Dodaj do ulubionych

Kamienny blat pod umywalkę

17.11.10, 09:50
Witam
Poszukuję pomocy, rady jak zamontować kamienny blat pod umywalkę.Blat byłby bokem do drzwi, więc widać wszystkie wsporniki itd. a zależy mi na estetyce, no i kwestia ciężkości...
Czy uda mi się czymś ładnym to do ściany przytwierdzić żeby utrzymało się to wszystko czy będę musiała zdecydować się na płytowy ? Jeżeli tak, to też jak go przytwierdzić ?
Umywalka około 40x40.
Liczę na pomoc :)
Obserwuj wątek
  • jarecki_2 Re: Kamienny blat pod umywalkę 17.11.10, 15:39
   Nie ma znaczenia zasadniczo czy blat będzie kamienny czy nie, wsporniki będą potrzebne, jedynie w zależności od ciężaru samego blatu mogą być, wsporniki, mniej lub bardziej masywne i o różnej konstrukcji. Sytuacja ma się nieco inaczej jak możesz zamocować blat co najmniej do dwóch ścian, ale jak zrozumiałem nie możesz. Pozostają wsporniki, nogi, lub szafka na której położysz blat. Oczywiście wsporniki mniej lub bardziej można ukryć, na przykład wkuwając część wsporników mocowaną do ściany poprzez ich wkucie i zatynkowanie, ale część wspornika bezpośrednio podpierająca blat będzie widoczna jeśli blat od spodu będzie płaski. Można zamówić blat z jakby wydrążeniem od spodu, chodzi mi o to, że blat widoczny z boku, jego krawędź, dolna, nie jest jednocześnie jego dolną płaszczyzną (nie mogę znaleźć odpowiedniego słowa żeby to określić dokładnie) a takim opuszczonym nawisem, "kapinosem" takim a wspornik jest schowany za tym rantem właśnie, nie wiem czy dobrze to opisałem pewnie nie.
   Trzeba pamiętać oczywiście, że taki blat musi wytrzymać swój własny ciężar, ciężar umywalki, wody w umywalce oraz opartą o blat osobę i to wszystko na raz. Jak ściana do której chcesz mocować blat jest z marnego materiału to mocowanie o ile możliwe będzie bardzo trudne. Warto było by taki blat zrobić szerszy o nawet 5-7 cm i wkuć go w ścianę, o ile to możliwe.
   • Gość: cromwell Re: Kamienny blat pod umywalkę IP: *.147.246.94.ip4.artcom.pl 17.11.10, 16:42
    Jak ściana do której chcesz mocować blat jest z marnego materiału to mocowanie o ile możliwe będzie bardzo trudne. Warto było by taki blat zrobić szerszy o nawet 5-7 cm i wkuć go w ścianę, o ile to możliwe.

    mozna tez wykonac stelaz z profili zamknietych
    podobny do stelazu geberitowego
    schowac dziada w bruzdach
    albo sieknac kamien w 2 plaszcyznach
    jedna plaszczyzna jest blat
    druga podpora z tegoz samego kamiena podparta na posadce
    mozliwosci jest bezlik...
   • Gość: j Re: Kamienny blat pod umywalkę IP: *.aster.pl 18.11.10, 10:37
    Miałam podobny problem, gdy zakładano u mnie granitowe parapety nad kaloryferami (nie pod oknami). Konsultowałam obsadzenie ich w ścianach z kamieniarzami, u których były zamawiane. Twierdzili, że żeby można było zrezygnować ze wsporników, to trzeba by parapety wpuscić w ścianę aż na 1/3 ich szerokości (a miały tylko po 2 cm grubości, więc nie były drastycznie ciężkie, z tym że chciałam móc tam coś postawić czy pozwolić kotu na polegiwanie). Skończyło się na wspornikach niestety, bo zamawianie szerszych parapetów podrożyłoby mocno ich koszt (płaci się od powierzchni), a poza tym ściany mam ze starej, zmurszałej dość cegły, więc nie wiem, czy dobrze by trzymała, no i obawiałam się, czy nie przebiję się z tym wkuwaniem do sąsiadów ;). Pod umywalką wsporniki będą mniej widoczne, bo umywalka jest dość nisko. Podobnie jak przedpiścia myślę, że może warto pomysleć o szafce pod blat, co całkowicie zamaskuje niepożądane dla oka elementy albo od razu przewidzieć wyżłobienia w kamieniu od spodu, w które będzie można wpuścić wsporniki.
  • kaincirus Re: Kamienny blat pod umywalkę 19.11.10, 10:23
   Proponuję kątownik stalowy montowany śrubami w taki sposób aby kiedy położysz na nim blat chował się on za nim - najlepiej jeśli blat będzie miał frez w taki sposób ,aby dochodził do ściany pomimo kątownika - mam tak u siebie i trzyma idealnie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka