Dodaj do ulubionych

Wełna vs. Styropian

05.08.14, 19:47

Co jest lepszym izolatorem ciepła w lato?? Wełna czy styropian??
Obserwuj wątek
  • isoveroe Re: Wełna vs. Styropian 07.08.14, 07:54
   Dzień dobry,

   na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż izolacja np. wełna mineralna, działa dwukierunkowo, latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, natomiast zimą przed ich ochłodzeniem.
   Aby porównać właściwości termoizolacyjne różnych materiałów należałoby zestawić ze sobą ich wpółczynniki przewodzenia ciepła (lambda). Na tej podstawie można osądzić, który z nich będzie posiadał lepsze właściwości termoizolacyjne. Materiały o które Pan pyta różnią się natomiast innymi właściwościami, wełna mineralna w odróżnieniu od styropianu jest całkowicie niepalna oraz bardzo dobrze izoluje akustycznie, dlatego śmiało mogę ją zarekomendować.

   Pozdrawiam,
   Paweł Stefański
   ____________________
   Online Ekspert ISOVER
  • erzecznikknauftherm Re: Wełna vs. Styropian 11.08.14, 11:07
   Materiał termoizolacyjny minimalizuje straty ciepła przez przegrody budowlane (ściany zewnętrzne, dachy, podłoga na gruncie, fundamenty). Pytanie autora wątku jest dość problematyczne. Te dwa materiały posiadają zupełnie inne parametry fizyko-chemiczne.
   e-rzecznik Knauf Therm
    • isoveroe Re: Wełna vs. Styropian 21.09.14, 15:37
     Na to pytanie niestety, ale bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Uważam, że w wielu przypadkach styropian jest stosowany ze względu na dobrą znajomość tego materiału. Dokonując wyboru często sugerujemy się innymi osobami: sąsiadami, znajomymi itd.
     Podchodząc to tej sprawy technicznie, wełna od styropianu różni się parametrami i właściwościami, które moim zdaniem przemawiają na korzyść wełny mineralnej.

     Pozdrawiam,
     Paweł Stefański
     ____________________
     Online Ekspert ISOVER
    • erzecznikknauftherm Re: Wełna vs. Styropian 22.09.14, 13:49
     Styropian jest materiałem o szerokim spektrum zastosowania. W każdej przegrodzie budowlanej można go z powodzeniem zastosować i zachowamy ciągłość termoizolacji. Jest lekki i można go montować samodzielnie. Styropian to dobry jakościowo materiał. Liderzy na rynku, aby inwestor zawsze mógł kupić produkt dobry jakościowo, poddają styropian ciągłej kontroli - zarówno we własnych laboratoriach, jak i zewnętrznych.
     e-rzecznik Knauf Therm
     • mazi07 Re: Wełna vs. Styropian 24.09.14, 16:14
      a producenci wełny nie poddają swoich produktów kontroli??
      A może różnica w cenie jest spora i dlatego styropian??
      albo po prostu brak wiedzy na temat tego że można czymś innym niż styropianem ocieplać
     • nawalonych7krasnali Re: Wełna vs. Styropian 24.09.14, 22:02
      dlaczego niby wg erzecznikknauftherm wełna ma niby mniejsze spektrum zastosowania? gdzie nie można wełny stosować, a można TYLKO styropian jak i jaka poważna różnica wagowa jest między nimi - skoro styropian został wyróżniony jako lekki?
      Rozumiem, że wełna wg erzecznikknauftherm jest zła jakościowo?

      Dodam jednak, że ocieplanie budynków wysokich zostało zabronione z "jakiś" względów styropianem, wynika z tego zatem, że to styropian ma węższe spektrum zastosowania niż wełna...
      proszę o komentarz.
      • erzecznikknauftherm Re: Wełna vs. Styropian 08.10.14, 10:59
       W żadnym ze zdań mojej wypowiedzi nie ma nawiązania do wełny mineralnej oraz wyższości styropianu ponad wełną. (Proszę raz jeszcze dokładnie przeczytać mój post.) Zostały wypisane jedynie cechy, parametry techniczne płyt styropianowych. Moją wypowiedź stawiasz w nawiązaniu do tytuły wątku, co być może sprawia mylne wrażenie, że deprecjonuje zastosowanie wełny mineralnej jako termoizolacji. Niemniej dziękuję za głos w dyskusji. Jeśli Forumowiczu chciałbyś zadać dodatkowe pytania - proszę pisać.
       e-rzecznik Knauf Therm
  • nawalonych7krasnali Re: Wełna vs. Styropian 24.09.14, 21:57
   mazi07 napisał:

   > Wełna czy styropian??

   współczynnik lambda można trochę wyrównać grubościami, bo widełki między jakimi wartościami się wahają są bardzo podobne.
   Różnica między nimi polega na innych cechach i dziwi mnie np, że osoba o nicku erzecznikknauftherm nie wspomina o tym - a chyba jako rzecznik powinien. Pierwsza to styropian jest łatwopalny. I proszę nie zwracać uwagi na określenie "samogasnący" bo jeśli owy dostanie temperaturę zapłonu to trzeba uciekać gdzie pieprz rośnie, a jego "gaszenie" przez strażaków polega na odcięciu styropianu objętego płomieniem od tego co jeszcze się nie pali - o ile się da, bo w innym przypadku czuwają tylko aby płomień nie przechodził na sąsiednie budynki.
   druga sprawa to paroprzepuszczalność. Istniała kiedyś przynajmniej zasada, że muru o dużej paroprzepuszczalności nie ociepla się produktem o mniejszej przepuszczalności, bo na styku obu produktów będzie osiadać wilgoć/rosa co nie jest pożądane wewnątrz muru. Zatarcie tej zasady jest oczywiście podyktowana jedynie CENĄ - i to trzecia różnica między tymi towarami. Kilkukrotna różnica w cenie szybko jest decydującym warunkiem na przymykanie oka co do BHP pożarowego jak i wilgociowego.
   Dżwiękochłonność lepszą wykazuje wełna mineralna - o czym wspomniano, więc zastosowanie polecane jest w hałaśliwym otoczeniu.
   Mało kto również wspomina o tym, że jeśli w styropianie zalęgną się gryzonie to nie łatwo ich stamtąd wyplenić - dlatego np początek styropianowego ocieplenia zaczyna się metalowym parapetem... A atrakcyjność styropianu wśród gryzoni polega na chrupaniu go i podobno dla nich ma słodkawy posmak.
    • nawalonych7krasnali Re: Wełna vs. Styropian 27.09.14, 12:50
     do celów bud. jednorodzinnego nadaje się, a przymykanie oka w największym stopniu dotyczy chyba gryzoni.
     Ocieplając np beton komórkowy (typu ITONG) styropianem jest efekt o którym wspominałem. Owy beton ma większą paroprzepuszczalność niż styropian i gromadzi się wilgoć/rosa. Przy odpowiedniej grubości ocieplenia mróz tego nie złapie, ale wilgoć w murze pozostaje. Działania "marketingowe" potrafią w wytłumaczalny sposób zaradzić i wytłumaczyć, że problemu nie ma. Działa to jednak poprzez ogłupienie słuchającego, bo praw fizyki niestety nikt nie zmieni.
   • erzecznikknauftherm Re: Wełna vs. Styropian 08.10.14, 11:16
    nawalonych7krasnali 24.09.14, 21:57 : "współczynnik lambda można trochę wyrównać grubościami, bo widełki między jakimi wartościami się wahają są bardzo podobne. "

    Zwiększając grubość warstwy ocieplenia należy pamiętać o większej grubości całej przegrody budowlanej. W przypadku ścian zewnętrznych pojawia się kwestia "głęboko" osadzonych okien, co wpływa na mniejsze dojście światła do wnętrza budynku. W przypadku innych przegród, zwiększenie warstwy ocieplenia sprawia, że inne wymiary także ulegną zmianie. Chodzi tu oczywiście o przypadki, w których występuje różnica w grubości pomiędzy zaprojektowaną grubością ocieplenia. Na pytanie, czy zwiększenie grubości termoizolacji, czy zakup materiału o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła będzie lepszym rozwiązaniem w danym budynku, najlepiej odpowiedzieć po analizie energetycznej, obliczeniach cieplno-wilgotnościowych.
    e-rzecznik Knauf Therm
  • dr.hayd Re: Wełna vs. Styropian 26.09.14, 21:33
   Styropian łatwiej położyć. Wełna jest wrażliwa na wilgoć. Źle położona wełna jak złapie wody, wilgoci to traci swoje termoizolacyjne właściwości. Styropian może zmoknąć, nic mu nie będzie.
   Natomiast każda izolacja działa dwukierunkowo - jak do termosu wlejesz gorącą herbatę to nie ostygnie, jak to tego samego termosu włożysz lody to się nie nagrzeją.
    • nawalonych7krasnali Re: Wełna vs. Styropian 27.09.14, 12:45
     do poddaszy stosuje się częściej wełne mineralną. Do poddaszy stosuje się ją nieutwardzoną - taka mata szklana (najczęściej).
     Ocieplanie poddasza elementami styropianowymi jest trudniejsze, bo rozstaw krokiew nie jest znormalizowany i gotowe elementy trzeba dokrawać, a odpad jest tylko odpadem. Mate szklaną/mineralną łatwiej dopasować, a kawałki można umiejętnie wykorzystać nie obniżając efektu końcowego.
     Mata szklana jest tańsza od wełny do ocieplenia - ona musi być uformowana w płyty - jak styropian.
  • pingwinzielony Re: Wełna vs. Styropian 08.10.14, 10:47
   Zarówno wełna jak i styropian to bardzo dobre izolatory, ważne żeby były wysokiej jakości, na rynku niestety jest trochę chłamu nie spełniającego norm, co więcej producenci co innego obiecują w karcie produktu a co innego jest w opakowaniu. Dla mnie na rynku są dwie bardzo dobre marki jeśli chodzi o styropian to TermoOrganika, a jeśli chodzi o wełnę to Rockwool. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy jak to w życiu, ale jak bym miał ocieplać swój dom to wybrałbym coś z tej dwójki, na ściany styropian na poddasze wełnę.
   • antekrudy Re: Wełna vs. Styropian 25.02.15, 10:27
    temos to ktoś ma zamiast czaszki i mózg się zagotuje.
    Styropian to najbardziej super produkt ważne żeby był dobrej jakości, na przykłąd posiadał rekomendacje ITB.
    Nigdzie nie ma termosu, nie było i nie będzie jak będzie:) dobra wentylacja.
    Przy złej wentylacji choćbyś docieplił dom wełną, słomą czy nawet nie ocieplał będziesz mieć termos i brak komfortu. Myślenie nie boli!
  • farbykabe Re: Wełna vs. Styropian 25.02.15, 11:15
   Jeśli chodzi o spór między wełną i styropianem, to warto spojrzeć na problem od strony wartości oporu dyfuzyjnego, który . Zwykły styropian ma wysoki opór dyfuzyjny (=50) dlatego nie powinien być stosowany do ocieplania budynków z betonu komórkowego. Najlepszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu ociepleń na bazie wełny mineralnej, której opór dyfuzyjny =1. Nieco tańszą alternatywa jest zastosowanie styropianu perforowanego o oporze dyfuzyjnym =10. Tak naprawdę ważna jest też grubość ściany - rodzaj i grubość warstwy ocieplenia powinniśmy dobrać właśnie w zależności od tego czynnika!
  • drogimex Re: Wełna vs. Styropian 28.04.15, 20:42
   Witam,
   do ocieplenie poddasza polecam wełnę mineralną, jednakże musi to być wełna w rolkach sprężystych i elastycznych, nie zbyt sztywnych, aby możliwe było szczelne wypełnienie wszystkich przestrzeni w dachu. Wełna posiada bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej i jest odporna na działanie wilgoci w pomieszczeniu.
   Ponieważ wełna mineralna charakteryzuje się właściwościami paroprzepuszczalnymi, to wszelka para wodna powstająca w pomieszczeniu i dostająca się do warstwy izolacji, będzie mogła zostać odprowadzona bez ryzyka jej kumulacji pod dachem, co mogłoby doprowadzić do rozrostu pleśni i grzybów. Z tego względu konieczne jest również wykonanie odpowiedniej paroizolacji w formie folii dachowej, która również umożliwi odprowadzenie pary wodnej.
   Więcej informacji na temat ocieplenia poddasza wełną mineralną można znaleźć na stronie zbudujmydom.pl/index.php?page=jak-wybrac-welne-do-ocieplenia-poddasza
   Pozdrawiam
  • psg77 Re: Wełna vs. Styropian 04.07.16, 16:53
   dlabudownictwa.pl
   Marek Wielgo o tym pisał, więszkość materiałów izolacyjnych w styropianie nie przeszło kontroli jakości, to żle:(
   kilka firm na szczeście ok. To dobrze:)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka