Dodaj do ulubionych

jak uratować drewnianą podłogę po remoncie

06.08.11, 13:09
Mam poważny problem z podłogą sosnowa po remoncie.Została wycyklinowana ,szpary uzupełnione kitem Soudal i po lakierowaniu wyszłą różnica w kolorze : kit został jasny a drewno ściemniało:( Lakierowanie było robione lakierem Poliuretanowym hertzlack na połysk.Wygląda to jak "pociaprane" przy szparach czymś jasnym.Jak to uratować? Nie wchodzi w grę ponowne cyklinowanie.Myslę raczej żeby to czymś delikatnie pomalowac ,żeby zakryc te róznice w kolorze, a żeby cokolwiek było widać ,że to drewniane dechy.
Nie wiem czy na ten poliuretan złapie jakiś akryl i na to lakier wodnorozcieńczalny matowy...ktoś pomoże?
Obserwuj wątek
  • joanka-r Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 06.08.11, 22:06
   Dziur nie uzupełnia się kitem, tylko miesza się pył z cyklinowania z lakierem i taką papką się zapełnia przerwy między deskami.
   • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 07.08.11, 14:46
    To,akurat nie jest prawdą Szpachla akrylowa do dużych szczelin nazywa się Bona Gapmaster, jest to gotowiec w chyba 20 kolorach, który po położeniu można lakierować i olejować ,także woskować.naturalnie można też szlifować.Materiał został opracowany do dużych szczelin takich nawet i ponad 1cm. od lat jest dostępny na rynku. natomiast ta metoda ,owszem jest możliwa , ale tylko do szczelin o małej szerokości, czyli niewielkich i ma swoje ograniczenia. B.Klimkiewicz.
  • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 07.08.11, 09:13
   Niedoświadczony, albo eksperymentator - cykliniarz chciał pewnie dobrze.
   Niestety, "kit do parkietu" nie sprawdza się pod lakierem.
   Jest elastyczny i się nie wykrusza, ale efekty jego stosowania są opłakane.
   Dochodzi do tego niewielka paleta kolorów i trudność w dobraniu odpowiedniego.
   Najprostsze rozwiązanie problemu, to niestety ponowne szlifowanie podłogi i usunięcie akrylu spomiędzy desek, oraz ponowne zaszpachlowanie metodą jak w poście wyżej.

   Pomysł z zamalowaniem farbą i "przykrycie" wszystkiego lakierem wodorozcieńczalnym to finansowa i praktyczna porażka.
   Nic z tego nie będzie.
   Jeśli jednak uprzesz się przy "zamalowywaniu" tego czegoś, zastosuj specjalną farbę akrylową do linii boiskowych i ten sam lakier, którym masz wykończoną podłogę.
   Fakturę lakieru możesz zmienić na mat.
   • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 07.08.11, 12:37
    dziekuję.a czy da rade przeszlifować deski tak,żeby jednak między deskami zostawić ten akryl ?wchodzi w grę tylko ręczna szlifierka nie maszyna do cyklinowania.Nie wiem jak ten akryl będzie się zachowywał podczas szlifowania...powychodzi spomiędzy desek? ktoś próbował szlifować ten akrylowy kit firmy Soudal?
    a wersja pomalowania tego wydnymi farbami dlaczego nie wchodzi w grę? to nie złapie na tym lakierze?
    będe wdzięczna za wiadomości ,bo jestem nieco podłamana...a jak zmienić fakturę lakeiru na mat?
    • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 07.08.11, 17:43
     Tak, po wyszlifowaniu całej podłogi można zostawić ten kit, ale należy się nadal liczyć z różnicą kolorów drewna i spoiny.
     Złą stroną tego rozwiązania jest to, że deska "pracując" będzie "wyciskała" tę elastyczną spoinę ponad lustro lakieru latem i odwrotnie w okresie grzewczym.
     Może to powodować pękanie lakieru na styku deska - kit.

     > a wersja pomalowania tego wydnymi farbami dlaczego nie wchodzi w grę?
     Standardowe farby wodne mają dodatek silikonu, który powoduje, że lakiery poliuretanowe zachowują się na nich nieprzewidywalnie. Najczęściej tworzy się "gęsia skórka" z lakieru.
     Specjalne farby do malowania linii boiskowych nie stwarzają tego ryzyka.
   • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 07.08.11, 15:05
    Mat to nie faktura lakieru.Do usuwania szczelin należy stosować to co jest do tego opracowane, więc jak jest opracowany stosowny kit , to należy go użyć . Jak Producent lakieru Hartzlack , go nie opracował, to naturalnie nie można go stosować.Kit należy stosować tego rodzaju co lakier, jak lakier nietrujący to kit n bazie akrylu, jak cuchnąca trucizna, to kit na bazie smrodu. Naturalnie naprawę podłogi z desek, można przeprowadzić w inny sposób, np wstawiając na klej w szczeliny listewki, potem podłogę wyszlifować. Ale to trzeba umieć wykonać( zmierzyć wilgotność naprawianej podłogi, dobrać stosowne listewki, też o takiej wilgotności, wkleić,wycyklinować, polakierować.Nie rozumiem jak naprawa podłogi ma być finansową i praktyczną porażką ,a takich rad ja farba do linii używana na cała podłogę , to pijane menele nawet nie dają .B.Klimkiewicz.
    • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 07.08.11, 16:19
     cyklina-klimkiewicz napisał:

     > Mat to nie faktura lakieru.Do usuwania szczelin należy stosować to co jest do t
     > ego opracowane, więc jak jest opracowany stosowny kit , to należy go użyć . Ja
     > k Producent lakieru Hartzlack , go nie opracował, to naturalnie nie można go st
     > osować.Kit należy stosować tego rodzaju co lakier, jak lakier nietrujący to kit
     > n bazie akrylu, jak cuchnąca trucizna, to kit na bazie smrodu. Naturalnie napr
     > awę podłogi z desek, można przeprowadzić w inny sposób, np wstawiając na klej
     > w szczeliny listewki, potem podłogę wyszlifować. Ale to trzeba umieć wykonać( z
     > mierzyć wilgotność naprawianej podłogi, dobrać stosowne listewki, też o takiej
     > wilgotności, wkleić,wycyklinować, polakierować.Nie rozumiem jak naprawa podłogi
     > ma być finansową i praktyczną porażką ,a takich rad ja farba do linii używan
     > a na cała podłogę , to pijane menele nawet nie dają .B.Klimkiewicz.

     Domyślam się ,że zna się PAn na rzeczy ,bo już chyba na kilku forach widziałam Pana wypowiedzi.A co Pan mi poradzi ?
     Niestety podłogę robiła osoba ,która nie do końca się na tym znała i tego nie cofniemy.
     MAm podłogę w takim stanie:
     Szczeliny uzupełnione Soudalem -Kit do parkietu na bazie akrylu
     Polakierowane lakierem poliuretanowym Hertzlack( czyli zastosowane dwie różne firmy i dwa różne rodzaje produktów )
     Tego nie cofnę.
     JEstem w ciąży i podłogę trzeba zrobić dość szybko więc totalny ,całkowity remont: wydłubywanie kitu,uzupełnianie na nowo,szlifowanie nie wchodzi w grę.
     Błędem i to chyba bardzo poważnym było nakładanie tego kitu na surową podłogę po wyszlifowaniu:( Wlazło to w drewno i nie dało się już usunąć .Dodatkowo kolor stopił się z drewnem i dopiero po lakierowaniu jak drewno ściemniało a kit nie to to wyszło:(
     Plusem jest to ,że podłoga przestała trzeszczeć:) Chociaż to się udało.
     Zastanawiam się czy jest możliwe zrobienie tego tak:
     szlifierką( taką ręczną) przeszlifować przy krawędziach do żywego drewna tam gdzie widać ten kit, pomalować lakierem poliuretanowym tylko te miejsca wyszlifowane?
     Nie wiem czy będzie widoczna jakaś różnica miedzy tym doszlifowanym a tym wczesniej polakierowanym,ale chyba gorzej być nie może.
     A da się w jakiś sposób zmatowić ten lakier poliuretanowy? To miał był półmat a świeci się strasznie:(
     Będę baaaardzo wdzięćzna za pomoc ,bo już lekko załamana jestem:( pozdrawiam
     • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 07.08.11, 20:01
      Firma Hartzlack produkuje kilka różnych wyrobów. Wśród nich są i lakiery jedno i 2 składnikowe wodne( te waśnie są poliuretanowe) jest też lakier rozpuszczalnikowy chemiczny (też jest to lakier poliuretanowy), ale firma ta produkowała także lakier alkidowy (to inny rodzaj). Ja przez kilka lat (początek lat 90 używałem lakieru hartzlack, wtedy był to lakier nowoczesny, dobrej jakości, ale używany z podkładem Capon + 3 warstwy nawierzchniowo Hartzlack, podłogi te przetrwały po 8-10 lat, ale Capon to trucizna i produkty te są przestarzałe, szkodliwe dla zdrowia, powodują zaburzenia błędnika, są zagrożeniem dla nienarodzonych i narodzonych ,z całą pewnością dla ciężarnych i dzieci. Z tego powodu ta Firma , jak zresztą i cała reszta branży wprowadziła produkty nieszkodliwe dla ludzi i nie tylko.Żeby pomóc musi Pani powiedzieć czym ta podłoga została zrobiona, bo od tego zależy jak to można poprawić. Produkty beż szkodliwej chemii są trochę bardziej wymagające,dlatego te szkodliwe i przestarzałe są używane. Raczej przy parkietach i podłogach drewnianych należy używać wyrobów jednego producenta i polecanych dla tego stosowanego lakieru, wtedy jest pewność,że to zostało przez producenta sprawdzone z tym używanym lakierem. Jak poda Pani nazwę tego co zostało użyte to doradzę co zrobić. W czasach gdy używałem tego lakieru, nie przypominam sobie problemów z jego jakością. Kit w ogóle nakłada się na czyste drewno po szlifowaniu, ale powinie być na takiej samej bazie jak lakier. Doczyścić oczywiście to można,, raczej szlifierka ręczną,( czy chodzi o kątową tzw flex?), to nie najlepsze narzędzie, chociaż małe powierzchnie i niewielkie odcinki można nawet i szczotką mosiężną na wolnoobrotowej wiertarce, Ale z tego jest dużo kurzu. po tym czyszczeniu można oscylacyjną szlifierką z papierem 80 doszlifować . Malować trzeba, jak ma sie zmienić kolor, na podkład pomalować po oszlifowaniu Bona Prima Amberseal,ze 2 razy ( to jest podkład nadający lakierowanej podłodze takiego chemicznego wyglądu, więc jak zeszlifujesz to co się nie podoba, to te paski zamalowane 2 razy podkładem(Amberseal ) dadzą dadzą taki podchodzący kolor. Potem można to polakierować nawet tym wodnym Hartzlaciem, czy czymś co ni zaszkodzi i tobie i nienarodzonemu dziecku, musisz mieć to na uwadze robiąc cokolwiek,najważniejsze życie i zdrowie Twoje i dziecka. B.Klimkiewicz.
      należy używać
      • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 08.08.11, 19:33
       Dziekuję .
       Opisze więc dokłądnie co i jak zostało zrobione.
       Podłoga z sosnowych desek została wycyklinowana.Potem szczeliny zostały uzupełnione kitem www.soudal.pl/index.php/limit_4/uszczelniacze/inne-uszczelniacze/kit-do-parkietu.html.Kit zostal w szczelinach i zdłuż nich .Nie było tego w większosci widać ,bo był w kolorze wyszlifowanego drewna.Próby usunięća nadmiaru kitu w niektórych miejscach nie powiodły się ponieważ kit się " ciągnął" ,przyklejał do papieru ściernego i nie dawał się usunąć ani szlifierką ani szpachelką.Wiec został. Na to poszły trzy wartswy tego lakieru:
       www.lakiery.pl/subpage.php?akc=produkty&produkt=117 w wersji półmat.Efekt :deski ściemniały a kit został jaśny iwygląda jakby deski wzdłuż szpar zostały pomazane czymś jasnym.
       Dzisiaj próbowałąm zeszlifować w małym fragmencie deski przy szparach.Ten kit pod lakierem nadal jest elastyczny,przykleja się do papieru,ale solidnie seszlifowany jest do uzunięcia. Wymaga to jednak bardzo dokłądnego szlifowania,żeby to nigdzie nie zostało.Nie mam pojęcia co robić.Jak to dokłądnie zeszlifować? Używałam szlifierki oscylacyjnej i jak wyszlifowałąm dwie szpary obok siebie to fragment niewyszlifowanej deski pomiędzy został niewielki.NAsuwa się myśl,żeby wszystko wycyklinowac jeszcze raz,ale czy taka wielka maszyna zrobi to na tyle dokąłdnie żeby usunąć wtarty w surowe seski kit?
       Nie mam pojęcia...nie wiem nawet czy stać mnie na wynajęcie cykliniarki i na cały ten sajgon ejszcze raz.Nie msuze pisać ,że jestem totalnie juz załamana.Lakierowanie lakierem poliuretanowym tym śierdzącym nie wchodzi w grę w moim stanie.
       Myślałam o miejscowym przeszlifowaniu ręczną szlifierkną tych szpar i domalowanie tym "śmierdzielem" ale to wychodzi prawie tak,że trzeba prawie wszystko pomalowac czyli ogromny smród.Będe wdzięćzna za wszelkie pomysły.Te mazy kitu wzdłuż szpar mają średnio szerokośc od 2-4 cm:( więc ten pisak do retuszu raczej się nie sprawdzi.ZAczynam żałować ,że mam taką podłogę:( pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc

    • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 07.08.11, 17:27
     Panie Cyklina!
     Nie jestem pijanym menelem, a pomysł "podbarwienia" plam po akrylu wyszedł od zrozpaczonej właścicielki podłogi!
     Porażką był moim zdaniem pomysł mixu "harzlack-u + farby akrylowej + lakieru wodnego".
     Zanim Pan złośliwie skomentuje, proszę dokładnie przeczytać na czym polega problem.
     • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 07.08.11, 20:25
      Broń Boże nie nazwałem Pana menelem, nigdy się nie spotkaliśmy, nie mógłbym mieć o Panu takiego zdania, a piszę co wiem , o tym czy Pan pije czy nie, też nie mam pojęcia. Ale Firma Hartzlack produkuje i produkowała zawsze kilka różnych wyrobów, jak wymieniłem już , 1 i 2 składnikowe lakiery wodne , parę chemicznych + trochę innych wyrobów. Z całą pewnością farba do linii stosowana na boiskach do gry w hali nie nadaje się do naprawiania wad kolorystycznych na podłodze. Ja nikogo nie obrażam, nigdy nie mam i nie miałem takiego zamiaru.Nigdy nie robię żadnych personalnych uwag, a jeżeli tak jest to odbierane , to może dlatego,że ciężka fizyczna praca ma negatywny wpływ na konwersację i sposób wypowiedzi. Przepraszam,jeżeli tak Pan to odebrał, ale nie było to moim zamiarem. B.Klimkiewicz.
  • Gość: T.W. Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.08.11, 20:58
   Proponuję zakupić w OBI Castoramie czy innej sieci budowlanej pisak do retuszyu firmy Syntilor w odcieniu Twoich desek.
   Należy również zakupić lakier poliuretanowo-akrylowy wodny Bony lub Loby ( Hartzlack wodny zawiera jeszcze NMP szkodliwy dla kobiet w ciąży) w odcieniu półmat lub mat, odradzam połysk - bardziej widoczna praca fugi.
   Prace należy rozpocząć od zmatowania powierzchni istniejącej warstwy lakieru włókniną ścierną 230 i oczyszczenia jej z pyłu. Następnie należy wyretuszować widoczne i szpecące fugi na całej podłodze, po czym można przelakierować podłogę lakierem wodnym.
   Będzie łatwo, szybko i bezzapachowo.
   Można również w tym samym sposobie zastosować dotychczasowy lakier poliuretanowy w połysku , przy czym będzie śmierdziało. Powodzenia.
   • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 10.08.11, 23:34
    śmierdzi Lakier rozpuszczalnikowy, Mechanicznie siatka 180,wystarczy. nawet do lakieru wodnego z połyskiem, Wodny akrylowy jest mało odporny na ścieranie, i do desek się nie specjalnie nadaje. Poliuretanowy, owszem , tak 2 składnikowy , jak 1 składnikowy. Ja raczej bym użył odrobinę bejcy i podbarwił te fugi. Trochę zabawy z tym jest , ale efekt znacznie lepszy, te pisaki, to roboty sporo, łażenia po sklepach i szukania ,też , a rezultat, taki sobie,trwałość, też nie nadzwyczajna.B.Klimkiewicz.
   • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 11.08.11, 08:00
    Jak kit w szczelinach nie jest git i wygląda jak nieszczęście, to żadne kredki nie zmienią sytuacji. trzeba zeszlifować podłogę do czystego drewna i zrobić robotę od początku. wszystko musi być polakierowane ponownie z użyciem właściwych materiałów. Wymyślanie historii coby tu zastosować aby było niezgodne z technologią robót parkieciarskich, poszukiwanie zamienników na siłę prowadzi do tego ,że człowiek czuje się jak w teatrze z dzieciństwa, a to co ogląda to "król jest nagi" . Dziwi mnie tylko ,że kobieta w ciąży stosuje do remontu lakiery rozpuszczalnikowe, których wpływ na człowieka, tego nie narodzonego jest też znany, a ostrzeżenia o zagrożeniach traktuje jak dykteryjki. Jak ktoś oczekuje problemów i kłopotów od których boli głowa, to stosuje produkty z różnych grup ,wielu producentów, nie kompatybilne. Myślenie,że jakoś się uda, właśnie przynosi takie skutki. A do produktów dostępnych w marketach trzeba podchodzić bardzo ostrożnie,sprzedawcy nie odpowiadają za to co kupisz,kupujesz co chcesz, sposobu użycia na tych towarach nie ma, renowacja to też kłopoty.Ta robota jest ilustracją,że kupić można wszystko, ale zastosować tylko to co się do tego celu nadaje. Jak by został użyty Bona Gapmaster w stosownym kolorze do szczelin (tani kit do dużych szczelin, w tubce,do wyciskania, dostępny w kilkunastu kolorach po 20zł za 310ml, to polakierowana podłoga miała by jednakowy kolor, naprawy proste, renowacja po nawet kilku latach, też. zastosowanie kitu producenta innego niż tego który zrobił lakier i poleca do niego taki kit powoduje ,że po lakierowaniu jest taki wygląd, którego nie da się zaakceptować.Ja nie jestem pracownikiem Bona, nie mam sklepu i nie sprzedaje tych wyrobów, a używają c ich przez wiele lat zdobyłem doświadczenie, które pozwala na udzielanie rad, to co doradzam, ma m też we własnym domu. U mnie się sprawdziło, ma właściwą trwałość i wygląd do zaakceptowania.Zastosowanie tych produktów jest proste,do użycia ni trzeba żadnych drogich maszyn czy technologii. Udzielam rad bezinteresownie. B.Klimkiewicz
    • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 11.08.11, 10:34
     Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
     Remont podłogi był robiony podczas mojej nieobecności stąd zastosowanie "śmierdzącego "lakieru.Teraz niestety nie moge już wyjeachac i dlatego tak usilinie szukam rozwiązań bezpiecznych dla mnie w moim stanie.
     Kolor tego kitu w samych szczelinach jest ok( problem stanowią mazy wokół wzdłuż szczelin),bo zeszlifowałam fragment podłogi i jak jest tylko w szczelinie to wygląda dobrze i kolorystycznie też pasuje.Wydłubywanie całego tego kitu z podłogi,żeby zastosować uszczelniacz i lakier Bona jest na 200% niewykonalne.
     Czytałam o lakierach wodnych i zastanawiam się czy ten lakier
     farberia.com.pl/pl/v33-lakier-do-parkietu-eco-protect-5-l.html mógłby zostać zastosowany,Wiem,że kit będzie innego producenta,bo zostanie ten stary tylk ozeszlifowany z desek,ale wyciąganie bo i upychanie na nowo czymś nowym niestety nie da rady.
     Niestety ten lakier jest akrylowy...czyli jak go pomalujemy na wyszlifowane dechy to będzie nietrwały?Ktoś go może zna?
     A może ktoś może polecić jak najtańszy ( niestety) lakier wodnorozcieńczalny ,nieśmierdzący do podłóg?Ja znalazłąm ten powyżej,ale widze ,że on jest akrylowy...
     Panie Cyklina i inni Panowie jestem Wam bardzo wdzieczna za wszelkie podpowiedzi.Dziekuję baaardzo:)
     • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.08.11, 15:26
      Zdarzyło mi się lakierować podłogę tym lakierem.
      Efekt jest zadowalający, natomiast trwałość hmm...
      Na pewno ustępuje trwałością poliuretanowi.
      Ale przecież to jest mieszkanie, a nie hala sportowa.
      W niższej cenie trudno będzie znaleźć coś innego.
      Propozycja Pana Cykliny-Klimkiewicza to koszt zbliżony do ok. 100zł/l lakieru.

      Błąd z "kitem" polegał na tym, że należało go zastosować po nałożeniu 1-2 warstw lakieru i dopiero na to położyć ostatnią warstwę.
      Kit ten przeznaczony jest głównie do naprawy ubytków w panelach podłogowych i daje się łatwo usuwać wilgotną szmatką.
      Gdyby dechy były "zabezpieczone" warstwą lakieru - problem by nie zaistniał. :-)
      • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 11.08.11, 17:41
       Dziekuję.Po wszystkich radach został mi tylko wybór lakieru bezpiecznego dla mnie i dośc trwałego.Jesi lakiery akrylowe sa nietrwałe to lakiery poliuretanowo-akrylowe są trwalsze? Czy najtrwalsze są poliuretanowe wodnorozcieńczalne?Natknęłam się jeszcze na jakies poliwęglowe czy jakieś takie,ale one są dość drogie.A który z nich?
       www.e-budujemy.pl/?p=11808&o=lakiery_nawierzchniowe_murexin_aqualack_obiekt_po_70_polmat_5l
       www.e-budujemy.pl/?p=21355&o=lakiery_nawierzchniowe_murexin_aqualack_pu_80_polmat_5l
       www.e-budujemy.pl/?p=26188&o=lakiery_nawierzchniowe_bona_resident_5l_-_lakier_poliuretanowo-akrylowy_na_bazie_wody_-_polmat
       www.e-budujemy.pl/?p=13472&o=lakiery_nawierzchniowe_bona_novia_5l_-_lakier_nawierzchniowy_na_bazie_wody_-_polmat
       Który z tych lakierów jest najlepszy? Może zna ktos miejsce w necie gdzie można je kupić taniej?pozdrawiam wszystkich ,ktorzy służa mi pomocą:)
       • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 11.08.11, 17:43
        a czy ten lakier jest bezpieczny a przez to,że poliuretanowy bardziej odporny?
        www.e-budujemy.pl/?p=13481&o=lakiery_nawierzchniowe_bona_mega_5l_-_lakier_poliuretanowy_na_bazie_wody_-_mat
        • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.08.11, 18:11
         Bezpieczny jest każdy lakier, gdyż bez certyfikatu dopuszczającego do stosowania nie mógłby być oferowany do sprzedaży.
         Lakiery na bazie wody również zawierają szkodliwe substancje, ale ich stężenie jest na tyle małe, że na opakowaniach nie ma obowiązku umieszczania ostrzeżeń.

         Myślę, że Pan Klimkiewicz doradziłby lepiej, ale uważam, że z tych pokazanych najrozsądniejszy jest wybór dwuskładnikowego poliuretanu Bony.
         Różnica cen nie jest powalająca, a trwałość zdecydowanie lepsza.
         Mega ~310zł., Flow~340zł.
         Akryl o 100zł. tańszy, ale ...
         Może nie warto ryzykować?
         • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 11.08.11, 19:56
          dziękuje.Pozostaje w takim razie decyzja który z firmy Bona wybrac.JA szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem jaka jest różnica: Resident,MEga,Novia,FLow i tu bym prosiła o ostatnią pomoc w decyzji doświadczonych w ich stosowaniu.Interesuje mnie efekt półmat lub mat...a półmat Bony ma duży połysk?
          • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 12.08.11, 09:27
           Pan Cyklina chyba jednak rzeczywiście zbyt długo pracował w oparach lakierów rozpuszczalnikowych.
           Uchodzi na Forum za największego fachowca od "Bony", ale konkretnej odpowiedzi na pytanie nie udziela, tylko dzieli się swoimi filozoficznymi dywagacjami na temat jakości materiałów posadzkarskich innych, niż w/w producenta.

           Ludzie na forum szukają porady fachowca, czy praktyka, a nie treści ulotek reklamowych dołączonych do każdej puszki "bony".
           Zamiast doradzić - straszy okropnymi konsekwencjami stosowania innych lakierów.
           -------------------------------
           Co do tych lakierów :
           Najtańszy z nich, to lakier akrylowy.
           Te w średniej cenie, to lakiery akrylowo-poliuretanowe.
           Najdroższe to 100% poliuretany.
           Jednoskładnikowy utwardza się z tlenem atmosferycznym i nie wymaga utwardzacza.
           Dwuskładnikowy to lakier, który do procesu chemicznego "wiązania" wymaga katalizatora.
           Z punktu widzenia użytkownika podłogi nie ma to żadnego znaczenia.
           Wszystkie lakiery wszystkich producentów posiadają oznaczoną klasę ścieralności i tylko użytkownik podłogi znając jej "obciążenie" powinien decydować jaki lakier sprawdzi się najlepiej w jego mieszkaniu.
           Wybór między wersją mat, satyna, półmat, połysk itd. zależy wyłącznie od użytkownika i jego oczekiwań co do wyglądu posadzki.
           Nie ma żadnych ograniczeń w wyborze faktury lakieru.
           W sklepach zawsze są dostępne polakierowane próbki na których można zobaczyć efekt danego lakieru.
        • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 12.08.11, 09:01
         Tak ale ten sklep jest drogi. B.Klimkiewicz
      • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 12.08.11, 08:59
       Zmyślasz.Tak jak i o wykonaniu tej pracy tworzysz własną wymyśloną technologię. Podłogę kituje się po wycyklinowaniu, a nie po płożeniu 2 warstw lakieru, bo kit nie trzyma się lakieru, ażeby miał taki sam kolor to trzeba go polakierować rzem, z całą wyszlifowaną podłogą, bo wtedy wygląda jednorodnie. Lakierowanie podłogi 3 warstwami lakieru nawierzchniowego BONA NOVIA to zużycie 0,1 litra na warstwę na m2. Jak polakierujesz 3 warstwy to zużyjesz 1/3 litra na m2. Jeden litr lakieru kosztuje ~40zł ,a 5 litrów to trochę ponad 200zł.Sprawdź cenę w sklepie internetowym www.margo.pl , bo to w Warszawie najtańszy sklep., ma 2 lokalizacje, na Puławskiej i Modlińskiej. Problem ten chyba wynika z tego ,że doradzają nie ci , którzy od lat to robią ,ale handlujący, w ich rady zależą od tego czego nie są wstanie sprzedać, lub na co dobiega okres przydatności do użytku. Ogólnie się szlifuje,szpachluje, potem szlifujesz kitem w szczelinach i poleruje bufferem, odkurza i lakieruje, po wyschnięciu warstwy matuje siatką 180. Lakier czysto poliuretanowy Bona Mega , taki bardzo dobry i stosowany do desek kosztuje nie 100zł litr ,a jego cena w Warszawie to 65zł .To nie jest takie drogie.Ale by było możliwie najtańsze to trzeba to robić w sposób bez poprawek i materiałami które dają możliwości renowacji po kilku latach bez szlifowania do żywego drewna. B.Klimkiewicz.
       • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 12.08.11, 09:46
        Panie Cyklina!

        Wykonawca tej posadzki popełnił błąd polegający na tym, że przystąpił do szpachlowania szczelin po OSTATECZNYM szlifie. Widocznie taki miał zamiar, lecz nie przewidział konsekwencji.
        Czy ubytki w panelach naprawione "kitem do parkietu" też Pan lakieruje?
        Zgoda, że po zaszpachlowaniu tym akrylem powinien przeszlifować podłogę, ale tego nie zrobił.
        Gdyby "kitował' po 1-2 warstwach lakieru, jeszcze dałoby się robotę uratować.

        Luzik :-)
        • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 15.08.11, 07:55
         Jest Pan w błędzie. Podłogę najpierw się cyklinuje papierem 36,60,100,szlifuje, krawędzie 36,60,80. następnie bierze pył z najdrobniejszej frakcji ( w tym przypadku ze szlifowania granulacją 100 z dużej maszyny.taśmówki i po wymieszaniu go z np.Bona&MixFill ,szpachluje szpary. Jeżeli te szpary są większe, takie >3mm to używa się do ich likwidacji Bona GapMaster takiego krylowego kitu gotowego dostępnego w 20 kolorach, po nałożeniu którego i odczekaniu aż wyschnie, ponownie szlifuje się całą podłogę cykliniarka drobną granulacją, czyli 100, a cała podłogę na koniec polerką.Następnie odkurza i lakieruje, wykonując szlifowanie siatką 180 każdej warstwy prócz ostatniej.Inna technologia jest niewłaściwa. Propozycja by najpierw polakierować podłogę a potem ją kitować odniesie taki skutek,że kit zostanie oddzielony od warstwy drewna i nie połączony z nim będzie łatwiej wypadał i wykruszał się.Chociaż szpachlowanie desek, szczególnie gdy się ruszają nie rokuje dobrze dla trwałości tego wypełnienia. Ale główną wadą tej roboty jest to,że użyto kitu akrylowego w połączeniu z lakierem rozpuszczalnikowym. Ten lakier powoduje mazanie tego kitu, od tego są te plamy.Z lakierami rozpuszczalnikowymi stosować należy materiały, które są kompatybilne, czyli rozpuszczalnikowe.Bo chociaż dopuszczają niektórzy producenci inne rozwiązania, to robią to w celu reanimacji przestarzałych , wycofywanych produktów, bo na siłę usiłują znaleźć dla nich zastosowanie. najlepiej jest stosować wszystkie materiały lakiernicze z tej samej rodziny, dobrze też tego samego producenta. Wtedy jest gwarancja,że wszystko do siebie pasuje i uniknie się kłopotów związanych ze zgodnością produktów.Stosując lakier rozpuszczalnikowy bez użycia lakieru podkładowego, zawsze podłoga będzie ciemniejsza, bo reaguje z garbnik w drewnie z lakierem, kolor z czasem będzie coraz ciemniejszy, więcej, będzie taki pomarańczowo brązowy. Zastosowanie z takim lakierem kitu akrylowego, więc takiego, który nie ciemnieje jak reszta podłogi pod lakierem rozpuszczalnikowym, a od niego dodatkowo się marze i zostawia plamy, jest wynikiem braku doświadczenia w wykonywaniu robót posadzkarskich, i nieznajomości technologii tych robót. Ta różnica kolorystyczna tylko wtedy by była mala , lub możliwa do pominięcia, gdyby po tym kitowaniu, podłoga była polakierowana lakierem podkładowym akrylowym , a na to położono parę warstw lakieru nawierzchniowego poliuretanowego wodnego. Druga część zapytania dotyczy paneli . Tak jak panele są drewniane i po szlifowaniu ich lakieruję całą podłogę to i tą naprawianą część ,też. Dodam też ,że na rynku jest bardzo dużo różnych wyrobów i mas naprawczych , wytworzonych w oparciu o różne technologie. Dobrać należ zawsze właściwą. To jest związane z doświadczeniem zawodowym. Muszę niestety przyznać,że wiedza o nowościach w produktach , jest coraz bardziej ukryta , a zamiast z informacji od producentów i stowarzyszeń posadzkarzy, korzystać można tylko z publikacji marketów budowlanych i sklepów internetowych,które są zainteresowane sprzedażą tego co mają w magazynie, a nie tego co potrzebne. B.Klimkiewicz
     • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 12.08.11, 08:24
      To nieporozumienie. Ja nie namawiałem do wyciągania kitu z dziur między deskami. Jak został zastosowany taki kit , to trzeba go tam zostawić, tylko usunąć go z powierzchni deski, bo tam są z niego plamy. Tego lakieru akrylowego pokazanego w markecie internetowym z opisem,że och! i ach! i ceną wyższą o 1/3 od podobnych nie znam, ale te zalety nie są poparte stosownymi testami ścieralności, a informacja o nim to typowa reklama. malowanie różnymi lakierami w różnych technologiach jest ryzykowne i trudno przewidzieć jego efekt, ale skutki dla trwałości i możliwości przeprowadzenia renowacji są. Ale to cecha większości, o ile nie wszystkich ,produktów z marketu. B.Klimkiewicz.
      • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 12.08.11, 10:33
       Ufff...atmosfera jakaś zagęszczona. Nie miałam zamiaru wywoływać dyskusji czy nieporozumień.Pozostaje mi decyzja ,który z lakierów Bony wybrać i tu prosze o pomoc. Nie wiem po prostu czym one się róznią" Resident,Novia,Mega jeśli chodzi o wytrzymałośc. JEśli były przez Panów używane to może potraficie okreslić ,który jest trwalszy?Z góry dziękuję
       • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 12.08.11, 11:04
        Zdecydowanie ten najdroższy poliuretan dwuskładnikowy.
        O różnicach między nimi napisałem wyżej.
        -------------------
        Dyskusja jest zawsze konstruktywna, o ile wyciąga się z niej wnioski.
        Z fachowcami jest jak z kucharkami. :-)
        Najważniejsze, żeby robota została wykonana prawidłowo i dawała zadowolenie zlecającemu zadanie i wykonawcy.
        Reszta to tylko życie.

        Pozdrawiam serdecznie Panią i Pana Klimkiewicza.
        • Gość: T.W. Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.08.11, 12:09
         Z szacunkiem dla P. Klimkiewicza to jednak odnoszę wrażenie, że forumowicz switch ma spore doświadczenie i rozeznanie w temacie a jego rady w tej sprawie są bardziej przejrzyste i praktyczne. Pozdrawiam.
         • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 15.08.11, 08:09
          Ja mam inna ocenę, wrażeń nie oceniam, tylko rady dotyczące problemu. B.Klimkiewicz.
         • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 09.02.12, 13:54
          Nie kwestionuję niczyjego doświadczenia, ale farby do linii na boiskach sportowych są nie przezroczyste i występują w kolorach, które do naprawy desek się nie nadają. Kolory linii boiskowych to czarny, czerwony, niebieski, żółty, do renowacji desek,się nie nadają.Można zastosować sposoby , które w rezultacie, upodobnią podłogę do okrętówki, ale to do szybkiego wykonania też nie bardzo się nadaje, szczególnie we własnym zakresie. Nikogo nie chciałem obrazić czy urazić, tylko sposób tak określiłem, a nie człowieka. Ja nigdy nie obrażam ludzi. Tak mnie wychowano. B.Klimkiewicz.
        • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 12.08.11, 14:02
         Dziekuję za wszystkie rady.Po raz kolejny porównałam opisy lakierów formy Bona i dwuskładnikowy jest Flow i Trafiic,ale np FLow zawiera jakies rozpuszczalniki...a Traffic jest zbyt drogi.Wybrałam lakier Mega półmat.Czy ktoś go używał i może powiedzieć czy ten połysk jest duży?Z tego co już się doedukowałam lakiery matowe są mniej trwałe więc całkiem matowego bym nie chciała.Dziekuję za wszystkie porady.Mam nadzieje,że naprawa popełnionych błędów pójdzie już mniej problemowo niż pierwsze podejście do remontu tej podłogi:)
         • Gość: T.W. Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.tktelekom.pl 12.08.11, 17:22
          Mega Bony to dobry wybór. Półmat nie wyostrzy ani nie przytłumi faktury drewna a przy zużyciu ok. 1 litra lakieru na 3 m2 podłogi pozwoli na skuteczne zabezpieczenie podłogi. Ponadto jest dosyć elastyczny co ma znaczenie przy deskach z miękkiego drewna. Pozdrawiam.
          • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 12.08.11, 20:41
           Gość portalu: T.W. napisał(a):

           > Mega Bony to dobry wybór. Półmat nie wyostrzy ani nie przytłumi faktury drewna
           > a przy zużyciu ok. 1 litra lakieru na 3 m2 podłogi pozwoli na skuteczne zabezpi
           > eczenie podłogi. Ponadto jest dosyć elastyczny co ma znaczenie przy deskach z m
           > iękkiego drewna. Pozdrawiam.
           Dziekuję .Zastanawiałam się nad Novia ,bo jest tańsza ale jednak chyba Mega jest lepsza-bardziej trwała...teraz zostaje analiza finansów :)Dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich Doradców:)))))))
          • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 14.08.11, 18:02
           No ale żeś wymyślił. JEDEN LITR LAKIERU BONA MEGA WYSTARCZY DO POLAKIEROWANIA 10 METRÓW KWADRATOWYCH PODŁOGI. ZOBACZ INSTRUKCJĘ !!!!!. NIE PISZ GŁUPOT. To ani drogie lakiery, ani nikogo nimi nie zatrujesz,a dlatego,że bardzo dobre i tanie,to wymyślasz takie opowieści. Przeczytaj dokumentację , nie zmyślaj. Po co oszukujesz tych ludzi, oni myślą,że jak zabierasz głos i udzielasz rad, to masz pojęcie o czym piszesz,że chcesz pomóc, a ty zwyczajnie sobie z nich drwisz. B.Klimkiewicz.
           • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 14.08.11, 18:57
            Panie Cyklina!
            Pan TW napisał prawdę!
            Jednym litrem lakieru wykończy Pan 3m kwadratowe podłogi.
            I ani kawałka więcej.
            Chyba, że Pan tego nie rozumie.
            W razie potrzeby służę wyjaśnieniem.

            To raczej Pan, Panie Cyklina robi ludziom będącym w potrzebie "remontowej" wodę z mózgu.
            To Pan ich oszukuje spamując, czy Pana o to ktoś prosi, czy nie - słowo "B...".
            Niech Pan trochę odpocznie, bo w zapędach pijarowskich niespecjalnie Pan się sprawdza.
            • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 14.08.11, 19:16
             Zgodnie z informacją zużycia 1 lakieru lakieru Bona to zabezpieczenie 10m kwadratowych powierzchni. Inaczej to 100ml/m2 lakier nakłada się wałkiem, chociaż to lakier wodny do mózgu się go nie stosuje.Odpowiadam na posty,ale te odpowiedzi dodają się nie po poście, tylko na koniec listy, więc to tak wygląda.A odpowiadam,bo nie zgadzam się z tym co Pan pisze. B.Klimkiewicz.
         • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 14.08.11, 17:49
          Zrobili Ci mętlik w głowie. To są lakiery bez rozpuszczalników tak Flow ja Traffic, tak zresztą jak i wszystkie inne lakiery Bona. Do niewielkiej powierzchni wygodnie jest używać lakierów jednoskładnikowych takich jak Bona Mega, jest tani, są dostępne wszelkie formy tego lakieru.Lakier to 100% poliutetan, bez rozpuszczalnika, jest na ryku już jego bodaj 5 receptura, jest międzynarodowym standardem przemysłowym, jako wyrób,ma świetną wytrzymałość. Lakiery jednoskładnikowe są wygodniejsze z tego względu,że łatwiej dobrać potrzebną ilość do powierzchni, którą lakierujemy.Poprawianie źle zrobionych podłóg jest o tyle trudne,że wymaga usunięcie tego co zostało przykryte warstwami lakieru,szpachli, która nie została wyszlifowana, tak by nie odróżniać się od reszty powierzchni. Trudno przykryć źle wykonaną pracę.Używanie lakierów chemicznych nie tylko zabiera zdrowie, ale i przebarwia drewno, ale pozwala też byle jaką robotę zamalowywać lakierem, nie zmusza do dobrej pracy.
          B.Klimkiewicz.
          • Gość: switch Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.ssp.dialog.net.pl 14.08.11, 19:07
           Dlaczego Pan okłamuje ludzi?
           Proszę przeczytać treść dokumentów dopuszczających te "pańskie" lakiery do obrotu.
           Wszystkie emitują substancje szkodliwe, jednak - jak napisałem wcześniej- PONIŻEJ normy nakazującej umieszczanie ostrzeżenia na opakowaniu. (taki czerwony krzyżyk).
           To jest chemia, więc emituje substancje chemiczne.
           Proszę więc jeszcze raz :
           Niech Pan nie ogłupia ludzi (i po trosze siebie) takimi stwierdzeniami.
           • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 14.08.11, 20:15
            Proszę zacytować ten dokument w którym jest podane , które to substancje i w którym lakierze są szkodliwe, Ja już nie używam lakierów rozpuszczalnikowych Hartzlack, robiłem nimi 15-20 lat wstecz.Żaden z lakierów których używam, nie ma czerwonego krzyżyka, innych , też zresztą nie. W lakierach Bona instrukcja użycia, dla tych co nie wiedzą jak to robić jest dołączona, na tobie foliowej, która jednocześnie służy do wysłana nią kartonu zbiorczego, aby użyć go jako kuwety do lakierowania, tak by nie kupować dodatkowych akcesoriów.Lakiery Bona to wzór dla reszty rynku, do tych produktów inni zmierzają , ale to uciekający cel, coraz lepsze wyroby, coraz wyższe standardy, cóż to najlepszy producent lakierów i innych wyrobów do parkietów i podłóg nie tylko drewnianych na rynku. Jak masz jakieś wątpliwości, ze atesty higieniczne oraz wyniki badań laboratoryjnych zostały podrobione, czy sfałszowane , i
            oczywiście poza informacją podaną tutaj , zawiadom też stosowny instytut certyfikacyjny i złóż doniesienie o popełnionym fałszerstwie. Ja niczego takiego do dzisiaj nie stwierdziłem, nic nie jest z tych wyrobów trujące , ani nawet nie ma zapachu, który można by uznać za dokuczliwy. Te krzyże mają wyroby rozpuszczalnikowe cuchnące i trujące. Bona to inny świat , to nie takie wyroby. B.Klimkiewicz.
          • Gość: T.W. Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.08.11, 19:39
           Proponuję poczytać i pisać prawdę lub nic nie pisać. Trochę to niepoważne. Pozdrawiam.
           www.bona.com/pl/Polski/BonaSystem/Lakiery/Lakiery/BonaMega/
           • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 14.08.11, 20:19
            Używam od 10 lat, piszę prawdę. To co się czyta też wypada rozumieć . B.Klimkiewicz.
            • Gość: T.W. Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.08.11, 20:40
             Prawda zawarta jest w karcie technicznej lakieru Mega Bony. Czyż nie uczciwiej byłoby powiedzieć, że lakier Mega zawiera dopuszczalną ilość rozpuszczalnika do 5%. Wówczas zachodzi spójność informacji ( porada - karta techniczna) w odbiorze przeciętnego klienta, który rozumuje nieco inaczej ze względu na brak wiedzy w tym temacie. Pozdrawiam.
             • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 14.08.11, 21:19
              Byłem na wszystkich szkoleniach zorganizowanych przez Bona Polska w ciągu ostatnich 10 lat w Warszawie, na tym ostatnim, z udziałem technologa ze Szwecji też, jakie są ostanie innowacje wprowadzane do produktów, planowane zmiany i kierunki doskonalenia wyrobów , też słyszałem.Rozumiem,że publikowane informacje są spóźnione, a produkty lepsze,że informacje są często o poprzednich recepturach,cóż tak jest ,że wprowadzane innowacje wyprzedzają publikowane teksty. Ja to wiem i rozumiem. W nowoczesnej gospodarce jest tak,że i zmiany w elektronice i przemyśle samochodowym, o chemii i elektronice nie wspominając wyprzedzają publikowanie o nich informacje pisane. To związane z potrzebą bycia liderem. Jak coś jest najlepsze i stale udoskonalane to w tej grupie wyrobów to Bona, a mając na uwadze takie właśnie wyprzedzanie innych , to cena , która powoduje te spóźnienia w publikacji dokumentacji. Dodać do tego też trzeba konieczność publikacji w językach narodowych, chyba ponad 20 ich jest. Chodziłem zawsze i chodzę na wszystkie szkolenia o produktach których używałem i używam. Wiem o nich wszystko, bo je stosuję w pracy zawodowej, takie mam i miałem podejście do pracy. Ludzie płacą mi za to co robię, a by robić to dobrze. to muszę mieć wiedzę o tym czym pracuję. B.Klimkiewicz.
              • Gość: T.W. Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.08.11, 09:29
               Jeśli chodzi o prawdę to w oryginalnych kartach technicznych Bony jest jednak wzmianka o 5% rozpuszczalnika. Trudno tu pisać o opóżnieniach w przekazie informacji. Przy czym jest to mało istotne ponieważ mieści się w normie. Pozdrawiam.
       • cyklina-klimkiewicz Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 14.08.11, 17:20
        Z wymienionych przez Panią lakierów jednoskładnikowych najtrwalszym, najmocniejszym jest lakier Bona Mega, dostępny w formie połysk, półmat, mat, extra mat, ten ostatni wszedł do oferty w ubiegłym roku. Polakierowana podłoga 1xBona Prime Classic+ 3x Bona Mega extra mat wygląda jak surowe drewno, a dzięki swej niskiej cenie jest konkurencją dla Bona Naturale. Bardzo dobrze wygląda polakierowane drewno jesionowe, ma taki bardzo skandynawski styl. Ja rozumiem,że można mieć różne uwagi na temat wyglądu polakierowanej podłogi, rozumiem,że lakier Bona Mega nie jest drogi, ale tez należy zauważyć,że jest to wystarczające zabezpieczenie podłogi do domu, bo skoro na olimpiadzie w Chinach boiska do gry , na hali były polakierowane lakierem tym właśnie, co naturalnie można zobaczyć i zweryfikować moje słowa. Skoro w hali sportowej, gdzie obciążenie jest ekstremalne lakier Bona Mega wytrzymał Igrzyska, to w domu dlaczego miałby się nie nadawać,jest jak wszystkie lakiery Bona NMP FREE, jest polecany jako produkt do domu, kuchni, biura,odporny na chemię domową , a przy tym można przeprowadzać po kilku latach ,domalowanie renowacyjne , bo jest od lat opracowana i dostępna technologia z użycie Bona Prep, jest skuteczna, bo sam jej używałem z bardzo dobrym skutkiem. Jest to wszystko tanie dobre,sprawdzone,skuteczne, wykonywane zgodnie z technologią i zasadami NWFMA/BONA służy milionom ludzi we wszystkich krajach. Ja nie wymyślam technologii, ja ją stosuję. Najpierw się uczę a potem idę wykonywać pracę. Mogę tylko dodać,że teraz produkowane lakiery są jeszcze lepsze niż były dotychczas, a ceny niższe, dlatego Szwecja ma chyba najwyższy wzrost gospodarczy w EU, lakier, oleje, kleje, materiały ścierne do podłóg,środki do pielęgnacji, są bardzo dobre i nie drogie. Wybierając materiały do podłóg, należy kierować się obciążeniem użytkowym, a nie stosować tylko kryterium ceny, bo te droższe , też dobre, ale mogą przekraczać z nadmiarem warunki w jakich się z nich korzysta, są porostu nadmiernie dobre.To niestety powoduje ,że wykonawcy mają chęć używać tych lakierów w technologii minimalnego pokrycia, czyli podkład +2x nawierzchniowy, a ta mniejsza ilość lakieru na m2 podłogi, przy dużym obciążeniu bywa nieskuteczna. B.Klimkiewicz.
  • Gość: cromwell zrywaj deski nie czekaj IP: *.adsl.inetia.pl 12.08.11, 12:14
   moja krótka acz rzeczowa propozycja jest następująca najlepiej zrywaj deski i sprzedaj na allegro albo wywal na śmietnik , kup nowe deski np deski-sosnowe.cyberbiznes.net/?hasloid=2957
   a następnie nowe przyklej na dobry klej, żeby nie było szpar, i polakieruj Tikurrla
  • artdorcia czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? 15.08.11, 18:44
   pędzel do farb akrylowych ze sklepu budowalnego czy wałek do malowania podłóg? Czy tylko wchodzi w grę specjalny wałek firmy Bona?będe wdzięczna za ostatnia porade ,żeby niczego już nie zepsuć ,bo od jutra ruszamy z wyzwaniem pt" ponowne szlifowanie i lakierowanie" (oczywiscie moja rola jest znikoma)
   Czy ja musze opuścić dom podczas dnia ,w któym będzie nakłądany lakier? Czytałam też o tej zawartości 5% rozpuszczalników i czytałam też dyskusję Panów na ten temat...i zgłupiałam:)
   • Gość: T,W. Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.08.11, 19:19
    Najlepiej malować wałkiem. Dla profesjonalisty profesjonalny wałek. Dla amatora lepszy jest wałek welurowy o długości włosa 4 mm, pozwala to na dokładniejsze ułożenie cieńszej warstwy lakieru - uniknięcie nałożeń. Wałkować należy tak długo aż usłyszysz "syczenie" wałka świadczące o wystarczającej przyczepności lakieru do podłoża. Pamiętaj, ze nie ilość warstw a ilość lakieru decyduje o trwałości powłoki lakierowej (łącznie ok 0,35l/m2)
    Ilość rozpuszczalnika ok 5% na pewno jest ale jest to w normie. W sumie jest to jeden z najczystszych lakierów poliurewanowych na bazie wody. Czystsze są lakiery wodne poiluretanowo akrylowe, ale są słabsze. P. Klimkiewicz na pewno szerzej odniesie się do tematu a więc będziesz lepszą orientację lub dezorientację w tym temacie. Powodzenia.
    • artdorcia Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? 15.08.11, 20:18
     dziękuję
     a do tego wałka trzeba jakąś podkładkę na którą wylewa się lakier?tak już dopytuję ,bo malowac będzie amator:)
     • Gość: T.W. Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.08.11, 21:32
      Kup zwykłą kuwetkę malarską szer 25cm i "kij" do uchwytu wałka. Będzie Ci wygodniej i bezpieczniej ze względu na pełniejszą obserwację malowanej powierzchni. . Wyjmij oryginalną wkładkę z otworkami znajdującą się w otworze pojemnika z lakierem i nałóż na nią kawałek pończochy, po czym włóż ponownie - wylewany lakier będzie czystszy.
      Lakier wlewaj porcjami po uprzednim wymieszaniu. Nie bądż zbyt oszczędna, reszki lakieru w kuwecie zawierają zanieczyszczenia zebrane z podłogi w trakcie lakierowania. Powodzenia.
      • cyklina-klimkiewicz Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? 16.08.11, 08:01
       Wałek ma 25cm.B.Klimkiewicz.
     • Gość: switch Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? IP: *.ssp.dialog.net.pl 16.08.11, 13:56
      Kup zwykły wałek welurowy za 12-15 zł. np. "Franpin".
      Gwarantuję, że efekt nakładania lakieru będzie nie gorszy niż tym za 50 zł. zachwalanym przez Pana Cyklinę-Klimkiewicza.
      Ten Pan ma obsesję na punkcie "bony".
      • cyklina-klimkiewicz Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? 21.08.11, 09:26
       Lepiej by było, gdybyś tych swoich wypowiedzi nie traktował ambicjonalnie i emocjonalnie na zasadzie mówienia byle czego, a wziął taki wałek i spróbował polakierować. Najlepiej jak byś wypróbował kilka z nich. Ja swoje wypowiedzi opieram o swoje doświadczenia ze stosowania tych wałków. Jeżeli podaję informację -radę ,że najłatwiej i z najlepszym efektem końcowym maluje się wałkiem z pierścieniami dystansowymi , to podaje moje doświadczenie . Mnie tym się najlepiej maluje. Ale jak chcesz grubo tj 50-100% więcej lakierować na m2 , to lepiej użyć innego tego z niebieskimi paskami. Wałki do lakierowania są różne mają różną długość i gęstość warstwy wierzchniej, są przystosowane do różnych lakierów. Jak trzeba zapłacić 20zł za wszystko jedno jaki wałek i 45zł za właściwy , to naturalnie można kupić co się chce, można, a nawet jeszcze należy kupić pędzel za 9 zł do listew i brzegów, ten akurat w OBI,bo Bona takich nie robi.Wałek akurat to nie jest wszystko jedno co , ma bardzo duże znaczenie i na nim radzę nie oszczędzać, chyba,że chcesz za te próby płacić dodatkowymi zakupami i dodatkową robotą przy ponownym lakierowaniu nową puszką lakieru (też kosztuje, a do poprawki będzie potrzebna). Nie mam żadnej obsesji , ale dostrzegam zagrożenia dla życia i zdrowia związane ze stosowaniem chemicznych lakierów rozpuszczalnikowych, a to jest główny powód tych ataków, tak jak i błędy w technologii wykonywania robót podłogowych, wytykane . Ta prawda jest dokuczliwa. Jest tez tak,że zwykle producent lakieru dostarcza też wałki do jego aplikacji, bo lakiery różne, a konieczność nałożenia warstwy o określonej ilości na powierzchni i rozprowadzenia równo, powoduje,że nie wszystko jednakowo się do tego celu nadaje.Do każdego rodzaju lakieru są wymagane i produkowane wałki, dobre wałki to zawsze więcej niż 20zł, nawet do lakierów rozpuszczalnikowych i i każdych innych. B.Klimkiewicz.
     • cyklina-klimkiewicz Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? 06.04.12, 08:15
      Firma Bona nie poleca do malowania dla kobiet oddzielnych narzędzi do lakierowania. Dla każdego są takie same, chociaż jest ich wiele. Nie ma potrzeby stosowania erzaców,robi to co potrzebne. B.Klimkiewicz.
   • cyklina-klimkiewicz Re: czego użyć do malowania lakierem Bona Mega? 15.08.11, 21:08
    Jest taki wałek Bona z dystansami po bokach, ten produkowany w Niemczech cały biały, kosztuje koło 50zł,jest bardzo wygodny, świetnie się nim maluje. Lakier przed użyciem trzeba wymieszać przez potrząsanie opakowaniem, przez 2-3 minuty, następnie odkręcić i poczekać trochę by uwolniły się pęcherzyki powietrza.Potem ja wylewam go przez dodatkowo podłożoną pod filtr(takie koszyczkowe sitko) kawałek stylonowej pończochy, do kuwety z pudełka zbiorczego wyłożonej folią z instrukcją , z której lakieruję wspomnianym wałkiem. Rozpuszczalnikiem w tym lakierze jest woda, jest on bez zapachu, jak masz w domu kotka, to on nie wyczuwa smrodu z lakieru i musisz go pilnować , bo robi sobie wycieczki po polakierowanej podłodze, podobnie jak oleje Bona nie śmierdzą , to nie ma co odstraszać od chodzenia po podłodze w czasie pracy. Nikt nie musi opuszczać domu, to jest Bona, to nie śmierdzi, w ciągu ostatnich kilku lat nie przypominam sobie sytuacji, by ktokolwiek wypowiedział się ,że lakiery czy oleje lub jakikolwiek inny produkt Bona miał uciążliwy zapach, powodujący jaś dyskomfort w czasie pracy. Nikt niczego takiego przez ostatnie lata nie zgłaszał. Moi klienci mają małe dzieci , są kobiety w ciąży, starsi ludzie, są też domowe zwierzątka. Nikt nie płaci za trucie siebie i swojej rodziny, tylko za remont podłogi. Trzeba zastosować kit akrylowy, lakier podkładowy wodny(np Bona Prime Classic , lakier Bona Mega. Po szlifowaniu szpachla, kit czyli Filler, potem ponownie szlifowanie, tak by kit został w szczelinach, odkurzanie , lakierownie 1x podkładowym jak wyschnie , lakierem Bona Mega 0,1l /warstwa, matowienie siatką 180 po 8-12 godzinach lub po nocy, odkurzanie i jeszcze 2 warstwy lakieru , każda po 100ml/m2. Podłogę można normalnie użytkować jak wyschnie i utwardzi się lakier, dywan po 10-14 dniach. Do konserwacji lakieru można używać Bona Care, pierwszą można przeprowadzić nie wcześniej niż po tygodniu od ostatniego lakierowania. Środek jest w spryskiwaczu, na odkurzoną podłogę lekko spryskać i rozprowadzić wzdłuż deski. W czasie remontu podłogi jedynie uciążliwy jest hałas z tarcia materiału ściernego o deski, uciążliwy jest hałas z kantówki, bo wirnik ma 30000 obrotów, jak frezarka, Buffer, odkurzacze,taśmówka, to profesjonalny sprzęt nie kurzy, lakiery to najlepsze dostępne profesjonalne materiały, tanie dopasowane do potrzeb, bez zbędnego nakładu pracy i kosztów. to co potrzebne i niezbędne, by podłoga, miała wygląd i trwałość. Lakier bona Mega jest w 4 formach. Połysk, Półmat, Mat i Extra Mat. Ten ostatni szczególnie dobrze wygląda na jesionie, dębie i modrzewiu, bardzo ładnie na egzotykach, dobrze też w połączeniu z barwieniem. Jest poważnym konkurentem dla Bona Naturale, no i cenę ma bardzo zachęcającą.Sosna też myślę,że by świetnie wyglądała.W czasie lakierowania wychodzić nie trzeba, bo kto przypilnuje ,żeby było zrobione jak trzeba, zresztą nie ma po co wychodzić. B.Klimkiewicz.
  • artdorcia podłoga wyszła pięknie:) 28.08.11, 19:51
   Efekt wykończenia lakierem Bona MEga satinmat jest piękny:) Dziękuję za wszelką pomoc:) Ten wątek mże być pomocny dla wielu osób:)
   Dziękuję WSzystkim Panom:) Wasze rady zostały zastosowane z sukcesem:) Teraz spokojnie mogę urządzać pokój dla dziecka:) pozdrawiam Dorota
  • Gość: passionplace2 Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.adsl.inetia.pl 29.08.11, 09:31
   Czy masz problemy ze skrzypieniem tej podłogi?

   Park Fontann | poznań forum
   • artdorcia Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 02.09.11, 09:54
    Przestała skrzypieć,ale to chyba przez ten kit Stoudal,bo on jest elastyczny.Co do zastosowania go na cała podłogę to opinie tutaj są różne.Radze popytać.U nas został ,bo nie było oopcji ,żeby go wydłubywać w całym mieszkaniu:)
    • ev-ol Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 21.10.11, 11:22
     ja polecam wałki i pędzle Hardy www.kaem.pl/
  • Gość: crowmell Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie IP: *.adsl.inetia.pl 09.02.12, 14:11
   najlepsze do reperacji podłogi jest łajno krowie rozłożone na podłożu, a potem zmywasz wszytstko + detergenty a na to lakier szkutniczy i wszytsko gra
   • fredi07 Re: jak uratować drewnianą podłogę po remoncie 10.02.12, 00:04
    Cyklina literat to Ty nie jesteś ale chyba poczciwy parkieciarz.Ziomal z W-wy to Cię namierzę i pogadamy jak parkieciarze. Sama poczciwość to duży plus ale jeszcze musi być to coś.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka