektórych krajach w wieku 16-lat jest się pełnoletnim i to w całkiem cywilizowanych. A to raptem 3 lata różnicy. A co do pisania, to popytaj nauczycieli polonistów czego wymaga się od gimnazjalisty. Niektórzy w tym wieku już publikują w poważnych wydawnictwach swoje utwory literackie.
              • Gość: Magda Re: Guzki między łechtaczką, a wargą sromowoą wię IP: 83.1.92.* 05.07.11, 20:08
                No dokładnie, wiek wczesnomłodzieżowy. Ani taka bardzo młoda osoba nie wyglada ani nie zachowuje się jak dziecko - jest po prostu pomiędzy - nie dziecko, nie dorosły - jest pomiędzy tymi dwiema grupami. Jak to śpiewała któraś z piosenkarek Disco Polo - "juz nie dziewczynki, jeszcze nie kobiety". Nie rozumiem jak ktoś moze powaznie uwazac, ze osoba w tym wieku to dziecko. Skoro to dzieci to czemu dziewczyny w tym wieku (i to bynajmniej nie przedwczesnie rozwinięte tylko po prostu zwykłe, normalne) mają biust, często mają juz okres, pedofila na pewno nie zainteresuja podobnie jak siedemdziesieciolatka nie zainteresuje zwykłego Kowalskiego smile (nie mówię o dziewczętach słabo rozwiniętych fizycznie nad swój wiek, ale o takich statystycznych, przeciętnych). Zabawkami też już nikt sie nie bawi w tym wieku a jesli nawet, to to ukrywa bo wie, ze to obciach i rzecz w tym wieku nieakceptowana. W tym wieku czyta sie magazyny młodziezowe a nie Witch smile W niektórych (bodajze 3) krajach juz wiek 15 lat jest wiekiem dorosłosci prawnej. Wiele krajów też ustala wiek 13 lat jako wiek pzryzwolenia, w którym stosunki z taką osoba sa legalne.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka