Dodaj do ulubionych

pomocy.duphaston a praca jajników..

IP: *.wtvk.pl 29.04.13, 23:40
Witam

Dzisiaj miałam wizytę u ginekologa. Chciałam sprawdzić piersi, ale pan doktor stwierdził,że usg dopochwowe też zrobił. Ogólnie ostatnio mam wydłużone miesiączki, trwają ponad 7 dni. Miałam badane hormony, ale wszystko wyszło okej. Problem mam taki,że od 9 do 19 kwietnia brałam duphaston, a z nerwów (naprawdę nie specjalnie) zapomniałam powiedzieć o tym panu dr. Pan doktor podczas USG stwierdził,że podejrzewa,że mogę mieć problemy z jajnikami- w sensie jakieś czynnościowe, nie chciał mi powiedzieć więcej, stwierdził,że mam się zgłosić do innego lekarza,profesora,podał mi namiary na niego. Powiedział,że być może będzie trzeba wykonać laparoskopię w celu dokłądniejszego zdiagnozowania. Ale zapomniałam o tym duphastonie, a on mógł mieć wpływ na pracę jajników,tak? Pan doktor podczas badania spytał o trądzik (który mam), nie pytał o leki. Ale ja zapomniałam powiedzieć... Proszę, niech mi ktoś powie w jakim stopniu to wpłynęło? Zupełnie już nie wiem co robić. nie chcę marnować czasu panu profesorowi ani niepotrzebnie chodzić po lekarzach.
Obserwuj wątek
    • Gość: A. Re: pomocy.duphaston a praca jajników.. IP: *.dia.static.qwest.net 30.04.13, 07:44
      Duphaston (podobnie jak luteina) wspomaga fazę lutealna (po owulacji) jeśli występują w niej jakieś nieprawidłowości, 'wycisza' jajniki i powoduje wchłonięcie się torbieli czynnościowej (czyli niepękniętego pęcherzyka) jeśli w danym cyklu powstała.
      Nie piszesz ważnych rzeczy. W jakich dniach cyklu brałaś duphaston, jaki był cel terapii i w jakim dniu cyklu (czy w tym samym cyklu) miałaś wykonywane USG?
      Jeśli w tym samym cyklu, to jajnik mógł być np. bez śladów owulacji albo mógł być na nim widoczny niepęknięty pęcherzyk.
      Duphaston wzięty w złym momencie cyklu może zablokować owulację i w efekcie może powstać torbiel czynnościowa, która z dużym prawdopodobieństwem zniknie w okolicach miesiączki. Dlatego duphaston należy stosować po uprawdopodobnionej owulacji - zaobserwowanej w monitoringu lub w samoobserwacji (po 3 wyższej temperaturze).
      Podsumowując - potencjalnie duphaston mógł wpłynąć na obraz jajnika. Przy wydłużających sie cyklach warto wprowadzić samoobserwację, żeby stwierdzić, która część cyklu się wydłuża. Diagnostyka na pewno nie zaszkodzi. Cykle nie zmieniają sie raczej bez żadnego powodu, więc warto się zdiagnozować.
      Radzę zapisywać sobie wszystkie istotne informacje, które chcemy przekazać lekarzowi i pytania, które chcemy zadać. Czasami warto notować też odpowiedzismile
        • Gość: A. Re: pomocy.duphaston a praca jajników.. IP: 68.65.169.* 30.04.13, 19:03
          Wg mnie (ale nie jestem lekarzem) duphaston brany w poprzednim cyklu nie powinien mieć żadnego wpływu na obraz jajnika. Ewentualnie wzięty za wcześnie (podawanie w 16 - 25 dniu bez kontroli owulacji przez USG albo samoobserwację to błąd) spowodował zablokowanie owulacji i powstanie torbieli czynnościowej. Ale taka torbiel powinna się wchłonąć po odstawieniu duphastonu (w okolicach miesiączki). Taka plącząca się po jajniku torbiel niewiadomego pochodzenia kwalifikować się może do usunięcia. Ale leczeniem wcześniejszym jest podanie hormonów (pigułki).

Dlaczego miałaś podawany duphaston?

Ja bym się wybrała na kolejną wizytę. Bo skoro lekarz od razu bąkał coś o laparoskopii, to mógł zobaczyć w obrazie jakąś zmianę nie wyglądającą na torbiel czynnościową. Trzeba to sprawdzić. Na spokojnie i bez przejmowania się, bo USG to jednak badanie w którym czasem coś widać czego nie ma, a czasem nie widać tego co jestsmile
            • Gość: A. Re: pomocy.duphaston a praca jajników.. IP: *.dia.static.qwest.net 01.05.13, 07:25
              Od lekarza, który daje duphaston na wyregulowanie przedłużającego się cyklu bez uprzedniego sprawdzenia 1. przyczyny tego wydłużenia 2. fazy cyklu (czy była owulacja), trzymałabym się z daleka.
              Pisałam, że małe szanse żeby duphaston wpłynął na obraz jajnika w kolejnym cyklusmile I pisałam też jak mógł wpłynąć. w dalszym ciągu nie wiesz co lekarz zobaczył?A w ogóle pamiętasz co mówił, albo masz jakiś wynik/opis USG, bo z czym masz iść do tego profesora, z informacją, że lekarz coś zobaczył i coś trzeba sprawdzić???
              Pomyłka przy USG jest bardzo możliwa. Ja bym jednak wolała wiedzieć co się dzieje. Na pocieszenie - ewentualne zmiany najczęściej bywają zupełnie niegroźne.
              • Gość: sklerotyczka Re: pomocy.duphaston a praca jajników.. IP: *.play-internet.pl 01.05.13, 14:02
                No to nie byl ten lekarz, tylko inny. Nie mam opisu USG, jak bede dzwonila do prof. Mam powiedziec ze od tego lek co bylam dzwonie i oni potem miedzy soba beda rozmawiac. Niewiem wlasnie co dalej. W sensie czy faktycznie cos widzial czy nie. Fakt ze bardzo dlugo te jajniki ogladal, i mowil Jakby byl pewien ze to jest. Przed usg chcial jakies leki i ew. Po 3 mies jesli by nie pomogly to wyslac do prof.a podczas usg juz zmienil zdanie.... niewiem.
                • Gość: A. Re: pomocy.duphaston a praca jajników.. IP: 68.65.169.* 01.05.13, 18:17
                  wróżę z tego co piszesz: 3 miesiące leczenia, ewentualna laparoskopia, konsultacja z innym lekarzem

zobaczył zmianę (torbiel), o której wstępnie myślał, że jest czynnościowa
                  oglądał żeby się upewnić (czynnościowa ma w środku płyn, traktuje się taką torbiel kilkoma miesiącami pigułki, żeby jajnik się wyciszył i torbiel zeszła, mi schodzą po jednym cyklu z pigułką, standardowo stosuje się 3 cykle pigułki)
                  nie udało mu się upewnić (nie był w stanie w USG stwierdzić charakteru zmiany - co naprawdę często się zdarza)
                  zarządził konsultacje i wspomniał, że jeśli potwierdza się jego podejrzenia konieczne będzie usunięcie torbieli laparaskopowo (żadna torbiel oprócz czynnościowej nie zniknie po leczeniu farmakologicznym)

i tyle - nie mówi co zobaczył, bo nie jest pewny i nie chce Cię denerwować niepotrzebnie

powinnaś się zdiagnozować skutecznie, dopytać co jet grane i dostać to na opisie badania, bo mając tylko wiedzę w głowie jakiegoś lekarza nie możesz iść się konsultować tam gdzie chcesz, tylko tam gdzie Cię wyśle

napisz co wyszło z konsultacji
                  • Gość: sklerotyczka Re: pomocy.duphaston a praca jajników.. IP: *.wtvk.pl 01.05.13, 19:58
                    dopiero po majowym zadzwonię do tego profesora.
                    nie wiem czy jest sens,ale smile
                    pewnie pomyłka w usg a ja będę latała jak głupia po lek.
                    uncertain
                    a odnośnie lekarza który polecił skonsultowanie się dalej to dawno takiego dobrego nie spotkałam. wizyta bez pośpiechu itd. Wyjaśniał wszystko- powiedział tylko,że nie chce straszyć i podejrzewa i żeby pełną diagnozę wydał pan który się na tym zna...
                    nie wiem ./
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka