Dodaj do ulubionych

Jaka podłoga - drewniana?

08.02.13, 10:56
Witam. W związku z planowanym remontem chcielibyśmy też zmienić podłogę. Jesteśmy zdecydowani na parkiet, ale nie wiemy, jakie dokładnie drewno wybrać. Czy moglibyście coś doradzić? Coś wytrzymałego, w co można bez ryzyka "zainwestować" trochę pieniędzy.
Obserwuj wątek
  • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 08.02.13, 12:51
   Parkiet dębowy, mozaika przemysłowa,deska parkkietowa to ultra wytrzymałe parkiety, klasycznie piękne mogą być i lakierowane, olejowane,woskowane barwione. Wszystko czego dusza zapragnie. Jak trzeba oszczędzać bardzo to mozaika i mozaika przemysłowa może być w cenie paneli. Na gotowo można i mniej niż za 100zł/m2. Trwałość tych podłóg klasycznych dębowych jest ponad przeciętna. Ale jak ma być gotowe tego samego dnia, też możliwe, ale cena bardzo rośnie, więc odradzam pośpiech. Nie ma piękniejszych podłóg niż klasycznie zrobionych. B.Klimkiewicz.
  • Gość: ede Re: Jaka podłoga - drewniana? IP: *.ip.netia.com.pl 18.02.13, 14:19
   Ci którzy mieli podłogę z paneli podłogowych chyba drugi raz się na taką nie zdecydują. Wiadomo, że drewniana podłoga jest lepsza, trwalsza i ładniejsza. Wiadomo, że droższa, ale nie można na wszystkim oszczędzać, bo później to i tak kosztuje drożej w eksploatacji.
   Polecam przyjrzeć się podłogom Panmar i Lares .
   Ciekawe wzory, wykończenia. Godne uwagi
  • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 16.04.13, 07:56
   Oj trzeba, ale jak ktoś nie związany zawodowo ma wybierać to bezpiecznie jest wejść do Castoramy. Tam są renomowani producenci prezentowani przez ekonomiczną ofertę swoich firm. Handlowcy zzdbali by była to dobra oferta i bardzo korzystna cenowo. To po prostu to co potrzebne dobrej jakości. to co trzeba w cenie jak trzeba. Tanie i dobre. W Warszawie np trudno równie korzystne oferty wyszukać. Ma też dobrą stronę ta forma sprzedaży, widzisz co kupujesz widzisz za co płacisz. No i płacisz i masz bez czekania. Towar czeka na klienta. Ma też i wady. Ile kosztuje w internecie nie podają. Chyba tajemnica. B.Klimkiewicz.
     • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 10.05.13, 18:01
      Reklamujesz to się nie stydź! Nie zbywaj pytania ,że o cenę trzeba pytać producenta. Jak tanio to podaj ile za m2 czy za paczkę. Deska jest surowa jak parkiet dąb w Castoramie. On ma 16mm grubości kosztuje mniej ni z 60zł/m2,jest lity z masywu Wytrzyma z palcem w ... z 50 lat, a ta deska opisywana tylko 25 lat? Ten parkiet z Dąbex te 50lat wytrzyma w sklepie biurze, wszędzie w każdym lokalu użytkowanym komercyjniem a ma 7 cm szerokości. Ta klejona "deska" jest cieńsza więc powinna kosztować mniej. Czy tak Twój wpis o cenach należy rozumieć? Jest tańsza niż 59zł/m2 ? Na pewno prawdę piszesz? Czy ta opisana przez Ciebie deska ma te 25 lat trwałości gwarantowanej użytkowania w sklepie biurze restauracji? W lokalach komercyjnie użytkowanych? To odmienny zapis niż dotychczas. Praktyka wskazuje, że nawet 10lat niue wytrzymuje taka podłoga. Nie krytykuję tylko zwracam Ci uwagę ,ze się zagalopowałaś w ocenie. To ile to kosztuje? B.Klimkiewicz.
   • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 12.05.13, 12:52
    Piszą ,że wierzchnią warstwę możana cyklinować w czasie użytkowania 4-5 razy, a ma ona 3,6mm. Myślisz ,że się to uda? Odgniecenia i uszkodzenia się usuwa, przetarcia lakieu, odbarwienia i plamy. To jest bardzo drogie jak na to czym jest. Deskę 20mm dąb kupisz taniej, jesion też. W Castoramie większość podłogowych i parkietowych produktów jest tańsza, w sklepach w Warzsawie i tych internetowych też. B.Klimkiewicz.
  • Gość: renowa Re: Jaka podłoga - drewniana? IP: *.olsztyn.mm.pl 13.05.13, 13:49
   Witajcie, my z mężem również zastanawiamy się na drewnianą podłogą w mieszkaniu. Na początku myśleliśmy o sosnowych panelach, ale kiedy byliśmy u dostawcy wybierać deski, zakochałam się w podłogach krzywoliniowych z dębu <3 Są piękne, eleganckie i idealnie pasują do mojej wizji naszego własnego M :) Skłaniam się bardziej w stronę stylu skandynawskiego. I tutaj moje pytanie, czy ktoś z Was ma taką podłogę? Wiem, że jest „robiona na miarę”, bo deski muszą być do siebie idealnie dopasowane. Jeśli macie podłogę krzywoliniową, to jak się sprawuje? Jak z jej czyszczeniem? Fachowcy z Progresji, którzy będą mi ją robić polecali jeszcze jesion. Które drewno wybrać: dąb, czy jesion? Jak sądzicie? Tutaj macie próbkę: www.progresja.pl/podlogi/podlogi-krzywiliniwe-nowosc
   • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 13.05.13, 23:02
    Ponieważ to robione indywidualnie, to warto dodać,że dobrze rozaważyć drewno modyfikowane termicznie i mimo tego warto mieć klimatyzację. Bo bez tych wyborów będą dziury w podłodze drfewnianej. To jest piękne. A to co piękne tez ma swoją cenę, dlatego ,ze piękne. Ale by mogło dalej czarować urodą to trzeba konserwować i użytkowć w świadomy sposób. utrzymanie pęknej rzeczy kosztuje. B.Klimkiewicz.
   • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 13.05.13, 23:28
    To nie jest prawda, że to pierwsze krzywoliniowe podłogi w Europie. Moskwa jest w Europie a w niej Firma Intergraf, a w tej Firmie takie podłogi już z 8 lat temu zostały położone i pokazane w kilku innych miejscach w Moskwie też. To powszechnie znane realizacje, zresztą zostały nagrodzone przez organizację parkieciarzy NOFMA. Możesz to oczywiście zobaczyć. Ale podłogi ladne są tylko, że nie są to pierwsze takie podłogi. B.Klimkiewicz.
    • Gość: renowa Re: Jaka podłoga - drewniana? IP: *.olsztyn.mm.pl 14.05.13, 11:28
     Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Podłogi są piękne i zdecydujemy się na jesion pewnie. interesowało mnie, jak dbać o takie podłogi, czy łatwo je czyścić i czy w złączeniach są jakieś wypełnienia, czy po prostu deski idealnie do siebie przylegają? Firma Progresja, która mi to będzie montować powiedziała, że każda taka podłoga jest robiona na wymiar konkretnego pomieszczenia, bo trzeba dobrać odpowiednie deski. Oprócz tego fachowcy zaproponowali na tą podłogę deski z termo jesionu ponieważ chcemy dać pod spodem ogrzewanie podłogowe: www.progresja.pl/podlogi/podlogi-rekomendowane-na-ogrzewanie-podlogowe zacieram już rączki, bo widzę, jak pięknie będzie to wyglądać :)
  • fraczek12 Re: Jaka podłoga - drewniana? 10.06.13, 11:28
   Podłoga drewniana będzie służyć latami, przy czym prezentuje się naprawdę nieźle. Oczywiście, trzeba dopłacić i pielęgnować, ale jeśli nie planujecie kolejnego remontu za kilka lat, jest to o wiele lepsza inwestycja niż panele.
   • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 10.06.13, 17:01
    Dlaczego jest to niby oczywiste, że cokolwiek trzeba dopłacić? Za co? Proszę o wyjaśnienie, bo nie rozumiem. To oczywiste,że podłoga drewniana daje się odnawiać wielokrotnie, że elegancko wygląda no i że ma dużą trwałość. Zleży ona od użytych materiałów. Trzeba sprzątać mieszkanie, zgodnie z zasadami. Jak podłogi olejowanej nie konserwuje się i nie sprząta, a szuka braku trwałości i kiepskiego wyglądu w normalnych cenach popularnych olejów, to tak jak by oczekiwać zabezpieczenia bez systematycznego zbierania brudu i piasku z parkietu czy podłogi. Samo nic się nie robi. Każdą sprzątaną normalnie podłogę można użytkować powyżej 5 lat, więc panele to nie zagrożenie dla parkietu . B.Klimkiewicz.
    • fraczek12 Re: Jaka podłoga - drewniana? 13.06.13, 09:32
     Dopłacić, czyli zapłacić więcej niż za np. panele. Oczywiście, że wszystko trzeba pielęgnować, ale ja na to patrzę tak - panele można w każdej chwili wymienić, można kupić najtańsze i jest to szybkie i wygodne rozwiązanie na kilka lat inie trzeba płakać jak coś się zarysuje, a jeśli się już inwestuje w podłogę np. dębową, to raczej myśli się o dluższym użytkowaniu.
  • monika_rucinska Re: Jaka podłoga - drewniana? 14.06.13, 11:37
   Stoję dokłądnie przed takim samym wyborem!
   Z tego co wiem to jesion jest dobrym gatunkiem.
   Pytanie tylko czy deska, czy parkiet?
   Różnica w cenie jest dośc znaczna... Dla przykładu parkiet to nieco ponad 100 zł za m2. Jest to parkiet gotowy. Dokłądnie coś takiego; parkietyonline.pl/parkiety/189-jesion-standard-11x70x490.html#
   Deski to już wydatek ponad 200 zł. ale wyglądają dużo łądniej. parkietyonline.pl/surowe/249-deska-jesion-kl-i-prima-21x140x610-2610.html#
   proszę o informacje na ten temat!!! Co lepiej wybrać?
  • nita.a87 Re: Jaka podłoga - drewniana? 16.06.13, 14:48
   My już mamy położone podłogi.Wybraliśmy dąb krotoszyński Globalwood i zamówiliśmy w Voxie z montażem.Jakbym miała jeszcze raz wybierać, decyzja byłaby taka sama. Nie ukrywam, że trochę pomógł nam w wyborze projektant wnętrz:)
    • Gość: remoncik Re: Jaka podłoga - drewniana? IP: *.icpnet.pl 23.06.13, 07:53
     Najbardziej nurtują mnie kwestie eksploatacyjne, jako że do położenia wstępnie planuję zaangażować ekipę polecaną bezpośrednio przez producenta:
     - jakość materiału w codziennym użyciu - czy dobrym pomysłem jest ułożenie tego parkietu na całej pow. mieszkania (aneks kuchenny - odporność na możliwe zachlapania wodą; pokój dziecinny - "przyjazność" dla bawiących się na podłodze małych dzieci, itp.)
     - codzienne utrzymywanie w czystości,
     - okresowa konserwacja - jak w praktyce wygląda okresowe olejowanie (jak często?, co z pow. pod meblami itd.).
     - jakość tego konkretnego parkietu na tle produktów innych producentów.
     • cyklina-klimkiewicz Re: Jaka podłoga - drewniana? 23.06.13, 09:16
      Bardzo dobrym. To świetna Firma z bardzo dużymi tradycjami i ogromną sprzedażą. Produkt jest bardzo dobry,a konserwacja standardowa. Zależy od obciążenia, ruchu i sposobu użytkowania. Trzeba tylko pamiętać,że małe dzieci to duże obciązenie podłogi, ze względu na tryb zabawy dzieciaków. Codzienne sprzątanie, odkurzanie, raz na miesiąc gruntowniejsze zwykle starcza. Mieszkania zwykle co pół roku się konserwuje, ale to też zależy od użytkowania. Dla takich podłóg gotowych ważne jest podłoże by było równe i odpowiadało normom, ale to instalująca ekipa sprawdzi. Wyroby Dąbex/Biadki są super. Pamiętać trzeba ,że to co kupjesz zależy od klsyfikacji produktu. Choć wygląda tak samo i z takiego zamego drewna to selekt jest najlepszy i kosztuje troszkę więcej bo mniej sęków i najlepszy wygląd. Konserwacja jest prosta. Dostaniesz instrukcję, gwarancję i wszystko Ci wyjaśnią. To bardzo dobry wybór. B.Klimkiewicz.
  • Gość: T.W. Re: Jaka podłoga - drewniana? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.07.13, 18:42


   PODŁOGI DREWNIANE

   DESKA LITA STABILIZOWANA POPRZECZNIE

   Podłogi z litych desek, najbardziej cenione za swą naturalność, mają ograniczenia w zastosowaniu ze względu swą kurczliwość i wypaczanie w stopniu zależnym od rodzaju drewna i usłojenia poszczególnych elementów posadzkowych.

   Substytutem desek litych są wszelkie odmiany desek warstwowych, gdzie stabilność wymiarowa jest odwrotnie zależna względem trwałości. W prostszym przekazie, deski warstwowe z cienką okładziną licową są bardziej stabilne, lecz o ich cyklinowaniu trzeba zapomnieć.

   (Badania Forest Products Laboratory, Forest Service, USDA i University of Wisconsin.)

   Innym rozwiązaniem poprawienia stabilności drewna jest jego modyfikacja termiczna, jednak zmieniona i nie zawsze trwała barwa drewna daje ograniczone możliwości w wyborze.

   Innowacyjnym rozwiązaniem jest sposób stabilizacji poprzecznej masywnych desek podłogowych.

   Istotą wynalazku, zgłoszonego w Urzędzie Patentowym RP, jest wklejenie prętów drewnianych w poprzek deski, w środkowej części jej grubości.

   W uzasadnieniu należy wskazać, iż każde drewno pęcznieje lub kurczy się w poprzek usłojenia. Kurczliwość poprzeczna uzyskuje wartość kilkunastu procent, natomiast pęcznienie czy kurczenie drewna wzdłuż jest minimalne i w praktyce pomijane.
   W zakresie wytrzymałości na ściskanie lub rozciąganie drewno wzdłuż usłojenia jest nawet kilkunastokrotnie odporniejsze niż w przypadku obciążeń w poprzek usłojenia.
   Wykorzystanie powyższych właściwości umożliwia ograniczenie odkształceń drewna, a prezentowany sposób ogranicza je w strefie środkowej. Zmniejsza to podatność na odkształcenia wynikające z przyczyn zewnętrznych - zmiana wilgotności i wewnętrznych - paczenie drewna powodowane jego anizotropią.

   W efekcie posiadamy najbardziej naturalną podłogę z desek litych, o stabilności desek warstwowych, praktycznie bez ograniczenia w zakresie ilości renowacji. Taki rodzaj desek możemy zastosować w pomieszczeniach ogrzewanych okresowo, o zmiennej amplitudzie temperatur i wilgotności lub w budynkach posadowionych na terenach o podwyższonej oraz zmiennej wilgotności zewnętrznej.

   Jednak najszersze zastosowanie deski stabilizowane poprzecznie znajdują w budynkach lub pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

   Tego typu deski możemy zastosować jako klejone do podkładu grzewczego jak i w lekkiej konstrukcji podłogi, gdzie przewody grzewcze umieszczone są pod deskami a między legarami.

   Należy wiedzieć, że deska dębowa lita grubości 20mm posiadając opór cieplny 0,1 m2K/W mieści się w dopuszczalnym przez normę PN – EN 1264 R < 0,15 m2K/W. Podobny opór cieplny mają deski warstwowe grubości mniejszej – 16 mm.

   Tu twarde, lite drewno ma zawsze przewagę.

   Również stabilizowana deska jesionowa nie stanowi problemu, a przy jej oporności cieplnej w porównaniu do deski dębowej, wystarczy podnieść temperaturę czynnika grzewczego zaledwie o około 1oC.

   Podsumowując, lite deski podłogowe stabilizowane poprzecznie są alternatywą dla podłóg warstwowych, która daje komfort posiadania solidnej, masywnej podłogi bez obaw dotyczących nadmiernej pracy drewna.

   Autorem i właścicielem powyższego sposobu stabilizacji desek podłogowych jest

   Tadeusz Wożniak Parkiet Komplex Mława
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka