Dodaj do ulubionych

czy to tylko zespol ciesni nadgarstka

01.03.11, 17:33
W lipcu zaczely sie moje problemy. rano nie moglam zacisnac dloni w piesc palce byly jakies przykurczone moglam je zgiac w stawie srodkowym ale rano nie moglam ich rozprostowac bo mialam wrazenie ze sciegna w srodreczu sa jakies przykurczone i blokuja ten wyprost. dotyczylyo do glownie palcow serdecznych z czasem srodkowych. doszly nocne bole nadgarstkow, dretwienia od kciuka do polowy serdecznego glownie w nocy. doszlo do tego ze juz nawet w dzien nie moglam zacisnac piesci ani zlozyc dloni jak do modlitwy. bylam u reumatologa zrobil badanie anty ccp i ana- wyszly ujemnie czyli dobrze. ob, czynnik reumatoidalny tez dobrze. reumatolog odeslal do ortopedy. ten sie zbytnio nie przejal stwierdzil zapalenie sciegien i zapisal doustnie metypred. jak bralam bylo dobrze po odstawieniu mrowienia bole poranna sztywnosc powrocily. przed wizyta u reumatologa robilam usg dloni kotre wykazalo pogrubione pochewki sciegien zginaczy palcow w dloni i w nadgarstkach. w lewej dominujacej dloni objawy sa silniejsze. na pewno jest uscisk sciegien w kanale nadgarstka na nerw posrodkowy i stad zcn. tylko martwi mnie ta sztywnosc(chyba rzadko wystepuje przy zcn). czy to tylko zcn? wiem ze na tle przeciazeniowym moze dojsc do nieswoistego zapalenia pochewek sciegien i tym samym do zcn. przeciazalam dlonie(remont mieszkania, pranie reczne duzo przy komputerze i jescze by sie cos uzbieralo) ale z drugiej strony bardzo sie boje ze to cos powazniejszego np twardzina mimo dobrych wynikow badan.
Obserwuj wątek
    • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 02.03.11, 12:22
      dzis w nocy prawie nie spalam tak mi dretwialy rece i tak mnie bolal lewy nadgarstek jakby mnie ktos iglami nakluwal w nerwy. a rano znowu rece sztywne. w przyszlym tygodniu wybieram sie prywatnie na emg. bo na kase chorych to nie mam szans do maja/czewca. owszem sa w pracowniach emg terminy nawet na marzec tylko ze w przychdniach nie ma miejsc u specjalistow ktorzy moga dac takie skierowanie w ramach nfz. istny mętlik a chory cierpi
    • spector1 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 02.03.11, 12:44
      sunflower7614 napisała:

...> wiem ze na tle przeciazeniowym moze dojsc do nieswoistego zapalenia pochewek > sciegien i tym samym do zcn. przeciazalam dlonie(remont mieszkania, pranie reczne > duzo przy komputerze i jescze by sie cos uzbieralo) ale z drugiej strony bardzo sie boj
      > e ze to cos powazniejszego np twardzina mimo dobrych wynikow badan. <

Gdybys wiedziala to nie bylabys w takim stanie.
      Do takiego stanu dochodzi sie latami a nie przez kilka miesiecy.
      Przeciazenie to magiczne haslo. Wielu specjalistow nim operuje lecz tak jak ty uwaza, ze przeciazone zostaly jedynie dlonie.
      W rezultacie "leczy" sie objawy. Nie doszukuj sie egzotycznych schorzen.

Jak to jest,że osoby,ktore zawodowo(tenisisci, wioslarze,bokserzy, miotacze) 100x wiecej obciazaja od przecietnego Kowalskiego ramie,przedramie ,nadgarstek i dlon
      nie nawiedza plaga ZCN.
      W przypadku operacji ZCN zawodowiec zawsze musialby zakonczyc kariere.
      Spada bowiem dramatycznie moc chwytu, szczegolnie przy zgietym nadgarstku.
      Przeciecie wiezadla (transverse carpal ligament) niekorzystnie zmienia mechanike pracy sciegien.
      O tym pan ortopeda, nawet z tytulem prof. ci nie powie.
      Kanapowcom ,ktorzy chwala operacyjna interwencje wystarczy bezbolesna obsluga pilota, sa zachwyceni gdy poziom bolu spada z poziomu 10 do 2. Funkcjonalnosc reki jest dla nich sprawa drugorzedna.

Spector1
      • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 02.03.11, 13:30
        Spector--o tym do czego prowadzi przeciazenie dloni zrozumialam dopiero teraz jak zaczelam chorowac.gdybym wiedziala czym to grozi to bym je oszczedzala nie doszukuje sie na sile egzotycznych schorzen ale wiadomo czasmi objawy moga byc podobne.
        jesli nie zabieg operacyjny to co polecasz? objawy sa juz maksymalnie nasilone. pochewki sciegien sa zwyrodniale i uciskaja na nerw posrodkowy. rece mrowieja dretwieja bol lwego nadgarstka w nocy jest nie do wytrzymania rano rece sztywne nie moge zacisnac dloni(na dodatek cos przeskakuje w nadgarstku) ani zlozyc jak do modlitwy. po rozruszaniu lepiej ale bez rewelacji . na co mam czekac? zabiegi typu laser fonoforeza nie pomogly nic a nic
      • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 02.03.11, 14:46
        ale jak wynika z tego fragmentu medycznego artykulu przeciazenie moze prowdzic do zkn

"W praktyce objawy ostrego ZKN są rzadko obserwowane. Najczęściej chory ma dolegliwości przewlekłe, nawracające o zmiennym nasileniu. Wśród wymienionych potencjalnych przyczyn przewlekłego ucisku na nerw pośrodkowy zdecydowanie najczęstszą jest przewlekłe nieswoiste zapalenie ścięgien zginaczy palców rąk. Przyczyna tego zapalenia jest niemal niezmiennie taka sama: wielokrotnie powtarzane napięcie tych ścięgien (2, 11). Objawy częściej są obustronne niż jednostronne, ale silniejsze zwykle w ręce dominującej. Na ZKN szczególnie narażone są niektóre grupy zawodowe osób wykonujących częste, powtarzane ruchy rąk, jak maszynistki, stenotypistki czy rolnicy (9, 14, 12, 18). Częstą przyczyną ZKN jest codzienne ręczne dojenie krów, obcinanie maczetą liści buraka cukrowego, czy pielenie grządek ? ręczne lub z użyciem narzędzi o krótkim trzonku. Nasilenie objawów ZKN pojawia się często sezonowo, w okresie szybkiego wzrostu roślin, kopania ziemniaków i buraków, a także w okresach porządków przedświątecznych.
        Należy pamiętać, że czynnikiem sprzyjającym jest nie tyle siła, z jaką ścięgna bywają napinane, ile czas trwania i powtarzania napięć (11). Chore na ZKN, które negują wykonywanie jakichkolwiek prac obciążających ręce i mięśnie przedramion na pytanie o roboty dziewiarskie na drutach lub szydełkiem odpowiadają niejednokrotnie, że jest to ich ulubione codzienne zajęcie. Częstsze występowanie ZKN u kobiet oraz rodzinne występowanie tego zespołu tłumaczy się wrodzonym zwężeniem światła kanału nadgarstka u kobiet i w niektórych rodzinach (1, 9, 11, 12, 18).
        Wyraźne wysięki stawów nadgarstkowych i pochewek ścięgien zginaczy palców rąk, jakie obserwuje się np. w reumatoidalnym zapaleniu nieczęsto prowadzą do klinicznie jawnego ucisku na nerw pośrodkowy (17). Obrzęk w przewlekłym nieswoistym zapaleniu ścięgien zginaczy palców jest zwykle niewykrywalny, lub manifestuje się nieznacznym pogrubieniem zarysów nadgarstka, które uwidacznia się w postaci walcowatego pogrubienia ułożonego w osi przebiegu ścięgien w maksymalnym zgięciu grzbietowym ręki w stawie nadgarstkowym. Temu niewielkiemu obrzękowi towarzyszyć mogą burzliwe objawy kliniczne (tab. 5)."
        • spector1 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 02.03.11, 16:42
          Cytowany artykul w zadnym przypadku nie mozna uznac za medyczny.
          Przeciazenie czego? Sciegien? Totalna bzdura.

Autor tych wypocin z cala pewnoscia nie rozumie funkcji miesni zginaczy palcow i ich prostownikow.
          en.wikipedia.org/wiki/Extensor_digitorum_muscle
          en.wikipedia.org/wiki/Flexor_digitorum_profundus_muscle
          www.ejbjs.org/cgi/reprint/74/10/1478.pdf
          Autorzy artykulu (patrz powyzszy link)probuja odpowiedziec na to pytanie.
          Ale nawet oni sie gubia i dochodza w niektorych miejscach do blednych wnioskow.

Co ci pozostaje? Musisz znalezc kompetentnego lekarza - ortopede sportowego, ktorego
          kwafifikacje mozna zweryfikowac na portalu
          www.znanylekarz.pl
          Nie nalezy sie sugerowac tytulem.Wsrod prof tez sa ignoranci.
          Weryfikacja nie jest latwa dla laika.Dla znajacych temat proces eliminacji jest prosty.
          Nawet jeden, dluzszy, krytyczny wpis dot. cierpiacego pacjenta, pozbawiony medycznego zargonu, jest czesto tak spojny medycznie,ze eliminuje konowala z listy kompetentnych.
          Agnieszke Radwanska zoperowal b.dobrze polski dr.ortopeda.Stac ja bylo na prof.
          Wprawdzie byla to innego typu operacja lecz wymagala ona precyzji i znajomosci
          tematu.

Spector
          • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 02.03.11, 18:18
            www.czytelniamedyczna.pl/1568,zespol-kanalu-nadgarstka-najczestsza-przyczyna-bolu-rak.html
            stad pochodzi artykul wiec taki zupelny laik tego nie napisal.
            poza tym usg wykazalo pogrubienie pochewek sciegien zginaczy palcow (w obrebie reki i nadgarstka). to skad sie ono wzielo w takim razie jesli nie od nakladajacych sie na siebie przeciazen i mikrouszkodzen? czyli jednak faktycznie dolega mi cos grozniejszego?
    • spector1 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 08.03.11, 17:10
      90% pacjentow po operacji ZCN jest zadowolonych z rezultatow operacji , po 5 latach 60%
      Wraz z uplywem czasu osob bez ZCN jest coraz mniej.

Potwierdzaja to osoby opisujace swoje przypadki na forum:
      ehealthforum.com/health/carpal_tunnel_syndrome.html
      Spector
      • felinecaline Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 12.03.11, 22:57
        W medycynie jest taka zasada: "kiedy slyszysz tetent kopyt"... w domysle: wybieraj najprostsza z mozliwych przyczyn - nie doszukuj sie czegos nadzwyczajnego.
        Tymczasem Ty te przyczyne znasz - wymieniasz ja juz w pierwszym powcia, ale coraz bardziej zbaczasz w kierunku doszukiwania sie czegos innego - bardziej skomplikowanego, rzadszego, "ciezszego"...
        To nie ma zadnego sensu, porozmawiaj z lekarzem, ktory Cie prowadzi do tej pory i najnormalniej zapytaj gdzie jego zdaniem byloby najlepiej poddac sie operacji (ewentualnie kogo by Ci polecil jako operatora).

• sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 13.03.11, 10:56
          wiem ze troche panikuje ale mam objawy ciut inne niz wiekszos chorych na zespol ciesni nadgarstka.mrowienie dretwienie bol nadgarstka to pasuje tylko ta sztywnosc , przeskakiwanie w miejscu gdzie jest troczek zginacza juz nie bardzo pasuje do zcn. a ze czasami zcn wspolistnieje z chhorbami tkanki lacznej dlatego sie martwie.
          jesli chodzi o lekarza to wole sie zorientowac wsrod pacjentow bo akurat lekarz ktory mnie prowadzi ma swoja klinike wiec na pewno mi ja zaproponuje a ja wolalabym poznac opinie pacjentow
          • bardu Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 13.03.11, 11:20
            Poczytaj o palcach trzaskających/strzelających. Ja mam i ZCN i palce strzelające. Rano mam dłonie zesztywniałe, opuchnięte - dopiero w ciągu dnia jak je rozruszam jest lepiej. Aczkolwiek dobrze nie jest. Największe problemy mam z kciukiem prawej ręki (miałam w tej ręce operację ZCN) - przeskakuje i boli. Byłam u dwóch ortopedów, każdy zalecał zabieg. Dostałam blokadę, na trochę pomogło. Obawiam się, że bez zabiegu się nie obędzie. Miałam trzy cykle rehabilitacji na dłonie - w lewej pomogło, w prawej wręcz przeciwnie - kciuk rozbolał właśnie po rehabilitacji. Czeka mnie drugi zabieg ZCN na lewej ręce i kciuk w prawej. Na razie czekam. Nie jest jeszcze beznadziejnie, ale wiem, że w każdej chwili może się pogorszyć. Ja przynajmniej wiem skąd to mam. Przez wiele lat pisałam dużo na maszynie/komputerze. Widać nic nie ma za darmo.
          • felinecaline Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 13.03.11, 13:12
            Jeszcze raz odwolam sie do przykladu meza. Zreszta jest on studnia przykladow nie do wyczerpania.
            I wlasnie u Niego wystepowalo takie "przeskakiwanie" jak opisujesz.
            Czesto jego palec sserdeczny blokowal sie w pozycji zgietej - juz po operacji "kanalu".
            Przyczyna byla cysta, ktora utworzyla sie na sciegnie i blokujac sie pod troczkiem uniemozliwiala powrot do pozycji wyprostowanej.
            Korekta usunela to bezpowrotnie , od jej czasu uplynelo juz 6 lat.
            Jeszcze raz dobrze radze - nie probuj w tetencie kopyt doszukiwac sie zebry - chyba, ze mieszkasz w Afryce lub pracujesz w ZOO :D
            • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 13.03.11, 14:14
              u mnie wlasnie nic sie nie zacina nic nie przeskakuje w palcach nie strzela. to przeskakiwanie jest ciut ponizej nadgarstka chyba w tym miejscu nacinAJA PRZY ZABIEGU NA ZCN. dzis np caly czs oprocz ze rece mam zdretwiale cos mnie momentami az pali w palcach i dloni to na dodatek jak probuje zlozyc dlonie jak do modlitwy to nie stykaja sie one ze soba na calej swej powierzchni.
              przeskakuje mi tez cos w stawach barkowych i to mnie dodatkowo martwi bo nie wiem czy to zbieg okolicznosci czy cos wspolnego
              • felinecaline Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 13.03.11, 14:34
                No to "przeskakuje" (przeskakiwanie w miejscu gdzie jest troczek zginacza) jak piszesz 2 posty wczesniej czy nie przeskakuje? Bo co post to piszesz co innego.
                Jesli "przeskakuje" ale "sie nie blokuje" to znaczy tyle, ze utworzone na sciegnie zgrubienie jest jeszcze na tyle malych rozmiarow, ze mimo wszystko mozliwe jest jego przesliagniecie sie pod troczkiem.
                Sa 2 wyjscia: albo zoperujesz sie teraz (zawczasu) albo dopiero kiedy to (blokowanie)
                nastapi. Wynik operacji bedzie dobry w obu przypadkach, tylko czekajac przysporzysz sobie cierpienia a w kazdym razie dyskomfortu.
                • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 13.03.11, 17:59
                  nie przeskakuje mi w srodreczu jak to ma miejsce w palcach trzaskakajcych czy zakleszczajacych sie(o czyms takim mowil mi ortopeda). nie ma u mnie czegos takiego ze jak prostuje palce to mi strzela cos w sciegnach. mi strzela w okolicach nadgarstka(wewnetrzna strona-tam chyba nacinaja przy zabiegu na zcn, przy zabiegu na sciegna nacinaja w srodreczu-tak mowil ortopeda))gdy zaciskam piesc i prostuje potem palce. ale to przeskakiwanie czuje tylko jak przyloze druga dlon w to miejsce.
                  dyskomfort mam caly czas bo nie moge do konca wyprostowac palcow sa lekko przykurczone, nie moge sie swobonie podepszec na dloni bo jest malo leastyczna i przykurczone palce utrudniaja to. i to mnie martwi bo nie wiem czy tak moze byc w przypadku zcn. a jesli nie to od czego tak sie dzieje. rano jest najgorsza sztywnosc
          • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.03.11, 09:31
            Mialem te same symptomy ,ktore opisujesz i jeszcze pare innych.Jak duren czekalem 8 lat z operacja probujac wszystkich "cudownych metod",nic nie pomagalo a nerw degenerowal sie coraz bardziej.W koncu doprowadzilem sie do takiej sytuacji,ze jedna dlon byla prawie calkowicie bez czucia (prawa),a bol w nocy byl nie do zniesienia.Po operacji ta gorsza reka wrocila do normy po pol roku,a ta lepsza po tygodniu.
            Nie czekaj z operacja.Czym predzej tym lepiej.
              • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.03.11, 15:12
                Te wszystkie metody zastepcze troche pomagaly przetrwac.Do tego silne leki przeciwbolowe,
                antyinflamacyjne,zastrzyki ze steroidow do nadgarstka i do poszczegolnych sciegien.
                Bandazowanie dloni na noc ,oszczedzanie chorej reki czyli zadnego malowania,uzywania narzedzi,kompresy z lodu w ciagu dnia ,uzywanie kompa tylko lewa reka itd.itp. i tak to przelecialo.
                Poza tym czlowiek moze sie przyzwyczaic do bolu,no i stopniowo degenerujacy sie nerw przewodzi coraz mniej impulsow.Do dzis nie moge nadziwic sie swojej glupocie,ze nie poszedlem na operacje od razu po badaniu emg tak jak chcial moj lekarz.
                • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.03.11, 15:28
                  ja bralam stryd doustnie tez pomagal ale chwilowo. a ktore palce miales sztywne? mogles swobodnie oprzec sie na dloni czy czules jakis opor i sztywnosc? ten objw mnie martwi bo nie wiem cy jest zwiazany zcn. zabieg miales w znieczuleniu miejscowym? na jedna czy obie rece?
                  • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.03.11, 16:24
                    O calym problemie mozna znalezc tysiace stron na necie pod Carpal Tunnel Syndrom - CTS.
                    CTS to to samo co zcn.
                    Sztywnosc nadgarstka i palcow przypuszczalnie jest spowodowana zapaleniem sciegien lub
                    pierwszymi etapami artretyzmu.To z kolei powoduje zwezenie otworu w nadgarstku, przez ktore przechodza wszystkie sciegna i glowny nerw.Zbyt waski otwor w nadgarstku powoduje ucisk nerwu.Operacja spowoduje powiekszenie tego otworu i uwolnienie nerwu ,ale nie leczy
                    choroby reumatycznej ani zapalenia sciegien.
                    Po operacji ustapi dretwienie dloni i nerwobole,ale wszystko inne zostanie i trzeba to bedzie leczyc.U mnie lekkie zesztywnienie palcow (oprocz kciuka ) i nadgarstka istnieje caly czas i jest leczone przez reumatologa.
                    Mozna tez najpierw probowac leczyc sciegna i stawy,ale raz,ze trwa to dlugo,a dwa,ze
                    uzyskana poprawa czesto nie powoduje wystarczajacego uwolnienia nerwu.
                    Ja mialem dwie operacje,na obie dlonie w odstepie 3-ch miesiecy robione metoda endoskopowa pod pelna narkoza.Mozna w znieczuleniu miejscowym,ale to moze byc dosc nieprzyjemne.
      • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.03.11, 16:42
        Wchodzimy w szczegoly ,a poniewaz nie znam polskich terminow medycznych moga byc klopoty.
        Zastrzyki mialem we wszystkie sciegna palcow oprocz kciuka,robione od wewnatrz dloni nieco
        ponizej nasady palcow ,a w nadgarstek tez od wewnetrznej strony ,prawie posrodku.
        Operacje mialem metoda endoskopowa,czyli nie bardzo jest jak grzebac czy to w nadgarstku czy to w sciegnach.Przez dwie male dziurki w nadgarstku i wewnatrz dloni chirurg wjezdza
        malenkimi narzedziami i kamerka i po prostu przecina taki rodzaj chrzastki zamykajacy nadgarstek od wewnetrznej strony dloni.
        Przy metodzie otwartej rozcinaja Ci dlon po wewnetrznej stronie na jakies 10cm i wtedy jest mozliwosc manipulowania sciegnami i nerwem,aby znalazly sie w najkorzystniejszej pozycji.
        • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.03.11, 18:13
          dzieki za odpowiedz. czyli mam rozumiec ze cierpisz na rzs (reumadoidalne zapalenie stawow)? ile masz lat? ja bylam u reumatolologa i wyniki mam dobre. nic nie stwierdzil. moje stawy tez sa ok. jedynie sciegna to faktycznie moze jakies zapalenie ale suche bez wysieku . ale moze to od przeciazenia jakies zzwyrodnienie bo usg wykazalo pogrubione pochewki sciegien ale stawy sa ok bez zmian. operacje nie chce endoskopowo bo wole zeby za jednym razem konkretnie pogrzebali i zrobili to co trzeba
          • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 18.03.11, 03:32
            O.K. Moze czasem rozcinaja 3cm,a czasem 10cm.Ja sam widzialem dlonie kilku osob i blizna byla raczej 10 cm niz 3cm,ale byc moze ze mozna i tak i tak.
            Tu jest zdjecie:

surgerygy.com/wp-content/uploads/2009/07/cts-surgery.jpg
            Wyglada troche wiecej niz 3cm.
            • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 18.03.11, 06:30
              sunflower7614 17.03.11, 18:13 dzieki za odpowiedz. czyli mam rozumiec ze cierpisz na rzs (reumadoidalne zapalenie stawow)? ile masz lat?
              ---------------------------
              Nie, nie mam rzs,mam natomiast osteoartretyzm.Wiek tu nie ma wielkiego znaczenia ,bo pierwsze zmiany w stawach pojawily sie gdy mialem troche ponad 20 lat.
              Jak pewnie juz wiesz,nikt nie wie skad sie bierze CTS.Jest wiele teorii,ale nie ma zadnych konkretnych dowodow.
              CTS czesto pojawia sie u calkowicie zdrowych, mlodych ludzi ,ktorzy sa narazeni na dlugotrwale wibracje np.uzywanie mlota pneumatycznego czy wiertarki udarowej,czy tez wielogodzinne uzywanie kompa,zarowno myszy jak i klawiatury.
              To ,ze Twoje badania wyszly w porzadku to jeszcze nic nie znaczy.Wszesne stadium rzs czesto nie pokazuje sie na usg czy RTG ani w badaniach plynow ustrojowych.Najlepszym chyba badaniem jest MRI .
              U mnie MRI pokazalo uszkodzenia stawow w dloni ,czego nie pokazaly inne badania,ale to wcale nie znaczy ,ze to bylo przyczyna CTS.
              W Twojej sytuacji masz sprawe jasna.EMG pokazalo ,ze juz masz uszkodzenie nerwu i jezeli nie poddasz sie operacji bedzie tylko gorzej. Natomiast co bylo przyczyna tego uszkodzenia pewnie nigdy nie bedziesz wiedziala i nie ma co o tym myslec.
              Jezeli po operacji bedziesz miala problemy z dlonia,nie beda to juz problemy spowodowane uciskiem nerwu,a i bole beda inne i latwiejsze do kontrolowania.
              Istnieje okolo 200 roznych schorzen zaliczanych do reumatycznych i kazde z nich moglo spowodowac CTS.Tak wiec sama widzisz jest to jedna z tych sytuacji kiedy warto leczyc symptom,a jego przyczyny szukac pozniej.
              • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 18.03.11, 11:01
                wielkosc blizny mnie nie przeraza. moze miec te 10 cm byle rece byly sprawne:-) przeciez w tym miejscu i tak sa razej malo widoczne. rece to nie twarz.
                u mnie wydaje sie ze problem stanowia sciegna i to one powoduja te prykurcze i sztywnosci. bo place moge swobodnie zginac w stawach miedzypaliczkowych. nie bola i nic sie nie dzieje ale jak chce plasko polozyc dlon na stole to nie przylega ona do niego cala powierzchnia, tak jakby sciegna blokowaly wyprost. martwi mnie to wszystko. boje sie najbarzdiej chyba twardziny. ale z drugiej strony mam swiadomosc ze przesilalam dlonie w ciagu ostatnich 2-3 lat i to bardzo mocno. musze miec nadzieje ze wszystko bedzie dobrze.
      • felinecaline Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 18.05.11, 14:07
        Od ilu godzin "jestes juz po"? Zrozum, Kobieto, ze NIKT Ci nie zadeklaruje: "na drugi dzien, trzeci, piaty" a nawet i "za tydzien , dwa czy trzy", bo wszystko zalezy od stanu "sprzed" i Twoich zdolnosci regeneracji.
        Dostalas tutaj multum wiarygodnych informacji, chirurg zrobil swoje, teraz to Twoj organizm decyduje o dalszym ciagu.
        Badz cierpliwa i jak nastapi decyzja o wszczeciu rehabilitacji to cwicz "z sercem" tak, jak Ci zostanie zalecone.
        U nas (chyba juz pisalam) po operacji dostaje sie 5-6 tygodni zwolnienia od pracy, jest to "az za dosc" do odzyskania pewnej sprawnosci i ustapienia wszystkich dolegliwosci sprazed operacji.
        Czynnosciowo wszystko wydaje sie byc OK skoro juz klepiesz w klawiature.
        • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 18.05.11, 19:00
          pisze tylko nieoperowana reka. prawa po zabiegu jest zabandazowana tylko palce wystaja.
          martwie sie swoim stanem dlatego ze objawy jakie mialam odbiegaly od tych typowych przy zcn. sam dr powiedzial ze przy zcn nie powinno byc przykurczow ani sztywnosci palcow a ja je miala dlatego tak niecierpliwie czekam na to kiedy i czy wogole to ustapi.
          zabieg mialam w ponidialek
          • bardu Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 18.05.11, 23:47
            Ja mam przykurcze i sztywność palców, ale operacja na to pomóc nie mogła, bo - o ile wiem - to nie są objawy zcn. Natomiast drętwienie, "prąd" od palca środkowego aż do łokcia i bóle dłoni ustąpiły natychmiast po operacji.
            • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.05.11, 00:02
              bardu---a od czego masz przykurcze? co na nie pomoze jesli nie zabieg? u mnie przykurcz dotyczy 3 srodkowych palcow czyli oprocz malego i wskazujacego. ale nie jest to tzw palec strzelajacy bo nic mi sie nie zatrzaskuje. przeskakiwalo jedynie w okolicy troczka zginaczy ktory w czasie zabiegu zostal przeciety
              • bardu Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.05.11, 11:02
                U mnie to prawdopodobnie zapalenie pochewek ścięgien - w czasie operacji zcn dostałam przy okazji znieczulenia blokadę na palce środkowe i było znacznie lepiej. Natomiast w lewej dłoni mam przykurczony palec wskazujący, a rano muszę obydwie dłonie gimnastykować kilka minut - bo albo palce są przykurczone, albo nie mogę ich zgiąć, bolą i są opuchnięte. Zwykle po kilkunastu minutach dłonie są już sprawne, aczkolwiek zawsze bolą, a zaciśnięcie palców w pięść jest prawie niemożliwe. Mam problem z otwieraniem butelki z wodą mineralną, wszelkich słoików typu twist, chwytaniem przedmiotów. Chirurg powiedział mi, że to się leczy operacyjnie, ale to znaczy, że w każdej dłoni miałabym kilka operacji. Więc na razie nic nie robię, staram się oszczędzać ręce (ale to prawie niemożliwe) i tyle. Czeka mnie jeszcze operacja zcn lewej ręki, potem zobaczę.
                • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.05.11, 11:38
                  bardu--dzieki za odp. faktycznie pisalas juz wyzej o tym. moje palce nie sa opuchniete ani specjalnie nie bola wiec nie wiem czy te problemy z ich poruszaniem to efekt zcn. ja mojemu dr na wizycie przed zabiegiem mowilam o tych objawach a on powiedzial ze przy zcn raczej nie ma przykurczy ale tematu dalej nie rozwinal . bardu mysle ze jeden zabieg na kazda z rak by wystarczyl w twoim przypadku. na sali ze mna byla kobieta i mowila ze jej kuzyn mial tez zabieg w tej klinice co my bylysmy i mial problemy ze sciegnami 3 palcow i w ciagu jednego zabiegu cos mu tam pogrzebali i jest dobrze a wczesniej jak zacisnal piesc to juz nie mogl jej otworzyc bo mu sie palce zatrzasnely.
                  no nic ja czekam na efekty zabiegu. opuszki mam jeszcze lekka zdretwiale(glownie palec srodkowy) czuje to dopiero jak cos nimi dotykam. reszte trudno ocenic bo reka zawinieta w opatrunek no i nie chce za baardzo naciagac zeeby szwy nie puscily. czeka mnie jeszcze zabieg na lewa dlon. chcialabym zeby na tym sie skonczylo bo straszny nerwus jestem .przed zabiegiem mialam wysokie tetno i musieli mi dac cos na uspokojenie. pprzy lewej dloni pewnie tez odstawie taka sama szopke
                  • bardu Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.05.11, 16:12
                    Jak będę u chirurga z drugą ręką to przepytam go o wszystko. Też wolałabym zrobić jak najwięcej za jednym razem.
                    Oszczędzaj rękę, nie nadwyrężaj - a wszystko szybko i ładnie się zagoi - jak u mnie. Po tygodniu zdjęto mi stabilizator, po 2 tygodniach szwy i potem jeszcze 2 czy 3 tygodnie nosiłam opaskę elastyczną. Warto iść na rehabilitację po jakimś miesiącu od operacji. Przyspiesza powrót ręki do sprawności. Pozdrawiam.
    • misza46 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 23.05.11, 11:00
      sunflower7614 to nie ten kierunek. Wedłóg medycyny konwencjonalnej jest to choroba nieuleczalna i postępująca. Czy to jest taki, czy inny skutek nazywany chorobą to tylko skutek złej exploatacji organizmu. Mówisz o jakimś stanie zapalnym, czy cieśni. To już coś. Trzeba się tylko zastanowić skąd się to wzięło i odwrotnie zanuliwać. Ja na tym forum jestem w wielu miejscach i w różnych datach. Tam wyjaśniam wiele spraw, ale zainteresowanie w internecie znikome. Jest podany kontakt, ale wygodniejsza tableta, operacja itp. Badania Ci wyjdą w krótkiej przyszłości. One wykażą uszkodzenie w danym miejscu jak będzie większe i zakwalikują Cię do dalszej metody prowadzącej do nikąd. Chorób nie ma. Chorobę szykujemy sobie własną łyżką i niedokrwieniem danego miejsca, organu i od tego trzeba zacząć, bo problemów będzie Ci przybywać, a sprawność fizyczna będzie coraz mniejszększa. Na końcu usłyszysz- musisz się do tego starzenia przyzwyczajać, lub skierują Cię do psychiatry jak zresztą innych już to zrobili, a wiele skutków może już się nie dać naprawić i nikt Tobą się nie będzie przejmował. To jest moja rada, a Ty masz wybór.
      • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 23.05.11, 11:25
        bredzisz. na co mialam czekac skoro troczek uciskal na nerw w kanale nadgarstka bylo za malo miejsca? wielu ludziom zabieg pomogl gdy inne metody sie juz nie sprawdzily.
        a Ty w takim razie jakie metody proponujesz? mam znaczne uszkodzenie nerwu posrodkowego rowniez w lewej rece jeszcze nieoperowanej?
    • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 25.05.11, 22:50
      bardu--a po jakim czasie ustapilo ci zdretwienie opuszkow palcow jesli wogole cos takiego mialas. moj palec srodkowwy i polowa serdecznego sa tak jakby odretwiale. normalnie tego nie odczuwam jak nic nie robie dlonia. ale jest to odczuwalne jak cos tymi palcami opuszkami dotykam to wtedy to czucie jest takie inne niz w pozostalych palcach operowanej reki. lewa reka nieoperowana jest rowniez zcierpnieta ale ona mocno dretwieje a w nocy to juz koszmar. ale ona dopiero czeka na zabieg wiec jest ucisk na nerw. martwi mnie natomiast ta operowana
      • bardu Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 26.05.11, 12:59
        Wszystkie drętwienia ustąpiły natychmiast po operacji. A miałam właściwie stale zdrętwiałą dłoń, "mrówki" w opuszkach palców, "prąd" przelatujący od palca środkowego do łokcia - no i nocne, bardzo silne bóle. Teraz ciągle jest dobrze, chociaż to podobno lubi wracać. Druga dłoń przed operacją cały czas drętwieje - nawet na spacerze, kiedy nic w niej nie trzymam. Mam nadzieję, że i tutaj wszystko minie po zabiegu.
    • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 30.05.11, 16:43
      bylam dzis na zdjeciu szwow. dr mowi ze takie uczucie w opuszkach palcow moze trwac do 2 miesiecy. oby mial racje i jak najszybciej mi to ustapilo.

felinecaline---pisalas ze Twoj maz cwiczyl dlon. czy pamietasz jakie to byly cwiczenia. dr nie zapisal mi zadnej rehabilitacji ale kupilam sobie taka pileczke z klcami do cwiczenia dloni
    • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 12.06.11, 21:41
      od zabiegu minal miesiac. ciagle sporo brakuje mojej dloni do tego zeby powiedziec ze jest dobrze. miejsce ciecia jest opuchiete ale bardziej od srodka chyba bo na zewnatrz tylko czuc ze jest twarde zgrubienie. jak poloze p lasko dlon na stole istrona grzbietowa do gory i probuje po kolei podniesc palce do gory to gdy podnosze serdeczny albo srodkowy to czuje taki opor czasami maly bol w srodreczu jakby byl tam jakis przykurcz jakby sciegna byly za krotkie. czy to normalne? czy to ustapi w miare regenercji nerwu?
    • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 15.06.11, 14:27
      chyba nie jest za dobrze. od zabiegu mija miesiac a nadal mam to dziwne zaburzenie czucia w palcu serdecznym i srodkowym. na dodatek zdarza sie to rowniez w malym palcu. obawiam sie ze zabieg nie powiodl sie i nadal jest jakis ucisk na nerw , na pewno mniejszy niz przed zabiegiem ale jest :-(
      • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.07.11, 15:18
        Nie martw sie.Ucisku na nerw juz nie ma,ale zeby zrozumiec co sie z Toba dzieje musisz zrozumiec jak jest zbudowany nerw.
        Wyobraz sobie cieniutka rurke ,w ktorej przebiega jeszcze cienszy przewodzik.Ta rurka to izolacja,ten przewodzik to lancuszek komorek nerwowych.
        Po dlugotrwalym ucisku nerwu w nadgarstku te komorki nerwowe po prostu umieraja,ale rurki pozostaja nienaruszone.Teraz, po operacji ,Twoje komorki nerwowe zaczna odrastac od miejsca ucisku,czyli od nadgarstka.
        Powoli,okolo 1mm na dzien, nowe komorki nerwowe zaczna wypelniac caly czas istniejace rurki.Niestety nie zawsze nowe komorki trafiaja we wlasciwe rurki,nie wszystkie polaczenia zostana ponownie uaktywnione,no i po roku nerw juz nie jest w stanie sie zregenerowac dalej,czyli to co Ci sie zregeneruje do roku to wszystko co sie moze zregenerowac.
        To jest bardzo uproszczony opis calego mechanizmu,ale mniej wiecej tak to sie dzieje.
        U jednych ludzi regeneracja nastepuje szybciej i precyzyjniej ,u innych wolniej i bardziej chaotycznie.Palenie i picie zwalnia regeneracje.Zdrowe odzywianie i generalnie zdrowy tryb zycia ja przyspiesza.
        Musisz sie liczyc z tym,ze dlon juz nigdy nie bedzie "jak nowa".Mozesz odczuwac dretwienie,
        zaburzenia zmyslu dotyku,lekki bol itp. Byc moze,ze bedziesz musiala zrezygnowac z pewnych czynnosci jak np.intensywna praca na kompie lub gra na fortepianie.
        Z czasem moze sie uaktywnic oryginalna przyczyna ucisku nerwu i wtedy znowu caly proces zacznie sie od poczatku,czyli ponowny ucisk nerwu w nadgarstku,ponowny proces niszczenia nerwow w dloni i ponowna operacja,no,ale to moze potrwac cale lata.
        • felinecaline Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 17.07.11, 19:31
          Czy Ty napewno wiesz, narfi, co to jest nerw? Co to jest komorka nerwowa? Prosze, sprawdz swoje wiadomosci zanim napiszesz cos nowego w podobnym stylu.
          A najlepiej wstrzymaj sie od pisania na dluzszy czas , ktory powinienes poswiecic na intensywna naule anatomii i fizjologii.
              • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.07.11, 10:38
                Tak wyglada nerw w przedramieniu,ktory ulega ucisnieciu w nadgarstku, wedlug moich podrecznikow:

www.spinesurgeon.com.au/Neurological_Conditions/peripheral-nerve-conditions-Surgery.htm
                "Peripheral nerves are cord-like structures containing bundles of nerve fibers that carry information from regions of the body to the spinal cord (and vice versa). Constructed in a fashion similar to telephone cables, peripheral nerves have a tough outer layer of connective tissue that surrounds discrete groups of miniscule fibers, called "axons," each originating from its own nerve cell."

....a jak on wyglada wedlug Twoich?
                  • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.07.11, 12:06
                    en.wikipedia.org/wiki/Neuron
                    To co powyzej jest mi znane czego i Tobie zycze.
                    Prosze pamietac,ze dyskusja w tym watku nie jest specjalistyczna tylko bardzo amatorska i przeznaczona dla laikow a nie lekarzy.
                    Ogolny schemat degeneracji i regeneracji median nerve w przypadku CTS opisalem dosc prawidlowo,szczegolnie ,ze pisalem to do osoby ,ktora o anatomii nie ma zbyt wielkiego pojecia i nikogo w blad nie wprowadzilem.
                    Prosze sobie wyobrazic do jakiego stopnia bylby moj post zrozumialy ,gdybym uzywal specjalistycznej terminologii medycznej i to jeszcze po angielsku ,bo innej nie znam.
                    Jezeli zrobilem jakies istotne bledy to po prostu moglabys je sprostowac,a nie szukac dziury w calym.
                    Mysle ,ze moj udzial w tym watku byl wystarczajacy i nie zamierzam dalej wciagac sie w bezowocna dyskusje, jako ze nie mam na to ani czasu ani ochoty.
                    • felinecaline Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.07.11, 13:07
                      Ja nie zadawalam tego pytania Wikipedii, tylko uczestnikowi forum "zdrowie" o loginie "narfi", ktory napisal:
                      ..."narfi 17.07.11, 15:18 Odpowiedz
                      Nie martw sie.Ucisku na nerw juz nie ma,ale zeby zrozumiec co sie z Toba dzieje musisz zrozumiec jak jest zbudowany nerw.
                      Wyobraz sobie cieniutka rurke ,w ktorej przebiega jeszcze cienszy przewodzik.Ta rurka to izolacja,ten przewodzik to lancuszek komorek nerwowych.
                      Po dlugotrwalym ucisku nerwu w nadgarstku te komorki nerwowe po prostu umieraja,ale rurki pozostaja nienaruszone.Teraz, po operacji ,Twoje komorki nerwowe zaczna odrastac od miejsca ucisku,czyli od nadgarstka"...
                      • narfi Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.07.11, 15:00
                        Upierdliwa jestes jak moja byla tesciowa.

Przezyjmy to jeszcze raz.

Droga autorko watku,nie martw sie, najprawdopodobniej ucisku na median nerve juz nie ma mimo ,ze jest to mozliwe np.w wypadku uszkodzenia nerwu lub sciegna przez chirurga podczas zabiegu lub nadmiernego narastania blizny miejscu przeciecia transverse carpal ligament,ktory zamyka nadgarstek od wewnetrznej strony dloni.
                        Zeby zrozumiec co sie z Toba dzieje musisz zrozumiec jak jest zbudowany median nerve.
                        Median nerve odchodzi od kregoslupa w miejscu ,ktore nazywa sie brachial plexus ,biegnie wzdluz reki i wchodzi do dloni poprzez carpal tunnel ,w ktorym to miejscu w przypadku CTS
                        jest ucisniety,a nastepnie rozgalezia sie unerwiajac wieksza czesc dloni.
                        Median nerve z wygladu jest podobny do kabla elektrycznego gdzie wewnatrz solidnej izolacji przebiegaja nerve fibres(wlokna nerwowe)zbudowane z axonow,ktore z kolei lacza komorki nerwowe obwodowego ukladu nerwowego z komorkami nerwowymi centralnego ukladu nerwowego.Axony same w sobie rowniez posiadaja swoja wlasna izolacje,ktora nazywa sie
                        neurolemma.
                        Przy dlugotrwalym ucisku na median nerve, axony sa pozbawione pewnego specyficznego bialka i obumieraja,ale ich izolacja (neurolemma)pozostaje nienaruszona i wyglada jak pusta ,cienka rurka.
                        Po uwolnieniu median nerve w nadgarstku w wyniku zabiegu,zywe axony przed nadgarstkiem
                        zaczynaja sie rozrastac i wypelniaja puste rurki (neurolemma)pozostawione po degeneracji oryginalnych axonow i z czasem ponownie polacza istniejace komorki nerwowe obwodowego systemu nerwowego z centralnym systemem nerwowym.
                        Axony odrastaja 1mm dziennie i nie musza odrosnac w identyczny sposob jak oryginalne co moze powodowac pewne negatywne symptomy jak dretwota ,zaburzony zmysl dotyku lub lekki bol.

Uzytkowniku "felinecaline" powiedz mi teraz jaki byl sens pisania dlugiej wersji kiedy krotka wersja tlumaczyla caly mechanizm calkowicie wystarczajaco dla zainteresowanej osoby.
                        W pierwszej wersji zastapilem axony,komorkami nerwowymi ,zeby uproscic caly wywod,no ale jak ktos sie czegos musi czepic to i profesora,ktory napisal podrecznik neurochirurgii tez sie czepi.
                        Ty pewnie juz masz taki charakter ,zeby sie do czegos przyczepic.Przypuszczam,ze tak dlugo wszystkich sie czepialas,az zostalas sama z kompem 24 godziny na dobe.
                        • sunflower7614 Re: czy to tylko zespol ciesni nadgarstka 19.07.11, 20:11
                          dziekuje za zywe zainteresowanie moim watkiem :-) mam nadzieje ze u mnie to tylko kwestia odbudowania nerwu i nie doszlo do zadnych powiklan typu uszkodzone sciegno czy zbyt duze narastanie blizny(tego sie w sumie najbardziej obawiam). kciuk i wskazujacy juz na drugi dzien po zabiegu byly ok. tylko srodkowy i serdeczny ciagle cos nie tak. ale o ile pamietam podczas badania emg kobietka cos mi mowila ze srodkowy jest bardziej uszkodzony od wskazujacego i czy ffaktycznie tak to odczuwam jak pokazuje badanie. a ja faktycznie przed zabiegiem mialam tak ze srodkowy i serdeczny byly bardziej sztywnawe takie kolkowate wrecz. czekam cierpliwie (a wlasciwie to niecierpliwie ;-) ) na poprawe. 8 sierpnia czeka mnie zabieg na lewa reke
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka