Dodaj do ulubionych

dlaczego nie mozna w ciąży kremow z wit.A i retino

21.02.05, 19:17
Dlaczego w czasie ciąży nie mozna stosowac kremow z witaminą A i retinolem?
Interesuje mnie odpwoeidz naukowa, bo to slyszalam to tylko luzne wypowiedzi.
Pozdrawiam

Obserwuj wątek
    • camina Re: dlaczego nie mozna w ciąży kremow z wit.A i r 22.02.05, 09:33
      Kurde, to dlaczego na opakowaniach nie jest napisane: nie stosować w ciązy!!!
      albo coś podobnego!!!
      Ja o tym nie wiedziałam, zresztą skąd niby to miałam wiedzieć?!!
      Biegiem sprawdzałam teraz wszytskie swoje kremy i chyba nie mam żadnego z
      retinolem.

Szlag mnie trafił. każdy musi być alfą i omegą na tym świecie?Kurde, a jak bym
      miała traki krem to do końca życia mogłabym sobie niewydarować, tym bardziej że
      bede miała bliźniaki.
        • joisana W kwestii czysto biochemicznej dla wiadomości man: 22.02.05, 10:19
          Jeśli już bawimy sie w konkrety to proszę bardzo:
          Witamina A, czyli retinol (dawniej akseroftol) pod względem chemicznym jest
          nienasyconym alkoholem diterpenowym. W organizmie biologicznie czynne są :
          1. Forma aldehydowa – trans-retinal
          2. Forma alkoholowa – trans-retinol
          3. 3-dehydro-retinol
          4. 11-cis-retinal
          5. Część retinolu jest utleniana w komórkach organizmu do kwasu retinowego –
          tretinoiny.
          Prawidłowe stężenie retinolu we krwi wynosi 0,15-0,60 ug/ml (0,5-2,1 umol/l),
          natomiast kwasu retinowego (trans): 0,003-0,004 mg/l. Prawidłowe stężenie
          karotenoidów we krwi wynosi 0,8-4,0 ug/ml (1,5-7,4 umol/l).
          Witamina A to 3,7-dimetylo-9-[2,6,6-trimetylo-1-cykloheksen-1-ylo]-2,4,6,8-
          nonatetren-1-ol; 3,7-dimetylo-9-[2,6,6-trimetylo-1-cykloheksen-1-ylo]-nona-
          2,4,6,8-all-trans-tetraen-1-ol.
          Witamina A jest przechowywana w komórkach ciała (głównie wątroba) w postaci
          retinolu (postać wolna) i w formie zestryfikowanej z kwasami tłuszczowymi,
          głównie palmitynowym (palmitynian).
          Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach. Wchłania się z przewodu pokarmowego w
          obecności tłuszczów. Retinol przechodząc przez nabłonek jelit podlega
          estryfikacji pod wpływem acetylotransferazy retinolowej. Potem w formie
          chylomikronów (mikroskopijne kuleczki lipidowe) jest transportowana wraz z
          krwią i limfą do wątroby, gdzie jest składowana (komórki wątrobowe Ito).
          Wątroba uwalnia retinol do krwi po uprzedniej hydrolizie estrów. Następnie
          retinol jest przyłączany do białka transportowego ARBP (ApoRetinol Binding
          Protein). W ten sposób we krwi jest przenoszona witamina A do komórek
          docelowych. Kwas retinowy, który również powstaje w organizmie jest
          transportowany na albuminach. Komórki absorbują retinol za pomocą białka CRBP
          (Cellular Retinol Binding Protein), natomiast kwas retinowy za pomocą białka
          CRABP (Cellular Retinoic Acid Binding Protein). Kwas witaminy A i retinol po
          wniknięciu do wnętrza komórki mają zdolność przyłączania się do kwasu
          dezoksyrybonukleinowego DNA przy pomocy kolejnego pośrednika białkowego. W
          jądrze komórkowym występują odpowiednie receptory RXR -alfa, -beta i –gamma, z
          którymi wiąże się kwas retinowy oraz receptory RAR -alfa, -beta i -gamma dla
          kwasu 9-cis-retinowego. Dzięki temu kwas retinowy i retinol pobudzają określone
          transkrypcje i translacje (uczynniają określone geny, a dalej syntezę
          odpowiednich enzymów i białek). W ten sposób witamina A wpływa na metabolizm
          komórki.
          • joisana Wnioski: 22.02.05, 10:25
            B.duże dawki wit. A dostaczone do organizmu w dowolnej formie dadzą taki sam
            efekt teratogenny jak podanie bezpośrednie juz gotowego kwasu witA.
            Trzymajmy się więc starej i mądrej zasady-wszystko z umiarem wink, czego sobie i
            wszystkim forumowiczom życzę smile.
      • joisana Re: dlaczego nie mozna w ciąży kremow z wit.A i r 22.02.05, 09:49
        Nie panikuj, na pewno nic by się nie stało, retinol w dawce toksycznej
        musiałabyś przyjmować pod postacią specyfików na receptę, a żaden lekarz by Ci
        ich nie zapisał w ciąży np. krem RetinA, tabletki Roacutane i inn. To co jest w
        kremach kosmetycznych, jeśli się nimi nie smarujesz systematycznie od stóp do
        głów nie powinno stanowić dawki granicznej od której ryzyko wpływu na płód jest
        już zauważalne. Co nie zmienia faktu, że na specyfikach z tym składnikiem
        powinna być taka informacja, bo faktycznie trudno oczekiwać od laików takiej
        wiedzy, po prostu należy przyjąć, że wszystko potencjalnie jest szkodliwe wink i
        stosować dopiero po konsultacji z lekarzem.
        Pozdrowienia dla całej Trójeczki smile)).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka