Dodaj do ulubionych

Na co wskazuje brak rekacji w bad. neurologicznym

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.03.04, 12:16
W szczegółach: jestem po badaniui neurologicznym i niestety moja lewa nóżka
nie zareagowała po stuknięciu młoteczkiem w kolano. Stukała i stukała a nóżka
ani drgie. Przyznam, że nie miałam kłopotów z takim badaniem, a dzisiaj pełne
zaskoczenie. Pani dr zastosowała swoją "magiczną" sztuczkę i kazała
zacisnąć "palce na palcach" w momencie uderzenia. Nózka zareagowała ku mojej
radości... Ale wiem, że nie jest to objaw prawidłowy. Czy ktoś wie na co może
wskazywać taki brak rekacji??? Pani dr zbyła mnie mówiąc, że nie ma czym się
przejmować.. a jednak ja się przejmuję. Za sugestie wielkie dzięki
Obserwuj wątek
    • Gość: lek.med.PiotrP. Re: Na co wskazuje brak rekacji w bad. neurologic IP: 81.15.221.* 12.03.04, 22:33
      Czesto moi pacjenci pytaja,dlaczego nie maja odruchu kolanowego.Oczywiscie jest
      to cenna wskazowka w ocenie dzialania OUN,ale bardzo czesto okresla sie to
      mianem "taka uroda".Rzeczywiscie podejrzanym jest gdy w jednej nodze wystepuje
      odruch a w drugiej nie.Jednak okreslane przez CIebie "palce na palcach" sa
      sposobem pelnej oceny odruchu sciegnistego.Jest to tak zwany odruch
      wzmocniony.Jezeli dajmy na to nie ma odruchu kolanowego,a przy wzmocnieniu jest
      to wsyzstko jest w porzadku.Najbardziej podejrzane jest wygorowanie
      odruchow,czyli zbyt mocne odruchy.U Ciebie jest wszystko w porzadku,nie masz
      sie czym martwic.Prawdopodobnie masz ucisk na korzen kregoslupa i przez to
      zanik odruchu.
    • Gość: lek.med.PiotrP. Re: Na co wskazuje brak rekacji w bad. neurologic IP: 81.15.221.* 14.03.04, 11:34
      Nie wiem drogi Arturze,ale po prostu jak czytam Twoje posty to chce mi sie
      smiac.Pacjentka nie reaguje na odruch,jednostronnie.Z tego co opisuje nie ma
      innych cech uszkodzenia ukladu nerwowego.W momencie wzmocnienia odruch sie
      pojawia,wiec mozna sadzic,ze nie ma patologii.Przypominam,ze pelny zanik
      odruchu sklaniac moze do dalszych badan.Najczestsza przyczyna tego typu
      sytuacji sa problemy z odcinkiem ledzwiowym kregoslupa.Moze w Kanadzie maja
      inne zdanie na ten temat,ale to nie moja sprawa.Jak zapewne zauwazyles tu jest
      Polska,a nie Kanada.W rozpoczynajacej sie dyskopatii,badz nawet w nadcisnieniu
      srodkrazkowym czesto pojawia sie oslabienie odruchow.Nie zawsze towarzyszy temu
      bol kregoslupa.Ten zwiastun sklania do skierowania pacjenta na badania rtg,w
      celu dalszej prognozy.Jezeli wszystko wskazuje,ze jest w porzadku,to obserwuje
      sie pacjenta,sprawdza czy nie dochodza zadne inne objawy,np patologiczny odruch
      Babinskiego,badz nawet objaw Rossolimo.Jezeli takowe nie wystapia,mozna na tym
      etapie diagnostyki poprzestac i zalecic pacjentowi kontrole co jakis dluzszy
      czas.Taki jest standard leczenia u nas w kraju.W przypadku wygorowania odruchow
      pacjenta kieruje sie na badania,ktore maja wykazac czy nie doszlo do
      jakiejkolwiek patologii w ukladzie nerwowym.Szczegolnie wazna jest ocena gdy
      obserwuje sie jednostronny zanik odruchu oraz zniesienie odruchow brzusznych.To
      sklania do wnikliwej diagnostyki.Arturze caly czas probujesz udowodnic mi ze
      sie myle,tymczasem czytajac Twoje posty mozna odniesc wrazenie,ze straszysz
      ludzi.Podejrzenia jakie wypisujesz budza zgroze.Nie ma sensu przedstawiac tego
      w takim swietle.Jezeli ktos pisze o takim sprawach jak fasolka no to wybacz
      guru.
      • maszar Re: Na co wskazuje brak rekacji w bad. neurologic 14.03.04, 12:05
        Drogi Piotrze:
        1 - korzeń kręgosłupa, to coś innego niż rzecuwiście istniejące korzenie
        nerwowe;
        2 - objawy ubytkowe w przypadku rwy kolszowej mają charakter trwały i nie
        ustępuja przy wzmacniani odruchów; czym innym jest fizjologiczne blokowanie
        (pochodzenia centralnego)i nie ma to nic wspólnego z obwodowym uszkodzeniem OUN;
        3- podobnie do powyższego - gdzie Babiński w rwie kulszowej?!! Gdybyś łaskawie
        zernął do podstaw neuroanatomii zrozumiałbyś swoją ignorancję;
        4 - pomyśl trochę, zanim zaczniesz straszyć innych; wyciąganie bardzo
        karkołomnych hipotez w przypadku jak najbardziej fizjologicznej reakcji na
        pewno niczemu dobremu nie służy. Nie jesteśmy na wysokospecjalistycznym
        konsylium, ale na forum, gdzie większość osób nie mając podstaw naukowych moze
        bardzo opacznie i ksobnie interpretować zawarte tu sugestie.

Droga Fasolko - naprawdę nie masz się czym przejmować; taka reakcja, jaka
        opisujesz jest jak najbardziej prawidłowa. Wystarczy, że byłaś spięta, czymś
        zestresowana i blokowanie odruchów miało prawo wystąpić.
          • maszar Re: Na co wskazuje brak rekacji w bad. neurologic 14.03.04, 20:05
            1- piszesz "Prawdopodobnie masz ucisk na korzen kregoslupa i przez to
            zanik odruchu." - totalna bzdura zarówno odnośnie terminologii, jak i
            interpretacji - objawy ubytkowe w rwie są trwałe i nie znikają po odhamowaniu;
            2- sytuacja jest oczywista - na forum pisze osoba, która została poddana
            pełnemu badaniu neurologicznemu i jedyne co ją niepokoi to hamowanie odruchu
            kolanowego, czyli recz częsta i jak nabardziej fizjologiczna. Wnioskując z
            opinii neurologa, który przeprowadził PEŁNE badanie i nie znalazł innych
            niepokojących objawów - wszystko jest w porządku.
            W takiej sytuacji czysto teoretyczne rozważania poparte błędnymi wnioskami może
            tylko namieszać biednej autorce postu w głowie i wpędzać ją w niepotrzebny
            stres. Jeśli chcesz diagnizować pacjenta na odległość - gratuluję odwagi, ale
            współczuję pacjentom poddanej takiemu procesowi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka