Dodaj do ulubionych

Jak wykonać fundament - ławę pod domek ogrodowy?

01.09.07, 21:36
Czy ktoś może krok po kroku opisać sposób wykonania fundamentu lub ławy( co lepsze i praktyczniejsze?) pod lekki domek ogrodowy 3 x 4 plus taras z desek na zwykłym gruncie? Chodzi mi głównie o porady dotyczące izolacji p.wilgociowej. Muszę wykonać to sam, w miarę szybko i w miarę tanio. Mam do dyspozycji betoniarkę i gruby żwir na działce. Ile może mi zająć wykonanie wykopów i ich zalanie w pojedynkę? A może bloczki betonowe plus legary podporowe? Z góry dzięki za porady.
Obserwuj wątek
        • competer1 Re: Jak wykonać fundament - ławę pod domek ogrodo 03.09.07, 19:26
          andrzej.sawa napisał:

> A może lepiej płytę?

Ile minimum powinna mieć grubości i jak trzeba by było ją zazbroić? Jakaś izolacja pod spód, czy bespośrednio lać na oczyszczony grunt? Najchętniej posadowiłbym cały domek na stopach z bloczków betonowych i potem na legarach, ale boję się przesuwania poszczególnych podpór po zimie i związanych z tym poprawek przy poziomowaniu.
              • piotr2569 Re: Jak wykonać fundament - ławę pod domek ogrodo 04.09.07, 07:40
                Kilka moich wskazówek:
                1. Prosze pamiętać o minimalnej głębokości posadowienia
                bezpośredniego, która pomijająć przemarzanie wynosi 0,5m.
                2. Fundamenty płytowe stosujemy dla dużych obciążeń przy
                niekorzystnych warunkach gruntowo-wodnych. Aby taka płyta osiadała
                równmiernie i nie ścięła się powinna być zazbrojona. Zbrojenie
                powinno być dołem (uwzględniające działanie obciążenia
                zewnętrznego), oraz górą (uwzględniające odpór gruntu).
                3. Prosze pamiętać o odpowiedniej otulinie elementów bezposrednio
                stykających się z gruntem - min.5cm.
                4. Mając do dyspozycji to co Pan napisał (cement, gruby żwir)
                watpnię aby uklacił Pan coś więcej niż CHUDZIAKA. Także lanie płyty
                z takiego czegoś mija się z celem. Kilka cykli zamarzania i
                odmarzania i płyty nie będzie.
                5. Domek jest mały, drewniany więc i obciążenia będą niewielkie.
                Dlatego projektowanie masywnego fundamentu monolitycznego mija się z
                celem.
                6. Najlepszym rozwiązaniem bedzie posadowienie go na bloczkach
                betonowych (uwzględniając oczywiście głębokość posadowienia i
                izolację przeciwwilgociową fundamentu)na warstwie chudego betonu.
                7. Należy brać pod uwagę wytyczne producenta domku co do punktów i
                wymogów podparcia.

Pozdrawiam
                • competer1 Re: Jak wykonać fundament - ławę pod domek ogrodo 04.09.07, 20:26
                  piotr2569 napisał:

> Kilka moich wskazówek:
                  > 1. Prosze pamiętać o minimalnej głębokości posadowienia
                  > bezpośredniego, która pomijająć przemarzanie wynosi 0,5m.
                  ciach...
                  > 6. Najlepszym rozwiązaniem bedzie posadowienie go na bloczkach
                  > betonowych (uwzględniając oczywiście głębokość posadowienia i
                  > izolację przeciwwilgociową fundamentu)na warstwie chudego betonu.
                  > 7. Należy brać pod uwagę wytyczne producenta domku co do punktów i
                  > wymogów podparcia.
                  >
                  Dzięki za porady. Bloczki betonowe jako stopy, czy jako cały fundament mam zaaplikować? Bo wyobrażałem sobie to tak, że dla każdej ściany dam po dwie stopy składające się z 3 bloczków, w tym dwa będą umocowane w gruncie. Domek jest w stanie dobrym, ale to chyba własna produkcja :). Proszę o odpowiedź.
                  Pozdrawiam
    • mrduch99 Podłoże pod domek drewniany 17.05.14, 09:08
      Przy tych rozmiarach domku spokojnie może on stać na bloczkach betonowych. Wyjątkiem byłoby tutaj bardzo niejednorodne podłoże. W większości wypadków wystarczy zagłębić 2 bloczki w ziemię, a jeden czy dwa kolejne wystawić powyżej gruntu. Takie podłoże pod domek drewniany musi być absolutnie dobrze wypoziomowane i utwardzone, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka