Dodaj do ulubionych

Ile obecnie kosztuje budowa domu?

10.11.11, 11:24
Dzień dobry,
podjęliśmy w końcu decyzję o budowie domu. Przeglądamy projekty i zastanawiamy się nad finansowaniem inwestycji. Pytanie jest następujące. Jakie są obecnie przybliżone koszty budowy domu do stanu deweloperskiego? Dom z jednym garażem w bryle, ok. 120 m2 pu, bez piwnic, ok. Wrocławia (podaję lokalizację, bo być może niektóre składowe jak np. robocizna różnią się w regionach).
Czy koszty podane czasami przy projektach bardzo odbiegają od rzeczywistości?

Dzięki za odpowiedzi!
Obserwuj wątek
  • clas_sic Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 10.11.11, 13:39
   pojęcie "stad deweloperski" jest tak szerokie a koszty użytych materiałów i typ materiałów i wykończeń są tak różne, że koszty budowy mogą się różnić znacznie. Czy i jakie są drzwi, czy są rolety antywłamaniowe, jakie okna, jakie parapety? Z czego dach? Dwuspadowy czy udziwniony? Ile kondygnacji (strop czy płyta)?
    • joanka-r Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 13.11.11, 14:32
     Wszystko zależy jaki dom, jaka powierzchnia, z czego budowana. Jedni budują ze zwykłego pustaka metodą gospodarczą, sami wsio kopią, montują, cement mieszają w betoniarce. Inni zaś zlecają wszystko ekipom, kupują materiały z najwyższej półki, licząc się z tym, ze to inwestycja na całe życie. Co ci mam napisać? mogę ci podać wyszczególnienie co do zł, z uwzględnieniem ceny za kg gwoździ, ale czy to coś ci pomoże?Nawet gdybyś wybrała ten sam projekt co my, na nic ci się to przyda, bo wystarczy, ze budujesz w innym okresie, inna sytuacja na rynku i ceny bedą różne. Wydałam na budowę 400 tys, jestem na końcówce, za chwile się mamy wprowadzić a do wydania jeszcze lekką ręką 100-120 tys.
  • architekt-warszawa Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 22.11.11, 23:10
   Oczywiście wszystko ma znaczenie, lokalizacja również. Kiedyś znalazłem artykuł dotyczący wyceny budowy ścian w zależności od zastosowanej technologi (uwzględniającej nie tylko cenę 'cegły", ale również składowych - transportu, robocizny, zaprawy, ocieplenia itp) kliknij na link - Koszt budowy domu
   Jeszcze jedno ważne jest jak został dom zaprojektowany, czy np. ma skomplikowane stropy, czy dach. Jest wiele czynników - polecam wykonanie kosztorysu.
   pozdrawiam
    • Gość: marko Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.adsl.inetia.pl 23.11.11, 08:13
     przed rozpoczęciem budowy domu byłem całkowicie zielony w temacie i trochę szukałem na forach budowlanych i na stronach internetowych, oczywiście im więcej czytałem tym bardziej miałem poczucie, że nie stać mnie na budowę własnego domu, w końcu mój kumpel architekt powiedział, że najlepiej warto zwrócić się do profesjonalistów.
     przeszukałem internet, wybrałem najlepsze oferty firm reklamujących się w panoramie firm, i te do których mi najbliżej spotkałem się i ustaliłem szczegóły, a przede wszystkim zleciłem wycenę kilku firmom. jak już mi wycenili koszty budowy 140 m2 domku, to postanowiłem, że muszę zaoszczędzić, więc tutaj znów siadłem z panoramą firm, włączonym internetem, allegro i szukałem najtańszych oferta materiałów budowlanych. w efekcie zaoszczędziłem prawie 35 tys. złotych.
   • wiolett-a Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 28.11.11, 16:44
    co do budowy domu to przeciez duzo zalezy od technologii jaka wybierzemy ( bo materialy i tak zamowiane sa w hurtowniach , wiec watpie ze ceny w rejonach Polski sie roznia).
    Ja wybieralam dom z pracownia Z 500 www.Z500.pl i dalam do wyceny firmie www.perfekko.com
    cennik taki przykladowy mozna zobaczyc na www.perfekko.com/cennik/#content
    ja chyba wybiore z15:)
    • Gość: KRIS-EXPERT Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.subscribers.sferia.net 29.11.11, 10:15
     Witam
     Pytanie należy do bardzo trudnych. Jak wyżej wymieniano to wszystko prawda. Jest tylko jedno ale nikt nie powiedział Tobie całej prawdy. A jest ona najważniejszym czynnikiem w kształtowaniu ceny budowy.
     1. Pierwszy dom buduj dla wroga- drugi na sprzedaż- trzeci dla siebie. Jest to podstawowe motto każdego kto zaczyna budowę domu. Dopiero zrozumienie jego pozwoli zbudować tanio i dobrze dom dla siebie.
     2. Rozmawiaj i czytaj jak najwięcej o budowie aby zyskać choć minimum wiedzy o budowie domu. By cię nie oszukiwano przy budowie przy najprostszych pracach. Każdy wykonawca nawet najuczciwszy a takich można nie znaleźć, to jak grabie grabi zawsze do siebie.
     A najodpowiedniejszym jest zatrudnienie nadzoru inwestorskiego. To znaczy człowieka który zna się na budowaniu domów i należycie rozliczy zużycie materiałów i prace fachowców. Zatrudnienie takiego człowieka pozawala zaoszczędzić bardzo wiele pieniędzy a przed wszystkim zdrowia, czyli tego co najcenniejsze.
     3. Rozpoczynając poszukiwanie projektu domu odrzuć przyzwyczajenia z mieszkania w bloku. Oraz nie buduj domu dla przyszłych pokoleń, tzn. swoich dzieci i wnuków. One szybko dorastają i mają zawsze inne spojrzenie na życie i przestrzeń do niego. Bo zawsze wybudujesz za duży dom i ze zbędnymi pomieszczeniami. A potem kto to posprząta i ogrzeje. Zrezygnuj z balkonów. Mając dom na nawet najmniejszej działce staje się on zbędny.
     4. Nie zaczynaj budowy jeśli nie masz środków na wybudowanie go w jak najkrótszym czasie circa 5-10 miesięcy.W innym przypadku koszty zawsze nie wiedząc dlaczego rosną.
     5. Zwróć największą uwagę na oszczędność/ w wyważony sposób /na ogrzewaniu domu i wody to się opłaca.
     6. Koszty w największym stopniu zależą od tego ile sam możesz zrobić dla siebie budując dom.
     Dobrym pomysłem jest też znalezienie kilku entuzjastów /w rodzinie lub wśród osób obcych/ jak ty. By bez pieniędzy na zasadzie wspólnej pomocy sąsiedzkiej pomagać sobie w wielu pracach.
     Gdy już zgłębisz i zrozumiesz te wymienione prawdy możesz zastanowić się od czego zacząć.
     Życzę powodzenia i sukcesów.
     • feeria_only Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 15.12.11, 16:24
      Gość portalu: KRIS-EXPERT napisał(a):

      > 1. Pierwszy dom buduj dla wroga- drugi na sprzedaż- trzeci dla siebie. Jest to
      > podstawowe motto każdego kto zaczyna budowę domu. Dopiero zrozumienie jego pozw
      > oli zbudować tanio i dobrze dom dla siebie.

      Życia mi zabraknie na wybudowanie trzeciego domu :-)

      > 2. A najodpowiedniejszym jest zatrudnienie nadzoru inwestorskiego. To znaczy człow
      > ieka który zna się na budowaniu domów i należycie rozliczy zużycie materiałów i
      > prace fachowców. Zatrudnienie takiego człowieka pozawala zaoszczędzić bardzo w
      > iele pieniędzy a przed wszystkim zdrowia, czyli tego co najcenniejsze.

      Hmmm o tym nie pomyślałam.

      > 3. Rozpoczynając poszukiwanie projektu domu odrzuć przyzwyczajenia z mieszkania
      > w bloku. Oraz nie buduj domu dla przyszłych pokoleń, tzn. swoich dzieci i wnuk
      > ów. One szybko dorastają i mają zawsze inne spojrzenie na życie i przestrzeń do
      > niego. Bo zawsze wybudujesz za duży dom i ze zbędnymi pomieszczeniami. A potem
      > kto to posprząta i ogrzeje. Zrezygnuj z balkonów. Mając dom na nawet najmniejszej działce staje się on zbędny.

      Domek ma był mały plus maks. jeden pokój więcej niż potrzebujemy, dla gości, a to z tymi balkonami to prawda, dzięki za podpowiedź - balkonów nie będzie :-)


      > 5. Zwróć największą uwagę na oszczędność/ w wyważony sposób /na ogrzewaniu domu
      > i wody to się opłaca.

      To pewnie wynika ze zwykłej matematyki, po jakim czasie zwrócą się koszty zbudowanie energooszczędnego domu.

      > 6. Koszty w największym stopniu zależą od tego ile sam możesz zrobić dla siebie
      > budując dom.

      Budować nie będę, bo jestem kobietą, ale wiele rzeczy potrafię ogarnąć sama więc może trochę uda się zaoszczędzić.

      > Życzę powodzenia i sukcesów.

      Dziękuję :-)
   • dyniowa33 Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 20.07.16, 08:54
    Wcale nie tak dużo jakby się mogło wydawać. Ludzie myślą, że budowa domu to koszty w wysokości 500 tysięcy lub więcej, a tak na serio to ładne domy można dostać w cenie 100-150 tysięcy. Ja przynajmniej taki wybrałem i jestem bardzo zadowolony. Firma Domy Dla Ludzi, zbudowała moje domostwo szybko, tanio, a kontakt i dogadanie spraw to moim zdaniem sama przyjemność. Nie miałem żadnych problemów przed, ani już po oddaniu domu do użytku, dodatkowo mam gwarancję na 15lat i zapewnienie, że domek jest energooszczędny. Od 8 miesięcy mieszkam na własnych włościach, nikt mi nie mówi jak mam żyć, kiedy coś zrobić, jak wychowywać dziecko. Dla mnie taki dom, to wybawienie. Więc polecam, szczególnie młodym, którzy boją się, że koszty budową mogą być wysokie. Nie ma nic lepszego gdy wracasz i wiesz, że chata jest twoja i nikt nie marudzi.
  • Gość: dum_dum ile? tyle! IP: *.mpwik.lublin.pl 29.11.11, 09:03
   ja teoretykiem nie jestem,a tutaj na forum takich dużo.
   Wybudowałem dom. 120m2 pu, po podłodze jednak więcej
   projekt z56 z www.z500.pl
   koszt budowy ok 360 tyś PLN wraz z wykończeniem wnętrza. jednak za logistykę i zaopatrzenie budowy odpowiadałem osobiście i wszystko sam załatwiałem. Bardzo dużo można zaoszczędzić kupując w internecie (np. Veluxy, wełna mineralna itp.) W moim przypadku okazało się, ze taniej ściągnąć tira z wełną bezpośrednio z fabryki Isovera niz kupic z rabatami na likalnym rynku
  • Gość: Miłosz_S Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.centertel.pl 15.12.11, 11:40
   Bardzo dużo pojawia się takich pytań i zawsze ciężko na nie odpowiadać, bo to zależy od dziesiątek czynników. Można pokusić się o rzucenie pewnej kwoty - przy materiałach dobrej jakości 400 tys., ale to jak wróżenie z fusów. Przede wszystkim materiały - cena może różnić się diametralnie np. Ytong jest dużo droższy niż Silikaty, ceramika również. Tyczy się to również sposobu izolacji (wełna droższa niż styropian), pokrycia dachu (najlepiej ceramika), czy wybierzesz okna polskie czy np. Velux, Fakro itd. Można by wymieniać w nieskończoność. Kolejne kwestie to robocizna - na ile możesz sama realizować zakupy materiałów i "ogarniać" część spraw. Ponadto wszystko zależy gdzie kupujesz - jak kupisz na hurtowniabudowlana24.pl ceny będą niższe, ale nie "pomacasz" i nie obejrzysz produktu, jak kupisz w składzie zapłacisz 15% więcej, a jak zdecydujesz się na markety budowlana - pewnie niższa cena będzie szła w parze z gorszą jakością.
    • feeria_only Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 15.12.11, 16:07
     Pytanie na koniec było dość proste i konkretne - czy kosztorys, który widnieje często przy gotowych projektach domów bardzo odbiega od rzeczywistych kosztów?

     Przykład:
     archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-amarantusach/m4b0673f06c24a,2
     Jest wstępny koszt budowy i pytani brzmi jak on ma się do rzeczywistości? Czyli - ktoś kupił gotowy projekt, w którym było napisane, że koszt pod klucz to 400 tys., o ile % różni się rzeczywisty koszt budowy od tego podanego w gotowych projektach (przykład w linku powyżej)?

     To nie jest pytanie o to ile kosztuje czerwony samochód. Sorry.
     • kris-expert Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 15.12.11, 16:20
      Szanowny autorze pytania. Gdybyś uważnie i ze zrozumieniem przeczytał mój wpis z dnia 29.11.11. Wówczas moglibyśmy przejść do meritum. Co do ostatniego twojego pytania to w tym kosztorysie zaznaczono dwie stawki za robociznę, jednak w zależności od regionu mogą one różnić się nawet do 30% . Dlatego precyzyjnego wyliczenia kosztów budowy możesz wymagać jedynie do wykonawcy.

      Pozdrawiam.
      • robertkucharski Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 16.12.11, 14:39
       RE:
       Odpowiadasz na:
       kris-expert napisał:

       > Szanowny autorze pytania. Gdybyś uważnie i ze zrozumieniem przeczytał mój wpis
       > z dnia 29.11.11. Wówczas moglibyśmy przejść do meritum. Co do ostatniego twojeg
       > o pytania to w tym kosztorysie zaznaczono dwie stawki za robociznę, jednak w za
       > leżności od regionu mogą one różnić się nawet do 30% . Dlatego precyzyjnego wy
       > liczenia kosztów budowy możesz wymagać jedynie do wykonawcy.
       >
       > Pozdrawiam.


       Tu akurat sie nie zgodzę, bo czy w małopolsce czy podkarpaciu - ropa jest tansza o 30 % ???, czy wiertło do betonu jest tansze o 30 % itp...... Jeżeli tak to poprosze o namiary na stacje paliw, sklepy itp.

       Jezeli wezmiesz firme ktora działa legalnie tj. placi zusy, podatki itp. to cena robocizny bedzie w miare stała dla kazdego z regionów Polski. ( przy załozeniu- firm o podobnej strukturze zatrudnienia)

       Jezeli wezmiesz "Zenka" i jego pomocnika co robia na czarno cena jest uzalezniona od stopnia uzaleznienia - jeden potrzebuje 2 wina dziennie i za tyle robi , drugi 2 flaszki wodki.

       To tyle w sprawie wirtualnej wyceny.

       RE:
       To nie jest pytanie o to ile kosztuje czerwony samochód. Sorry.

       Moim skromnym zdaniem to własnie takie pytanie.

       Jest bardzo dużo czynników cenotwórczych

       Znajdz kilka lokalnych firm, znajacych specyfike lokalnego ryku, poproś o wycene.Do

       PS.

       Do cen podanych w biurach projektowych dolicz bufor, zeby nie okazało się że nagle brakło na dachowke .....

       --------------
       Kucharski - budowy, remonty, wykończenia

       Zapoznaj się z ofertą
  • yasminuml Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 15.12.11, 15:32
   Przybliżone koszty budów obejmują wiele czynników, takich jak m. in i przede wszystkim materiały i robocizna. Ja koszt udowy swojego domu sprawdziłam na projekty domów murator łatwo można wszystko wykalkulować, nawet jeśli się na tym nie znasz. W ten sposób można najbardziej optymalnie oszacować koszty budowy domu.
  • inwestorwlkp Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 21.12.11, 23:37
   Mój kolega wybudował ten www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/km-763/m-131 , podobny do tego z twojego opisu. Zapłacił jakieś 30 tysięcy więcej niż przewidywany koszt projektu ale wprowadzał sporo zmian. Myślę że przewidywane koszty które można znaleźć przy tych projektach są wiarygodne.
  • chilliseo Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 23.12.11, 06:49
   Dużo zależy od ekipy na jaką trafisz i jak bardzo będzie w stanie cię poprowadzić przez budowe. Jak masz dobrych ludzi znających temat którzy więdzą gdzie co kupić i jakie materiały zastosować to napewno będzie to dużym plusem podczas budowy.
  • Gość: swiecidelko Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.centertel.pl 23.12.11, 15:19
   Na innym branżowym forum czytałem dosłownie przed chwilą bardzo zbliżony wątek. Sam szukam kogoś tylko do łazienki, ale właśnie tam przeczytałem o czymś takim jak synergian - to porównywarka usług. Z tego co zdążyłem się zorientować to na ich stronie możesz porównać sobie usługodawców z każdego chyba etapu budowy domu, także zawsze złapiesz jakieś odniesienie i ramy cenowe. Może akurat Ci się przyda?
   • Gość: pytacz Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.dynamic.chello.pl 27.12.11, 13:25
    Może być pomocne, ale muszą popracować nad ilością wykonawców, bo jak szukam projektowania w Krakowie: synergian.pl/uslugi/706/Uslugi-projektowe?branza=budownictwo&fraza=&adres=Krak%C3%B3w&zasieg=&k=0&szerokosc=50.06465009999999&wysokosc=19.94497990000002&getsearch=1 to przydałoby się więcej możliwości, chociaż i tak to kilka kontaktów do przodu.

    Można dodawać pozycje samemu? Na przykład swoją firmę?
    • spec24 Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 28.12.11, 08:04
     Z tego co widzę, to według ich cennika portal jest darmowy, ale skoro jest zakładka cennik, to stawiam, że z czasem (pewnie jak portal zyska popularność i pełną funkcjonalność) wprowadzone zostaną jakieś opłaty. Będzie to pewnie jakaś forma abonamentu, albo % od zawartej na stronie umowy.
  • andymic Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 13.01.12, 15:36
   Ile waszym zdaniem powinien kosztować mnie SSO z więźbą tak małego domku jak KRUSZYNA II. To 57 m/2 powierzchni użytkowej, do tego garaż ok. 16m/2. Domek jest z poddaszem użytkowym, ma być budowany z betonu komórkowego. Chodzi mi głównie o koszt robocizny. Może ktoś budował podobny. Woj. mazowieckie, około 60 km od W-wy. Dziękuję za każdą informację.
  • Gość: cromwell u cromwella nawet za 250 tys IP: *.dynamic.chello.pl 05.04.12, 21:32
   Cześć, jestem w stanie wybudować tej pow. dom za max 250 tys. używając solidnych materialów, cześć, robót wykonuje sam, cześć materiałów tzw, II sortu wzmacniam opracowanymi przez siebie metodami. Od lat siedzę w budowlance, wiem na czym to polega, na czym warto oszczędzać a gdzie nie wolno. Na przykład smoła, zapomniany w zasadzie materiał może stać się w połączeniu z drewnem konkretnym budulcem dach, fundamenty, itd.
   Jesli chcesz pomocy śmiało napisz odpowiem .
   Już wkrótce cały opis, pełne etapy, oszczędności , zasady bud. ekonomicznego w kilkuodcinkowej serii na moim blogu......za darmo:)


   www.cromwell.blog.pl/
  • Gość: Kordian Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.08.12, 11:06
   Ja nie polecam firmy arthauss z Częstochowa. Do tej pory nie wybudowali domu - a reklamują się jako lider na rynku ? Sami byliśmy zainteresowani ich ofertą jako że są liderami ale wiedzieliśmy więcej o domach niż sama osoba która je rzekomo sprzedawała. Nie mogę uwierzyć że znowu polecieliśmy na marketing ale sami wiecie jako to jest z budową domu. Lider domów energooszczędnych ale wszystkie materiały i pompy są najtańsze i najmniej wydajne. Nie podobało mi się też to ze mieliśmy otrzymać kontakt w sprawie domu i zobaczyć rzekomą fabrykę domów której nie było...
    • 1ala_123 Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? 17.08.12, 11:30
     Trudno powiedzieć ile kosztuje budowa domu. To wszystko zależy od tego jakie mamy oczekiwania.Ważna aby znaleźć dobrą firmę, która doradzi jak zminimalizować koszty i dobierze odpowiednie rozwiązania technologiczne. Sama też nie wiedziałam jakie są koszty budowy domu i jak się zabrać za budowę, ale znalazłam firmę, która mi to uprościła.
     Co ważne nie wierzcie w kosztorysy z biur projektowych – na ogół nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
   • Gość: 1dorian1983 Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 15:04
    A ja wręcz przeciwnie. Polecam Art Hauss. Po wielu latach oszczędzania zdecydowaliśmy się z żoną na wystawienie domu pasywnego. Szukaliśmy bardzo długo i wreszcie trafiliśmy na ten projekt, który rzucił na na kolana. Jest to model Art 120 Modern. I - proszę wierzyć - w siedzibie firmy w Częstochowie spędziliśmy naprawdę mnóstwo czasu i absolutnie ani jedno zadane przez nas pytanie nie zostało przez osobę, z którą rozmawialiśmy pominięte milczeniem albo skwitowane jakimś banałem. A tych pytań, proszę wierzyć, zadawaliśmy sporo. Powiem szczerze. Ostatecznej decyzji nie podjęliśmy jeszcze, ale skłaniamy się do tego, aby właśnie z Art Hauss'em rozpocząć budowę.
  • Gość: monia Re: Ile obecnie kosztuje budowa domu? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.12, 18:56
   Właśnie zakończyliśmy stan surowy zamknięty. Projekt domu Tymek C stawiany z gazobetonu, dach kryty dachówką cementową z oknami, bramą garażową i 2 drzwiami zewnętrznymi ok 200 tys. Budowaliśmy tanio ale w granicach rozsądku.
   Te 300 tys. to minimum, żeby wprowadzi się chociażby na 1 pokój i kuchnię. Do tego dyscyplina w oszczędzaniu (o ile jeszcze będzie z czego :) ) i spokój (bo nerwów jest niemiara).
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka