Dodaj do ulubionych

Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsniakom

31.05.12, 22:48
Nie pisałam na tym forum,ale moze sie komus przyda taka informacja. jest juz w Polsce od maja br nowy , innowacyjny lek Esmya.
Podaje infomację Komisji Europejskiej
"zatwierdzenie leku Esmya
oznacza, że tysiące pacjentek z całej Europy cierpiących na
mięsniaki mają teraz do dyspozycji nową celowaną metodę leczenia tych łagodnych nowotworów macicy. Lek Esmya
stanowi skuteczną i dobrze tolerowaną opcję terapeutyczną, pozbawioną wad
obecnie dostępnych terapii – mówi dr Ernest Loumaye, dyrektor generalny PregLem.
– Badania kliniczne PEARL I i II wykazały zalety leku Esmya
stosowanego w przedoperacyjnej terapii
włókniaków macicy obejmujące szybkie zahamowanie krwawienia i redukcję wielkości włókniaka. To ułatwi pacjentkom utrzymanie dobrego stanu przed operacją i da im szanse na minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny .
Linki o leku:
www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002041/WC500124085.pdf
www.gedeonrichter.pl/gedeonrichter/dane/komunikaty/Komunikat_RG_Budapeszt_27_II_2012.pdf
www.osoz.pl/osoz-www/leki/szczegoly/8938301
Nie wszyscy lekarze już o nowym leku wiedzą, ale przedstawiciele handlowi ponoc zaczęli juz przesyłać do gin-ów inforacje o nowym leku.
Nowy lek nie jest niestety tani.

Obserwuj wątek
        • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 03.06.12, 16:36
          Czy to hormonalny lek analogowy w formie zastrzyków?
          brałam tego typu leki (nie ten) 4 m-ce przed ostatnią operacją
          zastrzyk co miesiąc - 1 zastrzyk 350 zł
          nie powiem, żebym się po tym dobrze czuła (sztucznie wywołana menopauza)
          sama operacja była prawie na sucho (tj. bez dużej utraty krwi) ale kilka dni po operacji spadek formy
          • tortola Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 05.06.12, 19:31
            Jesli mieszkasz w Polsce to przed 1 maja 2012r nie mogłaś byc tym lekiem leczona, bo nie był dopuszczony do obrotu w Polsce i nie było go w sprzedaży.
            Esmya to 5 mg tabletki,jedna tabletka zawiera 5 mg octanu uliprystalu ( steroid)
            Cytat
            Substancja czynna leku Esmya, octan uliprystalu, jest selektywnym modulatorem receptora progesteronowego. Jej działanie polega na blokowaniu receptora hormonu o nazwie progesteron, który bierze udział w kontrolowaniu wzrostu błony wyściełającej macicę. U niektórych kobiet progesteron może pobudzać wzrost mięśniaków, które mogą wywoływać objawy, takie jak obfite krwawienia z macicy (krwawienie z macicy podczas miesiączki lub poza krwawieniem miesiączkowym), niedokrwistość (niska liczba krwinek czerwonych w wyniku krwawienia) i bóle brzucha (ból towarzyszący krwawieniu miesiączkowemu lub ból w obrębie jamy brzusznej). W wyniku zablokowania działania progesteronu komórki mięśniaków przestają się dzielić i w końcu obumierają, czego skutkiem jest zmniejszenie wielkości mięśniaków i złagodzenie wywoływanych przez nie objawów.

Lek nie wywołuje sztucznie menopauzy, trzeba sie zabezpieczać:Cytuję:
            Chociaż u większości kobiet przyjmujących
            dawkę terapeutyczną octanu uliprystalu nie występuje owulacja, podczas jego przyjmowania zaleca
            się stosowanie niehormonalnych metod antykoncepcji.

Wszystkie informacje sa tutaj łacznie z w/w , cytatami :
            www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002041/WC500124085.pdf
            • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 06.06.12, 10:21
              Nie napisałam, że byłam leczona tym lekiem - napisałam, ze byłam przygotowywana do operacji tego typu lekiem, tj. lekiem o podobnym działaniu (przyjmowanym w formie zastrzyku a nie nie tabletki), mającym na celu maksymalne obkurczenie ściany macicy i w efekcie jak najmniej inwazyjną operację amputacji trzonu macicy
              • tortola Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 06.06.12, 17:00
                Sorry, być może coś źle zrozumiałam. Wg mnie to całkiem inne leki.
                Moim zdaniem lekarze nie bedą sie spieszyć z ich przepisywaniem, po pierwsze nie znają w Polsce tego leku , a po drugie po co im pacjentki z małymi mięsniakami nie wymagajacymi operacji? Mają własnoręcznie zarzynać kurę znoszącą złote jaja?
                Zresztą tak czy inaczej moim skromny zdaniem operacja jest wskazana dopiero po wyczerpaniu wszystkich form leczenia.

• olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 06.06.12, 18:24
                  Tortola z tego co wyczytałam na ulotce, lek nie gwarantuje, że mięśniaki znikną, jedynie daje szansę na ich zmniejszenie do celów operacyjnych:

jest wskazany w leczeniu przedoperacyjnym umiarkowanych i ciężkich objawów
                  mięśniaków macicy występujących u kobiet dorosłych w wieku rozrodczym. Długość leczenia jest ograniczone do 3 miesięcy .

A można wiedzieć z jakiego powodu jesteś zainteresowana tym lekiem ?
                  Czy też borykasz się z mięśniakami ? Nic nie piszesz o sobie, dlatego pytam.
                  Pozdrawiam smile
                • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 06.06.12, 21:21
                  Nie powiedziałabym, że lekarzom nie zależy na zmniejszeniu mięśniaków tak by nie wymagały one operacji.
                  To troche niesprawiedliwy osąd. Jest wielu wspaniałych lekarzy niosących pomoc i wiele Pań obecnych na tym forum tego doświadczyło (ze mną włącznie).
                  U mnie przez kilka lat były stosowane różne środki farmakologiczne żeby mięśniaki się zmiejszały (a nowe nie przyrastały) przede wszystkim dlatego, że mięśniaki miałam już na ladnych pare lat przed zajściem w ciąże.
                  Dopiero jak nic sie już nie dalo zrobic przeszłam pierwszą operację wyłuszczania mięsniaków.

Tak jak napisała Olikkk, lekten ma przede wszystkim na celu przygotowanie kobiety do jak najmniej inwazyjnej operacji (wyłuszczenia czy amputacji)

----
                  1976 r., amputacja trzonu macicy bez przydatków w drodze laparotomii - 16.02.2012 r.; cięcie cesarskie z wyłuszczeniem mięśniaków - 02.07.2010; wyłuszczenie mięśniaków w drodze laparotomii - 14.02.2008, jestem z Warszawy
    • tortola Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 09.06.12, 10:33
      Rozumiem,ze mam się wytłumaczyć,czy przypadkiem nie reprezentuję jakieś frimy farmaceutycznej? Otóż nie reprezentuję .
      Reprezentuję natomiast pogląd, ze zanim kobieta da sobie wyciąć macicę to chce znać wszystkie możliwe sposoby uniknięcia tego, metody leczenie lub miec informacje o postępach medycyny w tym zakresie.
      Reprezentuję również pogląd ,ze usunięcie macicy to absolutna ostateczność.
      Oraz pogląd ze wszystkie dobre uczynki musza zostać ukarane wink
      Moze nie jestem wystarczająco kompetentna do dyskutowania o Waszych problemach , bo nie są one moim udziałem ,ale generalnie nie widzę powodu dla dyskredytowania leku, z ktorego nikt jeszcze nie korzystał i byc moze nie doświadczył pozytywnych skutków jego działania.
      Mysle,ze lek moze jedym pomóc innym zaś nie jak to w życiu.
      • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 10.06.12, 19:11
        Tortola , informacja o nowym leku owszem, ale powtórzę za Babette, że to co piszesz o lekarzach jest krzywdzące ...
        Jak piszesz nasze problemy nie są Twoim udziałem, jak podejrzewam o naszych doświadczeniach z mięśniakami też się nie zapoznałaś, więc nie wiesz zapewne, że każda operowana kobieta też wyznaje pogląd , że usunięcie macicy to absolutna konieczność.
        Można to wyczytać na naszym forum, do czego zachęcam ...
        • julcia3-1 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 10.06.12, 19:38
          Popieram Cię Olliczku, zostawienie macicy, a samo wyłuszczenie mięśniaków to kalectwo i narażanie kobiety na kolejne operacje, bóle i cierpienie. Mięśniaki odrastają !!! Cóż może wiedzieć kobieta, nie znająca naszego problemu i nie doświadczająca tych wszystkich dolegliwości, bez kompetentnej wiedzy na ten temat.
      • dorota4215 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 13.06.12, 17:19
        Witam, właśnie jestem przed decyzją usunięcia mięśniaków, dowiedziałam się od swojego gin o tym leku lecz niestety nie powiedział mi jaka jest cena. Nie jestem jak poprzedniczki za usunięciem macicy,wręcz przeciwnie chcę znaleźć szpital przyjazny kobiecie,który oszczędzi mi bólu i cierpień po tak inwazyjnej operacji. Bardzo proszę o odp Tortola.
        • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 13.06.12, 17:51
          Witaj Dorota smile
          Przeanalizowałam swoją ostatnią wypowiedź, pod kątem tego co napisałaś i muszę wnieść małą korektę do swojej wypowiedzi, żeby była prawidłowo zrozumiana.
          Użyłam sformułowania, że usunięcie macicy to absolutna konieczność i tak było w wypadku nas wszystkich, ponieważ wcześniej stosowane sposoby leczenia nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.
          Jestem pewna, że każda z nas tu obecnych również reprezentuję pogląd, ze usunięcie macicy to absolutna ostateczność.
          Żadna kobieta nie wyraża zgody na taką operację, jeżeli nie ma pewności, że wykorzystała inne możliwości.
          Nie wiem czy cenę tego leku ktoś zna. Nie wiem też skąd o tym leku wie Tortola, bo nasze problemy są jej obce uncertain
          • dorota4215 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 13.06.12, 20:16
            Dziękuję za odp,bałam się że to ja mam urojone pomysły i wymagam niemożliwego.Mój ginekolog poinformował mnie o tym leku,ale zaraz zaznaczył że on nie będzie nikomu jego proponował. Uczynił to pewnie tylko dlatego że mu powiedziałam że nie mam zamiaru usuwać macicy i będę szukała innego rozwiązania i takiego szpitala który weźmie pod uwagę moje zdanie.
            • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 13.06.12, 20:49
              Dorotko wiele z nas z takiego samego powodu błąkało się od lekarza do lekarza, szukając różnych i niezależnych opinii, aby mieć pewność, że nie ma innego wyjścia.
              Operacja zawsze jest ostatecznością, więc i Ty możesz się skonsultować z innym lekarzem,
              żeby mieć pewność, że zrobiłaś wszystko co możliwe smile
              Pozdrawiam smile
                    • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 14.06.12, 10:45
                      Dorotko
                      witaj sród nas
                      tak jak napisała Olikkk
                      wszystkie uwazamy, że amputacja macicy to absolutna ostateczność
                      nie jest tak że kobieta poddaje sie takiej operacji bo ma widzimisię
                      tu masz informacje o tym nowym leku
                      i tu
                      www.gedeonrichter.pl/gedeonrichter/dane/komunikaty/Komunikat_RG_Budapeszt_27_II_2012.pdf
                      ten lek jest stosowany do leczenia przedoperacyjnego
                      z tego co wyczytałam w drugim linku "znacząco zmniejszył rozmiary włókniaka, a u pacjentek, u których nie przeprowadzono zabiegu operacyjnego, redukcja objętości utrzymywała się przez co najmniej 6 miesięcy po zaprzestaniu leczenia"
                      czyli że po okresie 6 m-cy mięsniaki znowu mogą rosnąć
                      a zresztą cyt. "Brak jest dostępnych danych dotyczących leczenia trwającego dłużej niż 3 miesiące lub powtarzania cykli leczenia, dlatego też leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiace."
                      w tym drugim linku jest mowa o dotychczasowej terapii tj. agonistą GnRH
                      eurologia.pl/a/466,diphereline-sr-11-25
                      ja dostawałam właśnie ten analog GnRH- w zastrzykach każdy po 350 zł,
                      dostałam 4 serie (przez 4 m-ce przed operacją) ale byłam operowana zanim Komisja zatwierdziła nowy lek

moje zdanie jest takie - może i objawy po nowym leku są łagodniejsze (nie ma objawów przyspieszonej menopauzy) ale działanie ostateczne jest podobne - obkurczenie ściany macicy i zmiejszenie mięśniaków celem jak najmniej inwazyjnej operacji
                      nie wyobrazam sobie aby jakaś kobieta mając mięśniaki, cały czas tj. co miesiąc brała ten lek (nie tylko ze względu na jego cenę - cena pojedynczej dawki chyba jest podobna do tego co ja brałam).

Dorotko, uwierz mi, że żadna z nas tutaj na forum nie decydowała się na operację ot tak
                      ja mam skończone 35 lat, z mięśniakami walczyłam od 9 lat, przeszłam dwie operacje, przez mieśniaki urodziłam coreczkę wcześniaka z hipotrofią, niedokrwistością i która cudem Boskim unikneła niedotlenienia przy porodzie
                      na operację amputacji macicy poszłam mając w domu półtoraroczne dziecko, dla którego chcę życ i być zdrowa smile

Pozdrawiam Cię serdecznie i czekamy na wieści smile
                      • dorota4215 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 15.06.12, 17:53
                        Witam ponownie, jestem po wczorajszej konsultacji a więc sprawa przedstawia się tak: operacja oszczędzająca macicę,wyłuszczenie mięśniaka 8cmX5cm ale po badaniu USG znaleziono drugiego około 2 cm i dodatkowo polipa w macicysad Dlaczego poprzednie badania USG nie wykazały drugiego plus polipa? mam teraz przyjść po miesiączce na jeszcze jedno USG jeśli się okaże że polip dalej jest to zrobią histeroskopie a dalej wyłuszczą mięśniaki.Boję się jednak że to przekreśla taką metodę a lekarz poprostu mnie uspokaja. Wracając jeszcze do poprzednich wyników miałam dwa usg dopochwowe i dwa jamy brzusznej i żadno nie wykazało innych tworów tylko jednego mięśniaka
                        • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 15.06.12, 18:18
                          Dorotko jak widzisz tak bywa z badaniami uncertain
                          Znamy to doskonale z naszych doświadczeń. Jedna z naszych pań też miała tą metodą usuwanego polipa. Możesz poczytać o jej doświadczeniach w tym wątku Tekst linka.
                          Nikt nie może nam zagwarantować, że przy podobnych metodach nie skończy się na radykalnej operacji, dlatego zwykle przed zbiegiem podpisujemy zgodę na ewentualną operację radykalną. Natomiast myśleć należy zawsze pozytywnie i Tobie też to radzę smile
                          Trzyma paluchy, żeby było jak najoszczędniej kiss
                            • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 17.06.12, 20:54
                              Witam,
                              Pisze tutaj , poniewaz ten problem dotyczy niestety takze mnie.
                              mam dwa miesniaki,jeden 3cm drugi 5cm.
                              Juz raz mialam usuwane ,operacja klasyczna,5 lat temu,
                              odrosly...
                              Chce pozbyc sie tylko ich,lecz mam 50% na powodzenie operacji,a usuniecie macicy w ogole nie biore pod uwage.
                              Nie daja mi zadnych obiawow,lecz przez nie ,juz 2 razy poronilam.
                              Jutro bede miala robiona tomografie komuterowa,aby lepiej ocenic jakie mam sznase na operacje.
                              Plakac mi sie chce...
                              Pozdrawiam wszyskie kobietki borykajace sie z tymi gadami
                              • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 17.06.12, 21:04
                                Witaj Izab-ellko,
                                czemu piszesz, że masz tylko 50% szans na powodzenie operacji wyłuszczenia?
                                lekarz tak powiedział?
                                jeżeli jeszcze nie rodziłaś a planujesz dzieci lub chocby jedno dziecko żaden lekarz Ci macicy nie amputuje
                                musisz byc dobrej myśli smile
                                w ciąże można zajść i po operacji i z mięśniakami
                                kluczowe jest odpowiednie prowadzenie takiej ciąży

daj znac jaki wynik TK i usmiechnij się a nie płaczsmile
                                pozdrawiam serdecznie
                                • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 17.06.12, 21:28
                                  No ,jestem troche skompikowana.smile
                                  Mam juz prawie 40 lat !
                                  Mam doroslego juz syna,ale tak bardzo bym chciala miec jeszcze jedno.
                                  tak jak pisalam ,5 lat temu mialam operacje i mielismy starac sie o dzidziusia,lecz los jest zawsze przeciwny i daje nie to co planujemcrying
                                  Moj maz sie rozchorowal i przez 5 lat nie bylo mowy o dziecku.
                                  Teraz , kiedy juz jest dobrze,to te gady odrosly...
                                  Nie wiem,dlaczego lekarz powiedzial o tak malej szansie,moze przez to ze moje miesniaki sa w srodku macicy(to chyba te najgorzej umiejscowione)no i nie sa male!
                                  ech co za zyciesad
                                  Dziekuje ze zrozumienie

• babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 18.06.12, 08:47
                                    Izab-ellko

pewnie masz mięśniaki śródścienne i stąd problem z operacyjnym wyłuszczeniem tak by nie naruszyć (nie przerwać) ściany macicy
                                    co do rozmiaru to różnie bywa, 3 i 5 cm to są takie średnie wink
                                    co do dzidziusia to oczywiście Wasza decyzja ale tak jak piszesz nie zawsze los daje to co chcemy
                                    ale daje dużo smile
                                    doskonale Cię rozumiem ja też myślałam o tym by mieć więcej dzieci (mam córeczkę niespełna dwuletnią)
                                    ale po pierwszej trudnej ciąży nie zdecydowałam się na kolejną gdyż oznaczałoby to leżenie w szpitalu (córcia jest wcześniakiem, hipotrofikiem)
                                    przede wszystkim jestem odpowiedzialna za dziecko które już mamy i nasza wspólna decyzja z mężem była taka że nie będziemy ryzykować
                                    a i tak mięśniaki osiągnęły taki stan że trzeba było amputować macicę
                                    moja 37-letnia siostra urodziła synka w wieku 23 lat (też z mięśniakami) trzy lata później trzeba było amputować macicę i też poprzestali z konieczności tylko na jednym dziecku

pozdrawiam serdecznie
                            • julcia3-1 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 18.06.12, 12:57
                              Dorotko - mnie od mięśniaków (prócz masakrycznych okresów) bolał kregosłup, nogi i w pachwinie tezsad teraz 3 tydzień mi nic nie dolega, bo jestem po operacji, jak widać po stopce. Kiedyś nawet mi ortopeda powiedział, że nie będzie mnie leczył na kręgosłup, dopóki nie zrobię porządku z mięśniakami. No i zrobiłam wink
    • ba.p Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 18.06.12, 18:35
      Mój ginekolog powiedział mi o tym leku na ostatniej wizycie nazywając to lekiem przełomowym i wieszcząc lekowi furorę. Miałoby to kosztować ok. 800 zł, czyli i tak trzykrotnie taniej, niż przedtem. Oczywiście, po refundacji, bo na tym ta zmiana chyba polega- tak przynajmniej zrozumiałam.
      Lek się bierze w trzech seriach.
      • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 18.06.12, 22:23
        Babette , przepraszam za delikatne pytanie,masz usuniety trzon macicy,przez miesniaki?
        Nic nie dalo sie z nimi zrobic?

Ja tez nie wiem czy bede cos mogla z nimi zrobic,ale jesli nie to narazie nie bede ich ruszac,poniewaz na dzien dzisiejszy nie daja mi sie w ogole we znaki.
        Dzis mialam Tk,teraz czekam na wynk,i sie okaze co dalej.

Chcialam jeszcze powiedziec , ze tez jestem zainteresowana tym nowym lekiem.
        Moze jeszcze na dzien dzisiejszy,nie jest sprawdzony,ale tak sobie mysle,ze ze kilka lat kobiety nie beda mialy juz problemu z miesniakami,nie bada musialy przechodzic tych operacji.

Pozdrawiam
        • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.06.12, 08:54
          Izab-ellko,
          nie musisz przepraszać za to pytanie wink tak, mam usunięty trzon macicy - tak jak widać to w mojej stopce wink
          nic się nie dało zrobić mimo że miałam już jedną operację wyłuszczania 17 mięśniaków w 2008 r.
          pozostawiono mi jeden mięśniak przy szyjce
          potem szczęśliwie zaszłam w ciążę ale urodziłam przedwcześnie bo mięsniaki znowu strasznie narosły w trakcie ciąży
          córcia jest hipotrofikiem - urodziła sie malutka 1840 gr w 35 tygodniu
          z niedokrwistością wrodzoną - ja mam niedokrwistość wtórną przez mieśniaki
          a po ciąży wszystko dalej rosło
          na kolejną operację wyłuszczania nikt się nie zdecydował
          więc sama podjęłam decyzję o amputacji trzonu i uważam że dobrze zrobiłam smile
          absolutnie nie żałuję tego kroku, tym bardziej, że zostawili mi przydatki i szyjkę

a w skuteczność tego nowego leku średnio wierzę - jako doraźny przed operacja tak ale nie żeby na stałe wyeliminował problem

• izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.06.12, 12:26
            Bebette , matko swieta 17 miesniakow mialas wyluszczonych?
            To cud ,ze ktos sie tego podjal,ja wiem , ze ilosc moze nie ma takiego znaczenia, jak umiejscowienie,ale i tak uwazam ze to cud.
            Dzieki temu masz coreczke,masz dla kogo zyc!!
            Powiedz mi jeszcze po jakim czasie zaszlas szczesliwie w ciaze?
            Bebette ,rozumiem ze przedwczesny porod spowodowaly miesniaki?
            Ja wiem , ze predzej czy pozniej tez bede musiala zadecydowac o mojem macicy,ale pierwsze tak bardzo bym chciala dostac szanse na dzidziusia.
            Pozdrawiam
            • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.06.12, 12:53
              Operacji wyłuszczenia 17 mięśniaków podjął sie jeden z moich wspaniałych lekarzy w Szpitalu sw. Zofii w Warszawie, który nastepnie prowadził moją ciąże
              w ciążę zaszłam w półtora roku po operacji ale tak naprawdę po 2 miesiącach staran smile
              czelałam ponad rok (żeby się macica zrosła, była jak sito), potem brałam 4 m-ce kwas foliowy przed planowanym zajściem w ciąże
              mięsniaki w ciąży zdecydowały o przedwczesnym porodzie, łożysko było niewydolne, dziecko mało rosło, a bezpośednią przyczyną porodu był spadek tętna i grożąca zamartwica ewenątrzmaciczna
              lekarz prowadzący ciążę nie zdążył mi zrobić CC, zrobił mi je inny wspaniały lekarz, który uratował mi dziecko a niedawno amputował mi macicę wink
              • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.06.12, 14:02
                Babettko jestes cudowna ,ze piszesz mi o tych przezyciach,bo wiesz takie doswiadczenia daja mi nadzieje ,ze moze mnie tez sie uda pozbyc tych wstretnych gadow.
                Przepraszam , jesli Ci w jakis sposob sprawilam przykrosc,bo wiem ze nie latwo jest pisac o niektorych przezyciach.

Wroce jeszcze to tego nowego lekarstwa.Zgadzam sie z toba,ze napewno problemu nie rozwiaze,ale jesli pomoze zmniejszych rozmiar miesniakow,to jest wieksza szansa na usuniecie miesniakow?Co o tym myslisz?
                pozdr.
                • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.06.12, 15:34
                  Izab-ellko
                  absolutnie nie sprawiłaś mi przykrości swoimi pytaniami
                  to naturalne że pytasz
                  gdybym miała problem z mówieniem o mięśnikach, nie byłoby mnie na tym forum wink

Co do nowego leku ja myśle tak: jeżeli bardzo chcesz mieć jeszcze dziecko, to można spróbować wziąć 3 dawki (tyle ile zalecane) tego leku a potem po zaobserwowaniu na USG że mięśniaki się zmiejszyły, starać się o dzidziusia
                  tylko że nie wiem jakie ten lek ma działanie hormonalne tj. czy czasem mogą nie być problemy z zajściem w ciązę
                  a poza tym jakbyś zaszła w ciąże nie wiadomo czy mięśniaki by nie odrastały pod wpływem hormonów ciążowych
                  u mnie jak byłam w ciąży tak właśnie było - narosło sporo tego cholerstwa
                  ja przed swoją operacją amputacji macicy dostałam 4 dawki innego leku (pisałam o nim w tym wątku) i faktycznie do operacji macica się sporo zmniejszyła (nie mówię o pojedynczych mięśnikach bo była już cała mięśniakowata) ale skutek tego leku był taki że miałam sztucznie wywołaną menopauzę tzn. brak miesiączkowania i owulacji
                  Twój lekarz może zaproponować też żebyś poddała się po wzięciu tego leku jeszzce operacji wyłuszczenia mięśniaków przed zajęciem w ciąże tylko że trzeba potem odczekać minimum 6 miesięcy żeby się zrosł macica

chyba że możliwe jest zajście w ciążę z mięśnikami które masz i utrzymanie jej
                  kazda operacja na macicy osłabia na pewno jej ścianę

Trodno mi cokolwiek doradzić, decyzja musi być Twoja oczywiście po rzetelnej konsultacji z lekarzem
                  • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.06.12, 17:57
                    Babettko ,ja raczej bym z tymi moimi miesniakami ponownej ciazy nie zaryzykowala.
                    Tak jak piszesz napewno by zaczely rosnac ,gdyby nie byly usuniete.
                    Jesli podjelabym ta kuracje to tylko po to aby dalo sie je zmniejszyc i wtedy moze operacyjnie dalo by sie je wyluskac.
                    Nie wiem czy juz w Polsce ten lek funkcjonuje.Moze ty cos wiesz?
                    Ja mieszkam we Wloszech i tutaj w aptekach juz jest,ale jeszcze z moim gin na ten temat nie rozmawialam,narazie czekam na opis TK,i zobaczymy co mi gin powie.
                    Dziekuje ze jestes.
                    Pozdr.
                    • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 20.06.12, 11:18
                      izab-ellko, w Polsce ten lek chyba już został zarejestrowany - dopuszczony ale ja byłam operowana zanim to się stało i o istnieniu tego leku dowiedziałam się z tego forum.

Masz rację, że nie chcesz ryzykować ciąży z tymi mięśniakami - ja też bym nie zaryzykowała (i nie ryzykowałam)
                      Tak jak napisałam, zaszłam w ciążę po operacji wyłuszczenia 17 mięśniaków i mimo że od operacji minęło wtedy półtora roku to miałam bardzo trudną ciążę
                      od 8 tygodnia podtrzymywaną luteiną, ciągle leki, suplementacja żelaza, sterydy na rozwinięcie płuc dziecka a i tak urodziłam cudem Boskim smile
                      • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 20.06.12, 13:02
                        Babette , cuda Boskie sie ZDARZAJA i tobie wlasnie taki cud sie zdarzyl.
                        Ja mam wielka nadzieje , ze mnie tez sie zdarzysmile

Dwa poronienia ,ktore mi sie przydarzyly przez te gady bardzo bola i trudno dojsc do siebie,ale wierze bardzo mocno ze Bog juz nie doswiadczy mnie wiecej ...
                        Ja bylam na podtrzymaniu od samego poczatku ciazy, zastrzyki progresteronu codziennie ,
                        bralam tez dwa rodzaje tabletek na rozluznienie macicy.Nic to nie dalosad

Teraz ostatnia nadzieja na operacje,jesli tylko gin sie podejmie.Narazie czekam na tel.
                        ja juz sama nie wiem,moze moje sa jakies nieoperacyjne,moze moj wiek ,moze....
                        Pozdr.
                            • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 25.06.12, 21:39
                              Babettko...
                              Jeski chodzi o wyniki,to moj gin jeszcze nie dzwonil,wiec nic nie wiem.Dzis minal tydzien od badania...

Babetko natomiast mam inny ogromny i nie do udzwigniecia juz przez mnie problem.
                              Ja nie wiem chyba Pan Bog mnie opuscil...sad
                              Jak pisalam 3 maja mialam czyszczenie macicy po poronieniusadpotem 28 maja dostalam @,i teraz czekam i nic,juz wczoraj powinna przyjscsadjestem tak dobita ,ze chyba sobie w leb strzelesad
                              @nigdy mi sie nie spoznia,poza tym wcale nie szalelismy,bo przeciez nie jestem idiotka i wiem dobrze ze nie moge juz byc w ciazy w takim stanie jakim jestem,nie wiem juz sama co o tym myslec,uwazalm bardzo a szczegolnie w te niebezpieczne dni , nic nie bylo.

Wiec dlaczego jej nie ma?cykle mam bardzo regularne,co 27 , 28 dni.Nigdy sie nie spoznia.
                              ja nie wiem co ja teraz zrobie,a jak gin zadzwoni to chyba pomysli ze jestem niezrownowazona psychicznie....
                              takze sama widzisz jak bardzo potrafi los byc zlosliwysad((
                              Pozdr.
                              • babette11 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 26.06.12, 11:22
                                Izab-ellko,
                                podejrzewam, ze okres może sie spóźniać z wielu różnych powodów, zwłaszcza, jeżeli jesteś po łyżeczkowaniu
                                a poza tym to nie jest duże opóźnienie
                                to że zawsze okres był regularny nie oznacza że teraz po tym zabiegu bedzie jak w zegarku
                                nie ma powodu do paniki
                                nie wiem co Ci poradzić, może bardziej doświadczone koleżanki coś podpowiedzą wink
                                nie jesteś niezrównoważona psychicznie, po prostu dużo przeszłaś ostatnio i to się odbija na twoich nerwach

spokojnego dnia życze smile
                                  • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 26.06.12, 21:09
                                    Izab-ellka organizm rządzi się z swoimi prawami i nie chodzi tak dokładnie jak zegarek szwajcarski, zwłaszcza jak coś po drodze wydarzy się nietypowego. Poronienie i łyżeczkowanie to jednak dość spory szok dla organizmu i musi się po tym pozbierać, więc daj mu czas i bądź cierpliwa smile
                                    Nie masz pojęcia ile każda z nas maiła w swoim życiu podobnych wątpliwości i zupełnie niepotrzebnie smile
                                    A tak przy okazji zapewniam Cię, że Bóg nikogo i nigdy nie opuszcza, zwłaszcza jak powierzasz Mu swoje życie i tego akurat jestem pewna na 100%, choćby Ci się wydawało, że jest inaczej kiss

https://wt09.wrzuc.to/obrazek/uCIVggivi0/2r27wy8_hehpwan.gif

http://s20.rimg.info/62d2c8d315b54165365daaaf8c48bb40.gif usunięcie macicy z przydatkami luty 2010, HTZ-Systen50, Śląsk, 59r.http://s20.rimg.info/62d2c8d315b54165365daaaf8c48bb40.gif
                                    • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 27.06.12, 07:08
                                      smile smile smile przyszla@smilewinkwink
                                      U mnie brak @ oznaczala ciaze.Wiem,ze panikowalam strasznie,ale nerwy mi juz siadly.
                                      Te ostatnie wydarzenia napewno w jakis sposob odbily sie na organizmie,ja to wiem,ale same wiecie jak to jest.
                                      Czekam na decyzje co dalej , moze dzis zadzwoni,chociaz powiem szczerze ,ze moja cierpliwosc tez ma swoje granice.ja wiem,ze na opis trzeba czekac,i stram sie bardzo nie denerwowac,ale...

Dziekuje dziewczyny za slowa pocieszenia,i baaaardzo sie ciesze , ze mialyscie racje!!!smile
                                      Pozdr.
                                                  • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 22.07.12, 15:05
                                                    Jedno opakowanie kosztuje w granicach 850zl.Sa potrzebne 3 opakowania.
                                                    Ale warto poszukac po aptekach,bo sa rozne ceny , nawet 999zl.
                                                    Ja placilam 850zl,za opakowanie.
                                                    Bede informowac o efektach.
                                                    Ale juz dosc duzo dziewczyn stosuje esmye.
                                                    sa na roznych forumsmile
                                                    Takze zobaczymy,mam duza nadzieje ze to cos pomozesmile
                                                    Pozdr.
                                                  • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 11.09.12, 22:07
                                                    Dziewczyny !!!!!!
                                                    Mam same dobre wiesci !!!!!
                                                    Jejku jestem tak bardzo podekscytowana,ze nie wiem od czego zaczac...

Bylam u zupelnie innego nowego gin.poniewaz poszlam tylko po to aby sprawdzic czy cos sie ruszylo z miesniaczkami . Tak jak pisalam juz wczesniej zjezdzilam kawal Italii,i za kazdym razem inne metody leczenia,ale nie bede wnikac juz w szczeegoly.Stracilam tylko 2 lata i 2 ciaze no ale coz...

Przed kuracja mialam dwa miesniaki, jeden 3 cm,drugi 5cm.
                                                    Dzis mam dalej dwa,ten co mial 3cm,ma teraz 1,3 a ten drugi ma 4cm.
                                                    Takze,jesli chodzi o esmye,u mnie dzieki Bogu dziala,a jeszcze mi zostalo trzecie opakowanie.
                                                    Po drugie (tak dla ciekawosci) gin nie zna tego leku.
                                                    Ale 18 wrzesnia ide na diagnostyke histeroskopowa !!!!!
                                                    Lekarz powiedzial,ze takie miesniaki usuwa sie bez problemu,i zrobi to,tylko pierwsze bedzie musial przeprowadzic diagnostyke.

Jak pomysle,ze juz prawie prawie dalam sie pociac i pociac moja macice,to az mnie zimy pot oblewa.A poza ty mialam tylko 50 % na udana operacje bo moglo dojsc do krwotoku i musieli by wyciac wszystko.

Takze dziewczyny jestem bardzo szczesliwa !!!!smile)

Wiecie jak wyglada badanie histeroskopia??diagnostyka?

Pozdrawiam wszystkie walczace !!!!!
                                                  • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 28.09.12, 08:27
                                                    Witajcie kochanesmile
                                                    Ja juz po histeroskopii diag. ufaaa ale nieprzyjemne uczucie,jakos udalo mi sie jednak przezyc
                                                    Sam zabieg 5 min.
                                                    Gin,powiedzial,ze miesniak jest malutki(ten co byl duzy 5cm) drugiego wogole nie wsponial,ale napewno jest (tak sie wiercilam ze nie mogl nic dokladnie zobaczyc),ale sa jeszcze jakies polipy,zaczerwienienia,ale chyba to od esmya,poniewaz @ jest zablokowana, wiec macica sie nie czysci.
                                                    Mam odstawic esmya,zaczekac na @ i zrobi mi histeroskopie(wyczysci wszystko co sie da)
                                                    Czyli (mam taka nadzieje)ze okolo listopada bede juz po...
                                                    Bardzo sie ciesze dziewczyny,ale nic nie zapeszam,bo niech sie jeszcze cosik urodzi...odetchne z ulga jak juz ich nie bede miala,ale poki co jest swiatelko w tunelu...
                                                    Teraz czekam spokojnie na @ a w czwartek jade do Polski
                                                    Pozdr.
                                                  • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 28.09.12, 09:49
                                                    Izabelkko bardzo się cieszę, że badanie już za Tobą i przynosisz dobre wieści smile
                                                    Domyślam się, że jedziesz na urlop, wobec tego życzę Ci udanego wypoczynku, a po powrocie
                                                    udanego zabiegu smile No i oczywiście czekam na dobre wieści po smile
                                                    Buziaczki kiss

https://www.madzik.pl/do_blogow/linie/linnia08.gif

http://s20.rimg.info/62d2c8d315b54165365daaaf8c48bb40.gif usunięcie macicy z przydatkami luty 2010, HTZ-Systen50, Śląsk, 59r.http://s20.rimg.info/62d2c8d315b54165365daaaf8c48bb40.gif
                                                  • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 14.11.12, 17:30
                                                    Izabelko witaj kiss
                                                    Pojawiłaś się na ostatnią chwilkę przed operacją, ale dobrze ze zdążyłaś jeszcze nas odwiedzić smile Rozumiem, że będzie próba usunięcia tylko mięśniaków z oszczędzeniem macicy, wobec tego trzymam kciuki, żeby się udało smile
                                                    Daj znać proszę po wszystkim jak poszło, bo będziemy czekały z niecierpliwością smile
                                                    Buziaczki i cieplutkie pozdrowienia od olikkka kiss

• izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 15.11.12, 17:11
                                                    Hej!!

Dzis mialam tylko badania potrzebne do anestezjologii .
                                                    W piatek za tydzien mam dopiero zabieg.
                                                    Mialam dzis tez usg i tak jak pisalam wczesniej moje miesniaki zmniejszyly sie o okolo 1cm i cos tam.(czyli teraz maja prawie 2 cm i drugi prawie 4cm)
                                                    Ale najwazniejsze jest to ze bede miala histeroskopie i zostana usuniete !!!!

Boze jak dobrze,ze trafilam przypadkiem na tego lekarza,bo gdybym zdecydowala sie wczesniej na zabieg(klasyczna operacja)to moze juz bylabym bez macicy !!

A tak bede miala tylko histeroskopie,zadnego otwierania brzucha !!!

Ja nie rozumiem dlaczego lekarze sa tacy bezlitosni,dlaczego tak podchodza do nas,dlaczego nie staraja sie nam pomoc,szukajac najmniej inwazyjnego zabiegu?
                                                    Ech.....

Dziewczyny a wiec jeszcze tydzien musze czekac,ale co tam...2 lata szukalam sposobu na pozbycie sie tych gadow,to tydzien juz mnie nie zbawismile

Pozdrawiam i mocno sciskamsmile)))
                                                  • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 16.11.12, 16:06
                                                    A ja myślałam Izabelko, że już będzie po wszystkim, tym czasem jeszcze tydzień czekania ... Ale nic to, najważniejsze, że problem zostanie rozwiązany maksymalnie oszczędzająco i oby się więcej nie powtórzył kiss
                                                    No to w przyszłym tygodniu mamy prawdziwe zatrzęsienie operacji ...
                                                    Rybko, Renia, Izabelka, Ilonka - Dziewczyny trzymajcie się dzielnie kiss

• izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 16.11.12, 16:48
                                                    Dziewczyny !!!smile

U mnie znow zmiana,wlasnic dzis o 14 dostalam telefon ze szpitala ze mam byc w poniedzialek rano o 7-30 na oddziale.
                                                    Myslalam,ze w przyszly piatek i tak bylam zadowlona ze tak szybko,a tu taka niespodzianka,Jeszcze szybciej !!!smile

Ciesze sie jak glupia,nie ze bedze miala operace,ale w koncu po dwoch latach mojej tulaczki w koncu pozbede sie tych gadow!
                                                    Nic nie pialam,ale tak bardzo sie balam po wczorajszych badaniach,bo z moim szczesciem,prosilam tylko Boga o to ,zeby badania byly w porzadku,zeby sie nie okazalo ,ze cos jest nie tak i nie beda mogli mnie uspic,albo ,ze nie bede sie kwalifikowac do zabiegu.
                                                    Ufa ,kamien z serca mi spadl.!!!
                                                    Jestem baaaardzo zadowolona za mojego ginekologa,tak szybko postaral sie o termin.
                                                    Dzwonilam dzis zaraz do niego i mu podziekowalam,smial sie tylko smile)))

Takze dziewczyny w poniedzialek mnie nie bedzie
                                                    smilemam nadzieje ze wszystko wroce do domkusmile
                                                    Pozdrawiam
                                                  • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.11.12, 21:17
                                                    Kochane dziewczyny!!!!!!

Jestem juz domu,przed chwila do niego dotarlamsmile))
                                                    Nie mam juz MIESNIAKOW!!!!!!!!!!!!!!
                                                    Tak bardzo sie ciesze,ze juz po wszystkim.
                                                    Zabieg trwal okolo 1 godziny.Znieczulenie w kregoslup,ale tak sie wiercilam,ze mnie na chwile uspilismiledawalam im popalic.smile

Kontrola w grudniu , po pierwszym @.
                                                    UDALO SIE wink
                                                  • olikkk Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 19.11.12, 21:46

https://moje.glitery.pl/text/323/117/5-Izabelko-wspaniale-4589.gif

Bardzo się cieszę, że już po wszystkim i jesteś w domku, a najbardziej z tego, że wystarczyło usunąć tylko mięśniaki big_grin
                                                    Oby takich wiadomości było u nas jak najwięcej smile
                                                    Teraz wypoczywaj i wracaj do zdrówka kiss

• izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 20.11.12, 08:18
                                                    Dziekuje dziewczyny za wsze cieple slowa.
                                                    Bardzo sie ciesze ze jestem juz po !!!!!
                                                    ""2 lata stracilam,nerwy,placz,stres ,czarny scenariusz usuniecia macicy,dwa poronienia...ech szkoda gadac !!
                                                    Same ocencie dziewczyny jak waze jest znalezienie dobrego ginekologa.!!!!

Chciel mi i ciac brzuch , macice na pol (z ryzykiem jej usuniecia)
                                                    takich ginekologow to lepiej pozbawic wykonywania zawodu ,bo tylko kobiety okaleczaja.
                                                    Ja rozumiem ,ze sa miesniaki tak usytuowane,ze tylko operacja klasyczna wchodzi w gre,ale te moje byly w srodku macicy,wiec dlaczego chcieli kroic??
                                                    I kto mi na to odpiwie?

No coz ,najwazniesze ze mam juz to za soba !!! ufaaaa
                                                    Teraz czekam az sie wszytko zagoismile

Buziki dla wasz wszystkich.Jeszcze raz dziekuje ze bylyscie ze mna !!!!
                                                  • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 27.11.12, 16:50
                                                    Czuje sie dobrze,juz minal tydzien!!
                                                    Tak jakbym w ogole nic nie miala robionesmile
                                                    Kilka dni mialam plamienia,i tyle !!!smile

W grudniu kontrola !smile
                                                    Wierzyc mi sie nie chce,ze nie mam juz tych gadow !!!!
                                                    Tyle straconego czasu, 2 ciaze ,nerwy.....o pieniadzach nie wspomnesmile
                                                    a tu godzina i po wszystkim...a pamietasz Olikkk jaka bylam zdesperowana,juz jedna noga bylam na stole operacyjnym.....Boze dzieki ze tak inaczej to wszystko sie potoczylo.

Buziki Olikkk i pozdrowionak dla wszystkich
                                                    Odezwe sie jak juz bede po wizycie
                                                  • applauz8 Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 12.02.13, 19:12
                                                    Dzień dobry,
                                                    przepraszam że tutaj, ale nie wiem na którym forum napisać. Potrzebuję namiarów na lekarzy, którzy podjęli się leczenia tym nowym lekiem. Też mam mięśniaka i to dużego 9cm. Mój stały lekarz ginekolog po diagnozie oświadczył mi, że wytną mi wszystko i żebym się nie martwiła bo przecież adopcja to też wyjście...Oczywiście zmieniłam i błąkam się już prawie rok od lekarza do lekarza. Każdy mówi mi, że lepiej żebym nie robiła operacji jeśli chcę mieć dzieci w przyszłości - mam 31 lat i brak perspektyw na ciążę z powodu braku partnera ;/. Chciałabym mieć dzieci w przyszłości - cuda się zdarzają wink. U mnie w mieście nie mam zaufanego lekarza.
                                                    Wczoraj byłam na wizycie i starsza Pani Doktor powiedziała mi o tym leku. Niestety nie specjalizuje się w tym temacie uncertain.
                                                    Proszę podpowiedzcie mi, gdzie i do kogo się udać.
                                                    O leku czytałam już wszystko co się da smile, ale może ktoś ma jakieś zagraniczne linki, to też chętnie się zapoznam z nimi smile.
                                                    Dziękuję z góry za odpowiedź.
                                                  • izab-ellka Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 23.02.13, 22:49
                                                    Ja stosowalam esmya.
                                                    Powiem ci tak,to nie jest lek , ktory usuwa miesniaki,zmniejsza najwyzej o okolo 1 lub 2 cm.
                                                    Takze po kuracji bedziesz i tak musiala usunac miesniaka.Napewno w twoim przypadku nawet te dwa centymetry ktore by go zmniejszyly to i tak bardzo duzo ,mialabys wieksze szanse na powodzenie operacji.

tu jest forum dot.esmya www.forumginekologiczne.pl/forum/vt,48,237,623872,860,esmya-nadzieja-walka-z-miesniakami

powodzenia
                                                  • studentkisum Re: Juz jest w Polsce innowacyjny, lek p/ mięsni 16.02.14, 19:49
                                                    Witamy, jesteśmy studentkami Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, działamy w Studenckim Kole Naukowym przy Katedrze Zdrowia Kobiety. Stworzyłyśmy ankietę mająca na celu ocenę skuteczności i zadowolenia kobiet z leku Esmya. Jeśli któraś z Pań stosowała ten lek lub zna kogoś, kto stosował prosimy o wypełnienie anonimowej elektronicznej ankiety, która znajduje się w linku poniżej:
                                                    www.ankietka.pl/ankieta/136722/ankieta-badajaca-skutecznosc-leczeniamiesniakowmacicy-octanem-ulipristalu-esmya-i-zadowolenie-pacjentekzterapii.html
                                                    Szczegółowych informacji możemy udzielić priv, proszę pisać na adres: esmya.miesniaki@gmail.com
                                                    Pozdrawiamy, Katarzyna i Sylwia

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka