Dodaj do ulubionych

Plyn mozgowy-wazne pytanie-prosze o pomoc!!!

IP: 81.15.221.* 16.03.04, 22:07
Mialem robiona punkcje ledzwiowa z powodow podejrzenia neuroinfekcji.Plyn byl
przejrzysty,bezbarwny,wszystko ok jedynie cytoza-12;co to moze oznaczac???
Lekarze twierdza ze jest ok,wynik mialem na 2 dzien wiec nie robili
posiewu,czy mogli przegapic bakterie,bo glowa boli nadal????Czy pod
mikroskopami widac od razu bakterie,czy trzeba robic posiew???
Obserwuj wątek
    • wedrowiec2 Re: Plyn mozgowy-wazne pytanie-prosze o pomoc!!! 16.03.04, 22:20
      Prawidłowa cytoza PMN wynosi 0-5 komórek w 1 mikrolitrze. Liczba 12 oznacza
      średnią pleocytozę (10-25 komórek/ul). Ważne jest jakiego rodzaju są to
      komórki - limfocyty czy granulocyty. Ich rodzaj zależy m.in. od typu zakażenia
      (bakteryjny lub wirusowy). Bakterie mogą być widoczne pod mikroskopem (w
      preparacie bezpośrednim) tylko wtedy gdy jest ich bardzo dużo. W wyniku
      powinieneś mieć też podane ilość białka i stężenie glukozy. Te wszytskie
      parametry łącznie analizowane mogą byc podstawą diagnozy.
    • Gość: Doki Re: Plyn mozgowy-wazne pytanie-prosze o pomoc!!! IP: *.246-200-80.adsl-fix.skynet.be 16.03.04, 22:24
      cytoza to liczba komorek w mikrolitrze (milimetrze szesciennym) plynu. Norma
      jest w zasadzie od 0 do 6, ale 12 to jeszcze nie dramat.
      Posiew w kierunku bakterii wyjdzie raczej ujemny, jezeli poziom glukozy jest w
      normie i cytoza ponizej 1000, dlatego pewnie go nie zlecano. Jaka neuroinfekcje
      u Ciebie podejrzewano? Z plynu mozna rowniez robic posiew wirusow lub PCR w
      kierunku wirusow, ale to nie sa badania stosowane rutynowo.
      • Gość: Mariusz Re: Plyn mozgowy-wazne pytanie-prosze o pomoc!!! IP: 81.15.221.* 16.03.04, 22:44
        No zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych.Bialko-36,cukier-60,chlorki-120,1,odczyn
        nonne-appelta-ujemny,odczyn pandyego-ujemny,neurologicznie bez zmian,poza tym
        ze jeden objaw oponowy mam dodatni,tzn to co noge sie podnosi do gory a druga
        lezy na kozetce,ale zawsze bylem malo wygimnastykowany i zawsze mialem z tym
        problem,powiedzieli ze najwazniejszy jest ten karkowy a ten byl
        ok,okulistycznie-bez cech nadcisnienia,zastanawiam sie czy podczas punkcji
        mierzono ciesnienie plynu,cos tam grzebali w czasie naklucia,przekladali
        cos,ale nie widzialem;czy nadcisnienie w glowie wyszloby w badaniu
        okulistycznym;mam zmiane w oku prawym w formie tarczy n.II ale to mam od
        urodzenia podobno,taki siatkowczak jakis;poza tym bez zmian;przeleczyli mnie w
        razie czego zinacefem.
        • Gość: Doki Re: Plyn mozgowy-wazne pytanie-prosze o pomoc!!! IP: *.246-200-80.adsl-fix.skynet.be 17.03.04, 07:54
          No to bakteryjne zapalenie opon mozna wlasciwie wykluczyc na podstawie badania
          plynu i obrazu klinicznego. Co do wirusowej sprawa jest trudniejsza, ale to tez
          malo prawdopodobne- za dobrze sie czujesz.

> zastanawiam sie czy podczas punkcji mierzono cisnienie plynu

To mozliwe.

> przeleczyli mnie w razie czego zinacefem.

A to ciekawe, bo Zinacef akurat bardzo slabo przenika do plynu mozgowo-
          rdzeniowego, wiec nawet gdybys mial w nim jakies bakterie, szansa, ze Znacef je
          zatlucze, jest niewielka.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka