Dodaj do ulubionych

podłoze torfowe - da sie budować?

02.03.07, 20:57
witam, planuje zakup działki, jednak jest szkopuł, sa to tereny łąkowe i
prawdobodobnie jest tam torf.czy jest to duzy problem i sie raczej nie pchac
sie w to, czy jest do rozwiazania?
Obserwuj wątek
    • jarecki_2 Re: podłoze torfowe - da sie budować? 03.03.07, 09:05
      To działka jedyna w okolicy która będzie zabudowana?? Czy w okolicy stoi już
      jakiś dom? Jeśli stoi to podejdź, zapytaj jak się budowało i czy wszystko jest
      ok, dowiedz się czy projekt domu był jakoś specjalnie przygotowywany pod podłoże
      torfowe. Tak najszybciej zdobędziesz przynajmniej część potrzebnych informacji.
      • Gość: wisnia74 Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.03.07, 12:42
        O rany ja wiem ze sie buduje w morzu (vide most łączący Danię ze Szwecja) ale
        jakie sa ew. koszty w przypadku domu jednorodzinnego - czy w ogóle warto sie
        bawić. To sa nowe działki przed podziałem więc nikt tam nie budował - jakies
        150m wczesniej sa domy ale to sa trochę inne tereny,wydaje mi sie ze suchsze.
        ale zapytac moge oczywiście. Badania geologiczne i tak musze zrobic bo jest to
        zalecane w planie zagospodarowania. szkopuł w tym ze geolog liczy sobie za
        ekspertyzę ok. 1200 zł. Biorac pod uwage ze ekspertyza bedzie niezbyt korzystna
        no to pieniadze wyrzucone dosłownie w błoto. dlatego sie pytam czy na tak
        niesprzyjajacym podłozu mozna bezpiecznie budowac i jak bardzo to podraza
        koszty. Może ktos ma wiedze i doswiadczenie wtym temacie.
          • Gość: majster Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.03.07, 16:21
            jeśli nie chcesz ekspertyzy geologa a wolisz ekspertyzę forumową, to na co
            liczysz? Torf to nie łąka ale bagno. Jeśłi jest torf płytko zalegający to można
            po prostu go wykopać do gruntu nośnego i zasypać - czyli tzw. wymiana gruntu
            lub jak radzono wyżej posadowic na palach, które przebija torf i osiądą w
            gruncie nosnym. Koszty tych robót sa niczym w stosunku do zwiększonych kosztów
            podadowienia na torfie. Zamiast zadręczać sie popytaj miejscowych , na pewno
            wskażą kogoś kto cos wie na ten temat.
            • Gość: konstruktor Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.03.07, 12:22
              witam,
              ostatnio robilem proj. palowania dla domu jednorodzinnego, który znajdować ma
              się na działce o podłożu torfowym (gł. warstwy torfu -ok. 3,0m, poniżej grunt
              nośny). Koszt wykonania pali+oczepów fundamentowych w tym przypadku był ok. 2-
              2,5 raza większy od fundamentów tradycyjnych (ław). Zależy oczywiście to od
              warunków gruntowo-wodnych, a także od tego czy dom ma być podpiwniczony, czy nie
              pozdrawiam
                  • Gość: wisnia74 Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.adsl.inetia.pl 16.03.07, 19:10
                    Jak nie zbiorę tego torfu z całej działki to bedzie stała na niej woda tak jak
                    to jest teraz. torf i namuły to warstwa nieprzepuszczalna więc bedzie bajoro na
                    działce i wokół domu, tak? więc chyba trzeba by to zdjąc i nasypać warstwy
                    podłoża przepuszczalnego. Czy ja źle główkuję? Jak zdejme tylko tam pod
                    fundamenty to nie zmieni to faktu że wszędzie wokół bedzie woda stała.
                    Oto cytat z ekspertyzy: "[...] zaleca sie usuniecie wierzchniej warstwy gruntu
                    do głebokości ok.1m. Na miejsce usunietego gruntu nalezy nanieść warstwe nasypu
                    z gruntu nośnego o miąższości ok. 1,3m. Nasyp nalezy zagęścic do Id wynosżacego
                    powyżej 0,5. zaleca się takze odwodnienie terenu działki."
                    • Gość: cromwell Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.48.jawnet.pl 16.03.07, 19:45
                      zle glowkujesz
                      zbierasz tylko warstwe niestabilnego podloza
                      ponizej metra podloze jest stabilne ale nie przepuszcza wody
                      mozesz sobie zebrac torf z 10 ha
                      i tak woda bedzie stala w zageszczonym wyrobisku

przede wszystkim sprawdz mozliwosc odwodnienia dzialki
                      to najtrudniejszy sprawa
                      wiaze sie z kopaniem rowu melioracyjnego na pewnym odcinku
                      przez kilka ( kilkanascie?) dzialek

jezeli nie ma mozliwosci odwodnienia dzialki
                      i tak bedziesz podtapiany
                      dlatego zbierz warstwe torfu pod budynek i podjazd
                      reszte daruj sobie
                      chyba ze to grzezawisko
                      i nie bedziesz mial gdzie skladowac palet z materialem
                      wtedy poszerz teren wyrobiska

pzdr.
                    • Gość: piotr2569 Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.03.07, 17:20
                      Od kiedy TORFY są warstwą nieprzepuszczalną???

Który składnik w Torfie odpowiada za nieprzepuszczalność???
                      W takim razie skoro torf jest nieprzepuszczalny to jaki jest stopień
                      plastyczności dla torfu???

Proszę sięgnąć do PN-81/B-03020 strona 7, 8 a dowie się pan jakie grunty należą
                      do spoistych a jakie do niespoistych.

Dla ułatwienia podam, że TORF to organika.

Pozdrawiam serdecznie
                    • Gość: piotr2569 Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.03.07, 17:32
                      Cytat z ekspertyzy:
                      zaleca sie usuniecie wierzchniej warstwy gruntu
                      do głebokości ok.1m. Na miejsce usunietego gruntu nalezy nanieść warstwe nasypu
                      z gruntu nośnego o miąższości ok. 1,3m.

miąższość warstwy to inaczej jej wysokość w przekroju poprzecznym.
                      Czyli ekspertyza zaleca Panu nasypanie gruntu do wysokości +0,30m????
                      Wykop -1m miąższość warstwy +1,3 = 0,3m???

Następny szczegół to jakim gruntem każą zasypać - każdy grunt oprócz organiki
                      uważa się za nośny (w rożnym stopniu ale nośny).

Stopień zagęszczenia Id powyżej 0,5 stosuje się pod ławy fundamentowe a nie pod
                      trawnik. Jak pan chce osiągnąć ID>0,5 na 1,3 metrowej warstwie - będzie Pan to
                      ubijał walcem drogowym??, Czy dzielił na warstwy 10cm i ubijał każdą osobno???

Zaleca się odwodnienie terenu - jakie??? Wyprofilowanie spadków, drenaż,
                      odfiltrowywanie wody,

Skoro zrobił Pan badania to jaki jest profil (warstwy gruntu) i jakie mają
                      parametry???

Pozdrawiam serdecznie.
                      • Gość: wisnia74 Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.adsl.inetia.pl 18.03.07, 16:25
                        Czyli co? nasypanie gruntu do 0,3 m to źle? Grunt nienosny jest do 0,7 pod
                        pow. - piasek humusowy i nazmuł z dużą zawartościa części organicznych.
                        Nasypanie gruntu zaleca się piaskiem. tyle ekspertyza. a co pan radzi bo na
                        razie to tylko krytyka ale żadnych pomocnych opinii. A ja nadal nie wiem co z
                        woda na powierchni. Woda stoi co jak rozumiem jest spowodowane ze grunt jest
                        nieprzepuszczalny i nie wsiąka, tak. no więc chyba rozsadne jest zdjecie tej
                        warstwy i nasypanie takiej przez którą woda bedzie wsiakać wgłąb? Co mam w
                        kaloszach chodzić po działce? Może trochę praktycznych rad a nie zadawanie
                        pytań - ja się nieznam i dlatego pytałem. Nie wiem czy będę ubijał walcem - jak
                        bedzie trzeba to może itak. A uważa Pan ze nie da sie osiągnąc ID > 0,5 na 1,3
                        m warstwie? To prosze o inne rozwiazania. Nie ma w opracowaniu jak odwodnic.
                        • Gość: piotr2569 Re: podłoze torfowe - da sie budować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.03.07, 18:14
                          Proszę Pana,
                          Co do ID= 0,5 na 1,3 metrowej warstwie to się napewno da ale nie odrazu. Albo
                          będzie Pan to robił warstwowo, albo walcem. Napewno nie osiągnie Pan ID=0,5
                          ubijając piasek własnymi nogami.

Jeżeli grunt nienośny jest do 0,7m pod powierzchnią terenu a posadawia Pan się
                          niżej to jaki jest sens wymianu gruntu??? Proszę sobie samemu odpowiedzieć to na
                          pytanie. Po co wymieniać grunt pod budynkiem skoro posadawia się pan niżej???
                          Chyba, że poziom posadowienia jest płytszy niż warstwa gruntu nienośnego.

Co do opracowania - to moim zdaniem jest ono niekompletne. To jest tak samo jak
                          klient zleciłby mi opracowanie konstrukcji hali a ja napisałbym - ZALECA SIĘ
                          KONSTRUKCJE STALOWĄ - i na tym skończyłbym opracowanie.

Jeżeli chce Pan wymieniać cały grunt - ja tego Panu nie bronię - lecz nie widzę
                          w tym sensu.

Jeszcze odnośnie tej ekspertyzy to naprawdę nie ma tam więcej informacji?
                          Ja zawsze dostawałem przekroje geologiczne do zaprojektowania fundamentów, w
                          których to opisany był:
                          - ilość i jakie warstwy
                          - miąższość warstw
                          - stopień plastyczności lub stopień zagęszczenia gruntu
                          - poziom zwierciadła wody gruntowej

Na tej podstawie można dobrze zaprojektować fundament. Informacje, które Pan
                          podaje są niekompletne, a żąda Pan ode mnie kompletności rozwiązania.

Ja mogę powiedzieć tak od siebie:
                          - Zrobi Pan wykom fundamentowy szerszy niż obrys fundamentów z każdej strony o
                          1,5m.
                          - Jeżeli posadawiamy się niżej niż 0,7m p.p.t to znaczy, że posadawiamy się na
                          warstwie nośnej - nie ma potrzeby wymiany gruntu.
                          - Po wykonaniu ławy fundamentowej i odpowiedniej jej izolacji, oraz po wykonaniu
                          ścian fundamentowych i odpowiedniej ich izolacji zasypuje pan resztę wykopu
                          robiąc drenaż naturalny. Używa Pan do tego gruntu niespoistego odpowiednich
                          frakcji - czyli tak aby woda mogła z powierzchni terenu bez przeszkód przedostać
                          się w głębsze warstwy gruntu. Jak wygląda taki drenaż - proszę sięgnąć do
                          książki a najlepiej zlecić opracowanie fundamentu w biurze projektowym - i tak
                          adaptacji musi Pan dokonać - więc poszerzy Pan opracowanie o odwodnienie gruntu.
                          Tyle z mojej strony na ten temat.
                          Pozdrawiam serdecznie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka