Dodaj do ulubionych

Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc

19.05.12, 22:33
Wczoraj odebralam wyniki morfologiczne; od kilku tygodni jestem senna, spiaca, wiecznie zmeczona... jakby ktos mi jakis kabel wyciagnalwink

Wlasciwie to podejrzewalam cukrzyce (kilka kuzynek ma cukrzyce), ale wszystko jest w porzadku, nawet tarczyca.

Jedyne co mi wyszlo zle, to... LDL cholesterol: 165 przy normie:<150.
Problem w tym, ze....:
mierze 165 cm i waze 49 kg, czyli mam niedowage (nie odchudzam sie, taka przemiana materii+ aktywny tryb zycia).
jestem bardzo aktywna, 4 razy w tygodniu biegam, zawsze chodze pieszo, czesto zamiast transportu publicznego jezdze na rowerze.
Nie pale papierosow
Raz na miesiac moze wypije piwo...
Dieta:
raz w tygodniu:
zupa krem z warzyw albo
salatka
pasta, np. z sosem pomidorowym
czasem ryz, np. risotto z warzywami
czasem jakas salatka z kasza gryczana.
Rzadko jadam mieso, glownie dlatego ze nie lubie go przyrzadzac. Nie jadam chleba, jogurty tylkko sojowe (zwykly przypadek, takie mi smakuja), jesli cos smaze to tylko na oliwie.

Jedynym moim grzeszkiem moga byc sery (ale wlasciwie tez nie za duzo, raz w miesiacu jakies tiramisu z mascarpone, czasem kozi ser w sosie do pasty) i ewentualnie smietana (ale to tez bardzo rzadko).
Mleka nie pijam, kawa ok 3 razy w tygodniu...

Wiec ja sie pytam: skad ten wysoki cholesterol? I czy ma on cos wspolnego na moje samopoczucie?
Czy jest w ogole cos, co moge zmienic w mojej diecie albo aktywnosci fizycznej? Wg mnie nie mozna zyc zdrowiej niz jawink

Nadmieniam, ze przez ostatnie dwa lata (badania w pracy) cholersterol wychodzil mi wysoki, wiec nie jest to jakas swieza sprawa, ale uznawalam to za bledny wynik...
Aha, mam 28 lat.
Obserwuj wątek
    • problem_to_ja Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 19.05.12, 22:36
      Aha, przepraszam, ale zapomnialam o najwazniejszej chyba rzeczy:
      Bardzo lubie i czesto jem slodycze, zwlaszcza: czekolade, lody, uwielbiam drozdzowke z truskawkami, brownie... to sa moje stale pozycje w diecie, powiedzmy: co druga sobote robie blache drozdzowki, raz w miesiacu brownie, lody powiedzmy co 2-3 tygodnie, czekolada codziennie.
      ale czy przy tym co napisalam wyzej, slodycze mialyby az taki wplyw? nie jestem w stanie calkowicie zrezygnowac ze slodyczy...
    • kol.3 Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 19.05.12, 22:54
      Cholesterol niekoniecznie musi być idealny przy wlaściwym odżywianiu. Są to kwestie osobnicze. Nie sądzę abyś przy tych wynikach miała powody do zmartwienia.
      Babcia znajomego całe życie odżywiała się racjonalnie pod kątem zapobiegania miażdżycy, a na starość i tak miała mega sklerozę.
    • claratrueba Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 20.05.12, 06:34
      Waga, dieta, tryb życia i wiek+ wysoki cholesterol LDL wskazują no to, że jesteś prawdopodobnie dotknięta hipercholesterolemią wrodzoną. Jest to dziedziczna wada genetyczna. Rzadka, zaledwie 1 na 500 osób ma ten problem, ale bardzo niebezpieczna. Niezbędny jest lekarz i jak najszybsze leczenie.
      Zanim sie do niego dostaniesz, wprowadź do diety czerwone wino- ma wspaniałe właściwości zamieniania LDL w HDL, zacznij jeść czosnek- jesli nie lubisz jest w tabletkach Alitol- nie ma zapachu. Po dwóch tyg. z lampką wina dziennie (niekoniecznie codziennie) i czosnkiem ponów badania. Ale niech Cię poprawa ich wyników nie odwiedzie od wizyty u lekarza, po jakimś czasie zbawienny wpływ wina i czosnku się zmniejsza, potrzebne jest leczenie farmakologiczne.
    • aaaniula Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 20.05.12, 12:36
      TO nie jest wysoki cholesterol, w zasadzie zakaładając, że prowadzisz zdrowy tryb życia można powiedzieć, że taki jest u Ciebie normą. Oczywiście trzeba go badać raz do roku, żeby obserwować czy nie rośnie.
      To nie jest żadna wada genetyczna, tą stwierdza się przy znacznie wyższym poziome cholesterolu. I oczywiście żaden lekarz nie przepisze leków przy LDL 165...
      Ta Twoja dieta i zdrowy tryb życia: chwalebne, ja bym tak nie potrafiła. Jednak pamiętaj, że nie zawsze ryż, kasza i warzywa zapewniają dobre wyniki. W Twojej diecie brak ryb, zdrowych tłuszczy, które pozostają w równowadze z tymi złymi, normując ich poziom.
      Sery, śmietana, słodycze- nie wiem ile ich zjadasz tak na poważnie, bo gdyby to menu, które wypisałaś było jedynymi posiłkami które jadasz to byś umarła z głodu. Co jadasz na śniadania? Kolacje?
      No i najważniejsze pytanie: czy do badań stawiasz się na czczo? Do badania cholesterolu najlepiej iść po 12 godzinnej przerwie od posiłku. Solidna kolacja wpływa na wynik badania wykonywanego następnego dnia.
      • problem_to_ja Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 20.05.12, 13:00
        Dzieki za odpowiedzi.
        Moj +/- dzien jedzeniowo- aktywnosciowy wyglada tak:

ide pieszo do pracy, ok 25 minut. W pracy jem sniadanie (jogurt sojowy z muesli i czasem jakims owocem np. banan, czasem tez robie owocowe smoothie, banan zmiksowany z jogurtem i innym owocem, rzadko jakas kanapke, wtedy np. z dzemem, nutella albo bialym serem+ miod)
        Do czasu lunchu pijam zielona herbate albo wode (np. gazowana)
        Obiad: pasta/ zupa krem/ salatka/ inne wymienione w poscie wyzej)
        Po obiedzie: zawsze cos slodkiego, kilka czekoladowych cukierkow/ kitkat/ kilka kawalkow czekolady, jogurt, czasem paczek.

w miedzyczasie rozne napoje, woda zwykla lub gazowana, zielona herbata, napary owocowe, rzadko kawa lub ewentualnie coca cola (jeszcze rzadziej).
        Z pracy wracam pieszo, przed kolacja czesto ide pobiegac, albo pojezdzic na rolkach o ile nie mam innych zobowiazan.
        Kolacja: w zaleznosci od obiadu, duza lub mala, mniej wiecej to samo co na obiad (czyli, jesli na obiad jadlam paste, to na kolacje jem salatke, i odwrotnie). Po kolacji obowiazkowo cos slodkiego, czyt. czekolada (tabliczka na spolke z partnerem), kilka delicji, sezamki, czasem jogurt, moze jakies lody.

Smietana pojawia sie, kiedy raz na miesiac zrobie tiramisu (mascarpone+ smietana miedzy innymi). Czasem jako sos do pasty (np. kiedy robie paste z wedzonym lososiem, dodaje smietane).
        ryby jem z rzadka, nie ukrywam ze kiedys swiezy losos byl stala pozycja w menu, ale odechcialo mi sie go przyrzadzac, bede musiala do tego wrocic.
        Jak juz pisalam miesa nie znosze przyrzadzac, wiec jadam tylko w gosciach, co sie nie czesto zdarzasmile.
        Jeszcze kilka miesiecy temu jadalismy ryby (np. z piekarnika), ale odechcialo mi sie ,moj bladuncertain

Od zawsze malo jadlam, jak wszyscy w mojej rodzinie, zdaje sobie sprawe, ze wymienilam zaledwie kilka potraw, ale sa one zroznicowane, tj. pasty sa urozmaicone (rozne sosy, te pomidorowe, lososiowe, o, czasem sos z cukinii+ boczek, mnostwo mozliwosci, szparagi i wszelkie warzywa sezonowe), jesli robie risotto, to tez jest roznorodne, zupy kremy to wielkie mozliwosci, smoothie tez sie rzadko powtarzaja smakowo, kasze gryczana odkylam niedawno i jadam z pol kostki bialego sera+ liscie botwinki, pycha!!.

Dlatego wlasnie mnie te wyniki zadziwily. niedlugo bede miala wizyte u lekarza, zobaczymy co mi doradzi. Aha, w rodzinie nikt raczej nie ma problemu z cholesterolem, a grupy krwi nie pamietam:s. jak znajde te info to dam znac.

Tak, do badan stawiam sie zawsze na czczo.
        • problem_to_ja Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 20.05.12, 13:07
          +
          z dwa razy na miesiac robie pizze, zazwyczaj z sosem pomidorowym lub tzw. biala (czyli sery+ smietana) albo z warzywami np. (pieczarki+ szparagi).
          Trzy daniowe obiady jadam tylkko u mamy, ale niestety ze wzgledow odleglosciowych widuje sie z nia raz na 3-4 miesiace.
          Oczywiscie na rozne swieta jem tony okolicznosciowego jedzenia, tj. na boze narodzenie sledzie w smietanie hurtowo, pierogi z grzybami, itp. Niestety, sama nie potrafie takich rzeczy przyrzadzac.
        • aaaniula Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 20.05.12, 15:49
          jak dla mnie ten cholesterol nie jest specjalnie wysoki, nie na tyle by powodować w przyszłości zawał czy udar jeśli na tym poziomie się utrzyma. Myślę, że Twoja dieta jest całkiem ok, dużo świeżych warzyw, małokalorycznie. Tylko całkowity brak mięsa, mało mleka i jego przetworów (jogurt sojowy nie ma tych białek, które posiada jogurt z mleka krowiego). Nie dostarczasz organizmowi białka.
          No i warto się zastanowić czy przyczyną problemów z cholesterolem nie są jednak słodycze. Dziennie zjadasz prawie tabliczkę czekolady. Wiem, że jśli chodzi o kalorie to spalasz ją podczas ruchu, ale cholesterol dostarczasz i tak do organizmu.
    • mami-016 Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 20.05.12, 20:15
      Zapytałam Cię o grupę krwi, bo jeśli masz grupę 0, to Twoja dieta jest powodem tego podniesionego cholesterolu. Grupa 0 jest najogólniej mówiąc "mięsożerna", potrzebuje białka zwierzęcego w przeciwieństwie do grupy A, która powinna się dokładnie odżywiać tak jak Ty, czyli warzywa, zero mięsa, produkty sojowe.
      Twórca tej diety dr D'Adamo w swych publikacjach pisze, że wysoki cholesterol u grupy 0 leczył wprowadzeniem w ich menu potraw mięsnych i przeważnie mieli podniesiony cholesterol wegetarainie z tą grupą krwi.
      Sprawdź sobie swoją grupę, bo trudno mi tu pisać o zasadach dla wszystkich grup. Jak będziesz zainteresowana, to wyslij mi maila a ja prześlę Ci tabelę z żywnością dla danej grupy krwi.

mami-016@gazeta.pl
      • problem_to_ja Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 20.05.12, 22:00
        Mam 0....
        czytam wlasnie w necie o diecie dla tej grupy (to jest jakos potwierdzone naukowo?).
        Nie bardzo wiem co mam robic, bo miesa sie po prostu brzydze. Tzn. przyrzadzania (a jestem jedyna gotujaca), chociaz smak lubie (dlatego np. u mamy cz yw gosciach, kiedy nie widzialam miesa surowego, jem ze smakiem)
        • mami-016 Re: Dziwne wyniki morfologii- prosba o pomoc 21.05.12, 10:39
          Naukowo jest potwierdzone. Dr D'Adamo prowadził badania nad zależnościami miedzy grupą krwi a tym co jemy. Badania takie prowadził juz jego ojciec. Wydał kilka książek na ten temat. Wyslij do mnie swojego maila, to prześlę Ci tabelę dla grupy 0 opracowaną na podstawie jego książki "Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi". Podam Ci też kilka wskazówek dla twojej grupy. Mam męża z "zerówką" i podniesionym cholesterolem, więc temat mi nie jest obcy.

Jeszcze raz mój mail mami-016@gazeta.pl

Pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka