Dodaj do ulubionych

Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia

28.11.11, 17:21
Co jakiś czas wracamy w różnych wątkach do tematu szczepień i badań, o których powinnyśmy wiedzieć i pamiętać. Otwarłam więc wątek, w którym postaramy się zamieścić jak najwięcej informacji o: HPV, WZW, cytologii, mammografii itp.
Zapraszam smile
Obserwuj wątek
  • basiab64 Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 28.11.11, 17:50
   Olikkk dla kobiet po operacji badanie na HPV nie jest już konieczne bo mijało by się z celem , a bliska mi osoba robiła je ze względu na to że w wyniku cytologii napisano że zmiany dysplastyczne mogą być wywołane przez tego wirusa ,na szczęście wynik jest ok i żadnego wirusa pt. Brodawczak nie ma .
      • eli-50 Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 29.11.11, 11:21
       Według mnie przed operacją bez względu na to, czy lekarze pytają o pewne szczepienia i badania czy nie, warto dla własnego bezpieczeństwa mieć wykonane szczepienie p/WZW i grupę krwi. W naszej rzeczywistości niejednokrotnie samemu trzeba o to zadbać niestety.
       Kiedy już znajdziemy się w szpitalu czas nagli i robią wtedy badania typu morfologia, EKG, USG itp. Po operacji natomiast, oprócz trzymania się ścisłych zaleceń lekarskich, znowu mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, powinnyśmy pamiętać o regularnych badaniach piersi. Wskazana jest też cytologia ( nawet po usunięciu wszystkiego ), choć z tym bywa różnie. Badanie cytologiczne w czas i w porę mogą wyłapać zmiany, które często bywają niezauważalne. Wydaje mi się, że nawet przy bardzo małym ryzyku wystąpienia jakichkolwiek zmian warto jest się kontrolować.
       Pozdrawiam kwiat
       • alicja518 Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 29.11.11, 20:13
        Ja też miałam podobną sytuację, moja pani gin (jest ok) jednak kiedy zdecydowałam się na operację, kazała mi się zgłosić do szpitala i ustalić termin operacji, tak też zrobiłam termin wypadł na 13.07 . no i co? Sama się zorientowałam że nie mam tych szczepień, kiedy jej to powiedziałam to zrobiła duże oczy (tak jakbym powinna o tym wiedzieć, że to jest oczywiste) i oczywiście kategorycznie ogłosiła że najpierw szczepienie a potem operacja, dlatego wszystko się przesunęło, teraz w grudniu muszę pobrać jeszcze ostatnią szczepionkę.
        • basiab64 Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 29.11.11, 20:24
         Dziewczyny bo szpitale nie bardzo się interesują tym czy pacjent jest zaszczepiony przeciw WZW czy nie ,to w interesie pacjenta jest aby zadbać o takie szczepienie przed operacją, bo to przecież pacjent jest narażony zakażeniem ,a pozatym szczepienie to jest przydatne nie tylko przed operacją bo żółtaczką wszczepienną możemy zarazić się w wielu innych miejscach ,mnie też w szpitalu nie pytali czy jestem zaszczepiona ,to mój gin powiedział mi że powinnam to zrobić.
  • bulbinka536 Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 28.11.11, 17:54
   Dziewczyny ,Witam -

   Trzeba jak najbardziej regularnie się badać i robić cytologię,pomimo że nie mamy już macic !
   Ginów też mamy różnych ,którzy każdej z nas inaczej radząsad
   Mam jeszcze pytanie do wszystkich dziewczyn; a mianowicie -oprócz regularnego badania piersi,czy którejkolwiek z Was lekarz powiedział ,że powinnyśmy regularnie badać sobie srom(waginę) ?
   Mnie niestety nie......ale cóż trafiam na takich ,a nie innych ginów.sad
   Więcej dowiaduję się od Was ,z netu i z programu TLC (WSTYDLIWE CHOROBY) polecam.
   Tchnęło mnie tak ,aby zadać to pytanie po programie ,który widziałam i przypomniałam sobie dziewczynę,która leżała ze mną w szpitalu(dawno temu).Z małej krostki na wardze sromowej ,wyrósł guz i pomimo,że badała się regularnie,żaden lekarz nie zwrócił na to uwagi....dopiero jak było to bardzo zaawansowane sad Nie wiarygodne i przykre sad
   • olikkk Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 28.11.11, 18:15
    Bulbinko nie spotkałam się z takim zaleceniem, ale bliska mi osoba była operowana właśnie z tego powodu. Na szczęście uchwycono to we właściwym momencie, przypadkiem, kiedy trafiła do szpitala z zupełnie innym problemem.
    Zresztą moje mięśniaki również rozpoznano przypadkiem.
    A z doświadczeń rodzinnych wnioskuję, że czasem dobrze jest trafić do szpitala na oddział wewnętrzny, gdzie przy okazji innych schorzeń można zostać gruntownie przebadanym. Tak przynajmniej było do tej pory w naszym szpitalu smile
  • karmagula Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 29.11.11, 20:45
   Muszę powiedzieć,że ja jeszcze zanim trafiłam do gina-operatora,sama wpadłam na to ,żeby się zaszczepić-jakoś tak samo mnie olśniło wink Teraz z kolei pomyślałam,że na łyżeczkowaniu byłam przed szczepieniem,a to też jakby nie było zabieg inwazyjny i ryzyko zakażenia jest duże...Ha...trza wink się było dawno zaszczepić...
   • karmagula Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 30.11.11, 07:17
    Ponownie ja ...Dziewczyny ...szczepienie przeciw wzw przydaje się również w wpadkach ,kiedy często odwiedzamy stomatologa.Nie wszyscy mają nieskazitelnie sterylne narzędzia , niestety.Jeśli chodzi o inne działania profilaktyczne, to nie każdy lekarz przejmuje się naszym osobistym dobrem i dlatego musimy same walczyć o to co nam się należy.Niestety nie wszystkie mamy świadomość tego co i jak powinnyśmy robić i dlatego musimy się informować chociaż przy pomocy netu.Zdaję sobie jednak sprawę,że nie wszystkie kobiety w naszym kraju mają do niego dostęp i to jest bardzo smutne,zwłaszcza jeśli mają do czynienia z "nieludzkim" lekarzem...Och...życie...
    • olikkk Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 26.07.12, 22:34
     Kilka słów jeszcze na temat szczepienia WZW przed operacją.

     layla01 23.11.11, 08:52

     .... są możliwe różne schematy czasowe szczepienia, to zależy przede wszystkim od użytej szczepionki.
     Ja byłam szczepiona szczepionką Engerix, która moze być podawana w tzw. trybie pilnym w schemacie 0-7-21 (wyszczepienie trzema dawkami w ciągu trzech tygodni) czyli druga dawka w tydzień po pierwszej, a trzecia w 21 dni po pierwszej lub też standardowo czyli 0-30-180 czyli druga dawka w miesiąc po pierwszej, a trzecia w pół roku po pierwszej. Właśnie schemat 0-30-180 jest typowy także dla wszystkich innych szczepionek przeciwko WZW typu B jak np. Euvax B. Już po miesiącu od drugiej dawki jesteś zabezpieczona, a ta dawka po pół roku jest dawką przypominającą.
     ---------

     Zwykle było tak jak pisze Mariatyda 26.07.12, 17:59 w wątku
     Tekst linka

     ... 3 szczepienie daje odporność najwyżej na 5 lat , potem trzeba sprawdzać poziom przeciwciał i najczęściej jest on tak niski (tak było w moim przypadku) , że całość szczepień trzeba powtórzyć . Ktoś musiał wprowadzić Cię w błąd. Owszem , istnieje coś takiego jak pamięć komórkowa i przy odpowiednio wysokim poziomie przeciwciał wystarczy dawka przypominająca , ale nie zawsze i lekarze niechętnie godzą się na operacje.
     ---------

     Tyle Mariatyda, natomiast kiedy ja miałam ostatnie szczepienie w roku 2010, pielęgniarka poinformowała mnie, że ostatnio jest inna szkoła, która mówi, że nowe szczepionki tego typu, wystarczy szczepić tylko raz w trzech dawkach i na tym można zaprzestać.
     Podobno tak imówiono na ostatnich szkoleniach.
     Czy tak jest istotnie nie wiem, ale może Wy wiecie więcej na ten temat, więc zachęcam do dyskusji smile
     • olikkk Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 01.10.12, 15:46
      Przeniesione z innego wątku Tekst linka

      0agnieszka1982 01.10.12, 10:02
      Kobietki kochane nie chcę przynudzać, ale nurtuje mnie ciągle jedno pytanie Czy to możliwe żeby cytologia była dobra przy mojej sytuacji????Przy tym ostatnim stadium przedrakowym????
      Bo jeżeli to możliwe to wg mnie sama cytologia to za mało jako profilaktyka.To kiedy by u mnie coś wyszło???jak już by było za późno???
      Przepraszam, że w kółko o tym samym, ale nie mogę nic na necie znaleźć na ten temat
      • olikkk Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 01.10.12, 15:48
       Przeniesione z innego wątku Tekst linka

       cios 01.10.12, 10:20
       Aguś ja juz Ci chyba kiedyś pisałam. Miałam dobrą grupę w listopadzie. Na moje prosby , naleganiem, stekania, że boli mnie brzuch, mam krwotoczne miesiaczki lekarz nie ragował. Ten do którego trafiłam w czerwcu owszem zapytał mnie jaka miałam grupę i kiedy było badanie robione i niczego nie komentował. Chodziło Mu tylko o informację. To niestety choć powiązane jedno z drugim wskazuje, że cytologia to połowa sukcesu. Trzeba tez robić dokładniejszą diagnostykę, zwłaszcza jeśli pacjentka coś zgłasza. A ja gdybym tak jeszcze poczekała i cieszyła sie dobrą cytologią, pomimo eweidentnych dowodów, na to, że coś się źle dzieje to diabli wiedzą co byloby dalej. Znowu zaznaczam jestem od Ciebie sporo starsza, ale chyba nie ma to takiego znaczenia choroba to choroba. Są lekarze i lekarze. Ja trafiałam na tych chyba takich rutyniarzy, którzy próbowali mi wmówić, że taka moja "uroda", a że ja "łykam" to co mówią do mnie madrzejsi w pewnych dziedzinach to starciłam czujność. I tego żałuję a poza tym jest ok
       • olikkk Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 01.10.12, 15:49
        Przeniesione z innego wątku Tekst linka

        roszpunka66 01.10.12, 10:21
        Witaj, Agnieszko
        Odpowiadając na Twoje pytanie:
        Cytologia to profilaktyka raka , ale tylko raka szyjki macicy. Wykrywa nawet wczesne zmiany, stany zapalne na tarczy i w kanale szyjki. Może ona wyjść dobrze nawet wtedy, gdy w trzonie macicy toczy się już proces chorobowy. A to dlatego, że nie służy do profilaktycznego badania samego trzonu. Tutaj pomocne jest USG dopochwowe oraz oczywiście badanie histopatologiczne po łyżeczkowaniu (czyli pobraniu materiału z błony śluzowej macicy).
        Pozdrawiam Cię i życzę miłego dnia.
        • olikkk Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 01.10.12, 15:51

         Przeniesione z innego wątku Tekst linka

         0agnieszka1982 01.10.12, 10:41
         Dziękuję bardzo za odpowiedź
         No ja właśnie nie mam objawów, poza bólami brzucha i ostatnio jajniki mi dają popalić, cykle mi się rozregulowały i przed każdą @ stan zapalny mam, ale każdy lekarz twierdził, że to normalne.Stany zapalne leczyli, ale mi to nic nie pomagało:/A cytologię zawsze miałam dobrą, nawet teraz i gdyby nie to, że w lipcu poroniłam to nawet bym nie wiedziała, że coś jest nie tak?
         • olikkk Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 01.10.12, 15:54

          roszpunka66 01.10.12, 11:04

          Agnieszko
          ... odnośnie Twoich objawów "brzuszkowych" - to właśnie one najczęściej wzbudzają nasz niepokój. Jeżeli jeszcze dochodzą do tego plamienia międzymiesiączkowe, to zawsze trzeba zrobić USG. Lekarz widzi wtedy grubość endometrium i ewentualne guzy, polipy itd. Jeżeli coś wzbudzi jego niepokój, skieruje na dalszą diagnostykę. Dobra cytologia przy schorzeniach trzonu łagodnych pozwala tylko na pozostawienie szyjki podczas ewentualnej operacji.
          ......
          Buziak dla Ciebie.
          -
          30 marca 2009r. - usunięcie trzonu macicy - mięśniaki; cięcie poprzeczne brzucha, ETZ od 2010r., obecnie Estradot 100.
          • rybka_pila Re: Profilaktyka - konieczne badania, szczepenia 08.11.12, 17:17
           Na prośbę (polecenie?) Olikkka opisuję, jak to z moim szczepieniem przeciwko żółtaczce było...
           Podstawowy tryb to 0,30,180, czyli druga dawka miesiąc po pierwszej, trzecia pół roku po pierwszej. Tryb przyspieszony to 0,7,21, ale właśnie na temat tego trybu usłyszałam trzy wersje:
           1. Rada w szpitalu - zaszczepi się pani teraz, potem za [b]dwa tygodnie[b] i to wystarczy, bo po drugiej dawce już można mieć zabieg.
           2. Pierwsza wizyta w przychodni - teraz, za tydzień, a potem za trzy tygodnie od drugiego to już pani nie zdąży, więc ten trzeci raz (dawka przypominająca) zaszczepi się pani po operacji
           3. Drugie szczepienie - no to pani ma już dwa, to ten trzeci raz po trzech tygodniach od pierwszego...., więc przyjdzie pani 13.11.
           No i chyba mogę sobie wybrać, którą opcję wolę...
           Stwierdziłam, że skoro mam możliwość, to jeszcze pójdę na tą trzecią, a co? Przynajmniej będę miała z głowy łażenie PO.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka