Dodaj do ulubionych

Dom czy mieszkanie?

08.12.18, 19:39
Witam, proszę o radę. Mam działkę 1000m około 50 km od Warszawy. Chciałabym 'pójść na swoje', mam 27 lat i nie zamierzam całe życie mieszkać z rodzicami i siostrami. Jak w temacie - która opcja będzie dla mnie lepsza - budowa domu na tej działce czy lepiej mieszkanie oczywiście w kredycie? Jestem wolna, nie mam drugiej połówki. Mam stabilną pracę, zarabiam na tą chwilę 3500 zł na rękę. Od rodziców dostanę do 30 tysięcy max na start. Na co to starczy jeśli chodzi o początki budowy domu? Bo w kwestii kredytu mieszkaniowego to tylko na wkład,a gdzie jeszcze wykończenie.. Nie wiem czy z taką pensją jest sens żeby się porywac na coś takiego jak swój kąt. Działkę mogłabym sprzedać,ale wtedy nie będę miała żadnego zabezpieczenia na przyszłość. Poza tym nie dostanę za nią więcej niż jakieś 60 tys. ( o ile w ogóle tyle dostanę..) bo jest to wieś. Jest tam wodociąg i gaz, ale działka jest w głębi - piąta od ulicy. Bardziej sklaniam się do budowy domu. Parter + piętro, ale póki co chciałabym wykończyć najtańszym kosztem sam parter, góra z czasem kiedyś. A jeśli chodzi o kupno mieszkania to nie chciałabym kawalerki, tylko jakieś minimum dwupokojowe (dwa pokoje i oddzielna kuchnia).
Jestem trochę zagubiona w tych tematach. Może powinnam udać się do jakiegoś doradcy mieszkaniowego/budowlańca?
Doradzcie proszę!
Obserwuj wątek
      • loczek_blond_1 Re: Dom czy mieszkanie? 09.12.18, 20:51
        A co w przypadku gdy będzie słabsza sytuacja finansowa? Mając dwupokojowe mieszkanie można jeden pokój wynająć żeby mieć przynajmniej na opłaty. Z domem będzie gorzej. Czy przy takiej pensji warto w ogóle porywac się w pojedynkę na taką inwestycję? Może lepiej przez 2-3 lata odłożyć kasę i dopiero zacząć działać?
    • martakotlar885 Re: Dom czy mieszkanie? 10.01.19, 22:43
      Jeżeli masz działkę to oczywistym rozwiązaniem jest budowa, ta kwota która posiadasz powinna wystarczyć na fundamenty, postaraj się coś odłożyć do lata żeby mieć na pozwolenia i całą biurokrację. Może to nie są jakieś ekstra zarobki, ale warto pożyć trochę oszczędniej i mieć ten swój kąt, może w międzyczasie trafi się ta druga połówka i już będziecie działać we dwoje.Życie w bloku trzeba lubić, jednak dom gwarantuje Ci spokoj i odpoczynek, chyba że nie możesz się obejsc bez zycia typowo miejskiego, codzienne zakupy imprezy itd, ale to już Twoja decyzja.
    • a_ga_90 Re: Dom czy mieszkanie? 18.08.20, 13:13
      Ciężki orzech do zgryzienia. Kredyt na mieszkanie albo na dom będąc w pojedynkę to naprawdę duże obciążenie, gdzie dochodzą jeszcze koszty samego życia. Chociaż tutaj nie znam Twojej sytuacji. Skoro działka jest na wsi to jest to też kwestia tego czy mieszkanie w takich warunkach jest dla Ciebie :) Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, ja bym się pewnie zdecydowała na tą inwestycję, która jest krótsza w czasie do realizacji, by potem przejść do drugiej - jedna może pomóc Ci potem sfinalizować drugą.
    • allegropajew Re: Dom czy mieszkanie? 23.08.20, 15:10
      Z takimi zarobkami w samotności 50 km (rozumiem od MIEJSCA PRACY) to ZAPOMNIJ, ZAPOMNIJ, ZAPOMNIJ, a potem ZAPOMNIJ na zawsze o domu.

Bez znalezienia drugiej połówki NIE MASZ SZANS na cokolwiek własnego poza kawalerką maks 25 metrów i to z rynku wtórnego
    • aplip Re: Dom czy mieszkanie? 09.09.21, 15:17
      Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. W domu teoretycznie jest lepiej, ma się więcej swobody. Ale trzeba martwić się o zdecydowanie więcej rzeczy niż przy okazji życia w mieszkaniu. Trudniej jest o niego zadbać, więc nie jest to rozwiązanie dla każdego

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka