Dodaj do ulubionych

Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć podłogę?

16.03.13, 12:31
Witam,

temat, który zapewne poruszano na tym forum wiele razy, ale w nietypowym ujęciu: hałaśliwi, nadpobudliwi sąsiedzi z mieszkania pode mną w bloku 3 piętrowym.
Niedawno kupiłem mieszkanie na 1 pietrze w bloku z lat 50-60 (cegła, wysokie stropy), ładna okolica. Niestety już parę dni po zamieszkaniu obudził mnie wcześnie rano krzyk dziecka, dobiegający z mieszkania pode mną. Nie mam na myśli płaczu niemowlęcia, ale chimeryczny, histeryczny krzyk 2-3 letniego dziecka, które kopało w ścianę i krzyczało, że nie chce wstawać. Zaraz potem oczywiście usłyszalem krzyczących rodziców... Wieczorem sprawa wygląda odmiennie: od powrotu z pracy, do późnych godzin wieczornych (22-23 to norma) dziecko "piszczy" i krzyczy podczas zabawy z rodzicami w chowanego, gonitwy, tańców, klaskania... Dochodzi zatem dudnienie, tupanie, walenie upadającymi przedmiotami w podłoge.

Pytanie: obecnie mam na podłodze stary parkiet dębowy. Jestem zdziwiony, że tak dobrze wszystko słychać z dołu. Czy położenie paneli (dobrej jakości) na ten parkiet plus grubego podkładu poprawi (wyciszy) moje mieszkanie? Jakie panele wybrać? Jaki podkład? Myslałem o korku podkładowym grubości 1 cm - czy to dobry pomysł?

Proszę o rady osób z doświadczeniem w tej dziedzinie. Pozdrawiam
Obserwuj wątek
      • superlokator Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod 16.03.13, 12:45
        Dzięki za odpowiedź. Oczywiście wszelka ugoda z sąsiadem nie wchodzi w gre, bo to cham, jak się okazało po krótkiej rozmowie. Czy dobra podłoga pływająca nie pozwoli chociaż odciąć się od ich głosów?
        Wiem, że o zniwelowaniu dźwięków uderzeniowych można tu raczej tylko pomarzyć...

jarecki_2 napisał:

> Jedyny sposób to wyciszyć sufit sąsiada, Ty możesz zrobić bardzo nie wiele a śr
        > odki jakie zainwestujesz nie spełnią Twoich oczekiwań.
        >
        >
        >
        >
        >
        >
        >
        >
        • jarecki_2 Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod 16.03.13, 16:32
          Bardzo dobrze jak to działa pokazują studia nagrań, sale kinowe i tym podobne. Zawsze takie pomieszczenia są odizolowane w środku a nie na zewnątrz. Chodzi w skrócie o to, żeby dźwięk został pochłonięty, rozproszony, zanim dotrze do konstrukcji budynku (ściany, stropu). Te przykłady pokazują, że działanie u Ciebie w mieszkaniu nie da efektów ponieważ nie Ty jesteś źródłem dźwięku. Inwestując w swoje podłogi (oczywiście możesz to zrobić) robisz przysługę sąsiadowi poniżej a nie sobie a nie o to Ci chodzi.
    • cyklina-klimkiewicz Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod 16.03.13, 14:33
      Panele jak nieboszczykowi dobre słowo nie pomogą. Korek 1cm nie jest stosowany. Jako wyciszenie używana jest płyta pilśniowa miękka, ma 19mm grubości, bardzo często jest używana. ale w twoim przypadku nie da rady, bo parkiet już masz a ona powinna być pod. Do sąsiadów trudno mieć pretensję ,że dzici mają pobudliwe. Parę lat będzie problem. Stopery do uszu chyba jedyny tani pomocny zakup potrzebny. Współczuję. B.Klimkiewicz.
      • Gość: superlokator Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: 148.81.127.* 20.03.13, 16:59
        To mieszkanie było puste przez 3 lata, bo poprzedni właściciele wyemigrowali do Australii. Sasiedzi z dołu chyba za bardzo przyzwyczaili sie do tej sytuacji.

W obecnym parkiecie jest mnóstwo szpar. Moze to jest powód tego hałasu? Sąsiadów z góry prawie nie słychać (poza krokami). Czytałem, że im więcej wartw o różnej gęstości, fakturze, strukturze, tym dzwięk bardziej sie załamuje, odbija itd. Na początek chciałbym zaszpachlować te szpary w parkiecie, potem położy gruby korek podkładowy (minimum 1 cm grubości) i na to dać porządne panele (ok. 1 cm grube). Wierzę, że coś jednak to pomoże.
        Zastanawiam się tylko, że nie dołożyć jakiejś maty dzwiękochłonnej, ale nie wiem co by to mogło być?
        Wiem też, że wszystkie warstwy muszą "oddychać", aby parkiet na spodzie nie zbutwiał...
    • Gość: fisz Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: *.microchip.net.pl 05.04.13, 00:43
      Mój brat miał problem z dość głośnymi sąsiadami, piętro niżej mieszka małżeństwo z dwójką małych dzieci, a to wiadomo jak jest :) Ale odkąd położył u siebie po remncie panele korkowe, mówi, że jest o niebo lepiej. Kiedy je kupował, nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że spełnią taką funkcję, teraz jest zachwycony. Dodatkowo, naprawdę fajnie wyglądają i całkiem przyjemnie się po nich stąpa.
      • cyklina-klimkiewicz Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod 12.05.13, 21:48
        Możesz stosować grube dywany, by wyciszyć od dołupo bokach to chyba tylko nakleić styropian z rolki o grubości 5-8mm pod tapetę. I ogólnie utrzymywać dobre stosunki z sąsiadmi, to odwzajemnią się tym samym i będziesz miał spokój. Dużo zrobiść się nie da ale to co radzę powinno wystarczyć byś spokojnie mieszkał.. Stare domy są lepsze bo bez betonowego pudła rezonansowego które nazwano mieszkaniem. Najgorzej jak sąsiad zmienia podłogę a=z parkietu na panele czy gers lub kamień i nie stosuje izolacji dźwiękowej bo nie wie że trzeba, lub z oszczędności. Wtedy piekło cię czeka jak trafi się młodzieniec bez słuchu to trzeba się wyprowadzić bo zwariować można. B.Klimkiewicz.
          • cyklina-klimkiewicz Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod 29.07.13, 22:04
            Wyciszyć podłogę można na etapie instalowania. Już położoną bez izolacji akustycznej poprawić się własciwie nie da. Wyciszenie jest pod parkietem czy pod deskami a nie na nich. wyciszenie korkiem ścian przez naklejenie go na nich niczego nie da. Szkoda na to kasy i roboty. Kilkanaście lat temu to zrobiłem to wiem , że g... daje. B.Klimkiewicz.
            • Gość: weer Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: *.adsl.inetia.pl 30.07.13, 12:04
              ja wykańczając nowe mieszkanie dałem pod panele 8mm podkład 7mm Ekopor (coś w rodzaju pilśni/zbitego drewna). mam 1,5 cm podłogi, jednak od sąsiadów z dołu bardzo niesie się po ścianach. ściany są z białych bloczków, ale pustych w środku. (gdy wierci się dziurę na obraz to wiertarka nagle wpada i wali głowicą w ścianę).

słychać rozmowy (po g. 22 można rozpoznać słowa - gości wieczorami mają kilka razy w m-cu, a jak ucho się przyłoży do ściany - to tak jak bym tam był...), szczekanie psa, walenie prysznicem/wężem/kabiną - często o godz. 0.30, zamykanie i trzaskanie drzwiami, szuranie po ich podłodze, ich chodzenie z pięty - u mnie dudnienie i wibruje podłoga. jak zaczynają krzątać się po mieszkaniu przed moją pobudką, to budzą mnie odgłosy ich egzystencji...

tak się teraz buduje...
              • Gość: superlokator Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: 148.81.127.* 31.07.13, 15:42
                Ostatecznie dałem na parkiet (stary, ale gruby, dębowy) 6 mm korka z rolki i panele 8 mm. Odczuwam pewną poprawę :-) Oczywiście nie eliminuje to dźwięków uderzeniowych rozchodzących się po ścianach i suficie od sąsiadów, ale już nie słyszę rozmów tych z dołu. A może to oni przestali rozmawiać ze sobą i krzyczeć jedno do drugiego z dwóch końców mieszkania...
                Izolacja ściany z wełny mineralnej 60 mm nie do końca spełniła moje oczekiwania, ale tez odczuwam poprawę. Dzwięk TV zza ściany wydaje się przytłumiony. Nie świdruje uszu już pierwotnie. Choć i tutaj, możliwe, że starsza pani kupiła/naprawiła aparat słuchowy lub umyła uszy...
                • Gość: weer Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: *.adsl.inetia.pl 01.08.13, 11:35
                  ja kiedyś kleiłem (tłukłem gwoździami, bo klej go nie chciał utrzymać:) na ścianę korek z rolki 1cm - podkład pod podłogi - może to trzeba było zastosować, to byłoby lepiej. samą podłogę też można kupić 1cm. razem byłoby 2cm + stary parkiet.

na ścianę też sugerują dać wełnę 10cm o odpowiedniej gęstości montowaną na ustroju oddalonym od ściany o min. 1cm i stelaż ten przykryty podwójnie płytami gipsowo-włóknowymi na zakładkę. całość kilkanaście cm. może byłoby ciszej?
      • Gość: zzzzzz Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: 194.181.96.* 01.08.13, 11:24
        mój plan jest taki.. mam teraz położone panele a pod nimi jakis marny podkład taki typowy pod panele.. a w kuchni gres.. salon z kuchnia jest połaczony i zastanawiam się czy na to nie dać jakiegoś korka.. lub innej maty.. później dodatkowo na to płytę OSB około 1,5 cm może 2 cm.. a na tao deskę drewnianą przyklejaną z jakiegoś barlinka czy coś w tym stylu.. tylko jeżeli ma to dać zerowy efekt to szkoda mi kasy i zdrowia na męczenie się podczas remontu.. u mnie też po 22 słychać wszystko z dołu.. pierdzenie sąsiada krzyki jego zony.. szczekanie psa.. a rano walenie zony obcasami.. śpię w zatyczkach więc jest luz ale jak słyszę pierdzenie to mnie rozpierd....:)))
        • Gość: superlokator Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: 148.81.127.* 01.08.13, 15:07
          należy sprawdzić, czy dzwięki z dołu przenoszą się przez podłogę (jak wykonane są stropy?) czy przez ściany (najczęściej w blokach z cegły dziurawki), a moze po prostu przez różne kanały wentylacyjne. jeśli przez ściany to całe to ustrojstwo niewiele da! U mnie pomogło troche, ale i tak wszelki kuchenny łomot baby z dołu (dosłownie jak odgłosy ze złomowiska! co ona robi z garnkami?) dochodzi przez ściany :-((( Pocieszam się, ze to nie wina mieszkania, tylko sąsiadów. I w nowym budownictwie ludzie mają problemy z hałasem, a ten sam nie powstaje, ale ktoś go generuje... W przeciwnym wypadku, jedynym wyjściem jest zakup mieszkania w jakiejś pancernej kamienicy z pełnej cegły, wysokość stropu min. 3,5m, grubość ścian min. 40 cm itd...
          • Gość: zzzzz Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: 194.181.96.* 02.08.13, 11:39
            to jest blok z lat 50 tych.. więc nie wiem kto był deweloperem:) dom jest z pełnej cegły czerwonej.. przynajmniej taka była na ścianie wewnątrz bo oskrobałem go do tynku.. nie wydaje mi się żeby dźwięki przez wentylację sie wydostawały bo specjalnie się tam czaiłem z przyłożonym uchem:) ale z drugiej strony pewien nie mogę tego być.. ciekaw jestem czy można to jakoś zbadać? skąd właściwie przechodzą te dźwięki.. no i trzeba by było się tak zgrać żeby akurat sąsiadka była w mieszkaniu i coś gadała:) mi dzwięku uderzeniowe nie przeszkadzają.. ale nie chciałym słyszeć rozmów, pierdzienia ii kaszlu..:)
            • Gość: superlokator Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: 148.81.127.* 02.08.13, 13:58
              Tez mieszkam w takim bloku ;-) Nie było mnie stać na nic innego, a tu chociaż metraż mam przyzwoity. Mieszkam już rok i nabrałem przekonania, że to jednak nie wina konstrukcji, budulca, ale sąsiadów! niestety, jedni ludzie mieszkają tak, aby nie przeszkadzać innym, a inni mają to głęboko w d...ie. Poza tym, moda na minimalistyczny wystrój mieszkania, goły parkiet/panele na podłodze, brak tapet, brak dywanów, mało mebli... dźwięk nie ma się od czego odbijać :-(
              Nie radzę inwestować fortuny w drogie rozwiązania wygłuszające (sufity z wełny, korkowe tapety), bo nie wiele to pomoże. W takich blokach ściany są cegły dziurawki. Dźwięki po prostu rozchodzą się po całej konstrukcji. W dzień puszczać muzykę, w nocy spać w korkach i też mieć wszystko w d...ie! :-p
                • Gość: superlokator Re: Hałas z mieszkania poniżej - jak wyciszyć pod IP: 148.81.127.* 05.08.13, 14:19
                  U mnie w mieszkaniu sam zlokalizowałem źródła przenoszenia dźwięków. Głównym sprawcą jest nowy, aluminiowy kaloryfer salonie (jeden pion CO z kuchnią i salonem, wiec zbiera też hałas z kuchni sąsiadów z dołu, kiedy babsko tłucze garami jak głupie jakieś)! Potem niektóre ściany, a na koniec podłoga. Newralgiczne ściany można zabudować/zastawić meblami, kaloryfer można wymienić na inny (żeliwny, o dużej masie) lub zastosować podkładki gumowe na haki mocujące (troszkę zredukuje przenoszenie dźwięku), na podłogę dać korek. Można pomyśleć o wełnie mineralnej na sufit, ale to kosztowna inwestycja, a gwarancji, że zadziała nie ma! Dobrze jest mieć grubsze zasłony, dywany i tapetę na flizelinie na ścianach. To nie wyciszy na 100%, ale choć trochę wytłumi. Pociesz się, że sporo osób narzeka też na hałas w nowych blokach! Wielka płyta, ta z lat 70, to były ciche mieszkania, ale obecnie to słaba inwestycja. Niestety, niska zabudowa wielorodzinna to zwykle bloki z cegły. Myślę sobie, ze nawet mieszkając na ostatnim pietrze można spodziewać się hałasu z dołu. Należy myśleć pozytywnie: zawsze może być gorzej :-) A jeśli hałas jest nie do zniesienia, to trzeba kupić inne mieszkanie i modlić się, aby było lepiej. ja na kolejną przeprowadzkę i remont nie mam siły. Ciekawostka: osoby w dresach przesiadujące na ławce pod moim blokiem obecnie hałasują tak bardzo, że nie słyszę hałasów z wnętrza bloku :-p
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka